• Face to Face with the World

• Program edukacyjno-humanitarny

/foto/

Szkoła Podstawowa nr 2 im gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka" znajduje się w gronie szkół z całego świata realizujących program edukacyjno-humanitarny Face to Face with the World. Projekt skierowany jest do wszystkich dzieci na świecie - tych z Afryki, Azji, Bliskiego Wschodu, gdzie dziecięce cierpienia, przemoc, wojny, głód, bieda, wykorzystywanie seksualne, samotność, ciężka praca - odzierają je ze szczęśliwego dzieciństwa, jak i do naszych polskich dzieci, które dzięki lekcjom on-line potrafią docenić to co posiadają, wyzbywają się egoizmu, stereotypowego patrzenia na świat. Wszyscy wiemy, jeśli chcemy zmienić przyszłość - zacznijmy od ukształtowania dobra w naszych dzieciach.
                   Celem Projektu Edukacyjnego jest:
            - pokazanie jak wojna, ubóstwo czy brak dostępu do edukacji wpływa na życie dzieci na świecie,
            - kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania społecznego, nawiązanie przyjaźni międzynarodowej ze szkołami i instytucjami w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie,
             - walka z rasizmem i ksenofobią, uwrażliwienie na problemy i sytuację życiową innych, wzajemne poznawanie kultury, tradycji, nawiązywanie przyjaźni, poszanowanie pokoju i szacunku do drugiego człowieka,
            - nauka języka obcego, wykorzystanie w edukacji Internetu,
            - chęć niesienia pomocy innym.
                  Program ten, który jest również objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, jest skierowany do wszystkich placówek oświatowych w Polsce i ma na celu pomoc w nawiązaniu kontaktów oraz prowadzenia zajęć edukacyjnych ONLINE wspólnie ze szkołami oraz instytucjami społecznymi z Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu. Nasza szkoła nawiązała przyjaźń i rozpoczęła lekcje ONLINE z dziećmi z ugandyjskiej instytucji, którą prowadzi Christian Wasula.
                  Knowledge is Power - Wiedza to potęga - jest tematem od którego rozpoczęliśmy nasze spotkania online z dziećmi z Ugandy i ich opiekunem Christianem Wasula. Naszym przekazem była bardzo ważna wiadomość, uświadamiająca dzieci z Ugandy, ale również polskie dzieci i nie tylko, że Wiedza to najpotężniejsza moc jaką każdy może zdobyć własnymi siłami i chęciami. Dzięki Wiedzy w przyszłości możesz być kim tylko zechcesz i żyć na własnych warunkach. Bardzo ważne jest by każdego dnia nauczyć się czegoś nowego lub zdobyć jakieś nowe doświadczenie, ale równie ważne jest być świadomym zdobywania tej wiedzy. Jeśli jesteś świadomy, że nauczyłeś się lub doświadczyłeś czegoś nowego każdego dnia to tak, jak byś każdego dnia stawał się silniejszy. Naszym pomysłem jest zorganizowana zbiórka wszelkich przyborów, dzięki którym dzieci w Ugandzie będą mogły zdobywać wiedzę. Wystarczy zeszyt i długopis, dzięki którym każdego dnia dzieci będą mogły zapisywać czego się nauczyły lub doświadczyły by być świadomym swojej rosnącej siły. Za nami pierwsze spotkanie online, ale na bieżąco nagrywamy krótkie filmiki z wiadomościami, które chcemy przekazać lub propozycjami zabaw, których dzieci w Ugandzie mogą się od nas nauczyć i bawić się u siebie.
                  PRZYŁĄCZ SIĘ DO ZBIÓRKI wszelkich przyborów szkolnych będących dla dzieci z sierocińca w Ugandzie nieocenioną pomocą w zdobywaniu wiedzy. Pierwsza zbiórka zakończy się 22 listopada by zdążyć z przesyłką będącą prezentem gwiazdkowym. Do zbiórki zapraszamy wszystkich, którzy czytają tę informację..

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka" w Trzebnicy