Wydarzenia kl.0-3

Wydarzenia

Ic porzuciła swoją klasę…

 

/foto/

 

19 czerwca uczniowie klasy 1c opuścili swoją klasę, by spędzić cały dzień na świeżym powietrzu.

Dzieci bawiły się, obserwowały, dotykały, doświadczały przyrody wszystkimi zmysłami. Miały wspaniałą okazję do beztroskiego obcowania z naturą.

Byliśmy malarzami, zawodnikami sportowymi, ekologami. Leżeliśmy na trawie i uczyliśmy się rozpoznawać chmury, buszowaliśmy wśród traw w poszukiwaniu owadów, uczyliśmy się rozróżniania gatunków ptaków, odbył się także koncert orkiestry przyrodniczej…

         Dzień Pustej Klasy był dla dzieci prawdziwą edukacyjną przygodą. Natura czekała na nas za rogiem szkoły, skorzystaliśmy z jej zaproszenia i dzięki temu uczniowie pobrali lekcję właśnie u niej - u źródła wszelkiej mądrości. Był to inspirujący i twórczy czas.

        

Monika Lech

 

Ciekawe i bezpieczne wakacje.

/foto/

Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. Właśnie w lipcu i sierpniu wielu z nas wyjeżdża na urlop, a dzieci i młodzież spędzają wakacje nad wodą, w górach, czy na koloniach. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.. Chcąc więc ograniczyć zagrożenie w klasie III c, 12. 06. 2018 r.  odbyły się zajęcia poświęcone  tej tematyce.

Podczas tych zajęć dzieci :

  • przypomniały sobie zasady bezpiecznego wypoczynku,
  • utrwaliły znajomość numerów telefonów alarmowych
  • poznały podstawowy schemat wzywania pomocy w razie zagrożenia:

         oparty na pytaniach Kto?. Gdzie? Kiedy?

Wszystko po to, by długo wyczekiwany odpoczynek minął im bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Część dydaktyczną zajęć dopełnił czas na zabawę ,podczas którego dzieci kolorowały kolorowanki, rozwiązywały krzyżówki, wykreślanki i rozsypywanki wyrazowe na temat wakacji. Na koniec wykonały przepiękne plakaty promujące bezpieczne wakacje.

Monika Ciosek, Maria Palkin

II A z wizytą w banku.

/foto/

W poniedziałek 4.czerwca klasa II A udała się z wizytą do trzebnickiego oddziału banku PKO. Już w drzwiach banku zostaliśmy przywitani przez Panią Kierownik Sylwię Szczuplak. Następnie Pani Klaudia Korzeniowska opowiedziała nam o pracy w banku, pokazując ciekawe przedmioty. Dzieci  doświadczyły jak działa tester banknotów i liczarki banknotów oraz monet. Podzieliły się swoją wiedzą na temat funkcjonowania banku oraz znajomością nominałów. Mogły zobaczyć banknot o najwyższym nominale 500 zł, a także banknot dolarowy. W kolejnej części zaprowadzono nas na "zaplecze" oddziału, gdzie mogliśmy zobaczyć sejfy!

Na samym końcu odwiedziliśmy gabinet Pana Dyrektora Andrzeja Łoposzko, gdzie czekała miła niespodzianka-konkurs z nagrodami, a także cukierki dla wszystkich. Każde dziecko dostało książeczkę z naklejkami i balony.
Serdecznie dziękujemy za tak ciekawe i miłe spotkanie wszystkim pracownikom banku.
Małgorzata Łabanda 

 

Oko w oko z prehistorią

/foto/

Uczniowie klasy 3b i 3d 5 czerwca 2018roku odkrywali świat sprzed milionów lat w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka oraz Jura Parku w Krasiejewie. Wyposażeni w interaktywne kaski, przenieśliśmy się za pomocą promu kosmicznego  w niezwykłą podróż poprzez dzieje naszej planety i czasy pierwszych istot ludzkich. Byliśmy świadkami powstawania atmosfery oraz pierwszych form życia.  Kolejna podróż Tunelem Czasu przeniosła nas do epoki w której żyły dinozaury. Na własne oczy mogliśmy oglądać naturalnej wielkości istoty prehistoryczne, jak poruszały się w jaki sposób zdobywały pożywienie, aż do momentu wyginięcia gatunku. Niesamowite wrażenie wywarła na nas wizyta w Prehistorycznym Oceanarium, gdzie za pomocą specjalnych okularów obserwowaliśmy mieszkańców paleozoicznych mórz. Troszkę ochłonęliśmy z wrażeń tych niezwykłych podróży na wspaniałym placu zabaw, aby chwilę później” zamienić się” w paleontologa. Wyposażeni w dłuta, pędzelki i inne narzędzia paleontologiczne, rozpoczęliśmy pracę. Trzeba było się wykazać cierpliwością i dokładnością, ale wysiłek się opłacił, gdyż każde dziecko dokonało odkrycia paleontologicznego w postaci  szkieletu dinozaura. Wycieczka była dla nas niezwykłą przygodą, zwłaszcza, że mogliśmy w sposób interaktywny w niej uczestniczyć, co potęgowało wrażenia.

J. Majcher U. Kupiec

 

Książki kochamy, z rodzicami czytamy.

/foto/

 

            "Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. (…) Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Buduje to jego mocne poczucie własnej wartości – wewnętrzną siłę i wiarę w siebie, które wpłyną na jakość jego życia co najmniej tak znacząco jak zdrowy kręgosłup czy zdrowe oczy. Codzienne głośne czytanie buduje mocną więź między rodzicem i dzieckiem. Więź z najbliższą osobą jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych dziecka, warunkiem, by mogło wyrosnąć na zdrowego emocjonalnie i dojrzałego człowieka. Jeżeli rodzice nie znajdują czasu dla dziecka, przedkładając nad jego potrzeby swą karierę, zarobkowanie lub własne przyjemności, nieświadomie narażają całą jego przyszłość. Brak więzi z rodzicami w dzieciństwie jest niemal gwarancją ogromnych życiowych problemów, natomiast mocna i zdrowa więź z nimi daje na całe życie silny fundament oraz osłonę przed złymi wpływami, na które dziecko będzie odporniejsze, mając pewność rodzicielskiej miłości i czerpiąc z bogatych zasobów własnego intelektu i wiedzy, zdobytych dzięki czytaniu. (…) - Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska.
            Wychowanie przez czytanie to jedna z metod aktywizujących (wszystkich jej uczestników) prawidłowo przebiegającego procesu edukacji. Nauczyciel, rodzic, dziecko - człon i filar tego procesu; codziennie, krok za krokiem budują odpowiednie postawy moralne, umysłowe czy intelektualne. Kontakt z książką jest jedną z możliwych, a zarazem łatwo dostępną metodą kształtowania w sposób twórczy tychże obszarów.

            Zdaniem psychologów codzienne czytanie dziecku - dla przyjemności - jest najlepszą inwestycją w przyszłość tegoż dziecka, a także mądrym sposobem spędzania wolnego czasu. Zwłaszcza w dobie Internetu i urządzeń mobilnych, zaczytanie i oczarowanie książką staje się prawdziwą misją.

            Dlatego też, cytując samych uczniów: ”Książki kochamy, codziennie czytamy”, propagując powyższe założenia zapoczątkowaliśmy serię spotkań czytelniczych z rodzicami, pt.:”Czytamy z rodzicami”, które  odbywały się przez cały rok szkolny, w terminach ustalanych indywidualnie z zainteresowanymi rodzicami. Chętni rodzice czytali z nami, czytali dla nas książki, które przez cały rok szkolny gromadziliśmy w klasowej biblioteczce. Wdzięczni jesteśmy wszystkim rodzicom za poświęcony nam czas i za niespodzianki, które otrzymywaliśmy na zakończenie spotkań.

            Dziękujemy Wam, Drodzy Rodzice, że pomagaliście nam rozwijać nasze umiejętności językowe i intelektualne, poszerzać wiedzę i budować mocny system wartości. Dzięki Wam przez cały rok szkolny czerpaliśmy radość z lektury i nauki.

 

Uczniowie klasy 1c oraz wychowawczyni - Monika Lech

 

Świadomy użytkownik Internetu i komputera.

 

            Przed nami wakacje i błogi czas zasłużonego odpoczynku. We współczesnym świecie trudno sobie wyobrazić ów wypoczynek bez Internetu i nowych technologii. Celem przypomnienia dzieciom podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z tych, powszechnych już dobrodziejstw cywilizacji, w dniach od 28 do 30 maja do klas trzecich zapukał Plik i Folder.

            Plik i Folder to fikcyjni bohaterowie mini serialu, którzy za jego pomocą w sposób zabawny i ciekawy wprowadzili uczniów w wirtualny świat, tłumaczyli jego podstawowe pojęcia, ostrzegali przed czyhającymi w nim zagrożeniami oraz pokazywali, jak postępować w trudnych sieciowych sytuacjach.

            Podczas projekcji Plik i Folder poruszyli problem nadmiernego korzystania z Internetu i komputera, nadużywania przez dzieci (ale i często przez dorosłych) gier komputerowych, uczyli krytycznego podejścia do informacji znalezionych w Internecie, dotknęli także problemu cyberprzemocy.

            Sympatyczni bohaterowie prezentowanego serialu przekonali nas do korzystania z nowych mediów w sposób świadomy. Dzięki nim rozumiemy, że warto i należy stawiać na jakość, nie na ilość. Warto wybierać mądrze i sposób, i ilość spędzanego w sieci czasu. 

            Uczniowie klas trzecich obiecali Plikowi i Folderowi, że w wakacje częściej będą offline. Zamiast „klikać” z koleżanką czy kolegą w sieci, po prostu wybiorą się z nimi na spacer.

Monika Lech

Renata Marszałek

 

 

Dzień Dziecka z Indianami

/foto/

W środę 23 maja dzieci z klas 0-3 wyruszyły na wspaniałą i pełną przygód  wycieczkę do” Wioski Indiańskiej – Pocahontas”.  Wyjazd udał nam się znakomicie. Mieliśmy bardzo dobre humory, piękną słoneczną pogodę i czekało na nas wiele atrakcji. Po wejściu na teren wioski, zostaliśmy przywitani  śpiewem i bębnami przez grupę „prawdziwych” Indian. Każda klasa dostała swojego opiekuna- Indianina. Od tej pory z kolorowymi opaskami i piórkami na głowie, pomalowanymi twarzami ruszyliśmy w świat rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej .Poznawaliśmy zabawy i zwyczaje koczowniczych plemion. Pokonując tory przeszkód zdobywaliśmy kolejne sprawności. Uczyliśmy się uprawy roślin, samodzielnie wykonaliśmy ozdoby z koralików i piórek. Wielką atrakcją okazało się spotkanie z wodzem. Weszliśmy do wielkiego namiotu zwanego Tipi i w ciszy oczekiwaliśmy na spotkanie. Wódz przywitał nas gestem i okrzykiem. Prezentował się w swoim indiańskim stroju i ogromnym pióropuszu niezwykle. Wódz uczył nas pieśni i tańców swojego plemienia. Bardzo spodobało nam się życie w Wiosce Indiańskiej. Świetnie bawiliśmy się poznając tradycje Indian, dowodem niech będą nasze zdjęcia, zobaczcie sami.

J. Majcher

 

„Wesołe myślenie”

25 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebnicy odbył się XX Powiatowy Konkurs Matematyczny „Wesołe myślenie” dla klas III. W konkursie udział wzięło 19 uczniów ze szkół powiatu trzebnickiego. Naszą szkołę reprezentowali laureaci pierwszych miejsc szkolnego etapu konkursu:  Bartosz Kucharski z klasy III a oraz Maja Sobota z klasy III e.  Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, iż  Maja zajęła II miejsce, a Bartek III miejsce.

Mai i Bartkowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

                                                                                     Małgorzata Strzykalska, Jadwiga Michalak

 

Dzień Mamy i Taty w klasie 0b

/foto/

   Są takie dni w roku, w którym nasze Kochane Mamy i Tatusiowie mają swoje święto. Uczniowie klasy 0b  uczcili je w sposób bardzo uroczysty i wyjątkowy.

   Dzieci szybko nauczyły się swoich wierszyków oraz tekstów piosenek. Chętnie uczestniczyły w próbach wykazując dużo zapału, zaangażowania, wzajemnie siebie motywując do pracy.

   Dla mam i tatusiów, oprócz występu, dzieci przygotowały piękne laurki oraz wykonały wystawę prac plastycznych przedstawiającą portrety  rodziców. Wszystkich gości, czekała również miła niespodzianka w postaci słodkiego poczęstunku.

   Dzieci w pięknych strojach, w odświętnie udekorowanej sali zrobiły na mamach wielkie wrażenie. Wiele wzruszeń, łez i uśmiechów wzbudziły portrety mam wykonane przez ich najdroższe „słoneczka”. Mamy i tatusiowie z dumą, życzliwym uśmiechem, jak i z niedowierzaniem odnajdywały siebie wśród wielu zaprezentowanych prac. Oprócz portretów, tatusiowie otrzymali ręcznie wykonane przez dzieci krawaty oraz malowane na szkle witraże.

   Dla naszych dzieci impreza ta była znakomitą okazją, aby zaprezentować się z jak najlepszej strony oraz pochwalić  talentem plastycznym, muzycznym i recytatorskim. Było to przeżycie, dzięki któremu poczuły się ważne, zdolne i mogły być z siebie dumne.

   Te krótkie chwile spędzone razem, z pewnością na długo pozostaną w pamięci – zarówno mam i tatusiów – szczęśliwych i dumnych ze swych pociech oraz tych najmłodszych, których trud, zaangażowanie i pokłady ogromnej miłości, jakie włożyły w przygotowanie uroczystości, zostały tak miło i szczerze przyjęte. Wszystko udało się znakomicie!!!

                                                                                                                                               Dorota Krzyszkiewicz
 

Powiatowy Konkurs Komputerowy

24 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim w odbył się IX Powiatowy Konkurs Komputerowy dla klas II-III, w którym wzięło udział 14 uczniów ze szkół powiatu trzebnickiego. Naszą szkołę reprezentował Bartosz Kucharski z klasy III a.

 Z ogromną przyjemnością pragnę poinformować, iż  Bartosz został laureatem II miejsca.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Jadwiga Michalak

 

Sukces drugoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy !!!

/foto/

16 maja 20178r. w Szkole Podstawowej w Prusicach odbył się XVI Powiatowy Konkurs „Czytam i rozumiem” dla uczniów klas II. W konkursie udział wzięło 16 szkół  z powiatu trzebnickiego. Naszą szkołę reprezentowali laureaci pierwszych miejsc szkolnego etapu  konkursu: Zofia Drohomirecka i Karol Stanisz z kl. II c. Z przyjemnością pragnę poinformować, iż uczniowie naszej szkoły zajęli ex aequo II miejsce. Zosia i Karol ze wszystkimi zadaniami poradzili sobie doskonale, zdobyli po 74 pkt.!!! Zwycięzca pierwszego miejsca zdobył tylko jeden punkt więcej.

Zosi i Karolowi serdecznie gratulujemy!!! Życzymy im dalszych sukcesów.

Jolanta Szymczyk

 

Wycieczka do JURAPARKU w Krasiejowie

/foto/

10.05.2018 r. uczniowie  kl. 1c i 3e udali  się  na wycieczkę do JURAPARKU w Krasiejowie. Celem wycieczki było poznanie prehistorycznego świata dinozaurów. Park zwiedzaliśmy  zaczynając od niezwykłej atrakcji, jaką była wizytą w Prehistorycznym Oceanariumw miejscu, w którym głębia oceanu przenika się z głębią trójwymiarowego przekazu. Zostaliśmy przeniesieni w świat podwodnego życia ogromnych gadów. W środku w oceanarium zamiast olbrzymich akwariów znajdują się multimedialne ekrany. Mogliśmy usłyszeć głosy tych zwierząt oraz poczuć drgania wywołane ich uderzeniami. Przy ostatnim ekranie dzieci przeżyły chwile grozy, gdy do wizjera podpłynął olbrzymi rekin i uderzył  z taką siłą, że pękła szyba a obserwujące podwodny świat dzieci zostały ochlapane wodą. Następną atrakcją wycieczki był Tunel Czasu. Zostaliśmy zaproszeni na pokład kapsuły czasu, która zabrała nas w niezwykłą, interaktywną podróż poprzez dzieje naszej planety. Przyglądaliśmy się narodzinom Ziemi, powstaniu atmosfery i pierwszym formom życia. Po pełnej wrażeń podróży w Tunelu Czasu udaliśmy się na spacer ścieżką edukacyjną pośród prehistorycznych gadów wykonanych w skali 1:1. Następnym etapem wycieczki był Pawilon paleontologicznyktóry zabezpiecza największe w Europie skamieniałości płazów i gadów, które oglądaliśmy przez szklaną podłogę.  Ostatnim punktem  programu była zabawa na Jurajskim Placu Zabaw, która dostarczyła dzieciom wiele radości.  Z wycieczki wróciliśmy  uśmiechnięci, zadowoleni i pełni wrażeń.

                                                                                               

                                                                                                                          M. Strzykalska, M. Lech

 

W podróży  do Włoch

/foto/

            10 maja 2018r odbył się dla grup zerówkowych konkurs Omnibusik pt. „Podróż do Włoch”, organizowany przez Przedszkole Integracyjne w Trzebnicy.

Naszą szkołę, jako trzyosobowy zespół, reprezentowały :

- Maria Stanisz – klasa 0a;

- Lena Wesołowska- klasa 0b;

- Wiktor Walczak- klasa 0c.

          Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat Włoch, kultury i jedzenia włoskiego, jak również z pojęć matematycznych i polonistycznych oraz środowiska społeczno-przyrodniczego.

W tegorocznej edycji Omnibusika drużyna z Przedszkola Integracyjnego zajęła I miejsce.

Tylko jednym punktem tuż za nimi, była nasza drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 zajmując II miejsce.

Drużyna z Przedszkola z Pęgowa zajęła III miejsce.

Wyróżnienie otrzymały drużyny ze Szkoły Podstawowej z Ujeźdźca Wielkiego i Szkoły Podstawowej nr 1 z Trzebnicy.

          Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy, kubek Przedszkola Integracyjnego, nagrody książkowe oraz  cukierki. Gratulujemy wszystkim drużynom  udziału w konkursie.

                                                                                                                  Dorota Krzyszkiewicz

 

 

112 - ratuje życie

/foto/

W dniu 10 maja 2018 roku przedszkolaki z klasy 0b wybrały się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Trzebnicy, aby poznać tajniki pracy strażaków.


             W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się, w jakich okolicznościach można wzywać Straż Pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do różnych wypadków, nie tylko samochodowych.

            Dzieci zwiedziły stanowisko kierowania, w którym odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach. Wysłuchały prelekcji na temat niebezpieczeństw i zagrożeń pożarowych oraz jak zachować się w czasie pożaru. Przy okazji utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej- 998 i numer alarmowy – 112 .

           Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie. Dzieci mogły je z bliska oglądać oraz podziwiać. Uczniowie widzieli wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Dzieci miały okazję przymierzyć kołnierze, które zakłada się osobom poszkodowanym w wypadku, jak również położyć się na prawdziwych noszach. Uczniowie oglądali i zwijali wąż strażacki, co okazało się dla nich wielkim wyzwaniem.

          Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę, która będzie utrwalana przy każdej okazji.

          Za miłe spotkanie dzieci podziękowały strażakom, a dziewczynki mocno ich wyściskały.  Po wizycie w straży, dzieci przyznały, że ten zawód, chociaż jest niebezpieczny, to bardzo im się podoba. Ta wizyta z pewnością na długo zostanie w pamięci przedszkolaków.

                                                                                                                  Dorota Krzyszkiewicz

Klasa 3c i 3d w podróży do świata „Yemayi – Królowej Mórz”

/foto/

Teatr jako jedna z najstarszych form przekazywania kultury, od wieków szerzy podstawowe cechy ludzkiej osobowości: współczucie, empatię, pomoc, współpracę. Wrocławskie teatry  również kontynuują te najważniejsze założenia poprzedników kształtując  wielostronnie swoich widzów – dużych i małych. Dlatego dzieci zawsze z chęcią odwiedzają teatry oraz wszelkiego rodzaju przedstawiania gdzie mogą wzbogacić się o nowe doświadczenia. Tej wiosny Wrocławski Teatr Lalek zaprosił  dzieci do wspólnego przeżycia przygody z małym Omarem, który jest głównym bohaterem spektaklu „Yemaya – Królowa Mórz“. Jest  to baśń o sile wyobraźni, niezwykłej więzi ojca z synem i niebezpiecznym zderzeniu dwóch światów. W tę podróż 20 kwietnia klasę 3c i 3d zabiera 5 letni Omar- główny bohater. Chłopiec bardzo wrażliwy z bujną wyobraźnią. Lubi rozmawiać ze swoimi kwiatami na balkonie oraz różnymi przedmiotami. Jest on  uchodźcą z Syrii, który razem z tatą ucieka na łodzi z ich kraju ogarniętego wojną. Łódź jest przepełniona, morze niebezpiecznie i Omar wypada za burtę.   Trafia do podwodnego świata Yemayi - tajemniczej królowej mórz oraz matki podwodnych stworzeń, której towarzyszy wiernie Rekin Gogo. Wraz z Omarem zanurzamy się w głębiny gdzie poznajemy morskie zwierzęta i rośliny. Muzyka podczas spektaklu wprowadza nas świat stworzony przez autorów. Łączy rzeczywistość z wyobraźnią. Omar nie tonie w głębinach oceanu. Szczęśliwie odnaleziony przez ojca razem wyruszają w dalszą podróż.

M. Palkin

 

Biedronka 2018

 

11 maja 2018 r. w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy odbył się Koncert Finałowy Festiwalu Piosenki Dziecięcej Biedronka 2018. Miło nam poinformować, że uczennica klasy III e, Bianka Wabnic zajęła 2 miejsce. Bianka zaśpiewała piosenkę pt. „Pól kroku stąd”  z filmu „Vaiana: skarb oceanu".

                                                                               Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

                                                                                                                   M.Strzykalska, M. Łabanda

 

Sukces uczennic SP2 w ogólnopolskim konkursie

  

 25 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1  w Rawiczu odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego  wręczono nagrody i dyplomy zwycięzcom  XIII Ogólnopolskiego Konkursu Dziecięcej Twórczości Literackiej „ Młodzi Twórcy na Start” organizowanego pod patronatem Kuratora Oświaty w Poznaniu.

Celem konkursu było napisanie wiersza lub opowiadania na temat: „Kochane dzieci czy wy wiecie, jak być bezpiecznym w Internecie?”

Szkołę Podstawową nr 2 godnie reprezentowały uczennice: Hanna Szyjka z klasy III a oraz Weronika Sielska z klasy III d. Obie dziewczynki odniosły ogromny sukces, gdyż Hania zajęła III miejsce w kategorii wiersz, natomiast Weronika zajęła miejsce III w kategorii opowiadanie.

    Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom - życząc dalszych sukcesów!

     Jadwiga Michalak, Urszula Kupiec

 

XXI Powiatowy Konkurs Ortograficzny – "Złote pióro"

24 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Krynicznie odbył się XXI Powiatowy Konkurs Ortograficzny – "Złote pióro".  W konkursie brało udział 22 uczniów klas trzecich z 18 szkól powiatu trzebnickiego.  Naszą szkołę godnie reprezentowali: Bartosz Kucharski z klasy IIIa i Zuzanna Szymanowicz z klasy IIIe.  Bartosz został laureatem  II miejsca.

Serdecznie gratulujemy życząc dalszych sukcesów!

Jadwiga Michalak, Małgorzata Strzykalska

Dom Seniora SENIOR- VIGOR

25 kwietnia klasa 0c ze Szkoły Podstawowej Nr 2 odwiedziła Dom Seniora SENIOR- VIGOR. Celem naszej wizyty było zaprezentowanie krótkiego występu z okazji zbliżającego się Święta 3 Maja. Podczas krótkiego pobytu dzieci zaśpiewały hymn Polski, zatańczyły walczyka oraz samodzielnie odczytały fragmenty znanych wierszy. Braw i uśmiechów było co niemiara, dzieci - na ręce seniorów - chętnie złożyły laurki, flagi i prace plastyczne. Seniorzy, w podzięce, obdarowali nas cukierkami. Na koniec dzieci zatańczyły układ choreograficzny do znanego tańca Czekolada". Mamy głęboką nadzieję, że każda praktyka w działaniach międzypokoleniowych odniesie widoczny  skutek w przyszłości. Szybkie tempo życia, błyskawicznie zmieniająca się rzeczywistość, mnogość różnych sposobów komunikowania się i ich powszechna dostępność mogą sugerować lepszy dialog na każdym poziomie. W rzeczywistości nadmiar ten powoduje zagłuszenie dialogu, skracanie i spłycanie kontaktów. Coraz częściej oddalamy się od siebie, dlatego każda inicjatywa, która niesie za sobą spotkanie dwóch pokoleń może być wartościująca dla obu stron.

Karolina Duda

 

  Konkurs wielkanocny- wyniki.

Wielkanocne Święta zawsze są okazją do wielu ciekawych konkursów i przedsięwzięć. Mają one nie tylko dostarczać dzieciom świetnej zabawy i uśmiechów na twarzy, ale być także doskonałym sposobem na ich edukację.

     Jak każdego roku pomysłowość rodziców i dzieci wprawiła wszystkich  w zachwyt. Organizatorzy pozostawili dużą swobodę przy wykonaniu świątecznych ozdób.  Mogły one być różnej wielkości i wykonane dowolną technikąprzestrzenną. Komisja miała bardzo trudne zadanie wyłonienia najpiękniejszych. Wszystkie prace okazały się bardzo pomysłowe i wykonane różnorodną techniką.

     Nagrody przyznane były w oparciu o takie kryteria jak oryginalność, pomysłowość, walory artystyczne oraz nawiązanie do symboliki wielkanocnej. 
    Rozstrzygnięcie wielkanocnego konkursu i wręczenie nagród odbyło się w połowie kwietnia  Z tej okazji nie zabrakło również niespodzianek przygotowanych przez organizatorów. 

      Laureatami w tym roku zostali :

I miejsce  - Jakub Giełażun Ia, Wiktoria Walniczek IIIe, Zofia Podlaha III e, Wiktoria Kałuża II b i Magdalena Hejduk III e

II miejsce – Sylwia Sztur IIa, Jan Długosz II a, Karolina Tas II b, Borys Nowicki III c, Zofia Podlaha III e, Bianca Chaładaj Ia i Joanna Opałka III e

III miejsce – Kacper Rabiak Ic, Aleksandra Nowicka II b, Robert Kozieras III d i Aleksandra Halicka Ib.

                                                                                                                Organizatorki:

                                                                                               Monika Lech, Renata Marszałek, Małgorzata Strzykalska

 
Festiwal Piosenki Dziecięcej Biedronka
Gminne Centrum Kultury i Sportu, jak co roku o tej porze, organizuje wieloletni już Festiwal Piosenki Dziecięcej Biedronka. Nasza Szkoła również uczestniczyła w przesłuchaniach do Festiwalu. 16 i 17 maja ponad 20 utalentowanych muzycznie uczniów wystąpiło odważnie i z lekką tremą na scenie.
Do Gali Finałowej, która odbędzie się 12 maja zakwalifikowali się:
soliści - Bianka Wabnic 3e, Wiktoria Pasternak 3a, Bianca Chaładaj 1a oraz Hanna Dybała 0b
i dwa duety - Julia Krzywicka i Kinga Majka 0c oraz Wiktor Walczak i Maria Wacławek 0c.

Gratulujemy!
Małgorzata Łabanda

 
Szkolny konkurs "Czytam i rozumiem"
W naszej szkole dnia 17 kwietnia 2018r. odbył się konkurs czytania ze zrozumieniem dla klas drugich "Czytam i rozumiem".  Wzięło w nim udział 19 dzieci, wyłonionych z etapu klasowego. Uczestnicy otrzymali tekst do przeczytania i zadania, które wymagały od nich przede wszystkim umiejętności czytania ze zrozumieniem. W pracach uczniów jury oceniało również poprawność gramatyczną i ortograficzną, co stanowiło dla dzieci dodatkowe wyzwanie. Test był naprawdę trudny.
A oto laureaci:
I miejsce: Karol Stanisz 2c i Zofia Drohomirecka 2c
II miejsce: Aleksandra Nowicka 2b i Mikołaj Krzak 2c
III miejsce: Blanka Pracowity 2d i Olaf Pęczkowski 2b
IV miejsce: Maja Łukaniec 2c
V miejsce: Maja Michałowicz 2a
Laureatom serdecznie gratulujemy!
 

Wychowawcy klas drugich.

 

 

Dzień Ziemi

 

 

Klasa 0A również przyłączyła się do upamiętnienia Dnia Ziemi. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że chcą być przyjaciółmi Ziemi i o nią dbać: nie śmiecić, segregować odpady, sprzątać po sobie, szanować zieleń i zwierzęta. Apelem dzieci stały się słowa piosenki:

 

„Mieszkamy na wielkiej kuli.

Ta kula to nasza Ziemia.

Dorośli ciągle na tej Ziemi

chcą wszystko zmieniać.

Wycinają drzewa,

śmiecą na leśnej łące,

czarny dym z kominów leci

i zasłania słońce.

 

Gdy wszystkie na świecie dzieci

zadbają o piękno Ziemi,

to wszystko skończy się szczęśliwie,

nic się nie zmieni.

W ogromnym kosmosie

Ziemia się nie zgubi,

gdy ją każdy mały człowiek

nauczy się lubić".

 

Ewelina Ciumertov

 

Zajęcia z edukacji dla bezpieczeństwa

 

23.04.2018 r. na zajęciach z edukacji dla bezpieczeństwa uczniowie klasy 3 e gościli ratownika medycznego, Pana Sebastiana Chodakowskiego. Podczas lekcji uczniowie przypomnieli sobie zasady i ogólny zakres udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ćwiczyli podejście do poszkodowanego i ocenę jego stanu, sprawdzanie przytomności i oddechu, udrażnianie dróg oddechowych, wzywanie pomocy, rozmowę z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Pod okiem naszego gościa dzieci ćwiczyły także układanie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej oraz resuscytację krążeniowo- oddechową (RKO). Pan Sebastian zademonstrował nam również, jak wygląda udzielanie pierwszej pomocy małemu dziecku. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach i wykazali się umiejętnościami, które opanowały w czasie zajęć.  

                                                                                                                                     M. Strzykalska

 
VIII Festiwal Piosenki Religijnej ,,Chwalmy Pana w rytmie...Alleluja"
/foto/
Szermiercza Sportowa Szkoła Podstawowa nr 85 im. prof. Mariana Suskiego oraz parafia św. Maurycego we Wrocławiu, zgromadziła 300 wykonawców ze szkół i przedszkoli naszej diecezji wrocławskiej, w kościele św.Maurycego przy ul.Traugutta we Wrocławiu.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy III d i III a
M.Janicka,A.Borowska,J.Grochala,M.Barwińska,W.Sielska,W.Pasternak- w piosence ,,Każdy może być świętym’’,
z repertuaru zespołu ,,Mocni w Duchu’’. Za udział i wykonanie utworu otrzymaliśmy wyróżnienie.
Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody.Szkoła nasza otrzymała ilustrowaną ścienną mapę Europy,która służyć będzie uczniom jako pomoc dydaktyczna.
Do występu, uczniów przygotowała katechetka-Ewa Dudek

 

Dzień Ziemi – powód do świętowania!

„My, przedszkolaki na ziemskiej kuli,

wiemy, że Ziemię trzeba przytulić,

zadbać o lasy, powietrze, wodę,

kwiaty, zwierzęta - całą przyrodę! ”

Przedszkolaki z klasy 0b włączyły się do akcji ratowania naszej planety-Ziemi.

Zakładając ochronne rękawiczki, wyruszyliśmy sprzątać mały skrawek ziemi – nasz ogródek przedszkolny i teren dookoła stawu. Bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem zbieraliśmy śmieci. Wiemy, co to jest segregacja odpadów i do jakich pojemników należy wrzucać poszczególne śmieci, ponieważ rozmawialiśmy o tym na zajęciach.

Szkoda, że święto Ziemi jest tylko raz w roku, bo o przyrodę powinniśmy dbać cały rok!

                                                                                                                                                Dorota Krzyszkiewicz

 

Wyróżnienie dla SP2 w konkursie plastycznym

„Motylem jestem… świat owadów inspirowany kolorami”

Miło nam poinformować, że Angelika Siarkiewicz, uczennica oddziału 0a otrzymała wyróżnienie za swoją pracę plastyczną w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Nasza Mała Ojczyzna” pod hasłem „Motylem jestem… świat owadów inspirowany kolorami”, organizowanym przez Szkołę Podstawową w Osolinie.

Gratulacje dla Angeliki i dumnych rodziców!

Szkolni organizatorzy konkursu

 

„Mistrzowie rachunku”

/foto/

17 kwietnia w Szkole Podstawowej w Żmigrodzie odbyła się VIII edycja Powiatowego Konkursu „Mistrz Rachunku”. W zmaganiach konkursowych wzięli udział uczniowie klas trzecich. Naszą szkolną społeczność reprezentowali: Robert Kozieras z kl. III d i Bartosz Kucharski z III a. Chłopcy musieli wykazać się umiejętnością szybkiego, sprytnego i poprawnego liczenia. Konkurs zakończył się podwójnym sukcesem – Robert jest zdobywcą I miejsca, a Bartek zajął V miejsce.

Robertowi i Bartkowi – mistrzom rachunku, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Urszula Kupiec

 

CUDOWNY ŚWIAT W MINIATURZE

17 kwietnia 2018 klasy 0b i 0c udały się na wycieczkę do Kolejkowa, aby obejrzeć największą makietę kolejową w Polsce, tętniącą życiem i przedstawiającą wspaniały Dolny Śląsk.

Swoje miejsce znalazły tutaj takie perełki architektoniczne jak: Dworzec Świebodzki, kamienice wrocławskiego rynku, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu, schronisko Szwajcarka w Sudetach Zachodnich.

W Kolejkowie widzieliśmy życie na wsi, towarzyszyliśmy turystom podczas górskich wypraw, wzięliśmy udział w akcji ratunkowej, wcieliliśmy się w leśniczych, narciarzy, kupców, pracowników budowlanych, cyrkowców czy plażowiczów.

Wycieczka okazała się strzałem w dziesiątkę! W szczególności przyciągnęła uwagę chłopców, których interesowały różne marki samochodów, motocykli, pojazdów policji czy służb ratowniczych. Wiele radości sprawiły  figurki ludzi przedstawiające  różne czynności dnia codziennego.

                                                                                                                   Dorota Krzyszkiewicz i Karolina Duda

NARESZCIE WIOSNA!!!

   Przedszkolaki z naszej szkoły, klasy 0a, 0b i 0c udały się 26 marca na trzebnicki deptak, gdzie wraz z dziećmi z innych placówek  pożegnały wielkim okrzykiem zimę i radośnie przywitały wiosnę : „ Wiosno, Wiosno, usłysz nas, Przybądź już na Ciebie czas!”

   Ozdobą naszego orszaku była oczywiście piękna Marzanna- podarunek dla Pani Zimy. Wszystkie dzieci śpiewały piosenki o wiośnie i wraz z Trzebnickim Super Kotem maszerowały w stronę Rynku. Po obejrzeniu przedstawienia o nadchodzącej wiośnie i złożeniu darów, przedszkolaki otrzymały słodki poczęstunek w postaci cukierków.

     Wszyscy cieszymy się z nadejścia WIOSNY.

                                                                         D.Krzyszkiewicz, K.Duda, E.Ciumertov

 

Trzebnica-moje miasto.

     23.03.2018r. w sali widowiskowej GCKiS odbył się IV Gminny Konkurs Recytatorski pt. „Trzebnica-moje miasto, Polska-moja ojczyzna”  zorganizowany przez Przedszkole Publiczne nr 2 w Trzebnicy. Naszą szkołę reprezentowała Alicja Babel z klasy 0b recytując wiersz Julianny Michorczyk pt. „Trzebnico”. Za tę recytację otrzymała wyróżnienie.

      W konkursie wzięło udział 11 reprezentantów z przedszkoli i placówek gminnych. Wszystkie dzieci pięknie recytowały wiersze o naszym mieście i kraju. Po występach mogliśmy obejrzeć wspaniałe przedstawienie przygotowane przez dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 Polskiej Niezapominajki pt.”Super Kot zwiedza kraj”. Dzieci w kolorowych strojach i przebraniach prezentowały wierszyki, dialogi  i tańce regionalne. Super Kot podróżując, zwiedzał poszczególne miasta w Polsce. Miło było je  oglądać.

     Po przedstawieniu nastąpiła wyczekiwana chwila ogłoszenia wyników konkursu. I miejsce otrzymała - Alicja Janusiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy. II miejsce otrzymał - Karol Zdrajkowski z Przedszkola Publicznego nr 2 w Trzebnicy i III miejsce - Bruno Kasprzyk z Niepublicznego Przedszkola „SŁONECZKO” w Trzebnicy. Pozostałe dzieci dostały wyróżnienia. Każde dziecko otrzymało nagrodę książkową, puzzle, dyplom oraz upominki przygotowane przez organizatorów. Na ich twarzach widać było wielką radość i zadowolenie.

         Życzymy wszystkim nagrodzonym  dalszych sukcesów recytatorskich.

                                                                                                                Dorota Krzyszkiewicz

 

 
" Wielkanocne jajeczko"
 
Już po raz drugi Szkolne Koło Wolontariatu oraz uczniowie ze szkoły Nr 2 w Trzebnicy zbierali słodycze w ramach akcji "Wielkanocne jajeczko". Celem tej inicjatywy było zebranie łakoci dla dzieci ze Szpitala Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Przez ponad dwa tygodnie uczniowie szkoły mogli wrzucać słodycze do pięknie ustrojonych koszyczków wielkanocnych" W akcji aktywny udział wzięli również uczniowie klas zerowych oraz  wolontariusze, którzy sami przygotowali plakaty, ustroili klasowe koszyczki. Rezultat przerósł nasze oczekiwania, zebraliśmy naprawdę pokaźną ilość słodyczy, którą tak jak wcześniej osobiście odebrała pracownica szpitala pani Marlena Dziadosz. Wszystkie słodycze zostały podzielone i trafiły do dzieci z oddziału pediatrycznego. Mamy nadzieję, że choć tak mały gest na chwilę poprawi nastrój dzieciom znajdującym się w tak wyjątkowym czasie na sali szpitalnej. 
Karolina Duda

 

VI Ogólnopolski Konkurs Historyczno- Regionalnym

Dużym sukcesem zakończył się udział uczennic Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy  w VI Ogólnopolskim Konkursie Historyczno- Regionalnym „Poznajemy źródła historii i kultury naszego regionu” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Gryfowie Śląskim. W kategorii praca plastyczna  „ Regionalne stroje ludowe” uczennica kl. 3 e  Milena Kubiak zajęła I miejsce,  uczennica kl. 3 e Zofia Podlacha zajęła II miejsce. Natomiast w VI Ogólnopolskim Konkursie Ekolog- Plastyk „Polska jakiej nie znacie- zwierzęta chronione”  Milena Kubiak oraz Zofia Podlacha otrzymały wyróżnienia. Dziewczynki otrzymały piękne dyplomy oraz nagrody.

                                                                                      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 M. Strzykalska

 

III e z przedświąteczną wizytą w domu „Senior- WIGOR”

 

/foto/

 

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Czas wielkanocny to także czas nadziei i  radości, związanej z budzącą się na nowo do życia przyrodą.  Z tej okazji 27.03.2018 r. uczniowie klasy III e SP nr 2 udali się z przedświąteczną wizytą do Dziennego Domu Pobytu dla Osób Starszych „Senior- WIGOR” w Trzebnicy.  Zaprezentowali przygotowany pod kierunkiem wychowawcy M. Strzykalskiej  i katechetki J.Bejm  montaż słowno- muzyczny pt. „Zielona Wielkanoc”, czym sprawili wielką radość seniorom. Uczniowie zostali obdarowani  gromkimi brawami i słodkim poczęstunkiem.

 

                                                                                                  M. Strzykalska

 

Powiatowy Konkurs Interpretacji Poezji Dziecięcej

W dniu 21 marca 2018 roku Szkoła Podstawowa w Czeszowie gościła uczestników konkursu recytatorskiego klas II. W XVIII edycji Powiatowego Konkurs Interpretacji Poezji Dziecięcej wzięło udział 18 uczniów z 6 gmin powiatu trzebnickiego. Tym razem młodzi recytatorzy wzięli na warsztat wiersze znanej i lubianej poetki Wandy Chotomskiej. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Blanka Pracowity z klasy IId i Stanisław Wróbel z klasy IIc. Staś, recytacją wiersza „Po co krowie rogi na głowie”, zdobył V miejsce.  Gratulujemy sukcesu i życzymy obojgu powodzenia w przyszłym roku!!!

 
 
"Ważna lekcja"
 
Nie od dziś wiadomo, że chłopcy w wieku przedszkolnym chcieliby w przyszłości zostać policjantami lub strażakami. Nie inaczej jest i w naszej klasie. W związku z tym dzieci z oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy zwiedziły trzebnicki Komisariat Policji. Policjanci z uśmiechem na twarzach oprowadzili nas po posterunku opowiadając o swojej pracy. Zobaczyliśmy dyżurkę, areszt oraz biura , w których na co dzień pracują policjanci. Zostaliśmy nawet zamknięci w areszcie, ale to oczywiście dla żartów, bo przecież my jesteśmy bardzo grzeczni. Na koniec oglądaliśmy radiowozy - te małe i duże,  mogliśmy nawet do nich wejść i zobaczyć z bliska jak to wszystko działa. Jesteśmy wdzięczni naszej Policji za to, że dba o porządek i nasze bezpieczeństwo każdego dnia. Wiemy jak niebezpieczna jest praca panów policjantów, a oni przecież z uśmiechem nam pomagają. Dziękujemy klasa 0c wraz z wychowawczynią. 
Karolina Duda

 

Warsztaty w muzeum

22 lutego  klasy IIIa I IIIc pojechały na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym punktem wyjazdu było poszukiwanie krasnali w okolicach  Placu Solnego i Rynku. Następnie uczniowie udali się do Arsenału Miejskiego, gdzie ma siedzibę Muzeum Archeologiczne. Tam uczestniczyli w warsztatach, był to główny cel wyjazdu. Klasa IIIa zajmowała się „ Sekretnym życiem antycznej amfory” natomiast IIIc „Wojownicy i księżniczki”.

Jadwiga Michalak, Maria Palkin

 

Konkurs Interpretacji  Poezji Dziecięcej dla klas I.

 

14 marca 2018r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Zawoni odbył się XVIII Powiatowy Konkurs Interpretacji Poezji Dziecięcej. W konkursie brało udział 24 uczniów z poszczególnych gmin powiatu trzebnickiego. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy I a   Bianca Chaładaj, która zajęła V miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

                                                                                                              J.Straszak

 

 

Szkolny Konkurs Interpretacji  Poezji Dziecięcej dla klas III

9 marca odbył się  Szkolny Konkurs Interpretacji  Poezji Dziecięcej dla klas III. Wzięło w nim udział 15 uczniów. Dzieci recytowały wiersze Wandy Chotomskiej.

Oto wyniki:

I miejsce  -  Katarzyna Kumor IIIa, Nadia Rudkiewicz  IIIe

II miejsce  -  Hanna Szyjka IIIa

III miejsce  -  Wiktoria Massalska IIIe, Maksymilian Gajewicz IIId

             Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplom oraz nagrodę książkową, którą ufundowała Rada Rodziców. Kasia i Nadia zaprezentują się 27 marca na etapie powiatowym konkursu, który odbędzie się  w naszej szkole. Życzymy im powodzenia!

 Koordynatorki: Iwona  Gajska, Jadwiga Michalak

 

0A i 0B w Domu Drzewa

W poniedziałek, 5 marca klasy 0A i 0B miały okazję odwiedzić niezwykłe miejsce – Dom Drzewa – Ośrodek Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Milicz. Kiedyś zabytkowy budynek wyłuszczarni szyszek obecnie zrewitalizowany służy jako edukator w przyrodniczo-leśnych sprawach. Dzieci dowiedziały się jak wyglądał i funkcjonował ogromny piec do pozyskiwania nasion z szyszek, czym różnią się tropy od śladów, jakie cechy powinien mieć dobry obserwator, jakie zwierzęta zamieszkują las i jakie są ich zwyczaje. Chętni uczniowie odpowiadali na leśne zagadki, zdobywali nagrody i sami rozpoznawali tropy. Na koniec wszyscy odwiedzili „Laboratorium Przyrody”, gdzie w towarzystwie przyrodniczych eksponatów nasi mali odkrywcy wykonali prace plastyczne o leśnych zwierzętach. Zarówno dzieci, jak i opiekunowie – wrócili bardzo zadowoleni z tej wyprawy.

 

Ewelina Ciumertov, Dorota Krzyszkiewicz

 

Wyjazd do Teatru Lalek

08.03.2018 r. uczniowie klasy II a i III e udali się do Teatru Lalek we Wrocławiu na spektakl pt. „Co krokodyl jada na obiad?” Spektakl składał się z dwóch części. W pierwszej, dzieci poznały historię ciekawskiego Słoniątka, które zadawało mnóstwo pytań, chciało wiedzieć po co żyrafie długa szyja i cętki, a także co krokodyl jada na obiad. To jednak pytanie tabu i starsze zwierzęta bały się na nie odpowiedzieć. Jedynie ptak kolo poradził mu, by wybrał się nad rzekę Limpopo i zapytał o to samego krokodyla. Dzieci dowiedziały się, że ciekawość jest sposobem na poznawanie świata. Druga część spektaklu opowiadała o oswojeniu przez człowieka zwierząt domowych i kota, który pozwolił się udomowić, ale na własnych warunkach. „Co krokodyl jada na obiad?” to przedstawienie z piękną scenografią, drewnianymi rzeźbami zwierząt, dekoracjami  nawiązującymi do  afrykańskich krajobrazów oraz etniczną muzyką Joszko Brody. Spektakl uświadomił dzieciom, że wszyscy – ludzie i zwierzęta powinny żyć w harmonii, bo są od siebie współzależni, pozwolił  zastanowić się nad pytaniami o początek świata, cywilizacji i kultury.

                                                                                                     M. Strzykalska, M. Łabanda

 

Dzień Kobiet w klasie 0 b

W związku z  Dniem  Kobiet w klasie 0 b chłopcy zaskoczyli  swoje koleżanki.  Wyrecytowali  wspaniale życzenia i wręczyli piękne kwiaty wraz z laurkami. W gronie  pięknych kobiet, które odwiedziły nas w tym wyjątkowym dniu była Pani Dyrektor Grażyna Kantecka, Pani Wicedyrektor Lidia Piotrowska, Pani Wicedyrektor Renata Górecka oraz wszystkie Panie, które uczą  przedmiotów dodatkowych. Nasi chłopcy składali również życzenia i wręczali kwiaty Paniom z pozostałych zerówek 0 a i 0 c. Dzień Kobiet w naszej klasie był bardzo uroczysty i niezapomniany.

Dorota Krzyszkiewicz

Wyjazd do teatru

W czwartek 15 lutego kasa 0 c była w  Teatrze lalek we Wrocławiu na spektaklu pt. " Czarodziejski Flet". Przedstawienie skierowane do dzieci oparte było na jednej z najsłynniejszych oper Mozarta, opowiadało o magicznej sile muzyki i miłości. Opowieść o relacjach nocy i dnia oraz niezwykłych bohaterach tj: Tamina i Paminy, Papagena i Papageny. Spektakl był ciekawy, lekki a jednocześnie bardzo zabawny z odniesieniem do współczesności. "Czarodziejski Flet" to dla młodego widza doskonały początek przygody z muzyką klasyczną.

Karolina Duda

" Czyste powietrze wokół nas"

Uczniowie klas 0 ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Trzebnicy w dalszym ciągu kontynuują program antynikotynowy " Czyste powietrze wokół nas" Tym razem uczniowie poznali dinozaura  "Dinka" najlepszego przyjaciela dzieci, który pomógł nam nauczyć się piosenki. Dinek towarzyszy nam również na każdym etapie programu na wycieczkach oraz zajęciach w sali. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w projekcie, który jest pierwszym etapem edukacji prozdrowotnej dzieci w zakresie nabywania wiedzy na temat szkodliwości palenia.

Karolina Duda

 

Szkolny Konkurs Interpretacji  Poezji Dziecięcej dla klas  I i II

21 lutego odbył się  Szkolny Konkurs Interpretacji  Poezji Dziecięcej dla klas  I i II. Wzięło w nim udział 21 uczniów. Pierwszoklasiści i drugoklasiści recytowali wiersze autorstwa  Wandy Chotomskiej.  Oto wyniki:

Klasa I

I miejsce  -  Bianca Chaładaj Ia

 II miejsce  -  Aleksandra  Halicka Ib

III miejsce  -  Anna Kaczor  Ia, Oliwia Davis Ic, Lila Płuciennik ic

Klasa II

I miejsce  -  Stanisław Wróbel IIc, Blanka Pracowity IId

 II miejsce  -  Iona  Nagy IIb

III miejsce  -  Kinga Stępień IIb, Mateusz Włodarczyk  IIa

Pierwszoklasistka Bianca zaprezentuje  się 14 marca na etapie powiatowym konkursu, który odbędzie się  w Zawoni. Natomiast drugoklasiści Stasio i Blanka wystąpią 21 marca w Czeszowie. Życzymy im powodzenia!

 Koordynatorki: I. Gajska, J. Michalak

 

Wizyta u weterynarza

W piątek 16 lutego klasa 0c wraz z wychowawcą odwiedzili gabinet weterynaryjny "IATROS" w Trzebnicy. W tym dniu dzieci poznały tajemnice pracy lekarza weterynarza. Usłyszeliśmy i zobaczyliśmy jak prawidłowo zając się chorym zwierzakiem. Nas pacjent "Lisek" - został osłuchany, przeszedł kontrolne badania uszu i pyska. Niesyty musiał też mieć założony wenflon oraz zrobione USG brzuszka a na koniec okazało się że musiał mieć również wykonany mały zabieg co skutkowało zszyciem łapki. W tym dniu zwiedziliśmy gabinet, obejrzeliśmy niezbędne narzędzia oraz oglądaliśmy krwinki czerwone pod mikroskopem. Dzieci zadawały ciekawe pytania a pani doktor cierpliwie odpowiadała na każde z nich.


Karolina Duda

Bal karnawałowy

We wtorek 13 lutego  odbył się bal karnawałowy. W tym dniu wszystkie klasy 0 i I wspólnie bawiły się na sali GCKiS w Trzebnicy. Przez 2 godziny w towarzystwie pirata i Myszki Mini bawiliśmy się na całego. Dzieci wyglądały pięknie w różnorodnych strojach były księżniczki, kowboje oraz wielu superbohaterów. Były wspólne konkursy i zabawy, które przyniosły wiele radości i uśmiechu na twarzach dzieci. W tym dniu liczyła się tylko zabawa. 
Karolina Duda

 

Wycieczka do Papugarni

06.02.2018 r. klasy 0b i 0a udały się na wycieczkę do Papugarni Kubuś & Endriu w Obornikach Śląskich. To magiczny świat egzotycznych ptaków: ary, amazonki, kakadu i wielu innych gatunków papug. Wizyta w Papugarni wzbudziła wśród uczniów wiele emocji. Była radość, ale były też i łzy. Na zdjęciach możemy zobaczyć uśmiechnięte twarze dzieci i opiekunów. Wycieczka okazała się niezapomnianą przygodą dla wszystkich naszych małych pociech. 

                                                                                                          Dorota Krzyszkiewicz i Ewelina Ciumertov

 

Dzień Czarnego Kota w SP2

 

 

Święto narodziło się we Włoszech. Powstało z inicjatywy krajowego stowarzyszenia obrony zwierząt i środowiska. Celem tego dnia jest nie tylko wystosowanie apeli o opiekę nad czworonogami, ale także walka z uprzedzeniami i przesądami, które są wyjątkowo krzywdzące dla czarnych kotów. Czarne koty bowiem mają strasznego pecha. Są źle traktowane, przedstawiane w najgorszym świetle i wciąż tępione za to rzekome sprowadzanie nieszczęścia na ludzi.
W naszej szkole postanowiliśmy przełamać te krzywdzące przesądy i zorganizowaliśmy prawdziwe święto naszych czarnych braci mniejszych. Uczniowie klas pierwszych drugich przyszli do szkoły przebrani za czarne koty. Każdy kot otrzymał prezent - niespodziankę. Dodatkowo został ogłoszony konkurs plastyczny, w którym wszystkich uczestników uhonorowano nagrodą.
Wszystko po to, aby zdobyć przychylność uczniów i przekonać ich, iż czarny kot nie tylko pecha nie niesie, ale wręcz … przynosi… szczęście.

Wszystkim naszym kotom serdecznie dziękujemy!

 

Monika Lech

Renata Marszałek

 

 

Wystawa klocków Lego

11 stycznia uczniowie klasy III b i klasy III d zobaczyli największą w Polsce Wystawę Budowli z Klocków Lego. Wystawę przygotowano na terenie Stadionu we Wrocławiu i składała się ona prawie ze 100 makiet. Uczniowie mogli podziwiać największy eksponat wystawy, wykonany z klocków Lego, czyli model Boeinga 747. 11 metrowy samolot budowano prawie rok z miliona klocków i wzbudzał w oglądających niekłamany  zachwyt. Kolejna atrakcja dla miłośników piłki nożnej, to figury R. Lewandowskiego i P. Celebana – kapitana Śląska, przedstawione w skali 1:1. Wielkim zaskoczeniem była dla nas postać najwyższego człowieka świata. Robert Waldow miał 272 cm wzrostu, a jego figura z klocków Lego, była naturalnych rozmiarów. Oprócz budowli, postaci, interaktywnej mapy Europy, makiet kolejowych, przygotowano dla zwiedzających Strefę Zabawy. Można tam było tworzyć konstrukcje z ogromnych klocków Lego, budować samochody, które zjeżdżały z pochylni, a na licznych stolikach układać mozaiki, budowle. Szkoda tylko, że czas leci tak szybko i trzeba było wracać.

Urszula Kupiec, Justyna Majcher

 

 

Odrobina egzotyki przed feriami.

12.01.2018 r. klasy 2 d i 3 e udały się na wycieczkę do Papugarni „Kubuś & Endriu” w Obornikach Śląskich. Jest to największa papugarnia na Dolnym Śląsku, gdzie można oglądać około 100 papug przeróżnych gatunków: Ary, Amazonki, Kakadu, Żako, Nimfy i wiele innych.  Przed wejściem do sali z papugami musieliśmy umyć ręce płynem antybakteryjnym i przejść po macie dezynfekcyjnej, aby nie wnosić zarazków. W sali byli animatorzy, którzy dbają o bezpieczeństwo gości i papug. Kilka chwil po wejściu ptaki weszły nam dosłownie na głowę, kolorowe papugi obsiadły całe nasze towarzystwo. Niczym w amazońskiej dżungli. Małe i duże. Żółte, niebieskie, zielone, czerwone, a nawet białe papugi spoglądały na nas z lin i konarów drzew. Mieszkanki Papugarni nie siedziały grzecznie zamknięte w klatkach, ale latały nad naszymi głowami. Co więcej, siadały na naszych rękach, plecach i głowach. Ptaki są oswojone i przyzwyczajone do obecności ludzi. Lubią się przytulać, domagają pieszczot i są bardzo ciekawskie! Zaglądały do torby na aparat, za kołnierz, do ucha, przeczesywały włosy. Papugi bardzo skupiały się na różnych świecących błyskotkach: kolczykach, zegarkach. Zainteresowaniem ptaków cieszyły się również sznurówki. Karmiliśmy papugi ziarnem, które wcześniej kupiliśmy w recepcji. Dowiedzieliśmy się, że Ara zdecydowanie woli, kiedy wysypuje się jej ziarenka na rękę, bo jej duży dziób nie mieści się w kubku. Papugi były bardzo przyjacielskie, chociaż dostojne Ary pokazywały, kto tu jest szefem. Wizyta w Papugarni dostarczyła dzieciom wiele radości i emocji. Przybliżyła także świat egzotycznych, pięknych ptaków.


Małgorzata Strzykalska

Halina Grocholska

 

Jasełka klasy 0c

Jeszcze przed feriami uczniowie klasy 0c wraz z wychowawcą Karoliną Dudą zaprezentowali przedstawienie jasełkowe, z okazji dnia " Babci i Dziadka". Na przedstawienie przybyło wiele gości nie tylko dziadkowie, ale także rodzice uczniów. Po pięknym przedstawieniu dzieci wręczyły własnoręcznie przygotowane laurki. Babcie wzbogaciły się o piękne bransoletki a dziadkowie dumnie prezentowali medale. Spotkanie było  bardzo uroczyste nie zabrakło ciasta, babeczek, owoców wszystko za sprawą rodziców, którzy bardzo chętnie zaangażowali się w przygotowania. Całe przedstawienie, które wzbudziło wiele emocji wzbogacone było o piękny wystrój a stroje dzieci powodowały zachwyt w oczach wszystkich zgromadzonych.W imieniu swoim składam jeszcze raz wyrazy podziękowania dla rodziców, którzy stanęli na wysokości zadania i sprawili, że uroczystość była tak wyjątkowa nie tylko dla dziadków, ale również i przed wszystkim dla moich małych krasnali. 
 Karolina Duda.

 

 

Jasełka klasy 0b

Uczniowie klasy 0b wraz z wychowawczynią Dorotą Krzyszkiewicz zaprezentowali we wtorek 09.01.2018r. przepiękne Jasełka przygotowywane od kilku tygodni. Przedstawienie wzbudziło wiele emocji i zachwytu. Wspólny śpiew kolęd, piękne dekoracje i stroje uczniów nadały temu wydarzeniu niezwykły charakter. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie, nauczone perfekcyjnie role, wierszyki i kolędy. Wszyscy stworzyli wspaniałą, świąteczną atmosferę i podbili serca całej widowni, wśród której znaleźli się rodzice , babcie i dziadkowie.

                                                                                                                                           Dorota Krzyszkiewicz

 

Spotkanie kolędowe w „Senior – WIGOR”

     20 grudnia 2017 r. uczniowie klasy III e ze Szkoły Podstawowej nr 2 pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Strzykalskiej oraz katechetki Janiny Bejm odwiedzili pensjonariuszy w Gminnym Dziennym Domu Pobytu Osób Starszych "Senior – WIGOR" w Trzebnicy. Było to już drugie takie świateczne spotkanie. Celem wizyty było wspólne kolędowanie. Uczniowie pięknie wyrecytowali przygotowane wiersze o Bożym Narodzeniu i wspólnie z seniorami zaśpiewali kilka tradycyjnych kolęd. Uczennica Maja Zawadzka, która rozpoczęła naukę w Szkole Muzycznej pięknie zagrała na wiolonczeli kolędę "Gdy śliczna Panna". Seniorom występ dzieci bardzo się podobał i brawom nie było końca. Dzieci wraz z opiekunkami złożyły wszystkim życzenia świąteczne i połamały się opłatkiem. Obdarowały też pensjonariuszy i wszystkich pracowników własnoręcznie wykonanymi kartkami świątecznymi oraz pierniczkami. Seniorzy, którzy bardzo czekali na wizytę dzieci, również mieli dla nich niespodziankę. Ofiarowali dzieciom wykonane przez siebie pierniczki oraz kukiełki jasełkowych postaci: Maryi, Józefa, aniołów, pasterzy, króli, zwierząt ze stajenki, a nawet diabła. Dzieci dumnie wracały do szkoły wysoko niosąc otrzymane kukiełki. Taki orszak z kolei wzbudził zainteresowanie przechodniów, którzy zatrzymywali się, witali dzieci uśmiechem i życzyli wesołych świąt. Wizyta dzieci u seniorów z pewnością nie była ostatnią. Obie strony  planują już następne spotkanie.  

 

                                                                                           M. Strzykalska, J. Bejm

 

 

"Hej kolęda, kolęda!"

 

 

W niedzielę 7 stycznia w naszej trzebnickiej Bazylice odbył się Koncert Kolęd w wykonaniu Małego Chórku Szkolnego. 
Dzieci zaśpiewały aż dziesięć polskich, najpiękniejszych, tradycyjnych kolęd i pastorałek. Nawiązując do Uroczystości z poprzedniego dnia zaczęliśmy kolędą "Mędrcy Świata", a zakończyliśmy prosząc o Błogosławieństwo w kolędzie "Bóg się rodzi".
Było to ogromne wydarzenie dla występujących, ich najbliższych oraz dla mnie.
Mamy nadzieję, że ten pierwszy występ w Bazylice nie będzie ostatnim. A może stanie się tradycją?
Małgorzata Łabanda 

 

Spotkanie z poetką Julianną Michorczyk

 

 

„Kiedy jest poezja – poeci też są poezją. Prawdziwy poeta nie jest poetą. Prawdziwy poeta jest poezją. - Edward Stachura

 

            Poeta… Bywa marzycielem i magiem, dotknięcie jego słowem potrafi tworzyć cuda. Magia, która wyczarowuje świat pełen barw, letnich motyli czy zimowych krajobrazów.

            W ponury, deszczowy dzień grudnia, który swoją aurą nie zapowiadał niczego szczególnego dzieci z klas 1c i 3c wraz ze swoimi wychowawczyniami miały szczęście dotknąć magii. Stała się ona naszym udziałem dzięki wizycie niezwykłej postaci, pani Julianny Michorczyk. Pani Julianna znana jest dzieciom, bowiem przez wiele lat pracowała z nimi i dla nich. Oddając im swój czas i serce, doskonale rozumiejąc dziecięce uczucia i potrzeby.

            Wierszy pani Julianny słuchaliśmy z zapartym tchem.

 

„Idzie do szkoły

wesoły Franek,

-zaczekaj chwilę!

Słyszy wołanie.

Patrzy wokoło

zdumiony Franek,

nikogo nie ma

tylko bałwanek.”

 

            Zamarzył się dzieciom bałwanek i grudzień pełen białego śniegu. Ale przecież na dworze zamiast śniegu jedynie plucha.

            Tak było aż do wizyty naszej cudownej czarodziejki. Pani Julianna czytała, a na dworze zaczął padać śnieg. Dzieci wpadły w prawdziwą euforię, pani Julianna czytała, a śnieg padał, padała i padał… Zrobiło się biało, świątecznie i magicznie.

            Bez wątpienia - pani Jola (dla przyjaciół) to nie tylko poetka i doświadczony pedagog, ale także „Prawdziwa Czarodziejka”.

 

„To niemożliwe

pomyślał Franek,

żeby mnie wołał

 mały bałwanek?.

Ręką mu macha

biały bałwanek,

oczy przeciera

zdumiony Franek.

Elo! -  jestem

wesoły Franek,

siemka !- a ja jestem

bałwanek Marek.

Odtąd do szkoły

w każdy poranek,

szedł razem z  Frankiem

 bałwanek Marek „

(„Kumple” - Julianna Michorczyk)

 

Opracowała: Monika Lech

 

Jasełka „Przy żłóbku” 

19 grudnia, tuż po zmroku uczniowie kl. III d i ich rodzice uczestniczyli w tajemnicy Bożego Narodzenia. Było Dzieciątko Boże, Matka Boska i Święty Józef. Był chór aniołów, zadziwieni pasterze podążający do szopki i Trzej Królowie, którzy przybyli do stajenki i złożyli dary – złoto, kadzidło i mirrę. Przy żłóbku nie zabrakło też Dzieci, które swoje serca ofiarowali Dzieciątku – Królowi. Uroku inscenizacji dodały kolędy śpiewane przez uczniów i ich rodziców, i które napełniły wszystkich świąteczną radością. Brawami nagrodzony został występ Filipa, który zaprezentował obecnym kolędę „Wśród nocnej ciszy” grając na akordeonie.

Jasełkowe spotkanie okraszone zostało życzeniami i prezentami dla rodziców w postaci pięknie wykonanych „betlejemskich szopek”.

Wspaniały występ uczniów dostarczył wielu wzruszeń i radości nie tylko rodzicom, ale także wychowawczyni, która jest dumna ze swoich małych aktorów.

wychowawczyni Urszula Kupiec

 

„Pierwsza gwiazdka”

Dnia 6 grudnia uczniowie z klasy Ib i IIIa udali się do Wrocławia na premierowy pokaz filmu pt. „Pierwsza gwiazdka”.  Pojechali tam na zaproszenie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej . Wydarzenie to miało miejsce w Kinie Nowe Horyzonty,  na dzieci czekały niespodzianki słodycze i odblaski z logo organizatora oraz spotkanie z Mikołajem.

Uczestniczka wyjazdu Hania z klasy IIIa napisała tak: „Film opowiadał o narodzinach Jezusa. Głównym bohaterem był mały osiołek Bo, który tęsknił za życiem z dala od codziennej pracy w młynie. Pewnego dnia zebrał się na odwagę i wraz z przyjacielem gołębiem uciekł na wolność. Przypadkiem trafił pod dach Maryi i Józefa, którzy się nim zaopiekowali. Bo towarzyszył im w podróży do Betlejem, podczas której przeżywali  wiele zabawnych i niebezpiecznych sytuacji.  Wszystko skończyło się szczęśliwie”.

Pierwszoklasiści i trzecioklasiści wrócili do domu pełni wrażeń i w świątecznym nastroju, teraz oczekują  - „Pierwszej gwiazdki”.

Iwona Gajska, Jadwiga Michalak

 

Świąteczne warsztaty

12.12.2017 r. klasy 2 d , 3 e oraz grupa świetlicowa wzięły udział w warsztatach rzemiosła artystycznego dla dzieci, zorganizowanych w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy, prowadzonych przez Państwo Bożenę i Pawła Łaczmańskich. Warsztaty przeniosły nas w radosną atmosferę przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Drewniane anioły, Mikołaje, choinki i renifery bardzo podobały się dzieciom. Każdy uczestnik samodzielnie oszlifował, a potem pomalował piękną drewnianą choinkę. Uczniowie z wielkim entuzjazmem i pomysłowością ozdabiali także pierniczki i ciasteczka. Następnie uczniowie  wykonali kolorowe łańcuchy z papieru, które zdobią choinkę w sali konferencyjnej  Starostwa Powiatowego.                                                                                                                                 

Dzięki prelekcji Pana Pawła Łaczmańskiego dzieci dowiedziały się m. in. jaka jest różnica między drzewem a drewnem, jakie są rodzaje drewna i do czego najlepiej je wykorzystać.  Bardzo dziękujemy za przybliżenie ducha i atmosfery świąt i możliwość uczestniczenia w ciekawych  warsztatach. Pamiątką będą samodzielnie ozdobione drewniane choinki i pierniczki, które ozdobią domowe choinki dzieci.

                                                                                                                  H. Grocholska, M. Strzykalska

Serce za odwagę

Okres przedświąteczny to czas, kiedy większość z nas angażuje się w przeróżne akcje, dzięki którym możemy okazać swe serce – podzielić się cząstką siebie. W tym roku uczniowie klasy 3 e mieli okazję włączyć się w wyjątkową inicjatywę pod hasłem „SERCE ZA ODWAGĘ”, której inicjatorem jest Stowarzyszenie "Pro Patria – Lokalni Patrioci” i „Głos Bohatera” oraz Miejskie Przedszkole nr 2 w Płocku. W ramach akcji uczniowie przygotowali kartki świąteczne z życzeniami adresowane do  Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. W ten symboliczny sposób dzieci  złożyły  podziękowanie za wielką  odwagę, jaką odznaczali się Bohaterowie w czasach wojny, oddali  hołd ludziom, dzięki którym mogą uczyć się i bawić w wolnym kraju.

                                                                                                                     M. Strzykalska

Bezpieczna droga do szkoły

PODSUMOWANIE AKCJI " BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY"

     5 XII w naszej szkole odbyło się podsumowanie akcji "Bezpieczna droga do szkoły". Dzieci z klas pierwszych spotkały się  w  sali gimnastycznej, aby porozmawiać o ich bezpieczeństwie na drodze. Na początku wystąpiła klasa II b , która przedstawiła montaż słowno muzyczny pt. „ Bądź uważny na drodze”.  Pierwszoklasiści uważnie słuchali i oglądali, a potem odpowiadali na pytania  zadawane przez prowadzącą.

     W drugiej części  był turniej miedzyklasowy związany z bezpiecznym poruszaniem się dzieci po drogach.  Uczniowie wspaniale odpowiadali na każde pytanie.

     Spotkanie zakończyło się wręczeniem dyplomów dla każdej klasy.

                                                                                                 Organizatorki : Jolanta Straszak Renata Marszałek

 

Niezwykłe spotkanie z Yemayą- Królową Mórz

Uczniowie z klasy 2c i 2d wraz z wychowawczyniami 1 grudnia 2017r. przyjechali do Teatru Lalek we Wrocławiu, aby obejrzeć przedstawienie „Yemaya Królowa Mórz”. Spektakl opowiadał historię chłopca o imieniu Omar obdarzonego bogatą wyobrażnią, który lubił rozmawiać z kwiatami i z przedmiotami, z którymi się zwykle nie rozmawia. Pewnego dnia, gdy domy w  jego mieście zaczęły się rozpadać on razem z tatą postanowia uciec przez ocean. Chłopiec podczas burzy wpada do morza  i trafia do cudownego, tajemniczego świata, potężnej królowej mórz Yemayi. W podwodnym  świecie  przeżywa liczne przygody. Po pewnym czasie jednak mały Omar wraca do swojego ojca i razem wyruszają w dalszą podróż szukać  lepszego świata.

Baśń o podwodnym królestwie podkreśla znaczenie takich wartości jak: tolerancja i akceptacja odmienności. Rozwija i pobudza w odbiorcach zdolność do współczucia i zrozumienia innych. Pełne magii, niezwykłej muzyki i niepowtarzalnej scenografii przedstawienie zachwyciło nas wszystkich. Wizualizacje i światła podkreślające baśniowy charakter inscenizacji, w której wszystko może się zdarzyć wywarły na nas niezapomniane wrażenie.

 

                                                                                                                          Halina Grocholska, Jolanta Szymczyk

 

Akcja podziel się cukierkiem

W dniach 27.11 -01.12 w Szkole Podstawowej Nr. 2  po raz pierwszy  odbyła się zbiórka słodyczy dla dzieci z oddziału pediatrycznego Szpitala Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. W tych dniach wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli oddać symbolicznego cukierka, batonika,lizaka lub wafelka na rzecz dzieci znajdujących się w szpitalu. Akcja "Podziel się cukierkiem" mile nas zaskoczyła i przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Zebraliśmy wiele różnych słodyczy, które na pewno umilą pobyt dzieciom na szpitalnym oddziale. W poniedziałek 4 grudnia pracownik szpitala osobiście przyjechał i odebrał wszystkie łakocie a w zamian dzieci z klasy 0c , ( które zaangażowały się osobiście wraz z wychowawcą w zbiórkę) otrzymały upominek. Mamy nadzieję, że nasz mały gest poprawi choć na chwilę humor innym i już dziś wiemy, że to nie była ostatnia akcja jaką przeprowadzaliśmy w naszej szkole.

                                                                                                                                                                Karolina Duda

 

Konkurs plastyczny

Miło na m poinformować, że nasze uczennice z klasy 0A Hanna S. (wyróżnienie) i 0C Klementyna G. wzięły udział w uroczystym wręczeniu nagród w konkursie plastycznym "DYM JEST ZŁY, BO NAS TRUJE, A OD NIEGO SIĘ CHORUJE". Dziewczynki otrzymały prezenty z rąk Pana Burmistrza Marka Długozimy, który objął honorowy patronat nad konkursem. Obejrzeliśmy również ciekawy występ dzieci z przedszkola Krasnala Hałabały nawiązujący do tematu konkursu. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

                                                                                                                                                               Karolina Duda

 

Moskiewska Rewia na Lodzie - "Królowa Śniegu” i zaczarowana klasa 1c

Moskiewska Rewia na Lodzie jest znanym i niezwykle cenionym na całym świecie zespołem młodych artystów. Warto zauważyć, iż był on jedną z głównych atrakcji na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Paryż 2005, 2007, 2008, 2010. 

Dziś, 23 listopada 2017 roku, ten niezwykły sztab utalentowanych gwiazd przeniósł nas, zafascynowanych obserwatorów, do świata pełnego kolorów, emocji, wrażeń i wzruszeń… Widowisko, jakie zaprezentowała Moskiewska Rewia wyreżyserowane przez znakomitą mistrzynię jazdy figurowej na lodzie Olgę Kondraszową, oparte na jednej z najsłynniejszych i najpopularniejszych baśni dla dzieci: „Królowa Śniegu” obejrzeliśmy z zapartym tchem. 

Spektakl obfitował w oryginalną szatę muzyczną, choreografię pełną popisów indywidualnych zawierających trudne elementy jazdy figurowej na lodzie, bogatą warstwę scenograficzną, wspaniałe kostiumy, dekoracje, światła oraz efekty pirotechniczne.

Wszystko to sprawiło, że zostaliśmy zaczarowani i oczarowani spektaklem. Pełni wzruszeń i pozytywnych emocji wróciliśmy do Trzebnicy - uczniowie klasy 1c wraz z wychowawcą i opiekunami.

Opracowała: Monika Lech

 
 

Uroczystość pasowania na ucznia…

zdjęcia/

 Ślubujemy!

„Wypełniać sumiennie obowiązki ucznia. Uczyć się pilnie, być dobrym kolegą.

Dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły oraz domu rodzinnego. Przynosić dumę rodzicom i nauczycielom. Swoim zachowaniem i nauką sprawiać innym radość”.

„Najtrudniejszy pierwszy krok”. 1 września 2017 roku mury Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy przekroczyło 68 uczniów klas pierwszych. Pełni obaw, ale i niemałej ekscytacji, która towarzyszy każdemu nowemu wyzwaniu rozpoczęli swą przygodę z edukacją. Każdego dnia budowali solidne podstawy do stania się pełnoprawnym uczniem: poznawali nowe otoczenie, zawiązywali przyjaźnie, uczyli się obowiązujących zasad. Śpiewali piosenki, malowali, wycinali, pisali i czytali.

Z każdą spędzoną w szkole minutą strach i niepewność ustępowały miejsca entuzjazmowi. Aż wreszcie…

25 października byli już gotowi, by w pełni przyjąć na siebie obowiązki ucznia. W świątecznych nastrojach, w przepięknej scenerii i pośród zaproszonych gości zaprezentowali własne umiejętności artystyczne. Zostali także pasowani na uczniów, poprzez magiczne dotknięcie ołówkiem przez obecne na uroczystości Panie Dyrektorki. "Pasuję Cię na ucznia" - mówiła każda z Pań, dotykając ołówkiem - jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych.

Na koniec poddani zostali próbie dzielności: każdy bez grymasu zjadł kwaśnego żelka. Uczniowie ujmująco zdali ten ważny test, a także w wyjątkowo pięknym stylu stali się „Pierwszakami”.

Pierwszak! Jak to dumnie brzmi!

Opracowała: Monika Lech

Występ III e w Bazylice

/zdjęcia/

     27.10.2017 r. w Bazylice pw. św. Bartłomieja  Apostoła i św. Jadwigi w Trzebnicy uczniowie klasy III e ze Szkoły Podstawowej nr 2  zaprezentowali spektakl pt. „Kobieta, która trzyma Kościół”.    Przedstawienie zostało przygotowane  pod kierunkiem wychowawcy M. Strzykalskiej i katechetki J. Bejm z okazji obchodów Roku Jadwiżańskiego.  Występ w Bazylice mogli obejrzeć wszyscy chętni, a zwłaszcza uczniowie klas trzecich trzebnickich szkół oraz zaproszeni przez uczniów rodzice oraz dziadkowie. Pięknie recytowane teksty oraz zaśpiewane przez dzieci  piosenki sławiące postać św. Jadwigi Śląskiej zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na zakończenie ks. Jacek Nowak SDS pobłogosławił wszystkich obecnych relikwiami św. Jadwigi.

 

                                                                                                                               M. Strzykalska, J. Bejm

Z wizytą w teatrze

/zdjęcia/

We wtorek 17 X 2017r. pojechaliśmy do Teatru Lalek we Wrocławiu. Obejrzeliśmy pełen magii i uroku spektakl pt.: „Calineczka”. Bardzo podobały nam się kukiełki, przepiękna scenografia i wesołe piosenki. Najbardziej jednak zachwyciła nas fantastyczna gra aktorki pani profesor Anny Kramarczyk, która fenomenalnie wcieliła się w 12 różnych ról. Przedstawienie wywarło na nas niezapomniane wrażenie, chętnie znów pojedziemy do teatru, na spotkanie z baśniowym światem.

Uczniowie klasy II c i II d z wychowawczyniami

p. Jolantą Szymczyk i p. Haliną Grocholską

 

Wycieczka do Bazyliki

/zdjęcia/

W związku z obchodami Roku Jadwiżańskiego 10.10.2017r. uczniowie klasy 3c i 3e udali się do Bazyliki pw. św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi. Br. Marcin Wojtczak SDS przybliżył nam żywot św. Jadwigi, oprowadził nas po podziemiach: zwiedziliśmy m.in. Kryptę  św. Bartłomieja z XIII w., Lapidarium oraz zakrystię w której widzieliśmy zabytkowe relikwiarze oraz srebną kołyskę. Przy grobie św. Jadwigi wspólnie zaśpiewaliśmy  i pomodliliśmy się. 
 

 M. Strzykalska M. Palkin

 

Ocalić od zapomnienia

/zdjęcia/

Małe Muzeum Ludowe w Marcinowie to miejsce powstałe dzięki niegasnącej pasji pana Mariana Kowalskiego. Pan Marian przez ponad 50 lat pieczołowicie gromadzi, restauruje stare maszyny rolnicze, narzędzia gospodarcze, elementy wyposażenia domu. I właśnie w to niezwykłe miejsce wybrali się uczniowie klasy III b i III d, gdzie dzięki opowieściom kustosza muzeum, odbyli wędrówkę w czasie. Dzieci w kolejnych pomieszczeniach zwanych izbami, oglądały stare żelazka, zegary, lampy naftowe, naczynia, zabytkowe meble. Dowiedziały się jak pierze się na tarze, w jaki sposób powstaje tkanina, co trzeba zrobić, aby zjeść masło. Pan Marian zna historię znajdujących się tu przedmiotów i chętnie opowiada ich dzieje. Prezentując je w swoim muzeum, chce je ocalić od zapomnienia. Pobyt w Marcinowie, to również czas zabawy na niezwykłej łodzi Wikingów oraz biesiada przy strumyku, gdzie zajadaliśmy się pieczonymi kiełbaskami. Ten niezapomniany dzień wprowadził nas w klimat dawnych czasów i był okazją do wspaniałej zabawy.

U. Kupiec  J. Majcher

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka"
    ul. 3-go Maja 5
    55-100 Trzebnica.
  • 71 312-00-29

Galeria zdjęć