• Organizacje

          • KLUB HISTORYCZNY

          • Kapliczka Świętej Jadwigi na Kaplicznym Wzgórzu pod opieką Klubu Historycznego SP nr 2

                 We wrześniu 2012 roku uczniowie SP nr 2 w Trzebnicy należący do Klubu Historycznego rozpoczęli działania w ramach projektu „Ślady Przeszłości-uczniowie adoptują zabytki” prowadzonym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

            Celem programu jest wyrobienie w młodzieży świadomości obywatelskiej, wrażliwości na otaczające ich dziedzictwo kulturowe oraz zachęcenie do wzięcia za nie odpowiedzialności.

                  W Trzebnicy nie brakuje zabytkowych obiektów, my zdecydowaliśmy się objąć opieką Kapliczkę Świętej Jadwigi na Kaplicznym Wzgórzu przy ulicy Wrocławskiej. Kapliczka znajduje się na trasie  Dużej Ścieżki Św. Jadwigi wytyczonej w 2007 roku., a towarzyszy jej szósty kamień medytacyjny – Męstwo.

                  W październiku zaplanowaliśmy nasze działania – zebraliśmy wstępne informacje, opracowaliśmy harmonogram realizacji projektu i podzieliliśmy się na grupy zadaniowe. Rozpoczęliśmy od uporządkowania terenu wokół kapliczki i zasadziliśmy cebulki krokusów. Zebraliśmy dokumentację i sporządziliśmy kartę zabytku. Nawiązaliśmy kontakt z panem Piotrem Niżyńskim, który od kilku lat jest nieformalnym opiekunem tego miejsca i uczestniczył w renowacji kapliczki jeszcze za życia śp. ks. prof. Antoniego Kiełbasy. Poinformowaliśmy o swych działaniach proboszcza parafii św.Bartłomieja i św. Jadwigi ks. Jerzego Olszówkę i uzyskaliśmy akceptację . Założyliśmy kronikę, w której dokumentowaliśmy nasze przedsięwzięcie.

                21 maja br. zorganizowaliśmy uroczystość adopcji Kapliczki Świętej Jadwigi. Na  Kaplicznym Wzgórzu na ręce ks. Jerzego Olszówki, w obecności dyr. Grażyny Kanteckiej przekazaliśmy sporządzony przez nas Akt Adopcji Zabytku, który zawiera m.in. takie słowa: .....Pragniemy poznawać historię miejsca nierozerwalnie związanego z naszym miastem, obiecujemy włączyć się w prace porzadkowe tego terenu, dbać o jego czystość, otaczać należytą czcią i pamięcią”. 

                 By podkreślić związek tego miejsca z patronką Trzebnicy i jej historyczny charakter członkowie Klubu Historycznego przygotowali także  krótką scenkę, w której mogliśmy obserwować przybycie   księżnej Śląska i Jej małżonka księcia Henryka Brodatego do tego uroczego miejsca, bowiem - jak mówi tradycja -  kaplica p.w. Świętej Jadwigi została wybudowana dla upamiętnienia miejsca odpoczynku księżnej podczas podróży z Wrocławia do Trzebnicy. Obecna budowla pochodzi z XVIII wieku.

             Projekt „ Ślady przeszłości” realizują uczniowie klasy VIc: Aleksandra Derecka, Weronika Włodarczyk, Weronika Kumor, Katarzyna Żelazko, Jagoda Gajęcka, Aleksandra Chojnowska, Agata Pop, Dominika Bujakowska i Wojciech Frączak.

             

             

            Członkowie Klubu Historycznego  w tym roku szkolnym zaangażowali się w projekt edukacyjny Centrum Edukacji Obywatelskiej ph. "Ślady przeszłości- uczniowie adoptują zabytki", który polega na poszukiwaniu  zabytkowych obiektów w swoim regionie, poznaniu ich historii, a w konsekwencji podjęcia opieki nad nimi. Założeniem projektu jest przywrócenie pamięci o tych miejscach, wydarzeniach i ludziach z nimi związanych. Uczestniczą w nim uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Realizowany jest na lekcjach lub w ramach zajęć pozalekcjnych.

             Uczniowie-członkowie Klubu Historycznego naszej szkoły postanowili zaopiekować się Kapliczką Św. Jadwigi  znajdującą się na Kaplicznym Wzgórzu przy ul. Wrocławskiej. Jesienią uporządkowali teren, wykonali dokumentację fotograficzną, rozmawiali z osobami, które pamietają dzieje "naszego" zabytku.Teren wokół kapliczki został obsadzony cebulkami krokusów . Najbliższy czas poświęcony będzie zbieraniu informacji i materiałów oraz przygotowaniu  "aktu adopcji zabytku".

            Udział w programie "Ślady przeszłości" doskonale  wpisuje się w edukację regionalną. Program ten służy budowaniu więzi z "małą ojczyzną", rozbudza zainteresowanie historią i kulturą ich okolicy i regionu, angażuje w opiekę nad dziedzictwem kulturowym, a także włącza w życie lokalnej społeczności.