• Na sportowo

• Basen

• Wskazówki dotyczące wyjścia na basen

1.       Zbiórka na parterze przy sztandarze lub przed szkołą (nauczyciel liczy ile osób pływa z podziałem na dziewczęta i chłopców, oraz liczba osób niećwiczących):

Przykładowo:

a)      Jeśli zajęcia na basenie są na godzinę 8:10 zaleca się zbiórkę w szkole o godzinie 7:45, wyjście 7:50 (7:50 przyjeżdża ostatni autobus dowożący dzieci).

b)      Jeśli zajęcia na basenie są na godzinę 11:00 zaleca się zbiórkę w szkole (podczas przerwy) o godzinie 10:35, wyjście 10:40.

2.       Uczniowie w szybkim tempie udają się na basen.

3.       W okresie jesienno – zimowym uczniowie zostawiają kurtki i duże plecaki w szatni przy sklepiku.

4.       Uczniowie niećwiczący znajdują się (decyduje nauczyciel):

a)      Na kanapach koło szatni przy sklepiku, jest tam normalna temperatura (zaleca się wtedy żeby przy dzieciach znajdował się inny nauczyciel, ponieważ uczniowie często głośno się zachowują).

b)      Na trybunach basenu, jest tam bardzo gorąco (siedzą na siedzeniach i nie wstają, nawet jeśli głośno rozmawiają odgłosy na basenie zagłuszają, ważne żeby siedzieli i nie chodzili po trybunach).

c)       W środku w klapkach razem z nauczycielem (są wtedy pod stałą opieką).

5.       Nauczyciel wchodzi na basen razem z dziećmi w stroju sportowych (jeżeli jest dwóch nauczycieli z tej samej szkoły to jeden wchodzi na basen, a drugi zostaje przy szatni i pilnuje niećwiczących).

6.       Rozdawanie i zbieranie „zegarków” do szatni:

a)      Nauczyciel pobiera odpowiednią ilość „zegarków” w kasach basenu.

b)      Każdy z nauczycieli, który już wiele razy był ze swoją klasą na basenie ma opracowany pewien system co zrobić z „zegarkami”. Zaleca się rozdać dzieciom „zegarki” i poprosić o ich założenie, po zakończonych zajęciach uczeń po wysuszeniu włosów oddaje swój „zegarek” nauczycielowi, a ten oddaje je do kas basenu.

7.       Po przebraniu uczeń myje się pod prysznicem.

8.       Po wejściu na pływalnie nauczyciel sprawdza obecność i nakazuje rozejść się do swoich instruktorów.

9.       Po zakończonych zajęciach przed udaniem się do szatni nauczyciel ponownie sprawdza obecność (dla pewności czy wszyscy uczniowie opuścili pływalnię).

10.   Po wyjściu z pływalni, a przed przebraniem uczeń ponownie bierze prysznic w celu zmycia z ciała chloru.

11.   Następnie uczeń wyciera się ręcznikiem i przebiera w suche ubrania.

12.   Ważne żeby dobrze wysuszyć włosy (nauczyciel powinien dopilnować, żeby uczniowie mieli suche włosy).

13.   Po wysuszeniu uczniowie udają się w okolice sklepiku i tam grzecznie czekają na wyjście. Nauczyciel kontroluje uczniów suszących się i tych czekających przy sklepiku.

14.   Uwaga, zaleca się, żeby uczniowie nie zamawiali nic do jedzenia w barze (pizza, zapiekanka, frytki itp.), mogą sobie coś kupić co nie wymaga czekania i dodatkowego przygotowania (ciastko, gumę, lizaka), ale mają schować do plecaka i zjeść dopiero po lekcjach (pamiętajmy, że są na lekcji)

15.   Dla uzupełnienia kalorii pozwala się uczniom zjeść kanapki i napić się.

16.   Uczniowie na basenie są w dalszym ciągu na lekcjach i zabrania się używania komórek lub konsol do gier.

17.   W barze przy stolikach mogą siedzieć tylko uczniowie którzy wcześniej coś zamówili. W innym wypadku siedzą na kanapach przy szybie.

18.   Po zajęciach:

Przykładowo:

a)      o 8:10 najpóźniej z basenu trzeba wyjść o godzinie 9:30, żeby spokojnie wrócić do szkoły

b)      o 11:00 najpóźniej z basenu trzeba wyjść o godzinie 12:25, żeby spokojnie wrócić do szkoły.

19.   Po powrocie do szkoły zaleca się zejść z uczniami do szatni na poziomie -1 i tam oczekiwać na dzwonek.