Wydarzenia kl.4-7

Wydarzenia

GALAKTYKA I MY…”, CZYLI NOCOWANIE W SP 2

/foto/

Noc… piątek 15 czerwca, SP 2 i My- klasa IV b i IV e. Tak oto w skrócie można przedstawić wydarzenie, które miało miejsce z 15 na 16 czerwca. Wszystko rozpoczęło się o 19;00. Uczestnicy przybyli ubrani na sportowo, z pełnym wyposażeniem oraz dobrym humorem. Najpierw było powitanie, przypomnienie regulaminu i zasad, a  potem gry i zabawy integracyjne. Nawiązując do tematu głównego, każdy przyniósł koszulkę, którą udekorował wg uznania. Na koszulce obowiązkowo znalazła  się wymyślona nazwa gwiazdy, a na odwrocie nazwa naszej szkoły. Po spacerze, oczywiście wystrojeni w nowe koszulki, udaliśmy się na teren szkoły na piknik, nocne oglądanie planet i poszukiwanie wymyślonej gwiazdy przez teleskop.

Tego dnia uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat planet układu słonecznego i otaczającego nas świata… Chętnie i cierpliwie stali w kolejce, by zobaczyć ujawnione planety tj. Wenus czy Jowisz (wraz z jego trzema księżycami). Uczniowie doskonale się bawili, był nocny mecz piłki nożnej, turniej gier planszowych, nocne zwierzanie się i niekończące się rozmowy do rana…  przy tym wszystkim  z muzyką  CLEO w tle pt. „Łowcy gwiazd”. Sobotni poranek rozpoczęliśmy od gimnastyki porannej i biegów wokół boiska. Chłopcy postanowili, jeszcze przed przyjściem opiekunów, rozegrać mecz.  Potem miało miejsce pożegnanie i każdy wrócił do swojego domu, oczekując poniedziałku i powrotu do szkoły.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor za wyrażenie zgody na zrealizowanie owego pomysłu oraz wszystkim Rodzicom, za przepiękne słowa uznania…

                                                          Ilona Rudkiewicz, Paulina Kwak

  

POKAZ MODY EKOLOGICZEJ

foto/

       Po raz kolejny jedna z sal sportowych zamieniła się w prawdziwy wybieg, a wszystko za sprawą autorskiego projektu pt. Pokaz mody ekologicznej. Konkurs adresowany był do uczniów klas  4 - 6. Łącznie zgłosiło się 26 uczestników, a ostatecznie wystąpiło 24.

Głównym celem konkursu było:

- propagowanie idei czystego środowiska

- zagospodarowanie odpadów przydatnych do ponownego wykorzystania lub przetworzenia

- popularyzowanie wiedzy dotyczącej segregacji i recyklingu

- poszerzanie świadomości ochrony środowiska

Organizatorki p. Ilona Rudkiewicz oraz p. Paulina Pierchorowicz -Rączka zadbały o najdrobniejsze szczegóły. Był prawdziwy wybieg, czerwone bramki, dekoracja nawiązująca do całości, a także magiczna ścianka dla fotografa. W części wstępnej, podczas powitania, została powołana komisja w składzie p. J. Sztyma, p. M. Bugaj oraz p. M. Gałka. Poziom konkursu był niesłychanie wysoki, różnice w punktacji były minimalne. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się dzień później, podczas specjalnie zorganizowanego na tę okazję spotkania. 

W wyniku klasyfikacji:

1. miejsce zdobyła Zuzanna Janicka z 4b

2. miejsce: Jan Kwasek z 6a

3. miejsce: Oliwier Czarnik z 4b

Wygrani otrzymali wartościowe nagrody rzeczowe a pozostali słodki poczęstunek, dodatkowe punkty z zachowania, celujące oceny z przedmiotu.

Podczas pokazu dominowała fantastyczna atmosfera. Uczestnicy prezentowali swoje stroje z dużym zaangażowaniem i skupieniem. Widownia żywo reagowała gorącymi oklaskami, dodając otuchy wszystkim występującym.

Na zakończenie imprezy, każdy z uczestników musiał zatańczyć taniec radości.

Kreatywność dzieci nie zna granic! Stroje były nadzwyczajne, precyzyjnie przygotowane, oryginalne…

Serdecznie zapraszamy do podziwiania ich- wystawa znajduje się w holu szkoły.

Po prezentacji, prowadząca p. Ilona R. przytoczyła treści charakteryzujące stan faktyczny naszej ziemi pod kątem zanieczyszczeń. Nawoływała do szanowania i dbania o to co jest dla nasz najważniejsze. Uczniowie poznali hasło przewodnie spotkania, które jednogłośnie wypowiedzieli:

                                      BĄDŹ EKO!!!

                    Z takim przesłaniem wrócili na pozostałe lekcje.

Pokaz mody co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Już pojawiają się pytania czy w nowym roku szkolnym również się odbędzie. Wszystkich chętnych już dziś zapraszamy do projektu pt. Pokaz jesiennych kapeluszy.

 

       p. Ilona Rudkiewicz, p. Paulina Pierchorowicz-Rączka                             

 

 

Nasz uczeń WICEMISTRZEM „Mistrz Office”

 

 

16 kwietnia Dawid Kraska, uczeń klasy VIc, przystąpił do zmagań w powiatowym konkursie „Mistrz Office”. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebnicy. Do konkursu przystąpiło 6 uczniów z powiatu trzebnickiego.

Jak co roku zadania konkursowe były bardzo trudne. Uczniowie otrzymali tekst, który musieli wprowadzić i sformatować w programie Word, również w programie Word musieli narysować obrazek przedstawiający schemat fotosyntezy. Oprócz zadań w Wordzie uczniowie przystąpili do wykonania zadań w programie Excel. Zadania polegały na zgromadzeniu danych, które zostały zapisane w części I dotyczącej programu Word. Na podstawie wyselekcjonowanych danych musieli wykonać wykresy kołowe. Czas trwania konkursu to tylko 90 min, podczas, których uczestnik musiał wykazać się precyzją, koncentracją i umiejętnością wykorzystania wiedzy w praktyce.

Długotrwałe przygotowania, polegające na ćwiczeniu umiejętności praktycznej obsługi programu Word i Exel- zaowocowały sukcesem, który odniósł Dawid Kraska.  

     Dawid zajął II miejsce, a tym samym został WICEMISTRZEM VIII Powiatowego Konkursu Informatycznego „Mistrz Office”.

               Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy Dawidowi dalszych osiągnięć na polu informatycznym!

Paulina Pierchorowicz-Rączka

 

Rowerowy zawrót głowy

 

 

17 maja odbyło się spotkanie z kolarzami: p. Romanem Węglarskim i p. Bogdanem Zielińskim z Kolarskiego Klubu Sportowego z Trzebnicy. Motywem przewodnim było propagowanie bezpiecznej jazdy na rowerze jako aktywnej formy spędzania czasu wolnego. 

            W piątkowy poranek uczniowie klas czwartych zgromadzili się w sali 101, w której czekali na nich trzebniccy pasjonaci kolarstwa. Pan Roman Węglarski i Bogdan Zieliński przyjechali na spotkanie swoimi rowerami. Zabrali ze sobą kaski i wiele gadżetów niezbędnych do bezpiecznej i komfortowej jazdy na rowerze. Aby spotkanie nie było tylko wykładem, a prezentacją zgromadzonych materiałów, uczniowie mogli brać czynny udział
w zajęciach. Oglądali kaski, światła, rowery oraz stroje kolarskie, odpowiadali na pytania dotyczące zagadnień młodego rowerzysty. Każda poprawna odpowiedź nagrodzona została drobnym upominkiem.

        Podczas spotkania panowie z dużym zaangażowaniem opowiadali o budowie roweru, obowiązkowym i podstawowym ubiorze rowerzysty, zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach. Dzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą z zakresu kolarstwa. Propagowali bezpieczny i aktywy wypoczynek.

            Po zakończonym spotkaniu uczniowie stwierdzili, że przestrzeganie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas jazdy na rowerze jest bardzo ważne. Dzieci dyskutowały również o budowie roweru oraz o ubiorze rowerzysty. Pogadanka połączona
z pokazem zachęciła uczniów do zdawania egzaminu na kartę rowerową. Prawie wszystkie dzieci chciałyby wziąć udział w wycieczce rowerowej.

            Paulina Pierchorowicz-Rączka

 

Matematyczne zmagania piątoklasistów

 

/foto/

 

15.05.2018 w naszej szkole odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny "Mistrz Rachunku 2018" klas piątych.

Wzięli w nim udział, wyłonieni w szkolnych eliminacjach, uczniowie naszej szkoły: Grzegorz Pakuła z klasy 5b, który zajął III miejsce i Michał Piotrowski z klasy 5c. Uczniowie sprawdzili swoje umiejętności szybkiego, sprytnego i poprawnego liczenia zmagając się z zestawem 60 przykładów w czasie 25 minut.

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

I.Marciniak, A.Kraska

WIELKI SUKCES SP 2 W ŻMIGRODZIE!

           10 maja w SP w Żmigrodzie odbyło się IX Dyktando „O ZŁOTĄ SKUWKĘ”. W konkursie brali udział uczniowie klas IV oraz VI. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy 4a, które wygrały eliminacje szkolne oraz uczeń z klasy VI. Ten dzień niewątpliwie był nasz, ponieważ uczniowie naszej szkoły zajęli dwa pierwsze miejsca. W kategorii klas IV zwyciężyła Iga Wójcicka, a w kategorii wiekowej klas VI wygrał Jakub Nowakowski z 6b.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

                                                                                                                                          Ilona Rudkiewicz

 

Niesamowite przeniesienie do Bajkowej Doliny Baryczy

/foto/

9 maja klasa 4b i 4d, wraz z wychowawczyniami, mieli okazję poznać Pana Wiesława Ranoszka, którzy w swoim historycznym stroju i przy dźwiękach liry korbowej, przeniósł nas do Bajkowej Doliny Baryczy. Wszystko działo się dzięki gościnie Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy.

Uczniowie wsłuchani w legendy o Dolinie Baryczy i Dolnym Śląsku, zostawi wprowadzeni w tematykę najciekawszych atrakcji i historii regionu. Zajęcia były połączone z pokazem multimedialnym.

Mamy nadzieję na rychłe spotkanie z Panem Wiesławem, gdyż już postanowione, że 4b i 4d muszą odwiedzić Bajkową Dolinę Baryczy!

Organizatorem naszego spotkania była Pani Joanna Sztyma, której serdecznie dziękujemy.

Aleksandra Warchulska, Ilona Rudkiewicz

 

XII Powiatowy Konkurs „Znam Jana Pawła II”

  

26 kwietnia w naszej szkole odbył się XII Powiatowy Konkurs „Znam Jana Pawła II” przeznaczony dla uczniów klas IV – VII. Konkurs ten umożliwia  uczniom sprawdzenia swojej wiedzy o wielkim Polaku – Papieżu Janie Pawle II.

W konkursie wzięło udział 13 najlepszych uczniów z 11 szkół powiatu trzebnickiego. Naszą szkołę reprezentowali zwycięzcy etapu szkolnego: Grzegorz Pakuła uczeń klasy V b oraz Dominika Borowiak uczennica klasy VII a.

Wszyscy uczestnicy konkursu w ciągu 1 godziny musieli rozwiązać test wymagający od nich dokładnej znajomości faktów z życia Polskiego Papieża.

Z przyjemnością informujemy, że Grzegorz zajął w konkursie II , a Dominika V miejsce.

Laureatom serdecznie gratulujemy!!!

 

DZIEŃ MATEMATYKI W SP2

/foto/

25 kwietnia już po raz drugi obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Matematyki. Dzień ten został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

W tym dniu odbył się Turniej Matematyczny dla klas V, zatytułowany „Matematyka od kuchni”, podczas którego trzyosobowe zespoły z poszczególnych klas rozwiązywały zadania dotyczące między innymi przeliczania jednostek masy oraz szukały rozwiązania zagadki matematycznej. Wszyscy uczniowie byli mocno zaangażowani w wykonywanie zadań, a walka była bardzo zacięta i wyrównana. Konieczna okazała się dogrywka. Ostatecznie w rywalizacji klas piątych zwyciężył zespół z klasy V c, drugie miejsce zajęła klasa V b, trzecie – V a, czwarte – V e, a piąte – klasa V d.       

Przez cały dzień, w holu na parterze, na uczniów naszej szkoły czekały łamigłówki matematyczne. Uczniowie chętnie próbowali swoich sił, mierząc się z 8 różnymi zadaniami. W zmaganiach na Mistrza Łamigłówki Matematycznej wzięło udział aż 98 uczniów począwszy od klasy II do VII, którzy rozwiązali łącznie 494 łamigłówki. Uczniowie wykazali się umiejętnością logicznego myślenia oraz wiedzą matematyczną. Uczniowie, którym udało się rozwiązać prawidłowo wszystkie 8 łamigłówek zostali SZKOLNYMI MISTRZAMI ŁAMIGŁÓWKI MATEMATYCZNEJ.

Są to: Filip Prokopowicz (IV d), Filip Rościszewski (IV d), Nicole Obroca (V c), Julia Skibińska (V c), Julia Poznańska (V c), Wiktor Przysiężny (V c), Damian Fedyk (V d), Kinga Kasperek (V e), Jakub Woźniak (VI a), Dawid Kraska (VI c).

Elementy matematyki pojawiły się także podczas kiermaszu, w czasie którego uczniowie naszej szkoły mogli skosztować słodkich „matematycznych” babeczek. Przy tej okazji bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za upieczenie tych smakowitych, wspaniale udekorowanych słodkości, które rozeszły się w mgnieniu oka.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy w przyszłym roku.

Agnieszka Kraska, Paulina Pierchorowicz - Rączka

 

Matematyczne zmagania

 

25.04.2018 w Szkole Podstawowej w Masłowie odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny "Sprawnie liczę" klas czwartych.

Wzięli w nim udział, wyłonieni w szkolnych eliminacjach, uczniowie naszej szkoły: Iga Wójcicka z klasy 4a, która zajęła V miejsce i Dominik Mieczkowski z klasy 4e. Uczniowie sprawdzili swoje umiejętności szybkiego, sprytnego i poprawnego liczenia zmagając sie z zestawem 60 przykładów w czasie 35 minut.

 

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!

 

Renata Czarny

 

"Changing places"

W piątek 20.04.2018. odbyło się w naszej szkole przedstawienie pod tytułem "Changing places" („Zamiana Miejsc”). W przedstawieniu udział wzięli uczniowie klasy VII  : Martyna Borowska, Aleksandra Derkacz, Wojciech Gediga, Alicja Górczyńska, Mateusz Hermanowicz, Zuzanna Pęczkowska, Katarzyna Radomska, Michał Skulimowski i Wiktor Walczyński. Zaproszeni piąto- i szóstoklasiści oglądali krótki spektakl niemal w całości w języku angielskim. Przedstawienie przygotowywała p. Agnieszka Rudnicka.

 

W poszukiwaniu wiosny… Literacko-przyrodnicze podchody

/foto/

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy na początku kwietnia poczynili podchody w celu poszukiwania wiosny. Wyjście było również realizacją założeń programu „Trzymaj formę!”, jako jeden ze sposobów dbania o kondycję fizyczną.

Nie tylko aktywność fizyczna miała znaczenie… Uczestnicy literacko-przyrodniczych podchodów w poszukiwaniu wiosny mieli zadanie specjalne - napisać krótki wiersz, opisujący pierwsze oznaki wiosny widoczne w okolicy Stawów Trzebnickich.

Już wkrótce zaprosimy Was do zapoznania się z wystawą prac uczestników literacko-przyrodniczych podchodów.

Aleksandra Warchulska i Ilona Rudkiewicz

 

Miejsca na podium zajęte!

XXII Powiatowy Konkurs Mitologiczny

/foto/                                                                                                                      
17 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebnicy odbył się XXII Powiatowy Konkurs Mitologiczny. Swoją wiedzę o greckich mitach, bogach i herosach sprawdzali uczniowie klas piątych powiatu trzebnickiego. Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Chrzanowska i Melchior Woźniak  z klasy V c. Uczniowie mieli niełatwe zadanie, musieli rozwiązać test przygotowany przez Stowarzyszenie Oświatowe Sowa. Wykazali się oni ogromną wiedzą, a o miejscach na podium decydowały pojedyncze punkty. W czasie kiedy komisja konkursowa sprawdzała prace uczestnicy konkursu wzięli udział w grze terenowej przygotowanej przez organizatora.

Podium należało do Naszej Szkoły !

I miejsce w tym konkursie zajęła uczennica Natalia Chrzanowska z klasy V c,

III miejsce zajął Melchior Woźniak  z klasy V c 

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Uczniów do konkursu przygotowywała Pani Lucyna Sobczak.

 Lucyna Sobczak

 

SPOTKANIA O ZDROWIU w SP2  

/foto/

W kwietniowych spotkaniach o zdrowiu udział wzięli uczniowie klas: 4b, 5c, 5d i 6c.

Spotkanie 1 - Jak poprawić zdrowie mojej rodziny?

Zajęcia polegające na stworzeniu komiksu przedstawiającego losy bohatera, który chce poprawić zdrowie członków swojej rodziny. Każdy uczestnik w prezencie otrzymał komiks.

Spotkanie 2 – Z czym to się je?

Zajęcia polegające na zapoznaniu się z prawidłowymi zasadami komponowania posiłków               i stworzeniu przykładowego jadłospisu. Każdy uczestnik w prezencie otrzymał broszurkę „Trzymaj formę”, przygotowaną przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Aleksandra Warchulska

 

Szkolny Konkurs Mitologiczny

/foto/

27 marca  w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się Konkurs Mitologiczny. W zmaganiach konkursowych wzięli udział uczniowie klas piątych, którzy musieli dokładnie znać treść mitów poznanych podczas zajęć kółka mitologicznego „Małe i duże mitologiczne podróże” jak i  na lekcjach języka polskiego i historii. Konkurs składał się z etapu pisemnego. Każdy uczestnik rozwiązywał niełatwy test zawierający różnorodne zadania o tematyce mitologicznej. Głównym celem konkursu było popularyzowanie wśród uczniów znajomości mitologii greckiej, tak ważnej dla europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Melchior Woźniak V c

II miejsce – Natalia Chrzanowska V c

III miejsce – Oliwia Walenców V c

IV miejsce – Michał Piotrowski V c

V miejsce – Julia Darowska V c

Do konkursu powiatowego zakwalifikowało się dwóch uczniów z najwyższą ilością punktów testowych: Melchior Woźniak i Natalia Chrzanowska.

 Gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnym etapie zmagań z mitologiąJ

Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami i słodkościami. Dodatkową nagrodą były specjalnie przygotowane jabłka dla znawców mitologii.

Piątoklasistom, którzy wzięli udział w konkursie, serdecznie gratulujemy!

 

Lucyna Sobczak

 

 

Podziękowania dla Rady Rodziców

 

 

W listopadzie uczniowie klas IV – VII, w ramach lekcji komputerowych i informatyki, wzięli udział w zajęciach z programowania. Zajęcia te polegały na kodowaniu za pomocą kolorów, które zapisane w określony sposób i w określonej kolejności były odczytywane przez małego robota Ozobota.

Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczniowie chętnie brali w nich udział, wyrazili również chęć dalszej pracy z robotem. W ramach przeprowadzonych zajęć dzieci poprzez zabawę i współpracę w grupach poznawały tajniki programowania. Uczyły się przewidywania i planowania oraz tak ważnej w dzisiejszych czasach pracy w zespole. Niestety, malutki Ozobot był w naszej szkole tylko gościem, dlatego po tygodniu współpracy musiał wrócić do firmy EduSense, która wypożyczyła nam go w celu sprawdzenia jego możliwości w zakresie  robotyki i programowania.

       W związku ze wzrostem zainteresowania wśród naszych uczniów zagadnieniami z robotyki i programowania Rada Rodziców naszej szkoły zakupiła nam Zestaw Szkolny 6-pak. Zestaw ten jest najczęściej wybierany przez szkoły podstawowe wśród zestawów robotów firmy EduSense. Zawiera 6 robotów Ozobot Bit 2.0, 6 zestawów mazaków, oryginalne pudełko EduSense do przechowywania całego zestawu. Dzięki prezentowi, który otrzymaliśmy od Rady Rodziców, uczniowie naszej szkoły nadal mogą pracować z małymi robotami.

        Ozobot pomaga w naszej szkole wprowadzać dzieci w świat robotyki i programowania. Rozwija u uczniów logiczne algorytmiczne myślenie, pobudza kreatywność i uczy ich pracy zespołowej.

 

Paulina Pierchorowicz-Rączka

 

II miejsce w VII Powiatowym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

 

/ foto/

 

27 marca nasza drużyna w składzie: Jagoda Jaszczyk, Zuzanna Marciniak, Jan Kwasek i Jakub Woźniak wzięła udział w gminnym etapie Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.  Uczniowie rozwiązali test, składający się z przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy oraz z pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowania, zdobywając
I miejsce w gminie Trzebnica.

6 marca uczniowie przystąpili do etapu powiatowego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, w którym wykonali  zadania teoretyczne i praktyczne. Rozwiązali test składający się z 40 pytań oraz zmierzyli się z jazdą praktyczną na rowerze, pokonując 7 przeszkód (bramkę wiszącą, korytarz z desek, przedmiot do przewożenia, slalom żmijkę, rynnę, ósemkę oraz stop). Wiedza oraz umiejętność jazdy na rowerze uplasowały naszych uczniów na II miejscu w powiecie.

 

Na podstawie analiz  Generalnego Pomiaru Ruchu odnotowuje się wzrost natężenia ruchu na polskich drogach, przez co wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia sytuacji trudnych na drogach, co wpływa na spadek bezpieczeństwa kierowców i pieszych. Wychodząc naprzeciw dynamicznemu rozwojowi komunikacji  uczniowie klas IV – VII  rokrocznie biorą udział  w Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

            Kształtując u uczniów postawy mające na celu bezpieczeństwo w ruchu drogowym wpływamy na sposób poruszania się po drogach za kilka lub kilkanaście lat.  

           II miejsce w VII Powiatowym Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym jest dowodem, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 znają przepisy ruchu drogowego i posiadają umiejętności jazdy na rowerze.

          Serdecznie gratulujemy naszej drużynie.

Paulina Pierchorowicz-Rączka

 

 

Alicja Sobczak laureatką IV miejsca w Powiatowym Konkursie Matematycznym „POTĘGA”

/foto/

10 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich odbył się XVIII Powiatowy Konkurs Matematyczny „Potęga”, przeznaczony dla uczniów klas szóstych. Celem tego konkursu jest rozwijanie zainteresowań matematycznych oraz umożliwienie uczniom szczególnie uzdolnionym matematycznie sprawdzenia swoich wiadomości i umiejętności.

W konkursie wzięło udział 14 najlepszych uczniów klas szóstych ze szkół powiatu trzebnickiego. Naszą szkołę reprezentowała Alicja Sobczak, uczennica klasy VI b, zwyciężczyni etapu szkolnego.

Każdy z uczestników konkursu przez 60 minut rozwiązywał indywidualnie 7 zadań otwartych, wymagających dużej wiedzy z zakresu matematyki oraz niestandardowego sposobu myślenia.

Z przyjemnością informujemy, że Ala zajęła w nim IV miejsce.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

A. Kraska

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA W SP2

/foto/

6 kwietnia, z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Zdrowia, uczniowie klasy 4b i 4d w trakcie przerw prezentowali „12 kroków do zdrowego życia”. Specjalnie przygotowane ślady stóp człowieka miały być symbolem stopniowych zmian, jakie należy podjąć w swoim życiu, by kroczyć w kierunku poprawy swojego zdrowia i polepszenia jakości życia.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 zostali zaproszeni do udziału w konkursie. Zadanie konkursowe polegało na zapoznaniu się z treścią „12 kroków do zdrowego życia”, a następnie wybraniu jednego z nich. Dzieci uzasadniały dlaczego właśnie ten krok został przez nie wybrany, opisywały też czy na co dzień  stosują się do podanych zaleceń i podawały przykłady.

Wszystkie wartościowe odpowiedzi wrzucone do skrzynki w piątek 6 kwietnia zostały nagrodzone +1 pkt za udział w akcji z okazji Światowego Dnia Zdrowia. Najciekawsze odpowiedzi publikujemy na stronie szkoły, a autorzy otrzymują +2 pkt.

Aleksandra Warchulska, Ilona Rudkiewicz

„Wybrałem aktywność fizyczną przez co najmniej 60 minut dziennie, dlatego, że sport jest bardzo ważny w rozwoju naszego organizmu. Bez uprawiania sportu można bardzo przytyć i nawet umrzeć. Codziennie ćwiczę w domu, biegam i 3 razy w tygodniu chodzę na treningi piłki nożnej. Jeśli ktoś ma problem z uprawieniem sportu mam dla niego dobrą radę: wystarczy postawić sobie jakiś cel. Na przykład ja chciałbym być sportowcem i codziennie ćwiczę. Wystarczy mieć jakieś marzenie.”     

Jakub Stefański, klasa 4a

 

„Wybrałam punkt 2 (Jak najczęściej sięgaj po warzywa i owoce), gdyż codziennie spożywam warzywa i owoce, nie myśląc nawet o tym, że są bardzo zdrowe. Mój sposób na jedzenie warzyw i owoców to położenie na stole w kuchni miski i poukładanie w niej owoców i warzyw. Można też prosić rodziców, by dawali nam warzywa i owoce do śniadaniówki.”

Ada Ćwirko, klasa 4a

 

„Wybrałem ten punkt (Pamiętaj o piciu wody, co najmniej 1,5 litra dziennie), ponieważ woda w 80% wchodzi w skład ludzkiego organizmu, dlatego dobre nawodnienie jest potrzebne. Na co dzień piję około 1 litra wody. Należy pić dużo wody, np.: 250 ml rano, 150 ml przy spożywaniu lunchu, 250 ml przy obiedzie, 250 ml przy podwieczorku, 250 ml przy kolacji, 250 ml przez resztę dnia. Jeśli ktoś nie lubi samej wody może dodać sok z cytrusa.”

Michał Piotrowski, klasa 5c

 

„Wybrałem punkt dotyczący aktywności fizycznej przez co najmniej 60 minut dziennie, ponieważ regularne ćwiczenia pomagają w utrzymaniu sprawności fizycznej. Zazwyczaj stosuję się do tego, choć nie zawsze, bo np. nie mam czasu. Do tego kroku najlepiej się zastosować na podwórku lub boisku.”

Maciej Radosz, klasa 6c

 

Projekt edukacyjny klasy 4d w ramach zajęć z wychowawcą - Światowy Dzień Zdrowia

/foto/

Uczniowie klasy 4d wraz z wychowawcą zapoznali się z kilkoma zagadnieniami związanymi ze zdrowiem. Celem zajęć było: określenie celów obchodów Światowego Dnia Zdrowia, podanie przykładów czynników korzystnych i szkodliwych dla zdrowia oraz zaplanowanie zmiany w swoim stylu życia, które korzystnie wpłyną na stan zdrowia. Uczniowie zostali zachęceni do propagowania zdrowego stylu życia w szkole i w domu.

Klasa została podzielona na grupy i zgodnie z instrukcją wykonane zostały 4 plakaty nt.: „Jemy, aby żyć, nie żyjemy, aby jeść”, „12 kroków do zdrowego życia”, „To Ty decydujesz co jesz…”, „Zdrowe zamienniki słodyczy”.

Dzieci w swojej pracy wykorzystały gazetki reklamowe oferowane w wielu sklepach spożywczych. W trakcie pracy wywiązała się dyskusja wśród uczniów. Bardzo ważnym etapem zajęć było podsumowanie – każda grupa prezentowała swoją pracę, tłumaczyła sposób wykonania i przedstawiała swoją koncepcję.

Wnioskiem z naszych zajęć jest stwierdzenie dzieci, że na co dzień w ofercie sklepów spożywczych możemy znaleźć zarówno korzystne, jak i szkodliwe dla zdrowia produkty. Ważne jest to, by dokonywać właściwych wyborów!

Aleksandra Warchulska

 

Ostern in der Klasse 6b

/foto/

W czwartek przed Świętami Wielkanocnymi  spotkała nas ogromna niespodzianka, z której bardzo się cieszymy. Zajączek wielkanocny z Kitzingen przesłał paczkę naszej klasie – 6b. Nasze koleżanki i nasi koledzy z partnerskiej klasy 4a z Kitzingen, z Niemiec,  przygotowali  dla nas prezenty w postaci czekoladowych jajek, zajączków i innych słodkości oraz różnych gadżetów. Do każdego z nas zaadresowane były także  życzenia świąteczne, które  czytaliśmy  podczas lekcji.

Oczywiście, jak co roku, nasza klasa  wysłała paczkę oraz życzenia do naszych niemieckich kolegów i mamy nadzieję, że prezenty sprawią  im również dużo radości.   Życzymy im  wspaniałych Świąt Wielkanocnych.

Uczniowie klasy 6b z p. Renatą Górecką

 

Zajęcia z Pierwszej  Pomocy

Dnia 21.03.2018 dzieci z klasy IV e ze Szkoły Podstawowej nr. 2 w Trzebnicy , wzięli udział w zajęciach z Pierwszej  Pomocy. Zajęcia odbyły się w Gminnym Parku Wodnym ZDRÓJ i poprowadził je instruktor Ratownictwa Wodnego Łukasz Kutera. Zajęcia podzielone były na część teoretyczną i praktyczną.  W części teoretycznej dzieci dowiedziały się , co należy zrobić w momencie znalezienia osoby poszkodowanej. Nauczyły się schematu udzielania pierszej pomocy oraz wezwania Pogotowia Ratunkowego. Uczniowie odegrali scenki wezwania Pogotowia Ratunkowego aby zapamiętać krok po kroku , co należy mówić dzwoniąc do Stacji Pogotowia. W części praktycznej przećwiczyliśmy udzielanie pierwszej pomocy: sprawdzenie bezpieczeństwa w miejscu odnalezienia poszkodowanego, sprawdzenie przytomości  oraz oddechu osoby poszkodowanej, wezwanie pogotowia i ratunkowy masaż serca.                                      

W kolejnej części dzieci nauczyły się układać osobę nieprzytomną w pozycji bezpiecznej.

Za przeprowadzenie zajęć dziękują uczniowie klasy IV e wraz z wychowawczynią Pauliną Kwak.

 

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

21. 03 obchodzimy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Data ta symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi genetyczną przyczynę zespołu Downa. Tego dnia zakładamy  skarpetki w różnych, wesołych kolorach. Mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Tak też zrobili uczniowie klasy IV B, którzy dodatkowo podczas lekcji z wychowawcą omówili zagadnienia charakteryzujące  Zespół Dawna. Uczniowie przygotowali po dwie różne papierowe skarpetki, które stanowią dekorację gazetki, znajdującej się w holu szkolnym.

                                                                                                                              Ilona Rudkiewicz

 

SZKOLNY KONKURS SUDOKU

Japońska łamigłówka Sudoku cieszy się coraz większą popularnością i z każdym rokiem przybywa jej kolejnych fanów. Wymaga umiejętności logicznego myślenia oraz ogromnej cierpliwości.

W naszej szkole po raz kolejny odbył się konkurs o tytuł „Szkolnego Mistrza Sudoku”. Wzięło w nim udział 29 uczniów klas IV – VII. Uczniowie mieli do rozwiązania siedem łamigłówek o różnym stopniu trudności w czasie 45 minut. Miło nam poinformować, iż w tym roku najwięcej punktów oraz zaszczytny tytuł otrzymała Alicja Sobczak z klasy VI b. Drugie miejsce zajęła Iga Wójcicka z klasy IV a, a trzecie – Filip Prokopowicz z klasy IV d.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy w przyszłym roku!

Renata Czarny, Iwona Marciniak, Agnieszka Kraska

 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS EKOLOGICZNY

MISTRZ RECYKLINGU - MAKS PORZĄDKUJE ODPADY

Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzebnicy wzięła udział w konkursie adresowany dla uczniów klas 4-7 szkół podstawowych. Główny cel konkursu to nauka jak wiele surowców wtórnych potrafimy dziś poddać recyklingowi.

W naszej szkole powstały trzy ekozespoły:

- klasa 5c – Bakusie, w składzie: Laura Gajewska, Melchior Woźniak, Julia Poznańska, Natalia Chrzanowska, Julia Darowska, Stanisław Ferte, Michał Kasperski, Kalina Kwiatkowska, Jagoda Lorek, Nikodem Mądry, Michał Piotrowski, Julia Skibińska, Jakub Styperek, Oliwia Walenców;

- klasa 5e – Ekoludki, w składzie: Aleksandra Błoniarz, Aleksandra Ankier, Zuzanna Bednarek, Ignacy Dybała, Bartosz Grzegorczyk, Kinga Kasperek, Zofia Maślanka, Andrzej Myślisz, Wiktoria Pieścik, Weronika Świdzińska, Julia Grabowiecka;

- klasa 6a – Grzybiarze, w składzie: Miłosz Kozakiewicz, Paweł Hryncyszyn, Joanna Bielecka, Patrycja Pyt, Jan Kwasek, Brajan Michalski, Damian Nalaskowski, Wiktoria Szatanik, Filip Szatanik, Marta Tlałka, Jakub Woźniak.

Zadaniem każdego ekozespołu było:

- uczestniczyć w lekcji prowadzonej przez opiekuna zespołu

- odpowiedzieć na zestaw pytań zamkniętych

- przygotować odpowiedź na 5 pytań otwartych (w formie pracy pisanej tradycyjnie, w formie prezentacji ppt/pdf lub w postaci multimedialnej (mp3, mp4, avi, prezentacji ppt z lektorem) albo jako praca plastyczna)

OTO PYTANIA OTWARTE:

1. Jakie surowce wtórne odzyskujemy z odpadów zużytego sprzętu elektrycznego                            i elektronicznego w procesie recyklingu? Podaj przykłady.

2. Jakie zastosowania ma srebro we współczesnym świecie, w technice i elektronice?

3. W jaki sposób oddzielamy metale żelazne i nieżelazne w nowoczesnej sortowni odpadów? Za pomocą jakiej techniki? Podaj przykłady przedmiotów wykonanych z metali nieżelaznych.

4. Stwórz galerię przedmiotów z recyklingu z użyciem odpadowych surowców wtórnych takich jak m.in. tworzywa sztuczne, tektura czy metale oraz inne surowce wtórne. Mogą to być przedmioty pochodzące z recyklingu, makiety nowych wynalazków zabawek, przedmiotów użytkowych, a nawet pomocy dydaktycznych.

5. W produkcji opakowań wielomateriałowych często wykorzystujemy aluminium. Oceń korzyści i straty jakie wynikają z jego zastosowania.

Nowością IV edycji Konkursu Mistrz Recyklingu była praca z ogólnodostępną i bezpłatną aplikacją edukacyjną „Liga Elektrorecyklingu”.

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi wysłaliśmy prace naszych ekozespołów na adres Fundacji Chlorofil z siedzibą w Warszawie.

Pozostało oczekiwać na wyniki!

Koordynator konkursu w SP2 – Aleksandra Warchulska

 

 

Światowy Dzień Poezji

                                                                                                                                  

Święto to obchodzone jest corocznie 21 marca, zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu i nie tylko J. Uczniowie z SP 2 dołączyli do zespołu promującego czytanie czy pisanie wierszy. Podczas lekcji języka polskiego w klasie 4b, 4c oraz 4d uczniowie poznali czym jest poezja, jakie pełni funkcje, jaką ma wartość… W związku z tym ochotnicy pokazywali, za pomocą mimiki twarzy oraz mowy ciała, treść wiersza, odczytywaną przez nauczyciela prowadzącego. Było przy tym mnóstwo zabawy, szczególnie wtedy, gdy przedstawiali słonia z długą trąbą… Uczniowie poznali wiersze wzruszające, zmuszające do refleksji, a także i takie, dzięki którym mogą uczyć się np. matematyki. Tworzyli rymy do swoich imion, a także do zaproponowanych przez drugą osobę wyrazów.

W dalszej części uczniowie zostali zamienieni w WYJĄTKOWYCH POETÓW i w grupach pracowali nad dopisaniem wyrazów zamykających dane wersy, tworząc nowy wymiar istniejącego już wiersza. Trudność polegała na tym, by wiersz miał rymy a dopisane wyrazy były ogólnie przyjęte i znane nam wszystkim.

Wszystkie wiersze zostały zaprezentowane na forum, a potem porównane z oryginałem. Kolejny raz okazało się, iż nasi uczniowie mają niesamowitą wyobraźnie a na domiar tego mają  ogromny  talent do tworzenia!!!

 

                                                              Ilona Rudkiewicz

 

 

Kreatywny Dzień Kobiet w klasie Va

 

 

Dzień Kobiet to święto, które obchodzimy corocznie 8 marca. W tym dniu chłopcy i mężczyźni obdarowują wszystkie panie, te duże i małe, kwiatami, czekoladkami, życzliwym słowem, gestem lub miłym uśmiechem.

8-go marca kreatywni młodzi mężczyźni z klasy Va zaplanowali i zorganizowali wyjątkowy klasowy Dzień Kobiet. Chłopcy pod przewodnictwem Konrada Żelichowskiego, Patryka Jarosza i Jonatana Jaszczyka rozpisali i przydzielili każdemu określone zadania. Podczas godziny wychowawczej dziewczynki potraktowane zostały jak prawdziwe księżniczki. Każda z nich otrzymała nadmuchany balonik z lizakiem w środku. Przebijanie kolorowych balonów w celu wydobycia słodkości sprawiła dziewczynkom mnóstwo radości. Następnie każda (łącznie z panią wychowawczynią) otrzymała papierowy rożek wypełniony cukierkami i mandarynkami. Chłopcy wcielili się również w rolę kelnerów. Rozdawali dziewczynkom babeczki upieczone przez Maćka Moskalika oraz napoje. Były także życzenia i wiele miłych i ciekawych rozmów.

Organizacja naszego Dnia Kobiet jest dowodem, że współpraca to ważny element życia zespołu klasowego. W zespole pojawiają się ciekawe pomysły i nietuzinkowe rozwiązania. Pozytywne emocje wpływają na nawiązywanie więzi w zespole, które owocują dobrymi relacjami rówieśniczymi i miłymi wspomnieniami.

Paulina Pierchorowicz-Rączka

 

Wycieczka klasy Va i Vd do Machnic na sanki

 

Aktywność fizyczna wyzwala w człowieku dobry nastrój, który wpływa na pozytywne funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Aktywność fizyczna w grupie mobilizuje do działania, jednoczy i utożsamia z grupą. Ruch połączony z zabawą wspiera rozwój,  koordynację, poprawia motorykę, łączy przyjemne z pożytecznym.

W celu integracji międzyklasowej i połączenia przyjemnego z pożytecznym 6 marca klasy Va i Vd wybrały się do Machnic na sanki. Tam czekał na nas specjalnie dośnieżany stok narciarski. Każdy uczestnik wycieczki, który nie przywiózł ze sobą sanek,  mógł bezpłatnie korzystać ze sprzętu właściciela stoku. Największym zainteresowaniem cieszyły się zjazdy na pontonach. Uczniowie bez marudzenia i narzekania kilkadziesiąt razy wjeżdżali na taśmie, by w towarzystwie rówieśników cieszyć się zjazdami z góry. 
W świetniej zabawie nie przeszkadzała nikomu niesprzyjająca pogoda ani przemoczone rękawiczki.  Dobre nastroje towarzyszyły dzieciom również w trakcie przerwy, kiedy to ogrzewały się ciepłą herbatą zakupioną w barze przy stoku.

Zjazdy na sankach, jabłuszkach, pontonach wyzwoliły w uczestnikach wycieczki mnóstwo pozytywnej energii. Wszyscy nabrali apetytu na kolejny wyjazd.  Mimo  opinii, że dzieci nie lubią się ruszać, uważamy, że odpowiednie okoliczności i atrakcyjność zajęć mobilizuje i zachęca do wspólnej aktywności. Ruch utożsamiany z zabawą, zdrową rywalizacją to atrakcyjna i bezkonkurencyjna alternatywa dla smartfonów, tabletów
i narzędzi obsługiwanych w Internecie.

Dorota Kustra, Paulina Pierchorowicz-Rączka

 

 

Uczniowie SP2 uczestniczyli w I Konkursie wiedzy o Polsce

15 marca w Szkole Podstawowej w Urazie uczniowie klas: 4b – Oliwier Czarnik, 5b – Wiktor Jaremko i 5c – Michał Piotrowski zwierzyli się z testem sprawdzającym ich wiedzę, w ramach I Konkurs wiedzy o Polsce „Patria Nostra Polonia – Polska Naszą Ojczyzną”.

Miło mi poinformować, że Oliwier Czarnik zająć III miejsce, natomiast Wiktor Jaremko i Michał Piotrowski uplasowali się na IV miejscu. 

Gratuluję sukcesu! Aleksandra Warchulska

 

Turniej Baśniowy

13 marca w Szkole Podstawowej nr 3 odbył się XVII Turniej Baśniowy. W konkursie brało udział 20 uczniów z różnych gmin. Nasza szkołę reprezentowali uczniowie z klasy IV a  - Iga Wójcicka oraz  z IV b- Tymon Gancarz. Czwartoklasiści doskonale poradzili sobie z testem sprawdzającym wiedzę, czego efektem jest zajęcie II miejsca przez Igę Wójcicką.

Wszystkim, serdecznie gratulujemy!!!

                                                                                     I.Rudkiewicz

 

Klasowy pokaz talentów w SP2

Jak co roku, w ramach powitania wiosny, uczniowie SP2 uczestniczą w Festiwalu Talentów. Klasa 4d, w ramach zajęć z wychowawcą przygotowała swój wewnętrzny pokaz talentów. Następnie w formie głosowania, wybrano przedstawicieli reprezentujących klasę na Festiwalu Talentów w GCKiS.

Wybór nie był jednak łatwy. Zuzia Duda i Natalia Kotyla wyrecytowały popularnego łamańska językowego. Malwina Nowaczyk na pianinie zagrała utwór Hallelujah. Filip Prokopowicz zaprezentował swoje sztuczki z piłeczkami tenisowymi. Następnie grupa taneczna w składzie: Milena Giedziun i Michalina Skalska zaprezentowała swój układ artystyczny, w rytm piosenki Rihanny „Work”. Dodatkowo pokaz swoich umiejętności muzycznych zaprezentowała Hania Białas, wcielając się w rolę DJ`a klasowego.

Ostatecznie klasa zdecydowała, że prezentować swój talent w GCKiS będą: Malwina Nowaczyk oraz Milena Giedziun i Michalina Skalska.

Myślę jednak, że głośne brawa i pełne zachwytu wiwaty były nagrodą dla każdego uczestnika klasowego pokazu talentów. 

Aleksandra Warchulska

 

 

Konkurs recytatorski klas IV

1 marca w bibliotece odbyły się szkolne eliminacje do powiatowego konkursu pt. „Wszystko jest poezją”. Podczas spotkania uczniowie klas IV reprezentowali wybrany przez siebie wiersz oraz  prozę. Po długich obradach jury wybrało Kalinę Krzemianowską oraz Weronikę Gurbiel, które 6 marca 2018 r. reprezentowały naszą szkołę w III edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego w Wiszni Małej. W tym roku do konkursu zgłosiło się 23 uczestników z różnych gmin. Jury w składzie: Maria Idzikowska, Julianna Michorczyk, Eliza Zielińska przyznało I, II, III miejsce oraz dwa wyróżnienia.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!!!

                                                                                                                I. Rudkiewicz

 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS NAUK PRZYRODNICZYCH  ŚWIETLIK

W Szkole Podstawowej nr 2 odbył się Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych Świetlik, którego głównym celem jest rozpowszechnianie nauk przyrodniczych jako ciekawego, fascynującego źródła wiedzy o świecie, dostępnego dla każdego.

Laureaci etapu szkolnego: Iga Wójcicka, Jakub Świderski, Malwina Nowaczyk, Aleksandra Chabińska, Michał Piotrowski, Wiktoria Pieścik,  przygotowywali się do uczestnictwa w konkursie, poprzez przeprowadzenie zaleconych dla nich doświadczeń. Następnie 13 marca przystąpili do testu, którego formuła nastawiona była na pokazanie dzieciom, że oprócz wiedzy teoretycznej, niezwykle istotna jest umiejętność logicznego rozumowania, przeprowadzania wywodów, które są charakterystyczne dla świata nauki.

Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki konkursu!

Aleksandra Warchulska

 

 

NOC Z FILMEM HISTORYCZNYM – W DRODZE DO WOLNOŚCI

 

 

Już po raz kolejny w naszej szkole miała miejsce Noc z Filmem Historycznym, której temat brzmiał „W drodze do wolności”. Wydarzenie to rozpoczęło się o godz. 18.00 w sali nr 108. Głównym filmem wieczoru był przedwojenny dokument pt. „Józef Piłsudski” z roku 1937, który przedstawiał najważniejsze wydarzenia prowadzące do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz kluczową rolę, jaką odegrał wówczas  Józef Piłsudski. Po seansie filmowym uczestnicy w sali 105 zjedli kolację, którą był posiłek legionisty: chleb ze smalcem, ogórki kiszone, herbata, a na deser jabłko. Po krótkim odpoczynku rozpoczęły się główne działania. Uczniowie podzieleni na grupy wykonywali zadania, a było to m.in. rozwiązanie  testu o Józefie Piłsudskim, test ze znajomości polskiego hymnu,  odczytanie zaszyfrowanej wiadomości. Każdy z uczestników był twórcą biało-czerwonego wiatraczka niepodległości. W sali gimnastycznej uczestnicy losowali rekwizyty,  mające związek z wybitnymi Polakami, którzy w procesie niepodległościowym wykazali się determinacją i nieugiętą postawą patriotyczną. Z pewnością był to wartościowy wieczór, który w roku 2018 wpisuje się w ogólnopolskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

                                                                                                  Krystyna Janowska

 

II Konkurs Recytatorski dla uczniów klas VI

Wielkim sukcesem zakończył się przeprowadzony w naszej szkole II Powiatowy Konkurs Recytatorski dla uczniów klas VI. W konkursie uczestniczyło 14 miłośników poezji z 14 szkół powiatu trzebnickiego. Uczestnicy „czarowali słowem” poetyckim i pięknymi, dopracowanymi recytacjami. Wybór najlepszego recytatora nie był łatwy. Uczestnicy prezentowali dwa utwory: jeden tekst poetycki, a drugi fragment prozy. Repertuar konkursu był zróżnicowany. Uczniowie najchętniej sięgali po poezję W. Szymborskiej, A. Mickiewicza, K. I. Gałczyńskiego. W drugiej części wysłuchaliśmy fragmentów prozy G. Kasdepke, M. Musierowicz, A. de Saint-Exuperi’ego czy J. Gaarder’a.

Jury najbardziej podobała się recytacja Zuzanny Marciniak uczennicy klasy VI b Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy. Zuzia zdobyła I miejsce deklamując bajkę A. Mickiewicza i brawurowo wykonując fragment  „Mikołajka” R. Gościnnego i J. J. Sempe . II miejsce zajęła Amelia Wolf ze Szkoły Podstawowej w Krynicznie. Amelka zwróciła  uwagę doskonałą dykcją, wykonując utwór St. Barańczaka „Dziaberliada”  oraz fragment  książki B. Kosmowskiej pt. „Szacun i gorzka czekolada”.  Łukasz Ziemlicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich  zasłużył na III miejsce deklamacją wiersza K. I. Gałczyńskiego „Strasna zaba” oraz fragment książki G. Kasdepke  „Savoir-vivre”. IV miejsce wywalczyła Maria Grzegorczyk ze szkoły Podstawowej w Wiszni Małej, a V miejsce Weronika Czarnecka ze Szkoły Podstawowej w Pęgowie.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie , a nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu.

  Organizatorami konkursu były polonistki pani Krystyna Janowska i Bożena Sadownik oraz Ewa Bednarz.

 

 

Tworzymy kulturę szacunku w sieci

 

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony był pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.  Celem tegorocznych obchodów było uzmysłowienie internautom, jak bardzo szacunek lub jego brak wpływa na bezpieczeństwo korzystania z sieci.

Internet  to ogromna liczba połączonych ze sobą komputerów. Tworzą one sieć komputerową. Dzięki Internetowi, nie wychodząc z domu, można przeczytać aktualne wiadomości, zarezerwować bilety do kina, a także znaleźć potrzebne informacje. Internet umożliwia również bardzo szybką komunikację m. in. poprzez portale społecznościowe, komunikatory czy pocztę elektroniczną. Różnorodność zasobów sieci niesie za sobą wiele dobrego, jednak niektóre informacje mogą stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka. Istotą bezpieczeństwa w sieci jest szacunek. Wartość, bez której nie ma zrozumienia, zaufania i tolerancji

Aby uzmysłowić naszym uczniom wady i zalety korzystania z sieci, sprawdzić poziom ich wiedzy na temat zagrożeń i szacunku, jaki obowiązuje w Internecie, 21 lutego zorganizowany został szkolny turniej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w sieci. Turniej adresowany był do uczniów klas IV. W tym dniu wszyscy czwartoklasiści zebrali się w sali 101, gdzie wybrane losowo drużyny, reprezentujące daną klasę, wzięły udział w zmaganiach konkursowych. Każda drużyna trzykrotnie losowała pytania.  Po odczytaniu pytania miała
1 minutę na udzielenie odpowiedzi. Pozostali uczniowie pełnili rolę publiczności i  kibicując swoim drużynom, poszerzali swoją wiedzę na temat zagadnień konkursowych.

W ramach turnieju drużyny z poszczególnych klas musiały wykazać się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w sieci, umiejętnością współpracy w zespole oraz pracy
w ograniczonym czasie.  Z zadaniami konkursowymi najlepiej poradziła sobie drużyna
z klasy IV c, zajmując I miejsce. Po dogrywce II miejsce zajęła klasa IV b, natomiast III miejsce  klasa IV a. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodki upominek oraz pamiątkowy dyplom. Na koniec turnieju dzieci obejrzały filmik z serii Owce w sieci, którego motywem przewodnim był szacunek do prywatności.

            Zorganizowany w tym roku szkolnym turniej bardzo dokładnie zweryfikował wiedzę naszych uczniów na temat bezpiecznych i niepożądanych zachowań w sieci. Czwartoklasiści znają pojęcia związane z Internetem, wiedzą jakie są korzyści i zagrożenia dla użytkowników oraz mają świadomość, że wspólnie tworzą szacunek w sieci.

 

Agnieszka Kraska, Paulina Pierchorowicz-Rączka

 

STYPENDIA ODEBRANE!

Uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy Zuzanna Marciniak i Jagoda Jaszczyk odebrały  z rąk burmistrza Gminy Trzebnica przyznane im stypendia . Uroczysta gala odbyła się 20 lutego w GCKiS. Dziewczynkom towarzyszyli rodzice oraz koleżanki i koledzy z klas wraz z wychowawczyniami.

Stypendia przyznawane są od 12 lat uczniom, którzy osiągają najwyższe wyniki w nauce a także odnoszą sukcesy w konkursach, przede wszystkim wykazują się postawą godną naśladowania dla innych. Serdecznie gratulujemy!

Edyta Łapińska

 

21 LUTEGO – DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO!

Z okazji tak ważnego święta, w dniu dzisiejszym, lekcje języka polskiego odbywały się w dość nietypowej scenerii.Podczas spotkania uczniowie klasy 4b i 4e poznali największe tajemnice języka, którym na co dzień się posługują. Poszerzyli wiedzę na temat wybranych wyrazów w odniesieniu do pochodzenia, pisowni jak i znaczenia. Dobór wyrazów nie był przypadkowy, był to bowiem zbiór tych najczęściej używanych, z którymi większość społeczeństwa ma problemy, popełniąc różnego rodzaju błędy, np. przez dodanie nieistniejącej Ś w wyrazie WZIĄĆ.

Nstępnie każdy uczeń na specjalnie przygotowanej kartce wypisywał wyrazy, które sparwiają mu najwieksze problemy.Niektórzy szukali pomocy, sięgając do słowników ortograficznych. Wyrazy te były prezentowane na forum. W cześci końcowej każdy uczeń klay 4 b i 4 e został mianowany  specjalnym wskaźnikiem na :

 

                         STRAŻNIKA MOWY OJCZYSTEJ

 

Uczniowie bardzo poważnie potraktowali nominację. Było to dla nich niesłychanie duże wyróżnienie.Jeszcze podczas trwania lekcji tworzyli listę osób, którym zaprezentują zdobytą wiedzę na języku polskim.

                                   

                                                                        Ilona Rudkiewicz

 

4 B I 4 D NA WYCIECZCE…

20 lutego uczniowie z klasy 4 b i 4 d udali się na wycieczkę do Wrocławia. Plan dnia był dość napięty, w pierwszej kolejności obejmował udanie się do teatru na przedstawienie pt. „Zaczytana kraina”, a potem zwiedzanie Centrum Motoryzacji Zamku Topacz, połączone z przejściem do ogrodów.    

Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli przedstawienie, w którym to poznali rodzeństwo, żyjące w  świecie wirtualnym. Zobaczyli, jak wygląda ich codzienne życie. Dzieci nie dostrzegały otaczającego świata, nie uczestniczyli w życiu rodziny, jedynie BYLI. Całość była dość przerażająca, szczególnie wtedy, gdy syn witał się z ojcem, patrząc w ekran telefonu komórkowego. Uczniowie po raz kolejny mieli możliwość przypomnienia sobie jak ważne w naszym życiu są książki, jakie mają wartości i jak bardzo wzbogacają człowieka …

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie dużego studia, w którym to nagrywane są kolejne odcinki serialu pt.”Kiepscy” oraz „Pierwsza miłość”. Potem był moment na zjedzenie śniadania, napicie się gorącej czekolady czy herbaty. Wszystko po to, by nabrać siły na zwiedzanie kolejnego etapu.

Centrum Motoryzacji wywarł na uczniach bardzo duże wrażenie. Dzięki kustoszowi poznaliśmy największe tajemnice jakie kryją poszczególne okazy. W Centrum przeważały auta, pojazdy choć można było spotkać i motocykle, używane dawniej proszki do prania, słynny papier toaletowy na sznurku, używaną niegdyś pralkę Franię czy telewizor z pokrętłami… Wizyta w Centrum zakończyła się spacerem po ogrodach zamku.

                                                      Ilona Rudkiewicz

 

UWAGA! INTERNET!

9 lutego uczniowie klas 4-6 wzięli udział w lekcji w kinie zatytułowanej "Uwaga Internet!". Lekcja prowadzona była przez Centrum Edukacji Filmowej Wołomin. W trakcie spotkania dzieci poznały korzystne strony użytkowania Internetu: nauka, dostępność informacji, szybki kontakt ze znajomymi, dostęp do całego świata zza tzw. biurka . Z drugiej jednak strony przedstawione zostały zagrożenia jakie niesie ze sobą "przebywanie" w sieci, uzależnienie, ogromna strata czasu, wyczerpanie psychiczne czy fizyczne to tylko jedne z nich. Szczególną uwagę zwrócono na zagrożenie ze strony osób, które wykorzystają nasze dane osobowe, zdjęcia czy inne udostępniane przez nas samych informacje. Podano znamienny przykład, w którym 12-13-latki umówiły się w świecie wirtualnym z obcą osobą, na prawdziwe spotkanie. Na szczęście prezentowany przykład był tylko prowokacją, rodzice dziewczynek byli o wszystkim powiadomieni. Jaki los czekałby jednak dziewczynki, gdyby stanęły oko w oko z dorosłym mężczyzną, udającym 15 latka w sieci?
 

Po zakończeniu prezentacji, uczniowie obejrzeli film pt."Labirynt", również nawiązujący do tematyki zagrożeń jakie niesie ze sobą Internet. Dodatkowo odwoływał sie do jednej z wartości jaką jest przyjaźń.

Dla podkreślenia wagi  podejmowanej tematyki, uczniowie z klasy 4b i 4d, 13 lutego w trakcie zajęć z wychowawcą, uczestniczyli w prelekcji połączonej z warsztatami zatytułowanej: „Zagrożenia w Internecie - bezpieczeństwo w Internecie". Uczniowie obejrzeli krótkie filmy nawiązujące do tematyki bezpieczeństwa w sieci, które zostały opatrzone komentarzem prowadzących-wychowawców. Następnie dzieci przystąpiły do tworzenia plakatów. Do wyboru mieli dwie możliwości: przestawić korzyści płynące z użytkowania Internetu lub pokazać zagrożenia jakie niesie ze sobą Internet. 
Grupy doskonale poradziły sobie z tematem. Dzieci bardzo ambitnie i z zapałem podeszły do tematu. Były zadowolone z lekcji a zarazem rozżalone, że tak szybko minęła. Z niecierpliwością oczekują kolejnych zajęć z wychowawcą. 


Ilona Rudkiewicz, Aleksandra Warchulska

 

WYCIECZKA DO PAPUGARNI

Dzień przed oczekiwanymi feriami uczniowie klasy 4 b wraz z wychowawcą, wybrali się do Papugarni Kubuś & Endriu, znajdującej się w Obornikach Śląskich. Jest to pierwsza i jedyna papugarnia na Dolnym Śląsku, zawierająca ponad 100 egzotycznych ptaków w jednym miejscu.

Przed wejściem do sali, uczestnicy musieli odkazić swe ręce specjalnym preparatem. Ponieważ na miejscu byliśmy zaraz po otwarciu obiektu, wszyscy otrzymali kubeczki z ziarnami, by nakarmić głodne papugi. Ptaki bardzo chętnie częstowały się rarytasami, nie stroniły od dzieci, wręcz przeciwnie, siadały na głowie, zaglądały w dekolt, chowały się do kieszeni. Niektórzy stracili guziki od koszul… Najedzone ptactwo coraz bardziej się rozkręcało. Po tak sytym posiłku zaczęły… hmm - niektórzy zostali poświęceni, inni mówili, że to na szczęście. Śmiechu było co niemiara. Dla uczniów była to niezwykła przygoda. Wszyscy świetnie się bawili. Niektórzy podkreślali, że na pewno wrócą tu z rodzicami.

                                                                                    Ilona Rudkiewicz

AKCJA „PODZIEL SIĘ MASKOTKĄ” KOLEJNY RAZ ZAKOŃCZONA WIELKIM SUKCESEM.

           Po raz trzeci w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy została przeprowadzona akcja, której pomysłodawczynią jest p. Ilona Rudkiewicz. Mimo, iż zbiórka trwała niespełna osiem dni, jak się okazało, był to wystarczający czas, by obudzić w sercach chęć niesienia pomocy innym. Ilość zebranych pluszaków przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorki, tym bardziej, że wszelkie przytulanki musiały być całkiem nowe. Uczniowie chętnie przynosili maskotki, które nie dość, że miały widoczną metkę zakupu to niektóre były specjalnie zapakowane niczym prezent na specjalną okazję. Całość trafiła do wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska, znajdującego się przy ulicy Traugutta.

                                                                                Ilona Rudkiewicz

 

 

Wyniki eliminacji szkolnych

do Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych Świetlik

10 stycznia w naszej szkole uczniowie klas 4, 5 i 6 zmierzyli się z testami o tematyce przyrodniczej. Ich uczestnictwo w eliminacjach szkolnych poprzedzone było wykonaniem zleconych doświadczeń, na których podstawie wzbogacili swoją wiedzę i mogli wziąć udział w konkursie.

Do Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych Świetlik zakwalifikowali się:

1. Aleksandra Chabińska – 4e

2. Jakub Świderski – 4b i Michał Piotrowski – 5c

4. Iga Wójcicka – 4a

5. Wiktoria Pieścik – 5e i Malwina Nowaczyk – 4d

Gratuluję wszystkim uczestnikom, którzy podjęli się tego wyzwania.

Aleksandra Warchulska

 

Przygotowania do etapu szkolnego konkursów

„Jestem Polakiem i Europejczykiem” oraz „Polska Naszą Ojczyzną”

            Cztery miesiące wytężonej pracy za nami! Uczniowie klas 4 i 5 przygotowywali się do konkursu „Polska Naszą Ojczyzną”, a uczniowie klas 6 i 7 do konkursu „Jestem Polakiem i Europejczykiem. Dzieci wzięły udział w 13 spotkaniach tematycznych, opartych o materiały źródłowe, mapy, zdjęcia, prezentacje. Wielokrotnie mierzyli się również z trudnymi pytaniami, rozwiązywali rebusy czy grali w gry dydaktyczne, a nawet układali puzzle. Uczestnicy przygotowań do konkursu o Unii Europejskiej samodzielnie poznawali główne symbole UE, ojców założycieli, walutę, instytucje oraz państwa członkowskie. Wszelkie traktaty i daty rozszerzania Unii Europejskiej nie są już dla nich tajemnicą. Dzieci przygotowujące się do konkursu o Polsce, w ramach zajęć z nauczycielem na początek zaznajomili się z geografią terenu, poznali symbole Polski i ważnych Polaków, polskie „naj” oraz miasta słynące z … Szczegółowo zajęli się również zabytkami Warszawy, Gdańska i Krakowa.  

            Czas powiedzieć: sprawdzam! 8 stycznia odbyły się eliminacje szkolne, dzięki którym wyłonieni zostali nasi reprezentanci na szczeblu powiatowym.

Miło mi poinformować, że w konkursie „Jestem Polakiem i Europejczykiem” zwycięzcami są:

1. Maciej Korzystka – klasa 6c

2. Wojciech Gajski – klasa 6c

3. Wiktoria Szatanik – klasa 6a

Wyniki konkursu „Polska Naszą Ojczyzną” przedstawiają się następująco:

1. Oliwier Czarnik – klasa 4b

2. Michał Piotrowski – klasa 5c

3. Wiktor Jaremko – klasa 5b

Wszystkim uczestnikom zajęć dziękuję za pracę i poświęcenie.

Zwycięzcom gratuluję i zapraszam do dalszej nauki!!!

Aleksandra Warchulska

Szczegółowe wyniki i prace do wglądu bezpośrednio u nauczyciela.

 

JAK SIĘ UCZYĆ BY SIĘ NAUCZYĆ?

            Uczniowie często zadają sobie pytanie co zrobić, by opanować dany materiał w niezbyt długim czasie. Dzieci jak i ich rodzice w większości przypadkach są bezradni, szukają pomocy u nauczycieli czy pedagogów. Otóż, by uczenie się przynosiło oczekiwane efekty, należy spełnić kilka wymagań…  W związku z powyższym w klasie 4b wychowawczyni – p.Ilona Rudkiewicz wraz z pedagog – p.Jolantą Rainczuk przeprowadziła  szkolenie połączone z warsztatami. Podczas spotkania dzieci zrozumiały, iż uczenie się jest procesem złożonym. Nakłada się na to rozumowanie, zapamiętywanie a także umiejętność wykorzystywania wiedzy w praktyce. Był to czas twórczej aktywności, malowania w powietrzu, a także stania na jednej nodze. Uczniowie poruszali wyobraźnię na podstawie wysłuchanego opisu, a potem dołączali do tego zmysł wzroku.      

        Odniesiono się również do zagadnień, które mówią o tym co bezpośrednio wpływa na poprawę szybkości uczenia się. Wśród wymieniowych wielu czynników znalazło m.in. prawidłowe odżywianie się oraz ćwiczenia fizyczne, oddechowe.. Zwrócono uwagę co należy jeść, pić, po jakie sięgać produkty, czy też co mają wspólnego przysiady z pracą mózgu…Uczniowie zapoznali się z listą, która zawierała spis czynności-W jaki sposób należy trenować swój mózg?Niemniej ważna okazała się końcowa częśc spotkania, podczas której uczniowie poznali kilka sposobów na szybsze zapamiętywanie treści: poznały sprawdzone techniki, wpływające na ten proces m.in. techniki zapamiętywania, ćwiczyły tworzenie map myśli, pobudzały wyobraźnię…

Najbardziej zadawalajacym momentem spotkania była reakcja uczestników szkolenia, którzy jednogłosnie stwierdzili, iż poczuli niesamowitą ochotę udania się do domu, w celu uczenia się poznanymi technikami.

         Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze.Uczniowie żywo reagowali na nowo poznane techniki uczenia się. Byli zaciekawieni i chętni do wszelakiej  aktywności. Kierując się przewodnią myślą chińskiego myśliciela-Konfuncjusza:

„Powiedz mi, a zapomnę.Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”                                                                                                

                                                                                                                                 Ilona Rudkiewicz, Jolanta Rainczuk

 

 

Spotkanie ze św. Mikołajem

 

 

 

8 grudnia uczniowie klas: V a, V b, V d, V e oraz VI b wybrali się na spotkanie ze św. Mikołajem. W ramach wycieczki do Wałbrzycha dzieci zwiedziły Palmiarnię, Zamek Książ, wzięły też udział w grach, zabawach i konkursach, których motywem przewodnim był św. Mikołaj.

Uczniowie swoje poszukiwania rozpoczęli od zwiedzania Palmiarni, która była niezwykłym prezentem, jaki ostatni właściciel Zamku Książ,  Jan Henryk XV von Hochberg, ofiarował swojej żonie, pięknej Księżnej Daisy. Sercem palmiarni w dawnych czasach był i jest do dzisiaj budynek ze szkła i metalu, zbudowany na początku XX wieku, którego wnętrza wyłożone zostały zastygłą lawą z wulkanu Etna. Obecnie w Palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, a jej zwiedzanie to fascynująca podróż przez wszystkie kontynenty i strefy klimatyczne. Palmiarnia w Wałbrzychu jest jedynym ogrodem zimowym w Polsce zachowanym w swojej historycznej konstrukcji.

Kolejnym punktem programu wycieczki było bajkowe zwiedzanie Zamku Książ z licencjonowanym przewodnikiem. Dzieci poznały miejscowe legendy, historie o bohaterach bajek, smokach i zwierzętach, ukrytych na zamkowych plafonach i w herbach. Podziwiały też najpiękniejsze barokowe sale zamkowe oraz miejsca, w których zamkowe legendy  zostawiły swój ślad.

Uwieńczeniem całej wycieczki było spotkanie ze św. Mikołajem przy kominku w jednej
z komnat zamkowych i wręczanie prezentów. Dzieci miały możliwość prezentacji swoich talentów w świątecznej oprawie, co uwieczniono na zdjęciach.

            Wycieczka w poszukiwaniu św. Mikołaja okazała się niezwykłą i niezapomnianą przygodą z motywem świątecznym w tle. Książ to wspaniała sceneria, która pod wpływem niezwykłych opowieści potrafi zamienić się w prawdziwą krainę baśni.

 

Paulina Pierchorowicz-Rączka

 

Zwycięstwo uczennic z SP 2 w konkursie MultiPolak!!!

 

 

MultiPolak to konkurs, do którego chętni uczniowie przygotowują się w zasadzie już od pierwszych dni nauki. Łączy on umiejętności oraz wiedzę w zasadzie z dwóch przedmiotów szkolnych, informatyki i j. polskiego. Ponieważ tegoroczny konkurs był pod hasłem: „Rok 2017 rokiem Tadeusza Kościuszki”, uczniowie odwoływali się również do wiedzy historycznej. Główne cele owego konkursu skupiają się wokół:

 • rozwijania zainteresowań literaturą i informatyką;
 • popularyzowania grafiki komputerowej jako współczesnej dziedziny sztuki;
 • ukazywania możliwości techniki komputerowej;
 • wzbogacania wiedzy o bohaterze narodowym;
 • oraz promocji młodych talentów.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas V – VII szkół podstawowych z terenu powiatu trzebnickiego. W ramach niego uczniowie wykonują prezentację multimedialną w programie Microsoft PowerPoint na wybrany przez siebie, spośród pięciu, temat. Nasi uczniowie przystąpili do eliminacji szkolnych już we wrześniu. Dalej do etapu powiatowego zakwalifikowały się cztery dziewczynki - Zuzanna Marciniak i Alicja Sobczak z klasy VI b oraz Julia Krych i Oliwia Łysoń z klasy VII c. W ramach zajęć dodatkowych i samodzielnej pracy w domu dziewczyny udoskonalały swój projekt z zakresu pracy w programie PowerPoint oraz pogłębiały wiedzę na temat narzuconej postaci -Tadeusza Kościuszko.
W tym celu nagrywały pieśni, w których śpiewały o Kościuszce, angażowały rodzinę do pomocy przy nagrywania scenek tematycznych a także wykonywały portrety- szkice. Wszystko to znalazło się na prezentacji multimedialnej i tym samym znacznie podnosiło jej wartość.

Zuzanna i Alicja pracowały nad tematem, który odnosił się sposobów upamiętnienia bohatera narodowego. Natomiast dziewczynki z klasy VII wybrały temat - „Tadeusz Kościuszko w pieśniach”. Uczennice z dużym zaangażowanym tworzyły swój projekt konkursowy, cały czas odbywało się to pod czujnym okiem pani od informatyki oraz pani polonistki, dziewczynki ze spokojem przyjmowały wszelkie wskazówki. Efektem tego było zdobycie III miejsca przez Zuzię i Alicję oraz V miejsca przez dziewczynki z klasy VII.

19 grudnia w SP 2 w Obornikach Śląskich odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników, rozdanie dyplomów i nagród rzeczowych.

Do konkursu uczennice przygotowane zostały przez p. Paulinę Pierchorowicz-Rączkę
i p. Ilonę Rudkiewicz.

 

P. Pierchorowicz-Rączka, I. Rudkiewicz

 

 

 

 

Olimpiada Geograficzna

Dnia 7 grudnia odbyły się szkolne eliminacje do Olimpiady Geograficznej dla uczniów dolnośląskich szkół. Olimpiada kierowana jest do uczniów klas gimnazjalnych i klas siódmych szkół podstawowych. Miło mi poinformować, że Szkołę Podstawową nr 2 w Trzebnicy w kolejnym etapie we Wrocławiu będzie reprezentowała uczennica Kinga Błaszczyk z klasy 7a, która w teście eliminacyjnym zdobyła najwięcej punktów.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Katarzyna Proksza

Przygotowania do kiermaszu bożonarodzeniowego

W miłej przedświątecznej atmosferze, przy dźwiękach kolęd pracowali uczniowie klasy VI a przygotowując różności na kiermasz bożonarodzeniowy. Na spotkanie przybyli również rodzice, którzy chętnie włączyli się do pracy. Nad stroną techniczną czuwały panie Joanna Zinczenko i Ewa Opala, pokazując różne techniki zdobienia. Wszyscy pracowali z zapałem, więc na efekty nie trzeba było długo czekać. Na stole w mig pojawiły się piękne świeczniki, malowane szyszki  i cudne bombki. Na  uczestników spotkania czekało po pracy pyszne domowe ciasto, które prędko zniknęło z talerzyków. Po raz kolejny uczniowie klasy VI a pokazali, jak świetnie potrafią ze sobą współpracować i przekonali się, jak wiele dobrego z tej współpracy wynika. Szczególne podziękowania należą się paniom Joannie Zinczenko i Ewie Opala za przygotowanie pomocy i zakup niezbędnych artykułów, jak również za poświęcony czas.

Edyta Łapińska

 

CZŁOWIEKJEST ZAWSZE SOLIDARNY Z KIMŚ I DLA KOGOŚ

MAN IS ALWAYS IN SOLIDARITY WITH SOMEBODY AND FOR SOMEONE

7 grudnia uczniowie klasy IV b SP2 w Trzebnicy mieli okazję uczestniczyć w czterogodzinnych warsztatach prowadzonych w j. angielskim przez jednego z liderów Projektu Erasmus+ goszczącego w Polsce. Uczniowie nie tylko, mogli sprawdzić swoje umiejętności w rozumieniu i posługiwaniu się j. angielskim, ale również zostali wdrożeni w niezwykle ważne w dzisiejszych czasach zagadnienie Solidarności. By lepiej zrozumieć znaczenie tego pojęcia, uczniowie wzięli udział w wielu zabawach oraz eksperymentach, które z jednej strony stanowiły dla uczniów świetną zabawę wprawiając wszystkich w doskonały humor, ale z drugiej wprowadziły uczniów na pole poważnego tematu ukazującego niezliczoną ilość trudnych sytuacji życiowych, w jakich mogą znaleźć się dzieci jak i dorośli na świecie w XXI wieku. Celem warsztatów było zrozumienie samego pojęcia solidarności oraz znalezienia możliwych w realizacji przez każdego z nas sposobów na bycie solidarnym z kimś i dla kogoś. W tym celu kontynuacją tychże warsztatów została akcja na podzielenie się swoimi ubraniami, zabawkami, grami, książkami czy też wsparcie środkami czystości lub jedzeniem. Dary, które zostaną zebrane, wykorzystane zostaną w szczytnym celu i przekazane potrzebującym dzieciom z naszej szkoły oraz ludziom znajdującym się w potrzebie. Warsztaty te na długo pozostaną w pamięci uczniów, nie tylko ze względu na ich niezwykły przebieg, ale również ze względu na spotkanie z charyzmatycznym i oddanym swojej pracy człowiekiem. Dziękujemy.

 

Edyta Smółkowska

 

MIKOŁAJKI W AFRYKARIUM

        Uczniowie klasy 4b i 4d z okazji Mikołajek udali się do wrocławskiego ZOO. Punktem kulminacyjnym było spotkanie w sali wykładowej i uczestniczenie w zajęciach pt. ,,Zmysły w świecie zwierząt”. Było to bardzo wartościowe spotkanie z dużą dawką cennej wiedzy, a dodatkowo urozmaicone o ćwiczenia, czyli część praktyczną. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób zwierzęta przystosowały się do życia nocą oraz jakimi zmysłami poznają otoczenie. Uczniowie testowali swoje zmysły, rozpoznając zapachy czy ukryte przedmioty.

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu zajmuje się ochroną gatunków zagrożonych wyginięciem i rozpowszechnianiem wiedzy z zakresu biologii, ekologii oraz ochrony środowiska. Ponieważ wśród czwartoklasistów mamy wielu miłośników zwierząt, uczniowie wykazali duże zainteresowanie w niesieniu pomocy zagrożonym gatunkom. Dowodem na to jest m.in magiczna kula, do której uczniowie wrzucali drobne kieszonkowe, by tym oto sposobem dołożyć swoją cegiełkę dla ratowania zwierząt.

           Kolejną, równie emocjonującą, atrakcją było zwiedzanie Afrykarium z przewodnikiem. Dowiedzieliśmy się, że wrocławskie Afrykarium wykorzystuje 15 000 000 litrów wody w 21 basenach i akwariach, w których mieszka około 250 gatunków ryb! Poznaliśmy wiele okazów sprowadzonych z różnych części świata. Podczas zwiedzania pojawiły się mniej lub  bardziej znane okazy. Dzięki dzisiejszej wycieczce, uczniowie znacznie poszerzyli swoją wiedzą na temat otaczającego nas świata zwierząt, a przy tym doskonale się bawili i miło spędzili czas!

                                 Ilona Rudkiewicz, Aleksandra Warchulska

 

Ocalić od zapomnienia.

Z Panem Tadeuszem w tle…

Dość nietypowo i oryginalnie rozpoczęła się wtorkowa lekcja języka polskiego w 4b. Otóż uczniowie zostali zaproszeni do sali, w której mieli możliwość poczuć się inaczej, niż zazwyczaj. Grupa zebrała się na dywanie, utworzyła koło, które stanowiło mur dla pojawiających się… eksponatów.

Inspiracją do zajęć okazał się tytułowy Pan Tadeusz, który wrócił po dłuższej nieobecności do rodzinnego Soplicowa… Przyjazd Tadeusza do domu był szczególnym wydarzeniem, bohater bardzo się wzruszył widząc dom, w którym spędził dzieciństwo- wbiega do niego, czule ogląda ściany, sprzęty, których dawno nie widział.

Uczniowie z 4b mieli za zadanie przeprowadzić wywiad rodzinny i tym samym przynieść pamiątki, wartościowe przedmioty, które to  nawiązują do ważnych wydarzeń - nawet  historycznych. Sposób w jaki uczniowie podeszli do tematu a także same przedmioty, które tego dnia pojawiły się w naszej szkole, przerosły oczekiwania polonistki.

„Cała otoczka, wyjątkowa atmosfera, ogromne zainteresowanie i zaangażowanie uczniów, no i same przedmioty, wyjątkowe, odsłaniające kawał rodzinnej historii- wszystko to wywołało wzruszenie u wszystkich obecnych…” 

Uczeń, który prezentował dany przedmiot, dodatkowo przedstawiał, niekiedy wzruszającą, historię. Na długiej liście pojawiły się, m.in.:

 • różaniec mamy z Jerozolimy, który zerwał się nagle podczas pisania przez nią maturę
 • aparat fotograficzny z 1940 r. widziany przeważnie w starych filmach
 • kartka żywnościowa
 • dawne pieniądze
 • ordery dziadków
 • listy miłosne z okresu wojny
 • gazety z I i II wojny światowej
 • nabój do pistoletu
 • profesjonalne drzewo genealogiczne ( ok.1,5m)
 • wartościowe szelki dziadka
 • rodzinne zdjęcia
 • rodzinna pierwsza zabawka
 • akt przyjęcia Pierwszej Komunii Św.
 • klaser

                                                             Ilona Rudkiewicz

 

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w IV c

23 listopada uczniowie klasy IV c mglistym porankiem wybrali się na spacer. Jednakże celem, nie był tylko i wyłącznie spacer na świeżym powietrzu, ale udział w postawionym przed nimi zadaniu "Walk and Talk". Jak sama nazwa wskazuje, Walk - Idziemy i Talk-Rozmawiamy, a dokładniej mówiąc każdy z uczniów otrzymał jedno pytanie dotyczące Praw Dziecka, na które spacerując, miał za zadanie zebrać jak najwięcej odpowiedzi udzielonych przez koleżanki i kolegów z klasy. Niektórzy uczniowie odważyli się nawet na przeprowadzenie wywiadu z przypadkowo napotkanymi ludźmi. Z tak zgromadzonym materiałem wróciliśmy do klasy, gdzie omówiliśmy poszczególne zagadnienia dotyczące praw, ale i obowiązków dziecka. Każdy uczeń prezentował zebrane przez siebie informacje, a następnie wszyscy aktywnie dyskutowali m. in. na temat godności człowieka, prawa do życia czy prawa do nauki. Szukaliśmy rozwiązań na trudne sytuacje, które mogą spotkać każdego ucznia np.: co zrobić, gdy w szkole ktoś niszczy własność innej osoby; gdy ktoś wyśmiewa się z czyjegoś ubioru, fryzury lub koloru skóry; co zrobić, gdy widzimy, że ktoś znęca się nad kolegą lub koleżanką ze szkoły; do kogo można się zwrócić, gdy jesteśmy świadkiem łamania praw dziecka; co powinniśmy zrobić, gdy starsi koledzy ze szkoły żądają od innych uczniów pieniędzy i każą milczeć czy też co zrobić, gdy uczeń lub grupa uczniów ciągle przeszkadza w lekcji. Wyjaśniliśmy pojęcia takie jak tolerancja, dyskrecja, dyskryminacja czy władza rodzicielska. Był to dzień, który z pewnością dostarczył nam wrażeń, ale i wielu cennych refleksji dla każdego ucznia i nauczyciela.

Edyta Smółkowska

 

Greetings from Trzebnica!

Klasa IV b z wielkim zaangażowaniem kontynuuje nawiązaną znajomość z dziećmi z Polskiej Szkoły w Lincoln w Wielkiej Brytanii. Po owocnej wymianie książkami, dzięki której półki naszej biblioteki szkolnej wzbogaciły się o pozycje książek w języku angielskim, nadszedł czas na kolejną niespodziankę. Tym razem każdy uczeń klasy IV b ze wsparciem p. Edyty Smółkowskiej, zaangażował się w stworzenie albumu pt. "Trzebnica dawniej i dziś". Wiedząc bowiem, że dzieci z Lincoln uczą się również o historii i geografii Polski, narodził się pomysł na przybliżenie im historii naszego pięknego miasta, ale również zapoznanie z najnowszymi wydarzeniami. Żeby uczniowie z Lincoln mogli sprawdzić swoje umiejętności z języka polskiego, dzięki życzliwości nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2, do przesyłki dołączone zostały również przykładowe sprawdziany z różnych przedmiotów. Uczniowie w Lincoln uwielbiają uczyć się języka polskiego, natomiast uczniowie w Trzebnicy lubią uczyć się języka angielskiego i dlatego zaproponowaliśmy wspólny udział w konkursie na napisanie wiersza lub opowiadania pt. "Winyta Smółter Wonderland - Zimowa Kraina Czarów". W oczekiwaniu na list z Lincoln, przystępujemy do twórczego pisania w języku angielskim.

Edyta Smółkowska

 

ORYGINALNE NAKRYCIA GŁOWY- JESIENNE KAPELUSZE

    Konkurs szkolny rozstrzygnięty!

Jesień to pora roku, która szykuje przyrodę do zimowego snu. W trakcie przemiany, związanej ze zmianą pór roku, natura otaczająca nas mieni się feerią barw, obdarza nas darami oraz inspiruje do wielowymiarowego działania. W związku z powyższym,  po raz kolejny w naszej szkole odbył się konkurs pt. „Pokaz mody-Jesienne kapelusze”.

Do tegorocznego etapu konkursu przystąpiło 25 uczniów z klas IV – VI. Każdy z uczestników, oprócz jesiennego nakrycia głowy, przygotował opis działań podjętych w ramach realizacji zadania konkursowego. Finałowy pokaz prac konkursowych odbył się 23 listopada. Tego dnia sala sportowa zmieniła się w prawdziwy wybieg. Bogate dekoracje oraz gazetki ścienne dodatkowo dodały niesamowitości miejscu, w którym wszystko się odbywało. Prezentacja prac polegała na przedstawieniu publiczności i jury kapelusza na modowym wybiegu. Podczas tego p. Ilona Rudkiewicz - prowadząca imprezę, odczytywała wcześniej przygotowane przez uczniów opisy kapeluszy. Każdy kapelusz został nagrodzony gromkimi brawami, a ich autor słodkim lizakiem. Jury po długich i bardzo wnikliwych obradach wyłoniła zwyciężczynie konkursu:

 I miejsce Wiktoria Kuszaj,

 II miejsce Nadia Darak

III miejsce Iga Franaszek

Nagrodzone uczennice otrzymały nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy. Ponadto czworo uczniów otrzymało wyróżnienie od jury. Do wyróżnionych prac należały kapelusze autorów: Dawida Pałysa, Jana Buczka, Julii Ręboch oraz Aleksandry Stelmaszyńskiej.

          WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJEMY

         Tegoroczna edycja konkursu, podobnie jak to miało miejsce w roku ubiegłym, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Społeczność uczniowska naszej szkoły wykazała się kreatywnością i pomysłowością. Dzieci już oczekują kolejnej edycji konkursu.

Serdecznie zachęcamy do oglądania wystawy kapeluszy, znajdującej się w holu szkoły.

                             Ilona Rudkiewicz , Paulina Pierchorowicz-Rączka

 

 

Erinnerungen  aus  Kitzingen

Dzisiaj spotkała nas ogromna niespodzianka, nasza klasa – VIb, otrzymała przesyłkę od uczniów klasy IVa z Kitzingen z Niemiec. Tym razem  nasi koledzy przesłali nam  listy z najnowszymi informacjami  co robili podczas ferii jesiennych (Kartoffelferien), ale nie zabrakło  także   wspomnień z naszego  lipcowego – wakacyjnego  pobytu w tym pięknym mieście. Razem z naszą partnerską klasą spędziliśmy  cudowne chwile zwiedzając Kitzingen, uczestnicząc we wspólnych zajęciach w szkole St. Hedwig Grundschule oraz na basenie. Między naszymi szkołami został podpisana umowa współpracy, a my mogliśmy być świadkami tak ważnego wydarzenia. Wśród wielu niespodzianek i atrakcji jakie czekały na nas w Kitzingen podczas „Dni Frankonii” znalazły się:  zwiedzanie opactwa cystersów  w Ebrach, spacer w konarach drzew (Baumwipfelpfad Steigerwald), rejs statkiem po Menie oraz wiele innych, o których długo, długo będziemy pamiętać i mile wspominać (także w naszych listach).  Bardzo  cieszymy się z tej współpracy i dziękujemy naszym przyjaciołom z kl. IVa za miłe przyjęcie i wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że następnym razem  spotkamy się w Trzebnicy

Uczniowie klasy VIb z p. Renatą Górecką

 

Krajowy Program Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV

Uczniowie klas VII wzięli udział w Krajowym Programie Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV. W realizacji programu wspierała nas Pani Izabela Korpowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Trzebnicy. Uczniowie zapoznali się z przygotowaną prezentacją multimedialną. Podstawową tematyką były trzy główne drogi zakażenia HIV oraz zapobieganie zakażeniom. Uczniowie również poznali sytuacje bezpieczne, w trakcie których nie zarażą się wirusem HIV. Dodatkowo uczniowie pracowali z broszurką informacyjną, odpowiadając na pytania: Dlaczego wirus HIV jest groźny? Czy HIV i AIDS to to samo?

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. Z tej okazji uczniowie klas VII przygotowali plakaty i stworzyli gazetkę informacyjną w holu szkoły.

Aleksandra Warchulska

 

SPOTKANIA O ZDROWIU

            28 listopada uczniowie klasy 4b, 4d, 5c oraz 5e wzięli udział w Spotkaniach o zdrowiu. Zajęcia zostały zrealizowane w ramach programu edukacyjnego „Lubella inspiruje i edukuje”, mającego na celu wzrost świadomości znaczenia prawidłowego odżywiania w życiu człowieka wśród uczniów polskich szkół. Podczas tegorocznej, III edycji uczniowie odkryją właściwości zbóż.

SPOTKANIE 1 to zajęcia informacyjne połączone z pracą własną dzieci. Zatytułowano je: PRODUKTY ZBOŻOWE – SKARBNICĄ SUBSTANCJI ODŻYWCZYCH. Dzieci tworzyły plakaty i hasła reklamowe wymyślonego przez siebie produktu zbożowego. Opierały się na informacjach dot. znaczenia zboża w prawidłowym odżywianiu się młodzieży.

W trakcie SPOTKANIA 2 uczniowie wzięli udział w grze edukacyjnej. Uczestnicy gry zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi produktów zbożowych, m.in. komponowanie posiłków z wylosowanych produktów, słownik eksperta czy krzyżówka.

Nasze listopadowe Spotkania o zdrowiu miały na celu przede wszystkim zwrócić uwagę uczniów na istotną rolę produktów zbożowych w diecie. W późniejszym czasie kolejne aktywności i kolejne tematy rozwijające kompetencje uczniów w zakresie dbania o zdrowie.

Aleksandra Warchulska

 

Zdolny Ślązaczek językowy

Po raz trzeci Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzebnicy przystąpiła do konkursu językowego  zDolny Slązaczek. Etap szkolny odbył się 16 października. Przystąpiło do niego  7 uczniów z klas 6 i 7 . Uczestnicy rozwiązywali test językowy on line i musieli wykazać się bardzo dobrą znajomsocią języka niemieckiego. Miło mi poinformować, że do etapu powiatowego zakwalifikował się Maksymilian Szlęzak z klasy 7 c, który pracuje pod kierunkiem pani Edyty  Łapińskiej. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Edyta Łapińska

 

„O „Niedźwiadku” raz jeszcze.”

10 listopada 2017 społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 obchodziła Święto Szkoły. Po oficjalnych uroczystościach uczniowie klas czwartych mieli okazję poznać jeszcze lepiej patrona naszej szkoły gen. Leopolda Okulickiego” Niedźwiadka. Wychowawcy klas przeprowadzili lekcję projektową poświęconą zasłużonemu Okulickiemu. Uczniowie pracowali z tekstami źródłowymi poświęconymi naszemu patronowi, pracowali w grupach, przygotowywali krzyżówki, rozwiązywali quiz o patronie a na koniec tworzyli projekt medalu Okulickiego. Forma i treść zajęć zachęciła uczniów do refleksji nad wartościami, w które wierzył „Niedźwiadek”, a także pozwoliła dać wyraz uczniowskiej kreatywności przy projektowaniu medalu. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.

Paulina Wabnic

 

Wycieczka do bombkarni

/zdjęcia/

W czwartek 9 listopada 2017 uczniowie klas 4a i 4e odwiedzili Spółdzielnię Socjalna "Szklany Świat" Bombki w Krośnicach k. Milicza (Dolina Baryczy). Uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć miejsce , w którym szklane bombki i inne ozdoby choinkowe produkuje się przez cały rok. Niesamowity pokaz rzemiosła formowaczy bombek zaparł dech w piersiach wszystkim bez wyjątku, a bogactwo oryginalnych wzorów co chwilę wzbudzało „wow”. Zaopatrzeni w oryginalne bombki z własnymi imionami oraz szklane drobiazgi  dla najbliższych wróciliśmy do szkoły i zgodnie potwierdzamy „Jesteśmy gotowi do Świąt!”.

Paulina Kwak, Paulina Wabnic

 

Ekomisja w Szkole Podstawowej nr 2

 

/zdjęcia/

 

9.11.2017 uczniowie klasy 4d wzięli udział w zajęciach edukacyjnych wprowadzających do zagadnień małej ekologii dla dzieci i młodzieży Aglomeracji Wrocławskiej. Zajęcia prowadzone przez edukatora, Panią ekolog miały charakter interaktywnej zabawy z wykorzystaniem pomocy naukowych i gadżetów służących promocji dobrych postaw ekologicznych u źródła, tj. we własnym domu.

Dzieci pracowały z wykorzystaniem maty z rysunkiem domu i typowych pomieszczeń oraz garażu. Na planszy umieszczały magnetyczne puzzle. Uczniowie mieli za zadanie „skonstruowanie” jak najbardziej ekologicznego domu. Praca z planszą edukacyjną była czynnikiem zachęcającym do zastanowienia się nad tematem zanieczyszczenia środowiska i jego zapobieganiu poprzez wybory życiowe dokonywane na co dzień.

Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzymał broszurę edukacyjną – jako pomoc naukowa i dodatkowe informacje związane z warsztatami oraz tekstylną torbę na zakupy z umieszczoną nazwą projektu, logami podmiotów finansujących i realizujących projekt, rysunkami rzeczy związanych z małą ekologią w domu, np. opakowania zwrotne, wyłączanie urządzeń z prądu, segregacja odpadów, oszczędzanie wody, transport publiczny, transport rowerowy, ekologiczne źródła energii nie oddziaływujące znacznie na środowisko takie jak elektrownie solarne, wiatrowe).

 

 

 

Zuzia pomaga zwierzętom

 

/zdjęcia/

 

Od 27 września do 4 października na terenie naszej szkoły odbywała się zbiórka karmy i przysmaków dla zwierząt mieszkających we wrocławskim schronisku. Organizatorką całej akcji była uczennica klasy V a Zuzanna Bajewska.

Zuzia całą akcję przygotowała bardzo profesjonalnie. Wykonała plakaty promujące jej działanie, przekazała społeczności szkolnej informację o planowanej zbiórce i wraz ze swoimi koleżankami zorganizowała miejsce składowania zebranych przysmaków dla zwierząt.

Inicjatywa Zuzi cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów, którzy przynieśli wiele kilogramów karmy dla zwierząt oraz koce i poduszki niezbędne do wyłożenia legowisk.

            Podsumowaniem całej akcji był kameralny wyjazd uczennic klasy Va: Zuzanny Bajewskiej, Mai Grzelińskiej i Zuzanny Kopacz oraz p. Pauliny Pierchorowicz-Rączki
i p. Ireneusza Bajewskiego (taty Zuzi) do schroniska dla zwierząt przy ulicy Ślazowej we Wrocławiu. 28 października dziewczynki przekazały zebraną karmę pracownikom schroniska. W ramach podziękowań Zuzia otrzymała pamiątkowy dyplom i w towarzystwie koleżanek mogła odwiedzić przebywające w schronisku zwierzęta.

            Niesienie pomocy potrzebującym zwierzętom to działania, które uskrzydlają Zuzię i sprawiają jej wiele radości. W imieniu Zuzi dziękujemy wszystkim uczniom, którzy włączyli się w akcję. Serdecznie dziękujemy również p. Ireneuszowi Bajewskiemu za pomoc w organizacji wyjazdu do schroniska.

 

Paulina Pierchorowicz-Rączka

 

Wyjazd do Panorama Racławicka

/zdjęcia/

Panorama Racławicka od lat zachwyca turystów z kraju i ze świata. Tym razem zachwyciła uczniów klas piątych  naszej szkoły,  którzy 25 października przyjechali do Wrocławia, by obejrzeć jedno z najważniejszych i najwspanialszych dzieł dziewiętnastowiecznej kultury masowej.

Przed wejściem na platformę uczniowie w tzw. Małej rotundzie przyjrzeli się plastycznej mapie terenu obrazującej topograficzny układ miejsca, w którym rozegrała się bitwa racławicka. Uwagę uczniów skupiła także niewielka wystawa figurek prezentujących mundury polskich i rosyjskich żołnierzy z epoki. Jednak na wszystkich  największe wrażenie wywarło dzieło Kossaka i Styki. Uczniowie podkreślali, że chwilami odnosili wrażenie, iż uczestniczą w przedstawionych wydarzeniach. Istotnie, scenografia dobudowana przed płótnem i oświetlona w odpowiedni sposób sprawia, iż widz chwilami nie potrafi odróżnić, gdzie kończą się ustawione przedmioty, a zaczyna właściwe malowidło. Naprawdę warto było to zobaczyć!

Po krótkim odpoczynku uczniowie udali się do Muzeum Narodowego. Podzieleni na cztery grupy uczestniczyli w lekcjach muzealnych. Tematyka obejmowała malarstwo historyczne oraz ciekawostki Wrocławia.

Wyjazd zorganizowały wychowawczynie klas piątych, by  w Roku Tadeusza Kościuszki przybliżyć swym wychowankom postać polskiego i amerykańskiego generała, „niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość”.

                                                                                                               Krystyna Janowska

 

Powiatowy Konkurs Recytatorski rozstrzygnięty „Magia słowa”

/zdjęcia/

27 października w Szkole Podstawowej w Pęgowie odbył się VII  Powiatowy Konkurs Recytatorski  pod hasłem „Magia słowa”, w którym o laur najlepszego recytatora lub najlepszej recytatorki rywalizowali uczniowie klas piątych.

Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy Va: Julia Kruszona i Martyna Lecyk.

Jury, któremu przewodził wrocławski aktor Teatru Kalambur oceniało dobór tekstu i jego zrozumienie, sposób interpretacji utworów i odpowiednią dykcję. Nasze piątoklasistki przygotowały na konkurs ciekawe i różnorodne teksty. Jury  bardzo wysoko ceniło  ich sposób i  poziom interpretacji.

Julia Kruszona „malując słowami” wiersz Ludwika Jerzego Kerna  pt. „Dialog z pluskwą”oraz fragment prozy zatytułowany „Dzienniki Nikki” wywalczyła pierwsze miejsce, natomiast Martynka Lecyk za prezentację utworu Joanny Jędrzejewskiej  „Listy od Henia i Hani” i wiersz „Pora wesoła” zapewniła sobie IV miejsce w konkursie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dziewczętom dalszych sukcesów. Uczennice do konkursu przygotowała p. Krystyna Janowska.

 

                                                                                    

Pamiętamy, wspominamy…

/zdjęcia/

Uczniowie klasy 4b i 4d wraz z wychowawcami udali się w przeddzień Wszystkich Świętych pod pomnik Jana Pawła II oraz Krzyż Katyński. Na miejscu  uczniowie zostali zapoznani z ideą obchodzenia święta a także wysłuchali wiersz Danuty Gellnerowej pt. „Dla tych, którzy odeszli”. Dzieci w chwili zadumy wspominały swoich bliskich zmarłych a na zakończenie chętne osoby zapaliły znicze.

 

                                                "Dla tych, którzy odeszli" - Gellnerowa Danuta

Dla tych którzy odeszli w nieznany świat,

płomień na wietrze kołysze wiatr.

Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem

i niebo jesienne u góry.

Dla nich harcerskie warty i chorągiewek gromada,

i dla nich ten dzień – pierwszy dzień listopada

Ilona Rudkiewicz, Aleksandra Warchulska

 

 

ŻYWA LEKCJA HISTORII

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W TRZEBNICY

/zdjęcia/

 

26 października  naszą szkołę odwiedzili członkowie Bractwa Rycerskiego „Kerin”. Tematem żywej lekcji historii dla klas IV-tych był między innymi  Mieszko I i chrzest Polski. Bractwo od rana spotykało się z dziećmi  z kolejnych klas i przenosiło nas w czasy kształtowania się naszej państwowości. Dowiedzieliśmy się o sytuacji, w jakiej żył Mieszko, o jego relacjach z sąsiadami i okolicznościach, w jakich doszło do chrztu Polski.

Nasi współcześni rycerze znowu zawładnęli sercami uczniów. Żywiołowo poprowadzili każdą lekcję, aktywnie włączyli dzieci w ich przebieg poprzez zaproszenie do odgrywania ról bohaterów. Uczniowie z radością wcielali się w role Mieszka, Dobrawy, posła i mieszkowych wojów. Dla klas V-tych Bractwo Rycerskie zaprezentowało lekcję pt: „Grecja i Persja”, gdzie uczniowie mogli przenieść się do świata antyku.  Dzięki eksponatom związanym z historią Grecji i Persji uczniowie udali  się do Aten, na dwór króla Kserksesa, do spartańskiej szkoły agoge, na pola bitwy pod Termopilami oraz do Macedonii. Barwną i ciekawą opowieść o fundamentach kultury europejskiej współtworzyli uczniowie, odgrywając role w poszczególnych scenkach.

Ukazanie strojów epoki, używanych narzędzi, rodzajów broni, sposobów komunikowania się w bardzo przejrzysty sposób przybliżyło nam historię. Reakcje dzieci na prezentowane treści były nad wyraz żywe i spontaniczne. Ich wiedza i pragnienie jej powiększania dały o sobie znać. Kolejny raz okazało się, że taki aktywny sposób przekazywania wiedzy jest wspaniale przyjmowany przez uczniów i przynosi dobre efekty.

 

Lucyna Sobczak

Krystyna Wielgo

 

Klasy czwarte na spektaklu teatralnym

24.10.17 wszystkie klasy czwarte wraz z opiekunami udały się do GCKiS na spektakl teatralny pt. „Bracia Lwie Serce”. Tego dnia została wystawiona magiczna opowieść o dwojgu braciach, w której młodszy - Karol cierpi na nieuleczalną chorobę. Starszy zaś, pociesza swojego bliskiego śmierci braciszka, opowiadając mu o pięknej krainie, do której trafiają ludzie, by wieść nowe życie bez zmartwień i trosk. Nieszczęsny wypadek jednak powoduje nagłą i przedwczesną śmierć starszego bohatera. W nocy, w szpitalu gdzie znajdują się obaj chłopcy, wybucha pożar. Jonatan ratuje brata, oddając za niego życie… 

            Uczniowie z dużym zaciekawieniem oglądali sztukę. Przejmującym momentem był nad wyraz realny pożar. Na scenie pojawił się dym oraz podkład muzyczny z trzaskającymi iskrami pożaru. Scenografia, bardzo dobrze oddawała realia epoki rycerzy. Duże wrażenie wywarły efekty świetlne i oprawa muzyczna. Sama fabuła powieści bardzo spodobała się widzom. Uczniowie byli pod wrażeniem Jonatana i Karola - którym przyszło zmierzyć się ze złem w baśniowej krainie Nangijali.

                                                                                         Ilona Rudkiewicz

 

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA w SP 2

/zdjęcia/

Tabliczkę mnożenia powinien znać każdy. To podstawowa umiejętność matematyczna, która przydaje się nie tylko w szkole podstawowej, ale także w kolejnych etapach edukacji oraz w codziennym życiu. 29 września Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzebnicy kolejny już raz wzięła udział w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

Przygotowania do tego święta rozpoczęły się kilka dni wcześniej – na korytarzach i drzwiach naszej szkoły pojawiły się przygotowane przez uczniów kolorowe plakaty, przypominające o tym święcie oraz utrwalające przykłady z tabliczki mnożenia, np. w postaci rymowanych wierszyków.

W dniu 29.09. grupy Egzaminatorów, wyłonionych spośród uczniów klas czwartych, przeprowadziły w szkole Egzamin na Mistrza Tabliczki Mnożenia. Każdej z grup towarzyszył Asystent – uczeń klasy starszej, którego zadaniem było wspieranie młodszych koleżanek i kolegów oraz odmierzanie czasu przeznaczonego na rozwiązanie przykładów.

Spośród 277 uczniów którzy przystąpili do egzaminu – 187 uczniów uzyskało tytuł Experta Tabliczki Mnożenia i otrzymało specjalne certyfikaty. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

A.Kraska, R.Czarny

 

WYSTAWA MODELI UKŁADU SŁONECZNEGO

/zdjęcia/

            Uczniowie klasy 6a i 6c przygotowali modele Układu Słonecznego. Każdy miał swój indywidualny pomysł. Jedni narysowali projekt Układu na kartce papieru, inni postarali się zrobić przestrzenny model. Pracom przyświecał jeden wspólny cel: prezentacja wiedzy w sposób nietypowy i kreatywny.

odwiedzali naszych twórców, przyglądali się ich pracom, dopytywali, a przede wszystkim rozbudzali swoją ciekawość. Mam nadzieję, że dzięki tej akcji wiele dzieci zainteresuje się Wszechświatem. 18 października (środa) w sali 103 odbyła się wystawa przygotowanych modeli Układu Słonecznego. Chętni uczniowie i nauczyciele            

Aleksandra Warchulska

 

18 PAŹDZIERNIKA ŚWIATOWYM DNIEM GODNOŚCI

Broszury informacyjne: Global_Dignity_Poland_HEJT_RODZIC_material_edukacyjny.pdf

                                  Global_Dignity_Poland_HEJT_DZIECKO_material_edukacyjny.pdf

/zdjęcia/

            Global Dignity to międzynarodowa inicjatywa propagująca ideę poszanowania godności jako fundamentalnego prawa człowieka. Global Dignity Poland oraz Fundacja Świadomego Rozwoju przygotowały materiały edukacyjne dla rodziców i dzieci, które podpowiadają jak poradzić sobie z problemem hejtu i mowy nienawiści w Internecie. Zachęcam do zapoznania się z nimi.

            Uczniowie klasy 4d, w trakcie zajęć z wychowawcą przeprowadzili warsztat zatytułowany „Hejt? Hejtu nie promuję, hejt banuję, bo reaguję”. Dzieci zastanawiały się nad tym co jest, a co nie jest hejtem? Następnie poznali definicję tego słowa. Kolejne zadanie polegało na opisaniu uczuć osoby, która doświadcza hejtu, konsekwencji takich sytuacji oraz metod reagowania i obrony.

            Autor warsztatów kieruje je do uczniów w wieku od 13 lat. Zajęcia te mimo wszystko można przeprowadzić wśród dzieci młodszych. Uczniowie klasy 4d zostali pouczeni, że konto w większości mediów społecznościowych: facebook, snapchat, instagram legalnie można założyć dopiero od 13 roku życia (bardzo często za dodatkową zgodą rodziców), a nawet od 18 roku życia. Stąd też, w żaden sposób w trakcie warsztatów nie było propagowane korzystanie z mediów społecznościowych przez uczniów klasy 4d. Nasze zajęcia zostały poświęcone przede wszystkim hejtowi słownemu, z którym dzieci mogą spotkać się w szkole w sposób werbalny i bezpośredni.

Aleksandra Warchulska

 

Piesza wycieczka klasy V a do Brochocina

/zdjęcia/

W czwartek 28 września wybraliśmy się wraz z panią Pauliną Pierchorowicz-Rączką na wycieczkę do Brochocina. Pogoda nam dopisała! Gdy dotarliśmy na miejsce, czekała na nas niespodzianka ... ogródek wypełniony po brzegi malinami! Każdy mógł zjeść ich tyle, ile chciał. Przygotowano nam również ognisko, kiełbaski i ziemniaki. Mieliśmy okazję spróbować pieczonych pianek i życia niczym na biwaku! Klasa V a była szczęśliwa jak nigdy!

 

Julia Kruszona

 

Międzynarodowy Dzień Pisania Listów na lekcji przyrody

/zdjęcia/

            9 października, włączając się w Światowy Dzień Poczty, inaugurujący Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów, uczniowie klasy 6a i 5e, w trakcie lekcji przyrody napisali list do przyjaciela mieszkającego w innym państwie, czy na innym kontynencie.

          Skorzystaliśmy z postaci dzieci zawartych w książce Michaliny Rolnik „Zakątki czyli kto tu mieszka?”.  Dzieci mogły stworzyć list do mieszkańca Grenlandii Nanuka,  do Monolo z Meksyku, do mieszkanki Hiszpanii Ines  lub do Aditi z Indii.     

           Idąc tokiem myślenia Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem…” uczniowie klas szóstych mieli za zadanie wyjaśnić swoim przyjaciołom z listu zagadnienia związane ze strefami oświetlenia Ziemi, natomiast dzieci z klasy piątej – jakie siły kształtują powierzchnię Ziemi?           

Mimo, że nasze listy nie zostaną nigdy wysłane, dzieci przypomniały sobie formułę pisania listu, ćwiczyły umiejętności formułowania zdań. A co najważniejsze, zdobywały wiedzę z dziedziny przyrody. Mam nadzieję, że uczniowie zapamiętają z tej lekcji wiele. „Piramida zapamiętywania” według Dale`a jasno wskazuje, że 90% informacji zapamiętujemy ucząc innych.

Serdecznie dziękuję uczniom za doskonale wykonaną pracę!

Z pewnością to nie ostatnia tego typu lekcja!

Aleksandra Warchulska

 

WYJAZD INTEGRACYJNY KLAS CZWARTYCH!!!

/zdjecia/

Ahoj szczury lądowe! - przywitała nas Piratka Czacha. Ahoj! – krzyknęliśmy jednogłośnie. I tak oto rozpoczęła się nasza przygoda w krainie piratów.

22 września wszystkie klasy czwarte udały się na wycieczkę integracyjną do Klubu Nenufar, znajdującego się w Kościanie. Do podjęcia wyzwania, jakim było poszukiwanie skarbu, zachęcał tajemniczy list wysłany do wychowawców przez przywódcę załogi piratów - Kapitana Gluta. Podczas jazdy do miejsca docelowego został on odczytany przez panie nauczycielki. List opisywał legendę  Białego Nenufaru- statku pirackiego, który zaginął w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach, wraz z legendarnym pirackim skarbem. Kapitan Glut zwrócił się do uczniów z prośbą o pomoc w prowadzeniu poszukiwań. To przyczyniło się do tego, że emocje u dzieci sięgnęły zenitu, z niecierpliwością dopytywali kiedy będziemy na miejscu…J

Tuż po przekroczeniu bramy wejściowej czekała na nas niespodzianka. Aby dostać się na teren Klubu, należało pokonać ruchomy most. Niektórzy uważali, że to pestka, inni pokonując go krzyczeli ze strachu a nawet i ze śmiechu… Tak czy inaczej zabawa była fantastyczna…

Kolejnym etapem było pływanie łajbą. Uczniowie udali się w najdalsze zakątki świata. Zwiedzili Europę, Afrykę i Amerykę. Wszędzie tam odnajdywali wskazówki, które przybliżały ich do odnalezienia skarbu. Najważniejszymi punktami wyprawy było: opłynięcie Europy, pasowanie na pirata, odczytywanie wskazówek zawartych w złożeniach hieroglifów czy odtańczenie tańca przyjaźni i zgody przy indiańskim totemie. Tylko dzięki sprawności fizycznej, spostrzegawczości i umiejętności współpracy, udało nam się rozwikłać zagadkę i odnaleźć skarb!!! Zwieńczeniem ciężkich poszukiwań było spędzenie czasu przy ognisku, pieczenie kiełbasek oraz zabawa na placu zabaw.

Po zdobyciu skarbu nie było czasu na odpoczynek. Na uczniów czekał jeszcze test sprawdzający czy nadają się na czwartoklasistów SP 2, mowa o tzw. otrzęsinach klas czwartych. Uczniowie zdawali egzamin min, jedząc cytrynę, wymyślali nazwy zwierząt na wylosowaną literę, poddawali swoją twarz zabiegom malowniczo-plastycznymJ

Po pomyślnym zdaniu egzaminu, wszyscy udaliśmy się na zasłużoną nagrodę-lody. Pełni wrażeń wróciliśmy ze zdobytym skarbem do naszych domów.

AHOJ PRZYGODO!!!                   

                                                                         Paulina Wabnic, Ilona Rudkiewicz

                                             

WARSZTATY EDUKACYJNE W ZOO

/zdjęcia/

W deszczowy poranek, 25 września uczniowie klasy IV d wraz z wychowawcą i rodzicami wyruszyli pewnym krokiem na ścieżki wrocławskiego ZOO.

Zadań i wyzwań było wiele. Każdy Biodkrywca, uczestnik ekologicznych warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży Aglomeracji Wrocławskiej otrzymał pakiet: mapę ZOO, broszurę edukacyjną i naklejki. Wpatrując się w mapę, poruszaliśmy się po terenie Ogrodu Zoologicznego, szukaliśmy poszczególnych stanowisk zwierząt, by tam zmierzyć się z przygotowanymi dla dzieci pytaniami i zadaniami, dotyczącymi określonych gatunków zwierząt i miejsc (siedlisk). 

Przy każdym punkcie z zadaniami uczniowie znajdowali specjalne tabliczki. Na każdym stanowisku należało odpowiedzieć na pytanie znajdujące się na tabliczce i wykonać zadanie. Uzyskane odpowiedzi zapisywane były w broszurze edukacyjnej. Po prawidłowym wykonaniu zadania uczniowie przyklejali w odpowiednie miejsce na broszurze edukacyjnej naklejkę potwierdzającą wykonanie zadania.

Pytania dotyczyły przystosowań, trybu życia, siedliska, odżywiania się, zagrożeń oraz cech charakterystycznych gatunków. Zadania dotyczyły obserwacji, np. rozpoznawanie tropów, gatunków drzew, śladów obecności zwierzęcia, wykonywanie rysunków z obserwacji.

Na zakończenie naszego pobytu z ZOO wzięliśmy udział w zajęciach warsztatowych stacjonarnych w sali edukacyjnej na terenie Afrykarium z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych, m.in. kostek edukacyjnych. Warsztaty miały charakter interaktywny.

Uczniowie w trakcie swojego pobytu w Ogrodzie Zoologicznym poznali: bolenia, ropuchę zieloną, pszczoły i ich ule, owady, żubra, rysia i niedźwiedzia brunatnego. Wszystkie poznane dziś gatunki zwierząt powinny być dla nas szczególnie ważne, gdyż są to zwierzęta narażone na wyginięcie. Bardzo często to człowiek jest największym zagrożeniem dla tych gatunków. Dzieci dziś w sposób szczególny zostały zapoznane z tym, jak oni sami mogą pomóc w ochronie gatunków zagrożonych wyginięciem.

Aleksandra Warchulska

 

 

DZIEŃ KROPKI W KLASIE IV B   

/zdjęcia/     

Mnóstwo wrażeń czekało na uczniów z klasy IV B, którzy nie spodziewając się niczego,  przybyli na lekcję języka polskiego. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały wstępu nawiązującego do tematu przewodniego lekcji. Potem równie chętnie podjęły działania, realizując założenia Międzynarodowego Dnia Kropki. Przy okazji została przybliżona im sylwetka Petera H. Reynoldsa, autora książki pt. ,,Kropka” , który to zapoczątkował Międzynarodowy Dzień Kropki, obchodzony na całym świecie 15 września jako święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Dla zainteresowanych książka właśnie ukazuje się w PolsceJ

Uczniowie pilnie pracowali z tekstem, dokonywali korekty, uzupełniając go brakującymi kropkami. Przypomnieli sobie rolę jaką pełni opisywany znak interpunkcyjny, a także konstruowali zasadne wnioski potwierdzające konieczność istnienia kropek.

 I. Rudkiewicz

                                                                          

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka"
  ul. 3-go Maja 5
  55-100 Trzebnica.
 • 71 312-00-29

Galeria zdjęć