• Pedagog

        • Rok szkolny 2023/2024

                                 

                   BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE 2024  

                      Od dnia 15 stycznia rozpoczną  się ferie zimowe. Choć zimowa aura w wielu regionach w tym roku nie rozpieszcza, przerwa od szkoły to dla najmłodszych wymarzony czas odpoczynku i beztroskich zabaw. Mimo, że na zewnątrz brakuje śniegu, podczas zimowego wypoczynku – bez względu na pogodę – trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Co trzeba wiedzieć, planując dzieciom zimowe atrakcje w domu i na wyjeździe?

           

          Przypominamy kilka istotnych zasad

          1. Zadbaj o odpowiedni ubiór

          Jednym z istotnych elementów zapewnienia dziecku bezpieczeństwa podczas zabaw na świeżym powietrzu jest ubranie dostosowane do warunków atmosferycznych. Jeśli dziecko planuje spędzić czas poza domem – bez względu na to, czy jest zimno, czy ciepło – należy dobrać strój w taki sposób, aby zarówno nie wychłodził organizmu, jak i go nie przegrzał. Najlepszym sposobem jest ubranie na cebulkę, aby w razie potrzeby zdjąć jedną z warstw. Warto pamiętać, aby ubrania były wykonane z materiału, który pozwoli skórze oddychać – najlepiej sprawdzą się te naturalne, np. z bawełny. Zimowe zabawy na dworze nie obejdą się bez nieprzemakalnych spodni, rękawiczek i porządnych butów, które będą ciepłe i o stabilnej podeszwie.

               ​​​​​​2. Pamiętaj o pielęgnacji skóry

          Długie zabawy na dworze w połączeniu z mroźnym powietrzem  mogą prowadzić do odmrożeń . Warto zatem pamiętać o kremie na twarz – oraz ochronna pomadka do ust.

               3.Zabawy na śniegu i lodzie powinny być rozważne.

          Dbania o bezpieczeństwo – zarówno swoje, jak i rówieśników – podczas zimowego szaleństwa warto uczyć już od najmłodszych lat. Jeśli rodzice nie są w pobliżu, dziecko powinno znać podstawowe zasady, jakie obowiązują w trakcie zabaw w zetknięciu ze śniegiem czy lodem:

          • Podczas zjeżdżania na sankach nogi powinny być przodem do kierunku jazdy, a górka powinna być w widocznym miejscu i mieć gładką powierzchnię, bez wystających elementów – dużych kamieni czy gałęzi.
          • Górka do zjeżdżania powinna znajdować się w bezpiecznym miejscu, z dala od ulicy, a dziecko powinno wiedzieć, jakie mogą być groźne konsekwencje nieprzestrzegania tego przepisu.
          • Jazda na łyżwach powinna odbywać się w wyznaczonym i odpowiednio przygotowanym do tego miejscu. Należy zwrócić uwagę, aby dziecko nie korzystało z tej atrakcji na zamarzniętym jeziorze czy innym zbiorniku wodnym.
          • Dziecko powinno uważać na zwisające z dachów sople. Nie należy ich odrywać czy strącać.
          • Nie wolno ślizgać się na jezdni i należy uważać na nieodpowiednio zabezpieczone konstrukcje, np. na placu zabaw lub inne niebezpieczne miejsca.
          • Zanim dziecko zacznie jazdę na nartach, łyżwach czy sankach, na początku warto rozgrzać i rozciągnąć mięśnie, co pomoże zapobiec kontuzjom.
          • Warto również pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa podczas jazdy kuligiem. Nieprawidłowo przywiązane sanki, wysoka prędkość i uderzenia mogą doprowadzić do groźnego wypadku.
          • Kask i ochraniacze powinny stanowić niezbędne wyposażenie podczas zimowych zabaw.

                  4.Bezpieczeństwo na drodze

          Poza przestrzeganiem zasad ostrożności najmłodsi powinni również wiedzieć, aby nie bawić się w pobliżu jezdni, a wyłącznie w miejscach oddalonych i do tego wyznaczonych, np. w parkach, na stokach narciarskich czy lodowiskach. Bardzo istotnym elementem wyposażenia dziecka, które spędza czas na świeżym powietrzu, powinny być odblaskowe elementy na okryciu wierzchnim. Zimowe dni to również ograniczona widoczność – zwłaszcza dla kierujących pojazdami. Warto zatem pamiętać, aby dzieci nie przechodziły przez jezdnię w niedozwolonych miejscach i  były wyposażone w elementy odblaskowe.

           

                   5.  O bezpieczeństwie należy pamiętać nie tylko poza domem

          Zdarza się, że podczas ferii zimowych najmłodsi pozostają w domu bez opieki rodziców. Warto wtedy wytłumaczyć dziecku, jak należy postępować w różnego rodzaju niebezpiecznych sytuacjach.

          • Nie należy otwierać drzwi nieznajomym – również takim osobom, które podają się za sąsiada czy policjanta. Dziecko nie powinno również prowadzić rozmów z obcymi.
          • Lepiej, aby najmłodsi nie korzystali z narzędzi kuchennych lub innych niebezpiecznych przedmiotów pod nieobecność rodziców. Ostre noże mogą być przyczyną skaleczeń, a gorąca woda czy styczność z elektroniką – przyczyną poparzeń.
          • Należy wytłumaczyć najmłodszym, czym grożą niektóre zabawy w domu, np. bieganie po schodach czy wspinanie się po meblach.
          • Warto nauczyć dziecko, w jaki sposób postępować w przypadku stłuczenia szklanych przedmiotów czy rozlania napojów, ich sprzątania oraz ewentualnego opatrywania ran.
          • Dziecko powinno znać podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się w internecie.

           

          Zachowanie bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw to podstawa.

          Właśnie dlatego ważną rolą rodziców jest zapewnienie najmłodszym właściwej edukacji w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz bycie dla nich dobrym przykładem.

           

          Udanych  i bezpicznych ferii życzy

           Jolanta Rainczuk  -pedagog szkolny

          • BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

          • Rok szkolny 2022/2023

            Projekt „Bezpieczne Ferie Zimowe 2023”

                     Już za tydzień rozpoczną się FERIE ZIMOWE . Dla wielu dzieci i młodzieży to okazja do aktywnego relaksu oraz wyjazdów. Jednak ten czas niesie ze sobą też wiele zagrożeń i  aby ich  uniknąć oraz  bezpiecznie spędzić wolny, zimowy czas – należy zawsze pamiętać o   najważniejszych  zasadach  BEZPIECZEŃSTWA.

                     Dlatego też zachęcamy  UCZNIÓW do wzięcia udziału  w  konkursie  plastyczno- filmowym pt.:  „ŚNIEŻNY DEKALOG”.

                    

            KONKURS PLASTYCZNO-FILMOWY „ŚNIEŻNY DEKALOG”

                    

                     Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastyczno- filmowym „Śnieżny Dekalog” w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.Celem konkursu jest promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających na stoku oraz poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności związanej z naruszeniem obowiązujących przepisów.

                     W konkursie mogą wziąć udział prace wykonane indywidualnie lub zespołowo (maksymalnie do 3 osób) w dwóch kategoriach wiekowych:

            1. kategoria I - wiek: 5-10 lat,
            2. kategoria II - wiek: 11-16 lat.

             

                     Zachęcamy do wykonania pracy plastycznej lub nagrania max. 60-sekundowego spotu na zobrazowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie do 3 marca 2023 r. pracy konkursowej na rysunek, plakat lub spot filmowy oraz przesłanie jej na adres Biura Prewencji Komendy Głównej Policji ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia podpisaną przez Opiekuna.

                     Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody. Karty zgłoszenia do pobrania znajdują się razem z regulaminem konkursu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej polskiej Policji w artykule pt.:Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w konkursie „Śnieżny Dekalog”

            Zachęcam wszystkich uczniów  do wzięcia udziału w konkursie. Więcej o konkursie znajdziesz tutaj - https://bit.ly/3wwTOVZ

            Koordynator : Jolanta Rainczuk pedagog szkolny

             

            Rok szkolny 2021/2022

            Projekt  „BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE”

             

                        Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych przeprowadzamy w klasach I-III zajęcia profilaktyczne na temat „Bezpiecznych ferii zimowych”. Ważne, aby przerwa zimowa  była wesoła i bezpieczna. Jak co roku przypominamy uczniom  podstawowe zasady bezpieczeństwa, aby cali i zdrowi wrócili do szkoły. W tym celu została przedstawiona wszystkim uczniom edukacji wczesnoszkolnej prezentacja multimedialna, która  ukazuje niebezpieczeństwa  jakie czyhają na dzieci w czasie wypoczynku i jak się ich ustrzec. Przypomniano także ważne telefony alarmowe i kogo w razie kłopotów poprosić o pomoc. Dzieci bardzo chętnie  uczestniczą  w takich zajęciach profilaktycznych, zadają  mnóstwo pytań, a także opowiadają własne doświadczenia. Wychowawcy  skorzystali  z filmu edukacyjnego i prezentacji dotyczącej „Bezpiecznych Ferii Zimowych.

            EduKredka – BEZPIECZNE ZABAWY / FERIE ZIMOWE / Film edukacyjny #DLADZIECI #4 - YouTube

            Slajd 1 (nazwa.pl)

            W holu na parterze została umieszczona gazetka tematyczna pt; „Jak bezpiecznie spędzić

             ferie zimowe”.

            Przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wypoczynku zimowego :

            • Pamiętajcie o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w czasie zimowych zabaw z kolegami, na stoku czy na lodowisku.
            •  Zakaz  ślizgania się na skutych lodem rzekach i stawach oraz ostrzeżenie  przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ulic i rzek.
            •  Bądźcie czujni w nawiązywaniu nowych znajomości zwłaszcza przez Internet.
            • Bawcie się dobrze, korzystajcie z uroków zimy, zadbajcie o swoją kondycję fizyczną, o której w czasie zdalnej nauki trochę zapomnieliście.
            • Ten czas beztroski w okresie pandemii nie zwalnia nas od przestrzegania wszystkich zaleceń sanitarnych – maseczki, odległości, dezynfekcji…

            Na koniec warto podkreślić też, że zachowanie bezpieczeństwa podczas ferii to sprawa priorytetowa, ale warto również pamiętać o czerpaniu radości z wolnego czasu i zimowej aury. Nie warto zbyt długo siedzieć w domu przed komputerem lub telewizorem, bo zimowe spacery mają wiele uroku. Są również ważnym elementem zapobiegania chorobom.

             

             Wszystkim Uczniom Naszej Szkoły
            Życzymy Bezpiecznych Ferii Zimowych!!!

            Pedagog szkolny Jolanta Rainczuk

             

            Rok szkolny 2020/2021

             

             

            Bezpieczne Ferie Zimowe 2021

            w czasie pandemii koronawirusa 

            BEZPIECZNE-FERIE_20_21.pdf

             

                     Ferie zimowe to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską i zabawą na świeżym powietrzu. Ferie 2021 budzą wiele emocji i będą wyglądały zupełnie inaczej niż w ubiegłych latach .W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. Przyjęte rozwiązanie dotyczące tegorocznych ferii, zgodnie z zapowiedzią Prezesa Rady Ministrów, ma na celu istotnie zmniejszenie mobilności uczniów i ich rodzin w następnych kilkunastu tygodniach. Chodzi o to, aby w czasie ferii uczniowie pozostali blisko swoich rodzinnych miejscowości. Dzięki temu działaniu  będzie można znacząco wpłynąć na ograniczenie rozprzestrzeniania się COVID -19, a tym samym zmniejszenie ryzyka  zachorowania na  koronawirusa. Zdrowie i bezpieczeństwo uczniów oraz ich rodzin jest obecnie najważniejsze.

                     Mimo, iż nie ma śniegu , to jednak warto przypomnieć podstawowe  zasady bezpieczeństw, bo nigdy nie wiadomo, czy zima nie spłata nam jeszcze jakiegoś psikusa ! W związku z powyższym zachęcamy do spędzania wolnego czasu w sposób bezpieczny.

                    

            Podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku:

             

            • nie wchodźcie na zamarznięte zbiorniki wodne (jeziora, stawy, rzeki): są to miejsca niepewne i grożą załamaniem się lodu, nigdy nie wiadomo, w którym miejscu lód jest bardziej kruchy,
            • do zabawy wybieraj tylko bezpieczne miejsca: place zabaw, boiska oraz różne tereny rekreacyjne – z dala od ulic, mostów, czy torów kolejowych,
            • jadąc samochodem pamiętajcie o pasach bezpieczeństwa; jeżeli kierowca jest pod wpływem środków odurzających – nie wsiadajcie do pojazdu.
            •  jeśli będziecie musieli przejść nieoświetloną ulicą po zmroku pamiętajcie o odblaskach, kamizelkach lub jakiejkolwiek rzeczy, która może was oświetlić,
            • idąc w pobliżu drogi zachowaj szczególną ostrożność, gdyż droga hamowania pojazdów na oblodzonej jezdni jest znacznie dłuższa,
            • nie rozmawiaj z obcymi osobami, nie przyjmuj od nich słodyczy, prezentów, nie wpuszczaj ich do mieszkania,
            • pozostając sam w mieszkaniu ostrożnie obchodź się z urządzeniami elektrycznymi i gazowymi,
            • nie sięgajcie po używki: otępiają czujność, uniemożliwiają kontrolę zachowania, niszczą zdrowie,
            •  spędzajcie więcej czasu na świeżym powietrzu, a mniej przed komputerem,
            •  korzystajcie z Internetu odpowiedzialnie szanując prawo do prywatności (własne jak i innych) oraz przestrzegając zasady szacunku do drugiego człowieka,
            • przed wyjściem na dwór poinformuj swoich rodziców bądź opiekunów, gdzie i z kim będziesz przebywać oraz o której godzinie planujesz swój powrót,
            • zapiszcie w swoich telefonach na liście kontaktów osobę, z którą należy się kontaktować w nagłych wypadkach, numer takiej osoby należy zapisać pod międzynarodowym skrótem „ICE” (in case of emergency).
            •  jeśli jesteście świadkami wypadku zadzwońcie po służby ratownicze!

            Ważne numery alarmowe:
             

            - POLICJA - 997
            - STRAŻ POŻARNA - 998
            - POGOTOWIE RATUNKOWE - 999
            - TELEFON ALARMOWY SŁUŻB – 112

                    

                     Ponadto wszystkim uczniom proponujemy alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu podczas ferii, np. spacer, spotkania z bliskimi i znajomymi, czytanie książek, uprawianie sportu. Liczymy, że młodzież spędzi czas wolny aktywnie, gdyż aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych elementów prozdrowotnego stylu życia, a każda aktywność i ruch wytwarza w organizmie hormony szczęścia i wprowadza w lepszy nastrój. Możliwości, aby oderwać się od komputera i telewizora jest mnóstwo, zwłaszcza po zdalnym nauczaniu, kiedy organizm potrzebuje regeneracji i odpoczynku od niekorzystnego działania wszystkich urządzeń elektronicznych.

                     Niech ten wolny  czas dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń. Odpoczywajcie i cieszcie się swobodą po trudach ciężkiej, kilkumiesięcznej pracy. Mamy nadzieję, że wrócicie zadowoleni, uśmiechnięci, wypoczęci, z nową energią do pracy w drugim semestrze.

             

            Życzymy wszystkim szczęśliwych i bezpiecznych ferii zimowych !!!

             

            Pedagog i psycholog szkolny

             

             

             

             

            Bezpieczne_ferie_2019.docx

            WAŻNE  INFORMACJE DLA RODZICÓW

             NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS  

            FERII ZIMOWYCH

             

             

            Szanowni Państwo!!!

            Drodzy Rodzice, Opiekunowie

             

                     Uprzejmie proszę o zapoznanie się z informacjami zawartymi w  liście  Głównego Inspektora Sanitarnego i Komendanta Głównego Policji. List dotyczy  przeciwdziałania zażywaniu substancji potocznie nazywanych „dopalaczami”.

                     Jednocześnie zachęcam do zapoznania się z informacji na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych, które zostały zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, w tym do zwrócenia uwagi na bazę wypoczynku www.wypoczynek.men.gov.pl.

             

            Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!

             

            Załączniki:

            List_Minister_Edukacji_Narodowej_do_dyrektorow.pdf

            List_Glownego_Inspektora_Sanitarnego_i_Komendanta_Glownego_Policji_do_rodzicow.pdf

             

            Pedagog szkolny Jolanta Rainczuk

             

             

             

             

            Sprawozdanie z realizacji projektu

            „Bezpieczne Ferie Zimowe” dla klas I

            w roku szkolnym 2017/2018

             

            /foto/

                     Ferie zimowe są po to abyś odpoczywał, bawił się, realizował swoje zainteresowania, na które w okresie nauki brakuje Ci czasu.  Aby jednak przebiegły one szczęśliwie należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

                        W dniu 11.01. 2018 r.  uczniowie  klas I  uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych pt.”Bezpieczne ferie zimowe”.  Zajęcia te  zostały przeprowadzone przez przedstawiciela Straży Miejskiej w Trzebnicy p. Annę Cisak i  miały formę prezentacji multimedialnej.

                         Dzieci podczas zajęć  dowiedziały się jak bezpiecznie bawić się podczas przerwy zimowej oraz jak zachowywać się w przypadku, kiedy spotkają nieznajomą osobę, która zachowuje się podejrzanie i jak należy się zachowywać kiedy  zostają same w domu.

                        Pani ze Straży Miejskiej  zwróciła szczególną uwagę na konsekwencje wynikające z nieodpowiedniego zachowania podczas uprawiania sportów zimowych: w mieście, na wsi, w górach, jak i nad zbiornikami wodnymi – zakaz ślizgania się na zamarzniętych rzekach i jeziorach!!! Uczniowie zostali zapoznani z odpowiednimi miejscami do zabaw zimowych.

                        Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowiadań Straży Miejskiej oraz aktywnie uczestniczyły w zajęciach, czego dowodem były liczne pytania.

                        Prowadząca   zachęciła  do  czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu i przestrzegała przed siedzeniem  całymi dniami przed komputerem, a szczególnie zwróciła  uwagę  na to, by nie podawać swoich danych osobom poznanym w Internecie.  Dodała też, że należy pamiętać, że  zimowe spacery mają wiele uroku i  są również ważnym elementem zapobiegania chorobom. Pani Cisak  przypomniała   uczniom o noszeniu odblasków. 

                        Przekazaną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa pomogła dzieciom utrwalić   prezentacja multimedialna, która zobrazowała uczniom jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich podczas wypoczynku zimowego.

                        Na zakończenie spotkania przedstawiciel  Straży Miejskiej  i pedagog szkolny  życzyli  uczniom udanych i bezpiecznych ferii zimowych.

            Warto pamiętać, że zabawy i sporty zimowe będą źródłem radości tylko wtedy , gdy ich uczestnicy zachowają zasady bezpieczeństwa.

                        Uczenie dzieci już od najmłodszych lat bezpiecznych zabaw podczas wypoczynku to sprawa priorytetowa.  Dla całej społeczności szkolnej - w tym uczniów, rodziców i nauczycieli w holu korytarza zamieszczona została gazetka  dotycząca bezpieczeństwa podczas ferii . Natomiast na stronie internetowej szkoły  umieszczone zostały ulotki dotyczące  rad i przestróg  podczas Bezpiecznych ferii zimowych.

                        Wszystkie te działania, które podejmujemy w szkole  mają na celu poprawę bezpieczeństwa , uświadomienia dzieciom zagrożeń i przypomnienia dorosłym, że podstawą bezpieczeństwa jest jak zwykle zdrowy rozsądek i ostrożność .

             

            Koordynator : pedagog szkolny Jolanta Rainczuk

             

             

             BEZPIECZNE_FERIE_2017_r..doc

             

            Sprawozdanie z realizacji projektu

            „Bezpieczne Ferie Zimowe” dla klas I

            w roku szkolnym 2016/2017

             

            /foto

                    Dnia 24. 01. 2017 r. odbył się  w naszej szkole projekt edukacyjny  pt. ,,Bezpieczne Ferie Zimowe"  dla uczniów klas I.

                   Zajęcia profilaktyczne zostały przeprowadzone przez przedstawiciela  Straży Miejskiej w Trzebnicy p. Annę Cisak. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie bawić się podczas przerwy zimowej oraz jak zachowywać  się w przypadku, kiedy spotkają nieznajomą osobę, która zachowuje się podejrzanie. Pani Anna Cisak zwróciła szczególną  uwagę na konsekwencje wynikające z nieodpowiedniego zachowania podczas uprawiania sportów zimowych: w mieście, na wsi, w górach, jak i nad zbiornikami wodnymi – zakaz  ślizgania się na zamarzniętych rzekach i jeziorach! Uczniowie zostali także  zapoznani  z odpowiednimi miejscami do zabaw zimowych.

                     Straż Miejska przypomniała również uczniom ważne numery   alarmowe na Policję, Straż Pożarną, Pogotowie.

                         Zajęcia profilaktyczne miały formę prezentacji multimedialnej

             i  zakończyły się projekcją filmu animowanego pt. „Bolek i Lolek”. Dzięki obejrzeniu przygód bohaterów, uczniowie przekonali się, jak niebezpieczne mogą być zimowe zabawy, które nie zostały przemyślane.          
                     Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowiadań Straży Miejskiej oraz aktywnie uczestniczyły w zajęciach, czego dowodem były liczne pytania.

                     Na zakończenie pedagog szkolny poprosił uczniów o to, aby  pamiętali o tych wszystkich  radach i przestrogach, gdyż wtedy  ferie zimowe  na pewno będą udane. Bawmy się wesoło i ostrożnie!

            Podkreślił też, że zachowanie bezpieczeństwa podczas ferii to sprawa priorytetowa, ale warto również pamiętać o czerpaniu radości z wolnego czasu i zimowej aury. Nie warto zbyt długo siedzieć w domu przed komputerem lub telewizorem, bo zimowe spacery mają wiele uroku. Są również ważnym elementem zapobiegania chorobom.

            Warto pamiętać, że zabawy i sporty zimowe będą źródłem radości tylko wtedy , gdy  ich uczestnicy zachowają zasady bezpieczeństwa.

                       

             Życzymy Wam  bezpiecznych i udanych  ferii zimowych !!! 

             Do zobaczenia po feriach!         

            BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE 2015/2016

                     Ferie zimowe to wymarzony czas zabaw i odpoczynku dla dzieci. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W celu przybliżenia naszym najmłodszym uczniom tych zasad, w dniu 26 stycznia 2016 roku wszyscy uczniowie klas zerowych oraz pierwszych uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych pt.”Bezpieczne ferie zimowe”, które zostały przeprowadzone przez Straż Miejską.

                     Pani Ania Cisak z właściwą sobie charyzmą opowiadała dzieciom o niebezpieczeństwach czyhających na nie podczas ferii zimowych, dzieci dowiedziały się jakie mogą być skutki ślizgania się na zamarzniętych rzekach i jeziorach, pani Ania mocno uczulała dzieci, aby do zabaw wybierały tylko właściwe - bezpieczne - miejsca. Przypominała także o odpowiednim zachowaniu w przypadku kiedy  spotkają nieznajomą osobę, która zachowuje się podejrzanie.

                     Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w tych zajęciach, zadawały mnóstwo pytań, z zaciekawieniem przyglądały się prezentacji multimedialnej, a na koniec z radością obejrzały odcinek bajki o przygodach Bolka i Lolka, który dotyczył niebezpiecznych zabaw i wynikających z nich skutków.

                     Na zakończenie spotkania panie ze Straży Miejskiej  życzyły uczniom udanych i bezpiecznych ferii, a dzieci obiecały, że będą ostrożne i uważne podczas zabaw i odpoczynku.

                     Dla wszystkich uczniów naszej szkoły uczestnicy szkolnego radia „Głos Niedźwiadka” przygotowali audycję tematyczną dotyczącą bezpieczeństwa podczas ferii. Dowiedzieliśmy się z niej min.: jak się ubierać, by bawić się na powietrzu, gdzie bezpiecznie zjeżdżać na sankach, jak dzieci powinny się zachowywać kiedy zostają same w domu (np. nie otwierać drzwi nieznajomym). Radiowcy zachęcali także do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i nieprzesiadywaniu całymi dniami przed komputerem, zwrócili naszą uwagę także na to, by nie podawać swoich danych osobom poznanym w Internecie.

                     W holu szkolnym uczniowie znaleźli ciekawą prezentację, a także plakaty przygotowane przez klasę 2E, uświadamiające nam ten ważny dla nas wszystkich  temat bezpieczeństwa.

                     Dla całej społeczności szkolnej - w tym uczniów, rodziców i nauczycieli - na stronie internetowej szkoły i szkolnym Facebook-u umieszczone zostały ulotki dotyczące omawianego tematu. Wszystkie te działania mają na celu poprawę naszego bezpieczeństwa, uświadomienia dzieciom zagrożeń i przypomnienia dorosłym, że podstawą bezpieczeństwa jest jak zwykle zdrowy rozsądek i ostrożność.

             

            Opracowała: Monika Lech

            Organizatorki projektu: Jolanta Rainczuk, Jolanta Straszak, Monika Lech

            Ferie zimowe to dla dzieci wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania:

            Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.

            Pamiętajcie jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

             Specjalnie dla Was prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą uczynić ten czas czasem odpoczynku i radości. Pamiętajcie! Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Wam cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

             

            Opracowały:

            Monika Lech, Jolanta Rainczuk

             

            Ferie są po to abyś odpoczywał, bawił się, realizował swoje zainteresowania, na które w okresie nauki brakuje Ci czasu.

            Jeśli jedziesz na zimowisko – to wspaniale. Poznasz wiele ciekawych miejsc, nowe koleżanki i kolegów. Opiekunowie zapewnią Ci wiele atrakcji i bezpieczeństwo.

             Słuchaj ich i nie oddalaj się z miejsca zabawy bez ich wiedzy. Wrócisz do domu z głowa pełną niezapomnianych wrażeń.

             Nie wyjeżdżasz na zimowisko - to też dobrze. Twoje otoczenie i Twój dom też są ciekawe. Będziesz miał co robić. Czasami jednak zostaniesz w domu sam. Dla własnego bezpieczeństwa zamknij drzwi od wewnątrz. W czasie nieobecności rodziców lub opiekunów nie wpuszczaj nikogo do mieszkania, bez względu na to, za kogo się podaje (np.: policjanta, listonosza czy znajomego rodziców).

            Nie otwieraj drzwi, żeby sprawdzić, czy osoba pukająca już odeszła.

            Jeśli będziesz bawić się poza domem – pamiętaj:

            KLUCZE do mieszkania chowaj pod ubraniem,

            BAW się tylko w miejscach przeznaczonych do zabawy,

            NIE podawaj nikomu swojego adresu zamieszkania,

            NIE opowiadaj o wyposażeniu domu i zasobach majątkowych rodziny,

            NIE ufaj osobom obcym,

            NIE bierz od nich proponowanych słodyczy,

            NIE korzystaj z ich zaproszenia na spacer lub do domu,

            NIE wsiadaj do samochodu osób nieznajomych,

            NIE rzucaj śnieżkami w pieszych, samochody lub okna,

            NIE ślizgaj się na zamarzniętym stawie lub rzece,

            NIE zjeżdżaj na sankach na ulice i torowiska,

            NIE doczepiaj sanek do samochodu,

            NIE oddalaj się z miejsca zabawy bez wiedzy rodziców lub opiekunów.

                    Teraz możemy życzyć Ci już tylko dobrej zabawy!