• Samorząd Uczniowski

• Dzień Praw Dziecka

• 2021/2022

W piątek, 19 listopada 2021 r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie jest organizowane z okazji przypadającej 20 listopada 32 rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

Dla dzieci w Polsce to zawsze bardzo radosny dzień. Rozmawiamy w nim przede wszystkim o dziecięcych prawach i przywilejach. Na zajęciach omawiamy Konwencję o prawach dziecka, robimy plakaty, dyskutujemy. Jednak pamiętać należy, iż nie dla wszystkich dzieci na świecie los był jednakowo szczęśliwy. Pracując na materiałach dostępnych na stronie organizacji –Unicef – strażnika praw wszystkich dzieci na świecie, kontrastowaliśmy naszą rzeczywistość z tą w krajach rozwijających się, podkreślając każdorazowo jak bardzo należy ją doceniać i z niej mądrze korzystać.

Organizacja UNICEF łączy kolor niebieski w działaniach związanych
            z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka. Jest to symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, zwłaszcza tymi, których prawa nie są właściwie przestrzegane. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły przyszli do szkoły ubrani na niebiesko.

Jolanta Rainczuk, Paulina Wabnic

20 listopada 2020 r.

obchodzimy

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

­­      Jak co roku 20 listopada obchodzimy Międzynarodowy  Dzień Praw Dziecka. Dokumentem opisującym prawa dzieci jest ratyfikowana w Polsce w 1991 roku „Konwencja o prawach dziecka” przyjęta dwa lata wcześniej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.  Na mocy tego dokumentu niezależnie od  koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, dzieciom na całym świecie przysługują TAKIE SAME PRAWA. UNICEF jest strażnikiem Konwencji o prawach dziecka na świecie. To organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci, zaangażowana w zapewnienie szczególnej ochrony najbardziej poszkodowanym dzieciom - ofiarom wojen, katastrof, skrajnego ubóstwa, wszelkich form przemocy i wykorzystywania oraz dzieciom z niepełnosprawnością. UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej,  bo uważa, że każde dziecko ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

PRAWA_DZIECKA.doc