Wydarzenia KONKURSY AKCJE

Wydarzenia kl.4-8

Wydarzenia

2018/2019

 

Rozstrzygnięcie konkursu literackiego

pt. „Pies najlepszym przyjacielem człowieka”.

         W ramach Szkolnej Akademii Filmowej uczniowie klas IV – V obejrzeli film pt. „ Był sobie pies”, po  czym zostali zachęceni do udziału w konkursie na napisanie pracy o psie: własnym, filmowym lub wymarzonym. 

Oto laureaci konkursu:

I miejsce ( nagrody książkowe):               Martyna Sikorska kl. Va i Filip Woźniak kl. IVd.

II miejsce ( nagrody książkowe):              Natalia Bury kl. IV c; Wiktoria Massalska kl. IVe;

                                                                         Marcin Nowak kl. Vb, Rafał Starościak kl. Va.

III miejsce ( zakładki do książek):             Wiktoria Derela kl. Vd, Lena Gnyszka kl. IVc,

                                                                         Serafina Karpierz kl. IVb,  Wiktoria Kuszaj kl. Va,

                                                                         Maja Olszewska kl. IVb i autor anonimowy

                                                                        ( praca na zielonym tle).

NAGRODY ZOSTANĄ WRĘCZONE 13 GRUDNIA, NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO.

        NAJCIEKAWSZE PRACE ZOSTANĄ WYEKSPONOWANE NA TABLICY KOŁO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ.

       Laureatom gratulujemy serdecznie talentu literackiego, wrażliwości na psią dolę i chęci, by wziąć udział w konkursie!

                                                                                                                                          Ewa Bednarz

                                                                         

 

KLASY CZWARTE W ŚWIECIE LEGEND

-  WIZYTA W TEATRZE.

         Legendy Polskie należy przeczytać. Spektakl pt: ”Świat legend”, który obejrzeli uczniowie klas IV b – IV e 6 grudnia we Wrocławiu, świetnie ich do tej lektury przygotował. Przedstawienie  składało się  z czterech legend, a każda z nich została przedstawiona w innej technice teatralnej.

         Dzieci dowiedziały się, jak powstało państwo Polskie, dlaczego myszy zjadły Popiela, czy każdemu z nas grozi Madejowe łoże i dlaczego Poznań też ma swój hejnał. Dodatkowej, niesamowitej aury dodał tym legendom fakt, że twórcy spektaklu zabrali widza w świat lalek, masek i przeróżnych niekonwencjonalnych form wywodzących się ze średniowiecznych tradycji teatralnych.

        Nasi czwartoklasiści z zainteresowaniem obejrzeli piękny spektakl, przygotowany przez  Teatr In-Art w sali koncertowej Radia Wrocław. Piękna scenografia, niesamowite maski, ciekawe dialogi nawiązujące miejscami do współczesności i ponadczasowa treść legend to niewątpliwe atuty tego przedstawienia teatralnego.

                                                                                                                                                                                      Ewa Bednarz

 

 

Konkurs o św. Jadwidze rozstrzygnięty

 

 

W czwartek, 29 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się  IX Powiatowy Konkurs „Ścieżkami Życia św. Jadwigi Śląskiej”, w którym uczestniczyli uczniowie klas IV, V i VI ze szkół podstawowych Powiatu Trzebnickiego. Wszyscy uczestnicy swoją wiedzę sprawdzili już wcześniej w szkolnych eliminacjach. W naszej szkole byli to:

1.Pakuła  Grzegorz kl. 6

2.Pierzchała Adam kl. 6

3.Masalski Szymon kl.5

4.Kucharski Bartek kl.4

5.Mieczkowski Dominik kl.5

6.Jaremko Wiktor kl.6

7.Stępień Karolina kl. 5

8.Stelmaszyńska Aleksandra kl.5

9.Borys Szostak kl. 6

 

Największą wiedzą o naszej świętej patronce wykazali się uczniowie kl. 6 b: Grzegorz Pakuła  oraz Adam Pierzchała i to oni właśnie reprezentowali naszą szkołę w konkursie powiatowym.

Grzegorz Pakuła zajął IV miejsce.

Uczniów do konkursu przygotowała Janina Bejm.

Uczniom serdecznie gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów!

 

Moja mała Ojczyzna

 

„Małą ojczyzną” możemy nazwać rodzaj przestrzeni geograficznej, społecznej i kulturowej, w której jednostka żyje i z którą jest emocjonalnie związana. Inaczej jest to przestrzeń stanowiąca najbliższe otoczenie, dobrze znana, bezpieczna i „oswojona”. Z reguły „małą ojczyzną” zwykło się nazywać rodzinną miejscowość, gminę albo region, jednak jej granice nie są ostre, częstokroć nie pokrywają się z podziałem administracyjnym – są wyznaczane w świadomości człowieka i pokrywają się z przestrzenią swojską, bliską sercu. Ma ona także wymiar symboliczny, to miejsce wypełnione harmonią i poczuciem bezpieczeństwa, za którym się tęskni.

Uczniowie klas 4 mieli okazję uczestniczyć w warsztatach pt. „Moja mała Ojczyzna w 880. rocznicę powstania Trzebnicy” prowadzonych przez panią Leontynę Gągało, członkinię Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej. Dzieci dowiedziały się wiele szczegółów na temat niezwykle ciekawej historii Trzebnicy, legendach związanych z jej powstaniem. Poznały najważniejsze miejsca naszej najbliższej okolicy i znaczenie Trzebnicy dla regionu i kraju. Miały okazję zobaczyć autentyczną, pochodzącą z ok. 1240 r.,  pijałkę, czyli kubek do picia wody zdrojowej. Na zakończenie otrzymaliśmy widokówki z trzebnickimi zabytkami. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie.

Zajęcia zorganizowały panie:

 Monika Ciosek, Małgorzata Merczyńska i Joanna Sztyma 

 

Jakub Nowakowski  został laureatem konkursu powiatowego

 

W piątek 30 listopada w SP w Kuźniczysku odbył się  V Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach  Niemieckojęzycznych, w którym uczestniczyło 9 uczniów klas VII i VIII ze szkół podstawowych Powiatu Trzebnickiego.  Uczniowie rozwiązywali test, który składał się z 50 pytań. Zakres tematyczny konkursu obejmował wiele zagadnień  z zakresu  historii, geografii, kultury oraz zwyczajów krajów niemieckojęzycznych. Naszą szkołę reprezentował Jakub Nowakowski z klasy VIIb, który zajął I miejsce.

Ucznia do konkursu przygotowała Renata Górecka.

Serdecznie gratulujemy Jakubowi i życzymy dalszych sukcesów!

 

"Wszczep sobie zdrowie" - etap szkolny

 

23 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 odbyły się eliminacje szkolne do Ogólnopolskiego Konkursu Biologicznego "Wszczep sobie zdrowie" edycja trzecia.
Organizatorami konkursu jest Prywatne Liceum ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza w Katowicach
wraz z Oddziałem Katowickim Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego i Wydziałem Farmaceutycznym ŚUM.
 
 KONKURS odbywa się pod honorowym patronatem: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia, Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach i Prezydenta Miasta Katowic.
 
W naszej szkole znalazło się 4 "śmiałków", którzy przygotowali się i podjęli uczestnictwa w konkursie. 
Wyniki konkursu są następujące: 
I miejsce - Julia Krych - klasa 8c 
II miejsce - Michał Skulimowski - klasa 8b i Wojciech Gajski - klasa 7c 
III miejsce - Zuzanna Pęczkowska - klasa 8b 
 
Gratuluję wszystkim uczestnikom. I jednocześnie informuję, że Julia Krych przeszła do drugiego etapu (półfinał). 
Aleksandra Warchulska 

 

Szkolna Akademia Filmowa

       22 listopada w ramach Szkolnej Akademii Filmowej klasy III-V obejrzały filmową adaptację książki W. Bruca Camerona pt. „ Był sobie pies”. Seans poprzedziła multimedialna prelekcja na temat słynnych psich bohaterów filmowych.

      Najlepszym przyjacielem człowieka jest pies. To fakt. A kto jest najlepszym przyjacielem psa? Bailey to czworonożny bohater tej opowieści, którego psie życie ma sens tylko u boku pewnego chłopca o imieniu Ethan. Gdy obaj są na początku życia, wszystko sprowadza się do zabawy. Gdy dorastają, wiele się zmienia. Nie zmienia się jednak uczucie, jakim się wzajemnie darzą…

."Był sobie pies” to film o odwzajemnionej miłości czworonoga do człowieka, o  jednym z najpiękniejszych i najszczerszych uczuć na świecie …

Konkurs literacki

dla kl. III-V

„ Pies najlepszym przyjacielem człowieka”

 

Regulamin konkursu:

  1. Praca może być napisana ręcznie lub na komputerze.
  2. Ocenie podlegać będzie tekst, ale ilustracja lub zdjęcie mile widziane.
  3. Tematem pracy jest pies, jego znaczenie w relacjach z człowiekiem.

           Może to być pies rzeczywisty, wymarzony lub filmowy (np. bohater

           filmu „ Był sobie pies”).

 

Prace należy składać w Bibliotece Szkolnej lub u p. Ewy Bednarz

do 4 grudnia.

Najlepsze prace zostaną wyeksponowane i nagrodzone.

 

 

Wycieczka do Doliny Baryczy

/foto/

 

W pobliżu Trzebnicy, nieopodal Milicza znajduje się niezwykła „kraina tysiąca stawów”.  Mowa oczywiście o Rezerwacie Dolina Baryczy, który odkrywaliśmy dnia 19 października 2018 roku. Tego dnia  klasa 7a i 7b wraz z wychowawczyniami wyjechały na wycieczkę do Rezerwatu „Stawy Milickie” w Dolinie Baryczy.

Stawy Milickie to największy obszar stawów w Europie. Rezerwat zajmuje  7600 ha  wraz z terenami zielonymi i lasami, które dają obszarowi niezwykły, niepowtarzalny z niczym charakter. Możemy tu poczuć się, jakbyśmy znajdowali się na innej planecie. Z wieży obserwacyjnej oglądaliśmy największy staw Grabownica, siedlisko niezliczonej ilości ptaków. To prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Obecnie spora część obszaru Doliny Baryczy objęta jest siecią Natura 2000. Ze szczytu wieży, na którą się wspięliśmy, mogliśmy wypatrzeć czaplę, żurawia, czy perkoza.

Pan przewodnik bardzo interesująco objaśniał nam, w jaki sposób powstały stawy, w których prowadzona jest od dawna, bo od czasów średniowiecza hodowla karpi. Pierwsze stawy zakładali, przybyli za sprawą księcia Henryka Brodatego i św. Jadwigi, cystersi. Zakonnicy pojawili się w dolinie Baryczy w XII w. Znacznie wcześniej wydobywano tu rudę darniową, z której wytapiano żelazo. Po wyeksploatowanych złożach zostawały rozległe niecki. Wystarczyło odpowiednio poprzegradzać dolinę groblami, by wody leniwej, płynącej wieloma korytami rzeki Baryczy zalały zagłębienia. Dlatego też miejscowości położone pośrodku poszczególnych kompleksów nazywają się Ruda – Sułowska, Milicka, Żmigrodzka. Jesień jest czasem wielkich rybackich manewrów. Co roku w tej porze rybacy odławiają karpie ze  wszystkie stawy. A żeby je odłowić, należy spuścić z nich wodę. Oglądaliśmy stawy porośnięte trzciną i potężne, sięgające po horyzont bagniska, nad którymi kołowały stada ptaków walczących o ryby znajdujące się tuż nad powierzchnią wody. Szpaler rybaków otaczał je długą siecią, a dwudziestu mężczyzn  z mozołem wyciągało ryby sieciami z mułu . Te  ryby, po kąpieli w czystej wodzie, znajdziemy w grudniu na wigilijnym stole.

Następnie pojechaliśmy do pijalni soków w Wierzchowicach, gdzie można było spróbować  wyśmienite, naturalne napoje. Zostaliśmy poinformowani z czego powstają soki oraz z których sadów pochodzą owoce. Z pijalni soków udaliśmy się autokarem na plac, gdzie znajduje się teren kolejki wąskotorowej w Krośnicach. Tam zastaliśmy rozpalone ognisko. Każdy z nas mógł upiec wyśmienitą kiełbaskę. Przy ognisku bardzo przyjemnie spędziliśmy czas. Wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń. Powrócimy tu jeszcze nie raz.

                                                                                                  Oskar Małczak

 

WYCIECZKA KLAS ÓSMYCH DO WAŁBRZYCHA

/foto/

W piątek 26 października uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do parku nauki i techniki Explora Park w Wałbrzychu. Budynek parku z zewnątrz wyglądał dość niepozornie, jednak w środku okazał się prawdziwym królestwem matematyki oraz wszelkich gier i zadań logicznych.

Nasi uczniowie uczestniczyli w lekcji dotyczącej Twierdzenia Pitagorasa, jednego z najważniejszych twierdzeń matematycznych, z którym zapoznają się właśnie w klasie ósmej. Mieli okazję zobaczyć dowody tego twierdzenia zarówno w wersji algebraicznej, jak i geometrycznej oraz animowanej. Zapoznani zostali z pojęciami „drzewa pitagorejskiego” oraz „ślimaka pitagorejskiego”. Następnie zachęcani przez właścicieli – prawdziwych pasjonatów matematyki – mogli korzystać z zaproponowanych na wystawie eksponatów oraz przeprowadzania ciekawych doświadczeń. Sami wprawiali w ruch modele, „testowali” prawo Pitagorasa, układali mozaiki, rozwiązywali łamigłówki oraz budowali konstrukcje i różnego rodzaje bryły z niezwykłych klocków. Z pewnością nikt się nie nudził, a kontakt z królową nauk okazał się przyjemnością dla wszystkich. Wycieczkę uważamy za udaną, a naszym uczniom dziękujemy za wspólną naukę i zabawę!

Agnieszka Kraska

Dorota Powązka – Baranowska

100 lat NIEPODLEGŁA!

/foto/

Narodowe Święto Niepodległości to dla nas Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. 
Po 123 latach niewoli i zaborów odzyskaliśmy wolność i niepodległość.
11 listopada chcemy uczcić pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo.
Wiele dni w naszej szkole upłynęło  w świetle 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podczas zajęć wychowawczych klasa VE przygotowała czerwone kartki z literami, które utworzyły wspaniały napis 100 LAT NIEPODLEGŁA. Przygotowaliśmy  flagi z okazji podniosłej uroczystości jak i święta naszej szkoły.
Wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem i w dużych emocjach czekali na ten wielki dzień.
Podczas Święta Szkoły, który obchodziliśmy  9.11 uczniowie śpiewali Hymn Polski, rozwiązali bardzo ciekawy test wiedzy o Polsce. Wykorzystując wcześniej przygotowane litery utworzyliśmy napis 100 LAT NIEPODLEGŁA.
 Paulina Kwak.

 

MODELE UKŁADU SŁONECZNEGO

/foto/

            Po raz trzeci w naszej szkole odbył się pokaz modeli Układu Słonecznego. Uczniowie klasy 6c, 6d, 6e przygotowali swoje prace. Każdy miał swój indywidualny pomysł. Jedni narysowali projekt Układu na kartce papieru, inni postarali się zrobić przestrzenny model. Pracom przyświecał jeden wspólny cel: prezentacja wiedzy w sposób nietypowy i kreatywny.

            29 października w sali 101 odbyła się wystawa przygotowanych modeli Układu Słonecznego. Chętni uczniowie z młodszych i starszych klas odwiedzali naszych twórców, przyglądali się ich pracom, dopytywali, a przede wszystkim rozbudzali swoją ciekawość.

            Przy okazji pokazu zostały również wręczone dyplomy za udział w etapie szkolnym Ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego „Działamy z imPETem My, działajcie także i Wy!”.

Aleksandra Warchulska

           

Wycieczka do Ząbkowic Śląskich i Srebrnej Góry

/foto/

Dnia 18.10.2018 klasa 5e i 5c udały się na wycieczkę do Ząbkowic Śląskich i Srebrnej Góry.
W Ząbkowicach Śląskich zwiedzaliśmy - Krzywą Wieżę, Izbę Pamiątek Regionalnych, która wzbudziła w dzieciach ogromne zainteresowanie.
Poznaliśmy historię śladów Frankensteina oraz Ruiny Zamku.
Następnie udaliśmy się do Srebrnej Góry gdzie zwiedzaliśmy TWIERDZĘ.
Weszliśmy na Bastion Miejski i wzięliśmy udział w  pokazie ładowania i strzału z repliki XVIII w. armaty.Wspaniały przewodnik opowiedział nam wiele ciekawych historii. Dowiedzieliśmy się jak wyglądała obrona Twierdzy oraz jak żyli w tamtych czasach  żołnierze pruscy.
Zwiedzaliśmy  część naziemną twierdzy, w tym: Bastion Dolny, Brama Orła, korytarz z niszami strzeleckimi, dziedziniec ;
trasa w kondygnacji parterowej; mini muzeum z wystawą kul armatnich; podziemna kazamata ze studnią drążoną w skale;
omówienie zasady działania broni czarnoprochowej zakończone pokazowym strzałem.
 Na koniec był czas na kupienie pamiątek.
Paulina Kwak

 

Integracja klas IV w Złotym Stoku

/foto/

Dnia 4 października 2018 r. klasy: IVb, IVc, IVd i IVe wraz z wychowawczyniami: E. Czarny, D. Powązką – Baranowską, B. Dyk i J. Laskowską – Wnęk wybrały się do Złotego Stoku na wycieczkę integracyjną.

Na miejscu uczniowie zwiedzili: kopalnię złota, „Sztolnię Gertruda”, „Sztolnię Czarną, w której podziwiali m.in. podziemny wodospad oraz przeszli przez tzw. Chodnik Śmierci. Nie lada atrakcją był przejazd podziemnym tramwajem. Ponadto dzieci podziwiały mennicę i wystawę minerałów.

Następnie uczniowie przystąpili do płukania złota, w zadanie to zaangażowały się wszystkie dzieci, które z radością wynajdywały swoje okruchy „złota”. Ostatnim punktem programu było ognisko, gry i zabawy. 

Uczestnicy wycieczki pełni wrażeń i pamiątek wrócili do swoich rodziców. 

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA w SP 2

/foto/

W ostatni piątek września uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w obchodach ósmego już Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia – akcji edukacyjnej, prowadzonej w tym dniu na całym świecie. W tym roku szkolnym do udziału w tym wydarzeniu zgłosiło się aż 4579 szkół z całego świata, w tym 4299 z Polski!

Celem akcji jest zachęcenie uczniów do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia i ewentualnego nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Dlatego też przygotowania do tego święta rozpoczęły się kilka dni wcześniej – na korytarzach i drzwiach naszej szkoły pojawiły się przygotowane przez uczniów kolorowe plakaty, przypominające o tym święcie oraz utrwalające przykłady z tabliczki mnożenia, np. w postaci rymowanych wierszyków. W dniu 28.09. grupy uczniów – Egzaminatorów przeprowadziły w szkole Egzamin na Mistrza Tabliczki Mnożenia. Wzięło w nim udział ponad 300 uczniów naszej szkoły. Na szczególne brawa zasługuje najmłodsza uczestniczka konkursu – uczennica klasy 0c Kalina Drab. Uczestnicy, którzy prawidłowo rozwiązali wszystkie przykłady, uzyskali tytuł Experta Tabliczki Mnożenia i otrzymali specjalne certyfikaty. Wszystkim dziękujemy, gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

Nauczyciele matematyki z SP2

 

EKOOBIEG - zajęcia Aglomeracji Wrocławskiej w Hydropolis

/foto/

Woda jest substancją niezwykłą, a my korzystając z niej na co dzień, nie dostrzegamy jej wyjątkowości...

Uczniowie klas 4-6 mieli okazję skorzystać z niezwykłej wyprawy do wrocławskiego Hydropolis. Jednym z punktów programu było zwiedzanie obiektu, zapoznanie z obiegiem wody, metodami oczyszczania ścieków, poznanie wodnego świata Wrocławia. Uczniowie udali się również w podróż do Rowu Mariańskiego, w pokazowym batyskafie, a na miejscu obserwowali ryby głębinowe.
Druga część programu szczególnie zachwyciła naszych uczniów, gdyż każdy wyposażony w fartuch ochronny i rękawiczki mógł stworzyć tęczę w probówce i pianowy wulkan. Dodatkowo uczestniczyliśmy w pokazie dymu i baniek wykonanych przy użyciu suchego lodu.


Opiekunami grup były: Jolanta Rainczuk i Aleksandra Warchulska

 

Wycieczka do Straży Pożarnej w Trzebnicy

 

/foto/

 

Tydzień szkolny w SP 2 zaczął się dość nietypowo dla poszczególnych klas. Najpierw w  poniedziałek klasa 8 B i 8 C, a potem we wtorek klasa 8A oraz 5B odwiedziła Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Trzebnicy. W ramach doradztwa zawodowego uczniowie udali się do straży, w celu zapoznania się zawodem, zarówno od strony formalnej jak i merytorycznej.

Na początku strażacy zaprosili wszystkich na plac główny, gdzie specjalnie wyprowadzili wozy. Pokazywali wyposażenie oraz opowiadali po kolei, co do czego służy. Potem pozwolili wejść uczniom do środka, włączać wszelkie sygnały, stanowiące element wyposażenia. Uczniowie mieli możliwość mówienia przez megafon, dzięki temu publicznie poprosili panią Ilonę, by odwołała pracę klasową z języka polskiego. Po obejrzeniu wozów strażackich, panowie zaprosili wszystkich do środka. Pokazali szatnię, kuchnię oraz inne pomieszczenia, w tym również i salę ćwiczeniową. Panowie specjalnie dla nas przeprowadzili alarm próbny, podczas którego mogliśmy choć trochę poczuć się jak prawdziwi strażacy. W części końcowej udaliśmy się na dyżurkę. Pan opowiadał o wszelkich wydarzeniach, o wypadkach, ogólnie o tym na czym polega i w jaki sposób przeprowadza się czynności zaraz po otrzymaniu powiadomienia telefonicznego.

Wszyscy uczestnicy byli pod dużym wrażeniem, mogli poznać tajniki pracy strażaków, kryteria jakie należy spełnić, by nim zostać…

 

Uczniowie SP 2 wraz z organizatorem spotkań p. Iloną Rudkiewicz składają serdeczne podziękowania za gościnę oraz cenną wiedzę jaka została nam przekazana przez dwa dni bardzo intensywnych spotkań.

                                                                                                Ilona Rudkiewicz

 

Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego na trzebnickim Rynku

/foto/

Rok 2018  to rok,  w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To czas szczególny dla każdego Polaka. Jak zapowiedział Prezydent Andrzej Duda będziemy czytali o odradzającej się i odrodzonej Polsce. Z okazji 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Para prezydencka zaproponowała czytelnikom lekturę Narodowego Czytania jaką było  Przedwiośnie.

8 września, na zaproszenie pana Marka Długozimy - burmistrza Gminy Trzebnica, mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w uroczystej odsłonie Narodowego Czytania. Delegacja Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy w osobach: pani dyrektor Renaty Góreckiej, Krystyny Janowskiej, Joanny Sztymy, Hanny Kaczyńskiej oraz Alicji Sobczak, przybyła na trzebnicki Rynek, by w towarzystwie zaproszonych gości odczytać wybrane fragmenty "Przedwiośnia". Wspaniałe interpretacje naszych uczennic skłoniły kilkoro słuchaczy do złożenia gratulacji. Byliśmy bardzo dumni.

Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie propagować bogactwo polskiej literatury popularyzując czytelnictwo, a tym samym wzmacniać naszą narodową tożsamość. Pamiętajmy, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją chronić, cenić i umacniać.

 

Uczennice przygotowały panie: Bożena Sadownik oraz Krystyna Janowska.

Opieka nad całością: Joanna Sztyma

 

Uczniowie klasy V B i V D wśród baśniowych postaci.

 

 

            Wyjątkowe spotkanie z baśniowymi postaciami z Doliny Baryczy miało miejsce 27.09.2018 r. Tego dnia uczniowie udali się do Żmigrodu, gdzie uczestniczyli w oryginalnej grze terenowej. Zabawa nawiązywała do autorskich baśni Włodzimierza Ranoszka. Podczas gry uczniowie spotkali Skrzata, Króla Olch, Myszylicza, Księżną i Zielarkę. Dodatkowo została przeprowadzona prelekcja, polegająca na nauce rozpoznawania podstawowych gatunków drzew i krzewów rodzimych. Dla ułatwienia dzieci otrzymały klucz do ich rozpoznawania.  

Był to doskonale spędzony czas, łączący elementy zabawy oraz edukacji ekologicznej i regionalnej. Miejsce gry też było wyjątkowe, bo przy okazji mieliśmy okazję zwiedzić  Zespół Pałacowo – Parkowego w Żmigrodzie. Po zdobyciu wszystkich części mapy i ułożeniu jej w całość, udaliśmy się na zasłużone ognisko. Dzieci otrzymały pamiątkową mapę.

                                                                         Ilona Rudkiewicz, Aleksandra Warchulska

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

/foto/

14 września klasy piąte i szósta obchodziły na języku polskim Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia uczniowie odznaczali się ubiorem, w którym to w głównej mierze dominowały  grochy, kółka, kropki… Wcześniej każdy przygotował w domu po trzy, dowolnego formatu, koła.  Zajęcia rozpoczęły się od poznania  historii pewnej bohaterki, której to zmieniło się życie, właśnie dzięki temu, że spotkała na swojej drodze kropkę… W dalszej  części uczniowie wypisywali do zeszytu wszystkie litery, które w zapisie mają wspomniany znak. Przy okazji każda zgłaszająca się osoba, w nagrodę mogła przyczepić swoje koło na tablicę korkową. W ten oto sposób tworzyła gazetkę szkolną. Efekty działań można podziwiać w holu szkoły.

Uczniowie otrzymali też zbiór zasad kiedy i w jakich sytuacjach używamy kropki. Zdobytą wiedzę mogli zweryfikować uzupełniając tekst, który całkowicie pozbawiony był kropek i to nie tylko na końcu zdań.

                                                                                           Ilona Rudkiewicz

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka"
    ul. 3-go Maja 5
    55-100 Trzebnica.
  • 71 312-00-29

Galeria zdjęć