• O szkole

• Konferencja Klubów Historycznych

• W dniu 22 maja 2014 r. Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzebnicy  była organizatorem  Konferencji  Klubów  Historycznych działających przy szkołach należących do Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK. Przewodnie hasło tegorocznej konferencji brzmiało : „Pamiętamy  o Bohaterach Powstania Warszawskiego”.

W konferencji uczestniczyła  Pani Danuta Leśniewska-Dolnośląski Wicekurator Oświaty , Pani Antonina Kużaj-wizytator Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Pan Ryszard Filipowicz-Prezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Pan Adam Kempa-Prezes Obwodu  Trzebnickiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Pan Roman Chandoha- prezes Organizacji Strzeleckiej „Strzelec”, Pan Wojciech Trębacz  i Pani Sylwia Krzyżanowska – pracownicy Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej , Pan Marek Długozima – Burmistrz Gminy Trzebnica , Kluby Historyczne ze Szkoły Podstawowej nr 93 im. Tradycji Orła Białego oraz Gimnazjum nr 3 im. Mistrzów  Olimpijskich we Wrocławiu, a także  Dyrektorzy i delegacje szkół należących do Dolnośląskiej Rodziny Szkół AK.

Konferencja rozpoczęła się o godz.9.30 powitaniem Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy Grażyny Kanteckiej,  po którym nastąpiło oficjalne otwarcie konferencji przez Burmistrza Gminy Trzebnica Pana Marka Długozimę. Następnie głos zabrała Pani Wicekurator Danuta Leśniewska, która jest patronem i założycielem Rodziny Szkół .

Po krótkim przywitaniu Pani Wicekurator wraz z Zarządem Rodziny : Panią Dorotą Rasała-Świtoń, Panią Anną Krupowicz i Panią Zuzanną Hauza przyjęła w skład Dolnośląskiej Rodziny AK kolejną szkołę- Liceum Ogólnokształcące nr VII im K. K. Baczyńskiego we Wrocławiu

Wszystkie szkoły otrzymały z rąk Pani Wicekurator  podziękowania za aktywną działalność w Rodzinie. Podziękowania za wspieranie  działalności Rodziny otrzymał również Burmistrz Gminy Trzebnica. Następnie Zarząd uroczyście podziękował Pani Antoninie Kużaj odchodzącej na zasłużoną emeryturę  za  kilkuletnią współpracę i  koordynowanie działań Rodziny.

Po części oficjalnej uczniowie kl.VI c Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy pod opieką Pani Bożeny Sadownik przedstawili krótką część artystyczną tematycznie nawiązującą do Powstania Warszawskiego. Towarzyszył im chór szkolny prowadzony przez Panią Halinę Bolisęgę.

Kolejnym punktem programu była prelekcja Pana Wojciecha Trębacza – kierownika Referatu Edukacji Historycznej Instytutu Pamięci Narodowej.

Po wysłuchaniu prelekcji nastąpiła prezentacja prac przygotowanych przez uczniów uczestniczących w konferencji. Każda szkoła opracowała graficznie temat przydzielony jej przez Panią Krystynę Janowską – koordynatora konferencji, nauczycielkę historii Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy.

Po zakończeniu prezentacji dyrektorzy szkół oraz zaproszeni goście udali się na walne zebranie Dolnośląskiej Rodziny Szkół AK. Podczas zebrania Pani Dorota Rasała przedstawiła sprawozdanie z działalności Rodziny, następnie przeprowadziła ponowne wybory Zarządu . W tym samym czasie   uczniowie z opiekunami rozpoczęli grę terenową na obrzeżach Lasu Bukowego. Każda z grup uczestniczących w grze miała do wykonania 4 zadania związane tematycznie z Powstaniem Warszawskim. Po wykonaniu zadań na uczniów czekał ciepły posiłek.

Na zakończenie konferencji  nastąpiło krótkie podsumowanie jej przebiegu oraz pożegnanie uczestników. Dla zainteresowanych przygotowana została dodatkowa atrakcja- zwiedzanie Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.  Z przewodnikiem, bratem Marcinem Wojtczakiem SDS  mogliśmy odwiedzić miejsca zazwyczaj niedostępne, czyli romańską kryptę Św. Bartłomieja, lapidarium z fragmentami detali kamiennych romańskich i gotyckich.