Wydarzenia 19/20
2019/2020
Dzieci są z Wami
Uczniowie z klasy pierwszej b i c bardzo chętnie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji Dzieci są z Wami. Akcja polegała na wykonaniu ilustracji przedstawiającej podziękowanie za trud i pracę wszystkim osobom, które narażając własne życie pomagają innym w okresie pandemii koronawirusa. Jest to podziękowanie dla tych, którzy nie mogą zostać w domu. Jesteśmy im wszyscy bardzo, bardzo wdzięczni.
Nasi mali uczniowie tęsknią za szkołą, ale wiedzą, że ta izolacja jest niezbędna dla naszego zdrowia.
Pozdrawiamy wszystkich i życzymy szybkiego powrotu do zwyczajnego życia.
Uczniowie klas I b i I c
z rodzicami
i wychowawczyniami
Jolantą Szymczyk i Halina Grocholską
Dzień Dinozaura w klasie 0c
Wbrew pogodzie końcówka lutego wcale nie była nudna… bo jak się okazuje właśnie na koniec miesiąca przypada dość nietypowe święto. Mowa oczywiście o Dniu Dinozaura, który wypada 26 lutego. Była to wspaniała okazja, by spędzić ten dzień całkiem inaczej i przypomnieć sobie o prehistorycznych stworach, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę. Tym razem nauczyciel wcielił się w rolę przewodnika, który oprowadził dzieci po muzeum. Wycieczka składała się z trzech wystaw:
- dinozaury- zadaniem dzieci było dopasowanie dinozaurów do ich szkieletów, następnie nauczyciel czytał informację, a dzieci dopasowały ją do odpowiedniego dinozaura;
-ludzie współcześni/ pierwotni- zadanie polegało na dopasowaniu do ludzi pierwotnych, odpowiadających im obrazków ludzi współczesnych;
- archeologia- dzieci musiały dopasować cienie kości do kolorowego ich odpowiednika;
Na koniec wycieczki dzieciom została wręczona pamiątkowa odznaka „Dzień dinozaura”
Podsumowaniem dnia było zorganizowanie wystawy gipsowych dinozaurów, własnoręcznie malowanych przez uczniów.
Zajęcia rozbudziły u niektórych dzieci pasję, a przygoda z dinozaurami dopiero się rozpoczęła. To był ciekawy dzień z prehistorią! A zawód paleontologa wzbudził wielkie zainteresowanie i zyskał na popularności!
Anita Pszczółka, Małgorzata Nita
Wizyta klasy II B w Muzeum Regionalnym
6 lutego 2020 r. klasa II B odwiedziła Muzeum Regionalne Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej w Trzebnicy, którego siedzibą są pomieszczenia trzebnickiego ratusza. Celem naszej wizyty było zapoznanie dzieci z dziedzictwem kulturowym ziemi trzebnickiej w związku z realizacją programu edukacji regionalnej.
Po wystawie oprowadziła uczniów pani Leontyna Gągało. Miały również okazję poznać kustosza tutejszego muzeum p. Zbigniewa Lubicz – Miszewskiego.
Najpierw uczniowie zostali zaproszeni do zwiedzenia muzeum, gdzie mogli zobaczyć dokumenty, wystawy fotograficzne i przedmioty dotyczące historii miasta i jego zabytków. Największe jednak zainteresowanie wzbudziły eksponaty archeologiczne pochodzące z wykopalisk z okolic Winnej Góry, takie jak narzędzia, naczynia czy biżuteria. Następnie dzieci wysłuchały komentarza i obejrzały prezentację na temat symboli narodowych, symboli Trzebnicy i faktów dotyczących historii miasta. Na zakończenie wizyty uczniowie otrzymali upominek w postaci naklejki z wizerunkiem św. Jadwigi.
Bardzo dziękujemy za wzbogacenie wiedzy o naszej Małej Ojczyźnie.
wychowawczyni Urszula Kupiec
Klasa II B w przychodni weterynaryjnej
4 lutego 2020 r. klasa II B odwiedziła przychodnię weterynaryjną Feniks w Trzebnicy. Lekarz weterynarii: pani Ewa Okręglicka zapoznała dzieci z wyposażeniem lecznicy, pokazała, jak przebiega standardowa wizyta u weterynarza i jak działają różne przyrządy. Uczniowie z ciekawością przypatrywali się badaniu USG, słuchali stetoskopem bicia swojego serca i oglądali próbki pod mikroskopem. Zachwycone wizytą dzieci zaglądały w każdy zakamarek przychodni, a pani doktor niestrudzenie i z uśmiechem na ustach odpowiadała na pytania dzieci. Na pewno zdobyta w ten sposób wiedza zostanie z nimi na dłużej. Bardzo dziękujemy za możliwość odwiedzin!
wychowawczyni Urszula Kupiec
Konkurs Pięknego Czytania w II c
W klasie II c odbył się klasowy „Konkurs Pięknego Czytania”. Zadanie konkursowe dotyczyło przeczytania przygotowanego wcześniej fragmentu lektury Waldemara Cichonia „ Cukierku, ty łobuzie”. Celem konkursu było: kształcenie umiejętności interpretacji tekstu literackiego, doskonalenie dykcji, budzenie zainteresowania wartościową literaturą dziecięcą, stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności oraz porównywania ich z umiejętnościami innych oraz rozwijanie i utrwalanie u dzieci potrzeb i nawyków czytelniczych.
Komisja konkursowa oceniała: dykcję, poprawność wymowy oraz dbałość o kulturę języka, tempo czytania i oryginalność interpretacyjną.
W konkursie wzięło udział 9 uczniów klasy 2c i przyznano następujące miejsca:
I miejsce: Lena Gałka, Alicja Babel, Weronika Łysoń, Janina Skraburska
II miejsce: Amelia Gacek- Milińska, Jan Lipka, Karol Jęczmiński
III miejsce: Klaudia Kasiniak, Michalina Pisula
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!
D. Sikora
Z wizytą na Policji
W dniu 23.01.2020 uczniowie z klasy 0b odwiedziły Komendę Powiatową Policji w Trzebnicy. Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska pracy osoby przyjmującej zgłoszenia, porozmawiać z niektórymi funkcjonariuszami oraz zobaczyć, jak wygląda ich miejsce pracy. Zwiedzający zobaczyli sprzęt jakim dysponuje policja. Policjanci rozmawiali z dziećmi na temat jak powinna wyglądać bezpieczna droga do szkoły. Mundurowi przypomnieli najmłodszym podstawowe zasady bezpieczeństwa zabawy w przedszkolu, w domu oraz podwórku, a także jak reagować w sytuacjach zagrożenia i do kogo zwrócić się o pomoc. Przebiegające w miłej atmosferze spotkanie zostało uwieńczone mnóstwem ciekawych pytań, a każde dziecko dostało w prezencie odblask. Największą atrakcją była możliwość zobaczenia z bliska radiowozu, każde dziecko chciało usiąść za kierownicą tego samochodu.
Składamy serdeczne podziękowania funkcjonariuszom Komisariatu Policji.
A. Gniłka
Wycieczka klasy II D i III C do Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Żmigród „Lasy Doliny Baryczy”.
28.01.2020 r. uczniowie klasy II D i III C udali się na wycieczkę do Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Żmigród „Lasy Doliny Baryczy”. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Cztery pory roku. Zima w lesie”. Pierwsza część zajęć odbyła się w sali edukacyjnej. Pani Małgorzata Zawadzka, specjalista Służby Leśnej ds. edukacji leśnej opowiadała dzieciom w jaki sposób zwierzęta leśne przystosowują się do zimy, czym się żywią, gdy las przykryty jest śniegiem, które leśne zwierzęta zapadają w sen zimowy, które z ptaków odlatują do ciepłych krajów, a które zostają w Polsce na zimę, a także co to znaczy, że owady posiadają zdolność do hibernacji w okresie zimowym. Druga część wycieczki odbyła się w lesie, gdzie uczniowie wzięli udział w zajęciach terenowych. Podczas spaceru dzieci wsłuchiwały się w odgłosy lasu, szukały zimowych legowisk zwierząt, wzięły także udział w grze terenowej, która była podsumowaniem zajęć .
M. Strzykalska, M. Lech
MIKOŁAJKOWA AKCJA "SERCE DLA SERCA"
W grudniu 2019 r. zakończyła się mikołajkowa akcja charytatywna klas 0-3 „Serce dla serca”, którego organizatorkami były : M. Lech, M. Strzykalska, R. Marszałek. Akcja polegała na zbiórce nowych maskotek, które zostały przekazane Oddziałowi Chirurgii Dziecięcej Szpitala w Gostyniu. Personel medyczny szpitala oraz ratownicy medyczni pracujący w Pogotowiu Ratunkowym będą rozdawać pluszaki swoim małym pacjentom. Taki pluszowy przyjaciel, miś czy piesek na pewno złagodzi dzięcięce smutki i lęki. Uczniowie klas 0-3 obdarowując chore dzieci prezentami mogli przekonać się, jak dobrze być świętym Mikołajem.
M. Lech, M. Strzykalska, R. Marszałek
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA W KLASIE II D
22.01.2020 r. w klasie II D odbył się klasowy „Konkurs Pięknego Czytania”. Zadaniem konkursowym było przeczytanie przygotowanego wcześniej fragmentu lektury Romana Pisarskiego pt. „O psie, który jeździł koleją”. Celem konkursu było: promocja książek i czytelnictwa, rozwijanie wrażliwości na piękno literatury, stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności na forum klasy, kształtowanie umiejętności pięknego czytania oraz uczenie rywalizacji w miłej atmosferze.
Jury w składzie: M. Strzykalska, D. Sikora, J. Sztyma oceniając technikę czytania: płynność, poprawność artykulacji głosek, dykcję, tempo czytania, intonację oraz ogólny wyraz artystyczny przyznało następujące miejsca:
I miejsce: Emila Falfura, Julia Rudkiewicz, Szymon Miklas
II miejsce: Wojciech Barwiński, Jakub Jaworek, Kacper Popowski, Szymon Popowski, Michał Warchulski
III miejsce: Dionizy Antoniszyn, Grzegorz Dereniowski, Laura Mądry, Julia Miernicka, Mikołaj Popowski.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!
M. Strzykalska
„JEST TAKI DZIEŃ…” SPOTKANIE WIGILIJNE W KLASIE 0A
„Jest taki dzień, co łzy w śmiech zmienia. Jest taka moc, co smutek w radość przemienia.
Jest taka siła co spełnia marzenia – to Święta Bożego Narodzenia.”
Okres Świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas. Czas śpiewania kolęd, składania życzeń, rodzinnych spotkań, wręczania prezentów. Piękne życzenia, kolędy, zapach choinki - to magia świątecznego nastroju, pełnego życzliwości i radości, który zapanował także w klasie 0A.
W ten świąteczny wigilijny nastrój wprowadziła nas uczennica Zuzanna Marciniak, która odczytała słowa Ewangelii o Narodzeniu Pańskim.
Następnie dzieci powiedziały wiersz pt. „Biały obrus” oraz zaśpiewały pastorałkę „Aniołek maleńki jak wróbelek”. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie sobie świątecznych życzeń. Po czym wszyscy zasiedliśmy do stołu, by zjeść przygotowane przez rodziców smakołyki.
Uroczystość przebiegała w bardzo miłej atmosferze, wywołując radość i uśmiech na twarzach dzieci. Świąteczny nastrój podkreślały bożonarodzeniowa dekoracja i płynące z głośników kolędy. Spotkanie Wigilijne w klasie to podniosła chwila, dzieci nie tylko utrwaliły sobie znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz co najważniejsze, wzmocniły bliskie i serdeczne relacje.
- Tiuchty
Z wizytą do Gminnego Dziennego Domu Pobytu Osób Starszych "Senior – WIGOR" w Trzebnicy
Czas przedświąteczny nastraja do większej wrażliwości na drugiego człowieka. Dostrzegamy wtedy obok nas ludzi samotnych, chorych, w podeszłym wieku. Chcąc dzielić radość ze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia 17 grudnia 2019 r. uczniowie klasy II d ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Strzykalskiej udali się z wizytą do Gminnego Dziennego Domu Pobytu Osób Starszych "Senior – WIGOR" w Trzebnicy. Uczniowie pięknie wyrecytowali przygotowane wiersze o Bożym Narodzeniu i wspólnie z seniorami zaśpiewali kilka tradycyjnych kolęd. Seniorom występ dzieci bardzo się podobał i brawom nie było końca. Dzieci wraz z wychowawcą złożyły wszystkim świąteczne życzenia i połamały się opłatkiem. Obdarowały też pensjonariuszy i wszystkich pracowników kartkami świątecznymi oraz ozdobami z masy solnej. Kartki oraz ozdoby wykonały dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej oraz wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu z SP 2 pod kierunkiem Pań: Pauliny Pierchorowicz- Rączki oraz Małgorzaty Merczyńskiej. Seniorzy, którzy bardzo czekali na wizytę dzieci, również mieli dla nich niespodziankę. Ofiarowali dzieciom wykonane przez siebie pyszne pierniczki oraz świąteczne figurki z czekolady. Spotkanie kolędowe było wielkim przeżyciem nie tylko dla dzieci, ale także dla seniorów. Była to bardzo wzruszająca chwila łącząca pokolenia.
M. Strzykalska
Dekorowanie pierników w 2a
12 grudnia uczniowie klasy 2a tak jak to było w roku ubiegłym, dekorowali pierniki. Dzieci do ozdabiania użyły kolorowy lukier i różne posypki. Dekorowanie pierników okazało się dla nich wielką frajdą –można było puścić wodze fantazji. Powstały przepiękne i smakowite dzieła, które przedstawiały: renifery, bałwanki, gwiazdki, pojazdy. Przygotowane pierniki będą prezentami dla bliskich oraz niepowtarzalnym dodatkiem świątecznego stołu podczas klasowej Wigilii. Swoje umiejętności dzieci zaprezentują z pewnością w swoich rodzinnych domach podczas przygotowań świątecznych. Tego dnia w sali lekcyjnej i na korytarzu szkolnym unosił się korzenny zapach – przypominający, że Święta tuż, tuż.
Jadwiga Michalak
RADOSNA WIZYTA MIKOŁAJA W KLASIE 0A
Mikołajki mogą być jak z bajki…
Dla każdego!
Dla Tomka, dla Majki
Dla Tosi, dla Leonka i Hani
Więc uwaga!
Dziś Mikołaj zaprasza!
Właśnie dzisiaj 6 grudnia w klasie 0A przenieśliśmy się w „bajkowy świat”. Dzieci z naszej grupy wyglądały jak elfy, a może raczej jak małe Mikołaje, ponieważ wszystkie dzieci ubrane były wyjątkowo – po prostu „mikołajkowo”. Oczekiwaniu na św. Mikołaja towarzyszyło od samego rana wsłuchiwanie się w nadchodzący dźwięk dzwoneczków. Gdy wreszcie św. Mikołaj pojawił się w naszej klasie, radości było co niemiara. Wszystkie dzieci zastanawiały się nad jednym – jaki dostanę prezent i o co będzie pytał św. Mikołaj. Przed tym najważniejszym momentem dzieci zaprezentowały wiersz, piosenkę do której przygrywały na instrumentach perkusyjnych. Gdy już św. Mikołaj został uroczyście powitany, obdarował wszystkie dzieci prezentami. Dzieci zapraszały Go do domów oraz prosiły aby przyjechał do nich za rok. No…oczywiście obiecywały, że będą grzeczne.
A.Tiuchty
W KLASIE 0A ŻYWA LEKCJA PRZYRODY
Po raz kolejny w klasie 0A odbyła się „żywa” lekcja przyrody. Tym razem przedszkolaków odwiedziły papugi ze swoim właścicielem panem Mariuszem Marciniakiem. Naszymi gośćmi były: Papuga LORYSA TĘCZOWA – zwana przez właścicieli Mańkiem oraz Papuga RUDOSTERKA RDZAWOLICA (EMMA) – zwana Lulu. W trakcie tych zajęć edukacyjnych dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat życia ptaków: gdzie mieszkają w warunkach naturalnych, czym się żywią oraz czego można ich nauczyć. Poznały także zasady bezpiecznego zachowania się w pobliżu i w obecności tych ptaków. Lulu i Maniek z pomocą swojego opiekuna pana Mariusza zaprezentowały wspaniałe sztuczki. Przedszkolaki z zaciekawieniem przyglądały się pięknym, kolorowym papugom, które można było podziwiać w trakcie lotu. Było pięknie, kolorowo i bardzo głośno. Jednak największą radość , a zarazem trochę strachu wywołało obserwowanie jak papugi siadały dzieciom na ramionach, rękach czy głowach. Śmiechu i radości było na ten dzień co niemiara.
Bardzo dziękujemy Panu Mariuszowi za wspaniałą, kolejną lekcję o ptakach i myślimy, że nie ostatnią.
- Tiuchty
JESIENNY, MUZYCZNY NASTRÓJ W KLASIE 0A
Po raz kolejny klasa 0A gościła muzyków ze Szkoły Muzycznej, pana Jana Grelę grającego na instrumencie o nazwie waltornia oraz pana Wojciecha Nycza, muzyka grającego na puzonie. Dzieci miały wyjątkową okazję, aby wysłuchać kilku utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Poznały nowe instrumenty dęte, blaszane czyli waltornie i puzon, ich budowę oraz brzmienie. Artyści przygotowali specjalne zagadki muzyczne, a dzieci świetnie sobie radziły z ich odgadywaniem. Muzyka z prezentowanych instrumentów wprowadziła ciepły, jesienny nastrój. Dało się wyczuć wyraźne zainteresowanie dzieci, a z ich twarzy w trakcie wykonywania utworów epatował spokój co zapewne im samym przyniosło kilka pięknych chwil, które zapamiętają na długo. Lekcje z takimi gośćmi to zawsze okazja do wyciszenia, do wejścia chociaż na chwilę w piękny świat muzyki naturalnej. W spotkaniu ze światem muzyki uczestniczyły także dzieci z klasy 0C wraz z wychowawcą.
- Tiuchty
MIŚ -PRZYJACIEL DZIECI W KLASIE 0A
KUDŁATE CZY ŁACIATE
BRĄZOWE CZY FIOLETOWE
MAŁE CZY DUŻE
WSZYSTKIE MISIE MY KOCHAMY
BO ICH ŚWIĘTO DZISIAJ MAMY.
25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny Pluszowego Misia. Była to okazja do przedstawienia dzieciom tego sympatycznego pluszowego przyjaciela wszystkich dzieci. Na ten dzień każde z dzieci miało za zadanie przynieść do szkoły swojego misia – pluszaka, które często są bohaterami bajek, filmów, piosenek takich jak: Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Coralgol czy Miś Uszatek. Świętowanie polegało na wielkim misiowym przyjęciu, w którym dzieci nie tylko poznały historię pluszowego misia ale aktywnie uczestniczyły w zabawach, śpiewały piosenki, rozwiązywały zagadki, a także wykazywały się artystycznymi umiejętnościami w zajęciach plastycznych ozdabiając wyciętego przez siebie kolorowego misia, który teraz służy jako dekoracja na tablicy przed klasą. Dużo frajdy sprawiło dzieciom układanie i przyklejanie misiowych puzzli - na duży format papieru.
A.Tiuchty
Dzień Pluszowego Misia
„Miś na smutki i radości,
Miś gdy coś cię bardzo złości.”
Trudno sobie wyobrazić świat bez Pluszowego Misia – miękki, puchaty i milutki – jest on najmilszą zabawką, najlepszym przyjacielem oraz bohaterem wielu książek i bajek. Swoje święto obchodzi 25 listopada, dlatego w klasie 0b postanowiliśmy świętować razem z nim. Bawiliśmy się przy tym wyśmienicie. Były zagadki, kolorowanki, prezentacja misiów przyniesionych z domu, piosenki, zabawy i oczywiście „małe co nieco”, czyli degustacja miodu oraz słodkie ciasteczkowe misie. I choć pluszowy miś ma już ponad sto lat, a zabawki coraz bardziej nowoczesne, dzieci udowodniły, że miś wciąż jest niezastąpioną przytulanką i najlepszym towarzyszem zabaw.
A. Gniłka
WYCIECZKA DO AFRYKARIUM
02.12.2019 r. uczniowie klasy I b i II d udali się na wycieczkę do wrocławskiego Afrykarium, która miała na celu zapoznanie dzieci z różnorodnymi ekosystemami związanymi ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zajęć warsztatowych. Klasa I b uczestniczyła w zajęciach „Zmysły w świecie zwierząt”. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób zwierzęta przystosowały się do życia nocą, jakimi zmysłami poznajemy otoczenie. Uczniowie testowali swoje zmysły odgadując zapachy, ukryte przedmioty, rozpoznawały dźwięki wydawane przez różne zwierzęta. Klasa II d brała udział w warsztatach „Pogadajmy o gadach”. Uczniowie poznali zwierzęta należące do gromady gadów, dowiedzieli się czym różnią się gady od płazów, jakie wykształciły przystosowania do życia na lądzie. Zajęcia prowadzone były w oparciu o prezentację multimedialną, karty pracy, pomoce edukacyjne. Po warsztatach uczniowie wyposażeni w słuchawki udali się na zwiedzanie Afrykarium z przewodnikiem.
Zwiedziliśmy ekosystem rafy koralowej, gdzie można podziwiać ponad 60 gatunków ryb, poznaliśmy zwierzęta Afryki Wschodniej, m.in. hipopotamy nilowe, mrówniki, golce - niezwykłe gryzonie. Z dużą ciekawością dzieci obejrzały akwaria z endemicznymi rybami z jezior Wielkich Rowów Afrykańskich - Tanganiki i Malawi, a także jedne z najmniejszych antylop świata, czyli dikdiki. Ogromne wrażenie na uczniach zrobił 18 metrowy przezroczysty tunel z akrylu, który umożliwia podziwianie żółwia zielonego, rekinów, płaszczek, a także innych gatunków ryb. W strefie Wybrzeża Szkieletów podziwialiśmy kotiki afrykańskie, pingwiny przylądkowe, a także meduzy, mureny oraz ciekawe gatunki ryb jak np. skrzydlica. Nasze zwiedzanie zakończyliśmy w dżungli otaczającej rzekę Kongo , gdzie podziwialiśmy krokodyle i manaty - niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami. Zadowoleni , pełni wrażeń i nowych wiadomości wróciliśmy do szkoły.M. Strzykalska, H. Grocholska
Andrzejki w klasie 0c i IId
29.11.2019 r. uczniowie klas 0c i IId razem z wychowawcami zorganizowali "Andrzejki". Najwięcej śmiechu i radości sprawiały dzieciom przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć sie, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny i komu w życiu się powiedzie. Uczniowie poznali jakimi są żywiołami i jaki tkwi w nich temperament. Wróżby przeplatane były plasami i tańcami przy muzyce. Katalog zabaw był obszerny i bogaty a każdy znalazł dla siebie coś wyjątkowego. "Andrzejki" były okazja do rozbudzenia ciekawości i poznania ludowej tradycji. Wszyscy wspaniałe się bawili, humory dopisywaly, a przepowiadana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas, warto o tym pamiętać.
A. Pszczółka, M. Strzykalska, M. NitaWyjazd klas I b i I c do Teatru Lalek.
Smutny, deszczowy dzień 21 listopada przyniósł uczniom klasy I b i I c moc niesamowitych wrażeń i kolorów, a wszystko za sprawą wizyty w Teatrze Lalek we Wrocławiu. Z ogromną przyjemnością obejrzeliśmy niesamowity spektakl zatytułowany „ Plama”. Jest to współczesna baśń, która opowiada o Dobrej i Pięknej Królewnie, którą Zła Czarownica przemieniła w ohydną, czarną plamę. Dziewczynka, przemieniona w brzydką plamę, wytrwale próbuje powrócić do swojej prawdziwej postaci, przeobrażając się między innymi w czarną limuzynę, piłkę, kameleona i... lody owocowe.
Ta współczesna i bardzo nowoczesna baśń uczy uniwersalnych prawd o życiu:
- Z każdej nawet najtrudniejszej sytuacji można wyjść zwycięsko.
- Nigdy, przenigdy nie wolno się poddawać, bo rozwiązanie czeka „za rogiem” i czasami jest bardzo banalne, a nawet zaskakujące.
Twórcy sztuki przenieśli nas w baśniowy świat poprzez wykorzystanie nowoczesnych środków teatru formy, a minimalistyczną scenografię, ożywili bogatymi efektami multimedialnymi.
Przedstawienie bardzo nam się spodobało, a atmosfera teatru była tak intrygująca, ze postanowiliśmy wrócić tu jeszcze wiele razy.
Halina Grocholska
Jolanta Szymczyk
DZIEŃ KREDKI W KLASIE 0A
Kolorowe kredki w pudełeczku noszę.
Kolorowe kredki bardzo lubią mnie.
Kolorowe kredki , kiedy je poproszę,
Namalują wszystko to co chcę…
Kolorowe kredki w pudełeczku noszę… . Tak, kto z nas nie malował w dzieciństwie kredkami? A ile przy tym było frajdy. 22 listopada w klasie 0A obchodziliśmy Dzień Kredki. Święto to jest szczególnie związane z dziećmi, ponieważ swoje pierwsze prace dzieci wykonują właśnie przy użyciu kredek. Tego dnia działania skierowane były na wiele ciekawych zadań, na zabawę oraz wykonanie pracy plastycznej. Wystarczyło pobudzić wyobraźnię, a czarno-biały rysunek kredki przybrał kolory tęczy. Kredki wykorzystaliśmy nie tylko do rysowania i kolorowania, ale również do zabaw rytmicznych i ruchowych. Ponadto utrwaliliśmy nazwy kolorów, wystukiwaliśmy rytmy.
Dzień zakończyliśmy tańcem do piosenki „Kolorowe kredki” oraz wręczeniem dyplomów wszystkim dzieciom za udział w zabawach podczas Dnia Kredki.
A.Tiuchty
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
„Czy to jutro, czy to dziś,
wszystkim jest potrzebny miś!”
H. Bechlerowa
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu - Pluszowy Miś. W związku z tym świętem na dzieci z klasy „0” C oraz II D czekało mnóstwo atrakcji związanych z misiami. Były piosenki, wierszyki, rymowanki, zagadki, zabawy ruchowe oraz logopedyczne. Dzieci zaprezentowały swoje pluszaki przyniesione z domu. Uczniowie poznali historię pluszowej zabawki, a także książki , których bohaterami są misie. Z dużym zainteresowaniem dzieci wysłuchały ciekawostek na temat różnych gatunków niedźwiedzi. Za aktywny udział w zajęciach każde dziecko otrzymało ciastko w kształcie misia oraz medal. Dzień ten był wspaniałą, wspólną zabawą.
M. Strzykalska, A. Pszczółka, M. Nita
NIEZWYKLI GOŚCIE W KLASIE 0A
W środę klasę 0A odwiedzili niezwykli goście – gołębie ze swoim opiekunem Mariuszem Marciniakiem. Pan Mariusz w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o swojej wielkiej pasji, jaką jest hodowla gołębi. Pokazał piękne okazy, a ma ich około 200. Dzieci miały okazję obejrzeć klatkę do przewożenia tych ptaków, pokarm oraz ich loty. Dowiedzieliśmy się, że potrafią powrócić do rodzinnego gniazda nawet z najdalszych odległości, kto wysiaduje jaja na gnieździe oraz do jakich celów człowiek wykorzystuje umiejętności tych ptaków.
Ta niezwykła lekcja z zakresu ornitologii odbyła się także poza salą lekcyjną. Na placu przed szkołą dzieci mogły trzymać gołębie i puszczać je w loty. Puszczone gołębie wróciły do swoich „mieszkań” co potwierdził nasz gość Mariusz Marciniak.
A.Tiuchty
Wizyta uczniów klasy 2 d w przychodni weterynaryjnej
"Gdy Ci zwierzę zachoruje
wiedz, że człowiek się znajduje
co wybrał zawód taki,
w którym leczy się zwierzaki..."20.11.2019 r. uczniowie klasy 2 d udali się z wizytą do przychodni weterynaryjnej „Feniks” w Trzebnicy. Celem wycieczki było poznanie specyfiki pracy lekarza weterynarii, kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt oraz uświadomienie uczniom, że zwierzęta, tak jak ludzie, są żywymi istotami, które chorują, cierpią i wymagają pomocy i leczenia.
Dzieci z wielkim zaciekawieniem obejrzały gabinet weterynaryjny. Pani weterynarz opowiedziała dzieciom do czego służą znajdujące się w nim urządzenia medyczne takie jak: termometr, stetoskop, strzykawki, igły, waga, specjalny stół do badania zwierząt. Poznały też jak działa USG, mikroskop czy analizator biochemiczny. Lekarz weterynarii, opowiedziała dzieciom o sposobie pielęgnacji zwierząt domowych, a także jak należy zachować się podczas kontaktu ze zwierzęciem. Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu i chętnie opowiadały o swoich małych przyjaciołach i ich problemach ze zdrowiem.Wizyta w przychodni uświadomiła dzieciom, że praca ze zwierzętami jest bardzo trudna, wymaga dużej wiedzy, umiejętności, cierpliwości, ale sprawia dużo przyjemności.
M.Strzykalska
KLASY ZEROWE W TEATRZE IN-ART WE WROCŁAWIU
Dzieci z klas zerowych uczestniczyły w wycieczce do Wrocławskiego Teatru In-Art., gdzie obejrzały przedstawienie „Przygody Wilka i Zająca”. „Ja Ci pokaże… Jeszcze mnie popamiętasz!” Kultowa bajka lat osiemdziesiątych, w której gburowate Wilczysko próbuje dopaść sympatycznego Zajączka. Bohaterowie przeżywają mnóstwo pouczających przygód – odwiedziny w barze u świnki wegetarianki, spotkanie z policjantem, czy wróżką kozą. W końcu, gdy konflikt sięga zenitu, obaj wpadają w pułapkę przebiegłego kota magika. Mimo dzielącej ich niechęci do siebie dokonują wydawałoby się niemożliwego – zaczynają współpracować i dzięki temu znajdują wyjście z tarapatów. I dopiero dochodzą do wniosku, że nie warto się kłócić. Przypominają sobie przysłowie „że zgoda buduje, a niezgoda rujnuje”. Dzieci dowiedziały się, że w życiu powinniśmy kierować się takimi wartościami jak: dobroć, serdeczność, miłość, chęć niesienia pomocy innym. Z wielkim zaangażowaniem oglądały przygody zwierząt, entuzjastycznie reagowały na efekty specjalne – pioruny, ulewa, burza, gra świateł. Bajkowe kostiumy, sugestywna muzyka, żywe interakcje z najmłodszą publicznością dodawały dużo wrażeń i emocji. Bajka dostarczyła przedszkolakom radości i wiedzy, żeby osiągnąć sukces należy ze sobą współpracować mimo podziałów.
Kolejnym etapem naszej wycieczki była wizyta w studio radiowym. Pani przewodnik pokazała miejsca, gdzie nagrywa się audycję „Radia Ram” i „Radia Wrocław”. Dzieci miały możliwość obejrzenia pracy dziennikarza radiowego.
Było super!!!
A.Tiuchty
Zajęcia literacko -plastyczne klasy 2d i 6e
13.11.2019 r. w ramach współpracy koleżeńsko- uczniowskiej klasy: 6 e i 2 d wzięły udział w zajęciach literacko- plastycznych poświęconych lekturze F. H. Burnetta pt. „Tajemniczy ogród”. Chętne osoby z klasy 6 e zaprezentowały najciekawsze przygody bohaterów powieści. Na podstawie wysłuchanych fragmentów, uczniowie pracowali w grupach. Zadanie polegało na namalowaniu ogrodu przedstawionego w lekturze. Dzięki zgodnej współpracy starszych i młodszych uczniów , wyobraźni i kreatywności powstały piękne prace, które można podziwiać w holu szkoły.
Serdecznie zapraszamy
Ilona Rudkiewicz, Małgorzata Strzykalska
SPOTKANIE Z MUZYKĄ W KLASIE 0A
Uczniowie klasy 0A gościli u siebie Panią Patrycję Gruszczyk z Gminnej Szkoły Muzycznej w Trzebnicy, która przyniosła ze sobą instrument muzyczny - klarnet. Pani Patrycja jest nauczycielem muzykiem i podczas spotkania opowiedziała szczegółowo o budowie instrumentu, przedstawiła historię i zademonstrowała piękne brzmienie tego niepozornego instrumentu. Przedszkolaki z radością ale i należytą uwagą wsłuchiwały się w dźwięki polki, kujawiaka czy oberka, rytmicznie wspierały graną przez panią Patrycję „Polkę Dziadek”. Spotkanie tego typu wpisuje się w projekt cyklicznych spotkań jakie zaplanowane są na cały rok szkolny. Będzie to doskonała okazja, aby bliskość szkoły muzycznej, życzliwość pracujących tam nauczycieli – muzyków wykorzystać do edukacji muzycznej naszych najmłodszych wychowanków. Być może znajdą się wśród nich przyszli uczniowie szkoły muzycznej, a może przyszli wielcy muzycy. Budowa każdego instrumentu, jego brzmienie indywidualne, brzmienie w orkiestrze, historia powstania – to wszystko przedstawiane przez muzyków zapewne pozostawi u dzieci miłe wspomnienia. W tym mini koncercie uczestniczyły także dzieci z klasy OB wraz z wychowawcą.
A.Tiuchty
Klasa 2 a i 2 c w Teatrze Lalek
5 listopada 2019 roku uczniowie klasy 2 a i 2 c udali się do Teatru Lalek we Wrocławiu. Wizyta dzieci w teatrze rozpoczęła się od warsztatów ze scenografem i kostiumologiem. Podczas warsztatów uczniowie zwiedzali przestrzeń teatru: scen, kulis, sali warsztatowej oraz zapoznali się zawodami związanymi z teatrem. Dzieci miały również możliwość poznania i zabawy różnymi rodzajami lalek teatralnych tj.: pacynka, kukła, lalka cieniowa, bunraku, marionetka, lalka trickowa. Po zakończeniu warsztatów udaliśmy się na spektakl pt. „Motyl”. Główną bohaterką spektaklu jest Rutka, która ma tylko pięć lat i bardzo boi się ciemności (pewnie jak każde, małe dziecko). Niestety, jej rodzice uważają, że dzieci muszą zasypiać przy zgaszonym świetle. W jej życiu, nagle, zjawiają się m.in. Ryba-Świetlik, Foka, Samochód z którymi wyruszy na pełną przygód wędrówkę przez miasto i odkrywa, że ma w sobie czarodziejską moc, która pozwoli jej nie bać się już niczego. „Motyl” to przepiękna historia opowiedziana z pomysłem. To nie tylko historia o lękach dzieciństwa przed samotnością i opuszczeniem, to także bardzo mądra opowieść o walce dobra ze złem. To opowieść o sile przyjaźni, miłości i o empatii. Świat spektaklu współtworzą niepowtarzalna muzyka i piękne piosenki. Do szkoły wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
D.Sikora J. Michalak
IID i III C odwiedziły miejsca pamięci w Trzebnicy
Obchodzenie świąt jest ważnym elementem życia społecznego i narodowego. Dzięki temu podtrzymywana jest tradycja i pamięć historyczna , która pozwala identyfikować się ze swoim narodem. Dlatego też z okazji zbliżających się świąt: Dnia Wszystkich Świętych oraz Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klas: II D oraz III C wraz z wychowawcami: M. Strzykalską i M. Lech odwiedzili znajdujące się w Trzebnicy miejsca pamięci narodowej. Pod Krzyżem Katyńskim oraz pomnikiem Jana Pawła II zapaliliśmy znicze, odmówiliśmy modlitwę. Wspominaliśmy tych, którzy odeszli, rozmawialiśmy także na temat zasad zachowania w miejscach pamięci.
M. Strzykalska
„Pyszna i zdrowa sałatka owocowa”
Każdy przedszkolak wie, jak ważne są dla nas owoce – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają naszą odporność. Dlatego dzieci z klasy 0b postanowiły zrobić smaczną i zdrową sałatkę owocową. Każdy uczeń starał się, żeby jego sałatka była smaczna, kolorowa i zachwycała wyglądem. Powstały nawet owocowe buźki, słoneczka i kwiatki. Ach, co to była za uczta! Sałatka smakowała wyśmienicie i na pewno wyjdzie nam na zdrowie.
A. Gniłka
Pasjonaci lokalnej historii
Pasjonaci lokalnej historii, uczniowie klasy 2d i 3c wraz z wychowawczyniami odwiedzili dziś Muzeum Regionalne w Trzebnicy. Z uwagą wysłuchaliśmy opowieści Pani Leontyny Gągało o dziejach naszego miasta: „Dawno, dawno temu bór tutaj szumiał i zwierzyny było pełno…”. Poznaliśmy historię najstarszych właścicieli miasta, symbole i hejnał.
Dzięki naszej pasji odkrywców dowiedzieliśmy się także, że muzeum posiada wiele cennych zbiorów; min. tych, które pokazują najstarsze ślady pobytu człowieka na ziemiach polskich! Ślady te pochodzą sprzed 500 tysięcy lat, z okresu, gdy jeszcze ludzie pierwotni nie znali ognia.
Z zainteresowaniem przyglądaliśmy się ciekawej gablocie, w której mieszczą się np. oryginalne manierki pielgrzymie z XIII r, ale i fragmenty naczyń ceramicznych, cybuchy fajek czy fragmenty kafli piecowych.
Zbiory muzeum to prawdziwa skarbnica wiedzy dotycząca historii miasta i jego zabytków; jest to także prawdziwy bank wiedzy o ludziach, którzy przez wieki gościli w naszym mieście, żyjąc w nim, budując i tworząc każdego dnia przez stulecia.
Trzebnica to niewątpliwie miejsce, które posiada ogromne i wielowiekowe dziedzictwo kulturowe z piękną historią i tradycją, o czym dzisiaj z przyjemnością słuchaliśmy.
Uczniowie klasy 2d i 3c wraz z wychowawczyniami: Małgorzatą Strzykalską i Moniką Lech
opracowanie: Monika Lech
Spotkanie uczniów klas drugich z Policją.
W naszej szkole kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo dzieci i edukację w tym zakresie, dlatego też 18 października zaprosiliśmy do naszej szkoły funkcjonariuszy policji z Komedy Powiatowej Policji w Trzebnicy, którzy spotkali się z uczniami klas II. Policjanci rozmawiali z dziećmi o zasadach poruszaniu się po drogach. Przypomnieli o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze. Zwrócili uwagę na sposoby zachowania się w sytuacjach, kiedy dzieci zostają same w domu. Omówili zasadę „ograniczonego zaufania wobec obcych”. Przypominano także dzieciom numery alarmowe. W ramach wewnątrzszkolnego programu doradztwa zawodowego nasi goście przybliżyli uczniom zawód policjanta. Opowiedzieli na czym polega ich praca. Stróże prawa zaprezentowali uczniom umundurowanie oraz podstawowe wyposażenie jakim dysponują. Opowiedzieli jaką drogę należy pokonać, aby zostać funkcjonariuszem policji oraz jakie działania podejmują, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom naszego powiatu. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą. Aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawali policjantom mnóstwo pytań. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się z osobą, do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.
M. Strzykalska
KLASA 0A W SKLEPIE WARZYWNO – OWOCOWYM
WITAMINKI, WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI
Dzieci z klasy 0A odwiedziły sklep owocowo-warzywny „U Ewy”, aby zobaczyć jakie dary z sadu i ogrodu można tam kupić. Przedszkolaki wykazały się doskonałą wiedzą, bezbłędnie nazywały i wskazywały poszczególne warzywa i owoce, które można nabyć w warzywniaku. Dzieci miały okazję, nie tylko przyjrzeć się im z bliska, dostrzec ich kształty, kolory i fakturę, ale także mogły poznać owoce i warzywa, które nie są uprawiane w Polsce, czyli owoce egzotyczne.
Wycieczka miała na celu kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, uświadomienie konieczności jedzenia potraw niezbędnych dla zachowania zdrowia oraz zwrócenie szczególnej uwagi na wartości odżywcze warzyw i owoców. Dzieci miały również okazję poznać pracę ekspedienta.
Na zakończenie podziękowaliśmy i wręczyliśmy pani Ewie wykonany przez nas upominek za miłe przyjęcie.
A. Tiuchty
KLASA 0A ŚWIĘTOWAŁA DZIEŃ CZERWONEGO JABŁUSZKA
Czerwone, żółte, zielone, okrągłe i pachnące, a jako przekąska niezwykle sycące.
Jabłko – pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i w KLASIE 0A DZIEŃ JABŁKA ŚWIĘTUJEMY.
18 października w klasie 0A obchodziliśmy „Święto jabłka”. Tego dnia w klasie zrobiło się czerwono i zielono za sprawą naszych przedszkolaków, którzy przyszli ubrani w kolorach jabłuszek. Dzieci wszechstronnie poszerzyły wiedzę o jabłku. Poznały różne gatunki jabłek, rozpoznawały kształt, zapach, kolor, smak. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Poza tym dzieci uczestniczyły w różnych zabawach i konkursach. Na zakończenie wykonały tematyczne prace plastyczne oraz układały puzzle z pociętych jabłuszek.
Udana imprezka przebiegała pod hasłem: Chłopcy i dziewczynki, lubią zjadać witaminki!
A. Tiuchty
SPOTKANIE W KLASIE 0A Z RATOWNIKAMI MEDYCZNYMI
W środę klasę 0A odwiedzili Państwo Joanna i Piotr Pietrzyk – Ratownicy Medyczni, którzy przeprowadzili zajęcia z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej.
Spotkanie zostało zrealizowane w ramach cyklu spotkań „Poznajemy zawody wokół nas”.
Celem zajęć było poznanie i przybliżenie pracy ratownika medycznego, przygotowanie przedszkolaków do wykonania udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Wprowadzeniem w temat zajęć był film pt. „Pierwsza pomoc dla dzieci”, który bardzo zainteresował naszych przedszkolaków.
Jednym z najciekawszych dla dzieci, a zarazem bardzo ważnym punktem zajęć były praktyczne ćwiczenia na fantomach. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratowników, a następnie według ich wskazówek próbowały naśladować jak należy sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc i co najważniejsze, jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy. Dzięki takim zajęciom dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.
Na zakończenie dzieci otrzymały od gości dyplom „SUPER RATOWNIKA” a w rewanżu, podziękowały za bardzo ciekawe zajęcia i wręczyły naszym gościom słodki prezent.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY PAŃSTWU JOANNIE I PIOTROWI PIETRZYK ZA SUPER ZAJĘCIA. Mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy, ponieważ taka forma zajęć jest bardzo ważną częścią naszej pracy.
A. Tiuchty
WYJAZD INTEGRACYJNY KLAS ZEROWYCH DO ZŁOTÓWKA
Dnia 20.09.2019r. klasy zerowe odbyły wycieczkę integracyjną do Ośrodka Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Na miejscu zostaliśmy przywitani przez Pana Krzysztofa Hulewicza – strażnika łowieckiego, którego wielką pasją są zwierzęta, który zajmuje się opieką i hodowlą zwierząt na terenie ośrodka. Pan Krzysztof oprowadził nas po terenie Ośrodka i opowiedział o zwierzętach, które w nim przebywają.
Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały dziki, sarny, daniela, muflona, psy myśliwskie oraz ptaki m.in. bażanty, perliczki i kolorowe papugi. Dowiedziały się również o tym, że ośrodek należy do Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i jest bardzo często odwiedzany przez uczniów i przedszkolaków z różnych szkół. Dzieci spacerowały po ośrodku, karmiły zwierzęta przywiezionymi ze sobą marchewkami, burakami, ziemniakami oraz kasztanami i żołędziami za zgodą opiekuna zwierząt.
Zorganizowany w Ośrodku w Złotówku piknik miał na celu poznanie i zintegrowanie wszystkich dzieciaczków klas zerowych z naszej szkoły. Wszyscy uczestnicy wycieczki nie kryli zadowolenia i w miłej atmosferze wróciliśmy do szkoły.
Nauczycielki klas zerowych bardzo dziękują rodzicom za pomoc w przygotowaniu wycieczki i wspólnej opiece nad bezpieczeństwem dzieci podczas wycieczki.
A. Tiuchty
Światowy dzień zwierząt w klasie 0c
/foto/
4 października świętowaliśmy w szkole Światowy Dzień Zwierząt. Tego dnia na dzieci czekało wiele atrakcji. Pierwszą z nich były gry i zabawy dotyczące życia zwierząt. Dzieci rozpoznawały odgłosy zwierząt oraz z wykorzystaniem dramy nasladowały je. Następnie wykonały maski zwierząt i ozdobiły nimi swoje twarze, zamieniając się w ulubione zwierzaki. Przedszkolaki poprzez rozmaite zabawy poznały nazwy wybranych zwierząt w języku angielskim. Dzieci wykonały także sylwetki zwierząt z papieru.Główną atrakcją było wzbogacenie klasy o akwarium z rybkami. Dzieci wspólnie z Paniami stworzyły warunki do życia i rozwoju rybek. Ich zadaniem będzie karmienie ich oraz sprzątanie akwarium wspólnie z nauczycielem.
CELEM ZAJĘĆ BYŁO:
• Uwrażliwienie na los zwierząt
• Kształtowanie pozytywnej postawy wobec zwierząt
• Kształtowanie koncentracji i umiejętności aktywnego słuchania
• Rozwijanie kreatywności i umiejętności plastycznych
A. Pszczółka, M. NitaDzień głośnego czytania klasa 0c
W klasie 0c "Dzień Głośnego Czytania" obchodziliśmy już w czwartek 26 września i był on znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do świata książki. Szczególnie teraz, gdy telewizja i komputer pochłaniają coraz więcej czasu, trzeba podkreślać znaczenie wspólnej lektury. Ten dzień to promocja czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników naszej szkoły. Nauczycielki zorganizowały akcje: "Poczytaj mi mamo, tato". Maluchy miały okazję wysłuchać różnych opowieści oraz porozmawiać na temat wysłuchanych historyjek. Tak spędzony wspólnie czas procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej się zrozumieć. Projekt będzie kontynuowany, a do współpracy zaproszeni zostali pozostali rodzice.
A. PszczółkaDzień Chłopaka w 2d
Nowy rok szkolny to nowe wydarzenia klasowe. Do pierwszych z nich należą coroczne obchody dnia chłopaka. Dziewczęta z klasy 2 d zadbały o to, aby dzień ten był wyjątkowy. Były życzenia, drobne upominki i słodkości. Dzień chłopaka był okazją do miłej rozmowy i zabawy, a także wspólnej fotografii.
wych. M. Strzykalska
W KLASIE 0A NIETYPOWE ŚWIĘTO - DZIEŃ KROPKI
Dnia 16.09.2019r. w klasie 0A obchodziliśmy nietypowe święto – Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy.
W tym dniu wszyscy mieliśmy na sobie ubrania w kolorowe kropki. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Uważnie obejrzeliśmy film jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła dzieciom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty, które drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie.
Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Są w literce „i”, kropkach biedronki, są w diamentowej koronie króla i królowej, a nawet zdobią kapelusz muchomora.
W klasie powstały kropkowe dzieła dzieci, najróżniejsze kropki: duże, małe, kolorowe, tęczowe.
Dzieci na zajęciach namalowały misia z kropek, następnie pompowały balony, które oklejały kolorowymi kropkami wyciętymi z samoprzylepnego papieru. Tak więc zajęcia, w których motywem przewodnim była kropka, wzbogaciły wiedzę dzieci i uświadomiły im jak duże znaczenie ma taki malutki symbol.
A. Tiuchty
2018/2019
KLASY ZEROWE POWITAŁY WIOSNĘ
Na promyku słońca, tuż przy pierwszej burzy,
przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.
Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,
witały ją także wszystkie przedszkolaki.
E. Budryk
Przyjście nowej pory roku – wiosny jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie za sobą budząca się do życia przyroda. W klasie 0A przygotowania do pożegnania zimy i powitania wiosny zaczęły się kilka dni wcześniej. Zmieniła się dekoracja klasy z zimowej na wiosenną. Nie zabrakło prac plastycznych, dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny.
Witając wiosnę 21 marca, wszystkie dzieci z klas zerowych z naszej szkoły w barwnej paradzie ze swoimi Marzannami i kolorowymi emblematami, udały się na powitanie wiosny na trzebnicki rynek. Ten barwny korowód prowadzony był przez Panią Zimę, Pszczółkę, Żabę oraz Super Kota. Wszystkie przedszkolaki, które przybyły na powitanie wiosny ze śpiewem i wiosennymi hasłami pożegnały zimę, a powitały kolorową wiosnę. Oczywiście nie obyło się bez konkursu na najpiękniejszą marzannę, jednak jury jednogłośnie zdecydowało, że wszystkie marzanny zasługują na I miejsce. Na koniec wiosenne, radosne przedszkolaki zostały obdarowane słodyczami i okolicznościowymi dyplomami.
Przełom zimy i wiosny to ważny moment astronomiczny, ale przede wszystkim ze względu na budzącą się piękną przyrodę, a więc mający ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego wielkie podziękowania w imieniu wszystkich przedszkolaków kierujemy w stronę organizatorów – władz gminy i Gminnego Centrum Kultury i Sportu. Taki sposób witania wiosny nasi wychowankowie zapamiętają jako jeden z piękniejszych dni w roku.
A. Tiuchty
QUIZ BAŚNIOWY DLA KLAS I
14.03.2019 r. uczniowie klas: I a, I b, I c, I d wzięli udział w Quizie dotyczącym znajomości popularnych baśni i bajek. Dzieci rozwiązywały zagadki, układały historyjki obrazkowe, śpiewały piosenki, słuchały fragmentów baśni i odgadywały ich tytuły. Była zabawa ruchowa, rymowanki, „Czarodziejski Kuferek”, a w nim rekwizyty z bajek. Za każde prawidłowe wykonanie zadania klasa otrzymywała punkt. Na koniec wspólnej podróży do krainy baśni i bajek każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom oraz książkę.
M. Strzykalska, M. Lech
Zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego
28.02.2019 r. uczniowie klasy I D oraz klasy II C uczestniczyli w zajęciach z zakresu doradztwa zawodowego pt. "Co to znaczy wybrać sobie zawód?" z udziałem szkolnego doradcy zawodowego, Pani Joanny Kuczmy. Dzieci dowiedziały się co to jest „zawód, praca”. Rozmawiały o zawodach związanych ze szkołą, o roli zainteresowań i umiejętności w wyborze danego zawodu, próbowały określić własne mocne strony. Dzieci bardzo aktywnie brały udział w zajęciach, wykazały się dużą wiedzą na temat zawodów związanych ze szkołą oraz umiejętnością pracy w grupie.
M. Strzykalska M. Lech
Babciu, Dziadku – miło było Was gościć w klasie 0A
„Uwielbiam, gdy czytasz mi książeczki,
lubię gdy opowiadasz mi bajeczki.
Lubię, gdy na kolanach mnie sadzasz,
i na każdą psotę zawsze się zgadzasz.
Lubię, gdy uśmiechasz się do mnie,
po prostu kocham Cię ogromnie!”
Kochają nas, wspierają, zawsze są przy nas…
Na nasze smutki mają słodkie i pyszne rozwiązanie, znajdą radę na każde zmartwienie – to nasze kochane babcie i dziadkowie.
Aby wyrazić naszą wdzięczność za ich trud i oddanie oraz wszystko to, co od nich otrzymujemy w klasie 0A została zorganizowana uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka, na którą zaproszeni goście licznie przybyli.
Ukochanym babciom i dziadkom dziękowano za cierpliwość, opiekę i czas, jaki poświęcają swoim wnuczętom oraz za ogrom bezinteresownej miłości. Dzieci bardzo wdzięcznie i szczerze wyraziły swoje przywiązanie i szacunek kochanym babciom i dziadkom prezentując program artystyczny pt. „Magiczna podróż po latach minionych”. Były wiersze, piosenki oraz tańce. Następnie dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty swoim ukochanych babciom i dziadkom. Widać było radość i uśmiech na twarzach gości uczestniczących w uroczystości Wpatrzeni w swoje wnuczęta, mogli ocenić jak wiele pracy i wysiłku włożyły mali artyści, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. I zapewne te okoliczności, atmosfera podniosłość święta wywołały także łzy wzruszenia.
Uroczystość zakończono wspólną gościną przy stołach zastawionych domowymi słodkościami przygotowanymi przez rodziców.
Takie spotkania wzmacniają więzi emocjonalne z rodziną, uczą dzieci sposobów wyrażania uczuć oraz szacunek dla osób starszych.
Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!
A. Tiuchty
Walentynki w klasie I d
Tradycyjnie walentynki to święto zakochanych, ale coraz częściej traktuje się je jako okazję do wyrażania ciepłych uczuć także wobec kolegów i koleżanek. Dzień św. Walentego, który przypada na 14 lutego był dla uczniów klasy I d doskonałym pretekstem do zorganizowania klasowego święta. Uczniowie samodzielnie wykonali skrzynkę walentynkową, do której wrzucali swoje kartki i serduszka, wyrażając w ten sposób swoje szkolne sympatie. Dziewczynki zostały obdarowane różyczkami. Nie zabrakło także słodkich lizaków w kształcie serc. Był to dzień pełen zabawy, radości i wrażeń.
M. Strzykalska
Dzień Babci i Dziadka w klasie 0c
Wychowali swoje dzieci
A czas leci, leci, leci...
Dzisiaj na pociechę mają
Wnuki które Ich kochają.
Choć na dworze zimno, a pogoda kapryśna, to w sercach dzieci z grupy 0c dużo ciepła i miłości. Powodem takiej atmosfery była uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Dnia 24.01.2019 do naszej klasy licznie przybyli najukochańsi dziadkowie naszych podopiecznych. Grupa zaprezentowała swoje umiejętności recytatorskie, muzyczne i ruchowe. Były wierszyki, piosenki oraz tańce. Następnie dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane upominki i zaprosiły wszystkich na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dumni dziadkowie z radością ale i wzruszeniem podziwiali występ swoich ukochanych wnuków. Pełne zadowolenia i uśmiechu twarze gości pokazały, jak ważne dla wszystkich są takie spotkania i wspólnie spędzony czas.
Kochanym babciom i dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil i wielu powodów do dumy ze swoich wnucząt.
A. Gniłka
SPOTKANIE Z MUZYKĄ W KLASIE 0A - WIOLONCZELA
W klasie 0A pojawili się niezwykli goście! Przybyli w asyście przepięknych dźwięków wiolonczeli będących muzycznym opowiadaniem i magią nut. Tym koncertem kontynuujemy cykl zajęć, podczas których dzieci poznają kolejne instrumenty przedstawiane przez nauczycieli ze Szkoły Muzycznej. W styczniu bohaterką była wiolonczela. W naszej klasie gościliśmy panią Annę Szpil – wiolonczelistkę, panią Sonię Markiewicz – pianistkę oraz uczennice Szkoły Muzycznej – Maję Szczepaniak i Lilianę Zając, uczennice pani Anny Szpil, które zagrały na wiolonczeli utwory: „Konik na biegunach” i „Spadające liście”.
Dziękujemy, że mogliśmy na chwilę przenieść się w magiczny świat muzyki z tak pięknie brzmiącego z instrumentu. Dziękujemy także w imieniu klasy 0C, która na nasze zaproszenie uczestniczyła w tym wydarzeniu. Każdy koncert artystów, poza piękną muzyką, niesie ze sobą dużą dawkę nowych wiadomości. Tym razem poznaliśmy budowę, nazwy poszczególnych części oraz oczywiście dźwięk jaki wydaje wiolonczela. Wiemy już do czego służy smyczek, co to gryf, ślimak, dlaczego wiolonczela ma nóżkę i wiemy też, że każdy instrument musi mieć duszę, żeby pięknie grać.
Wiolonczela w towarzystwie pianina tworzy zespół muzyczny – orkiestra gotowa.
Spotkanie z muzyką dostarcza dzieciom wiele wrażeń, nowej wiedzy i radości co jest powodem, iż niektóre dzieci wyraziły chęć nauki na tym instrumencie.
A.Tiuchty
KLASA 0A I 0C W TEATRZE WROCŁAWSKIM IN-ART
Dnia 17 stycznia uczniowie klasy 0A i 0C wybrali się na spektakl teatralny pt. „Baśnie polskie” do Wrocławskiego Teatru Edukacji In- Art.
Spektakl składał się z trzech przedstawień: „Szewczyk Dratewka”, „Żywa Woda”, „Złota Kaczka”, z których przebijało wyraźne przesłanie, że dobrocią, sprytem i dobrymi intencjami można zmienić świat na lepsze.
Dzieci zostały zabrane w podróż po świecie ludzi posiadających niezwykłe przedmioty i umiejętności. Odkryły wartości przekazywane z pokolenia na pokolenie i wiele prawd o życiu. Jednocześnie miały możliwość oglądania niespotykanych form teatralnych, przepięknych lalek i barwnych kostiumów.
Spektakl bardzo podobał się naszym przedszkolakom.
Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w studio radiowym. Pani przewodnik pokazała miejsca, gdzie nagrywa się audycję „Radia Ram” i „Radia Wrocław”. Dzieci miały możliwość obejrzenia pracy dziennikarza radiowego na żywo, posłuchania fragmentu audycji. Było super!!
Dziękujemy rodzicom z klasy 0A i 0C za pomoc w realizacji wycieczki.
A.Tiuchty A. Gniłka
Wizyta 1a i 1c w Teatrze Lalek
4 stycznia 2019 roku uczniowie klasy 1a i 1 c udali się do Teatru Lalek we Wrocławiu. Dzieci obejrzały spektakl pt. „Yemaya - Królowa Mórz". Bohaterem jest wrażliwy chłopiec o imieniu Omar, który trafił do tajemniczego podwodnego świata pod opiekę potężnej Yemayi – Królowej Mórz. Jest to baśń nie tylko o sile wyobraźni, ale i o niezwykłej więzi ojca z synem . Przedstawienie zachwycało przepiękną scenografią oraz wspaniałą muzyką zachęcającą dzieci do aktywnego odbioru. Po spektaklu uczniom 1a udało się zdobyć autografy od aktora, który wcielił się w rolę Kamienia. Do szkoły wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
J. Michalak, J.Majcher
„Jasełka, jasełka, zielona jodełka,
światełkami błyska, a przed nią kołyska.
W kołysce Pan Jezus właśnie się narodził,
będzie kochał ludzi, wśród nich żył i chodził.”
24 stycznia 2019r. z bożenarodzeniowym przesłaniem dla swoich kolegów i koleżanek z klas:1b,4a, rodziców, babć i dziadków wystąpili uczniowie z klasy 3c prezentując przedstawienie jasełkowe. Przepiękna scenografia nawiązująca do Betlejem wprowadziła zgromadzoną publiczność w szczególny nastrój. Mali aktorzy we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale. Pastuszkowie przynieśli swe dary maleńkiemu Jezuskowi. Aniołowie, dzieci z Europy z serduszkami w dłoni i królowie, którzy mimo zaledwie kilku lat nie stracili nic ze swojego majestatu, zostali serdecznie przyjęci przez Maryję (Zofię Drohomirecką) i Józefa (Stanisława Wróbla). Całość przedstawienia przeplatana była kolędami i pastorałkami. Największy zachwyt publiczności wzbudzili uczniowie grający kolędy na instrumentach: Maja Łukaniec na skrzypcach i Mikołaj Krzak na ksylofonie. Aktorzy, muzycy z kl. 3c swym pięknym, niepowtarzalnym występem, podbili serca publiczności. Podczas słów kolędy „Chwała na wysokości, a pokój na ziemi” publiczność wstała z miejsc i naśladując ruchy aktorów włączyła się do śpiewania. To było niesamowite. Na zakończenie tych niepowtarzalnych jasełek, które na długo zostaną oglądającym w pamięci, uczniowie z kl.3c zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Jolanta Szymczyk
Czy zawód lekarza jest trudny? Czym się leczy chore dzieci? Skąd wiadomo, że dzieci są zdrowe?
Na te i inne pytania odpowiadała dziś Pani Stanisława Marcjoniak, lekarz pediatra, którą zaprosili na lekarski wywiad uczniowie dwóch klas: 1d i 2c. Pani Stanisława z zapałem, zaangażowaniem i przyjaznym nastawieniem do naszej uczniowskiej ciekawości opowiadała o pracy lekarza. O jego trudach, ale i satysfakcji jaką daje. Poznaliśmy kilka narzędzi lekarskich, takich jak stetoskop czy otoskop. Dowiedzieliśmy się, że praca lekarza wymaga nieustannego dokształcania się, cierpliwości, spokoju, ale nagrodą jest zdrowy, szczęśliwy i wyleczony pacjent. Było to dla nas pouczające i ciekawe spotkanie, większość uczniów zadeklarowała wstępnie, że w przyszłości zostanie lekarzem. Czego im wszystkim serdecznie życzymy!
Wychowawczynie klas:
Monika Lech i Małgorzata Strzykalska
PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE
19 grudnia 2018 r. uczniowie klasy I d ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy pod opieką wychowawczyni M. Strzykalskiej oraz katechetki J. Bejm udali się z przedświąteczną wizytą do Gminnego Dziennego Domu Pobytu Osób Starszych "Senior – WIGOR" w Trzebnicy. Dzieci w strojach z różnych regionów Polski wcieliły się w jasełkowe role, wyznając że „Polska zawsze wierna była Chrystusowi, od żłóbka do krzyża”. Seniorom występ dzieci bardzo się podobał i brawom nie było końca. Seniorzy, którzy bardzo czekali na wizytę dzieci, również mieli dla nich niespodziankę: piękne wiersze o Bożym Narodzeniu oraz pyszne pierniczki. Uczniowie wspólnie z seniorami zaśpiewali kilka tradycyjnych kolęd. Wraz z opiekunkami złożyli wszystkim życzenia świąteczne. Obdarowali też pensjonariuszy i wszystkich pracowników własnoręcznie wykonanymi kartkami świątecznymi. Spotkanie kolędowe było wielkim przeżyciem nie tylko dla dzieci, ale także dla pensjonariuszy i pracowników. Wizyta dzieci u seniorów z pewnością nie była ostatnią. Obie strony planują już następne spotkanie.
M. Strzykalska, J. Bejm
KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS 1 – 2
MOJA WYMARZONA BIBLIOTEKA
WYNIKI:
1 miejsce: Oliwia Davies kl. 2c ; Jakub Mróz kl. 2c
2 miejsce: Julia Mądry kl. 1d ; Julia Rudkiewicz kl. 1d
3 miejsce: Bianca Chaładaj kl. 2a ; Grzegorz Dereniowski kl. 1d
Myszka Miki
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla klas 0 - II,
ogłoszonego w ramach Szkolnej Akademii Filmowej.
Nagrody – otrzymują:
Maja Stanisz kl.1a, Janka Skraburska kl. 1c, Hanna Dybała kl. Ia, Sara Spalińska kl. Ia, Filip Freus kl. IIa, Agata Marcjoniak kl. 0a, Laura Szemik kl. IIa, Karolina Kaczmarek kl. 0b, Bianka Sikora kl. Oa, Zofia Marchlewska kl. 0a, Julia Krzywicka kl. Ia, Julia Walczak kl. 0a, Maja Loranty kl. 0a, Artur Deandl kl. 0a i Iga Zgóra kl. 0a.
Wyróżnienia otrzymują:
Pola Wabnic kl. Ia, Tymon Dubiel kl. Ia, Klementyna Gauden kl. Ia, Maciej Gajowy kl. 0a i Marcel Woźniak kl. 0a.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie!
NAGRODY ZOSTANĄ WRĘCZONE W ŚRODĘ, 12 GRUDNIA W KLASIE (PODCZAS LEKCJI).
Ewa Bednarz
Warsztaty kulinarne IIb
Klasa IIb miała możliwość uczestniczenia w wyjątkowych warsztatach kulinarnych w bezpiecznej i kolorowej kuchni. Dzieci w czasie zajęć pod kierunkiem kucharzy dietetyków przygotowały zapiekankę z warzyw i jajek. W trakcie uczyły się dobrych manier i zasad savoir-vivre'u, poznały zasady higieny i bezpieczeństwa w kuchni, tworzyły własne kompozycje smakowe. Mali kucharze poznali tu smak i zapach różnych produktów oraz dowiedzieli się jak zdrowo odżywiać się. Do domu wracali z głowami pełnymi nowych pomysłów na pyszne potrawy. Mam nadzieję, że zachęcą całe swoje rodziny do wspólnego przygotowywania smakołyków. I.G
Dekorowanie pierników w Ia
7 grudnia uczniowie klasy Ia dekorowali pierniczki, które upiekli w tym celu ich rodzice. Dzieci ozdabiały pierniki kolorowym lukrem i różnymi posypkami. Dekorowanie pierników okazało się dla nich wielką frajdą –można było puścić wodze fantazji. Powstały smakowite i przepiękne dzieła. Tego dnia w klasie i na korytarzu szkolnym unosił się korzenny zapach – przypominający, że Święta tuż, tuż. Przygotowane pierniki będą prezentami dla bliskich oraz niepowtarzalnym dodatkiem świątecznego stołu podczas klasowej Wigilii. Nowo nabyte umiejętności dzieci zaprezentują z pewnością w swoich rodzinnych domach podczas przygotowań świątecznych.
Jadwiga Michalak
„Czary mary, czary mary niech się spełnią andrzejkowe czary”
Zwyczaj wróżenia w andrzejki znany jest od bardzo dawna. Pamiętamy jednak, że wróżba to przede wszystkim dobra zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie wykluczone, że kiedyś się spełni. W piątek 30 listopada w klasie 0C obchodziliśmy Andrzejki. Uczniowie bardzo chcieli zajrzeć w przyszłość i sprawdzić co ich czeka. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Rzucały pieniążkami do miski z wodą, aby spełniły się najskrytsze marzenia. Sprawdzały kim zostaną w przyszłości oraz poznały imię swojej drugiej połówki. Było kręcenie butelki i konkursy z balonami. Wspólnie odgadywały co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości. Nie zabrakło też słodkości. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, tańców, radości i integracji grupy.
ZWYCIĘSTWO UCZENNICY KLASY 0A W KONKURSIE PLASTYCZNYM
W setną rocznice obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości wiele placówek organizowało konkursy plastyczne. „Polskie Symbole Narodowe” to konkurs powiatowy organizowany przez Przedszkole Publiczne w Ligocie Pięknej, którego celem było wzbudzenie u dzieci uczuć patriotycznych i narodowej dumy oraz stworzenie okazji do zainteresowania plastyką związaną z symboliką narodową. Rywalizacja plastyczna obejmowała dzieci w wieku 3-6 lat. Do konkursu w klasie 0A przystąpiło dwoje dzieci: Hanna Braksator oraz Zofia Marciszewska. I to właśnie praca Hani Braksator została oceniona najwyżej – zajęła I miejsce. Na biało-czerwonym tle Hania przedstawiła symbol godła a w pobliżu znalazł się dom, rodzina, drzewo. Takie piękne połączenie kilku symboli – polskości, rodziny, natury. Wielkie gratulacje dla Hani.
A.Tiuchty
„CZY TO JUTRO CZY TO DZIŚ DZIECIOM Z KLASY 0A JEST POTRZEBNY MIŚ”
26.11.2018r. dzieci z klasy 0A uroczyście obchodziły ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Któż z nas dorosłych nie miał kiedyś swojej ulubionej maskotki w dzieciństwie. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku. Roczny kalendarz pełen jest fantastycznych dat do świętowania, ale wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Dzień Pluszowego Misia, który jest obchodzony 25 listopada. Dzieci przyniosły do szkoły ulubione pluszaki, które często są bohaterami bajek, filmów, piosenek takich jak: Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Coralgol, Miś Uszatek, Gumisie i wiele innych. Świętowanie polegało na wielkim misiowym przyjęciu w którym dzieci poznały historię pluszowego misia. Aktywnie włączyły się w zabawy, rozwiązywały zagadki, quizy, układały puzzle, a także uczestniczyły w zajęciach plastycznych tworząc z wyciętych kółek kolorowe misie. Ten dzień był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom.
A. Tiuchty
Dzień Pluszowego Misia w 0b i 3b
Pluszowy Miś to wierny towarzysz dzieciństwa.
Powiernik sekretów, pocieszyciel.
Najlepszy przyjaciel...
I to właśnie on obchodził swoje święto w klasie 0b i 3b.
Dzień Pluszowego Misia ustanowiono w 2002 roku, w setną rocznicę powstania tej uroczej zabawki.
Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada - to stała data, co roku świętujemy tego samego dnia. W związku z tym, że w tym roku dzień ten przypadł w niedzielę, dzieci swoje kochane misiaki, pluszaki i inne maskotki przyniosły 26 listopada. Było dużo radości i doskonałej zabawy. Dzieci zapoznały się z historią tego święta ( prezentacja multimedialna) oraz przypomniały sobie najsławniejsze misie świata. Zerówkowicze wykonali tekturowego misia i go pokolorowali, a trzecioklasiści bawili się w ulubiony przez nich sposób – w kodowanie miśka.
Wszyscy mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkanie z Pluszowymi Misiami w dniu ich święta będzie równie wesołe.
Renata Marszałek I d i II c w Teatrze Lalek
27.11.2018 r. uczniowie klasy I d i II c udali się do Teatru Lalek we Wrocławiu na spektakl pt. „Co krokodyl jada na obiad?” Spektakl składał się z dwóch części. W pierwszej, dzieci poznały historię ciekawskiego Słoniątka, które zadawało mnóstwo pytań, chciało wiedzieć po co żyrafie długa szyja i cętki, a także co krokodyl jada na obiad. To jednak pytanie tabu i starsze zwierzęta bały się na nie odpowiedzieć. Jedynie ptak kolo poradził mu, by wybrał się nad rzekę Limpopo i zapytał o to samego krokodyla. Dzieci dowiedziały się, że ciekawość jest sposobem na poznawanie świata. Druga część spektaklu opowiadała o oswojeniu przez człowieka zwierząt domowych i kota, który pozwolił się udomowić, ale na własnych warunkach. „Co krokodyl jada na obiad?” to przedstawienie z piękną scenografią, drewnianymi rzeźbami zwierząt, dekoracjami nawiązującymi do afrykańskich krajobrazów oraz etniczną muzyką Joszko Brody. Spektakl uświadomił dzieciom, że wszyscy – ludzie i zwierzęta powinny żyć w harmonii, bo są od siebie współzależni, pozwolił zastanowić się nad pytaniami o początek świata, cywilizacji i kultury.
M. Strzykalska, M. Lech
BĘDZIEMY SILNI I ZDROWI KAŻDY PRZEDSZKOLAK Z KLASY 0A TO POWIE
Klasa 0A kontynuuje zajęcia ruchowe w Gminnym Parku Wodnym na KIDSS CROSS. Zajęcia te spełniają ważną rolę w życiu małych dzieci, ponieważ rozwijają sprawność ruchową, zaspakajają naturalną potrzebę ruchu dziecka, usprawniają małą i dużą motorykę, pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy oraz wzmacniają odporność fizyczną dzieci. Poprzez zabawy i ćwiczenia ruchowe dzieci pokonują trudności, dzięki czemu wzmacniają wiarę we własne możliwości.
Instruktorzy pan Jacek Kłobut i Kornel Kowalczyk poprowadzili zajęcia, które miały na celu rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności i orientacji przestrzennej.
A.Tiuchty
KLASA 0A I OB W KRAINE MUZYKI KLASYCZNEJ
Ważnym zadaniem edukacji przedszkolnej jest wychowanie przez sztukę. Dlatego też dzieci z klasy 0A i gościnnie dzieci z klasy 0B, gościły u siebie w klasie muzyka z zaprzyjaźnionej Szkoły Muzycznej. Od dawna wiadomo, że kontakt z muzyką dostarcza wielu pozytywnych wrażeń, nie tylko słuchowych, ale również emocjonalnych i estetycznych. Dzięki koncertom muzycznym dzieci mogą przenieść się do krainy muzyki, a przez to mają okazję poznać różnorodne instrumenty muzyczne oraz posłuchać muzyki z różnych stron świata wykonywanej przez profesjonalistów.
Każdy koncert jaki odbywa się w naszej klasie, ma na celu nie tylko zapoznanie dzieci z samą muzyką lecz również instrumentem, z którego się ona wydobywa, z jego nazwą, budową, sposobem grania. Podczas tego spotkania dzieci poznały kolejny instrument - puzon, na którym grał Pan Wojciech Nycz, prezentując szeroką gamę utworów. Takie koncerty to już tradycja w naszej klasie, które organizujemy dzięki uprzejmości naszych sąsiadów - Szkoły Muzycznej I stopnia im. prof. Zygmunta Kajdasza z Trzebnicy.
A.Tiuchty
Warsztaty z udziałem ratownika medycznego
20.11.2018 r. uczniowie klas 1 d oraz 2 c uczestniczyli w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z udziałem ratownika medycznego, Pana Sebastiana Chodakowskiego. Podczas spotkania nasz gość wyjaśnił dzieciom zasady i ogólny zakres udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zademonstrował dzieciom w jaki sposób należy podchodzić do poszkodowanego, jak ocenić jego stan, sprawdzić przytomność i oddech, udrożnić drogi oddechowe, wezwać pomoc, ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bocznej oraz jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo- oddechową (RKO). Dzieci w parach ćwiczyły chwyt Heimlicha, który stosuje się przy zadławieniu. Pan Sebastian zademonstrował nam również, jak wygląda udzielanie pierwszej pomocy małemu dziecku. Opowiedział na czym polega jego praca, czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe, zaprezentował także używane przez niego akcesoria. Podczas spotkania uczniowie przypomnieli sobie numery alarmowe służb ratowniczych. Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.
M. Strzykalska, M. Lech
Dzień Czarnego Kota w klasach: 0b, 1d, 2c, 3b
Święto narodziło się we Włoszech. Powstało z inicjatywy krajowego stowarzyszenia obrony zwierząt i środowiska. Celem tego dnia jest nie tylko wystosowanie apeli o opiekę nad czworonogami, ale także walka z uprzedzeniami i przesądami, które są wyjątkowo krzywdzące dla czarnych kotów. Czarne koty bowiem mają strasznego pecha. Są źle traktowane, przedstawiane w najgorszym świetle i wciąż tępione za to rzekome sprowadzanie nieszczęścia na ludzi.
W naszej szkole łamiemy te krzywdzące przesądy! W ubiegły piątek, 16 listopada, zorganizowaliśmy prawdziwe święto naszych czarnych braci mniejszych. Uczniowie klasy 0b, 1d, 2c oraz 3b przyszli do szkoły przebrani za czarne koty. Każdy kot otrzymał prezent słodki prezent, a w klasach robiliśmy kocie maski, tworzyliśmy kocie podobizny, oglądaliśmy bajki z kocimi bohaterami. Wszystko po to, aby zdobyć przychylność uczniów i przekonać ich, iż czarny kot nie tylko pecha nie niesie, ale wręcz … przynosi… szczęście.Wszystkim naszym kotom serdecznie dziękujemy!
Monika Lech
Renata Marszałek
Małgorzata Strzykalska
PROGRAMUJEMY Z OZOBOTEM W KLASIE 0A
Ozobot to mały, ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania. Dzieci z klasy 0A wraz z robotem przeniosły się na chwilę w elektroniczny świat przygody. Jednym z elementów zabawy z robotem było kodowanie za pomocą kolorowych kodów (na kartce papieru) specjalnych zadań, które wykonuje robot. W ten sposób dzieci zaprogramowały ruchy robota o czym przekonały się, kiedy robot został przez nie wprowadzony na trasę do wykonywania zaprogramowanych zadań. Zajęcia, które przeprowadziła pani Paulina Pierchorowicz-Rączka, informatyk z naszej szkoły, stały się praktyczną metodą zapoznającą dzieci z elementami programowania. Programowanie Ozobota i obserwacja jego działania pokazała dzieciom w praktyczny sposób natychmiastowe efekty wydanych (zaprogramowanych) komend. Lekcja była bardzo ciekawa i wzbudziła u dzieci duże zainteresowanie. Dlatego warto od najmłodszych lat szkolnych tak rozwijać kompetencje dzieci, aby potrafiły używać rozmaitych urządzeń komputerowych i narzędzi cyfrowych do różnych celów, w tym do tych edukacyjnych.
A. Tiuchty
100 lat niepodległej. Świętowanie w klasach 0-3
W listopadzie 1918 r. spełniły się marzenia o niepodległości, którą Polacy usiłowali odzyskać od 123 lat. Mając na uwadze ten doniosły na nas fakt, my uczniowie i wychowawcy klas 0-3, bardzo aktywnie włączyliśmy się w rozmaite działania związane z uczczeniem setnej rocznicy powrotu naszej ojczyzny na mapę Europy. 9 listopada świętowaliśmy cały dzień, bowiem w tym dniu obchodziliśmy także Święto Szkoły. Braliśmy udział we mszy świętej, a punktualnie o godzinie 11.11 solidarni ze wszystkimi uczniami szkół w Polsce odśpiewaliśmy hymn naszego pięknego kraju: "Mazurek Dąbrowskiego”. Wdzięczni wszystkim tym, którzy odważnie przelewali swą krew za naszą ojczyznę, rozmawialiśmy o minionych wydarzeniach, przywoływaliśmy bohaterów, oglądaliśmy filmy patriotyczne, tworzyliśmy prace plastyczne przedstawiające nasze symbole narodowe, rozmyślaliśmy i w aurze zadumy tworzyliśmy nowe wspomnienia… Zwieńczeniem naszych działań było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Pieśń żołnierska płynęła przez nasze sale lekcyjne, przez korytarze szkoły, a w naszych sercach rodziła się duma i …wdzięczność.
Dziękujemy Ci, Polsko! Sto lat, Polsko!
Uczniowie i wychowawczynie klas 0-3
opracowała: Monika Lech
„Ekotorby dla Niepodległej”
100 – lecie odzyskania niepodległości to czas, aby zastanowić się, w jaki sposób dzisiaj możemy być patriotami. Uczniowie klasy III a, doszli do wniosku, że dziś patriota to taki człowiek, który dba o swoją Ojczyznę. Czyli ten, który m. in. troszczy się o otaczające nas środowisko! Dzieci wspólnie ustaliły, że poważnym zagrożeniem jest plastik. Te wszystkie opakowania, reklamówki, naczynia jednorazowe mocno obciążają ekosystem. Aby choć w mały stopniu pomóc przyrodzie i zadbać o czystość świata wokół nas, uczniowie przygotowali „Ekotorby dla Niepodległej”. Wszyscy zgodnie uznali, że będzie to doskonały prezent dla Ojczyzny. Prezent, który posłuży każdemu przez długi czas i przyczyni się do zmniejszania się wysypisk śmieci.
Życzymy naszej Ojczyznie, by używanie toreb płóciennych, zamiast plastikowych stało się modne i by trwało przez długie lata.
Uczniowie klasy III a z wychowawczynia Haliną Grocholską
„Akcja integracja!”
W dniu 31.10.2018r klasa 0C wybrała się do sali zabaw „Dodolandia” w Trzebnicy, aby móc fajnie razem spędzić czas, oraz zintegrować się z grupą poza murami naszej szkoły. Zabawa była bardzo udana. Oprócz trampoliny, kulek, zjeżdżalni i innych atrakcji, były także zabawy z chustą animacyjną czy przeciąganie liny. Po małym poczęstunku wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły. Dzieci pokazały, że potrafią się świetnie razem bawić i tworzą zgraną grupę.
A. Gniłka
Wszyscy jabłka chętnie jemy w klasie 0A DZIEŃ JABŁKA ŚWIĘTUJEMY
Dzieci z klasy 0A 8 listopada przyszły do szkoły ubrane na czerwono z opaską na głowie z emblematem jabłka, gdyż w tym dniu świętowały Dzień Czerwonego Jabłuszka. Jednym z celów tego święta było zachęcanie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów jako źródło witamin oraz uświadomienie wartości odżywczych owoców dla prawidłowego rozwoju pod hasłem: Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie. Tego dnia dzieci poszerzały wiedzę o jabłku, malowały papierowe jabłka, które zawisły na przedszkolnym drzewku w klasie, układały je z części (puzzle), rozwiązywały zagadki o jabłku, uczestniczyły w zabaw ruchowych oraz zręcznościowych z jabłkiem, wspólne śpiewanie piosenki o tym smacznym i wartościowym witaminowo owocu.
To był ciekawy dzień. Zajęcia i zabawy przeprowadzone właśnie w taki sposób zachęcają dzieci do sięgania po owoce i warzywa oraz promują zdrowy styl życia.
A.Tiuchty
WIZYTA LEKARZA PEDIATRY W KLASIE 0A
W ramach spotkań z przedstawicielami różnych zawodów na spotkanie z dziećmi z klasy 0A, została zaproszona lekarz pediatra pani Joanna Braksator. Celem wizyty było zachęcanie dzieci do dbania o swoje zdrowie i prowadzenie zdrowego stylu życia poprzez promowanie zasad spożywania właściwych pokarmów oraz korzystania z ruchu na świeżym powietrzu. Pani doktor zwróciła uwagę dzieci na związek między chorobą a leczeniem i koniecznością przyjmowania lekarstw wówczas gdy jest to konieczne. Dzieci miały okazję do obejrzenia stetoskopu, jak również zapoznania się z podstawowym sprzętem medycznym niezbędnym do badania laryngologicznego.
Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w rozmowie, z zainteresowaniem słuchały wyjaśnień o potrzebie zabezpieczania się przed chorobami poprzez szczepienia ochronne. Dzieci w ten sposób wzbogacają swoją wiedzę na temat zawodów, poznają efekty pracy, narzędzia, charakterystyczny ubiór, dostrzegają i szanują pracę ludzi z bliskiego otoczenia. W czasie takich spotkań zdobyta przez dzieci wiedza inspiruje je do organizowania zabaw tematycznych, wykorzystując zdobyte doświadczenia.
A.Tiuchty
WSZYSTKO DLA ZDROWIA I SPRAWNOŚCI
Udział dzieci z klasy 0A w zajęciach KIDSS CROSS
W jesienne przedpołudnie dzieci z klasy 0A przeżyły wspaniałą przygodę. W Gminnym Parku Wodnym uczestniczyły w zajęciach „Kidss Cross”. Godzinne zajęcia pod okiem panów Sebastiana Borowieckiego i Jacka Kłobuta obfitowały w dynamiczne, różnorodne ćwiczenia i zabawy, które wpływają na zwiększenie zwinności, sprawności, równowagi oraz kształtują prawidłową postawę ciała. Mimo czasami trudnych i skomplikowanych ćwiczeń dzieci chętnie wykonywały polecenia instruktorów i były bardzo zadowolone z takiej formy zdobywania wiedzy o profilaktyce zdrowotnej. Ćwiczenia zakończyły się rozmową z instruktorami podczas której najczęściej zadawane pytanie brzmiało – kiedy kolejne zajęcia?. Aby zadośćuczynić takim zainteresowaniom, planujemy kolejne comiesięczne spotkania.
Za zajęcia już odbyte serdeczne podziękowania dla naszego sponsora – firma „Brukarstwo” pana Marka Krzaka.
A. Tiuchty
„Polskie miasta w baśni i legendzie”.
Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego król Popiel tak bardzo nie lubił myszy? Czy wiecie skąd wzięły się słynne toruńskie pierniki i czy Smok Wawelski naprawdę był taki zły? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących pasjonującej historii naszych przodków uzyskali uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy, którzy 17 października 2018 r. mieli okazję zobaczyć spektakl Teatru Współczesnego w Krakowie pt.: „Polskie miasta w baśni i legendzie”. Baśnie i legendy uczą małych obywateli o ważności narodowych wydarzeń i kształtują ich postawy patriotyczne. Legendarne opowieści o wielkich i niewiarygodnych czynach oddają wydarzeniom i osobom należną im cześć, aby już nigdy o nich nie zapomniano.
Spektakl przybliżył dzieciom wiedzę na temat historii największych miast w Polsce. Scenografia bezpośrednio odzwierciedlała legendarne miejsca, dzięki czemu najmłodsi łatwo mogli powiązać symbol miasta z historycznym wydarzeniem. Zwiedzanie miast przez legendy i baśnie to wyjątkowa podróż w czasie, która jednocześnie była dla nas nauką i zabawą.
Joanna Sztyma
Wycieczka do HYDROPOLIS
24.10.2018 r. uczniowie klas I d, III a i III c, dzięki fundacji „W DROGĘ”, udali się na wycieczkę do wrocławskiego Hydropolis, centrum wiedzy o wodzie, jedynego takiego obiektu w Polsce i jednego z nielicznych na świecie. Podczas zwiedzania wystawy zapoznaliśmy się z historią powstania wody na Ziemi, jej właściwościami, stanami skupienia i z obiegiem wody w przyrodzie. Poznaliśmy funkcje wody w organizmie człowieka. Sprawdziliśmy też działanie wodnych wynalazków z czasów starożytnych. Podziwialiśmy wierne modele statków - od tych najstarszych po dzisiejsze. Z bliska oglądaliśmy bogate ekosystemy raf koralowych, różne stworzenia głębinowe, scenę polowania żarłacza tygrysiego na ławice tuńczyków. Batyskafem „Trieste” udaliśmy się w podróż do najgłębszego miejsca na Ziemi. W ramach warsztatów własnoręcznie przygotowaliśmy piankolinę, łączyliśmy gips z innymi odczynnikami chemicznymi, formowaliśmy barwną kredę, zbudowaliśmy także globus.
M. Strzykalska, H. Grocholska, J, Szymczyk
Pasowanie na Ucznia
Ślubowanie i Pasowanie na Ucznia klas pierwszych, to od lat bardzo ważne wydarzenie w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy. W tym roku miało ono miejsce 12 października w sali kinowej GCKiS. Był to dzień długo wyczekiwany przez dzieci ich wychowawców i rodziców. Od wielu dni pierwszaki dzielnie uczyły się piosenek, recytacji wierszy oraz dostojnego kroku poloneza. Ćwiczyły z wielkim zaangażowaniem, aby godnie zaprezentować się w czasie ceremonii i w pełni zasłużyć na miano ucznia SP nr 2. 12 października o 9 rano, dzieci klas pierwszych ubrane w niecodzienny strój – czerwone i zielone togi oraz birety wkroczyły prowadzone przez panią dyrektor Grażynę Kantecką, panią wicedyrektor Lidię Piotrowską, wicedyrektor Renatę Górecką na salę. Uczniom towarzyszyły ich wychowawczynie 1a pani Jadwiga Michalak, 1b Urszula Kupiec, 1c Justyna Majcher, 1d Małgorzata Strzykalska. Dostojnym polonezem Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” rozpoczęliśmy ceremonię.
Pani dyrektor Grażyna Kantecka powitała zaproszonych gości, rodziców, ale szczególnie ciepło zwróciła się do bohaterów dnia, czyli pierwszoklasistów, życząc, aby pobyt w naszej szkole był dla dzieci źródłem radości i satysfakcji.
Następnie w części artystycznej wszystkie dzieci popisały się kunsztem recytatorskim i wokalnym, a całą imprezę uświetniał chór szkolny pod batutą pani Haliny Bolisęgi. Po występie w niezwykle podniosłej atmosferze, przed Sztandarem Szkoły pierwszoklasiści złożyli ślubowanie. Ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania nastąpił akt Pasowania na Ucznia. Panie dyrektorki dotykając dużym ołówkiem ramienia każdego pierwszaka , dokonały symbolicznego pasowania. Po oficjalnej ceremonii złożyła życzenie nowym uczniom i ich rodzicom, pani Naczelnik Wydziału Oświaty Krystyna Haładaj. Na koniec pierwszoklasiści zostali obdarowani prezentami, które otrzymali od starszych uczniów naszej szkoły w postaci szkolnej tarczy, słodką niespodziankę od pani dyrektor Przedszkola nr1,Beaty Szadkowskiej i wielkie prezenty od rodziców. Ten uroczysty i bardzo miły dzień pozostanie na długo w naszej pamięci.
Wychowawczynie klas pierwszych
WYCIECZKA DO LASU BUKOWEGO
17.10.2018 r. uczniowie klas I b i I d wybrali się na wycieczkę do Lasu Bukowego w celu obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie wraz z nadejściem jesieni. Podczas wycieczki podziwialiśmy kolorystykę jesiennego lasu, rozpoznawaliśmy gatunki drzew, wsłuchiwaliśmy się w odgłos y lasu i zbieraliśmy materiał przyrodniczy do kącika przyrody. Przypomnieliśmy sobie zasady zachowania się w lesie. Wycieczka była także okazją do integracji i wspólnej zabawy.
M. Strzykalska, U. Kupiec
KARATE W KLASIE 0A I 0C - CIEKAWA DYSCYPLINA SPORTOWA
W oddziale przedszkolnym 0A i 0C gościliśmy Mistrza Świata w Funakosh Shotokan Karate pana Dawida Tomaszewskiego instruktora karate wraz ze swoimi podopiecznymi. Pan Dawid przybliżył dzieciom kolejną jakże ważną ciekawą dyscyplinę sportową. Szczególny nacisk położył na uświadomienie dzieciom panujących reguł i zasad w trakcie uprawiania walk wschodu, służących przede wszystkim do samoobrony. Mistrz wraz ze swoimi podopiecznymi w kimonach i na boso zaprezentowali krótki pokaz walki. Poprzez zajęcia karate dziecko wyraża swoje emocje, zainteresowania, wyrabia poczucie własnej wartości i szacunek do innych. Zajęcia rozwijają dzieci w obszarze sfery fizycznej, zmysłowej i emocjonalnej. Wyzwalają nagromadzone napięcie, relaksują, korygują wady postawy oraz uczą dyscypliny i systematyczności.
A.Tiuchty, O. Gniłka
PAŹDZIERNIKOWY KONCERT W KLASIE 0A
W ramach współpracy ze Szkołą Muzyczną w ubiegły czwartek w klasie 0A gościliśmy panią Patrycję Gruszczyk, nauczyciela Szkoły Muzycznej wraz z jej uczennicą. W spotkaniu wzięła udział także klasa 1a. Dzieci miały możliwość poznania instrumentu muzycznego: klarnetu – jego budowę i brzmienie oraz usłyszeć kilka utworów wykonywanych na tym ciekawym instrumencie. Udział w mini koncertach granych na żywo z pewnością ułatwi dzieciom odbiór muzyki klasycznej, co jest ogromnie ważne w czasach dynamicznego rozwoju techniki, a zwłaszcza nadmiernego przywiązania dzieci do gier komputerowych. Spotkania dzieci z muzykami odbywały się będą cyklicznie co pozwoli na osiąganie zamierzonych celów: rozbudzenie u dzieci świadomości muzycznej, zainteresowanie muzyką poważną, żywy kontakt z instrumentem oraz uatrakcyjnienie zajęć przedszkolnych.
A.Tiuchty
WYCIECZKA DO SKLEPU WARZYWNEGO
Co lubimy
Lubimy jabłuszka i słodziutkie gruszki
Na śliwki jesteśmy wielkie łakomczuszki.
Marchewkę chrupiemy jak małe zajączki,
Pomidory też zjadamy, gdy nam wpadną w rączki.
Dzieci z klasy 0A wybrały się na wycieczkę do sklepu owocowo – warzywnego, aby zobaczyć jakie dary z sadu i z ogrodu można tam kupić. Wizyta w sklepie związana była z tygodniowym tematem zajęć „Dary jesieni: owoce i warzywa”. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą. Nazywały owoce i warzywa, które można nabyć w warzywniaku, określiły ich kształt i kolor. Dowiedziały się również, które owoce są krajowe a które egzotyczne. Poznały zawód sprzedawcy. Na zakończenie podziękowały sprzedawczyni za miłe przyjęcie i wręczyły upominek. Miny dzieci zdradzały, że była to dla nich bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka.
A. Tiuchty
Nibylandia.
Któż z nas nie chciałby, choć przez chwilę znaleźć się w cudownym świecie, w którym wszystko jest możliwe? W którym można latać swobodnie jak ptak i spełniać wszystkie swoje marzenia?
Przez krótką chwilę klasa III a znalazła się w fantastycznej krainie Nibylandii. Uczniowie przenieśli się tam dzięki aktorom Teatru Lalek z Wałbrzycha, którzy przygotowali ciekawą adaptację powieści J.M. Barriego „ Piotruś Pan”. W przedstawieniu tym, młodzi adepci sztuki teatralnej, zetknęli się z bogactwem środków artystycznego wyrazu. Mogli zobaczyć bardzo ciekawe połączenie teatru lalek z teatrem formy oraz teatrem cieni. Całość ozdobiona była zapadającymi w pamięć piosenkami i pirackimi szantami. Wyobraźnię dziecięcą pobudzały też niebanalne efekty specjalne. Długie brawa, jakie rozległy się na zakończenie przedstawienia, świadczyły o tym, że sztuka bardzo spodobała się dzieciom.
W oczekiwaniu na spektakl, uczniowie obejrzeli w holu Centrum Sztuki Impart wystawę „Kolejkowo”. Ten mały fragment świata w miniaturze cieszył się dużym zainteresowaniem.
Ogromnie dziękujemy Aglomeracji Wrocław i panu Burmistrzowi Markowi Długozimie za zaproszenie nas na to intrygujace wydarzenie teatralne.
Uczniowie klasy III a
Halina Grocholska
Agnieszka Długosz - Zych
SPOTKANIE KLASY 0A Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM
Dzieci z klasy 0A odbyły spotkanie z ratownikiem medycznym oraz instruktorem ratownictwa wodnego panem Łukaszem Kuterą, który przeprowadził warsztaty z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej.
Celem warsztatów było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Jednym z najciekawszych dla przedszkolaków, a zarazem bardzo ważnym punktem warsztatów, były praktyczne ćwiczenia na fantomie. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie według jego wskazówek próbowały naśladować jak należy sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc i co najważniejsze, jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy.
Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się „małymi ratownikami”.
Pan ratownik zwrócił też uwagę, aby dzieci podczas jazdy rowerem i innych podobnych aktywności zawsze miały odpowiednie zabezpieczenie głowy i kończyn - czyli na głowie obowiązkowo kask, a na kolanach i łokciach – ochraniacze.
Były to niezwykłe ważne warsztaty, gdyż uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i dostarczyły im wiedzy, dzięki której mogą uratować czyjeś życie.
A.Tiuchty
„W sobotnie przedpołudnie w Miłocinie
Imprezka nie byle jaka
Klasa 0A obchodziła
ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA”
Piękna, złota, polska jesień zachęca do spędzania wolnego czasu na powietrzu. Z tego też powodu klasa 0A w sobotnie przedpołudnie obchodziła ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA w Miłocinie. Takie spotkanie było doskonałą okazję do zintegrowania się dzieci i rodziców.
Na imprezkę przybyli rodzice z dziećmi, którzy przynieśli ze sobą ziemniaki, kiełbaski, ciasta, owoce, napoje. Na początku wszyscy wysłuchali „Krótkiej bajki o ziemniaku”.
W czasie spotkania obchodziliśmy urodziny Janinki oraz Dzień Chłopaka. Główną częścią imprezy były zabawy integracyjne oraz zawody – poszukiwanie ziemniaków, slalom z przeszkodami z ziemniakiem na łyżce czy też rzuty ziemniakiem do celu. Najwięcej emocji zapewniły biegi w workach do ziemniaków. Była to także najbardziej zabawna rywalizacja dzieci jak i rodziców.
Przez całą imprezę paliło się ognisko, w którym piekły się ziemniaki. W przerwie między zabawami, jak ziemniaki były już upieczone, wszyscy zebrali się przy ognisku i smażyli kiełbaski.
Całość imprezy okraszona była muzyką, która wraz z doskonałą pogodą utrzymywała uczestników w radosnych nastrojach.
Mam nadzieję, że to sobotnie przedpołudnie miło będą wspominać wszyscy uczestnicy, a integracja rodziców i dzieci zapewni miłą atmosferę do końca roku szkolnego.
A. Tiuchty
PRZEDSZKOLAKI Z KLASY 0A W KOMENDZIE POWIATOWEJ POLICJI
W czwartek 20.09.2018r. klasa 0A, w ramach spotkań z przedstawicielami różnych zawodów zapoznała się z codzienną pracą trzebnickich policjantów. Spotkanie to miało na celu przypomnienie dzieciom podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze i w życiu codziennym.
Na początku naszej „wycieczki” dzieci zostały przywitane przez podkomisarza Piotra Dwojaka. Dzieci zostały oprowadzone po budynku, zobaczyły na czym polega praca na stanowisku dyżurnego policji oraz dowiedziały się w jakich sytuacjach należy dzwonić na numery alarmowe, zobaczyły także areszt policyjny. Policjant w szczegółowy sposób opowiedział o pracy kolegów, wyjaśnił czym różni się mundur policjanta drogówki od innych policyjnych mundurów i jak wygląda policyjna odznaka.
Dzieci zostały zaproszone do gabinetu nadkomisarza Artura Gajowego, który poczęstował dzieci słodkościami.
Dużą atrakcją dla przedszkolaków była możliwość obejrzenia z bliska radiowozu policyjnego, który miał uruchomione sygnały świetlne i dźwiękowe. Każde dziecko mogło zasiąść za kierownicą radiowozu i poczuć się jak prawdziwy policjant.
Na zakończenie spotkania dzieci zostały zaproszone na przejście dla pieszych, gdzie w obecności policjanta drogówki pana aspiranta Grzegorza Zająca uczyły się prawidłowego przejścia przez ulicę. Policjant przypomniał przedszkolakom jak powinna wyglądać bezpieczna droga do i ze szkoły oraz bezpieczna zabawa zarówno w domu, w szkole jak i na podwórku.
A. Tiuchty