• Programy innowacyjne

• RESQL

• Program RESQL

monitorowanie i zwalczanie przemocy w szkole

W tym roku szkolnym 2023/2024 ramach profilaktyki szkolnej realizowany będzie nowy program RESQL, który będzie monitorował i zwalczał przemoc w szkole.

Jest to nowoczesna aplikacja i innowacyjny system wspierający szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej – RESQL. Program ten skierowany jest do uczniów klas V, VI, VII, VIII.

Projekt opiera się na aplikacji umożliwiającej anonimowe zgłoszenia incydentów przemocy przez ucznia i odrębnym stacjonarnym panelu dla nauczyciela/specjalisty odpowiadającego za przyjmowanie i analizę zgłoszeń uczniów tzw. Interwenta.

Aplikacja wyposażona jest w tzw. „zestawy interwencji”, (zestawy lekcji na takie tematy jak m.in.: przemoc relacyjna, cyberprzemoc, reagowania na przemoc i rola świadków, konflikty i ich rozwiązywanie, myślenie społeczno-moralne) czyli materiały mające na celu ułatwienie reagowania i podejmowania decyzji lub działań po zgłoszeniu incydentu związanego z przemocą.

RESQL pozwala zebrać i skategoryzować problemy oraz pracować nad rozwiązaniami, a uczniom pozwala przekroczyć barierę, która dla niektórych była nie do pokonania, np. powiedzenie czegoś nauczycielowi w rozmowie bezpośredniej.

Więcej informacji o programie: RESQL

Interwentami programu Resql są :

psycholog szkolny Małgorzata Janicka- Gałka,

pedagog szkolny Jolanta Rainczuk