• Projekty

          • „Trzymaj Formę!”

          • 2019/2020
            Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!”

            W programie udział wzięli uczniowie klas 5 – 8.

             Zrealizowano następujące projekty:

            1) Punkty dla zdrowia - Światowy Dzień Zdrowia

            Uczniowie w ramach Światowego Dnia Zdrowia, wykonali plakaty, schematy, rysunki, ulotki. Praca na temat zasad higieny, sposobu mycia rąk, prawidłowego postępowania w ramach zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób, dbania o odpowiednią aktywność fizyczną czy zdrowe odżywianie. Nauczyciel sporządził album ze zdjęciami prac uczniów, który został umieszczony na stronie szkoły i fb szkolnym.

             

            2018/2019

            Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!”

            /foto/

            W programie udział wzięli uczniowie klas 4 – 8. Zrealizowano następujące projekty:

            1) Dni Kultury Zdrowotnej – 22-26 października

            Uczniowie klas 6 przygotowali krótki pokaz pt. „Piramida żywienia”. Klasy 1d, 4c, 6c, 6e, 7a, 7b, 8a miały okazję zapoznać się z treścią przygotowanej inscenizacji w trakcie swoich zajęć z wychowawcą. Dodatkowo inne chętne dzieci uczestniczyły w pokazach w trakcie przerw. 

            Uczniowie wzięli udział w konkursie dotyczącym piramidy żywienia. Zadanie konkursowe polegało na opisaniu poszczególnych poziomów piramidy. Dzieci doskonale poradziły sobie z zadaniem.

            2) Konkurs wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę!” – 5 marca

            Uczniowie klas 7 i 8 (Wojciech Gajski, Zuzanna Marciniak, Jakub Nowakowski, Joanna Tomasiak) wzięli udział w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym „Trzymaj Formę!”. Konkurs polegał na rozwiązaniu zadań testowych poprzez stronę internetową organizatora. Uczniowie zakończyli udział na etapie szkolnym.  

            3) Światowy Dzień Zdrowia dla klas 4-8 – 5 kwietnia

            Z tej okazji uczniowie klas 4-8 mieli możliwość wzięcia udziału w Szkolnym Quizie o Zdrowiu – Kahoot!. Na kilka dni wcześniej w szkole pojawiły się grafiki prezentujące talerz zdrowia, zasady zdrowego żywienia czy piramidę żywienia. Każdy uczeń, rodzic czy nauczyciel mógł przypomnieć sobie w jaki sposób zdrowo komponować posiłki.

            W Szkolnym Quizie o Zdrowiu – Kahoot! udział wzięło 165 uczniów naszej szkoły. Każdy został nagrodzony 1 pkt za wzięcie udziału w konkursie organizowanym przez szkołę oraz  1 pkt za aktywne uczestnictwo w akcji zdrowotnej na terenie szkoły. Dodatkowo zdobywcy I, II oraz III miejsca na poziomie klasowym otrzymali odpowiednią liczbę punktów.

            4) Spotkania o zdrowiu – marzec / kwiecień

            W trakcie roku szkolnego odbyły się dwa typy tematycznych spotkań o zdrowiu. Uczniowie wybranych klas uczestniczyli w zajęciach „Ile kalorii?”. Spotkanie polegało na przeliczeniu kalorii w produktach spożywczych, które wybrali sobie na obiad w fast foodzie. Następnie dzieci porównywały te ilości z danymi dotyczącymi dobowego spożycia kalorii, białka, cukru i tłuszczu przez organizm w ich wieku. Drugi tych spotkań, który wzbudził duży entuzjazm wśród dzieci, to zajęcia „Ile cukru?”. Dzieci przeliczały ile cukru znajduje się w danym opakowaniu – przyniesiony batonik czy napój. Następnie przy użyciu wagi odważali wyliczoną ilość cukru, wsypywali do woreczka i tworzyli porównania.

            Koordynator programu – Aleksandra Warchulska

            2017/2018

            Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!”

            W programie udział wzięli uczniowie klas 4 – 7. Zrealizowano następujące projekty:

            1) W poszukiwaniu wiosny… Literacko-przyrodnicze podchody

            Aktywne, literackie i przyrodnicze podchody w poszukiwaniu wiosny to aktywność, którą zaproponowano uczniom w dniach związanych z kalendarzowym i astronomicznym początkiem tej pory roku. Dzieci zadbały o swoją kondycję fizyczną, spacerując wokół Stawów Trzebnickich, podziwiając piękno przyrody i pisząc wiersze.

            2) Projekt edukacyjny klasy 4d w ramach zajęć z wychowawcą

            Klasa została podzielona na grupy i zgodnie z instrukcją wykonane zostały 4 plakaty nt.: „Jemy, aby żyć, nie żyjemy, aby jeść”, „12 kroków do zdrowego życia”, „To Ty decydujesz co jesz…”, „Zdrowe zamienniki słodyczy”.     Dzieci w swojej pracy wykorzystały gazetki reklamowe oferowane w wielu sklepach spożywczych.

            3) Światowy Dzień Zdrowia

            Obchody Światowego Dnia Zdrowia polegały na przypomnieniu uczniom naszej szkoły „12 kroków do zdrowego życia”. Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do udziału w konkursie. Dzieci wybierały najważniejsze dla siebie zasady i zastanawiały się nad sposobami wprowadzenia ich w życie. Ciekawe i wartościowe odpowiedzi zostały nagrodzone i opublikowane na stronie naszej szkoły.

            4) Spotkania o zdrowiu

            W trakcie roku szkolnego odbyły się cztery tematyczne spotkania o zdrowiu. Dwa z nich były związane z realizacją programu edukacyjnego „Lubella inspiruje i edukuje”. Dzieci tworzyły plakaty i hasła reklamowe wymyślonego przez siebie produktu zbożowego. Opierały się na informacjach dot. znaczenia zboża w prawidłowym odżywianiu się młodzieży. Uczniowie wzięli też udział w grze edukacyjnej. Uczestnicy gry zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi produktów zbożowych, m.in. komponowanie posiłków z wylosowanych produktów, słownik eksperta czy krzyżówka. Kolejne dwa spotkania, oparte były o pracę z broszurkami „Trzymaj formę”. Dzieci tworzyły komiks przedstawiający losy bohatera, który chce poprawić zdrowie członków swojej rodziny oraz idealny jadłospis zgodny z prawidłowymi zasadami komponowania posiłków.

             

            Koordynator programu – Aleksandra Warchulska

            2016/2017

            Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!”

            /Album fotograficzny/

            Celem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!” jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci i ich rodzin. Główna forma działania to promocja zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Do programu zostali zaproszeni uczniowie klasy V i VI, w ramach, którego zrealizowano następujące projekty:

            1. Aktywne poszukiwanie wiosny – klasy IV c, IV d, IV e, V a, V b, V c, VI c, VI d

            Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy w dniach 20 i 21 marca witali zarówno tą astronomiczną  jak i kalendarzową wiosnę. Dodatkowo wyjście było realizacją założeń programu „Trzymaj formę!”- jako jeden ze sposobów dbania o kondycję fizyczną.

            Każdy uczestnik aktywnego spaceru miał za zadanie zaobserwować jak najwięcej oznak wiosny widocznych w okolicy stawów trzebnickich. Prócz aktywności fizycznej i poszukiwania zwiastunów wiosny klasy IV (c, d, e) zajmowały się niebezpieczeństwami jakie spotkać mogą nas poza domem, przypominali sobie również telefony alarmowe. Klasy V (a, b, c) realizowały kolejny temat z zakresu rozwoju roślin nasiennych. Klasy VI (c oraz d) poświęciły swój czas na przypomnienie zasobów przyrody.

            2. Projekty edukacyjne:

            • „Jemy, by żyć, nie żyjemy, by jeść” – projekt polegający na pokazaniu prawidłowej piramidy żywienia i przeciwstawieniu jej sytuacji odwrotnej, nieprawidłowej, niezdrowej. Uczniowie korzystając z ogólnie dostępnych zdjęć różnych produktów spożywczych na zielonym trójkącie przedstawili produkty ułożone zgodnie   z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, natomiast na czerwonym trójkącie pokazali jak nie należy się odżywiać. 
            • „Zdrowa i niezdrowa żywność – to Ty decydujesz co jesz…” – efektem tego projektu, jest plakat pokazujący dwa różne style odżywiania, z podkreśleniem informacji, że to my sami decydujemy o tym co jemy! Decydujemy o wyborze produktów z odpowiedniej strony plakatu.
            • „Zdrowe zamienniki słodyczy” – projekt polegający na pokazaniu, że źródłem cukru w naszej diecie wcale nie muszą być słodycze, napoje gazowane, powszechnie kojarzone cukierki… Zamiennikiem słodyczy są przede wszystkim owoce i warzywa, jak również soki.
            • „12 kroków do zdrowego życia” – projekt pokazujący 12 kroków, dzięki którym jesteśmy w stanie zapewnić sobie zdrowe życie. Zarówno w formie pisemnej jak i obrazkowej  uczniowie przedstawili główne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, dotyczące dbania o zdrowie i kondycję fizyczną na co dzień.

            3. Projekty badawcze:

            Projekty badawcze oparte na  przeprowadzeniu ankiet badawczych wśród uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej nr 2. Dodatkowo, w wyniku nawiązania współpracy, badania zostały przeprowadzone wśród pracowników Urzędu Miejskiego, w tym także udział swój zaznaczył Burmistrz Gminy Trzebnica pan Marek Długozima , trzebnickiej gazety Nowa i Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

            • „Czy jesteś aktywny?” – projekt mający na celu zbadanie stopnia aktywności uczniów naszej szkoły
            • „Zasady zdrowej diety” – projekt badający sposób odżywiania się uczniów oraz stopień znajomości zasad zdrowej diety
            • „Sposoby spędzania wolnego czasu” – projekt pokazujący w jaki sposób dzieci spędzają czas wolny oraz jak oceniają jego czas trwania w ciągu dnia/tygodnia

            4. Obchody Światowego Dnia Zdrowia – 7 kwietnia

            To ważny dzień dla społeczności naszej szkoły i nie tylko, ponieważ podczas zorganizowanego spotkania nastąpiło oficjalne podsumowanie i zakończenie  programu „Trzymaj Formę!”, w trakcie którego zaprezentowane zostały wyniki ankiet badawczych:

            - uczniowie znają i stosują zasady zdrowej diety,

             - są również aktywni i tak też spędzają swój czas wolny

            Jedynym zaleceniem, płynącym z wyników ankiet badawczych, było wdrożenie dzieci do porannej gimnastyki. Idąc tym tropem, pani Dorota Kustra zademonstrowała nam kilka łatwych i szybkich sposobów na poranną gimnastykę.

            Uczniowie zaangażowani w projekt edukacyjny „12 kroków do zdrowego życia”, w krótkim pokazie przestawili konkretne zachowania znacznie wpływające na poprawę naszego zdrowia.

            Tego dnia również Tropicielki Zdrowia (Amelia Ćwikła, Zuzanna Marciniak, Zuzanna Sagan, Maja Ogrodnik, Victoria Wojda, Antonina Kucharska, Patrycja Mądry, Aleksandra Iwaszuk, Nikola Szymańska, Oliwia Mostek), realizujące wraz z Panią Jadwigą Michalak program „Czas na zdrowie”, przedstawiły swoje działania, skupiające wokół zdrowego odżywiania w tym  żywności ekologicznej. Tropicielki zaprosiły zebranych do udziału w Festynie Zdrowia, który odbędzie się w naszej szkole 10 czerwca.

            Uczennice klasy 5b przedstawiły również krótką pantomimę, pokazującą jak będzie wyglądało życie osoby aktywnej fizycznie za 10 lat  i osoby nie mającej nic wspólnego ze sportem.

            Dekorację sali gimnastycznej, w której odbywały się obchody Światowego Dnia Zdrowia, stanowiły prace uczniów klas 4-6 zatytułowane „Zdrowy obiad na talerzu” oraz hasła i wierszyki przygotowane przez uczniów klas: 4b, 4c, 4d, 5a, 5b, 5c, 6a i 6d Dodatkowo w holu szkoły pojawiła się gazetka wykonana z prac projektowych uczniów uczestniczących w zajęciach edukacyjnych. Również uczniowie klas 0-3 włączyli się w obchody Światowego Dnia Zdrowia, wykonując piękne i pouczające plakaty o tematyce zdrowotnej: zdrowe odżywianie lub aktywność fizyczna. Tego dnia wszyscy uczniowie mieli również za zadanie ubrać się w strój sportowy oraz przynieść zdrowe śniadanie do szkoły. Młodsze dzieci zdrowe śniadanie zjadały z wychowawcą w klasie, starsze -indywidualnie w trakcie przerwy. Uczniowie klasy 4d wraz z Panią Dorotą Kustrą zorganizowali specjalną lekcję wychowawczą, w trakcie której spożywali zdrowe drugie śniadanie, obfitujące w warzywa, owoce, pieczywo. Dodatkową atrakcją Światowego Dnia Zdrowia była możliwość poczęstowania się warzywami oraz owocami przez starsze dzieci, które dodatkowo dla uczniów naszej szkoły dostarczyła pani Magdalena Walczak, jako koordynator programu Owoce i warzywa w Szkole Podstawowej nr 2.

            Pamiętano także o pedagogizacji rodziców, którzy otrzymywali  ulotki dotyczących zdrowego odżywiania. Ulotka nawiązywała do tego w jaki sposób można zawrzeć 5 porcji warzyw i owoców w jadłospisie na każdego dzień dla swoich pociech.

            Uczniowie zaangażowani w realizację programu „Trzymaj formę!” to:

            V a

            Jagoda Jaszczyk, Alina Antosik, Marta Tlałka, Jan Kwasek, Paweł Hryncyszyn, Patrycja Pyt, Wiktoria Szatanik

            V b

            Alicja Sobczak

            V c

            Zofia Dmytryk, Hanna Kucharska, Inga Franaszek, Maja Papst, Wiktor Zawieracz, Dawid Kraska

            VI c

            Karolina Papierz i Zuzanna Komarnicka

            VI d

            Zofia Bildz, Zuzanna Małogoska i Nikola Warzecha

            Nauczycielami zaangażowanymi w realizację programu „Trzymaj formę!” była Jolanta Rainczuk, Ilona Rudkiewicz i Jadwiga Michalak, którym serdecznie dziękuję za współpracę.

            Dziękuję również obecnym w trakcie obchodów Światowego Dnia Zdrowia gościom, pani Renacie Widłak Stępień i pani Izabeli Korpowskiej z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidomiologicznej, pani Annie Łukomskiej z redakcji gazety Nowej, pani wicedyrektor Renacie Góreckiej.

            Koordynator programu w roku szkolnym 2016/2017

            Aleksandra Warchulska