• Rodzice

          • WSZAWICA

          • UWAGA! Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Trzebnicy, Stanowisko Pracy ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia przesyła materiały edukacyjne na temat wszawicy i grypy. Prosimy zapoznać się z poniższymi informacjami.

            ulotka_o_grypie.pdf

            Ulotka_-wszawica.pdf

            Broszura-_wszawica.pdf

             

             

            Procedura postępowanie w przypadku stwierdzenia wszawicy

            w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy

            Podstawa prawna:

            Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. art. 39 ust.1 pkt 3.

            Zakres procedury

            Procedura dotyczy postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy u dzieci  w szkole.

             

            Cel procedury

            Ochrona przed rozprzestrzenieniem się wszawicy w szkole oraz zapewnienie  higienicznych warunków pobytu dzieci w placówce.   

             

             Uczestnicy postępowania – zakres odpowiedzialności

            1.      Rodzice (opiekunowie prawni): powinni na bieżąco sprawdzać czystość skóry głowy własnego dziecka.

            2.      Nauczyciele: zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi szkoły sygnałów dotyczących pojawienia się wszawicy u dziecka w szkole.

            3.      Pracownicy obsługi: powinni zgłosić swoje podejrzenia, co do wystąpienia wszawicy w danej grupie, klasie nauczycielowi, bądź dyrektorowi.

             

            Sposób prezentacji procedur

            1.      Zapoznanie rodziców z obowiązującymi w placówce procedurami na zebraniach z rodzicami.

            2.      Zapoznanie wszystkich pracowników szkoły z treścią procedur.

             

            Tryb dokonywania zmian w procedurze

            1.      Wszelkich zmian w opracowanej procedurze może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej dyrektor placówki. Wnioskodawcą zmian może być również rada rodziców.

            2.      Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.

            3.      Zasady wchodzą w życie z dniem: 4 września 2017 r.

             

            Opis procedury

            Zgoda rodziców na objęcie dziecka opieką (w tym również opieką zdrowotną przez pielęgniarkę) jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na dokonanie w przypadku uzasadnionym przeglądu czystości skóry głowy dziecka w szkole.

            1.     Podczas zebrań z rodzicami wychowawcy mają obowiązek przypomnieć rodzicom/ prawnym opiekunom o konieczności sprawdzania czystości skóry głowy dziecka.

            2.     Dyrektor szkoły zarządza dokonanie przez pielęgniarkę kontroli czystości skóry głowy wszystkich dzieci w klasie, z zachowaniem zasady intymności (taka kontrola zostanie przeprowadzona indywidualnie  w  gabinecie pielęgniarki).

            3.      Pielęgniarka  zawiadamia rodziców dzieci, u których stwierdzono wszawicę o konieczności podjęcia niezwłocznie zabiegów higienicznych skóry głowy. W razie potrzeby instruuje rodziców o sposobie działań, informuje też o konieczności poddania się kuracji wszystkich domowników i monitoruje skuteczność działań, jednocześnie informuje dyrektora szkoły o wynikach kontroli i skali zjawiska.

            4.     Wychowawca w przypadku 2-krotnego stwierdzenia w odstępie 7-dni  problemu związanego z wszawicą w klasie, informuje wszystkich rodziców o tym fakcie i zaleca codzienną kontrolę czystości głowy dziecka oraz czystości głów domowników.

            5.       Pielęgniarka  po upływie 7 -10 dni ponownie kontroluje stan czystości skóry głowy dzieci w klasie  po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodziców.

            7.     W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań, pielęgniarka zawiadamia o tym dyrektora szkoły w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków (zawiadomienie ośrodka pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia potrzebnego wsparcia).

             

            Profilaktyka i zapobieganie. Zaleca się aby:


            • profilaktyczna kontrola włosów dzieci stała się nawykiem rodziców, zwłaszcza, jeżeli dziecko wraca ze zorganizowanych  wyjazdów wakacyjnych/ feryjnych, wycieczek.  Ponadto istnieje duże prawdopodobieństwo zarażenia, jeśli dziecko ma rodzeństwo  w szkole lub przedszkolu.

            • domownicy nie korzystali wspólnie z rzeczy osobistego użytku, takich jak: grzebień lub szczotka, gumki do włosów, ręczniki, czapki, szaliki i inne ubrania;


            • unikać bezpośredniego kontaktu głowami (włosami) z innymi ludźmi. Zasada ta dotyczy przede wszystkim dzieci.

             

            Czym jest wszawica?    Źródło:  http://www.hedrin.pl/wszy-glowowe/o-wszy

             

            Wszawica jest chorobą powodowaną przez pasożyta – wesz głowową (Pediculus capitis). Wszawicą można zarazić się tylko przez bezpośredni kontakt, dlatego najbardziej narażone na nią są dzieci. Wszawica jest zwykle przynoszona przez najmłodszych domowników z przedszkoli, szkół, kolonii czy zajęć sportowych, gdzie mają kontakt z dziećmi zainfekowanymi. Wszy u dzieci mogą pojawiać się w różnym wieku, jednak najczęściej choroba ta dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

            Jak rozpoznać?

            początkowej fazie choroby wszawica może nie powodować objawów. Zwykle początkiem objawów jest świąd skóry głowy spowodowany reakcją alergiczną na ślinę wszy (dziecko mocno się drapie).

            Można zauważyć u dziecka miejscowe powiększenie węzłów chłonnych.

            Pojawiają się widoczne wszy oraz gnidy przyklejone do włosów, głównie w okolicach karku, skroni i za uszami (przypominają łupież, ale w przeciwieństwie do niego nie da się ich tak łatwo usunąć).

            Dorosłe osobniki wszy można dostrzec gołym okiem. Mają ok. 2-3 mm, charakteryzują się spłaszczonym opancerzonym tułowiem z 6 odnóżami i małą głową wyposażoną w kłująco-ssący narząd gębowy służący do pobierania krwi. Jaja wszy mają kolor biało-szary, a rozmiarem przypominają główkę szpilki. Samica składa zwykle do 10 jaj dziennie przez kolejne 20 dni. Jaja są przyklejone mocno do włosów. W ciągu 6-7 dni z jajeczek wylęgają się larwy (nimfy), które po ok. 10 dniach przekształcają się w dorosłe osobniki, zdolne do rozmnażania.

            Cały cykl życiowy wszy trwa ok. 30 dni. Wszy głowowe żyją wyłącznie na owłosionej skórze głowy człowieka i żywią się tylko jego krwią. Bez kontaktu z ludzką krwią wesz może przeżyć maks. 48 godzin.

            Jak pozbyć się wszy?

            1. Niezwłocznie po rozpoznaniu wszy u dziecka należy kupić w aptece preparat na wszy   i postępując według zaleceń z ulotki, przeprowadź kurację  u wszystkich  domowników jednocześnie, bez względu na to, czy znaleziono  u nich wszy lub gnidy. Kuracja jest bardzo prosta i już po chwili nie będzie śladu po wszach u dzieci!

            2. Należy uprać  poduszki, bieliznę pościelową (temperatura powyżej 50ºC), z której korzystały chore osoby. Ubrania, których nie można uprać w gorącej wodzie, należy wyprasować żelazkiem rozgrzanym do 250ºC (zwracając uwagę na szwy i fałdy), a pozostałe przedmioty na 10 dni zamknij w plastikowych, szczelnych workach. Szczotki do włosów, grzebienie i opaski warto zastąpić nowymi.

            3. Koniecznie należy poinformować o wystąpieniu wszawicy wychowawcę,  aby inni rodzice i nauczyciele zostali ostrzeżeni.