• Projekty

          • Programy edukacyjne

            • „Nie pal przy mnie, proszę”- sprawozdanie

            • Program edukacyjny „Nie pal przy mnie, proszę” 2015/2016

              Na przełomie marca i kwietnia 2016 roku w klasach II realizowany był program edukacyjny „Nie pal przy mnie, proszę” pod patronatem Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

              Celem jego była edukacja zdrowotna dzieci dotycząca skutków biernego palenia,

              Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych na temat zdrowego stylu życia. Zapoznali się z postacią Wiewiórki Wiki, która na kolejnych zajęciach zapoznawała ich z ważnym tematem wiodącym – biernym paleniem.

              Dzieci uczyły się właściwej postawy radzenia sobie w sytuacji, gdy ktoś przy nich pali.

              Podczas zajęć wykonywały prace plastyczne, rozwiązywały krzyżówki, układały historyjki obrazkowe i puzzle. Podsumowaniem były zajęcia, podczas których wykonały emblematy z hasłem „Nie pal przy mnie, proszę”, z którymi wróciły do domu.

              Z prac plastycznych została zorganizowana wystawa w holu szkoły, którą mogli oglądać wszyscy odwiedzający naszą szkołę. Program jest realizowany już kolejny rok szkolny.  Wzbudza  zainteresowanie  wśród  uczniów i rodziców, dlatego też będzie kontynuowany w następnych latach. Z informacji  zwrotnych od dzieci wynika, że wielu z ich bliskich ograniczyło palenie, a nawet przestało palić. Ważne jest także to, iż uczniowie zdają sobie sprawę ze szkodliwości biernego palenia.

               

              Koordynatorki i realizatorki: J.Rainczuk, J.Michalak

              Program  edukacyjny „Nie pal  przy mnie, proszę”- sprawozdanie

              W kwietniu  w klasach II realizowany  był program edukacji antytytoniowej pt: „ Nie pal przy mnie, proszę” .   Ma on charakter profilaktyczny, a jego celem  jest wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą  przy nich papierosy.

                     Uczniowie uczestniczyli w zajęciach realizowanych metodami aktywizującymi. Tematykę dotyczącą biernego palenia przybliżała dzieciom postać wiewiórki Wiki, która wprowadzała ich w kolejne tematy. Dzieci  podczas zajęć rozwiązywały krzyżówki, rysowały komiks o szkodliwości  biernego palenia. Wykonały również emblematy  w formie naklejki z hasłem  Nie pal, przy mnie proszę”, z którymi wróciły do domu. Prace  plastyczne zostały zaprezentowane na wystawie na dużej tablicy w holu szkoły.

                     W wyniku projektu dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dla zdrowia dymu tytoniowego i biernego palenia.

               Koordynatorki:J. Michalak, J. Rainczuk.

               

               


                    

            Podsumowanie programów edukacyjnych

                      realizowanych w roku szkolnym 2015/2016

             

            Szkoła Podstawowa nr 2 w roku szkolnym 2015/2016 uczestniczyła w następujących programach edukacyjnych pod patronatem Państwowej Inspekcji Sanitarnej:

            • „Czyste powietrze wokół nas” kl. 0

            • „Moje dziecko idzie do szkoły” kl. I

            • „Nie pal przy mnie, proszę” kl. II

            • "Znajdź właściwe rozwiązanie" kl. V i VI

             

            1. Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej pt ; „Czyste powietrze wokół nas” był realizowany przez panie: J. Tiuchty i A. Jaworowską

            w kl. 0 a i 0 b, miał charakter profilaktyczny. Celem programu była ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach i dorośli palą przy nich papierosy. Wychowawcy w klasach 0 przeprowadzili zajęcia warsztatowe i zapoznali uczniów z głównym bohaterem Dinusiem. Dzieci kolorowały postać Dinusia, odbyły się liczne wycieczki, hepeningi, zorganizowano kącik informacyjny dla rodziców na temat szkodliwości palenia papierosów,dzieci pisały listy do rodziców, a rodzice również otrzymali ulotki informacyjne, przeprowadzono zajęcia podumowujące program przez pedagoga p. J. Rainczuk i p. J. Michalak. Podczas realizacji programu wychowawcy klas 0a i 0b p. J. Tiuchty i p. A. Jaworowska wykazały się wielkim zaangażowaniem i profesjonalizmem za co serdecznie dziękujemy.

             

             2. Program pt. „Moje dziecko idzie do szkoły” to edukacja zdrowotna dzieci w kl. I ( 144 uczniów), adresowany był też do rodziców. Realizowany był przez panie: J. Rainczuk i J. Michalak metodami aktywizującymi. Celem programu było podniesienie poziomu wiedzy rodziców i dzieci na temat zdrowego stylu życia. Uczniowie podczas zajęć profilaktycznych omawiali tematykę dotyczącą prawidłowych nawyków żywieniowych, dbania o higienę osobistą oraz promowania aktywności fizycznej. Podsumowaniem była praca z kolorowanką pt." Wiem jak dbać o zdrowie". Rodzice pierwszoklasistów otrzymali broszurkę pt. "Moje dziecko idzie do szkoły” - swoiste ABC, przedstawiające zagadnienia dotyczące wychowania zdrowotnego.

            Moje_dziecko_idzie_do_szkoly.doc

            3. Program edukacji antytytoniowej pt: „Nie pal przy mnie, proszę” przeprowadzony został w kl. II. Realizowany był przez panie:J . Rainczuk i J. Michalak metodami aktywizującymi. Celem nadrzędnym było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się na temat szkodliwości dla zdrowia dymu tytoniowego i biernego palenia.Ważne było to, że uczniowie zdali sobie sprawę ze szkodliwości biernego palenia. Efektem była wystawa prac plastycznych dzieci w holu korytarza na temat „Nie pal przy mnie, proszę”. Rodzice otrzymali również ulotki informacyjne.

             

            4. Program profilaktyki palenia tytoniu pt.: "Znajdź właściwe rozwiązanie" był realizowany dla uczniów klas starszych. Pedagog szkolny podczas zajęć wychowawczych przekazywał wiedzę dotyczącą skutków palenia papierosów. Uczniowie na zajęciach ćwiczyli w fomnie dramy umiejętności demonstrowania zachowań asertywnych. Istnieje szansa, że w przyszłości utrwalone wiadomości i ćwiczenia pomogą skutecznie oprzeć się presji palenia. Dnia 31.05. 2016 r. w związku z "Dniem bez papierosa " przygotowano w szkole gazetkę informacyjną na ten temat szkodliwości palenia papierosów oraz biernego palenia. Uczniowie z klas V i VI wykonali prace plastyczne na ten temat. Rodzice otrzymali ulotki informacyjne. Ponadto przygotowano prezentację multimedialną (p. M. Lech, p. J. Rainczuk) dla rodziców, uczniów, nauczycieli pt. "Współczesne uzależnienia dzieci i młodzieży, ich wpływ na zachowania i sposoby radzenia sobie z nimi" zamieszczoną na stronie internetowej szkoły.

             

            Programy edukacyjne, antytytoniowe: „Czyste powietrze wokół nas”, „Moje dziecko idzie do szkoły”, „Nie pal przy mnie, proszę”, "Znajdź właściwe rozwiązanie" realizowane w naszej szkole są już kolejny rok . Wzbudzają zainteresowanie wśród uczniów, nauczycieli oraz rodziców, zwłaszcza wśród dzieci klas młodszych, dlatego też będą kontynowany w następnym roku szkolnym.

            Dziękujemy za współpracę i zaangażowanie wszystkim wychowawcom klas i rodzicom, którzy brali czynny udział w projektach.

             

            Koordynatorki: J. Michalak , J. Rainczuk

             

            2013/2014

            Szkoła Podstawowa nr 2 w roku szkolnym 2013/2014 uczestniczy w następujących  programach edukacyjnych pod patronatem Państwowej Inspekcji Sanitarnej:

             „Czyste powietrze wokół nas” w kl.  0

             „Moje dziecko idzie do szkoły”  kl I

             „Nie pal przy mnie , proszę”  kl. II

             

                     Program  przedszkolnej edukacji antytytoniowej pt ; „Czyste powietrze wokół nas” jest realizowany w kl. 0 a i 0 b. Założeniem programu jest ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego.  Program ma charakter profilaktyczny i ma na celu zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie  radzenia sobie w  sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich papierosy.  Program składa się z 5 zajęć  warsztatowych, które pobudzają znacznie ciekawość  dzieci, a proponowane zabawy ruchowe, tematyczne konstruktywnie zainspirowały ich wyobraźnię. Efektem będą prace plastyczne dzieci świadcząc o ich wielkiej wrażliwości.

            Koordynatorki : J. Tiuchty, M. Strzykalska, J. Rainczuk, J. Michalak. 

             

                     Program pt. „Moje dziecko idzie do szkoły”  to edukacja zdrowotna dzieci

            w  kl. I i adresowany jest do rodziców.Celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy rodziców, dzieci na temat zdrowego stylu życia oraz podjęcie działań profilaktycznych realizowanych w domu i szkole. Zachęca do współpracy rodziców na rzecz właściwego  rozwoju dzieci  w zakresie kształtowania w nich prawidłowych nawyków zdrowotnych. Program dostarcza wiedzę na temat wpływu różnych czynników  na samopoczucie dziecka oraz podejmuje  działania  sprzyjające  jego prawidłowego   rozwojowi. Ponadto  zapobiega lub złagodzić ich negatywne oddziaływanie na młody organizm. Program zawiera broszurkę „Moje dziecko idzie do szkoły”  jest to swoiste ABC dla rodziców posyłającego swoje dziecko do szkoły.

            Poszczególne rozdziały w broszurce przedstawia zagadnienia dotyczące wychowania zdrowotnego .

            Koordynatorki: J. Michalak , J. Rainczuk.

                    

                     Program edukacji antytytoniowej pt: „ Nie pal przy mnie, proszę” jest przeznaczony dla uczniów kl. II.  Proponuje on realizację  zajęć metodami aktywizującymi dostosowanymi do wieku dziecka. W programie zawarte zostały uporządkowane treści dotyczące zdrowia. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą  przy nich papierosy.   Efektem będą prace plastyczne dzieci pt. „ Nie pal przy mnie, proszę”, emblematy

            i  wystawa prac plastycznych. W wyniku zajęć dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dla zdrowia dymu tytoniowego i biernego palenia. 

            Koordynatorki: J. Michalak , J. Rainczuk.