• Bieg po zdrowie

• 2017/2018

/foto/

Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej ,,Bieg po zdrowie” został stworzony w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.

Program został zrealizowany w postaci 6 zajęć tematycznych. Uczniowie klasy IV d uczestniczyli w cyklu spotkań edukacyjnych, mających na celu zwiększyć ich wiedzę i umiejętności na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów. Otrzymali             w tym celu specjalnie przygotowane zeszyty ćwiczeń.

Spotkanie 1. Wprowadzenie. Palenie jest niezdrowe. Uczniowie poznali składniki dymu tytoniowego oraz ich negatywne skutki dla zdrowia i życia człowieka.

Spotkanie 3. Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów? Spotkanie poświęcone było analizie wywiadów jakie dzieci dokonały wśród swoich członków rodziny.

Spotkanie 4. Palenie szkodzi! Zadaniem uczniów w trakcie spotkania jest przygotowanie krótkiego poradnika dla rówieśników w formie na przykład komiksu, zawierającego porady dotyczące umiejętności odmawiania palenia czynnego oraz biernego

Spotkanie 5. Jak to zrobić, żeby nie palić? Spotkanie polegające na omówieniu przygotowanych komiksów i podzielenie się swoimi pomysłami z klasą.

Spotkanie 6. Jak to zrobić, żeby inni nie palili? Podsumowanie zajęć. Kampania reklamowa: „Nie bądź śmieszny i nie pal” – przygotowanie plakatów. Z prac dzieci stworzono wystawę.

Koordynator programu, Aleksandra Warchulska

/Album fotograficzny/

„Bieg po zdrowie” – Program Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Trzebnicy informuje, że dla klas IV szkół podstawowych opracowany został nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej ,,Bieg po zdrowie”. Program został stworzony w Głównym Inspektoracie.  Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzebnicy znalazła się wśród 20% szkół w Polsce, które mają możliwość realizacji założeń tego programu.

Główne cele programu:

· opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży

· pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

Program jest realizowany w postaci 6 zajęć tematycznych. Uczniowie klasy IV e uczestniczyli w cyklu trzech spotkań edukacyjnych, mających na celu zwiększyć ich wiedzę i umiejętności na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów. Otrzymali w tym celu specjalnie przygotowane zeszyty ćwiczeń.

Spotkanie 1. Palenie jest niezdrowe. Uczniowie poznali składniki dymu tytoniowego oraz ich negatywne skutki dla zdrowia i życia człowieka. Przykładowe składniki to: aceton (rozpuszczalnik farb i lakierów), arsen (popularna trutka na szczury), chlorek winylu (związek używany do produkcji plastiku), cyjanowodór (bardzo silna trucizna), DDT (środek owadobójczy).

Spotkanie 2. Jak nie dać złowić się nałogowi? Zajęcia wyjaśniające pojęcie asertywności (umiejętność pełnego wyrażenia siebie w kontakcie z innymi osobami), podczas których dzieci podejmowały dialogi, tworzyły przykłady odpowiedzi asertywnych. Bardzo ważne  w zachowaniu asertywnym jest słowo NIE oraz informacja o tym, co zamierzam zrobić. Przykładowo możemy powiedzieć: „Nie, nie zgadzam się, abyś przy mnie palił, bo chcę oddychać czystym powietrzem.” lub „Nie, nie zgadzam się z Tobą zapalić, bo jest dla mnie ważne moje zdrowie.”

Spotkanie 3. Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów? Spotkanie poświęcone było analizie wywiadów jakie dzieci dokonały wśród swoich członków rodziny i bliskich. Ważne było, aby wywiad został przeprowadzony z osobą niepalącą. Główne pytania dotyczyły powodów niepalenia, reakcji na osoby palące w otoczeniu. Przesłaniem tego spotkania były dane TNS (2015) podające, iż 76% osób dorosłych w Polsce, czyli ponad 24 miliony Polaków nie pali! Palenie jest niemodne!

Kolejne trzy spotkania oparte były na aktywności własnej uczniów. Dzieci tworzyły krótkie scenki, przy użyciu gotowych postaci, zaproponowanych przez autora ćwiczeń dostępnych do realizacji programu. Podstawowym celem stworzenia scenek było ćwiczenie udzielania asertywnych odpowiedzi na propozycje zapalenia papierosa, oraz podkreślenie powodów niepalenia. Uczestnicy programu stworzyli własne wizje scen sytuacyjnych   w parku, toalecie czy pokoju dziecka. Następnie wraz z nauczycielem, koordynatorem programu prace zostały sprawdzone, poprawione i stworzono wersje przeznaczone na wystawę. Z pomocą pedagoga szkolnego, p. Jolantą Rainczuk, uczniowie będą prezentować swoje scenki, w formie krótkich występów dla dzieci z klas II, które również uczestniczą  w profilaktycznym programie „Nie pal przy mnie proszę”.

Dodatkową aktywnością uczestników programu „Bieg po zdrowie” było stworzenie plakatów, antyreklamy palenia papierosów pt. „Nie bądź śmieszny, nie pal”. Już wkrótce  w holu szkoły będziemy mogli zapoznać się z wystawą prac i pomysłów dzieci z klasy IV e.

Serdecznie dziękuję uczniom klasy IV e za zaangażowanie w realizację zajęć oraz rodzicom dzieci za wsparcie i pomoc.

Koordynator programu:  Aleksandra Warchulska