- Godziny pracy
- PORADY PEDAGOGA SZKOLNEGO
- Bądź bezpieczny na drodze
- Klub Bezpiecznego Puchatka
- Bezpieczeństwo- Konkursy
- PROFILAKTYKA
- DZIEŃ PRAW DZIECKA
- Światowy Dzień Życzliwości
- AKCJE CHARYTATYWNE
- Dzień Bezpiecznego Internetu
- BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE
- Projekty, programy edukacyjne
- DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNEGO I INWALIDY
- Dzień Szkoły bez Przemocy
- BEZPIECZNE WAKACJE
- ZDROWIE
PROFILAKTYKA
Rok szkolny 2024/2025
III edycja ogólnopolskiej akcji „Adwokaci Rozjaśniają Prawo” pod hasłem ,,Małoletni wobec prawa - czy prawo dotyczy tylko dorosłych?”
Akcja koordynowana jest przez Komisję Edukacji Prawnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Temat przewodni tegorocznej edycji to ,,Małoletni wobec prawa - czy prawo dotyczy tylko dorosłych?”
W dniu 2. 12. 2024 r. w szkole zostały przeprowadzone zajęcia profilaktyczne dla uczniów klas VII - VIII przez panią adwokat Zuzannę Łukaszewską w oparciu o przygotowane prezentacje i scenariusze lekcji. Pani Zuzanna Łukaszewska ponownie, jak w tamtym roku szkolnym wyszła z inicjatywą edukacyjną, by pomóc młodzieży lepiej zrozumieć ich prawa i obowiązki. Prezentacja w tym roku podzielona była na 4 bloki tematyczne:
• Wprowadzenie do prawa - czy prawo dotyczy tylko dorosłych ?
• Podstawy prawa cywilnego i prawa umów.
• Prawa Uczniów.
• Odpowiedzialność Nieletnich, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności za hejt i cyberprzemoc.
Zajęcia z udziałem Pani adwokat cieszyły się ogromnym zaangażowanie ze strony uczniów klas 7 i 8, którzy otrzymali odpowiedzi na te i inne pytania udzielone w ramach lekcji. Tego typu zajęcia profilaktyczne dotyczące hejtu i cyberprzemocy w internecie są bardzo ważne, ponieważ przekazują młodzieży wiedzę na temat, jak należy unikać zagrożeń prawnych, na które mogą się natknąć korzystając z internetu, jak się bronić przed cyberhejtem, cyberstalkingiem i jak należy prawnie zwalczać nienawiść w świecie internetu.
Bardzo dziękuję pani Zuzannie Łukaszewskiej za profesjonalnie przygotowane zajęcia dla młodzieży na temat praw i obowiązków oraz zagrożeń prawnych, które mogą napotkać w cyberprzestrzeni. Dziękuję za interesujące i wartościowe spotkanie.
Koordynator: pedagog szkolny Jolanta Rainczuk.
Rok szkolny 2023/2024
Warsztaty profilaktyczne w SP2
realizowane wśród uczniów kl. III-VIII
W ramach zadań wychowawczych i profilaktycznych wynikających z Programu Wychowawczo – Profilaktycznego w dniach od 19.02 do 27.02. 2024 r. zostały przeprowadzone w szkole zajęcia profilaktyczne dla uczniów klas III, IV, V, VI, VII, VIII przez terapeutę z Małopolskiego Centrum Profilaktyki z Krakowa. Warsztaty zostały sfinansowane przez Burmistrza Gminy Trzebnica pana Marka Długozimę. Tematyka zajęć została dostosowana do wieku uczniów i możliwości poznawczych analizując różnorakie podłoża konfliktów, problemów wychowawczych oraz zachowań ryzykownych.
Zajęcia profilaktyczne odbyły się:
w klasach III zajęcia pt. "Moc umysłu-empatia i zrozumienie w praktyce".
w klasach IV zajęcia pt. "Radzenie sobie z konfliktami".
w klasach V zajęcia pt. "Agresja słowna".
w klasach VI zajęcia pt. "Smartfon jak narkotyk".
w klasach VII zajęcia pt. "Uzależnienia:e-papierosy i energetyki".
Poza tym w czasie realizacji zajęć uczniowie mieli okazję zapoznać się z pojęciem uzależnienia behawioralnego i nauczyć się rozpoznawać jego przejawy - zrozumieć granicę między światem realnym i wirtualnym. Bardzo ważne było wykształcić wśród dzieci postawę ograniczonego zaufania i dystansu wobec mediów społecznościowych oraz nauczyć jak budować relacje interpersonalne i jak zadbać o autentyczny kontakt z innym człowiekiem.
Uczniowie klas młodszych w trakcie zajęć zdobyli wiedzę i umiejętności z zakresu technik radzenia sobie i panowania nad negatywnymi emocjami oraz postępowania w sytuacji doświadczania agresji słownej czy fizycznej. Podkreślono znaczenie pasji i relacji z innymi w umacnianiu zdrowia psychicznego i empatycznej postawy wobec osób potrzebujących wsparcia.
Dzięki wczesnej profilaktyce i realizacji tego typu warsztatów wśród uczniów kształtujemy konstruktywne wzorce komunikacyjne oraz umiejętności rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie w sytuacjach trudnych mogących się pojawić w klasie, w szkole, w domu czy w świecie wirtualnym.
Koordynator : Jolanta Rainczuk pedagog szkolny.
Projekt
„W dobrych relacjach siła rodziny ”
W dniu 9 lutego 2024 r. uczniowie klas VIII uczestniczyli w warsztatach terapeutycznych w ramach projektu „W dobrych relacjach siła rodziny ” w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy. Warsztaty rozpoczęły się prelekcją na temat przeciwdziałania przemocy oraz cyberprzemocy - omówiono rodzaje i skutki cyberprzemocy oraz sposoby radzenia sobie z cyberprzemocą.
Po prelekcji uczniowie wypełnili Kwestionariusz zainteresowań zawodowych - MŁOKOZZ oraz ankiety. Następnie prowadzący – psychologowie przedstawili uczniom wskazówki dotyczące rozwijania ich zainteresowań zawodowych.
Kolejnym punktem programu była projekcja filmu dokumentalnego pt. „Dziewczyńskie historie”, który poruszał problem przemocy rówieśniczej. Warsztaty zakończyły się poczęstunkiem.
Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach wykazując duże zainteresowanie i zaangażowanie. Tego typu zajęcia terapeutyczne dla młodzieży budują pozytywnych relacje z innymi osobami oraz uświadamiają problem przemocy rówieśniczej i uczą reagowania na sytuacje przemocowe.
Warsztaty były bardzo wartościowe, ponieważ pomagają wśród uczniów rozwijać kompetencje emocjonalno – społeczne.
Koordynator : pedagog szkolny Jolanta Rainczuk
Rok szkolny 2023/2024
BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE
Ogólnopolska akcja Adwokatury Polskiej
„Adwokaci Rozjaśniają Prawo”
W związku z ogólnopolską akcją edukacyjną „Adwokaci rozjaśniają prawo” w dniu 30 października 2023 r. uczniowie klas VII i VIII mieli możliwość udziału w spotkaniu z panią adwokat Zuzanną Łukaszewską.
Celem spotkania było przekazanie młodzieży wiedzy na temat tego, jak unikać zagrożeń prawnych, na które mogą się natknąć korzystając na co dzień z internetu, jak się bronić przed cyberhejtem, cyberstalkingiem i jak należy prawnie zwalczać nienawiść w świecie internetu.
Pani adwokat Zuzanna Łukaszewska przybliżyła uczniom, którzy są osobami nieletnimi, temat odpowiedzialności karnej sprawców za słowo pisane, hejt i cyberprzemoc w internecie. Zwróciła szczególną uwagę młodzieży na prawa jakie przysługuje osobie pokrzywdzonej w wyniku hejtu czy stalkingu i innych zdarzeń związanych z cyberprzemocą.
Myślę, że takie zajęcia dotyczące kwestii istotnych dla młodzieży czyli zagrożenia w cyberprzestrzeni, hejt, stalking, kradzież tożsamości - mogą pomóc dzieciom uniknąć zagrożeń w internecie i przypomnieć , jakie zachowania są złe, a jakie dobre w świecie wirtualnym.
Dziękuję pani Zuzannie Łukaszewskiej za merytoryczną wiedzę przekazaną podczas zajęć , a młodzieży za uczestniczenie w spotkaniu.
Koordynator: pedagog szkolny Jolanta Rainczu
ROK SZKOLNY 2022/2023
Zajęcia profilaktyczne dla uczniów kl. 8
z Policjantką
z Wydziału do spraw Nieletnich
w Trzebnicy
Dla naszej szkoły bardzo ważna jest profilaktyka dzieci i młodzieży. W dniu 29.05. 2023 r. i 5.06. 2023 r mł. asp. Lidia Łynko z Zespołu ds. Nieletnich przeprowadziła zajęcia profilaktyczne w klasach VIII na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich, przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości osób nieletnich, cyberprzemocy, hejtu oraz konsekwencji prawnych wynikających ze stosowania wszelkich form przemocy rówieśniczej wśród nastolatków. Wszystko po to, by wyjaśnić i uświadomić uczniów, jakie mogą być konsekwencje niezgodnych z prawem zachowań. Funkcjonariuszka zapoznała młodzież z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim przejawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich.
Kolejnym tematem było, coraz bardziej powszechne wśród młodzieży, zjawisko cyberprzemocy. Pani Łynko uświadomiła użytkownikom komputera i Internetu, dlaczego ich bezpieczeństwo w sieci jest zagrożone, a także jak należy bezpiecznie korzystać z internetu. Opowiedziała, jakie negatywne skutki niesie za sobą niewłaściwe korzystanie z powszechnych w dzisiejszych czasach portali społecznościowych oraz komunikatorów internetowych . Były także przestrogi o skutkach prawnych przestępstw w sieci.
Spotkanie miało na celu uświadomienie młodym ludziom, że zachowania zabronione pociągają za sobą konsekwencje prawne. Na zakończenie zajęć policjantka przypomniała także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wypoczynku letniego.
Koordynator: pedagog szkolny Jolanta Rainczuk
Powiatowy Konkurs plastyczny
pod hasłem „Młodość wolna od tytoniu”
dla uczniów klas V- VII
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Trzebnicy (SANEPID) w związku z obchodzonym 31 maja „Światowym Dniem bez Tytoniu” serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym dla klas V - VII . Celem organizowanego konkursu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na skutki zdrowotne, społeczne i ekonomiczne palenia papierosów. Skutki palenia papierosów tradycyjnych i korzystania z e-papierosów, uzależnienie od nikotyny, promocja zdrowia oraz propagowanie przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego.
Zwracam się z gorącą prośbą do Wychowawców klas V- VII o poinformowanie Uczniów o konkursie plastycznym i zachęcenie ich do udziału. Termin konkursu do 26.05.2023 r.
1. Pracą na konkurs jest plakat ( o dowolnych wymiarach) o tematyce antynikotynowej poruszający temat szkodliwości papierosów tradycyjnych jak i elektronicznych ( e- papierosów).
2.Konkurs odbywa się na etapie powiatowym.
3. Konkurs skierowany jest do uczniów klas V-VII szkół podstawowych z terenu powiatu trzebnickiego.
4. Prace nadesłane na konkurs muszą być pracami własnymi.
5. Autorem pracy może być tylko 1 osoba.
6.Praca powinna być z tyłu podpisana: imieniem i nazwiskiem autora oraz klasą i nazwą szkoły. Należy wpisać imię i nazwisko tel. kontaktowy do koordynatora szkolnego lub wychowawcy klasy.
7.Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie prac konkursowych spełniających warunki
określone regulaminem wraz z czytelnie i kompletnie wypełnioną zgodą na udział w konkursie (zał. nr 1) . Wyrażenie zgody na udział w konkursie i przesłanie pracy konkursowej do Organizatora jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestnika Konkursu.
8. Prace na konkurs należy nadsyłać w nieprzekraczalnym terminie do 26.05.2023 r. Prace dostarczone po tym terminie nie będą oceniane.
9. Komisja Konkursowa przyzna: I nagrodę, II nagrodę, III nagrodę, wyróżnienia.
10. Nagrodami w konkursie są nagrody rzeczowe. Autorzy prac wyróżnionych otrzymają pamiątkowe dyplomy. Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w budynku Powiatowej Stacji Saniatarno -Epidemiologicznej w Trzebnicy
11. Lista nagrodzonych w konkursie autorów zostanie opublikowana dnia 31.05.2023r. na stronie PSSE Trzebnica : https://www.gov.pl/web/psse-trzebnica
12. Wręczenie nagród laureatom konkursu będzie miało miejsce w szkołach po ustaleniu terminu z koordynatorem szkolnym konkursu.
13. Organizatorem jest :
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Trzebnicy
ul. Kościuszki 10, 55-100 Trzebnica Tel. 71 312-09-16 wew. 17
Informacji na temat konkursu udziela: Izabela Korpowska tel. 71 312-09-16 wew. 17
e-mail: oswiata.psse.trzebnica@sanepid.gov.pl
14. Miejsce nadsyłania prac:
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Trzebnicy ul. Kościuszki 10, 55-100 Trzebnica
Regulamin i zgody na udział w konkursie (zał. nr 1) będą umieszczone na stronie internetowej szkoły . Zapraszam i zachęcam do udziału w konkursie !!!
REGULAMIN
Regulamin_konkursu_plastycznego_2023r..docx
Załącznik 1
Zal_nr_1_do_Regulaminu_-_zgoda_na_udzial_w_konkursie_(1).docx
Koordynator szkolny : Jolanta Rainczuk
ROK SZKOLNY 2021/2022
https://pkdp.gov.pl/nie-wybaczysz-sobie/
Cyberprzemoc- zajęcia profilaktyczne dla uczniów z SP2
W dniach 17 i 18 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy odbyły się zajęcia profilaktyczne w klasach VI-VII przeprowadzone przez funkcjonariusza Policji sierż. Adriana Zalewskiego - asystenta zespołu ds. Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy.
Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz w Internecie i jej konsekwencji prawnych.
Podczas zajęć - mundurowy nie tylko podawał konkretne zagrożenia, jakie mogą pojawić się w sieci, ale przede wszystkim, przestrzegał i wskazywał, jak należy się zachowywać w internecie, aby nie zostać wykorzystanym przez internetowych przestępców. Młodzież wysłuchała z uwagą policyjnych rad i wskazówek dotyczących m.in. odpowiedzialności prawnej nieletnich za popełnione czyny karalne. Młode osoby, które nie są jeszcze pełnoletnie, często myślą, że nie ponoszą za swoje postępowanie żadnej odpowiedzialności, nic bardziej mylnego. Policjant przekazał młodzieży najważniejsze informacje związane z odpowiedzialnością prawną nieletnich w przypadku konfliktu z prawem, podstawy prawne, podstawowe pojęcia ustawowe, procedury, środki wychowawcze i poprawcze oraz kiedy młody człowiek popełnienia czyn zabroniony. Mundurowy omówił wybrane przestępstwa, najczęściej popełniane przez osoby nieletnie, a także za pośrednictwem internetu czy telefonów komórkowych. Uczniowie dowiedzieli się , że nie wolno nagrywać, robić zdjęć innym jeżeli nie mamy na to ich zgody oraz jak powinni reagować, gdy staną się ofiarą lub świadkiem cyberprzemocy. Funkcjonariusz ostrzegał,że nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Policjant wyjaśniał również, czym jest demoralizacja i jakie są jej przejawy, a także jakie działania podejmuje Policja wobec zdemoralizowanej młodzieży.
Podczas lekcji uczniowie dzielili się własnymi doświadczeniami i pytali się policjanta, jak należy zachować się, kiedy w sieci próbuje z nimi nawiązać znajomość ktoś, kogo intencje mogą być podejrzane. Mundurowy radził uczniom, aby o wszelkich spostrzeżeniach związanych z zagrożeniami w internecie dzielić się ze swoimi rodzicami, nauczycielami, pedagogiem. Policjant przestrzegał, aby nie podawać nikomu obcemu żadnych informacji: adresu, numerów telefonów, czy też jakichkolwiek ważnych danych, które przestępca może wykorzystać do włamania się na konto bankowe czy konto pocztowe. Funkcjonariusz zalecał, aby z internetu korzystać w sposób mądry i unikać instalowania jakichkolwiek podejrzanych aplikacji, które mogą również oddziaływać na psychikę młodych ludzi i nakłaniać do wykonywania niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia – zadań.
Wielokrotnie w trakcie spotkania policjant zwrócił uwagę na bezpieczeństwo dzieci w szkole i poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty jakie możemy spotkać w internecie, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań oraz zapoznał z procedurami reagowania wobec sprawcy przemocy. Policjant dużo mówił również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Przestrogi i wskazówki, którymi z uczniami podzielił się mundurowy , miały za zadanie nauczyć młode pokolenie przezorności i rozsądku w korzystaniu z zasobów sieci. Przede wszystkim starał się przekazać słuchaczom, że nikt w internecie nie jest anonimowy.
Jak wiadomo dla dzieci i młodzieży z pokolenia e-generacji, internet jest nie tylko źródłem informacji czy rozrywki, ale staje się także coraz ważniejszym, a niekiedy głównym środowiskiem społecznego funkcjonowania, więc kwestia bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii przez najmłodszych staje się coraz ważniejszym zagadnieniem wychowawczym.
Uważam, że tego typu działania profilaktyczno – edukacyjne zmierzające do utrwalenia wśród uczniów zasad bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni przyczyniają się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród dzieci i młodzieży . Jako pedagog mamy nadzieję, że swoista lekcja prawa pozytywnie wpłynie na zachowanie uczniów w szkole i poza placówką np. w autobusie szkolnym, podczas przerw i w domu.
Dnia 31 maja 2022 r. zaplanowano również zajęcia profilaktyczne w klasach IV- V z przedstawicielem Policji. Zajęcia tego typu są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu Wychowawczo- Profilaktycznego naszej szkoły.
Serdecznie dziękuję funkcjonariuszowi Policji
sierż. Adrianowi Zalewskiemu za wizytę w naszej placówce.
Spotkanie zorganizował pedagog szkolny Jolanta Rainczuk.
Rok szkolny 2020/2021
31 Maja 2021 r.
Światowy Dzień bez Papierosa
Informacja_medialna_-_Swiatowy_Dzien_bez_Tytoniu_2021.pdf
W poniedziałek 31 maja 2021 r. przypada Światowy Dzień Bez Papierosa. Święto jest okazją do ogólnospołecznej akcji edukacyjnej informującej o zdrowotnych następstwach używania tytoniu i zachęcającej do wyboru zdrowego stylu życia wolnego od dymu tytoniowego.
Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzebnicy od wielu lat włącza się w obchody Światowego Dnia bez Papierosa, których głównym celem jest zapobieganie paleniu wśród młodzieży szkolnej, zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia papierosów. Palenie papierosów powoduje tym gorsze zmiany w organizmie, im człowiek jest młodszy. Niektóre skutki palenia ujawniają się bardzo szybko. Zazwyczaj po pierwszym zaciągnięciu się dymem nastolatek zaczyna kaszleć – to oznaka obrony organizmu przed szkodliwymi substancjami. Inne skutki dają o sobie znać nieco później: rozwój chorób układu krążenia m.in. nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca, a także chorób układu oddechowego i różnych chorób nowotworowych, w tym raka płuc.
W naszej szkole realizujemy już od najmłodszych lat programy edukacji antytytoniowej : program ,,Czyste powietrze wokół nas’’ i ,,Nie pal przy mnie, proszę’’, których celem jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego. Działania podjęte w szkole, skoncentrowane wokół tegorocznej akcji, mają zwrócić uwagę uczniów na szkodliwy wpływ palenia papierosów na zdrowie i życie człowieka w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.W związku z tym nauczyciele przeprowadzili lekcje na temat szkodliwości palenia tytoniu a uczniowie klas VI - VIII przygotowali prace plastyczne i plakaty o tematyce antynikotynowej.
Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi w ogólnopolskich akcjach antytytoniowych przyczynimy się do świadomej odmowy sięgnięcia po pierwszego papierosa przez naszą młodzież. Każdy z nas ma wpływ na swoje zdrowie. Dlatego mając na uwadze dobro nas wszystkich, powinniśmy na każdym kroku szerzyć zasady zdrowego trybu życia wolnego od dymu tytoniowego , a papierosom mówić „NIE”!!!
Koordynatorzy: Jolanta Rainczuk, Małgorzata Janicka- Gałka, Małgorzata Merczyńska.
Rok szkolny 2019/2020.
31 Maja 2020 r.
Światowy Dzień bez Papierosa
31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Obecna kampania jest wyjątkową okazją do zwrócenia uwagi na kwestię negatywnych skutków czynnego i biernego palenia tytoniu oraz nakłonienia do zaprzestania używania wyrobów tytoniowych w jakiejkolwiek formie. Jej celem jest zwrócenie uwagi na powszechny problem uzależnienia oraz na negatywne skutki zdrowotne.
W tym dniu zachęcamy do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na świecie.
W dymie tytoniowym zawartych jest ponad 4 000 związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych oraz szereg środków toksycznych.
Palenie papierosów zawsze niesie ze sobą konsekwencje zdrowotne. Jak dowiodły liczne badania, istnieje związek przyczynowo-skutkowy między opisywanym nałogiem a rozwojem rozmaitych chorób. Palacze są szczególnie narażeni min na:
- Nowotwory: płuc, krtani, przełyku, gardła, pęcherza, szyjki macicy, nerek, jamy ustnej, trzustki, żołądka
- Choroby układu krążenia- chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę zarostową kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze, tętniaka aorty
- Choroby układu oddechowego: płuc (np. rozedma płuc, zapalenie oskrzeli, płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc)
Palenie tytoniu nie tylko naraża organizm człowieka na poważniejsze problemy zdrowotne, ale także przyczynia się do pogorszenia wyglądu skóry. Wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się proces gojenia ran, zaostrza się stan wielu schorzeń skóry (np. trądzik oraz łuszczyca), dermatolodzy mówią o „tytoniowej twarzy”, a także jest powodem przebarwień zębów, żółtych palców, nieświeżego oddechu.
Palenie przez matkę w okresie ciąży, a także narażenie ciężarnej na bierne palenie prowadzi do poważnych zaburzeń rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka, m.in. zmniejszonego wzrostu i upośledzenia funkcji płuc.
U małych dzieci, narażonych na bierne palenie, istnieje większe ryzyko wystąpienia i zaostrzenia objawów astmy oskrzelowej, zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli oraz częstych infekcji dolnych dróg oddechowych.
Światowy Dzień bez Tytoniu jest świetną okazją na powstrzymanie się chociaż przez jeden dzień od konsumpcji wyrobów tytoniowych. Rzucając palenie absolutnie niczego się nie traci, można tylko zyskać. Nagrodą jest lepsza kondycja fizyczna, rzadsze infekcje dróg oddechowych, brak porannego kaszlu. Oddala się od nas perspektywa wielu chorób, które są następstwem palenia tytoniu.
Wygrana z nałogiem zawsze jest możliwa i zależna tylko od jednego czynnika – woli osoby rzucającej palenie. Najważniejsza jest motywacja. Trzeba uświadomić sobie, że chociaż nie jest to łatwa sprawa to możliwy jest sukces. Nie wolno zrażać się chwilowym niepowodzeniem, nie wolno rezygnować i poddawać się. Warto wyznaczyć sobie cel i podjąć wyzwanie rzucenia palenia dla własnego zdrowia. Modyfikując własny styl życia związany z paleniem po jakimś czasie można odkryć także inne pozytywne zmiany.
Przygotowały:Pedagog i psycholog szkolny.
Rok szkolny 2018/2019.
Program prewencyjny „Świadomy Junior”
dla uczniów klas VI - VIII
W dniu 07.03.2019 r. w ramach programu „Świadomy Junior”odbyły się zajęcia profilaktyczne z Policją. Zajęcia były zorganizowane dla uczniów
klas VI – VIII. Spotkania były poprowadzone przez członków Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji – p. Darię Szydłowską i p. Przemysława Łagowskiego.
Tematyka zajęć dotyczyła cyberprzemocy, przemocy fizycznej i psychicznej oraz uzależnień od e – papierosów. Funkcjonariusze Policji w bardzo dokładny i zrozumiały sposób przedstawili i omówili uczniom wszelkie zachowania negatywne i skrajne ryzykowne wśród młodzieży.
W pierwszym etapie spotkania policjanci skupili się na omówieniu dzieciom różnych zachowań demoralizujących wśród nieletnich i krzywdzących drugiego człowieka tj. palenie papierosów, e – papierosów, picie alkoholu, zjawisko hejtowania i psychicznego znęcania się nad drugą osobą.
W drugim etapie spotkania pani Szydłowska i pan Łagowski omówili uczniom wszelkie konsekwencje wynikające z takich zachowań i poinformowali nieletnich o odpowiedzialności karnej.
Na zakończenie spotkania policjanci przypomnieli dzieciom o procedurach i zasadach obowiązujących w szkole i poza terenem szkoły. Uczniowie mieli także czas na zadawanie pytań do funkcjonariuszy, które związane były z tematem.
Koordynatorzy: pedagog Jolanta Rainczuk, psycholog Małgorzata Janicka - Gałka
Rok szkolny 2017/2018
Ogólnopolska Kampania społeczna
„Nie Spal się na Starcie”
Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzebnicy przyłączyła się do kampanii społecznej „Nie Spal się na Starcie” zorganizowanej przez Fundację Aflofarm.
Minister Edukacji Narodowej objął honorowym patronatem kampanię.
Głównym celem jest walka z sięganiem po pierwszego papierosa, promowanie zdrowego stylu życia, budowanie świadomości wśród dzieci i młodzieży w wieku
12- 16 lat dotyczącej szkodliwości palenia tytoniu oraz kształtowanie postaw dbania o własne zdrowie i innych.
Ambasadorzy występujący w kampanii „Nie spal się na starcie” w imię przeciwdziałania nikotynizmowi zgodzili się charytatywnie wziąć udział w akcji. Walkę z paleniem papierosów w kampanii aktywnie wspierają:
• Natalia Lesz – piosenkarka i aktorka
• Siostry ADiHD – prezenterki 4Fun.tv, właścicielki marki Fit and Jump
• Izabella Krzan – Miss Polonia
• Jan Dratwicki – Mister Polski
• Maciej „Gleba” Florek – juror You Can Dance, tancerz i choreograf.Każdego dnia w naszym kraju 500 nastolatków zaczyna palić papierosy, rocznie to aż 180 tysięcy nowych ofiar nałogu. Aż połowa dzieci w wieku 12 - 16 lat ma już za sobą inicjację tytoniową, a młodym ludziom wystarczy nawet jeden papieros, aby się uzależnić. Nałóg jest dla nich nieporównywalnie bardziej szkodliwy niż dla dorosłych: papierosy nie tylko wpływają na zdolność koncentracji, nauki ale także dewastują organizm młodego człowieka.
Film edukacyjny, który został zrealizowany na potrzeby kampanii „Nie spal się na starcie”, ukazuje problemy, z jakimi muszą borykać się palacze, tj.: utrata zdrowia, zła kondycja, widoczne zmiany skóry, straty finansowe czy negatywny wpływ na otoczenie. Film dostępny również jest na stronie internetowej www.niespalsienastarcie.pl
Kampania „Nie spal się na starcie” ma za zadanie uświadomić, że nie warto tego robić. Palenie papierosów powoduje tym gorsze zmiany w organizmie, im człowiek jest młodszy. Niektóre skutki palenia ujawniają się bardzo szybko. Zazwyczaj po pierwszym zaciągnięciu się dymem nastolatek zaczyna kaszleć – to oznaka obrony organizmu przed szkodliwymi substancjami. Inne skutki dają o sobie znać nieco później: rozwój chorób układu krążenia, m.in. nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca, a także chorób układu oddechowego i różnych chorób nowotworowych, w tym raka płuc.
Podczas zajęć wychowawczych z uczniami klas V, VI, VII pedagog szkolny przekonywał młodych ludzi, żeby w ogóle nie zaczynali palić i świadomie rezygnowali z sięgnięcia po pierwszego papierosa.
W ramach tej kampanii został także przygotowany konkurs skierowany do uczniów od 12-18 lat, który polega na nakręceniu poza terenem szkoły krótkiego filmu ( maksymalnie 2 minutowego), który pokaże, dlaczego nie warto zaczynać palić papierosów. Do zdobycia są cenne nagrody, nawet 10 tysięcy złotych oraz kamerki Go Pro !!!
Więcej informacji na stronie internetowej www.niespalsienastarcie.pl
Wierzymy głęboko w potrzebę przeprowadzenia w szkole tego typu akcji, kampanii, projektów, programów i jesteśmy osobiście zaangażowani w walkę z paleniem. Jest to dla nas odpowiedzialność i misja , jaka spoczywa na nas pedagogów
w obszarze inwestowania w zdrowie młodocianych.
Drodzy uczniowie !!!
Już za kilka dni Wakacje – PAMIĘTAJCIE Nie Spalcie się na Starcie.
Koordynator : pedagog szkolny Jolanta Rainczuk
Ogólnopolski Program Antytytoniowy
"Nie pal przy mnie proszę"
realizowany w klasach II
w roku szkolnym 2017 / 2018
W roku szkolnym 2017/2018 r w naszej szkole realizowany był Ogólnopolski Program Antynikotynowy „Nie pal przy mnie, proszę”, który adresowany był do uczniów klas II oraz ich rodziców. Celem programu było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem biernego palenia tytoniu. Wdychanie dymu tytoniowego czyli bierne palnie jest tak samo niebezpieczne jak samo palenie, ponieważ niesie za sobą identyczne skutki zdrowotne co aktywne palenie papierosów.
Na zajęciach profilaktycznych dzieci poznały główną bohaterkę programu wiewiórkę Wiki. Uczniowie korzystali z kart pracy zawartych w materiałach programowych : kolorowali szablony wiewiórki Wiki, słuchali wiersza o Wiki, układali obrazki z elementów, rozwiązywali krzyżówki, opowiadali historyjki obrazkowe o tematyce antytytoniowej. Poza tym dzieci podczas lekcji wykonały prace plastyczne na temat biernego palenia.We wszystkich pracach wykazały się dużą pomysłowością, ciekawymi rozwiązaniami i twórczą ekspresją. Drugoklasiści także wykonali znaczki, na których umieścili hasło przewodnie ,,Nie pal przy mnie, proszę" i zanieśli je do swoich domów. Podczas zajęć dzieci uporządkowały i poszerzyły wiadomości na temat zdrowia, uświadomiły sobie, że same mogą unikać szkodliwych dla zdrowia sytuacji, poznały sposoby zachowań w sytuacjach, gdy inni ludzie palą przy nich papierosy. Efektem końcowym programu była stworzona gazetka tematyczna w holu szkoły dotycząca szkodliwości palenia papierosów.
Zajęcia profilaktyczne w klasach II pt. "Nie pal przy mnie, proszę" cieszyły się dużym zaangażowanie ze strony dzieci, które chętnie wykonywały polecenia i zadania. W przyszłym roku szkolnym szkoła chętnie przystąpi do tego typu programu. Podjęte przez szkołę działania z pewnością obudzą w młodym człowieku postawę asertywną i przyczynią się do pozytywnego myślenia i właściwego reagowania, gdy inni ludzie palą przy nich papierosy.
Koordynatorzy: Jolanta Rainczuk, Jadwiga Michalak
Program ALFA - Policjanci rozmawiają
z dziećmi o zagrożeniach terrorystycznych
W dniach 23 – 24. 05. 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy, odbyły się zajęcia dla kl. 0 – III oraz IV – VI w ramach prewencyjnego programu „ALFA”. Program edukacyjno- informacyjny Alfa został opracowany przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu przy współpracy z Urzędem Wojewódzkim. Funkcjonariusze opracowując program, współpracowali też z Dolnośląskim Kuratorium Oświaty i Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli. Jego celem jest podnoszenie świadomości i kształtowanie pożądanych postaw i zachowań w sytuacji zagrożeń o charakterze terrorystycznym. Projekt jest realizowany przy wsparciu środków finansowych Fundacji PZU.
Zajęcia dla dzieci przeprowadzili Policjanci Zespołu ds. Profilaktyki ze Powiatowej Komendy Policji w Trzebnicy: pan Przemysław Łagowski oraz pan Łukasz Anioł.
Terroryzm to obecnie jedno z największych wyzwań dla współczesnego świata. Mimo, że nie ma żadnych sygnałów o tego typu zagrożeniach w Polsce, należy kłaść duży nacisk na edukację w zakresie właściwych zachowań na wypadek takiego zagrożenia .Obecnie świadomość i wiedza dzieci na temat terroryzmu jest niewielka. Strzępki informacji wyniesione z domu, przekazy medialne – to zazwyczaj dla młodych ludzi jedyne informatory o terroryzmie. Dlatego kluczową kwestią dla realizacji programu jest edukacja dzieci z zakresu bezpieczeństwa w przypadku, gdyby stali się oni uczestnikami zdarzeń o charakterze terrorystycznym.
Sposób prowadzenia przez mundurowych zajęć profilaktycznych oraz opracowane i wykorzystywane podczas nich materiały dydaktyczne zostały dostosowane do poszczególnych grup wiekowych. Prowadzący zajęcia poruszali zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa, w tym m.in. właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia terrorystycznego. Dzieci przyswajały wiedzę dotyczącą m.in. tego jak zachować się, gdy usłyszą strzały czy też, gdy zauważą jakiś podejrzany pakunek lub staną się zakładnikami terrorystów. Pomagała im w tym kolorowe tablice obrazujące poszczególne sytuacje. Oprócz głównego tematu prelekcji policjanci rozmawiali z uczniami o szeroko pojętym bezpieczeństwie w życiu codziennym.
Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Jak się okazało, wykazywali się dużą wiedzą w zakresie omawianych zagadnień. Na zakończenie zajęć wszyscy uczniowie otrzymali ulotki pt. „ Bądź uważny” informujące o sposobie zachowania się w przypadku zagrożenia ich życia i zdrowia oraz przeciwdziałania takim niebezpieczeństwom.
Spotkanie było znakomitą okazją do przypomnienia najmłodszym uczniom szkoły numerów alarmowych oraz zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Koordynator: Pedagog szkolny Jolanta Rainczuk
Zajęcia profilaktyczne
z cyberprzemocy
przeprowadzone przez Straż Miejską i Policję
W dniu 14.03. 2017 r. we wszystkich klasach VI naszej szkoły zostały przeprowadzone zajęcia profilaktyczne pt: „Co to jest cyberprzemoc - jak jej zapobiegać? Celem tych zajęć było uświadomienie uczniów, w czym przejawia się przemoc z użyciem mediów elektronicznych, przede wszystkim internetu i telefonów komórkowych i jak jej przeciwdziałać. Zajęcia prowadzone były przez Panią Annę Cisak przedstawiciela Straży Miejskiej oraz Pana Łukasza Anioła z Policji.
Na początku zajęć omówiono główne zagadnienie, a więc co to jest Cyberprzemoc.
Cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych. Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży.
Do działań określanych jako cyberprzemoc zalicza się m.in:
• wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu,
• robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody,
• publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają,
• podszywanie się pod kogoś w Sieci.
Wyświetlona prezentacja multimedialna pt. „Stop cyberprzemocy” przedstawiła uczniom zjawisko cyberprzemocy oraz uwrażliwiła ich na specyfikę problemu, związaną przede wszystkim z możliwymi, poważnymi konsekwencjami tego typu działań zarówno dla ich ofiar jak i sprawców.
W toku zajęć dzieci dowiadują się:
• Jakie mogą być odczucia oraz konsekwencje przemocy w Sieci dla ofiar cyberprzemocy,
• Jakie są możliwe konsekwencje przemocy w Sieci dla sprawców tego typu działań,
• Jak powinna zachować się ofiara cyberprzemocy i gdzie może szukać pomocy,
• Jak powinni zachowywać się świadkowie cyberprzemocy,
• Jak się zachowywać, żeby zmniejszyć ryzyko zostania ofiarą cyberprzemocy.
Zajęcia były prowadzone metodami aktywizującymi. Prezentowany w ramach zajęć film przedstawiał różne przypadki przemocy rówieśniczej z użyciem mediów elektronicznych. Pierwsza przedstawiona historia rozgrywała się w szatni po zajęciach WF, gdzie dziewczyna została nagrana przez kolegów telefonem komórkowym . Film trafił do Internetu. Dziewczyna stała się przedmiotem żartów ze strony kolegów i koleżanek. Przestała przychodzić do szkoły. Nie potrafiła poradzić sobie z tą sytuacją.
Druga historia opisująca dziewczynę, wobec której koledzy z klasy stosowali cyberprzemoc, skończyła się tragicznie.
Film trwał kilka minut i stanowił wstęp do aktywnej dyskusji wśród uczniów w klasie na temat cyberprzemocy.
Pani Anna Cisak podczas zajęć wielokrotnie podkreśliła, że mimo, iż akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, to potrafią wyrządzać bardzo dużą krzywdę drugiemu człowiekowi.
Dzielnicowy pan Ł. Anioł przypominał, że należy pamiętać, że cyberprzemoc to nie tylko ofiary, ale również sprawcy, którymi bardzo często są właśnie młodzi internauci. Niezwykle ważna jest więc świadomość możliwych konsekwencji - również prawnych - takich działań oraz podkreślanie wagi poszanowania nie tylko własnej, ale i cudzej prywatności.
Dlatego też zapobieganie cyberprzemocy wymaga uświadomienia najmłodszym, na czym polega ten problem i jakie może mieć konsekwencje zarówno dla ofiary jak i sprawcy. Dzieci muszą też wiedzieć jak się zachować w sytuacji doświadczania przemocy w Sieci, gdzie szukać pomocy.
Na zakończenie uczniowie otrzymali informacje, gdzie mogą otrzymać wsparcie psychologiczne w przypadkach cyberprzemocy i porady dotyczące rozwiązywania problemów z nią związanych:
• u konsultantów bezpłatnych telefonów zaufania 116111 (www.116111.pl)
dla dzieci i młodzieży
• oraz 800100100 (www.800100100.pl) dla rodziców i nauczycieli.
Problematyka cyberprzemocy podejmowana jest także w kampanii „Dziecko w Sieci”, kierowanej do młodszych dzieci, jak i w projektach : Sieciaki.pl lub Helpline.org.pl
Efektem zajęć profilaktycznych realizowanych w klasach VI było wypracowanie zasad bezpiecznego i kulturalnego korzystania z Sieci oraz reagowania w sytuacjach cyberprzemocy.
Koordynatorzy: Jolanta Rainczuk, Paulina Pierchorowicz- Rączka
OBCY – NIEZNAJOMY
Słów kilka o bezpieczeństwie dzieci.Bezpieczeństwo naszych dzieci zależy przede wszystkim od nas – rodziców. Poniżej zebranych zostało kilka wskazówek i rad, na które warto zwrócić uwagę. Mogą one w znacznym stopniu poprawić bezpieczeństwo naszych pociech.
Rodzicielska czujność
Nie należy być przewrażliwionym, natomiast rodzicielska czujność jest jak najbardziej wskazana. Obserwujmy otoczenie i zwracajmy uwagę na to,czy ktoś interesuje się naszym potomstwem. Jeśli dzieckiem zajmuje się opiekunka, babcia, członek rodziny to postarajmy się te osoby również poinstruować i wyczulić w omawianym temacie. Obserwując otoczenie, w którym żyjemy jesteśmy w stanie odróżnić ciekawskie spojrzenie sąsiada od spojrzenia obcego człowieka, który zbyt długo wpatruje się w nasze bawiące dzieci. Podobnie w parku różnić się będzie spojrzenie innego, czujnego rodzica od osoby przebywającej w postronnym miejscu i wpatrującej się w grupę dzieci. Nie chodzi tu o nieufność, ciągłą próbę odgadywania intencji, lecz zwykłe zachowanie ostrożności.
Zasady i granice
Warto wyznaczyć dziecku jasne granice: czego chcemy, a czego sobie nie życzymy. Mamy do tego prawo. Możemy więcej stracić niż zyskać. Podstawowe zasady, które dziecko powinno poznać i nauczyć się to:
- nie przyjmujemy słodyczy od obcych;
- nie mówimy, gdzie mieszkamy;
- nigdy nie idziemy z osobą nieznajomą; koleżanką i kolegom mówimy "nie", kiedy chcą z nią iść;- nigdy nie zatrzymujemy się przy obcych, jeśli w pobliżu nie ma innych ludzi;
- unikamy odosobnionych miejsc;
- jeśli ktoś Cię zaczepia, biegnij w kierunku, gdzie jest dużo ludzi (np. sklep) i nie bój się krzyczeć;
Prywatność w internecieW obecnym czasie, w dobie internetu zagrożenia czyhają wszędzie. Dostęp do informacji o naszych rodzinach dla obcych osób to dosłownie kilka sekund. Tu również musimy uważać, bo to my ponosimy odpowiedzialność za publikowanie, udostępnianie informacji, zdjęć itp. Zadbajmy o to, aby te informacje nie było ogólnodostępne. Nie pokazujmy tego, co jest zbędne. Nie pokazujmy zbyt wiele. Dbajmy o naszą prywatność w internecie. Jeśli ktoś z rodziny czy znajomych publikuje materiały, które nas dotyczą - poprośmy o ich usunięcie lub chociaż ograniczenie dostępu dla małej grupy osób.
Nie jesteśmy w stanie uchronić naszych pociech przed wszystkimi przykrymi zdarzeniami. Jesteśmy jedynie w stanie zminimalizować ryzyko i liczyć na to, że w chwili zagrożenia dziecko zastosuje się do naszych wskazówek.
Opracowała psycholog Małgorzata Janicka - Gałka
BEZPIECZNE FERIE ZIMOWEZbliżający się okres ferii zimowych to czas wypoczynku i zabawy dla dzieci. Jest to również okres, gdy dzieci większość czasu spędzą samodzielnie lub z rówieśnikami. Dlatego ważne jest, by szczególnie w tym czasie zadbać o ich bezpieczeństwo nie tylko na drodze, ale także podczas zabaw na świeżym powietrzu.
Aby zimowy wypoczynek był pełen pozytywnych wrażeń, warto wyposażyć dzieci w porady, które pomogą im uniknąć czyhających zagrożeń i pozwolą bezpiecznie spędzić wolne dni.
Aby uczniowie byli bezpieczni podczas zimowej zabawy w czasie ferii warto zwrócić ich uwagę na potencjalne zagrożenia i przypomnieć najważniejsze zasady:
· Nie można wychodzić z domu bez powiadomienia rodziców lub opiekunów.
· Wobec obcych należy zachować ostrożność.
· Bawiąc się na zewnątrz trzeba uważać na nieznajome zwierzęta.
· Ślizgaj się tylko na placach przeznaczonych na ślizgawki i lodowiska.
· Zjeżdżaj tylko z górek, które nie są usytuowane w pobliżu miejsc niebezpiecznych (ulica, staw, rzeka, budowa itp.).
· Nie stój zbyt blisko zjeżdżających saneczkarzy.
· Baw się w miejscu dobrze widocznym i wolnym od jakichkolwiek wystających ze śniegu przedmiotów.
· Zachowaj ostrożność podczas jazdy na sankach, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa podczas saneczkowania:
-nie zjeżdżaj z górki na butach, czy też łyżwach,-nie zajeżdżaj drogi innym,
-nie zjeżdżaj ze stromych zboczy górki,
-podchodź pod górkę z boku toru, aby nie przeszkadzać i nie spowodować kolizji lub upadku,
-nie popychaj, nie podkładaj nogi, nie wjeżdżaj w inne dzieci,
-w czasie zjazdu zachowaj bezpieczną odległość między sankami.· Nie ślizgaj się po lodzie na stawie. Nigdy nie wiesz jak gruba jest warstwa lodu. Zamiast na staw lepiej wybrać się na najbliższe lodowisko.
· Nawet zabawy ze śnieżkami wymagają ostrożności: nie należy rzucać nimi w kierunku głowy i twarzy innych osób. Trzeba także zwrócić uwagę czy w kuli śniegowej nie ma kamienia .
Warto przypomnieć dzieciom, że zziębnięte ręce i nogi to sygnał, by wracać do domu. Przemoczone ubranie trzeba natychmiast zdjąć po przyjściu do domu.
Pamiętaj o ważnych numerach !
Zachowanie bezpieczeństwo to sprawia priorytetowa, ale warto również pamiętać o czerpaniu radości z wolnego czasu i zimowej aury. Nie warto zbyt długo siedzieć w domu przed komputerem lub telewizorem, bo zimowe spacery mają wiele uroku. Są również ważnym elementem zapobiegania chorobom.
Pamiętaj o tych radach i przestrogach, wtedy Twoje ferie na pewno będą udane. Bawmy się wesoło i ostrożnie! Życzymy Wam bezpiecznych ferii zimowych !!! Do zobaczenia po feriach!
..........................................................................................................................................................................................
BEZPIECZEŃSTWO W DOMU
1.Staraj się rozmawiać z dzieckiem, by pod żadnym pozorem nie wpuszczało obcych ludzi do mieszkania/domu. Zaznacz, by nie udzielało obcym osobom informacji przez telefon. Na pytanie, gdzie są rodzice, dziecko powinno odpowiadać, że znajdują się w pobliżu.
2.Warto ostrzec dziecko przed niebezpiecznymi zabawami
w domu, np. wychylaniem się przez okno, czy balkon.
3.Pod żadnym pozorem nie powinieneś pozwolić dziecku bawić się ogniem, gazem, czy prądem. Dobrze, gdy porozmawiasz z nim na temat konsekwencji, jakie może nieść ze sobą taka zabawa.
4.Postaraj się przechowywać lekarstwa z dala od dzieci tak, by nie miały do nich dostępu. Poinformuj dziecko, że nie może zażywać żadnych leków bez Twojej wiedzy.
5.W miejscu widocznym i łatwo dostępnym (najlepiej przy telefonie) warto powiesić kartkę z numerami telefonów służb ratowniczych, aby w sytuacjach zagrożenia dziecko mogło zareagować.
6.Staraj się nie pozostawiać dziecka bez kontroli podczas korzystania z Internetu. Możecie ustalić ramy czasowe, kiedy może z niego korzystać, razem poszukać stron, które je zainteresują. Dobrze, jeśli uczulisz dziecko na niebezpieczeństwa czyhające w Internecie, ostrzeżesz przed umawianiem się z osobą poznaną za pomocą Internetu (możesz wskazać, by dziecko informowało Cię, gdy ktoś chce się z nim spotkać), nauczysz, by nie podawało swoich danych obcym osobom. Pamiętaj, że Internet jest miejscem, gdzie dziecko ciekawie i twórczo może spędzać czas.
Profilaktyka grypy w szkole
ZapewnePaństwo wiecie, że grypa to ostra choroba wirusowa i zakaźna.
W przeciwieństwie doprzeziębienia możne być przyczyną groźnych powikłań np.; zapalenie nerek,zapalenie mięśnia sercowego, ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc,zaostrzenie astmy…
Ostatnioczęsto słyszy się o grypie A/H1N1.Objawy tej grypy są podobne do grypysezonowej t.j. gorączka, kaszel, ból gardła, bóle głowy, katar z płynnąwydzieliną, bóle mięśni i stawów, dreszcze, pieczenie oczu, ból uszu, mogąwystępować wymioty i biegunka.
Częśćzachorowań przebiega bardzo ciężko, a nawet może zakończyć się śmiercią.Choroba trwa około tygodnia.
Grypąłatwo można się zarazić ponieważ wirus grypy przenoszony jest drogą powietrznąi kropelkową tzn. poprzez kichanie, kaszel oraz przebywanie z chorym w jednympomieszczeniu.
Szkołajest miejscem gdzie kontakty między uczniami są bardzo bliskie i choroby mogą przenosić się szczególnie łatwo drogąpowietrzną i kropelkową . A zakażeni uczniowie przenoszą chorobę do swoichdomów na członków rodzin.
Aby zapobiegać przenoszeniu sięwirusa grypy należy:
1. Podczas kasłaniai kichania zasłaniać chusteczką higieniczną nos i usta, a zużytą chusteczkęhigieniczną wyrzucać do kosza na śmieci ( jednorazowe używanie chusteczekhigienicznych)
2. Myć ręce ciepłąwodą z mydłem ok. 20 – 30 sekund,zwłaszcza przed jedzeniem
3. Unikać dotykaniaoczu, nosa, ust
4. Unikaćprzebywania wśród ludzi, którzy wykazują objawy grypopodobne
5. Po każdejskończonej lekcji wietrzyć klasę bez względu na pogodę, jak również w domuwietrzyć zamknięte pomieszczenia 3- 4 razy dziennie, każdorazowo przez 10 min.
6. Chore dzieci powinny zgłaszać się do lekarza,a do momentu wyleczenia powinny pozostać w domu, aby nie zarażać inne dzieci ( bardzo prosimy rodziców o nieprzysyłanie chorych dzieci do szkoły) - w razie wystąpienia objawów chorobowychu dziecka w szkole, nauczyciel powiadomi rodziców o konieczności odebraniaucznia ze szkoły
7. Należy dbać o siebiei zdrowo się odżywiać, unikać stresu,aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu
8. Należy pić dużowody, a także mleka i napojów mlecznych
9. Ważna jestwłaściwa ilość snu w wywietrzonym wcześniej pomieszczeniu
(optymalna dawka nocnego wypoczynku dladziecka w wieku szkolnym powinna wynosić 9 – 11 godzin na dobę )
10. Ważną rolę w zapobieganiu grypiepełnią szczepienia przeciw grypie ( szczepienie wymaga konsultacji z lekarzem ,a więc dokładniejszych informacji na temat szczepień udzieli lekarz).
W naszej szkole zostaną przeprowadzone zajęcia aktywizujące wkl. 0 – VI dotyczące profilaktyki grypy sezonowej i nowej grypy A( H1N1) przy współpracy pielęgniarki szkolnej .
Edukowanie dzieci może odbywać się przywspółpracy rodziców, którzy odgrywają bardzo dużą rolę w przekazaniu informacjidzieciom w zakresie profilaktyki grypy idbania o zdrowie.