• Pedagog

          • DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNEGO I INWALIDY

          • Rok szkolny 2022/2023

             

            Przemarsz z okazji Dnia Osób

            z Niepełnosprawnościami

            pod hasłem  „Razem nic nas nie zatrzyma”

             

                        Dnia 18 maja 2023 r.  ulicami Trzebnicy odbył się  po raz kolejny  przemarsz z okazji Dnia Osób z Niepełnosprawnościami  pod hasłem  „Razem nic nas nie zatrzyma”.

            Z naszej szkoły w happeningu uczestniczyły  klasy:  III d i III c .Uczniowie  przygotowali  plakaty z uwzględnieniem tegorocznego hasła, które wzięły udział w konkursie plastycznym.

                        Patronem akcji był  Burmistrz Gminy Trzebnica Pan Marek Długozima. Dzieci i nauczyciele z trzebnickich przedszkoli i szkół spotkali się na placu przed trzebnicką Bazyliką św. Jadwigi i  ruszyli w pochodzie  ulicami miasta Trzebnica . Uczestnictwo w tym wydarzeniu ma oddźwięk społeczny, przez co wpływa na większą świadomość naszych uczniów i ich rodzin oraz  zainteresowanie  problemem osób niepełnosprawnych.

                       

                        Pani  Monika Marycz ,  pani Anna Kozera  i pani  Małgorzata  Nita  oraz Uczniowie   z klas III d i III c  aktywnie włączyli się w  inicjatywę , w tworzeniu lepszej rzeczywistości dla osób, które tego najbardzej potrzebują – BARDZO  WAM DZIĘKUJĘ!!! 

                         Wszystkie aktywności podejmowane wspólnie przynoszą wielkie korzyści, dają motywację, radość płynącą z działania i wpływają  na poprawę kontaktów społecznych.

             

            Koordynator : Jolanta Rainczuk pedagog  szkolny

             

            ROK SZKOLNY 2021/2022

             

            Przemarsz z okazji Dnia Osób z Niepełnosprawnościami

            pod hasłem  "Nierówno Równi".

             

                        Dnia 29 kwietnia 2022 r.  ulicami Trzebnicy odbył się już po raz 19  przemarsz z okazji Dnia Osób z Niepełnosprawnościami  pod hasłem "Nierówno Równi". Z naszej szkoły w happeningu uczestniczyli uczniowie z  klasy: VI a i II d. Przemarsz miał na celu wyrażenie solidarności z osobami niepełnosprawnymi a także uwrażliwienie środowiska lokalnego na problemy osób niepełnosprawnych.

                        Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 11:00. Uczestnicy spotkali się na placu przed trzebnicką Bazyliką św. Jadwigi , gdzie po krótkich przemówieniach: pani Dyrektor Przedszkola Integracyjnego w Trzebnicy Agnieszki Mandrygi , Proboszcza trzebnickiego sanktuarium ks. Piotra Filasa oraz Burmistrza Marka Długozimy  pochód przeszedł ulicami miasta Trzebnica .

            W kolorowym przemarszu uczestniczyły dzieci z trzebnickich przedszkoli i szkół, ale także uczestnicy programu "Down The Road. Zespół w trasie".

                        Akcja ta  jest istotna, gdyż promuje wspólne bycie ze sobą osób zdrowych i niepełnosprawnych oraz  zmienia świadomość młodych ludzi, którzy „uczą” się inności przez co zmniejszamy bariery wyobcowania i wykluczenia pewnych grup społecznych.

                       

                        Bardzo DZIĘKUJEMY  Nauczycielom:  p. Monice Marycz i p. Joannie Sztymie oraz Uczniom klas II d i VI a za włączenie się w szlachetną inicjatywę.

             

            Koordynator : Jolanta Rainczuk pedagog  szkolny

             

            Rok szkolny 2020\2021 

            Dzień Inwalidy i Niepełnosprawnego 
             

             

            W związku z przedłużającą się pandemią koronawirusa  nie można było zorganizować  po raz 18  „Dnia Inwalidy i Niepełnosprawnego” w formie przemarszu ulicami naszego miasta Trzebnica. Dlatego też,  dnia 2 czerwca  o godzinie 10. 00 odbyliśmy  symboliczny spacer z wychowawcami i uczniami  klas I c,  I d , IV a  z okazji Dnia Niepełnosprawnego w pobliżu naszej szkoły. 
            Uczniowie w trakcie „przemarszu”  prezentowali przygotowane wcześniej  transparenty z hasłami promującymi zachowania włączające osoby z deficytami do grona uczniowskiego i do życia społecznego.Uczniowie idąc wymachiwali kolorowymi  kwiatkami  z bibuły i wykrzykiwali hasła :„ DOSTRZEGAJ,WSPIERAJ, NIE OCENIAJ”, „WSZYSCY JESTEŚMY RÓWNI” . Podczas spotkania  nagrane zostały  krótkie filmiki z przemarszu  prezentujące hasła.  Z pośród nadesłanych transparentów -haseł wybrane zostaną najlepsze, które będą tematem przewodnim przyszłorocznego pochodu z okazji Dnia Inwalidy i Niepełnosprawnego.Wyłonione  najlepsze  hasła  umieszczone zostaną na stronie szkoły oraz w Panoramie Trzebnickiej.Wykonane zdjęcia podczas „przemarszu” będą umieszczone w mediach społecznościowych. Aby tradycji stało się zadość uczciliśmy  ten dzień pysznym pączkiem.  

            Dziękuję bardzo  Wychowawcom klas: p. Monice Lech p. Monice Marycz p. Małgorzacie Nicie i uczniom klas Ic, I d, IV a  za współpracę oraz  zaangażowanie w szczytną inicjatywę „Dnia Niepełnosprawnego”. Cieszę się, że w tym roku „spotkaliśmy się” razem w tworzeniu lepszej rzeczywistości dla osób, które tego najbardziej potrzebują.   
             

            Koordynator:pedagog szkolny Jolanta Rainczuk   

             

            Przemarsz z okazji

             Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych

            /foto/

             

                      W roku szkolnym 2017/ 2018 r. Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzebnicy  po raz kolejny włączyła się aktywnie do przemarszu z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Tegoroczny przemarsz poświęcony był przede wszystkim rodzicom, opiekunom, którzy  na codzień dźwigają ciężkie brzemię niepełnosprawności własnych dzieci oraz wszystkim osobą zaangażowanym  w trudny proces terapeutyczny osób niepełnosprawnych.

                     Tegorocznym mottem przewodnim było  "Razem możemy więcej". Współorganizatorem przemarszu byli :  Pan Marek Długozima Burmistrz  Gminy Trzebnica i Pan Waldemar Wysocki Starosta Powiatu Trzebnickiego . Organizatorem  przemarszu była Pani  Agnieszki Mandryga – Dyrektor Przedszkola i Szkoły Integracyjnej w Trzebnicy.

                     W akcję włączyły się różne placówki edukacyjne : przedszkola, szkoły podstawowe, Specjalny Ośrodek  Szkolno-Wychowawczy oraz  Warsztaty Terapii Zajęciowej. Uczniowie z naszej szkoły  z klas I a oraz II a wraz z wychowawcami i nauczycielami wzięli udział w przemarszu  ulicami miasta Trzebnica solidaryzując się z niepełnosprawnymi. Każde dziecko  przygotowało emblemat dłoni symbolizującej pomoc niesioną na rzecz osób niepełnosprawnych. Ulice naszego miasta zrobiły się na chwilę kolorowe i wesołe.

                     Obchody Światowego Dnia Niepełnosprawnego były okazją do zwiększenia świadomości ludzi w procesie integracji z osobami niepełnosprawnymi. To bardzo ważne, by społeczeństwo zrozumiało problemy osób niepełnosprawnych i umiało współuczestniczyć w ich życiu.Włączając się po raz kolejny w to przedsięwzięcie daliśmy  wyraz  jedności z osobami niepełnosprawnymi, które natrafiają w swoim życiu na wiele trudności i ograniczeń.

                      Dzień  Niepełnosprawnego  to doskonały czas, aby wyrazić jedność i zintegrować się  z osobami niepełnosprawnymi. Ta formuła marszu ma szczególnie emocjonalne znaczenie i szczególne przesłanie - wielkiego ludzkiego solidaryzmu i wielkiego serca. Dzięki takim akcją wzbudzamy wśród uczniów poczucie zrozumienia, empatii ,  uświadamiając dzieciom  jak ważna jest INTEGRACJA  z osobami niepełnosprawnymi i  zapobieganie  dyskryminacji.

            Koordynator: pedagog szkolny Jolanta Rainczuk

             

            Dzień Inwalidy i Niepełnosprawnego 

            " Niebanalni Niepełnosprawni"

             /Album fotograficzny/

                   W tym roku szkolnym 2016/2017 w związku z obchodami Dnia Inwalidy i Niepełnosprawnego w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy ogłoszono konkurs plastyczny  pt. „Niebanalni Niepełnosprawni” w klasach IV – VI. Zadaniem  uczestników było wykonanie pracy plastycznej o tematyce dowolnej przy użyciu farb i pędzla. Warunkiem przy tworzeniu pracy było trzymanie pędzla nie w rękach, a malowanie nim przy użyciu stóp i ust.  We wszystkich wykonanych pracach brano pod uwagę pomysłowość i samodzielność.

                        Komisja w składzie: Ilona Rudkiewicz, Jolanta Rainczuk, Małgorzata Janicka – Gałka wyłoniła dwie prace, które wzięły  udział w  eliminacjach Gminnych. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas obchodów Dnia Inwalidy i Niepełnosprawnego.

                        Dnia 17.05. 2017 r. pan Marek Długozima - Burmistrz Gminy Trzebnica oraz pani Agnieszka Mandryga - Dyrektor Przedszkola Integracyjnego i Językowej Integracyjnej Szkoły Podstawowej zaprosili  wszystkich mieszkańców oraz uczniów ze szkół i przedszkoli  na XV Obchody Dnia Inwalidy i Niepełnosprawnych "Niebanalni Niepełnosprawni".W obchodach uczestniczyli również zaproszeni goście : przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego pan  Tadeusz Samborski, Starosta Powiatu Trzebnickiego pan Waldemar Wysocki oraz  Ks. dziekan Jerzy Olszówka.

                        Kolejny raz uczniowie  z naszej szkoły, z klas I a oraz II d  wzięli udział w przemarszu   ulicami miasta Trzebnica. Każde dziecko miało przyczepioną żółtą gwiazdę, która była symbolem tegorocznej akcji. Była to manifestacja przeciwko dyskryminacji osób niepełnosprawnych.

                         Po zakończeniu przemarszu zostały wręczone nagrody  w Konkursie Plastycznym „Niebanalni Niepełnosprawni”.

                        Nasi uczniowie  w kategorii kl. IV – VI otrzymali :

             

                                                        II miejsce: Sobczak Alicja         kl. V b

                                                        III miejsce : Jaszczyk Jagoda    kl. V a

             

                         Prace zwycięzców konkursu można będzie obejrzeć w holu  Urzędu Miejskiego  w Trzebnicy.                                 

                        Obchody Dnia Inwalidy i Niepełnosprawnego były okazją do zwiększenia świadomości ludzi w procesie integracji z osobami niepełnosprawnymi. To bardzo ważne, by społeczeństwo zrozumiało problemy osób niepełnosprawnych i umiało współuczestniczyć w ich życiu. „Niebanalni Niepełnosprawni” potrzebują wsparcia drugiego człowieka, by móc w pełni wykorzystać swój potencjał.

                       

            Do zobaczenia za rok!!!

            Współorganizatorzy:

            Ilona Rudkiewicz, Jolanta Rainczuk,Urszula Kupiec, Daria Sikora, Małgorzata Janicka – Gałka.

             

             

            DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNEGO I INWALIDY POD HASŁEM

            ZASŁYSZANE W CISZY

            „ZASŁYSZANE W CISZY”- to hasło przewodnie XIV Obchodów Dnia Inwalidy i Niepełnosprawnego, które w tym roku dedykowane były osobom głuchym i niedosłyszącym. 10 maja, o 10;00 wystartowały tłumy, które przemierzając ulice Trzebnicy, chciały zwrócić uwagę na problemy wynikające z danej niepełnosprawności. W pochodzie brało udział około 800 dzieci, w tym wiele z różnoraką niepełnosprawnością, a także i my-uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, których udział był wyrazem manifestu przeciwko dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Zgodnie z założeniami niektórzy mieli symboliczne słuchawki, nauszniki. Całość poprzedziły przemówienia Pani Agnieszki Mandrygi – Dyrektora Przedszkola i Szkoły Integracyjnej w Trzebnicy oraz zaproszonych gości; Pana Marka Długozimy – Burmistrza Trzebnicy, Pana Waldemara Wysockiego – starosty trzebnickiego oraz Pana Pawła Parusa – pełnomocnika marszałka ds. osób niepełnosprawnych.

             

                                                                                                      Ilona Rudkiewicz

                                                                                                                     Jolanta Rainczuk

                                                                                                                     Monika Paciorkowska

             

            DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNEGO I INWALIDY POD HASŁEM

            „Więc zamknij oczy i zobacz...”

                      Dnia 29.05 2015 r o godz. 9. 30  w związku z obchodami Dnia  Inwalidy i  Niepełnosprawnego  uczniowie  klasy IV a i IV b  wraz z nauczycielami: p. B. Szymańską, p. J. Rainczuk i p. M.Kunicka   przemaszerowali ulicami miasta  solidaryzując się z niepełnosprawnymi . W akcję włączyły się  placówki edukacyjne : przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazjalne,  Specjalny  Ośrodek  Szkolno-Wychowawczy, Warsztat Terapii Zajęciowej.

                     Tegoroczna edycja poświęcona została osobom niewidomym i niedowidzącym, a hasłem przewodnim marszu było: „...więc zamknij oczy i zobacz...” W marszu wzięli udział również  uczniowie niedowidzący z Wrocławia. Ulice naszego miasta zrobiły się na chwilę kolorowe i wesołe.  Uczniowie przygotowali piękne, różnokolorowe plakaty ( zawierające wymowne hasła:„TACY SAMI, CHOĆ WIDZIMY RĘKAMI”) oraz założyli różowe okulary i stroje. W ten sposób pokazaliśmy, że świat osób niewidomych również  jest kolorowy.

                     Włączając się po raz kolejny w to przedsięwzięcie  dajemy wyraz  jedności z osobami niepełnosprawnymi, które natrafiają w swoim życiu na wiele trudności i ograniczeń. Warto więc uświadamiać te problemy uczniom, wzbudzając w nich poczucie zrozumienia , empatii zapobiegając dyskryminacji.

                     Akcją kończącą  przemarsz była wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczestników marszu, w tym uczniów naszej szkoły.

                     Koordynatorami projektu w szkole były : p. Beata Szymańska i p. Jolanta Rainczuk, które  zapoznały uczniów z tematyką niepełnosprawności i dyskryminacji. Uczniowie bardzo  aktywnie   włączyli się  w dodatkowe zadania wykonując prace plastyczne i biorąc udział w zajęciach wychowawczych.         W szkole  podsumowaniem  projektu były warsztaty przeprowadzone  dla klas IV a i IV b pt.: „ Poznajemy świat   osób niepełnosprawnych” .