Wydarzenia kl.0-3

Wydarzenia

Warsztaty w muzeum

22 lutego  klasy IIIa I IIIc pojechały na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym punktem wyjazdu było poszukiwanie krasnali w okolicach  Placu Solnego i Rynku. Następnie uczniowie udali się do Arsenału Miejskiego, gdzie ma siedzibę Muzeum Archeologiczne. Tam uczestniczyli w warsztatach, był to główny cel wyjazdu. Klasa IIIa zajmowała się „ Sekretnym życiem antycznej amfory” natomiast IIIc „Wojownicy i księżniczki”.

Jadwiga Michalak, Maria Palkin

 

Konkurs Interpretacji  Poezji Dziecięcej dla klas I.

 

14 marca 2018r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Zawoni odbył się XVIII Powiatowy Konkurs Interpretacji Poezji Dziecięcej. W konkursie brało udział 24 uczniów z poszczególnych gmin powiatu trzebnickiego. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy I a   Bianca Chaładaj, która zajęła V miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

                                                                                                              J.Straszak

 

 

Szkolny Konkurs Interpretacji  Poezji Dziecięcej dla klas III

9 marca odbył się  Szkolny Konkurs Interpretacji  Poezji Dziecięcej dla klas III. Wzięło w nim udział 15 uczniów. Dzieci recytowały wiersze Wandy Chotomskiej.

Oto wyniki:

I miejsce  -  Katarzyna Kumor IIIa, Nadia Rudkiewicz  IIIe

II miejsce  -  Hanna Szyjka IIIa

III miejsce  -  Wiktoria Massalska IIIe, Maksymilian Gajewicz IIId

             Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplom oraz nagrodę książkową, którą ufundowała Rada Rodziców. Kasia i Nadia zaprezentują się 27 marca na etapie powiatowym konkursu, który odbędzie się  w naszej szkole. Życzymy im powodzenia!

 Koordynatorki: Iwona  Gajska, Jadwiga Michalak

 

0A i 0B w Domu Drzewa

W poniedziałek, 5 marca klasy 0A i 0B miały okazję odwiedzić niezwykłe miejsce – Dom Drzewa – Ośrodek Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Milicz. Kiedyś zabytkowy budynek wyłuszczarni szyszek obecnie zrewitalizowany służy jako edukator w przyrodniczo-leśnych sprawach. Dzieci dowiedziały się jak wyglądał i funkcjonował ogromny piec do pozyskiwania nasion z szyszek, czym różnią się tropy od śladów, jakie cechy powinien mieć dobry obserwator, jakie zwierzęta zamieszkują las i jakie są ich zwyczaje. Chętni uczniowie odpowiadali na leśne zagadki, zdobywali nagrody i sami rozpoznawali tropy. Na koniec wszyscy odwiedzili „Laboratorium Przyrody”, gdzie w towarzystwie przyrodniczych eksponatów nasi mali odkrywcy wykonali prace plastyczne o leśnych zwierzętach. Zarówno dzieci, jak i opiekunowie – wrócili bardzo zadowoleni z tej wyprawy.

 

Ewelina Ciumertov, Dorota Krzyszkiewicz

 

Wyjazd do Teatru Lalek

08.03.2018 r. uczniowie klasy II a i III e udali się do Teatru Lalek we Wrocławiu na spektakl pt. „Co krokodyl jada na obiad?” Spektakl składał się z dwóch części. W pierwszej, dzieci poznały historię ciekawskiego Słoniątka, które zadawało mnóstwo pytań, chciało wiedzieć po co żyrafie długa szyja i cętki, a także co krokodyl jada na obiad. To jednak pytanie tabu i starsze zwierzęta bały się na nie odpowiedzieć. Jedynie ptak kolo poradził mu, by wybrał się nad rzekę Limpopo i zapytał o to samego krokodyla. Dzieci dowiedziały się, że ciekawość jest sposobem na poznawanie świata. Druga część spektaklu opowiadała o oswojeniu przez człowieka zwierząt domowych i kota, który pozwolił się udomowić, ale na własnych warunkach. „Co krokodyl jada na obiad?” to przedstawienie z piękną scenografią, drewnianymi rzeźbami zwierząt, dekoracjami  nawiązującymi do  afrykańskich krajobrazów oraz etniczną muzyką Joszko Brody. Spektakl uświadomił dzieciom, że wszyscy – ludzie i zwierzęta powinny żyć w harmonii, bo są od siebie współzależni, pozwolił  zastanowić się nad pytaniami o początek świata, cywilizacji i kultury.

                                                                                                     M. Strzykalska, M. Łabanda

 

Dzień Kobiet w klasie 0 b

W związku z  Dniem  Kobiet w klasie 0 b chłopcy zaskoczyli  swoje koleżanki.  Wyrecytowali  wspaniale życzenia i wręczyli piękne kwiaty wraz z laurkami. W gronie  pięknych kobiet, które odwiedziły nas w tym wyjątkowym dniu była Pani Dyrektor Grażyna Kantecka, Pani Wicedyrektor Lidia Piotrowska, Pani Wicedyrektor Renata Górecka oraz wszystkie Panie, które uczą  przedmiotów dodatkowych. Nasi chłopcy składali również życzenia i wręczali kwiaty Paniom z pozostałych zerówek 0 a i 0 c. Dzień Kobiet w naszej klasie był bardzo uroczysty i niezapomniany.

Dorota Krzyszkiewicz

Wyjazd do teatru

W czwartek 15 lutego kasa 0 c była w  Teatrze lalek we Wrocławiu na spektaklu pt. " Czarodziejski Flet". Przedstawienie skierowane do dzieci oparte było na jednej z najsłynniejszych oper Mozarta, opowiadało o magicznej sile muzyki i miłości. Opowieść o relacjach nocy i dnia oraz niezwykłych bohaterach tj: Tamina i Paminy, Papagena i Papageny. Spektakl był ciekawy, lekki a jednocześnie bardzo zabawny z odniesieniem do współczesności. "Czarodziejski Flet" to dla młodego widza doskonały początek przygody z muzyką klasyczną.

Karolina Duda

" Czyste powietrze wokół nas"

Uczniowie klas 0 ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Trzebnicy w dalszym ciągu kontynuują program antynikotynowy " Czyste powietrze wokół nas" Tym razem uczniowie poznali dinozaura  "Dinka" najlepszego przyjaciela dzieci, który pomógł nam nauczyć się piosenki. Dinek towarzyszy nam również na każdym etapie programu na wycieczkach oraz zajęciach w sali. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w projekcie, który jest pierwszym etapem edukacji prozdrowotnej dzieci w zakresie nabywania wiedzy na temat szkodliwości palenia.

Karolina Duda

 

Szkolny Konkurs Interpretacji  Poezji Dziecięcej dla klas  I i II

21 lutego odbył się  Szkolny Konkurs Interpretacji  Poezji Dziecięcej dla klas  I i II. Wzięło w nim udział 21 uczniów. Pierwszoklasiści i drugoklasiści recytowali wiersze autorstwa  Wandy Chotomskiej.  Oto wyniki:

Klasa I

I miejsce  -  Bianca Chaładaj Ia

 II miejsce  -  Aleksandra  Halicka Ib

III miejsce  -  Anna Kaczor  Ia, Oliwia Davis Ic, Lila Płuciennik ic

Klasa II

I miejsce  -  Stanisław Wróbel IIc, Blanka Pracowity IId

 II miejsce  -  Iona  Nagy IIb

III miejsce  -  Kinga Stępień IIb, Mateusz Włodarczyk  IIa

Pierwszoklasistka Bianca zaprezentuje  się 14 marca na etapie powiatowym konkursu, który odbędzie się  w Zawoni. Natomiast drugoklasiści Stasio i Blanka wystąpią 21 marca w Czeszowie. Życzymy im powodzenia!

 Koordynatorki: I. Gajska, J. Michalak

 

Wizyta u weterynarza

W piątek 16 lutego klasa 0c wraz z wychowawcą odwiedzili gabinet weterynaryjny "IATROS" w Trzebnicy. W tym dniu dzieci poznały tajemnice pracy lekarza weterynarza. Usłyszeliśmy i zobaczyliśmy jak prawidłowo zając się chorym zwierzakiem. Nas pacjent "Lisek" - został osłuchany, przeszedł kontrolne badania uszu i pyska. Niesyty musiał też mieć założony wenflon oraz zrobione USG brzuszka a na koniec okazało się że musiał mieć również wykonany mały zabieg co skutkowało zszyciem łapki. W tym dniu zwiedziliśmy gabinet, obejrzeliśmy niezbędne narzędzia oraz oglądaliśmy krwinki czerwone pod mikroskopem. Dzieci zadawały ciekawe pytania a pani doktor cierpliwie odpowiadała na każde z nich.


Karolina Duda

Bal karnawałowy

We wtorek 13 lutego  odbył się bal karnawałowy. W tym dniu wszystkie klasy 0 i I wspólnie bawiły się na sali GCKiS w Trzebnicy. Przez 2 godziny w towarzystwie pirata i Myszki Mini bawiliśmy się na całego. Dzieci wyglądały pięknie w różnorodnych strojach były księżniczki, kowboje oraz wielu superbohaterów. Były wspólne konkursy i zabawy, które przyniosły wiele radości i uśmiechu na twarzach dzieci. W tym dniu liczyła się tylko zabawa. 
Karolina Duda

 

Wycieczka do Papugarni

06.02.2018 r. klasy 0b i 0a udały się na wycieczkę do Papugarni Kubuś & Endriu w Obornikach Śląskich. To magiczny świat egzotycznych ptaków: ary, amazonki, kakadu i wielu innych gatunków papug. Wizyta w Papugarni wzbudziła wśród uczniów wiele emocji. Była radość, ale były też i łzy. Na zdjęciach możemy zobaczyć uśmiechnięte twarze dzieci i opiekunów. Wycieczka okazała się niezapomnianą przygodą dla wszystkich naszych małych pociech. 

                                                                                                          Dorota Krzyszkiewicz i Ewelina Ciumertov

 

Dzień Czarnego Kota w SP2

 

 

Święto narodziło się we Włoszech. Powstało z inicjatywy krajowego stowarzyszenia obrony zwierząt i środowiska. Celem tego dnia jest nie tylko wystosowanie apeli o opiekę nad czworonogami, ale także walka z uprzedzeniami i przesądami, które są wyjątkowo krzywdzące dla czarnych kotów. Czarne koty bowiem mają strasznego pecha. Są źle traktowane, przedstawiane w najgorszym świetle i wciąż tępione za to rzekome sprowadzanie nieszczęścia na ludzi.
W naszej szkole postanowiliśmy przełamać te krzywdzące przesądy i zorganizowaliśmy prawdziwe święto naszych czarnych braci mniejszych. Uczniowie klas pierwszych drugich przyszli do szkoły przebrani za czarne koty. Każdy kot otrzymał prezent - niespodziankę. Dodatkowo został ogłoszony konkurs plastyczny, w którym wszystkich uczestników uhonorowano nagrodą.
Wszystko po to, aby zdobyć przychylność uczniów i przekonać ich, iż czarny kot nie tylko pecha nie niesie, ale wręcz … przynosi… szczęście.

Wszystkim naszym kotom serdecznie dziękujemy!

 

Monika Lech

Renata Marszałek

 

 

Wystawa klocków Lego

11 stycznia uczniowie klasy III b i klasy III d zobaczyli największą w Polsce Wystawę Budowli z Klocków Lego. Wystawę przygotowano na terenie Stadionu we Wrocławiu i składała się ona prawie ze 100 makiet. Uczniowie mogli podziwiać największy eksponat wystawy, wykonany z klocków Lego, czyli model Boeinga 747. 11 metrowy samolot budowano prawie rok z miliona klocków i wzbudzał w oglądających niekłamany  zachwyt. Kolejna atrakcja dla miłośników piłki nożnej, to figury R. Lewandowskiego i P. Celebana – kapitana Śląska, przedstawione w skali 1:1. Wielkim zaskoczeniem była dla nas postać najwyższego człowieka świata. Robert Waldow miał 272 cm wzrostu, a jego figura z klocków Lego, była naturalnych rozmiarów. Oprócz budowli, postaci, interaktywnej mapy Europy, makiet kolejowych, przygotowano dla zwiedzających Strefę Zabawy. Można tam było tworzyć konstrukcje z ogromnych klocków Lego, budować samochody, które zjeżdżały z pochylni, a na licznych stolikach układać mozaiki, budowle. Szkoda tylko, że czas leci tak szybko i trzeba było wracać.

Urszula Kupiec, Justyna Majcher

 

 

Odrobina egzotyki przed feriami.

12.01.2018 r. klasy 2 d i 3 e udały się na wycieczkę do Papugarni „Kubuś & Endriu” w Obornikach Śląskich. Jest to największa papugarnia na Dolnym Śląsku, gdzie można oglądać około 100 papug przeróżnych gatunków: Ary, Amazonki, Kakadu, Żako, Nimfy i wiele innych.  Przed wejściem do sali z papugami musieliśmy umyć ręce płynem antybakteryjnym i przejść po macie dezynfekcyjnej, aby nie wnosić zarazków. W sali byli animatorzy, którzy dbają o bezpieczeństwo gości i papug. Kilka chwil po wejściu ptaki weszły nam dosłownie na głowę, kolorowe papugi obsiadły całe nasze towarzystwo. Niczym w amazońskiej dżungli. Małe i duże. Żółte, niebieskie, zielone, czerwone, a nawet białe papugi spoglądały na nas z lin i konarów drzew. Mieszkanki Papugarni nie siedziały grzecznie zamknięte w klatkach, ale latały nad naszymi głowami. Co więcej, siadały na naszych rękach, plecach i głowach. Ptaki są oswojone i przyzwyczajone do obecności ludzi. Lubią się przytulać, domagają pieszczot i są bardzo ciekawskie! Zaglądały do torby na aparat, za kołnierz, do ucha, przeczesywały włosy. Papugi bardzo skupiały się na różnych świecących błyskotkach: kolczykach, zegarkach. Zainteresowaniem ptaków cieszyły się również sznurówki. Karmiliśmy papugi ziarnem, które wcześniej kupiliśmy w recepcji. Dowiedzieliśmy się, że Ara zdecydowanie woli, kiedy wysypuje się jej ziarenka na rękę, bo jej duży dziób nie mieści się w kubku. Papugi były bardzo przyjacielskie, chociaż dostojne Ary pokazywały, kto tu jest szefem. Wizyta w Papugarni dostarczyła dzieciom wiele radości i emocji. Przybliżyła także świat egzotycznych, pięknych ptaków.


Małgorzata Strzykalska

Halina Grocholska

 

Jasełka klasy 0c

Jeszcze przed feriami uczniowie klasy 0c wraz z wychowawcą Karoliną Dudą zaprezentowali przedstawienie jasełkowe, z okazji dnia " Babci i Dziadka". Na przedstawienie przybyło wiele gości nie tylko dziadkowie, ale także rodzice uczniów. Po pięknym przedstawieniu dzieci wręczyły własnoręcznie przygotowane laurki. Babcie wzbogaciły się o piękne bransoletki a dziadkowie dumnie prezentowali medale. Spotkanie było  bardzo uroczyste nie zabrakło ciasta, babeczek, owoców wszystko za sprawą rodziców, którzy bardzo chętnie zaangażowali się w przygotowania. Całe przedstawienie, które wzbudziło wiele emocji wzbogacone było o piękny wystrój a stroje dzieci powodowały zachwyt w oczach wszystkich zgromadzonych.W imieniu swoim składam jeszcze raz wyrazy podziękowania dla rodziców, którzy stanęli na wysokości zadania i sprawili, że uroczystość była tak wyjątkowa nie tylko dla dziadków, ale również i przed wszystkim dla moich małych krasnali. 
 Karolina Duda.

 

 

Jasełka klasy 0b

Uczniowie klasy 0b wraz z wychowawczynią Dorotą Krzyszkiewicz zaprezentowali we wtorek 09.01.2018r. przepiękne Jasełka przygotowywane od kilku tygodni. Przedstawienie wzbudziło wiele emocji i zachwytu. Wspólny śpiew kolęd, piękne dekoracje i stroje uczniów nadały temu wydarzeniu niezwykły charakter. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie, nauczone perfekcyjnie role, wierszyki i kolędy. Wszyscy stworzyli wspaniałą, świąteczną atmosferę i podbili serca całej widowni, wśród której znaleźli się rodzice , babcie i dziadkowie.

                                                                                                                                           Dorota Krzyszkiewicz

 

Spotkanie kolędowe w „Senior – WIGOR”

     20 grudnia 2017 r. uczniowie klasy III e ze Szkoły Podstawowej nr 2 pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Strzykalskiej oraz katechetki Janiny Bejm odwiedzili pensjonariuszy w Gminnym Dziennym Domu Pobytu Osób Starszych "Senior – WIGOR" w Trzebnicy. Było to już drugie takie świateczne spotkanie. Celem wizyty było wspólne kolędowanie. Uczniowie pięknie wyrecytowali przygotowane wiersze o Bożym Narodzeniu i wspólnie z seniorami zaśpiewali kilka tradycyjnych kolęd. Uczennica Maja Zawadzka, która rozpoczęła naukę w Szkole Muzycznej pięknie zagrała na wiolonczeli kolędę "Gdy śliczna Panna". Seniorom występ dzieci bardzo się podobał i brawom nie było końca. Dzieci wraz z opiekunkami złożyły wszystkim życzenia świąteczne i połamały się opłatkiem. Obdarowały też pensjonariuszy i wszystkich pracowników własnoręcznie wykonanymi kartkami świątecznymi oraz pierniczkami. Seniorzy, którzy bardzo czekali na wizytę dzieci, również mieli dla nich niespodziankę. Ofiarowali dzieciom wykonane przez siebie pierniczki oraz kukiełki jasełkowych postaci: Maryi, Józefa, aniołów, pasterzy, króli, zwierząt ze stajenki, a nawet diabła. Dzieci dumnie wracały do szkoły wysoko niosąc otrzymane kukiełki. Taki orszak z kolei wzbudził zainteresowanie przechodniów, którzy zatrzymywali się, witali dzieci uśmiechem i życzyli wesołych świąt. Wizyta dzieci u seniorów z pewnością nie była ostatnią. Obie strony  planują już następne spotkanie.  

 

                                                                                           M. Strzykalska, J. Bejm

 

 

"Hej kolęda, kolęda!"

 

 

W niedzielę 7 stycznia w naszej trzebnickiej Bazylice odbył się Koncert Kolęd w wykonaniu Małego Chórku Szkolnego. 
Dzieci zaśpiewały aż dziesięć polskich, najpiękniejszych, tradycyjnych kolęd i pastorałek. Nawiązując do Uroczystości z poprzedniego dnia zaczęliśmy kolędą "Mędrcy Świata", a zakończyliśmy prosząc o Błogosławieństwo w kolędzie "Bóg się rodzi".
Było to ogromne wydarzenie dla występujących, ich najbliższych oraz dla mnie.
Mamy nadzieję, że ten pierwszy występ w Bazylice nie będzie ostatnim. A może stanie się tradycją?
Małgorzata Łabanda 

 

Spotkanie z poetką Julianną Michorczyk

 

 

„Kiedy jest poezja – poeci też są poezją. Prawdziwy poeta nie jest poetą. Prawdziwy poeta jest poezją. - Edward Stachura

 

            Poeta… Bywa marzycielem i magiem, dotknięcie jego słowem potrafi tworzyć cuda. Magia, która wyczarowuje świat pełen barw, letnich motyli czy zimowych krajobrazów.

            W ponury, deszczowy dzień grudnia, który swoją aurą nie zapowiadał niczego szczególnego dzieci z klas 1c i 3c wraz ze swoimi wychowawczyniami miały szczęście dotknąć magii. Stała się ona naszym udziałem dzięki wizycie niezwykłej postaci, pani Julianny Michorczyk. Pani Julianna znana jest dzieciom, bowiem przez wiele lat pracowała z nimi i dla nich. Oddając im swój czas i serce, doskonale rozumiejąc dziecięce uczucia i potrzeby.

            Wierszy pani Julianny słuchaliśmy z zapartym tchem.

 

„Idzie do szkoły

wesoły Franek,

-zaczekaj chwilę!

Słyszy wołanie.

Patrzy wokoło

zdumiony Franek,

nikogo nie ma

tylko bałwanek.”

 

            Zamarzył się dzieciom bałwanek i grudzień pełen białego śniegu. Ale przecież na dworze zamiast śniegu jedynie plucha.

            Tak było aż do wizyty naszej cudownej czarodziejki. Pani Julianna czytała, a na dworze zaczął padać śnieg. Dzieci wpadły w prawdziwą euforię, pani Julianna czytała, a śnieg padał, padała i padał… Zrobiło się biało, świątecznie i magicznie.

            Bez wątpienia - pani Jola (dla przyjaciół) to nie tylko poetka i doświadczony pedagog, ale także „Prawdziwa Czarodziejka”.

 

„To niemożliwe

pomyślał Franek,

żeby mnie wołał

 mały bałwanek?.

Ręką mu macha

biały bałwanek,

oczy przeciera

zdumiony Franek.

Elo! -  jestem

wesoły Franek,

siemka !- a ja jestem

bałwanek Marek.

Odtąd do szkoły

w każdy poranek,

szedł razem z  Frankiem

 bałwanek Marek „

(„Kumple” - Julianna Michorczyk)

 

Opracowała: Monika Lech

 

Jasełka „Przy żłóbku” 

19 grudnia, tuż po zmroku uczniowie kl. III d i ich rodzice uczestniczyli w tajemnicy Bożego Narodzenia. Było Dzieciątko Boże, Matka Boska i Święty Józef. Był chór aniołów, zadziwieni pasterze podążający do szopki i Trzej Królowie, którzy przybyli do stajenki i złożyli dary – złoto, kadzidło i mirrę. Przy żłóbku nie zabrakło też Dzieci, które swoje serca ofiarowali Dzieciątku – Królowi. Uroku inscenizacji dodały kolędy śpiewane przez uczniów i ich rodziców, i które napełniły wszystkich świąteczną radością. Brawami nagrodzony został występ Filipa, który zaprezentował obecnym kolędę „Wśród nocnej ciszy” grając na akordeonie.

Jasełkowe spotkanie okraszone zostało życzeniami i prezentami dla rodziców w postaci pięknie wykonanych „betlejemskich szopek”.

Wspaniały występ uczniów dostarczył wielu wzruszeń i radości nie tylko rodzicom, ale także wychowawczyni, która jest dumna ze swoich małych aktorów.

wychowawczyni Urszula Kupiec

 

„Pierwsza gwiazdka”

Dnia 6 grudnia uczniowie z klasy Ib i IIIa udali się do Wrocławia na premierowy pokaz filmu pt. „Pierwsza gwiazdka”.  Pojechali tam na zaproszenie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej . Wydarzenie to miało miejsce w Kinie Nowe Horyzonty,  na dzieci czekały niespodzianki słodycze i odblaski z logo organizatora oraz spotkanie z Mikołajem.

Uczestniczka wyjazdu Hania z klasy IIIa napisała tak: „Film opowiadał o narodzinach Jezusa. Głównym bohaterem był mały osiołek Bo, który tęsknił za życiem z dala od codziennej pracy w młynie. Pewnego dnia zebrał się na odwagę i wraz z przyjacielem gołębiem uciekł na wolność. Przypadkiem trafił pod dach Maryi i Józefa, którzy się nim zaopiekowali. Bo towarzyszył im w podróży do Betlejem, podczas której przeżywali  wiele zabawnych i niebezpiecznych sytuacji.  Wszystko skończyło się szczęśliwie”.

Pierwszoklasiści i trzecioklasiści wrócili do domu pełni wrażeń i w świątecznym nastroju, teraz oczekują  - „Pierwszej gwiazdki”.

Iwona Gajska, Jadwiga Michalak

 

Świąteczne warsztaty

12.12.2017 r. klasy 2 d , 3 e oraz grupa świetlicowa wzięły udział w warsztatach rzemiosła artystycznego dla dzieci, zorganizowanych w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy, prowadzonych przez Państwo Bożenę i Pawła Łaczmańskich. Warsztaty przeniosły nas w radosną atmosferę przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Drewniane anioły, Mikołaje, choinki i renifery bardzo podobały się dzieciom. Każdy uczestnik samodzielnie oszlifował, a potem pomalował piękną drewnianą choinkę. Uczniowie z wielkim entuzjazmem i pomysłowością ozdabiali także pierniczki i ciasteczka. Następnie uczniowie  wykonali kolorowe łańcuchy z papieru, które zdobią choinkę w sali konferencyjnej  Starostwa Powiatowego.                                                                                                                                 

Dzięki prelekcji Pana Pawła Łaczmańskiego dzieci dowiedziały się m. in. jaka jest różnica między drzewem a drewnem, jakie są rodzaje drewna i do czego najlepiej je wykorzystać.  Bardzo dziękujemy za przybliżenie ducha i atmosfery świąt i możliwość uczestniczenia w ciekawych  warsztatach. Pamiątką będą samodzielnie ozdobione drewniane choinki i pierniczki, które ozdobią domowe choinki dzieci.

                                                                                                                  H. Grocholska, M. Strzykalska

Serce za odwagę

Okres przedświąteczny to czas, kiedy większość z nas angażuje się w przeróżne akcje, dzięki którym możemy okazać swe serce – podzielić się cząstką siebie. W tym roku uczniowie klasy 3 e mieli okazję włączyć się w wyjątkową inicjatywę pod hasłem „SERCE ZA ODWAGĘ”, której inicjatorem jest Stowarzyszenie "Pro Patria – Lokalni Patrioci” i „Głos Bohatera” oraz Miejskie Przedszkole nr 2 w Płocku. W ramach akcji uczniowie przygotowali kartki świąteczne z życzeniami adresowane do  Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. W ten symboliczny sposób dzieci  złożyły  podziękowanie za wielką  odwagę, jaką odznaczali się Bohaterowie w czasach wojny, oddali  hołd ludziom, dzięki którym mogą uczyć się i bawić w wolnym kraju.

                                                                                                                     M. Strzykalska

Bezpieczna droga do szkoły

PODSUMOWANIE AKCJI " BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY"

     5 XII w naszej szkole odbyło się podsumowanie akcji "Bezpieczna droga do szkoły". Dzieci z klas pierwszych spotkały się  w  sali gimnastycznej, aby porozmawiać o ich bezpieczeństwie na drodze. Na początku wystąpiła klasa II b , która przedstawiła montaż słowno muzyczny pt. „ Bądź uważny na drodze”.  Pierwszoklasiści uważnie słuchali i oglądali, a potem odpowiadali na pytania  zadawane przez prowadzącą.

     W drugiej części  był turniej miedzyklasowy związany z bezpiecznym poruszaniem się dzieci po drogach.  Uczniowie wspaniale odpowiadali na każde pytanie.

     Spotkanie zakończyło się wręczeniem dyplomów dla każdej klasy.

                                                                                                 Organizatorki : Jolanta Straszak Renata Marszałek

 

Niezwykłe spotkanie z Yemayą- Królową Mórz

Uczniowie z klasy 2c i 2d wraz z wychowawczyniami 1 grudnia 2017r. przyjechali do Teatru Lalek we Wrocławiu, aby obejrzeć przedstawienie „Yemaya Królowa Mórz”. Spektakl opowiadał historię chłopca o imieniu Omar obdarzonego bogatą wyobrażnią, który lubił rozmawiać z kwiatami i z przedmiotami, z którymi się zwykle nie rozmawia. Pewnego dnia, gdy domy w  jego mieście zaczęły się rozpadać on razem z tatą postanowia uciec przez ocean. Chłopiec podczas burzy wpada do morza  i trafia do cudownego, tajemniczego świata, potężnej królowej mórz Yemayi. W podwodnym  świecie  przeżywa liczne przygody. Po pewnym czasie jednak mały Omar wraca do swojego ojca i razem wyruszają w dalszą podróż szukać  lepszego świata.

Baśń o podwodnym królestwie podkreśla znaczenie takich wartości jak: tolerancja i akceptacja odmienności. Rozwija i pobudza w odbiorcach zdolność do współczucia i zrozumienia innych. Pełne magii, niezwykłej muzyki i niepowtarzalnej scenografii przedstawienie zachwyciło nas wszystkich. Wizualizacje i światła podkreślające baśniowy charakter inscenizacji, w której wszystko może się zdarzyć wywarły na nas niezapomniane wrażenie.

 

                                                                                                                          Halina Grocholska, Jolanta Szymczyk

 

Akcja podziel się cukierkiem

W dniach 27.11 -01.12 w Szkole Podstawowej Nr. 2  po raz pierwszy  odbyła się zbiórka słodyczy dla dzieci z oddziału pediatrycznego Szpitala Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. W tych dniach wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli oddać symbolicznego cukierka, batonika,lizaka lub wafelka na rzecz dzieci znajdujących się w szpitalu. Akcja "Podziel się cukierkiem" mile nas zaskoczyła i przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Zebraliśmy wiele różnych słodyczy, które na pewno umilą pobyt dzieciom na szpitalnym oddziale. W poniedziałek 4 grudnia pracownik szpitala osobiście przyjechał i odebrał wszystkie łakocie a w zamian dzieci z klasy 0c , ( które zaangażowały się osobiście wraz z wychowawcą w zbiórkę) otrzymały upominek. Mamy nadzieję, że nasz mały gest poprawi choć na chwilę humor innym i już dziś wiemy, że to nie była ostatnia akcja jaką przeprowadzaliśmy w naszej szkole.

                                                                                                                                                                Karolina Duda

 

Konkurs plastyczny

Miło na m poinformować, że nasze uczennice z klasy 0A Hanna S. (wyróżnienie) i 0C Klementyna G. wzięły udział w uroczystym wręczeniu nagród w konkursie plastycznym "DYM JEST ZŁY, BO NAS TRUJE, A OD NIEGO SIĘ CHORUJE". Dziewczynki otrzymały prezenty z rąk Pana Burmistrza Marka Długozimy, który objął honorowy patronat nad konkursem. Obejrzeliśmy również ciekawy występ dzieci z przedszkola Krasnala Hałabały nawiązujący do tematu konkursu. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

                                                                                                                                                               Karolina Duda

 

Moskiewska Rewia na Lodzie - "Królowa Śniegu” i zaczarowana klasa 1c

Moskiewska Rewia na Lodzie jest znanym i niezwykle cenionym na całym świecie zespołem młodych artystów. Warto zauważyć, iż był on jedną z głównych atrakcji na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Paryż 2005, 2007, 2008, 2010. 

Dziś, 23 listopada 2017 roku, ten niezwykły sztab utalentowanych gwiazd przeniósł nas, zafascynowanych obserwatorów, do świata pełnego kolorów, emocji, wrażeń i wzruszeń… Widowisko, jakie zaprezentowała Moskiewska Rewia wyreżyserowane przez znakomitą mistrzynię jazdy figurowej na lodzie Olgę Kondraszową, oparte na jednej z najsłynniejszych i najpopularniejszych baśni dla dzieci: „Królowa Śniegu” obejrzeliśmy z zapartym tchem. 

Spektakl obfitował w oryginalną szatę muzyczną, choreografię pełną popisów indywidualnych zawierających trudne elementy jazdy figurowej na lodzie, bogatą warstwę scenograficzną, wspaniałe kostiumy, dekoracje, światła oraz efekty pirotechniczne.

Wszystko to sprawiło, że zostaliśmy zaczarowani i oczarowani spektaklem. Pełni wzruszeń i pozytywnych emocji wróciliśmy do Trzebnicy - uczniowie klasy 1c wraz z wychowawcą i opiekunami.

Opracowała: Monika Lech

 
 

Uroczystość pasowania na ucznia…

zdjęcia/

 Ślubujemy!

„Wypełniać sumiennie obowiązki ucznia. Uczyć się pilnie, być dobrym kolegą.

Dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły oraz domu rodzinnego. Przynosić dumę rodzicom i nauczycielom. Swoim zachowaniem i nauką sprawiać innym radość”.

„Najtrudniejszy pierwszy krok”. 1 września 2017 roku mury Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy przekroczyło 68 uczniów klas pierwszych. Pełni obaw, ale i niemałej ekscytacji, która towarzyszy każdemu nowemu wyzwaniu rozpoczęli swą przygodę z edukacją. Każdego dnia budowali solidne podstawy do stania się pełnoprawnym uczniem: poznawali nowe otoczenie, zawiązywali przyjaźnie, uczyli się obowiązujących zasad. Śpiewali piosenki, malowali, wycinali, pisali i czytali.

Z każdą spędzoną w szkole minutą strach i niepewność ustępowały miejsca entuzjazmowi. Aż wreszcie…

25 października byli już gotowi, by w pełni przyjąć na siebie obowiązki ucznia. W świątecznych nastrojach, w przepięknej scenerii i pośród zaproszonych gości zaprezentowali własne umiejętności artystyczne. Zostali także pasowani na uczniów, poprzez magiczne dotknięcie ołówkiem przez obecne na uroczystości Panie Dyrektorki. "Pasuję Cię na ucznia" - mówiła każda z Pań, dotykając ołówkiem - jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych.

Na koniec poddani zostali próbie dzielności: każdy bez grymasu zjadł kwaśnego żelka. Uczniowie ujmująco zdali ten ważny test, a także w wyjątkowo pięknym stylu stali się „Pierwszakami”.

Pierwszak! Jak to dumnie brzmi!

Opracowała: Monika Lech

Występ III e w Bazylice

/zdjęcia/

     27.10.2017 r. w Bazylice pw. św. Bartłomieja  Apostoła i św. Jadwigi w Trzebnicy uczniowie klasy III e ze Szkoły Podstawowej nr 2  zaprezentowali spektakl pt. „Kobieta, która trzyma Kościół”.    Przedstawienie zostało przygotowane  pod kierunkiem wychowawcy M. Strzykalskiej i katechetki J. Bejm z okazji obchodów Roku Jadwiżańskiego.  Występ w Bazylice mogli obejrzeć wszyscy chętni, a zwłaszcza uczniowie klas trzecich trzebnickich szkół oraz zaproszeni przez uczniów rodzice oraz dziadkowie. Pięknie recytowane teksty oraz zaśpiewane przez dzieci  piosenki sławiące postać św. Jadwigi Śląskiej zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na zakończenie ks. Jacek Nowak SDS pobłogosławił wszystkich obecnych relikwiami św. Jadwigi.

 

                                                                                                                               M. Strzykalska, J. Bejm

Z wizytą w teatrze

/zdjęcia/

We wtorek 17 X 2017r. pojechaliśmy do Teatru Lalek we Wrocławiu. Obejrzeliśmy pełen magii i uroku spektakl pt.: „Calineczka”. Bardzo podobały nam się kukiełki, przepiękna scenografia i wesołe piosenki. Najbardziej jednak zachwyciła nas fantastyczna gra aktorki pani profesor Anny Kramarczyk, która fenomenalnie wcieliła się w 12 różnych ról. Przedstawienie wywarło na nas niezapomniane wrażenie, chętnie znów pojedziemy do teatru, na spotkanie z baśniowym światem.

Uczniowie klasy II c i II d z wychowawczyniami

p. Jolantą Szymczyk i p. Haliną Grocholską

 

Wycieczka do Bazyliki

/zdjęcia/

W związku z obchodami Roku Jadwiżańskiego 10.10.2017r. uczniowie klasy 3c i 3e udali się do Bazyliki pw. św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi. Br. Marcin Wojtczak SDS przybliżył nam żywot św. Jadwigi, oprowadził nas po podziemiach: zwiedziliśmy m.in. Kryptę  św. Bartłomieja z XIII w., Lapidarium oraz zakrystię w której widzieliśmy zabytkowe relikwiarze oraz srebną kołyskę. Przy grobie św. Jadwigi wspólnie zaśpiewaliśmy  i pomodliliśmy się. 
 

 M. Strzykalska M. Palkin

 

Ocalić od zapomnienia

/zdjęcia/

Małe Muzeum Ludowe w Marcinowie to miejsce powstałe dzięki niegasnącej pasji pana Mariana Kowalskiego. Pan Marian przez ponad 50 lat pieczołowicie gromadzi, restauruje stare maszyny rolnicze, narzędzia gospodarcze, elementy wyposażenia domu. I właśnie w to niezwykłe miejsce wybrali się uczniowie klasy III b i III d, gdzie dzięki opowieściom kustosza muzeum, odbyli wędrówkę w czasie. Dzieci w kolejnych pomieszczeniach zwanych izbami, oglądały stare żelazka, zegary, lampy naftowe, naczynia, zabytkowe meble. Dowiedziały się jak pierze się na tarze, w jaki sposób powstaje tkanina, co trzeba zrobić, aby zjeść masło. Pan Marian zna historię znajdujących się tu przedmiotów i chętnie opowiada ich dzieje. Prezentując je w swoim muzeum, chce je ocalić od zapomnienia. Pobyt w Marcinowie, to również czas zabawy na niezwykłej łodzi Wikingów oraz biesiada przy strumyku, gdzie zajadaliśmy się pieczonymi kiełbaskami. Ten niezapomniany dzień wprowadził nas w klimat dawnych czasów i był okazją do wspaniałej zabawy.

U. Kupiec  J. Majcher

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka"
    ul. 3-go Maja 5
    55-100 Trzebnica.
  • 71 312-00-29

Galeria zdjęć