Wydarzenia kl.4-7

Wydarzenia

Wyniki eliminacji szkolnych

do Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych Świetlik

10 stycznia w naszej szkole uczniowie klas 4, 5 i 6 zmierzyli się z testami o tematyce przyrodniczej. Ich uczestnictwo w eliminacjach szkolnych poprzedzone było wykonaniem zleconych doświadczeń, na których podstawie wzbogacili swoją wiedzę i mogli wziąć udział w konkursie.

Do Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych Świetlik zakwalifikowali się:

1. Aleksandra Chabińska – 4e

2. Jakub Świderski – 4b i Michał Piotrowski – 5c

4. Iga Wójcicka – 4a

5. Wiktoria Pieścik – 5e i Malwina Nowaczyk – 4d

Gratuluję wszystkim uczestnikom, którzy podjęli się tego wyzwania.

Aleksandra Warchulska

 

Przygotowania do etapu szkolnego konkursów

„Jestem Polakiem i Europejczykiem” oraz „Polska Naszą Ojczyzną”

            Cztery miesiące wytężonej pracy za nami! Uczniowie klas 4 i 5 przygotowywali się do konkursu „Polska Naszą Ojczyzną”, a uczniowie klas 6 i 7 do konkursu „Jestem Polakiem i Europejczykiem. Dzieci wzięły udział w 13 spotkaniach tematycznych, opartych o materiały źródłowe, mapy, zdjęcia, prezentacje. Wielokrotnie mierzyli się również z trudnymi pytaniami, rozwiązywali rebusy czy grali w gry dydaktyczne, a nawet układali puzzle. Uczestnicy przygotowań do konkursu o Unii Europejskiej samodzielnie poznawali główne symbole UE, ojców założycieli, walutę, instytucje oraz państwa członkowskie. Wszelkie traktaty i daty rozszerzania Unii Europejskiej nie są już dla nich tajemnicą. Dzieci przygotowujące się do konkursu o Polsce, w ramach zajęć z nauczycielem na początek zaznajomili się z geografią terenu, poznali symbole Polski i ważnych Polaków, polskie „naj” oraz miasta słynące z … Szczegółowo zajęli się również zabytkami Warszawy, Gdańska i Krakowa.  

            Czas powiedzieć: sprawdzam! 8 stycznia odbyły się eliminacje szkolne, dzięki którym wyłonieni zostali nasi reprezentanci na szczeblu powiatowym.

Miło mi poinformować, że w konkursie „Jestem Polakiem i Europejczykiem” zwycięzcami są:

1. Maciej Korzystka – klasa 6c

2. Wojciech Gajski – klasa 6c

3. Wiktoria Szatanik – klasa 6a

Wyniki konkursu „Polska Naszą Ojczyzną” przedstawiają się następująco:

1. Oliwier Czarnik – klasa 4b

2. Michał Piotrowski – klasa 5c

3. Wiktor Jaremko – klasa 5b

Wszystkim uczestnikom zajęć dziękuję za pracę i poświęcenie.

Zwycięzcom gratuluję i zapraszam do dalszej nauki!!!

Aleksandra Warchulska

Szczegółowe wyniki i prace do wglądu bezpośrednio u nauczyciela.

 

JAK SIĘ UCZYĆ BY SIĘ NAUCZYĆ?

            Uczniowie często zadają sobie pytanie co zrobić, by opanować dany materiał w niezbyt długim czasie. Dzieci jak i ich rodzice w większości przypadkach są bezradni, szukają pomocy u nauczycieli czy pedagogów. Otóż, by uczenie się przynosiło oczekiwane efekty, należy spełnić kilka wymagań…  W związku z powyższym w klasie 4b wychowawczyni – p.Ilona Rudkiewicz wraz z pedagog – p.Jolantą Rainczuk przeprowadziła  szkolenie połączone z warsztatami. Podczas spotkania dzieci zrozumiały, iż uczenie się jest procesem złożonym. Nakłada się na to rozumowanie, zapamiętywanie a także umiejętność wykorzystywania wiedzy w praktyce. Był to czas twórczej aktywności, malowania w powietrzu, a także stania na jednej nodze. Uczniowie poruszali wyobraźnię na podstawie wysłuchanego opisu, a potem dołączali do tego zmysł wzroku.      

        Odniesiono się również do zagadnień, które mówią o tym co bezpośrednio wpływa na poprawę szybkości uczenia się. Wśród wymieniowych wielu czynników znalazło m.in. prawidłowe odżywianie się oraz ćwiczenia fizyczne, oddechowe.. Zwrócono uwagę co należy jeść, pić, po jakie sięgać produkty, czy też co mają wspólnego przysiady z pracą mózgu…Uczniowie zapoznali się z listą, która zawierała spis czynności-W jaki sposób należy trenować swój mózg?Niemniej ważna okazała się końcowa częśc spotkania, podczas której uczniowie poznali kilka sposobów na szybsze zapamiętywanie treści: poznały sprawdzone techniki, wpływające na ten proces m.in. techniki zapamiętywania, ćwiczyły tworzenie map myśli, pobudzały wyobraźnię…

Najbardziej zadawalajacym momentem spotkania była reakcja uczestników szkolenia, którzy jednogłosnie stwierdzili, iż poczuli niesamowitą ochotę udania się do domu, w celu uczenia się poznanymi technikami.

         Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze.Uczniowie żywo reagowali na nowo poznane techniki uczenia się. Byli zaciekawieni i chętni do wszelakiej  aktywności. Kierując się przewodnią myślą chińskiego myśliciela-Konfuncjusza:

„Powiedz mi, a zapomnę.Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”                                                                                                

                                                                                                                                 Ilona Rudkiewicz, Jolanta Rainczuk

 

 

Spotkanie ze św. Mikołajem

 

 

 

8 grudnia uczniowie klas: V a, V b, V d, V e oraz VI b wybrali się na spotkanie ze św. Mikołajem. W ramach wycieczki do Wałbrzycha dzieci zwiedziły Palmiarnię, Zamek Książ, wzięły też udział w grach, zabawach i konkursach, których motywem przewodnim był św. Mikołaj.

Uczniowie swoje poszukiwania rozpoczęli od zwiedzania Palmiarni, która była niezwykłym prezentem, jaki ostatni właściciel Zamku Książ,  Jan Henryk XV von Hochberg, ofiarował swojej żonie, pięknej Księżnej Daisy. Sercem palmiarni w dawnych czasach był i jest do dzisiaj budynek ze szkła i metalu, zbudowany na początku XX wieku, którego wnętrza wyłożone zostały zastygłą lawą z wulkanu Etna. Obecnie w Palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, a jej zwiedzanie to fascynująca podróż przez wszystkie kontynenty i strefy klimatyczne. Palmiarnia w Wałbrzychu jest jedynym ogrodem zimowym w Polsce zachowanym w swojej historycznej konstrukcji.

Kolejnym punktem programu wycieczki było bajkowe zwiedzanie Zamku Książ z licencjonowanym przewodnikiem. Dzieci poznały miejscowe legendy, historie o bohaterach bajek, smokach i zwierzętach, ukrytych na zamkowych plafonach i w herbach. Podziwiały też najpiękniejsze barokowe sale zamkowe oraz miejsca, w których zamkowe legendy  zostawiły swój ślad.

Uwieńczeniem całej wycieczki było spotkanie ze św. Mikołajem przy kominku w jednej
z komnat zamkowych i wręczanie prezentów. Dzieci miały możliwość prezentacji swoich talentów w świątecznej oprawie, co uwieczniono na zdjęciach.

            Wycieczka w poszukiwaniu św. Mikołaja okazała się niezwykłą i niezapomnianą przygodą z motywem świątecznym w tle. Książ to wspaniała sceneria, która pod wpływem niezwykłych opowieści potrafi zamienić się w prawdziwą krainę baśni.

 

Paulina Pierchorowicz-Rączka

 

Zwycięstwo uczennic z SP 2 w konkursie MultiPolak!!!

 

 

MultiPolak to konkurs, do którego chętni uczniowie przygotowują się w zasadzie już od pierwszych dni nauki. Łączy on umiejętności oraz wiedzę w zasadzie z dwóch przedmiotów szkolnych, informatyki i j. polskiego. Ponieważ tegoroczny konkurs był pod hasłem: „Rok 2017 rokiem Tadeusza Kościuszki”, uczniowie odwoływali się również do wiedzy historycznej. Główne cele owego konkursu skupiają się wokół:

 • rozwijania zainteresowań literaturą i informatyką;
 • popularyzowania grafiki komputerowej jako współczesnej dziedziny sztuki;
 • ukazywania możliwości techniki komputerowej;
 • wzbogacania wiedzy o bohaterze narodowym;
 • oraz promocji młodych talentów.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas V – VII szkół podstawowych z terenu powiatu trzebnickiego. W ramach niego uczniowie wykonują prezentację multimedialną w programie Microsoft PowerPoint na wybrany przez siebie, spośród pięciu, temat. Nasi uczniowie przystąpili do eliminacji szkolnych już we wrześniu. Dalej do etapu powiatowego zakwalifikowały się cztery dziewczynki - Zuzanna Marciniak i Alicja Sobczak z klasy VI b oraz Julia Krych i Oliwia Łysoń z klasy VII c. W ramach zajęć dodatkowych i samodzielnej pracy w domu dziewczyny udoskonalały swój projekt z zakresu pracy w programie PowerPoint oraz pogłębiały wiedzę na temat narzuconej postaci -Tadeusza Kościuszko.
W tym celu nagrywały pieśni, w których śpiewały o Kościuszce, angażowały rodzinę do pomocy przy nagrywania scenek tematycznych a także wykonywały portrety- szkice. Wszystko to znalazło się na prezentacji multimedialnej i tym samym znacznie podnosiło jej wartość.

Zuzanna i Alicja pracowały nad tematem, który odnosił się sposobów upamiętnienia bohatera narodowego. Natomiast dziewczynki z klasy VII wybrały temat - „Tadeusz Kościuszko w pieśniach”. Uczennice z dużym zaangażowanym tworzyły swój projekt konkursowy, cały czas odbywało się to pod czujnym okiem pani od informatyki oraz pani polonistki, dziewczynki ze spokojem przyjmowały wszelkie wskazówki. Efektem tego było zdobycie III miejsca przez Zuzię i Alicję oraz V miejsca przez dziewczynki z klasy VII.

19 grudnia w SP 2 w Obornikach Śląskich odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników, rozdanie dyplomów i nagród rzeczowych.

Do konkursu uczennice przygotowane zostały przez p. Paulinę Pierchorowicz-Rączkę
i p. Ilonę Rudkiewicz.

 

P. Pierchorowicz-Rączka, I. Rudkiewicz

 

 

 

 

Olimpiada Geograficzna

Dnia 7 grudnia odbyły się szkolne eliminacje do Olimpiady Geograficznej dla uczniów dolnośląskich szkół. Olimpiada kierowana jest do uczniów klas gimnazjalnych i klas siódmych szkół podstawowych. Miło mi poinformować, że Szkołę Podstawową nr 2 w Trzebnicy w kolejnym etapie we Wrocławiu będzie reprezentowała uczennica Kinga Błaszczyk z klasy 7a, która w teście eliminacyjnym zdobyła najwięcej punktów.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Katarzyna Proksza

Przygotowania do kiermaszu bożonarodzeniowego

W miłej przedświątecznej atmosferze, przy dźwiękach kolęd pracowali uczniowie klasy VI a przygotowując różności na kiermasz bożonarodzeniowy. Na spotkanie przybyli również rodzice, którzy chętnie włączyli się do pracy. Nad stroną techniczną czuwały panie Joanna Zinczenko i Ewa Opala, pokazując różne techniki zdobienia. Wszyscy pracowali z zapałem, więc na efekty nie trzeba było długo czekać. Na stole w mig pojawiły się piękne świeczniki, malowane szyszki  i cudne bombki. Na  uczestników spotkania czekało po pracy pyszne domowe ciasto, które prędko zniknęło z talerzyków. Po raz kolejny uczniowie klasy VI a pokazali, jak świetnie potrafią ze sobą współpracować i przekonali się, jak wiele dobrego z tej współpracy wynika. Szczególne podziękowania należą się paniom Joannie Zinczenko i Ewie Opala za przygotowanie pomocy i zakup niezbędnych artykułów, jak również za poświęcony czas.

Edyta Łapińska

 

CZŁOWIEKJEST ZAWSZE SOLIDARNY Z KIMŚ I DLA KOGOŚ

MAN IS ALWAYS IN SOLIDARITY WITH SOMEBODY AND FOR SOMEONE

7 grudnia uczniowie klasy IV b SP2 w Trzebnicy mieli okazję uczestniczyć w czterogodzinnych warsztatach prowadzonych w j. angielskim przez jednego z liderów Projektu Erasmus+ goszczącego w Polsce. Uczniowie nie tylko, mogli sprawdzić swoje umiejętności w rozumieniu i posługiwaniu się j. angielskim, ale również zostali wdrożeni w niezwykle ważne w dzisiejszych czasach zagadnienie Solidarności. By lepiej zrozumieć znaczenie tego pojęcia, uczniowie wzięli udział w wielu zabawach oraz eksperymentach, które z jednej strony stanowiły dla uczniów świetną zabawę wprawiając wszystkich w doskonały humor, ale z drugiej wprowadziły uczniów na pole poważnego tematu ukazującego niezliczoną ilość trudnych sytuacji życiowych, w jakich mogą znaleźć się dzieci jak i dorośli na świecie w XXI wieku. Celem warsztatów było zrozumienie samego pojęcia solidarności oraz znalezienia możliwych w realizacji przez każdego z nas sposobów na bycie solidarnym z kimś i dla kogoś. W tym celu kontynuacją tychże warsztatów została akcja na podzielenie się swoimi ubraniami, zabawkami, grami, książkami czy też wsparcie środkami czystości lub jedzeniem. Dary, które zostaną zebrane, wykorzystane zostaną w szczytnym celu i przekazane potrzebującym dzieciom z naszej szkoły oraz ludziom znajdującym się w potrzebie. Warsztaty te na długo pozostaną w pamięci uczniów, nie tylko ze względu na ich niezwykły przebieg, ale również ze względu na spotkanie z charyzmatycznym i oddanym swojej pracy człowiekiem. Dziękujemy.

 

Edyta Smółkowska

 

MIKOŁAJKI W AFRYKARIUM

        Uczniowie klasy 4b i 4d z okazji Mikołajek udali się do wrocławskiego ZOO. Punktem kulminacyjnym było spotkanie w sali wykładowej i uczestniczenie w zajęciach pt. ,,Zmysły w świecie zwierząt”. Było to bardzo wartościowe spotkanie z dużą dawką cennej wiedzy, a dodatkowo urozmaicone o ćwiczenia, czyli część praktyczną. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób zwierzęta przystosowały się do życia nocą oraz jakimi zmysłami poznają otoczenie. Uczniowie testowali swoje zmysły, rozpoznając zapachy czy ukryte przedmioty.

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu zajmuje się ochroną gatunków zagrożonych wyginięciem i rozpowszechnianiem wiedzy z zakresu biologii, ekologii oraz ochrony środowiska. Ponieważ wśród czwartoklasistów mamy wielu miłośników zwierząt, uczniowie wykazali duże zainteresowanie w niesieniu pomocy zagrożonym gatunkom. Dowodem na to jest m.in magiczna kula, do której uczniowie wrzucali drobne kieszonkowe, by tym oto sposobem dołożyć swoją cegiełkę dla ratowania zwierząt.

           Kolejną, równie emocjonującą, atrakcją było zwiedzanie Afrykarium z przewodnikiem. Dowiedzieliśmy się, że wrocławskie Afrykarium wykorzystuje 15 000 000 litrów wody w 21 basenach i akwariach, w których mieszka około 250 gatunków ryb! Poznaliśmy wiele okazów sprowadzonych z różnych części świata. Podczas zwiedzania pojawiły się mniej lub  bardziej znane okazy. Dzięki dzisiejszej wycieczce, uczniowie znacznie poszerzyli swoją wiedzą na temat otaczającego nas świata zwierząt, a przy tym doskonale się bawili i miło spędzili czas!

                                 Ilona Rudkiewicz, Aleksandra Warchulska

 

Ocalić od zapomnienia.

Z Panem Tadeuszem w tle…

Dość nietypowo i oryginalnie rozpoczęła się wtorkowa lekcja języka polskiego w 4b. Otóż uczniowie zostali zaproszeni do sali, w której mieli możliwość poczuć się inaczej, niż zazwyczaj. Grupa zebrała się na dywanie, utworzyła koło, które stanowiło mur dla pojawiających się… eksponatów.

Inspiracją do zajęć okazał się tytułowy Pan Tadeusz, który wrócił po dłuższej nieobecności do rodzinnego Soplicowa… Przyjazd Tadeusza do domu był szczególnym wydarzeniem, bohater bardzo się wzruszył widząc dom, w którym spędził dzieciństwo- wbiega do niego, czule ogląda ściany, sprzęty, których dawno nie widział.

Uczniowie z 4b mieli za zadanie przeprowadzić wywiad rodzinny i tym samym przynieść pamiątki, wartościowe przedmioty, które to  nawiązują do ważnych wydarzeń - nawet  historycznych. Sposób w jaki uczniowie podeszli do tematu a także same przedmioty, które tego dnia pojawiły się w naszej szkole, przerosły oczekiwania polonistki.

„Cała otoczka, wyjątkowa atmosfera, ogromne zainteresowanie i zaangażowanie uczniów, no i same przedmioty, wyjątkowe, odsłaniające kawał rodzinnej historii- wszystko to wywołało wzruszenie u wszystkich obecnych…” 

Uczeń, który prezentował dany przedmiot, dodatkowo przedstawiał, niekiedy wzruszającą, historię. Na długiej liście pojawiły się, m.in.:

 • różaniec mamy z Jerozolimy, który zerwał się nagle podczas pisania przez nią maturę
 • aparat fotograficzny z 1940 r. widziany przeważnie w starych filmach
 • kartka żywnościowa
 • dawne pieniądze
 • ordery dziadków
 • listy miłosne z okresu wojny
 • gazety z I i II wojny światowej
 • nabój do pistoletu
 • profesjonalne drzewo genealogiczne ( ok.1,5m)
 • wartościowe szelki dziadka
 • rodzinne zdjęcia
 • rodzinna pierwsza zabawka
 • akt przyjęcia Pierwszej Komunii Św.
 • klaser

                                                             Ilona Rudkiewicz

 

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w IV c

23 listopada uczniowie klasy IV c mglistym porankiem wybrali się na spacer. Jednakże celem, nie był tylko i wyłącznie spacer na świeżym powietrzu, ale udział w postawionym przed nimi zadaniu "Walk and Talk". Jak sama nazwa wskazuje, Walk - Idziemy i Talk-Rozmawiamy, a dokładniej mówiąc każdy z uczniów otrzymał jedno pytanie dotyczące Praw Dziecka, na które spacerując, miał za zadanie zebrać jak najwięcej odpowiedzi udzielonych przez koleżanki i kolegów z klasy. Niektórzy uczniowie odważyli się nawet na przeprowadzenie wywiadu z przypadkowo napotkanymi ludźmi. Z tak zgromadzonym materiałem wróciliśmy do klasy, gdzie omówiliśmy poszczególne zagadnienia dotyczące praw, ale i obowiązków dziecka. Każdy uczeń prezentował zebrane przez siebie informacje, a następnie wszyscy aktywnie dyskutowali m. in. na temat godności człowieka, prawa do życia czy prawa do nauki. Szukaliśmy rozwiązań na trudne sytuacje, które mogą spotkać każdego ucznia np.: co zrobić, gdy w szkole ktoś niszczy własność innej osoby; gdy ktoś wyśmiewa się z czyjegoś ubioru, fryzury lub koloru skóry; co zrobić, gdy widzimy, że ktoś znęca się nad kolegą lub koleżanką ze szkoły; do kogo można się zwrócić, gdy jesteśmy świadkiem łamania praw dziecka; co powinniśmy zrobić, gdy starsi koledzy ze szkoły żądają od innych uczniów pieniędzy i każą milczeć czy też co zrobić, gdy uczeń lub grupa uczniów ciągle przeszkadza w lekcji. Wyjaśniliśmy pojęcia takie jak tolerancja, dyskrecja, dyskryminacja czy władza rodzicielska. Był to dzień, który z pewnością dostarczył nam wrażeń, ale i wielu cennych refleksji dla każdego ucznia i nauczyciela.

Edyta Smółkowska

 

Greetings from Trzebnica!

Klasa IV b z wielkim zaangażowaniem kontynuuje nawiązaną znajomość z dziećmi z Polskiej Szkoły w Lincoln w Wielkiej Brytanii. Po owocnej wymianie książkami, dzięki której półki naszej biblioteki szkolnej wzbogaciły się o pozycje książek w języku angielskim, nadszedł czas na kolejną niespodziankę. Tym razem każdy uczeń klasy IV b ze wsparciem p. Edyty Smółkowskiej, zaangażował się w stworzenie albumu pt. "Trzebnica dawniej i dziś". Wiedząc bowiem, że dzieci z Lincoln uczą się również o historii i geografii Polski, narodził się pomysł na przybliżenie im historii naszego pięknego miasta, ale również zapoznanie z najnowszymi wydarzeniami. Żeby uczniowie z Lincoln mogli sprawdzić swoje umiejętności z języka polskiego, dzięki życzliwości nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2, do przesyłki dołączone zostały również przykładowe sprawdziany z różnych przedmiotów. Uczniowie w Lincoln uwielbiają uczyć się języka polskiego, natomiast uczniowie w Trzebnicy lubią uczyć się języka angielskiego i dlatego zaproponowaliśmy wspólny udział w konkursie na napisanie wiersza lub opowiadania pt. "Winyta Smółter Wonderland - Zimowa Kraina Czarów". W oczekiwaniu na list z Lincoln, przystępujemy do twórczego pisania w języku angielskim.

Edyta Smółkowska

 

ORYGINALNE NAKRYCIA GŁOWY- JESIENNE KAPELUSZE

    Konkurs szkolny rozstrzygnięty!

Jesień to pora roku, która szykuje przyrodę do zimowego snu. W trakcie przemiany, związanej ze zmianą pór roku, natura otaczająca nas mieni się feerią barw, obdarza nas darami oraz inspiruje do wielowymiarowego działania. W związku z powyższym,  po raz kolejny w naszej szkole odbył się konkurs pt. „Pokaz mody-Jesienne kapelusze”.

Do tegorocznego etapu konkursu przystąpiło 25 uczniów z klas IV – VI. Każdy z uczestników, oprócz jesiennego nakrycia głowy, przygotował opis działań podjętych w ramach realizacji zadania konkursowego. Finałowy pokaz prac konkursowych odbył się 23 listopada. Tego dnia sala sportowa zmieniła się w prawdziwy wybieg. Bogate dekoracje oraz gazetki ścienne dodatkowo dodały niesamowitości miejscu, w którym wszystko się odbywało. Prezentacja prac polegała na przedstawieniu publiczności i jury kapelusza na modowym wybiegu. Podczas tego p. Ilona Rudkiewicz - prowadząca imprezę, odczytywała wcześniej przygotowane przez uczniów opisy kapeluszy. Każdy kapelusz został nagrodzony gromkimi brawami, a ich autor słodkim lizakiem. Jury po długich i bardzo wnikliwych obradach wyłoniła zwyciężczynie konkursu:

 I miejsce Wiktoria Kuszaj,

 II miejsce Nadia Darak

III miejsce Iga Franaszek

Nagrodzone uczennice otrzymały nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy. Ponadto czworo uczniów otrzymało wyróżnienie od jury. Do wyróżnionych prac należały kapelusze autorów: Dawida Pałysa, Jana Buczka, Julii Ręboch oraz Aleksandry Stelmaszyńskiej.

          WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJEMY

         Tegoroczna edycja konkursu, podobnie jak to miało miejsce w roku ubiegłym, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Społeczność uczniowska naszej szkoły wykazała się kreatywnością i pomysłowością. Dzieci już oczekują kolejnej edycji konkursu.

Serdecznie zachęcamy do oglądania wystawy kapeluszy, znajdującej się w holu szkoły.

                             Ilona Rudkiewicz , Paulina Pierchorowicz-Rączka

 

 

Erinnerungen  aus  Kitzingen

Dzisiaj spotkała nas ogromna niespodzianka, nasza klasa – VIb, otrzymała przesyłkę od uczniów klasy IVa z Kitzingen z Niemiec. Tym razem  nasi koledzy przesłali nam  listy z najnowszymi informacjami  co robili podczas ferii jesiennych (Kartoffelferien), ale nie zabrakło  także   wspomnień z naszego  lipcowego – wakacyjnego  pobytu w tym pięknym mieście. Razem z naszą partnerską klasą spędziliśmy  cudowne chwile zwiedzając Kitzingen, uczestnicząc we wspólnych zajęciach w szkole St. Hedwig Grundschule oraz na basenie. Między naszymi szkołami został podpisana umowa współpracy, a my mogliśmy być świadkami tak ważnego wydarzenia. Wśród wielu niespodzianek i atrakcji jakie czekały na nas w Kitzingen podczas „Dni Frankonii” znalazły się:  zwiedzanie opactwa cystersów  w Ebrach, spacer w konarach drzew (Baumwipfelpfad Steigerwald), rejs statkiem po Menie oraz wiele innych, o których długo, długo będziemy pamiętać i mile wspominać (także w naszych listach).  Bardzo  cieszymy się z tej współpracy i dziękujemy naszym przyjaciołom z kl. IVa za miłe przyjęcie i wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że następnym razem  spotkamy się w Trzebnicy

Uczniowie klasy VIb z p. Renatą Górecką

 

Krajowy Program Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV

Uczniowie klas VII wzięli udział w Krajowym Programie Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV. W realizacji programu wspierała nas Pani Izabela Korpowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Trzebnicy. Uczniowie zapoznali się z przygotowaną prezentacją multimedialną. Podstawową tematyką były trzy główne drogi zakażenia HIV oraz zapobieganie zakażeniom. Uczniowie również poznali sytuacje bezpieczne, w trakcie których nie zarażą się wirusem HIV. Dodatkowo uczniowie pracowali z broszurką informacyjną, odpowiadając na pytania: Dlaczego wirus HIV jest groźny? Czy HIV i AIDS to to samo?

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. Z tej okazji uczniowie klas VII przygotowali plakaty i stworzyli gazetkę informacyjną w holu szkoły.

Aleksandra Warchulska

 

SPOTKANIA O ZDROWIU

            28 listopada uczniowie klasy 4b, 4d, 5c oraz 5e wzięli udział w Spotkaniach o zdrowiu. Zajęcia zostały zrealizowane w ramach programu edukacyjnego „Lubella inspiruje i edukuje”, mającego na celu wzrost świadomości znaczenia prawidłowego odżywiania w życiu człowieka wśród uczniów polskich szkół. Podczas tegorocznej, III edycji uczniowie odkryją właściwości zbóż.

SPOTKANIE 1 to zajęcia informacyjne połączone z pracą własną dzieci. Zatytułowano je: PRODUKTY ZBOŻOWE – SKARBNICĄ SUBSTANCJI ODŻYWCZYCH. Dzieci tworzyły plakaty i hasła reklamowe wymyślonego przez siebie produktu zbożowego. Opierały się na informacjach dot. znaczenia zboża w prawidłowym odżywianiu się młodzieży.

W trakcie SPOTKANIA 2 uczniowie wzięli udział w grze edukacyjnej. Uczestnicy gry zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi produktów zbożowych, m.in. komponowanie posiłków z wylosowanych produktów, słownik eksperta czy krzyżówka.

Nasze listopadowe Spotkania o zdrowiu miały na celu przede wszystkim zwrócić uwagę uczniów na istotną rolę produktów zbożowych w diecie. W późniejszym czasie kolejne aktywności i kolejne tematy rozwijające kompetencje uczniów w zakresie dbania o zdrowie.

Aleksandra Warchulska

 

Zdolny Ślązaczek językowy

Po raz trzeci Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzebnicy przystąpiła do konkursu językowego  zDolny Slązaczek. Etap szkolny odbył się 16 października. Przystąpiło do niego  7 uczniów z klas 6 i 7 . Uczestnicy rozwiązywali test językowy on line i musieli wykazać się bardzo dobrą znajomsocią języka niemieckiego. Miło mi poinformować, że do etapu powiatowego zakwalifikował się Maksymilian Szlęzak z klasy 7 c, który pracuje pod kierunkiem pani Edyty  Łapińskiej. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Edyta Łapińska

 

„O „Niedźwiadku” raz jeszcze.”

10 listopada 2017 społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 obchodziła Święto Szkoły. Po oficjalnych uroczystościach uczniowie klas czwartych mieli okazję poznać jeszcze lepiej patrona naszej szkoły gen. Leopolda Okulickiego” Niedźwiadka. Wychowawcy klas przeprowadzili lekcję projektową poświęconą zasłużonemu Okulickiemu. Uczniowie pracowali z tekstami źródłowymi poświęconymi naszemu patronowi, pracowali w grupach, przygotowywali krzyżówki, rozwiązywali quiz o patronie a na koniec tworzyli projekt medalu Okulickiego. Forma i treść zajęć zachęciła uczniów do refleksji nad wartościami, w które wierzył „Niedźwiadek”, a także pozwoliła dać wyraz uczniowskiej kreatywności przy projektowaniu medalu. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.

Paulina Wabnic

 

Wycieczka do bombkarni

/zdjęcia/

W czwartek 9 listopada 2017 uczniowie klas 4a i 4e odwiedzili Spółdzielnię Socjalna "Szklany Świat" Bombki w Krośnicach k. Milicza (Dolina Baryczy). Uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć miejsce , w którym szklane bombki i inne ozdoby choinkowe produkuje się przez cały rok. Niesamowity pokaz rzemiosła formowaczy bombek zaparł dech w piersiach wszystkim bez wyjątku, a bogactwo oryginalnych wzorów co chwilę wzbudzało „wow”. Zaopatrzeni w oryginalne bombki z własnymi imionami oraz szklane drobiazgi  dla najbliższych wróciliśmy do szkoły i zgodnie potwierdzamy „Jesteśmy gotowi do Świąt!”.

Paulina Kwak, Paulina Wabnic

 

Ekomisja w Szkole Podstawowej nr 2

 

/zdjęcia/

 

9.11.2017 uczniowie klasy 4d wzięli udział w zajęciach edukacyjnych wprowadzających do zagadnień małej ekologii dla dzieci i młodzieży Aglomeracji Wrocławskiej. Zajęcia prowadzone przez edukatora, Panią ekolog miały charakter interaktywnej zabawy z wykorzystaniem pomocy naukowych i gadżetów służących promocji dobrych postaw ekologicznych u źródła, tj. we własnym domu.

Dzieci pracowały z wykorzystaniem maty z rysunkiem domu i typowych pomieszczeń oraz garażu. Na planszy umieszczały magnetyczne puzzle. Uczniowie mieli za zadanie „skonstruowanie” jak najbardziej ekologicznego domu. Praca z planszą edukacyjną była czynnikiem zachęcającym do zastanowienia się nad tematem zanieczyszczenia środowiska i jego zapobieganiu poprzez wybory życiowe dokonywane na co dzień.

Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzymał broszurę edukacyjną – jako pomoc naukowa i dodatkowe informacje związane z warsztatami oraz tekstylną torbę na zakupy z umieszczoną nazwą projektu, logami podmiotów finansujących i realizujących projekt, rysunkami rzeczy związanych z małą ekologią w domu, np. opakowania zwrotne, wyłączanie urządzeń z prądu, segregacja odpadów, oszczędzanie wody, transport publiczny, transport rowerowy, ekologiczne źródła energii nie oddziaływujące znacznie na środowisko takie jak elektrownie solarne, wiatrowe).

 

 

 

Zuzia pomaga zwierzętom

 

/zdjęcia/

 

Od 27 września do 4 października na terenie naszej szkoły odbywała się zbiórka karmy i przysmaków dla zwierząt mieszkających we wrocławskim schronisku. Organizatorką całej akcji była uczennica klasy V a Zuzanna Bajewska.

Zuzia całą akcję przygotowała bardzo profesjonalnie. Wykonała plakaty promujące jej działanie, przekazała społeczności szkolnej informację o planowanej zbiórce i wraz ze swoimi koleżankami zorganizowała miejsce składowania zebranych przysmaków dla zwierząt.

Inicjatywa Zuzi cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów, którzy przynieśli wiele kilogramów karmy dla zwierząt oraz koce i poduszki niezbędne do wyłożenia legowisk.

            Podsumowaniem całej akcji był kameralny wyjazd uczennic klasy Va: Zuzanny Bajewskiej, Mai Grzelińskiej i Zuzanny Kopacz oraz p. Pauliny Pierchorowicz-Rączki
i p. Ireneusza Bajewskiego (taty Zuzi) do schroniska dla zwierząt przy ulicy Ślazowej we Wrocławiu. 28 października dziewczynki przekazały zebraną karmę pracownikom schroniska. W ramach podziękowań Zuzia otrzymała pamiątkowy dyplom i w towarzystwie koleżanek mogła odwiedzić przebywające w schronisku zwierzęta.

            Niesienie pomocy potrzebującym zwierzętom to działania, które uskrzydlają Zuzię i sprawiają jej wiele radości. W imieniu Zuzi dziękujemy wszystkim uczniom, którzy włączyli się w akcję. Serdecznie dziękujemy również p. Ireneuszowi Bajewskiemu za pomoc w organizacji wyjazdu do schroniska.

 

Paulina Pierchorowicz-Rączka

 

Wyjazd do Panorama Racławicka

/zdjęcia/

Panorama Racławicka od lat zachwyca turystów z kraju i ze świata. Tym razem zachwyciła uczniów klas piątych  naszej szkoły,  którzy 25 października przyjechali do Wrocławia, by obejrzeć jedno z najważniejszych i najwspanialszych dzieł dziewiętnastowiecznej kultury masowej.

Przed wejściem na platformę uczniowie w tzw. Małej rotundzie przyjrzeli się plastycznej mapie terenu obrazującej topograficzny układ miejsca, w którym rozegrała się bitwa racławicka. Uwagę uczniów skupiła także niewielka wystawa figurek prezentujących mundury polskich i rosyjskich żołnierzy z epoki. Jednak na wszystkich  największe wrażenie wywarło dzieło Kossaka i Styki. Uczniowie podkreślali, że chwilami odnosili wrażenie, iż uczestniczą w przedstawionych wydarzeniach. Istotnie, scenografia dobudowana przed płótnem i oświetlona w odpowiedni sposób sprawia, iż widz chwilami nie potrafi odróżnić, gdzie kończą się ustawione przedmioty, a zaczyna właściwe malowidło. Naprawdę warto było to zobaczyć!

Po krótkim odpoczynku uczniowie udali się do Muzeum Narodowego. Podzieleni na cztery grupy uczestniczyli w lekcjach muzealnych. Tematyka obejmowała malarstwo historyczne oraz ciekawostki Wrocławia.

Wyjazd zorganizowały wychowawczynie klas piątych, by  w Roku Tadeusza Kościuszki przybliżyć swym wychowankom postać polskiego i amerykańskiego generała, „niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość”.

                                                                                                               Krystyna Janowska

 

Powiatowy Konkurs Recytatorski rozstrzygnięty „Magia słowa”

/zdjęcia/

27 października w Szkole Podstawowej w Pęgowie odbył się VII  Powiatowy Konkurs Recytatorski  pod hasłem „Magia słowa”, w którym o laur najlepszego recytatora lub najlepszej recytatorki rywalizowali uczniowie klas piątych.

Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy Va: Julia Kruszona i Martyna Lecyk.

Jury, któremu przewodził wrocławski aktor Teatru Kalambur oceniało dobór tekstu i jego zrozumienie, sposób interpretacji utworów i odpowiednią dykcję. Nasze piątoklasistki przygotowały na konkurs ciekawe i różnorodne teksty. Jury  bardzo wysoko ceniło  ich sposób i  poziom interpretacji.

Julia Kruszona „malując słowami” wiersz Ludwika Jerzego Kerna  pt. „Dialog z pluskwą”oraz fragment prozy zatytułowany „Dzienniki Nikki” wywalczyła pierwsze miejsce, natomiast Martynka Lecyk za prezentację utworu Joanny Jędrzejewskiej  „Listy od Henia i Hani” i wiersz „Pora wesoła” zapewniła sobie IV miejsce w konkursie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dziewczętom dalszych sukcesów. Uczennice do konkursu przygotowała p. Krystyna Janowska.

 

                                                                                    

Pamiętamy, wspominamy…

/zdjęcia/

Uczniowie klasy 4b i 4d wraz z wychowawcami udali się w przeddzień Wszystkich Świętych pod pomnik Jana Pawła II oraz Krzyż Katyński. Na miejscu  uczniowie zostali zapoznani z ideą obchodzenia święta a także wysłuchali wiersz Danuty Gellnerowej pt. „Dla tych, którzy odeszli”. Dzieci w chwili zadumy wspominały swoich bliskich zmarłych a na zakończenie chętne osoby zapaliły znicze.

 

                                                "Dla tych, którzy odeszli" - Gellnerowa Danuta

Dla tych którzy odeszli w nieznany świat,

płomień na wietrze kołysze wiatr.

Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem

i niebo jesienne u góry.

Dla nich harcerskie warty i chorągiewek gromada,

i dla nich ten dzień – pierwszy dzień listopada

Ilona Rudkiewicz, Aleksandra Warchulska

 

 

ŻYWA LEKCJA HISTORII

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W TRZEBNICY

/zdjęcia/

 

26 października  naszą szkołę odwiedzili członkowie Bractwa Rycerskiego „Kerin”. Tematem żywej lekcji historii dla klas IV-tych był między innymi  Mieszko I i chrzest Polski. Bractwo od rana spotykało się z dziećmi  z kolejnych klas i przenosiło nas w czasy kształtowania się naszej państwowości. Dowiedzieliśmy się o sytuacji, w jakiej żył Mieszko, o jego relacjach z sąsiadami i okolicznościach, w jakich doszło do chrztu Polski.

Nasi współcześni rycerze znowu zawładnęli sercami uczniów. Żywiołowo poprowadzili każdą lekcję, aktywnie włączyli dzieci w ich przebieg poprzez zaproszenie do odgrywania ról bohaterów. Uczniowie z radością wcielali się w role Mieszka, Dobrawy, posła i mieszkowych wojów. Dla klas V-tych Bractwo Rycerskie zaprezentowało lekcję pt: „Grecja i Persja”, gdzie uczniowie mogli przenieść się do świata antyku.  Dzięki eksponatom związanym z historią Grecji i Persji uczniowie udali  się do Aten, na dwór króla Kserksesa, do spartańskiej szkoły agoge, na pola bitwy pod Termopilami oraz do Macedonii. Barwną i ciekawą opowieść o fundamentach kultury europejskiej współtworzyli uczniowie, odgrywając role w poszczególnych scenkach.

Ukazanie strojów epoki, używanych narzędzi, rodzajów broni, sposobów komunikowania się w bardzo przejrzysty sposób przybliżyło nam historię. Reakcje dzieci na prezentowane treści były nad wyraz żywe i spontaniczne. Ich wiedza i pragnienie jej powiększania dały o sobie znać. Kolejny raz okazało się, że taki aktywny sposób przekazywania wiedzy jest wspaniale przyjmowany przez uczniów i przynosi dobre efekty.

 

Lucyna Sobczak

Krystyna Wielgo

 

Klasy czwarte na spektaklu teatralnym

24.10.17 wszystkie klasy czwarte wraz z opiekunami udały się do GCKiS na spektakl teatralny pt. „Bracia Lwie Serce”. Tego dnia została wystawiona magiczna opowieść o dwojgu braciach, w której młodszy - Karol cierpi na nieuleczalną chorobę. Starszy zaś, pociesza swojego bliskiego śmierci braciszka, opowiadając mu o pięknej krainie, do której trafiają ludzie, by wieść nowe życie bez zmartwień i trosk. Nieszczęsny wypadek jednak powoduje nagłą i przedwczesną śmierć starszego bohatera. W nocy, w szpitalu gdzie znajdują się obaj chłopcy, wybucha pożar. Jonatan ratuje brata, oddając za niego życie… 

            Uczniowie z dużym zaciekawieniem oglądali sztukę. Przejmującym momentem był nad wyraz realny pożar. Na scenie pojawił się dym oraz podkład muzyczny z trzaskającymi iskrami pożaru. Scenografia, bardzo dobrze oddawała realia epoki rycerzy. Duże wrażenie wywarły efekty świetlne i oprawa muzyczna. Sama fabuła powieści bardzo spodobała się widzom. Uczniowie byli pod wrażeniem Jonatana i Karola - którym przyszło zmierzyć się ze złem w baśniowej krainie Nangijali.

                                                                                         Ilona Rudkiewicz

 

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA w SP 2

/zdjęcia/

Tabliczkę mnożenia powinien znać każdy. To podstawowa umiejętność matematyczna, która przydaje się nie tylko w szkole podstawowej, ale także w kolejnych etapach edukacji oraz w codziennym życiu. 29 września Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzebnicy kolejny już raz wzięła udział w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

Przygotowania do tego święta rozpoczęły się kilka dni wcześniej – na korytarzach i drzwiach naszej szkoły pojawiły się przygotowane przez uczniów kolorowe plakaty, przypominające o tym święcie oraz utrwalające przykłady z tabliczki mnożenia, np. w postaci rymowanych wierszyków.

W dniu 29.09. grupy Egzaminatorów, wyłonionych spośród uczniów klas czwartych, przeprowadziły w szkole Egzamin na Mistrza Tabliczki Mnożenia. Każdej z grup towarzyszył Asystent – uczeń klasy starszej, którego zadaniem było wspieranie młodszych koleżanek i kolegów oraz odmierzanie czasu przeznaczonego na rozwiązanie przykładów.

Spośród 277 uczniów którzy przystąpili do egzaminu – 187 uczniów uzyskało tytuł Experta Tabliczki Mnożenia i otrzymało specjalne certyfikaty. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

A.Kraska, R.Czarny

 

WYSTAWA MODELI UKŁADU SŁONECZNEGO

/zdjęcia/

            Uczniowie klasy 6a i 6c przygotowali modele Układu Słonecznego. Każdy miał swój indywidualny pomysł. Jedni narysowali projekt Układu na kartce papieru, inni postarali się zrobić przestrzenny model. Pracom przyświecał jeden wspólny cel: prezentacja wiedzy w sposób nietypowy i kreatywny.

odwiedzali naszych twórców, przyglądali się ich pracom, dopytywali, a przede wszystkim rozbudzali swoją ciekawość. Mam nadzieję, że dzięki tej akcji wiele dzieci zainteresuje się Wszechświatem. 18 października (środa) w sali 103 odbyła się wystawa przygotowanych modeli Układu Słonecznego. Chętni uczniowie i nauczyciele            

Aleksandra Warchulska

 

18 PAŹDZIERNIKA ŚWIATOWYM DNIEM GODNOŚCI

Broszury informacyjne: Global_Dignity_Poland_HEJT_RODZIC_material_edukacyjny.pdf

                                  Global_Dignity_Poland_HEJT_DZIECKO_material_edukacyjny.pdf

/zdjęcia/

            Global Dignity to międzynarodowa inicjatywa propagująca ideę poszanowania godności jako fundamentalnego prawa człowieka. Global Dignity Poland oraz Fundacja Świadomego Rozwoju przygotowały materiały edukacyjne dla rodziców i dzieci, które podpowiadają jak poradzić sobie z problemem hejtu i mowy nienawiści w Internecie. Zachęcam do zapoznania się z nimi.

            Uczniowie klasy 4d, w trakcie zajęć z wychowawcą przeprowadzili warsztat zatytułowany „Hejt? Hejtu nie promuję, hejt banuję, bo reaguję”. Dzieci zastanawiały się nad tym co jest, a co nie jest hejtem? Następnie poznali definicję tego słowa. Kolejne zadanie polegało na opisaniu uczuć osoby, która doświadcza hejtu, konsekwencji takich sytuacji oraz metod reagowania i obrony.

            Autor warsztatów kieruje je do uczniów w wieku od 13 lat. Zajęcia te mimo wszystko można przeprowadzić wśród dzieci młodszych. Uczniowie klasy 4d zostali pouczeni, że konto w większości mediów społecznościowych: facebook, snapchat, instagram legalnie można założyć dopiero od 13 roku życia (bardzo często za dodatkową zgodą rodziców), a nawet od 18 roku życia. Stąd też, w żaden sposób w trakcie warsztatów nie było propagowane korzystanie z mediów społecznościowych przez uczniów klasy 4d. Nasze zajęcia zostały poświęcone przede wszystkim hejtowi słownemu, z którym dzieci mogą spotkać się w szkole w sposób werbalny i bezpośredni.

Aleksandra Warchulska

 

Piesza wycieczka klasy V a do Brochocina

/zdjęcia/

W czwartek 28 września wybraliśmy się wraz z panią Pauliną Pierchorowicz-Rączką na wycieczkę do Brochocina. Pogoda nam dopisała! Gdy dotarliśmy na miejsce, czekała na nas niespodzianka ... ogródek wypełniony po brzegi malinami! Każdy mógł zjeść ich tyle, ile chciał. Przygotowano nam również ognisko, kiełbaski i ziemniaki. Mieliśmy okazję spróbować pieczonych pianek i życia niczym na biwaku! Klasa V a była szczęśliwa jak nigdy!

 

Julia Kruszona

 

Międzynarodowy Dzień Pisania Listów na lekcji przyrody

/zdjęcia/

            9 października, włączając się w Światowy Dzień Poczty, inaugurujący Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów, uczniowie klasy 6a i 5e, w trakcie lekcji przyrody napisali list do przyjaciela mieszkającego w innym państwie, czy na innym kontynencie.

          Skorzystaliśmy z postaci dzieci zawartych w książce Michaliny Rolnik „Zakątki czyli kto tu mieszka?”.  Dzieci mogły stworzyć list do mieszkańca Grenlandii Nanuka,  do Monolo z Meksyku, do mieszkanki Hiszpanii Ines  lub do Aditi z Indii.     

           Idąc tokiem myślenia Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem…” uczniowie klas szóstych mieli za zadanie wyjaśnić swoim przyjaciołom z listu zagadnienia związane ze strefami oświetlenia Ziemi, natomiast dzieci z klasy piątej – jakie siły kształtują powierzchnię Ziemi?           

Mimo, że nasze listy nie zostaną nigdy wysłane, dzieci przypomniały sobie formułę pisania listu, ćwiczyły umiejętności formułowania zdań. A co najważniejsze, zdobywały wiedzę z dziedziny przyrody. Mam nadzieję, że uczniowie zapamiętają z tej lekcji wiele. „Piramida zapamiętywania” według Dale`a jasno wskazuje, że 90% informacji zapamiętujemy ucząc innych.

Serdecznie dziękuję uczniom za doskonale wykonaną pracę!

Z pewnością to nie ostatnia tego typu lekcja!

Aleksandra Warchulska

 

WYJAZD INTEGRACYJNY KLAS CZWARTYCH!!!

/zdjecia/

Ahoj szczury lądowe! - przywitała nas Piratka Czacha. Ahoj! – krzyknęliśmy jednogłośnie. I tak oto rozpoczęła się nasza przygoda w krainie piratów.

22 września wszystkie klasy czwarte udały się na wycieczkę integracyjną do Klubu Nenufar, znajdującego się w Kościanie. Do podjęcia wyzwania, jakim było poszukiwanie skarbu, zachęcał tajemniczy list wysłany do wychowawców przez przywódcę załogi piratów - Kapitana Gluta. Podczas jazdy do miejsca docelowego został on odczytany przez panie nauczycielki. List opisywał legendę  Białego Nenufaru- statku pirackiego, który zaginął w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach, wraz z legendarnym pirackim skarbem. Kapitan Glut zwrócił się do uczniów z prośbą o pomoc w prowadzeniu poszukiwań. To przyczyniło się do tego, że emocje u dzieci sięgnęły zenitu, z niecierpliwością dopytywali kiedy będziemy na miejscu…J

Tuż po przekroczeniu bramy wejściowej czekała na nas niespodzianka. Aby dostać się na teren Klubu, należało pokonać ruchomy most. Niektórzy uważali, że to pestka, inni pokonując go krzyczeli ze strachu a nawet i ze śmiechu… Tak czy inaczej zabawa była fantastyczna…

Kolejnym etapem było pływanie łajbą. Uczniowie udali się w najdalsze zakątki świata. Zwiedzili Europę, Afrykę i Amerykę. Wszędzie tam odnajdywali wskazówki, które przybliżały ich do odnalezienia skarbu. Najważniejszymi punktami wyprawy było: opłynięcie Europy, pasowanie na pirata, odczytywanie wskazówek zawartych w złożeniach hieroglifów czy odtańczenie tańca przyjaźni i zgody przy indiańskim totemie. Tylko dzięki sprawności fizycznej, spostrzegawczości i umiejętności współpracy, udało nam się rozwikłać zagadkę i odnaleźć skarb!!! Zwieńczeniem ciężkich poszukiwań było spędzenie czasu przy ognisku, pieczenie kiełbasek oraz zabawa na placu zabaw.

Po zdobyciu skarbu nie było czasu na odpoczynek. Na uczniów czekał jeszcze test sprawdzający czy nadają się na czwartoklasistów SP 2, mowa o tzw. otrzęsinach klas czwartych. Uczniowie zdawali egzamin min, jedząc cytrynę, wymyślali nazwy zwierząt na wylosowaną literę, poddawali swoją twarz zabiegom malowniczo-plastycznymJ

Po pomyślnym zdaniu egzaminu, wszyscy udaliśmy się na zasłużoną nagrodę-lody. Pełni wrażeń wróciliśmy ze zdobytym skarbem do naszych domów.

AHOJ PRZYGODO!!!                   

                                                                         Paulina Wabnic, Ilona Rudkiewicz

                                             

WARSZTATY EDUKACYJNE W ZOO

/zdjęcia/

W deszczowy poranek, 25 września uczniowie klasy IV d wraz z wychowawcą i rodzicami wyruszyli pewnym krokiem na ścieżki wrocławskiego ZOO.

Zadań i wyzwań było wiele. Każdy Biodkrywca, uczestnik ekologicznych warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży Aglomeracji Wrocławskiej otrzymał pakiet: mapę ZOO, broszurę edukacyjną i naklejki. Wpatrując się w mapę, poruszaliśmy się po terenie Ogrodu Zoologicznego, szukaliśmy poszczególnych stanowisk zwierząt, by tam zmierzyć się z przygotowanymi dla dzieci pytaniami i zadaniami, dotyczącymi określonych gatunków zwierząt i miejsc (siedlisk). 

Przy każdym punkcie z zadaniami uczniowie znajdowali specjalne tabliczki. Na każdym stanowisku należało odpowiedzieć na pytanie znajdujące się na tabliczce i wykonać zadanie. Uzyskane odpowiedzi zapisywane były w broszurze edukacyjnej. Po prawidłowym wykonaniu zadania uczniowie przyklejali w odpowiednie miejsce na broszurze edukacyjnej naklejkę potwierdzającą wykonanie zadania.

Pytania dotyczyły przystosowań, trybu życia, siedliska, odżywiania się, zagrożeń oraz cech charakterystycznych gatunków. Zadania dotyczyły obserwacji, np. rozpoznawanie tropów, gatunków drzew, śladów obecności zwierzęcia, wykonywanie rysunków z obserwacji.

Na zakończenie naszego pobytu z ZOO wzięliśmy udział w zajęciach warsztatowych stacjonarnych w sali edukacyjnej na terenie Afrykarium z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych, m.in. kostek edukacyjnych. Warsztaty miały charakter interaktywny.

Uczniowie w trakcie swojego pobytu w Ogrodzie Zoologicznym poznali: bolenia, ropuchę zieloną, pszczoły i ich ule, owady, żubra, rysia i niedźwiedzia brunatnego. Wszystkie poznane dziś gatunki zwierząt powinny być dla nas szczególnie ważne, gdyż są to zwierzęta narażone na wyginięcie. Bardzo często to człowiek jest największym zagrożeniem dla tych gatunków. Dzieci dziś w sposób szczególny zostały zapoznane z tym, jak oni sami mogą pomóc w ochronie gatunków zagrożonych wyginięciem.

Aleksandra Warchulska

 

 

DZIEŃ KROPKI W KLASIE IV B   

/zdjęcia/     

Mnóstwo wrażeń czekało na uczniów z klasy IV B, którzy nie spodziewając się niczego,  przybyli na lekcję języka polskiego. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały wstępu nawiązującego do tematu przewodniego lekcji. Potem równie chętnie podjęły działania, realizując założenia Międzynarodowego Dnia Kropki. Przy okazji została przybliżona im sylwetka Petera H. Reynoldsa, autora książki pt. ,,Kropka” , który to zapoczątkował Międzynarodowy Dzień Kropki, obchodzony na całym świecie 15 września jako święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Dla zainteresowanych książka właśnie ukazuje się w PolsceJ

Uczniowie pilnie pracowali z tekstem, dokonywali korekty, uzupełniając go brakującymi kropkami. Przypomnieli sobie rolę jaką pełni opisywany znak interpunkcyjny, a także konstruowali zasadne wnioski potwierdzające konieczność istnienia kropek.

 I. Rudkiewicz

                                                                          

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka"
  ul. 3-go Maja 5
  55-100 Trzebnica.
 • 71 312-00-29

Galeria zdjęć