• O szkole

          • Konferencja w Lizbonie

          • "Acer Innovative School" - nowe możliwości dla uczniów trzebnickich szkół

            /foto/

            W dniach 20-21 kwietnia 2018 r. w Lizbonie odbyła się pierwsza konferencja dla nauczycieli "Acer EMEA Teacher Advisory Council" poświęcona edukacji XXI wieku. Szkoła Podstawowa nr 2 im. gen. Leopolda Okulickiego z Trzebnicy, jako przedstawiciel Polski, reprezentowana przez nauczycielkę języka angielskiego Edytę Smółkowską, znalazła się w zaszczytnym gronie innowacyjnych szkół spośród 10 państw: Finlandii, Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Kuwejtu oraz Południowej Afryki.

            Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń czy też podzielenia się innowacyjnymi rozwiązaniami realizowanymi w szkołach poszczególnych krajów. Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy również dokładają wszelkich starań, by wspierać uczniów w rozwijaniu umiejętności niezbędnych do życia w świecie rozwijającym się z prędkością światła. Dzięki pani Paulinie Pierchorowicz-Rączce - koordynatorce międzynarodowego prestiżowego programu pilotażowego "Acer Innovative School" oraz "Szkoła w Chmurze", zgromadzone zostały najciekawsze pomysły nauczycieli z SP2, czego efektem jest tytuł Innowacyjnej Szkoły, jaki otrzymała Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzebnicy.

            Tematyka poruszana podczas konferencji dotyczyła nie tylko wykorzystania TIK w edukacji, ale przede wszystkim skupiona była na roli szkoły we współczesnym świecie oraz wartościach i umiejętnościach, jakie powinniśmy kształcić w młodych ludziach, by przygotować ich do życia w XXI wieku. Wśród nich znajdują się m. in. kreatywność oraz innowacyjność w myśleniu i działaniu; umiejętność komunikacji i współpracy z ludźmi nie tylko z najbliższego otoczenia; umiejętność krytycznego myślenia, a co za tym idzie umiejętność przetwarzania informacji, odróżniania faktów od opinii, tworzenia związków przyczynowo-skutkowych i ich logicznej argumentacji, tworzenia hipotez, przewidywania konsekwencji swoich decyzji, rozpoznawania uczuć, potrzeb, emocji swoich oraz drugiego człowieka; rozwiązywanie problemów i poszukiwanie wielu możliwych rozwiązań; umiejętność poszukiwania informacji w różnych dostępnych źródłach oraz umiejętne posługiwanie się nimi.

            Niezwykle ważną rolę w edukacji XXI wieku pełni innowacyjność, czyli wprowadzanie nowych pomysłów oraz oryginalne i kreatywne myślenie. "Acer Innovative School" jest zatem programem, który stwarza wiele możliwości rozwoju, zarówno dla uczniów naszych szkół, ale i nauczycieli oraz rodziców. Podczas konferencji bardzo dokładnie zostały przedstawione, wdrożone już w wielu szkołach państw EMEA, innowacyjne pomysły wykorzystania nowoczesnej technologii, ale i zagospodarowania przestrzennego klas, umożliwiającego efektywną, nowoczesną edukację, inspirującą do działania kolejne pokolenia uczniów. Idea ACER związana jest ze stworzeniem Europejskiej Sieci Szkół - Future Classroom Lab, która opiera się na zaangażowaniu i zachęceniu uczniów do odkrywania i doświadczania oraz aktywnego poszukiwania. Dba o dostosowanie przestrzeni do potrzeb uczniów jak i nauczycieli, a elastyczny układ zagospodarowania przestrzeni klasy, sprzyja realizacji zajęć z wykorzystaniem różnorodnych form i metod pracy.

            Istotą nauczania nie jest przekazywanie uczniom wiedzy, którą posiada nauczyciel, ale obudzenie w nich chęci do zdobywania i poszukiwania wiedzy, której jeszcze nikt nie odkrył. A kluczem do sukcesu jest pełen pasji i zaangażowania nauczyciel oraz narzędzia na miarę XXI wieku w jego rękach.

            Jest to możliwe dzięki staraniom burmistrza Marka Długozimy, dzięki któremu uczniowie i nauczyciele trzebnickich Szkół Podstawowych nr 1, 2 i nr 3 mają możliwość rozwijać się w nowoczesnych placówkach wyposażonych w nowoczesne technologie. Rozwiązania informatyczne, jakie oferuje program „Acer Innovative School” oraz "Szkoła w Chmurze"otwiera przed uczniami i nauczycielami możliwość zdobywania i przekazywania wiedzy w atrakcyjny sposób, co zachęca do kreatywnych działań oraz dalszych poszukiwań tego, co jeszcze nieznane.

             

            Edyta Smółkowska