- Godziny pracy
- PORADY PEDAGOGA SZKOLNEGO
- Bądź bezpieczny na drodze
- Klub Bezpiecznego Puchatka
- Bezpieczeństwo- Konkursy
- PROFILAKTYKA
- DZIEŃ PRAW DZIECKA
- Światowy Dzień Życzliwości
- AKCJE CHARYTATYWNE
- Dzień Bezpiecznego Internetu
- BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE
- Projekty, programy edukacyjne
- DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNEGO I INWALIDY
- Dzień Szkoły bez Przemocy
- BEZPIECZNE WAKACJE
- ZDROWIE
Światowy Dzień Życzliwości
Rok szkolny 2024/2025
Dzień Życzliwości – razem tworzymy pozytywną atmosferę
21 listopada 2024 r. obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. Celem święta jest promowanie życzliwości i przyjaźni. Jest to szczególna okazja, by zastanowić się, czy jesteśmy wobec siebie życzliwi. Życzliwość to cnota, która polega na wyrażaniu szacunku i okazywaniu troski i współczucia innym. Życzliwość to życie w prawdzie i szczerości oraz w szczęściu w stosunku do siebie i innych ludzi. Będąc życzliwym zdobywamy zaufanie a przy okazji przyjaciół, nowe znajomości. We współczesnym świecie takie cechy, jak przychylność wobec siebie, uczynność, sympatia zdają się znikać z codziennych zachowań. To tendencja, której skutki są obecnie zauważalne. Aby temu przeciwdziałać, musimy pamiętać, że wzajemny szacunek i otwartość na drugiego człowieka przynoszą natychmiastowe rezultaty – sprawiają, że to, co robimy daje nam większą satysfakcję i motywuje do dalszego działania. Szanując bowiem cudze starania, sprawiamy, że inni doceniają i szanują nasze.
ŻYCZLIWOŚĆ to taka wartość, której nie powinno zabraknąć w naszym życiu. Tym bardziej, że bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania. Wystarczy jeden uśmiech, dobre słowo. Każdy gest życzliwości, nawet ten najmniejszy, może zdziałać CUDA.
W naszej szkole od wielu lat obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i z tej okazji organizujemy różne akcje zachęcające do czynienia dobra i dzielenia się życzliwością. Idea tego dnia jest do dziś taka sama – czyli bądźmy dla siebie mili, serdeczni, życzliwi a wspólne problemy rozwiązujmy w sposób bezkonfliktowy.
Dlatego też w dniu tym, rozglądając się wokół siebie podajmy rękę koledze, przytrzymajmy drzwi koleżance, zróbmy niespodziankę innym osobom, mówiąc im „dzień dobry”, „cześć” , życząc im „miłego dnia”. Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią pokłady dobra i lubimy okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Każdej osobie , bez wyjątku, możemy okazać serce i drobnym gestem rozjaśnić jej dzień. Przetestujcie to SAMI to działa!
Koordynatorzy: Ilona Rudkiewicz, Jolanta Rainczuk
2023/2024
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach…
Do akcji, jak co roku, włączyli się także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy.21. listopada wszyscy, zgodnie z przewodnim założeniem święta, ubrali żółty element garderoby. Był to dzień wielu możliwości: uczniowie przygotowali specjalne kartki z życzeniami, prężnie działała poczta, przekazująca wybranej osobie „dobre słowo”, to także czas kiedy na zajęciach z wychowawcą były poruszane tematy związane z większym nastawieniem na potrzeby drugiego człowieka…
Tego dnia wszystkim towarzyszyły następujące hasła 😉
ZNAJDŹ SIĘ WŚRÓD ŻYCZLIWYCH 😊
😊 Dobro zmienia świat Uśmiechnij się 😊 Empatia2022/2023
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
Życzliwość – przyjazne usposobienie. Cecha kogoś, kto lubi innych ludzi, chce ich dobra i gotów jest działać w tym celu, aby działo im się dobrze. Jedna z cnót moralnych, która wyraża się w postawie, czynach i słowach, wobec drugiego człowieka lub ludzkiej wspólnoty. Człowiek życzliwy łagodzi cierpienia i przyczynia się do szczęścia innych. Budzi podziw nie tyle ze względu na czyn, ile na jego przyjazną postawę. Potrafi się on cieszyć z cudzego szczęścia, obca natomiast jest mu satysfakcja z czyjegoś niepowodzenia.
21. listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. Z tej okazji, jak co roku, społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 2 nad wyraz aktywnie celebrowała tak ważne i potrzebne wydarzenie. Do akcji przyłączyli się wychowawcy, nauczyciele, którzy podczas zajęć poruszali tematykę związaną z powyższym pojęciem- ŻYCZLIWOŚCIĄ. Każdy otrzymał od organizatorów scenariusz - bank pomysłów, który zawierał różne formy przedstawiające jedną i tę samą, istotną treść. Każda klasa miała za zadanie wybrać najżyczliwszą osobę w swoim oddziale :)Dodatkowo uczniowie mieli możliwość przez większość część dnia napisania, przy dwóch specjalnie przygotowanych stoiskach, życzeń, pozdrowień, podziękowań wybranej osobie.
W najbliższym czasie barwne plakaty ozdobią korytarz w holu szkoły, a imiona najżyczliwszych uczniów zostaną powieszone w gablotce, po to, aby każdy z nas poznał kto zasługuje swoim codziennym postępowaniem na wzór do naśladowania.
Bardzo ważne jest, aby być świadomym, że należy być życzliwym nie tylko w święta, ale również na co dzień, ponieważ warto jest traktować innych tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani.
Rok szkolny 2021/2022
Dzień Życzliwości
21 listopada społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 2 obchodziła Dzień Życzliwości. W związku z powyższym każda klasa miała za zadanie przygotować Kodeks Życzliwych Uczynków oraz wybrać najżyczliwszą osobę w swoim oddziale. Dodatkowo każda osoba, która miała na sobie część ubioru w kolorze niebieskim była zwolniona z pytania…
Po akcji barwne plakaty ozdobiły korytarz w holu szkoły, a imiona najżyczliwszych uczniów zostały powieszone w gablotce. Po to, aby każdy z nas poznał kto zasługuje swoim codziennym postępowaniem na wzór do naśladowania. Tym samym osoby wyróżnione otrzymały pamiątkowy dyplom. Bardzo ważne jest, aby być świadomym, że należy być życzliwym nie tylko w święta, ale również na co dzień, ponieważ warto jest traktować innych tak, jakbyśmy sami chcieli być taktowani.
Ilona Rudkiewicz
Jolanta Rainczuk
Paulina Wabnic
Rok szkolny 2020/2021
Podsumowanie akcji z okazji
Światowego Dnia Życzliwości
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom, którzy przyłączyli się do tegorocznej akcji z okazji Światowego Dnia Życzliwości.
Byłyśmy pod wrażeniem Waszej kreatywności w odesłanych pracach:
- projektach maseczek
- plakatach
- kodeksach życzliwości.
Cieszymy się, że pomimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią potraficie obdarzać innych serdecznością, uśmiechem czy dobrym słowem i pokazać, że życzliwość to nie zwykły frazes ale cecha, którą warto w sobie pielęgnować. Wasza pozytywna energia dodaje nam wiary w człowieka i lepsze jutro. Pamiętajcie, aby być dla siebie życzliwym na co dzień a nie tylko od święta.
Jolanta Rainczuk, Ilona Rudkiewicz, Paulina Wabnic
21 listopada 2020 r.
obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości
Po raz kolejny w naszej szkole realizowaliśmy Światowy Dzień Życzliwości, Pozdrowień i dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.Główna ideą Dnia Życzliwości jest uzmysłowienie i przypomnienie ludziom o tym, że tylko wzajemna życzliwość może stać sie podstawa do budowania pokoju i pomyślnych relacji między ludźmi na całym świecie.Wystarczy skierować do drugiego człowieka uśmiech, miłe słowo czy ciepłe spojrzenie.Warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i tylko wystarczy okazać komuś bezinteresowną życzliwość.
Rok szkolny 2019/2020
Szkolne obchody Dnia Życzliwości już za nami!
Tradycyjnie, po raz kolejny w naszej szkole, obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Celem akcji jest promocja życzliwości i zachęcanie do czynienia dobra na różnych płaszczyznach…
Dobry humor towarzyszył wszystkim od rana, a to za sprawą atrakcji jakie zostały przygotowane dla uczniów i nie tylko. Podczas tegorocznej edycji można było napisać życzliwą wiadomość do kolegi, koleżanki czy pracownika szkoły. Pisanie życzeń sprawiło wszystkim wiele radości J. Do akcji przyłączyło się również wielu nauczycieli. Była to świetna okazja do wymiany sympatii między danym nauczycielem a klasą i odwrotnie…
Cała społeczność szkolna była zaangażowana w to, aby ten dzień stał się bardzo ważny. Klasy 1, 2, i 3 przygotowały drzewka życzliwości, które można podziwiać na drzwiach ich sal. Uczniowie klas 4 zajmowali się projektowaniem orderów życzliwości. Dzieci z klas 5 i 6 opracowały „Kodeks życzliwości”, a ich starsi koledzy i koleżanki z klas 7 i 8 plakaty oraz hasła promujące życzliwą postawę.
Dzięki temu szkolny korytarz został udekorowany pracami dzieci, stał się kolorowy, a hasła przewodnie z plakatów nawiązywały do prawidłowej postawy i przypominały cel akcji.
Główna idea: bądźmy dla siebie mili, życzliwi, rozwiązujmy wspólnie problemy, zauważajmy drugiego człowieka…
Duże emocje wzbudziło wytypowanie w każdej klasie najbardziej życzliwej osoby. Imiona i nazwiska wyróżnionych uczniów wywieszone zostały w holu szkoły. Największą popularnością cieszyła się tego dnia „Życzliwa poczta” oraz stanowisko Samorządu Uczniowskiego „Życzliwość - podejmuję wyzwanie!”. To tam uczniowie podejmowali przeróżne zadania, a za ich wykonanie zbierali pieczątki.
Miejmy nadzieję, że tematy związane z życzliwością omawiane m.in. na godzinie z wychowawcą, przygotowane prace, a przede wszystkim wiele ciepłych emocji związanych z tym wydarzeniem towarzyszyć nam będą każdego dnia.
Jolanta Rainczuk
Ilona Rudkiewicz
Paulina Wabnic
Monika Lech
Rok szkolny 2018/2019
21 listopada 2018 r. Światowy Dzień Życzliwości
pod hasłem wiodącym „Życzliwość podaj dalej!”
W środę 21 listopada odbędzie się w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości . Dzień ten obchodzi się w bardzo prosty sposób, wystarczy uśmiechnąć się i być uprzejmym dla drugiej osoby. Czasem życzliwy uśmiech i spojrzenie znaczą o wiele więcej, niż zwykła rozmowa.
W dniu tym, rozglądając się wokół siebie podajmy rękę koledze, przytrzymajmy drzwi koleżance, zróbmy niespodziankę innym osobom, mówiąc im „dzień dobry”, „cześć” , życząc im „miłego dnia”.
Jak co roku w naszej szkole będziemy zachęcać do czynienia dobra i dzielenia się życzliwością . Dlatego też osoby ubrane na niebiesko, bądź mający niebieski element garderoby lub niebieski balon będą mogły wziąć udział w szkolnej akcji. Kolor niebieski będzie warunkiem otrzymania kartki dostępnej na dwóch stoiskach :
- PIERWSZY STOLIK będzie w holu na parterze,
- DRUGI STOLIK na I piętrze.
Począwszy od I przerwy - łącznie z długą przerwą zapraszamy uczniów,wychowawców, nauczycieli, pracowników szkoły do napisania życzeń, podziękowań, pochwał, miłych słów dla wybranej osoby. Można to zrobić anonimowo lub podpisując się . Najbardziej czytelne i estetyczne prace zostaną wywieszone w holu szkoły.
Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i warto okazać komuś bezinteresowną życzliwość.
A po zajęciach w szkole, wykorzystując w dobrej wierze internet oznaczcie znajomych, dajcie lajka, wstawcie miłą buźkę, napiszcie „Dziękuję, że jesteś...”, „Wszystkiego najlepszego...” czy „Miłego dnia!” - niby proste, znane wszystkim słowa, a wywołują radość oraz niezapomniany uśmiech na twarzy obdarowanego. Rozsyłajcie życzliwość w sieci!!! A może dzięki Tobie ktoś się uśmiechnie !!!
Życzliwe hasła – akcja internetowa „Życzliwość - podaj dalej”
- Dzisiaj wszystko Ci się uda!
- Pozdrawiam Cię serdecznie!
- Dzień dobry! Jak się masz?
- Wszystkiego dobrego!
- Baw się dobrze!
- Ten uśmiech jest dla Ciebie!
- Jesteś super!
- Lubię Cię!
- Dziękuję!
- Twój uśmiech mnie rozbraja!
Drodzy uczniowie po raz kolejny pokażmy , że życzliwość w naszej szkole nie jest tylko abstrakcyjnym pojęciem. Pamiętajcie, że pozytywna energia, którą przekażemy innym, na pewno powróci do nas ze zdwojoną siłą.
Pozdrawiamy serdecznie!!!
Organizatorzy:Ilona Rudkiewicz, Jolanta Rainczuk, Aleksandra Warchulska, Agnieszka Kraska
2017/2018
21 listopada, po raz kolejny w naszej szkole, obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Organizatorem akcji była Pani Ilona Rudkiewicz oraz Pani Jolanta Rainczuk. Z okazji tego święta uczniowie byli ubrani na niebiesko. Był to warunek uczestniczenia w akcji. Do specjalnie przygotowanych skrzynek uczniowie wrzucali życzenia, które były kierowane do kolegów, koleżanek a także pracowników szkoły. Ku naszemu zdumieniu, wielu nauczycieli przyłączyło się do akcji. Była to świetna okazja do wymiany sympatii między danym nauczycielem a klasą… Pisanie życzeń sprawiło wszystkim wiele radościJ. Następnego dnia wiadomości, listy, życzenia zostały wywieszone na tablicy znajdującej się na parterze szkoły. Akcja co roku również cieszy się dużym zainteresowaniem, lecz tym razem ilość listów przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Przez trzy godziny, panie organizatorki odczytywały wiadomości… Celem akcji była promocja życzliwości i zachęcanie do czynienia dobra na różnych płaszczyznach…
Główna idea to – bądźmy dla siebie mili, życzliwi, rozwiązujmy wspólnie problemy, zauważajmy drugiego człowieka…
Ilona Rudkiewicz, Jolanta Rainczuk