GODZINY PRACY WYDARZENIA OGŁOSZENIA PROFILAKTYKA DOKUMENTY Warsztaty dla rodziców Dzień Szkoły bez Przemocy Wyprawka szkolna BEZPIECZNE WAKACJE Nakrętki dla Hospicjum Bezpieczeństwo- Konkursy. OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE Informacje dla rodziców DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNEGO I INWALIDY Klub Bezpiecznego Puchatka 31 maja - DZIEŃ BEZ PAPIEROSA EKOLUDEK W KLASACH 0 Bezpieczeństwo na wsi Bądź bezpieczny na drodze Dzień Życzliwości

Pedagog szkolny

BEZPIECZNE WAKACJE

Rok szkolny 2017/2018

PROJEKT

 BEZPIECZNE WAKACJE 2018

/foto/

 

            Wakacje to radosne wydarzenie, to czas, na który czekają wszyscy uczniowie. Już za chwilę będzie można cieszyć się urokami wypoczynku i zapomnieć o szkole. Wszyscy wiedzą, że wakacje można spędzać na wiele sposobów, lecz nie zawsze pamiętają, że należy je spędzać bezpiecznie.    Letni wypoczynek i wakacyjna atmosfera daje wiele radości i zabawy, ale też jednocześnie wiąże się z możliwością zaistnienia swoistych zagrożeń, na które należy wcześniej zwrócić uwagę. Trzeba więc zaopatrzyć dzieci w niezbędną wiedzę umiejętności na temat zasad bezpiecznego korzystania z czasu wolnego w różnych miejscach i okolicznościach, aby po zakończeniu wakacji pozostały dobre wspomnienia i energia na kolejny rok szkolnej nauki.

            Dlatego też nasza szkoła  kolejny raz przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne wakacje”. Promując bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku zostały zorganizowane zajęcia profilaktyczne  w klasach pierwszych  przeprowadzone  przez przedstawiciela Straży Miejskiej p. Annę Cisak  i  funkcjonariuszy Policji  p. Przemysława Łagowskiego i p. Darię Szydłowską.            Tematem spotkania było bezpieczeństwo podczas wakacji, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego zachowania nad wodą, w górach, na wsi, w mieście . Pierwszaczki miały okazję zobaczyć właściwe, bezpieczne zachowania podczas spędzania wakacji w domu i na wyjeździe. Poznały zasady bezpiecznego przebywania na słońcu, bezpiecznego podróżowania, kąpieli i wędrówek po górach. Dzieci poznały  zagrożenia związane z Internetem oraz otrzymały dobre rady jak ich unikać i przed nimi się chronić. Uczniowie mieli okazję poznać zasady bezpiecznego poruszania się na drodze, przypomnieć zasady ruchu drogowego . Była to również okazja, aby przypomnieć uczniom podstawowe i ważne  numery alarmowe: 112 – telefon alarmowy Służb Ratowniczych , 997 – telefon alarmowy Policji,  998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej, 999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego . Na zakończenie zajęć uczniowie przytoczyli jeszcze raz   podstawowe  zasady dotyczące Bezpiecznych Wakacji:

 1. Kąp się  tylko w miejscach wyznaczonych !
 2. Do wody wchodź tylko pod opieką dorosłych !
 3. Nie skacz do wody na główkę !  
 4.  Nie pływaj zaraz po jedzeniu !  
 5. Rozsądnie korzystaj ze sprzętów na placu zabaw !
 6.  Nie przyjmuj od obcych  żadnych podarunków ! 
 7.  Nie odchodź nigdzie z obcymi, którzy Ci coś obiecują !
 8. Nie podawaj obcym swojego adresu, telefonu i innych informacji !
 9. Otwieraj drzwi swojego domu tylko osobom znajomym  !
 10.  Zachowuj się ostrożnie podczas zabaw na basenie !
 11.  Nie wyjeżdżaj samotnie na długie wyprawy rowerowe !
 12. Podczas  wakacji zorganizowanych nie oddalaj się od grupy, opiekuna czy przewodnika  !
 13. Wędruj tylko po wyznaczonych szlakach !

             Następnie z zaproszonymi gośćmi dzieci zrobiły  sobie  pamiątkowe zdjęcia. Podczas zajęć wychowawczych  również   wychowawcy  omawiali tematykę bezpieczeństwa: w czasie wędrówek po górach, wycieczek rowerowych, pobytu nad jeziorami czy nad morzem, aby  wszyscy uczniowie wypoczywali z rozwagą. W holu korytarza przygotowana została gazetka dotycząca „Bezpiecznych Wakacji”.  Wszystkim Uczniom ,  Rodzicom, Nauczycielom   życzymy  wiele radości i uśmiechu oraz Słonecznych i Bezpiecznych wakacji !!!

Koordynatorzy: Jolanta Rainczuk, Jolanta Straszak

 

 

BEZPIECZNE WAKACJE 2017

Bezpieczne_wakacje_2017.odt

/Album fotograficzny/

        Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy i stresów, dużymi krokami zbliżają się wyczekiwane przez wszystkich uczniów WAKACJE. Przerwa wakacyjna to czas wypoczynku, relaksu, wyjazdów, zabawy i  nowych przeżyć.

          Korzystając z czasu wolnego nie zapominajcie jednak o Waszym bezpieczeństwie. Każdy z Was musi zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku.  Wszystkim nam zależy, byśmy we

 wrześniu spotkali się zdrowi, radośni i wypoczęci !  Aby po  zakończeniu wakacji  pozostały tylko dobre wspomnienia.

         Na kilka dni przed zakończeniem roku szkolnego nasza szkoła uczestniczy w akcji „BEZPIECZNE WAKACJE”. Dlatego też  tradycyjnie organizowane są w szkole zajęcia profilaktyczne, których głównym celem jest kształtowanie umiejętności eliminowania zagrożeń i zachowań ryzykownych.

         Na lekcjach nauczyciele omawiali  tematykę bezpieczeństwa: w czasie wędrówek po górach, wycieczek rowerowych, pobytu nad jeziorami czy nad morzem.

          Poza tym w trosce o bezpieczeństwo naszych najmłodszych uczniów odbyły się zajęcia profilaktyczne z udziałem Straży Miejskiej na temat ostrożnego spędzania wolnego czasu latem.          Omówiono zagadnienia związane z bezpieczeństwem nad wodą, w górach, na wsi oraz w trakcie odpoczynku w mieście. Uczniowie zostali pouczeni przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej jak bezpiecznie bawić się nad wodą, unikać niebezpiecznych maszyn i urządzeń, szczególnie na wsi oraz jak uważnie przechodzić przez jezdnię.

         Szkoła przyłączyła się również do akcji edukacyjnej pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej  i na stronie internetowej wypoczynek.men.gov.pl   został zamieszczony Poradnik Bezpiecznego Wypoczynku , dzięki któremu  rodzice mogą  znaleźć wiele zasad, porad oraz ciekawych informacji dotyczących podróżowania .

         Zrealizowano tym samym zadanie Programu Profilaktyki w zakresie bezpieczeństwa dzieci. 

 

 Na koniec życzymy  wszystkim naszym uczniom – radosnych,słonecznych, pełnych przygód

i  bezpiecznych Wakacji 2017

 

 BEZPIECZNE WAKACJE 2016

Bezpieczne wakacje.pdf

                                       

BEZPIECZNE WAKACJE 2015

Dnia 18 .06. 2015 r.  dla wszystkich klas  I  – III odbyły się  zajęcia  pofilaktyczne  pt.„ Bezpieczne wakacje” w sali konferencyjnej.

                   Na  spotkanie zaproszona  została pani  A. Cisak ze Straży Miejskiej ,  która  przedstawiła prezentację multimedialną omawiającą    zasady  bezpiecznego zachowania się podczas wakacji  z wykorzystaniem rad i porad  Kubusia Pley.

                   Podczas prezentacji dzieci dowiedziały się jakie niebezpieczeństwa czyhają na nie podczas wakacji przebywając w górach, nad morzem, nad jeziorami i  jak należy  ich unikać. Pani ze Straży Miejskiej przygotowała  kolorowanki na temat bezpiecznych wakacji  dla dzieci z poszczególnych klas. 

         Na zakończenie spotkania Straż Miejska  życzyła uczniom udanych i bezpiecznych wakacji.

         Ponadto pedagog  szkolny  zachęca  wszystkich rodziców i uczniów klas starszych do obejrzenia filmu  edukacyjnego pt. "Bezpieczne przebywanie na akwenach śródlądowych i korzystanie ze sportów wodnych" przygotowanego  przez instruktorów z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP.  Film jest dostępny pod adresem: https://vimeo.com/130853793

         Na stronie internetowej MEN www.men.gov.pl umieszczone są szczegółowe   informacje dotyczące filmu edukacyjnego, który może uchronić dzieci ,  młodzież  przed tragedią  i uratować komuś życie. Życzymy wszystkim uczniom wesołych i bezpiecznych wakacji.

 

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

1. Wakacje w górach

       Aby bezpiecznie chodzić po górach trzeba mieć kondycję, a także dużą wiedzę na temat tego, jak robić to bezpiecznie, nie oznacza to wcale, że taki sposób spędzania wolnego czasu ograniczony jest do niewielkiej i wąskiej grupki osób.

       Wybierając się w podróż po górskich szlakach należy zaopatrzyć się w dobre buty i ubranie.

       Pamiętaj, żeby nie wyruszać w góry bez opieki dorosłych.

       Co ważne pogoda w górach może zmienić się niezwykle szybko, silny wiatr halny może utrudnić poruszanie się, a także doprowadzić do szybkiego wyziębienia organizmu, z kolei słońce to ryzyko odwodnienia oraz poparzeń słonecznych.

       Ruszając ze schroniska dla własnego bezpieczeństwa warto powiedzieć dokąd idziemy i jakimi szlakami, zapamiętaj numer alarmowy GOPR.

       Wyruszaj w góry rankiem, gdyż pogoda najczęściej psuje się po południu.

       Miej ze sobą na wszelki wypadek latarkę, plandekę przeciwdeszczową oraz ciepłe ubrania, nawet jeśli jest lato.

       Przede wszystkim, jeżeli nie czujesz się na siłach iść jakimś szlakiem, nie idź albo wyrusz w grupie z bardziej doświadczonymi wspinaczami.

 

2. Wakacje nad morzem, jeziorem, rzeką

Zasady bezpiecznej kąpieli

       Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.

       Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.

       Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).

       Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.

       Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu.

       Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.

       Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. To niebezpieczne!

       Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Ktoś może potrzebować Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.

       Nie pływaj bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

       Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu

       Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu.

       Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne .

       Chroń się w cieniu w godzinach południowych.

       Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne.

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

       Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.

       W czasie jazdy używaj kasku.

       Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz.

       W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.

       Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów.

       Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu.

       Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.

       Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.

       Nigdy nie ścinaj zakrętów.

       W czasie jazdy zawsze uważaj!

 

4. Wakacje w domu

Zabawa

       Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych, bezpiecznych zabaw.

       Pamiętaj jednak, że są rzeczy, których musisz się bezwzględnie wystrzegać w swoich zabawach. Są to:1) gaz – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,
2) prąd elektryczny – może Cię porazić,
3) ogień – możesz spowodować pożar,
4) woda – możesz zalać mieszkanie,
5) ostre przedmioty – grożą zranieniem,
6) lekarstwa – możesz się nimi zatruć.

       Bawiąc się na podwórku nie rozmawiaj z obcymi i nie pozwól, aby wypytywali się o mieszkanie i Twoich rodziców.

       Zwracaj uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania. Może to być włamywacz. Spróbuj zapamiętać wygląd obcego. W razie potrzeby zaalarmuj dorosłych

Obcy puka do Twoich drzwi

       Zawsze, gdy usłyszysz dzwonek lub pukanie do drzwi sprawdź, kto to. Wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znasz: Nie otwieraj drzwi!!!

       Przygotuj kartkę z najważniejszymi numerami telefonów, pod które możesz zadzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz w domu telefonu, a coś Ci zagraża – zaalarmuj sąsiadów!

WAŻNE TELEFONY

112telefon alarmowy służb ratowniczych
997 – telefon alarmowy Policji
998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
601 100 100 – telefon alarmowy WOPR

 

 

       BEZPIECZNE WAKACJE 2014

 

Dnia 25.06. 2014 r.  dla wszystkich klas  0 – III odbyły się  zajęcia na dużej sali gimnastycznej pt„ Bezpieczne wakacje”.

         Na  spotkanie zaproszone zostały panie ze Straży Miejskiej, które przypomniały dzieciom o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas wakacji. Dotyczyły one wyjazdów w góry, nad morze, nad jezioro. Panie ze Straży Miejskiej przygotowały i przeprowadziły konkursy dla dzieci z poszczególnych klas.  Uczniowie otrzymali liczne nagrody między innymi: puzzle, piłki plażowe, gry edukacyjne, bierki itp.

         Podczas projektu wystąpili uczniowie z kl. III c z inscenizacją pt. „Rady i porady na wakacje”. Zaśpiewały także piosenki na ten temat.

         Na zakończenie spotkania Straż Miejska  życzyła uczniom udanych i bezpiecznych wakacji oraz rozdała   wszystkim uczniom ulotki na temat bezpiecznych wakacji.

Organizatorkami spotkania były: Jolanta Rainczuk, Jolanta Straszak.

 

Przypominamy o podstawowych  zasadach :

ñ    Kąp się  tylko w miejscach wyznaczonych !

ñ    Do wody wchodź tylko pod opieką dorosłych !

ñ    Nie skacz do wody na główkę !

ñ    Nie pływaj zaraz po jedzeniu !

ñ    Miej zawsze pod ręką wakacyjną apteczkę !

ñ    Rozsądnie korzystaj ze sprzętów na placu zabaw !

ñ    Nie przyjmuj od obcych  żadnych podarunków !

ñ    Nie odchodź nigdzie z obcymi, którzy ci coś obiecują !

ñ    Nie podawaj obcym swojego adresu, telefonu i innych informacji, jeśli nie ma takiej potrzeby !

ñ    Otwieraj drzwi swojego domu tylko osobom znajomym  !

ñ     Zachowuj się ostrożnie podczas zabaw na basenie !

ñ    Nie wyjeżdżaj samotnie na długie wyprawy rowerowe !

ñ    Nie oddalaj się od grupy, opiekuna czy przewodnika  !

ñ    Wykonujemy polecenia opiekuna i przewodnika !

ñ    Maszerujemy tak, aby słabsi od nas mogli zdążyć !

ñ    Wędrujemy tylko po wyznaczonych szlakach !

ñ    Dbamy o wygodne obuwie do wędrówki !

 

PROJEKT „BEZPIECZNE WAKACJE”

         Dnia 13.06. 2013 r.  dla wszystkich klas I – III odbyły się  zajęcia profilaktyczne  na dużej sali gimnastycznej pt„ Bezpieczne wakacje”.

         Na  spotkanie zaproszone zostały panie ze Straży Miejskiej , które przypomniały dzieciom o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas wakacji. Dotyczyczyły one wyjazdów w góry, nad morze, nad jezioro i na kolonie. Panie ze Straży Miejskiej mówiły  także o odpowiednim  reagowaniu na zaczepki  osób nieznajomych.

         W trakcie pogadanek wystąpiły dzieci z klas  II  z piosenkami  o bezpiecznych wakacjach.

         W wesołej atmosferze na zakończnie spotkania Straż Miejska  życzyła uczniom udanych i bezpiecznych wakacji.

           Pedagog szkolny również na   lekcjach  prowadził  zajęcia profilaktyczne  na temat „Bezpiecznych wakacji”. Dzieci wykonywały prace plastyczne dotyczące  bezpiecznych i niebezpiecznych zabaw  podczas wypoczynku letniego.

Ważne informacje na ten temat zostały także  umieszczone na tablicy ogłoszeń i na  stronie internetowej szkoły.

Koordynatorzy : Jolanta Rainczuk, Jolanta Straszak.

 

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka"
  ul. 3-go Maja 5
  55-100 Trzebnica.
 • 71 312-00-29

Galeria zdjęć