Zajęcia logopedyczne
Szkolne zajęcia logopedyczne
Do udziału w terapii logopedycznej w naszej szkole uczniowie kwalifikowani są na podstawie przesiewowych badań mowy uczniów klas I, na podstawie opinii z Poradni pedagogiczno-Psychologicznej lub na skutek badania, o które wnioskuje rodzic lub wychowawca ucznia.
Zakwalifikowani uczniowie otrzymują formularz zgody na udział w zajęciach, który stanowi dla rodzica informację o terminie zajęć. Formularz ten daje możliwość rodzicowi zadeklarowania swojej decyzji, co do udziału dziecka w zajęciach logopedycznych w szkole. Rodzic ma pełne prawo zrezygnować z oferowanych zajęć np. gdy dziecko uczestniczy już w terapii logopedycznej poza szkołą.
Terapia logopedyczna w szkole realizowana jest w formie zajęć grupowych, które trwają 45 minut
i pokrywają się z czasem lekcji.
W ramach jednej grupy uczestniczyć może do 4 uczniów. W warunkach naszej placówki są to zazwyczaj 3 osoby. Uczniowie dobierani są w grupy według kategorii wiekowych, na ile to jest możliwe – w ramach swoich klas.
Podczas zajęć uczniowie wykonują wspólnie, pod kierunkiem logopedy zadania rozwijające szeroko pojętą sprawność komunikacyjną, a następnie każdy z nich indywidualnie pracuje z terapeutą. W tym czasie pozostali uczniowie wykonują zadania na kartach pracy lub grają w gry dydaktyczne.
Cotygodniowe zajęcia logopedyczne w szkole mają charakter kontrolny i pozwalają wprowadzić nowy materiał. Aby uzyskać pozytywne efekty terapii niezbędne jest utrwalanie ćwiczeń w domu
w toku tygodnia. Nowe umiejętności bazują na utrwalonych nawykach ruchowych i dopiero utrwalenie materiału przez dziecko umożliwia postępy w terapii.
Wada wymowy jest w dużej mierze błędnym nawykiem ruchowym w obrębie aparatu mowy. Uzyskanie poprawnej wymowy w mowie codziennej jest możliwe tylko wtedy, gdy wprowadzimy nowe – prawidłowe wzorce ruchowe i uczynimy z nich nawyk. Nie da się tego osiągnąć ćwicząc raz w tygodniu na zajęciach.
Najlepsze efekty przynosi krótkie – kilkuminutowe powtarzanie zadanych ćwiczeń, ale stosunkowo często. Warto nadać ćwiczeniom formę zabawy. Większość z nich można wykonywać podczas czynności codziennych, jak droga do szkoły, czy spacer.
Najkorzystniejsza dla terapii jest sytuacja, gdy ktoś z rodziny może osobiście skontaktować się z logopedą, przynajmniej raz w miesiącu. Daje to możliwość prezentacji ćwiczeń i upewnienia się co do poprawności ich wykonania.
Wszelkie pytania dotyczące terapii można kierować do mnie również poprzez e-dziennik.
Zapraszam do współpracy w ramach terapii Państwa dzieci.
Joanna Kuczma