Nasz Pierwszy Dyrektor
PAN WŁADYSŁAW ZWIERZCHOWSKI
TWÓRCA I PIERWSZY DYREKTOR
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2
W TRZEBNICY
Jest piątek, 22 września 2006 r., ostatni dzień lata- piękny i słoneczny.
To wprost wymarzony dzień na spotkanie z Panem Dyrektorem Władysławem Zwierzchowskim, dzięki któremu możemy pracować i uczyć się w naszej szkole. Wspólnie z panem Władysławem i panią Jadwigą Michalak próbujemy odtworzyć w pamięci chwile towarzyszące powstawaniu naszej szkoły.
Pan Dyrektor wita nas gorąco i promiennie, niczym dzisiejsze słońce.
Siadamy w ogrodzie przed domem przy kawie i pączkach- zupełnie jak za starych, dobrych czasów. Nastrój spotkania robi się sentymentalny,
Pan Dyrektor zaczyna snuć wspomnienia.
Z ogromną ciekawością wsłuchujemy się w historię jego życia, która po części jest także naszą historią.Pan Władysław Zwierzchowski urodził się przed wojną w Jędrzejowie (obecnie woj. świętokrzyskie).
Pierwszą klasę szkoły podstawowej rozpoczął w Pękosławiu.
W 1947 roku przyjechał z rodzicami na zachód i osiedlił się na ziemi trzebnickiej.
Ukończył elitarne Lubomierskie Liceum Pedagogiczne, następnie trzyletnie studia pedagogiczne z zakresu muzyki. Tytuł magistra uzyskał na wydziale nauk politycznych.
W swojej karierze edukacyjnej Pan Władysław ukończył także studium bibliotekarskie.
Różne przyczyny osobiste i polityczne sprawiły, że pan Zwierzchowski pracował w wielu miejscach, lecz każda prowadzona przez niego placówka świetnie funkcjonowała pod jego rządami, a współpracownicy darzyli go niekłamanym szacunkiem. W latach 1958-1960 pracował w Szkole Podstawowej w Zawoni. Potem przez półtora roku sprawował funkcję sekretarza do spraw budowy szkół i internatów w trzebnickim Wydziale Oświaty. Kolejne półtora roku pracował w Szkole Podstawowej w Księginicach, by znów powrócić do Wydziału Oświaty, tym razem jako kierownik biura administracji. Sprawował tę funkcję do 1965 roku.
W latach 1965-1973 był komendantem trzebnickiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego, a kolejnych kilka lat dyrektorem Biblioteki Pedagogicznej
w Trzebnicy.
Od 1977 do 1982 roku pełnił funkcję dyrektora Państwowego Zakładu Wychowawczego (obecnie jest to Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy), a od 1 maja 1982 r. był inspektorem w Wydziale Oświaty.
Kiedy w budynku przy ul. Wrocławskiej trwały prace związane z rozbudową szkolnictwa specjalnego, Panu Władysławowi Zwierzchowskiemu przychodzi do głowy pomysł, aby utworzyć tam ponownie szkołę podstawową. Prowadzi więc rozmowy w Kuratorium Oświaty i Wychowania we Wrocławiu i w Wydziale Oświaty w Trzebnicy dotyczące reaktywowania szkoły podstawowej przy
ul. Wrocławskiej. Ziarno zasiane w 1984 roku kiełkuje i w 1985 zapadają ostateczne decyzje co do rozbudowy budynku.
W lutym 1987r., kiedy teren obecnej szkoły jest jeszcze placem budowy,
Pan Władysław postanawia, że 1. września rozpocznie rok szkolny w nowej szkole. Prowadzi trudne rozmowy z rodzicami i uczniami, aby zachęcić ich do przejścia i rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej przy ul. Wrocławskiej.
Ma niewiele czasu na zatrudnienie nauczycieli i zwerbowanie ekipy porządkowej do wyniesienia gruzu z budynku i posprzątania klas.
W ostatniej niemalże chwili przed rozpoczęciem roku szkolnego do klas zostają wniesione ławki, krzesła i zamontowane tablice.Dyrektorem nowo otwartej Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy zostaje pan Władysław Zwierzchowski.
Pan dyrektor powiedział wtedy do swoich pracowników: „Mamy wspólnie tworzyć szkołę, ale najpierw musimy tworzyć zespół”. Ten zespół trwa do dziś. Rozrósł się i zmienił się jego pierwotny skład, ale nadal jest zespołem, który pan Zwierzchowski traktuje jako swój.
Pan Władysław Zwierzchowski „dyrektorował” w naszej szkole przez 2 lata, po czym przeszedł na emeryturę.
Przyjemnie nam było usłyszeć słowa pana dyrektora: „Ilekroć odwiedzam szkołę nadal czuję tę więź, która łączyła nauczycieli, dzieci i rodziców”.
My również czujemy tę bliskość i wyjątkowość relacji łączących nas z Panem Władysławem.Cieszymy się, że zawsze uśmiechnięty, serdeczny, towarzyszy nam podczas szkolnych uroczystości.
- Sekretariat
- Rozbudowa szkoly
- Historia Szkoły
- Nasz Pierwszy Dyrektor
- Tradycje Szkoły
- Patron
- Otwarcie nowej szkoły
- Medal Pro Patria
- Dolnośląska Rodzina Szkół im. AK
- Szkoła bez Przemocy
- ZŁOTE SOWY
- Wystawa w Kuratorium
- Konferencja Klubów Historycznych
- Konferencja w Lizbonie
- Światowy sukces Odyseuszy
- WYMIANA MIĘDZYNARODOWA
- Ośmiu Wspaniałych