Wydarzenia KONKURSY Świetlica szkolna

Wydarzenia kl.0-3

Wydarzenia

2018/2019

 

Myszka Miki

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla klas 0 - II,

 ogłoszonego w ramach Szkolnej Akademii Filmowej.

           Nagrody – otrzymują:

           Maja Stanisz kl.1a, Janka Skraburska kl. 1c, Hanna Dybała kl. Ia, Sara Spalińska kl. Ia, Filip Freus kl. IIa, Agata Marcjoniak kl. 0a, Laura Szemik kl. IIa, Karolina Kaczmarek kl. 0b, Bianka Sikora kl. Oa, Zofia Marchlewska kl. 0a, Julia Krzywicka kl. Ia, Julia Walczak kl. 0a, Maja Loranty kl. 0a, Artur Deandl kl. 0a i Iga Zgóra kl. 0a.

         

         Wyróżnienia otrzymują:

          Pola Wabnic kl. Ia, Tymon Dubiel kl. Ia, Klementyna Gauden kl. Ia, Maciej Gajowy kl. 0a i Marcel Woźniak kl. 0a.

         Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie!

    NAGRODY ZOSTANĄ WRĘCZONE W ŚRODĘ, 12 GRUDNIA W KLASIE (PODCZAS LEKCJI).

                                                                                                                                            Ewa Bednarz

 

 

Warsztaty kulinarne IIb

/foto/

Klasa IIb miała możliwość uczestniczenia w wyjątkowych warsztatach kulinarnych w bezpiecznej i kolorowej kuchni. Dzieci w czasie zajęć pod kierunkiem kucharzy dietetyków  przygotowały zapiekankę z warzyw i jajek. W trakcie uczyły się dobrych manier i zasad  savoir-vivre'u, poznały zasady higieny i bezpieczeństwa w kuchni, tworzyły własne kompozycje smakowe. Mali kucharze poznali tu smak i zapach różnych produktów oraz dowiedzieli się jak zdrowo odżywiać się. Do domu wracali z głowami pełnymi nowych pomysłów na pyszne potrawy. Mam nadzieję, że zachęcą całe swoje rodziny do wspólnego przygotowywania smakołyków. I.G

 

Dekorowanie pierników w Ia

/foto/

7 grudnia uczniowie klasy Ia dekorowali pierniczki, które upiekli w tym celu ich rodzice. Dzieci ozdabiały pierniki kolorowym lukrem i różnymi posypkami. Dekorowanie pierników okazało się dla nich wielką frajdą –można było puścić wodze fantazji. Powstały smakowite i przepiękne dzieła. Tego dnia w klasie i na korytarzu szkolnym unosił się korzenny zapach – przypominający, że Święta tuż, tuż. Przygotowane pierniki będą prezentami dla bliskich oraz niepowtarzalnym dodatkiem świątecznego stołu podczas klasowej Wigilii. Nowo nabyte umiejętności dzieci zaprezentują z pewnością w swoich rodzinnych domach podczas przygotowań świątecznych.

Jadwiga Michalak

„Czary mary, czary mary niech się spełnią andrzejkowe czary”

 

/foto/

Zwyczaj wróżenia w andrzejki znany jest od bardzo dawna. Pamiętamy jednak, że wróżba to  przede wszystkim dobra zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie  wykluczone, że kiedyś się spełni. W piątek 30 listopada w klasie 0C obchodziliśmy Andrzejki. Uczniowie bardzo chcieli  zajrzeć w przyszłość i sprawdzić co ich czeka. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Rzucały pieniążkami do miski z wodą, aby spełniły się najskrytsze marzenia. Sprawdzały kim zostaną w przyszłości oraz poznały imię swojej drugiej połówki. Było kręcenie butelki i konkursy z balonami. Wspólnie odgadywały co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości. Nie zabrakło też słodkości. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, tańców, radości i integracji grupy.

 

ZWYCIĘSTWO UCZENNICY KLASY 0A W KONKURSIE PLASTYCZNYM

/foto/

W setną rocznice obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości wiele placówek organizowało konkursy plastyczne. „Polskie Symbole Narodowe” to konkurs powiatowy organizowany przez Przedszkole Publiczne w Ligocie Pięknej, którego celem było wzbudzenie u dzieci uczuć patriotycznych i narodowej dumy oraz stworzenie okazji do zainteresowania plastyką związaną z symboliką narodową. Rywalizacja plastyczna obejmowała dzieci w wieku 3-6 lat. Do konkursu w klasie 0A przystąpiło dwoje dzieci: Hanna Braksator oraz Zofia Marciszewska. I to właśnie praca Hani Braksator została oceniona najwyżej – zajęła I miejsce. Na biało-czerwonym tle Hania przedstawiła symbol godła a w pobliżu znalazł się dom, rodzina, drzewo. Takie piękne połączenie kilku symboli – polskości, rodziny, natury. Wielkie gratulacje dla Hani.

A.Tiuchty

 

„CZY TO JUTRO CZY TO DZIŚ DZIECIOM Z KLASY 0A JEST POTRZEBNY MIŚ”

/foto/

            26.11.2018r. dzieci z klasy 0A uroczyście obchodziły ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Któż z nas dorosłych nie miał kiedyś swojej ulubionej maskotki w dzieciństwie. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku. Roczny kalendarz pełen jest fantastycznych dat  do świętowania, ale wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Dzień Pluszowego Misia, który jest obchodzony 25 listopada. Dzieci przyniosły do szkoły ulubione pluszaki, które  często są bohaterami bajek, filmów, piosenek takich jak: Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Coralgol, Miś Uszatek, Gumisie i wiele innych. Świętowanie polegało na wielkim misiowym przyjęciu w którym dzieci poznały historię pluszowego misia. Aktywnie włączyły się w zabawy, rozwiązywały zagadki, quizy, układały puzzle, a także uczestniczyły w zajęciach plastycznych tworząc z wyciętych kółek kolorowe misie. Ten dzień był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom.  

                                                                                                                                              A. Tiuchty

                                                                                                           

 

Dzień Pluszowego Misia w 0b i 3b

 Pluszowy Miś to wierny towarzysz dzieciństwa. 

Powiernik sekretów, pocieszyciel. 

Najlepszy przyjaciel... 

I to właśnie on  obchodził swoje święto w klasie 0b i 3b. 

   Dzień Pluszowego Misia ustanowiono w 2002 roku, w setną rocznicę powstania tej uroczej zabawki. 

   Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada - to stała data, co roku świętujemy tego samego dnia. W związku z tym, że w tym roku dzień ten przypadł w niedzielę, dzieci swoje kochane misiaki, pluszaki i inne maskotki  przyniosły 26 listopada. Było dużo radości i doskonałej zabawy. Dzieci zapoznały się z historią tego święta ( prezentacja multimedialna) oraz przypomniały sobie najsławniejsze misie świata. Zerówkowicze wykonali tekturowego misia i go pokolorowali, a trzecioklasiści bawili się w ulubiony przez nich sposób – w kodowanie miśka.   

   Wszyscy mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkanie z Pluszowymi Misiami w dniu ich święta będzie równie wesołe.

                                                       Renata Marszałek 

 

I d  i II c  w Teatrze Lalek

27.11.2018 r. uczniowie klasy I d  i II c  udali się do Teatru Lalek we Wrocławiu na spektakl pt. „Co krokodyl jada na obiad?” Spektakl składał się z dwóch części. W pierwszej, dzieci poznały historię ciekawskiego Słoniątka, które zadawało mnóstwo pytań, chciało wiedzieć po co żyrafie długa szyja i cętki, a także co krokodyl jada na obiad. To jednak pytanie tabu i starsze zwierzęta bały się na nie odpowiedzieć. Jedynie ptak kolo poradził mu, by wybrał się nad rzekę Limpopo i zapytał o to samego krokodyla. Dzieci dowiedziały się, że ciekawość jest sposobem na poznawanie świata. Druga część spektaklu opowiadała o oswojeniu przez człowieka zwierząt domowych i kota, który pozwolił się udomowić, ale na własnych warunkach. „Co krokodyl jada na obiad?” to przedstawienie z piękną scenografią, drewnianymi rzeźbami zwierząt, dekoracjami  nawiązującymi do  afrykańskich krajobrazów oraz etniczną muzyką Joszko Brody. Spektakl uświadomił dzieciom, że wszyscy – ludzie i zwierzęta powinny żyć w harmonii, bo są od siebie współzależni, pozwolił  zastanowić się nad pytaniami o początek świata, cywilizacji i kultury.

                                                                                                     M. Strzykalska, M. Lech

 

BĘDZIEMY SILNI I ZDROWI KAŻDY PRZEDSZKOLAK Z KLASY 0A TO POWIE

/foto/

Klasa 0A kontynuuje zajęcia ruchowe w Gminnym Parku Wodnym na KIDSS  CROSS.  Zajęcia te spełniają ważną rolę w życiu małych dzieci, ponieważ rozwijają sprawność ruchową, zaspakajają naturalną potrzebę ruchu dziecka, usprawniają małą i dużą motorykę, pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy oraz wzmacniają odporność fizyczną dzieci.  Poprzez zabawy i ćwiczenia ruchowe dzieci pokonują trudności, dzięki czemu wzmacniają wiarę we własne możliwości.

 Instruktorzy pan Jacek Kłobut i Kornel Kowalczyk poprowadzili zajęcia, które miały na celu rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności i orientacji przestrzennej. 

A.Tiuchty

 

KLASA 0A I OB W KRAINE MUZYKI KLASYCZNEJ

/foto/

Ważnym zadaniem edukacji przedszkolnej jest wychowanie przez sztukę. Dlatego też dzieci z klasy 0A i gościnnie dzieci z klasy 0B, gościły u siebie w klasie muzyka z zaprzyjaźnionej Szkoły Muzycznej.  Od dawna wiadomo, że kontakt z muzyką dostarcza wielu pozytywnych wrażeń, nie tylko słuchowych, ale również emocjonalnych i estetycznych. Dzięki koncertom muzycznym dzieci mogą przenieść się do krainy muzyki, a przez to mają okazję poznać różnorodne instrumenty muzyczne oraz posłuchać muzyki z różnych stron świata wykonywanej przez profesjonalistów. 

Każdy koncert jaki odbywa się w naszej klasie, ma na celu nie tylko zapoznanie dzieci z samą muzyką lecz również instrumentem, z którego się ona wydobywa, z jego nazwą, budową, sposobem grania. Podczas tego spotkania dzieci poznały kolejny instrument - puzon, na którym grał Pan Wojciech Nycz, prezentując szeroką gamę utworów. Takie koncerty to już tradycja w naszej klasie, które organizujemy dzięki uprzejmości naszych sąsiadów - Szkoły Muzycznej I stopnia im. prof. Zygmunta Kajdasza  z Trzebnicy.

A.Tiuchty

 

 

Warsztaty z udziałem ratownika medycznego

/foto/

 

     20.11.2018 r. uczniowie klas 1 d oraz 2 c uczestniczyli w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z udziałem ratownika medycznego, Pana Sebastiana Chodakowskiego. Podczas spotkania nasz gość wyjaśnił dzieciom zasady i ogólny zakres udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zademonstrował dzieciom w jaki sposób należy podchodzić do poszkodowanego, jak ocenić jego stan, sprawdzić przytomność i oddech, udrożnić drogi oddechowe, wezwać pomoc, ułożyć  osobę poszkodowaną  w pozycji bocznej oraz jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo- oddechową (RKO). Dzieci w parach ćwiczyły chwyt Heimlicha, który stosuje się przy zadławieniu. Pan Sebastian zademonstrował nam również, jak wygląda udzielanie pierwszej pomocy małemu dziecku. Opowiedział na czym polega jego praca, czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe, zaprezentował także używane przez niego akcesoria. Podczas spotkania uczniowie przypomnieli sobie numery alarmowe służb ratowniczych.  Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.
 

                                                                                                            M. Strzykalska, M. Lech


 

Dzień Czarnego Kota w klasach: 0b, 1d, 2c, 3b

/foto/

 

Święto narodziło się we Włoszech. Powstało z inicjatywy krajowego stowarzyszenia obrony zwierząt i środowiska. Celem tego dnia jest nie tylko wystosowanie apeli o opiekę nad czworonogami, ale także walka z uprzedzeniami i przesądami, które są wyjątkowo krzywdzące dla czarnych kotów. Czarne koty bowiem mają strasznego pecha. Są źle traktowane, przedstawiane w najgorszym świetle i wciąż tępione za to rzekome sprowadzanie nieszczęścia na ludzi.
W naszej szkole łamiemy te krzywdzące przesądy! W ubiegły piątek, 16 listopada, zorganizowaliśmy prawdziwe święto naszych czarnych braci mniejszych. Uczniowie klasy 0b, 1d, 2c oraz 3b przyszli do szkoły przebrani za czarne koty. Każdy kot otrzymał prezent słodki prezent, a w klasach robiliśmy kocie maski, tworzyliśmy kocie podobizny, oglądaliśmy bajki z kocimi bohaterami. Wszystko po to, aby zdobyć przychylność uczniów i przekonać ich, iż czarny kot nie tylko pecha nie niesie, ale wręcz … przynosi… szczęście.

Wszystkim naszym kotom serdecznie dziękujemy!

 

Monika Lech

Renata Marszałek

Małgorzata Strzykalska

 

PROGRAMUJEMY Z OZOBOTEM W KLASIE 0A

/foto/

Ozobot to mały, ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania. Dzieci z klasy 0A wraz z robotem przeniosły się na chwilę w elektroniczny świat przygody. Jednym z elementów zabawy z robotem było kodowanie za pomocą kolorowych kodów (na kartce papieru) specjalnych zadań, które wykonuje robot. W ten sposób dzieci zaprogramowały ruchy robota o czym  przekonały się, kiedy robot został przez nie wprowadzony na trasę do wykonywania zaprogramowanych zadań. Zajęcia, które przeprowadziła pani Paulina Pierchorowicz-Rączka, informatyk z naszej szkoły, stały się praktyczną metodą zapoznającą dzieci z elementami programowania. Programowanie Ozobota i obserwacja jego działania pokazała dzieciom w praktyczny sposób natychmiastowe efekty wydanych (zaprogramowanych) komend. Lekcja była bardzo ciekawa i wzbudziła u dzieci duże zainteresowanie. Dlatego warto od najmłodszych lat szkolnych tak rozwijać kompetencje dzieci, aby potrafiły używać rozmaitych urządzeń komputerowych i narzędzi cyfrowych do różnych celów, w tym do tych edukacyjnych.

A. Tiuchty

 

 

100 lat niepodległej. Świętowanie w klasach 0-3

/foto/

 

W listopadzie 1918 r. spełniły się marzenia o niepodległości, którą Polacy usiłowali odzyskać od 123 lat. Mając na uwadze ten doniosły na nas fakt, my uczniowie i wychowawcy klas 0-3, bardzo aktywnie włączyliśmy się w rozmaite działania związane z uczczeniem setnej rocznicy powrotu naszej ojczyzny na mapę Europy. 9 listopada świętowaliśmy cały dzień, bowiem w tym dniu obchodziliśmy także Święto Szkoły. Braliśmy udział we mszy świętej, a punktualnie o godzinie 11.11 solidarni ze wszystkimi uczniami szkół w Polsce odśpiewaliśmy hymn naszego pięknego kraju: "Mazurek Dąbrowskiego”. Wdzięczni wszystkim tym, którzy odważnie przelewali swą krew za naszą ojczyznę, rozmawialiśmy o minionych wydarzeniach, przywoływaliśmy bohaterów, oglądaliśmy filmy patriotyczne, tworzyliśmy prace plastyczne przedstawiające nasze symbole narodowe, rozmyślaliśmy i w aurze zadumy tworzyliśmy nowe wspomnienia… Zwieńczeniem naszych działań było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Pieśń żołnierska płynęła przez nasze sale lekcyjne, przez korytarze szkoły, a w naszych sercach rodziła się duma i …wdzięczność.

 

Dziękujemy Ci, Polsko! Sto lat, Polsko!

Uczniowie i wychowawczynie klas 0-3

 

opracowała: Monika Lech

 

„Ekotorby dla Niepodległej”

/foto/

100 – lecie odzyskania niepodległości to czas, aby zastanowić się, w jaki sposób dzisiaj możemy być patriotami. Uczniowie klasy III a, doszli do wniosku, że dziś patriota to taki człowiek, który dba o swoją Ojczyznę.  Czyli ten, który m. in. troszczy się o otaczające nas środowisko! Dzieci wspólnie ustaliły, że poważnym zagrożeniem jest plastik. Te wszystkie opakowania, reklamówki, naczynia jednorazowe mocno obciążają ekosystem. Aby choć w mały stopniu pomóc przyrodzie i zadbać o czystość świata wokół nas, uczniowie przygotowali „Ekotorby dla Niepodległej”.  Wszyscy zgodnie uznali, że będzie to doskonały prezent dla Ojczyzny. Prezent, który posłuży każdemu przez długi czas i przyczyni się do zmniejszania się wysypisk śmieci.

Życzymy naszej Ojczyznie, by używanie toreb płóciennych, zamiast plastikowych stało się modne i by trwało przez długie lata.

Uczniowie klasy III a z wychowawczynia Haliną Grocholską

 

 

„Akcja integracja!”

/foto/

 

            W dniu 31.10.2018r klasa 0C wybrała się do sali zabaw „Dodolandia” w Trzebnicy, aby móc fajnie razem spędzić czas, oraz zintegrować się z grupą poza murami naszej szkoły. Zabawa była bardzo udana. Oprócz trampoliny, kulek, zjeżdżalni i innych atrakcji, były także zabawy z chustą animacyjną czy przeciąganie liny. Po małym poczęstunku wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły. Dzieci pokazały, że potrafią się świetnie razem bawić i tworzą zgraną grupę.

                                                                                                         

                                                                                                          A. Gniłka

 

Wszyscy jabłka chętnie jemy w klasie 0A DZIEŃ JABŁKA ŚWIĘTUJEMY

/foto/

 

            Dzieci z klasy 0A 8 listopada przyszły do szkoły ubrane na czerwono z opaską na głowie z emblematem jabłka, gdyż w tym dniu świętowały Dzień Czerwonego Jabłuszka. Jednym z celów tego święta było zachęcanie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów jako źródło witamin oraz uświadomienie wartości odżywczych owoców dla prawidłowego rozwoju pod hasłem: Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie. Tego dnia dzieci poszerzały wiedzę o jabłku, malowały papierowe jabłka, które zawisły na przedszkolnym drzewku w klasie, układały je z części (puzzle), rozwiązywały zagadki o jabłku, uczestniczyły w zabaw ruchowych oraz zręcznościowych z jabłkiem, wspólne śpiewanie piosenki o tym smacznym i wartościowym witaminowo owocu. 

To był ciekawy dzień. Zajęcia i zabawy przeprowadzone właśnie w taki sposób zachęcają dzieci do sięgania po owoce i warzywa oraz promują zdrowy styl życia.

A.Tiuchty

 

WIZYTA LEKARZA PEDIATRY W KLASIE 0A

/foto/

W ramach spotkań z przedstawicielami różnych zawodów na spotkanie z dziećmi z klasy 0A, została zaproszona lekarz pediatra pani Joanna Braksator. Celem wizyty było zachęcanie dzieci do dbania o swoje zdrowie i prowadzenie zdrowego stylu życia poprzez promowanie zasad spożywania właściwych pokarmów oraz korzystania z ruchu na świeżym powietrzu. Pani doktor zwróciła uwagę dzieci na związek między chorobą a leczeniem i koniecznością przyjmowania lekarstw wówczas gdy jest to konieczne. Dzieci miały okazję do obejrzenia stetoskopu, jak również zapoznania się z podstawowym sprzętem medycznym niezbędnym do badania laryngologicznego.

            Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w rozmowie, z zainteresowaniem słuchały wyjaśnień o potrzebie zabezpieczania się przed chorobami poprzez szczepienia ochronne. Dzieci w ten sposób wzbogacają swoją wiedzę na temat zawodów, poznają efekty pracy, narzędzia, charakterystyczny ubiór, dostrzegają i szanują pracę ludzi z bliskiego otoczenia. W czasie takich spotkań zdobyta przez dzieci wiedza inspiruje je do organizowania zabaw tematycznych, wykorzystując zdobyte doświadczenia.

A.Tiuchty

 

WSZYSTKO DLA ZDROWIA I SPRAWNOŚCI

Udział dzieci z klasy 0A w zajęciach KIDSS CROSS

 

/foto/

W jesienne przedpołudnie dzieci z klasy 0A przeżyły wspaniałą przygodę. W Gminnym Parku Wodnym uczestniczyły w zajęciach „Kidss Cross”. Godzinne zajęcia pod okiem panów Sebastiana Borowieckiego i Jacka Kłobuta obfitowały w dynamiczne, różnorodne ćwiczenia i zabawy, które wpływają na zwiększenie zwinności, sprawności, równowagi oraz kształtują prawidłową postawę ciała. Mimo czasami trudnych i skomplikowanych ćwiczeń dzieci chętnie wykonywały polecenia instruktorów i były bardzo zadowolone z takiej formy zdobywania wiedzy o profilaktyce zdrowotnej. Ćwiczenia zakończyły się rozmową z instruktorami podczas której najczęściej zadawane pytanie brzmiało – kiedy kolejne zajęcia?. Aby zadośćuczynić takim zainteresowaniom, planujemy kolejne comiesięczne spotkania.

Za zajęcia już odbyte serdeczne podziękowania dla naszego sponsora – firma „Brukarstwo” pana Marka Krzaka.

 

A. Tiuchty

 

 

„Polskie miasta w baśni i legendzie”.

            Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego król Popiel tak bardzo nie lubił myszy? Czy wiecie skąd wzięły się słynne toruńskie pierniki i czy Smok Wawelski naprawdę był taki zły? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących pasjonującej historii naszych przodków uzyskali uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy, którzy 17 października 2018 r. mieli okazję zobaczyć spektakl Teatru Współczesnego w Krakowie pt.: „Polskie miasta w baśni i legendzie”. Baśnie i legendy uczą małych obywateli o ważności narodowych wydarzeń i kształtują ich postawy patriotyczne. Legendarne opowieści o wielkich i niewiarygodnych czynach oddają wydarzeniom i osobom należną im cześć, aby już nigdy o nich nie zapomniano.

            Spektakl przybliżył dzieciom wiedzę na temat historii największych miast w Polsce. Scenografia bezpośrednio odzwierciedlała legendarne miejsca, dzięki czemu najmłodsi łatwo mogli powiązać symbol miasta z historycznym wydarzeniem. Zwiedzanie miast przez legendy i baśnie to wyjątkowa podróż w czasie, która jednocześnie była dla nas nauką i zabawą.

Joanna Sztyma

 

Wycieczka do HYDROPOLIS

/foto/

     24.10.2018 r. uczniowie klas I d, III a i III c, dzięki fundacji „W DROGĘ”, udali się na wycieczkę do wrocławskiego Hydropolis, centrum wiedzy o wodzie, jedynego takiego obiektu w Polsce i jednego z nielicznych na świecie. Podczas zwiedzania wystawy zapoznaliśmy się z historią powstania wody na Ziemi, jej właściwościami, stanami skupienia i z obiegiem wody w przyrodzie. Poznaliśmy funkcje wody w organizmie człowieka. Sprawdziliśmy też działanie wodnych wynalazków z czasów starożytnych. Podziwialiśmy wierne modele statków - od tych najstarszych po dzisiejsze. Z bliska oglądaliśmy bogate ekosystemy raf koralowych, różne stworzenia głębinowe, scenę polowania żarłacza tygrysiego na ławice tuńczyków. Batyskafem „Trieste” udaliśmy się w podróż do najgłębszego miejsca na Ziemi. W ramach warsztatów własnoręcznie przygotowaliśmy piankolinę, łączyliśmy gips z innymi odczynnikami chemicznymi, formowaliśmy barwną kredę, zbudowaliśmy także globus.

                                                                                    M. Strzykalska, H. Grocholska, J, Szymczyk 

 

Pasowanie na Ucznia

/foto/

Ślubowanie i Pasowanie na Ucznia klas pierwszych, to od lat bardzo ważne wydarzenie w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy. W tym roku miało ono miejsce 12 października w sali kinowej GCKiS. Był to dzień długo wyczekiwany przez dzieci ich wychowawców i rodziców. Od wielu dni pierwszaki dzielnie uczyły się piosenek, recytacji wierszy oraz dostojnego kroku poloneza. Ćwiczyły z wielkim zaangażowaniem, aby godnie zaprezentować się w czasie ceremonii i w pełni zasłużyć na miano ucznia SP nr 2. 12 października o 9 rano, dzieci klas pierwszych ubrane w niecodzienny strój – czerwone i zielone togi oraz birety wkroczyły prowadzone przez panią dyrektor Grażynę Kantecką, panią wicedyrektor Lidię Piotrowską, wicedyrektor Renatę Górecką na salę. Uczniom towarzyszyły ich wychowawczynie 1a pani Jadwiga Michalak, 1b Urszula Kupiec, 1c Justyna Majcher, 1d Małgorzata Strzykalska. Dostojnym polonezem Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” rozpoczęliśmy ceremonię.

Pani dyrektor Grażyna Kantecka powitała zaproszonych gości, rodziców, ale szczególnie ciepło zwróciła się do bohaterów dnia, czyli pierwszoklasistów, życząc, aby pobyt w naszej szkole był dla dzieci źródłem radości i satysfakcji.

Następnie w części  artystycznej wszystkie dzieci popisały się kunsztem recytatorskim i wokalnym, a całą imprezę uświetniał chór szkolny pod batutą pani Haliny Bolisęgi. Po występie  w niezwykle podniosłej atmosferze, przed Sztandarem Szkoły pierwszoklasiści złożyli ślubowanie. Ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość  i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania nastąpił akt Pasowania na Ucznia. Panie dyrektorki dotykając dużym ołówkiem ramienia każdego pierwszaka , dokonały symbolicznego pasowania. Po oficjalnej ceremonii złożyła życzenie nowym uczniom i ich rodzicom, pani Naczelnik  Wydziału Oświaty Krystyna Haładaj. Na koniec pierwszoklasiści zostali obdarowani prezentami, które otrzymali od starszych uczniów naszej szkoły w postaci szkolnej tarczy, słodką niespodziankę od pani dyrektor Przedszkola nr1,Beaty Szadkowskiej i wielkie prezenty od rodziców. Ten uroczysty i bardzo miły dzień pozostanie na długo w naszej pamięci.

Wychowawczynie klas pierwszych

 

WYCIECZKA DO LASU BUKOWEGO

/foto/

17.10.2018 r. uczniowie klas I b i I d wybrali się na wycieczkę do Lasu Bukowego w celu obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie wraz z nadejściem jesieni. Podczas wycieczki podziwialiśmy kolorystykę jesiennego lasu, rozpoznawaliśmy gatunki drzew, wsłuchiwaliśmy się w odgłos y lasu i zbieraliśmy materiał przyrodniczy do kącika przyrody. Przypomnieliśmy sobie zasady zachowania się w lesie. Wycieczka była także okazją do integracji i wspólnej zabawy.

 

                                                                                            M. Strzykalska, U. Kupiec

 

KARATE W KLASIE 0A I 0C - CIEKAWA DYSCYPLINA SPORTOWA

/foto/

W oddziale przedszkolnym 0A i 0C gościliśmy Mistrza Świata w Funakosh Shotokan Karate pana Dawida Tomaszewskiego instruktora karate wraz ze swoimi podopiecznymi. Pan Dawid przybliżył dzieciom kolejną jakże ważną ciekawą dyscyplinę sportową. Szczególny nacisk położył na uświadomienie dzieciom panujących reguł i zasad w trakcie uprawiania walk wschodu, służących przede wszystkim do samoobrony.  Mistrz wraz ze swoimi podopiecznymi w kimonach i na boso zaprezentowali krótki pokaz walki. Poprzez zajęcia karate dziecko wyraża swoje emocje, zainteresowania, wyrabia poczucie własnej wartości i szacunek do innych. Zajęcia rozwijają dzieci w obszarze sfery fizycznej, zmysłowej i emocjonalnej. Wyzwalają nagromadzone napięcie, relaksują, korygują wady postawy oraz uczą dyscypliny i systematyczności.

A.Tiuchty, O. Gniłka

 

PAŹDZIERNIKOWY KONCERT W KLASIE 0A

/foto/

W ramach współpracy ze Szkołą Muzyczną w ubiegły czwartek w klasie 0A gościliśmy panią Patrycję Gruszczyk, nauczyciela Szkoły Muzycznej wraz z jej uczennicą. W spotkaniu wzięła udział także klasa 1a. Dzieci miały możliwość poznania instrumentu muzycznego:  klarnetu – jego budowę i brzmienie oraz usłyszeć kilka utworów wykonywanych na tym ciekawym instrumencie. Udział w mini koncertach granych na żywo z pewnością ułatwi dzieciom odbiór muzyki klasycznej, co jest ogromnie ważne w czasach dynamicznego rozwoju techniki, a zwłaszcza nadmiernego przywiązania dzieci do gier komputerowych. Spotkania dzieci z muzykami odbywały się będą cyklicznie co pozwoli na osiąganie zamierzonych celów: rozbudzenie u dzieci świadomości muzycznej, zainteresowanie muzyką poważną, żywy kontakt z instrumentem oraz uatrakcyjnienie zajęć przedszkolnych.

A.Tiuchty

 

WYCIECZKA DO SKLEPU WARZYWNEGO

 

Co lubimy

Lubimy jabłuszka i słodziutkie gruszki

Na śliwki jesteśmy wielkie łakomczuszki.

Marchewkę chrupiemy jak małe zajączki,

Pomidory też zjadamy, gdy nam wpadną w rączki.

 

Dzieci z klasy 0A wybrały się na wycieczkę do sklepu owocowo – warzywnego, aby zobaczyć jakie dary z sadu i z ogrodu można tam kupić. Wizyta w sklepie związana była z tygodniowym tematem zajęć „Dary jesieni: owoce i warzywa”. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą. Nazywały owoce i warzywa, które można nabyć w warzywniaku, określiły ich kształt i kolor. Dowiedziały się również, które owoce są krajowe a które egzotyczne. Poznały zawód sprzedawcy. Na zakończenie podziękowały sprzedawczyni za miłe przyjęcie i wręczyły upominek. Miny dzieci zdradzały, że była to dla nich bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka.

 

A. Tiuchty

 

 

Nibylandia.

 

 

Któż z nas nie chciałby, choć przez chwilę znaleźć się w cudownym świecie, w którym wszystko jest możliwe? W którym można latać swobodnie jak ptak i spełniać wszystkie swoje marzenia? 

Przez krótką chwilę klasa III a znalazła się w fantastycznej krainie Nibylandii. Uczniowie przenieśli się tam dzięki aktorom Teatru Lalek z Wałbrzycha, którzy przygotowali ciekawą adaptację powieści J.M. Barriego „ Piotruś Pan”. W przedstawieniu tym, młodzi adepci sztuki teatralnej, zetknęli się z bogactwem środków artystycznego wyrazu. Mogli zobaczyć bardzo ciekawe połączenie teatru lalek z teatrem formy oraz teatrem cieni. Całość ozdobiona była zapadającymi w pamięć piosenkami i pirackimi szantami. Wyobraźnię dziecięcą pobudzały też niebanalne efekty specjalne. Długie brawa, jakie rozległy się na zakończenie przedstawienia, świadczyły o tym, że sztuka bardzo spodobała się dzieciom.

W oczekiwaniu na spektakl, uczniowie obejrzeli w holu Centrum Sztuki Impart wystawę „Kolejkowo”. Ten mały fragment świata w miniaturze cieszył się dużym zainteresowaniem.

 

Ogromnie dziękujemy Aglomeracji Wrocław i panu Burmistrzowi Markowi Długozimie za zaproszenie nas na to intrygujace wydarzenie teatralne.

Uczniowie klasy III a

Halina Grocholska

Agnieszka Długosz - Zych

 

 

SPOTKANIE KLASY 0A Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

/foto/

 

Dzieci z klasy 0A odbyły spotkanie z ratownikiem medycznym oraz instruktorem ratownictwa wodnego panem Łukaszem Kuterą, który przeprowadził warsztaty z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej.

            Celem warsztatów było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Jednym z najciekawszych dla przedszkolaków, a zarazem bardzo ważnym punktem warsztatów, były praktyczne ćwiczenia na fantomie. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie według jego wskazówek próbowały naśladować jak należy sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc i co najważniejsze, jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy.

Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się „małymi ratownikami”.

            Pan ratownik zwrócił też uwagę, aby dzieci podczas jazdy rowerem i innych podobnych aktywności zawsze miały odpowiednie zabezpieczenie głowy i kończyn - czyli na głowie obowiązkowo kask, a na kolanach i łokciach – ochraniacze.

            Były to niezwykłe ważne warsztaty, gdyż uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i dostarczyły im wiedzy, dzięki której mogą uratować czyjeś życie.

           

A.Tiuchty

 

„W sobotnie przedpołudnie w Miłocinie

  Imprezka nie byle jaka

  Klasa 0A obchodziła

  ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA”

/foto/

            Piękna, złota, polska jesień zachęca do spędzania wolnego czasu na powietrzu. Z tego też powodu klasa 0A w sobotnie przedpołudnie obchodziła  ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA w Miłocinie. Takie spotkanie było doskonałą okazję do zintegrowania się dzieci i rodziców.

            Na imprezkę przybyli rodzice z dziećmi, którzy przynieśli ze sobą ziemniaki, kiełbaski, ciasta, owoce, napoje. Na początku wszyscy wysłuchali „Krótkiej bajki o ziemniaku”.     

W czasie spotkania obchodziliśmy urodziny Janinki oraz Dzień Chłopaka. Główną częścią imprezy były zabawy integracyjne oraz zawody – poszukiwanie ziemniaków, slalom z przeszkodami z ziemniakiem na łyżce czy też rzuty ziemniakiem do celu. Najwięcej emocji zapewniły biegi w workach do ziemniaków. Była to także najbardziej zabawna rywalizacja dzieci jak i rodziców.

Przez całą imprezę paliło się ognisko, w którym piekły się ziemniaki. W przerwie między zabawami, jak ziemniaki były już upieczone, wszyscy zebrali się przy ognisku i smażyli kiełbaski.

            Całość imprezy okraszona była muzyką, która wraz z doskonałą pogodą utrzymywała uczestników w radosnych nastrojach.

            Mam nadzieję, że to sobotnie przedpołudnie miło będą wspominać wszyscy uczestnicy, a integracja rodziców i dzieci zapewni miłą atmosferę do końca roku szkolnego.

 

A. Tiuchty

 

 

PRZEDSZKOLAKI Z KLASY 0A W KOMENDZIE POWIATOWEJ POLICJI

/foto/

 

W czwartek 20.09.2018r. klasa 0A, w ramach spotkań z przedstawicielami różnych zawodów zapoznała się z codzienną pracą trzebnickich policjantów. Spotkanie to miało na celu przypomnienie dzieciom podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze i w życiu codziennym.

Na początku naszej „wycieczki” dzieci zostały przywitane przez podkomisarza Piotra Dwojaka. Dzieci zostały oprowadzone po budynku, zobaczyły na czym polega praca na stanowisku dyżurnego policji oraz dowiedziały się w jakich sytuacjach należy dzwonić na numery alarmowe, zobaczyły także areszt policyjny. Policjant w szczegółowy sposób opowiedział o pracy kolegów, wyjaśnił czym różni się mundur policjanta drogówki od innych policyjnych mundurów i jak wygląda policyjna odznaka.

Dzieci zostały zaproszone do gabinetu nadkomisarza Artura Gajowego, który poczęstował dzieci słodkościami.

Dużą atrakcją dla przedszkolaków była możliwość obejrzenia z bliska radiowozu policyjnego, który miał uruchomione sygnały świetlne i dźwiękowe. Każde dziecko mogło zasiąść za kierownicą radiowozu i poczuć się jak prawdziwy policjant.

Na zakończenie spotkania dzieci zostały zaproszone na przejście dla pieszych, gdzie w obecności policjanta drogówki pana aspiranta Grzegorza Zająca uczyły się prawidłowego przejścia przez ulicę. Policjant przypomniał przedszkolakom jak powinna wyglądać bezpieczna droga do i ze szkoły oraz bezpieczna zabawa zarówno w domu, w szkole jak i na podwórku.

                                                                      

A. Tiuchty

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka"
    ul. 3-go Maja 5
    55-100 Trzebnica.
  • 71 312-00-29

Galeria zdjęć