• Doradztwo zawodowe

        • Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2024/2025".

        • REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

          w roku szkolnym 2024/2025

           

          Drogi ósmoklasisto!

          W drugim semestrze roku szkolnego uczniowie klas ósmych mają przed sobą wiele wyzwań. Jednym z nich jest dopilnowanie wszystkich terminów i formalności w procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Już wkrótce w Twoim życiu zacznie się nowy etap edukacyjny- nauka w szkole ponadpodstawowej!

          Dokładne zasady rekrutacji mogą różnić się w zależności od miasta czy województwa. Wszyscy kuratorowie oświaty wydali już zarządzenia w sprawie terminów postępowania rekrutacyjnego i uzupełniającego, a także terminów składania dokumentów na rok szkolny 2024/2025 do klas I publicznych szkół ponadpodstawowych. W tym roku rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w województwie dolnośląskich rozpoczyna się dnia 16 maja i dzieli na dwa etapy: zasadniczy oraz uzupełniający.

          Etapy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych są zawsze takie same, natomiast terminy co roku się zmieniają. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące najważniejszych kwestii, o które trzeba zadbać w czasie naboru, wraz z terminarzem dla województwa dolnośląskiego.

           

          Terminy postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego na rok szkolny 2024/2025, a także terminy składania dokumentów dla kandydatów do szkół ponadpodstawowych https://www.kuratorium.wroclaw.pl/terminy-postepowania-rekrutacyjnego-i-postepowania-uzupelniajacego-na-rok-szkolny-2024-2025-a-takze-terminy-skladania-dokumentow-dla-kandydatow-do-szkol-ponadpodstawowych/

           

          WAŻNE

           

          Szkoły ponadpodstawowe w powiecie trzebnickim prowadzą nabór w formie tradycyjnej.

           

          Większość wrocławskich szkół ponadpodstawowych prowadzi nabór w wersji elektronicznej.

           

          Więcej informacji na temat elektronicznej rekrutacji, oferty szkół ponadpodstawowych oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziecie pod tymi adresemi:

          https://rekrutacje.edu.wroclaw.pl/switcher-public/

          https://www.doradcy-wroclaw.pl/informator/dla-ucznia/

           

          Dokładne informacje na temat zasad rekrutacji szkoły podają na stronach internetowych danej jednostki. Poniżej znajdziecie linki do zakładek związanych z ofertą nauczania oraz rekrutacją do szkół ponadpodstawowych w powiecie trzebnickim.

           

          · Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Trzebnicy:

          http://www.pzs2-trzebnica.pl/index.php/dla-kandydata/rekrutacja/rekrutacja

          · Liceum Ogólnokształcące im. II Armii Wojska Polskiego w Trzebnicy https://www.lotrzebnica.pl/rekrutacja/

          · Powiatowy Zespół Szkół im. Władysława Reymonta w Obornikach Śląskich https://pzs-obornikislaskie.pl/pl/

          · Powiatowy Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie http://pzszmigrod.ayz.pl/

           

          JAKIE DOKUMENTY SĄ NIEZBĘDNE W PROCESIE REKRUTACJI?

          1. Wniosek o przyjęcie do szkoły (jeśli szkoła prowadzi rekrutację online, wniosek jest wypełniony automatycznie, należy go tylko wydrukować, podpisać i zawieźć do szkoły pierwszego wyboru. Natomiast w szkołach, w których obowiązuje tradycyjny system rekrutacji, musisz pobrać wnioski ze stron internetowych szkół, do których aplikujesz, wypełnić je, podpisać i zawieźć do każdej szkoły osobno.

          2. Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.

          3. Zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

          4. Jeśli aplikujesz do technikum lub szkoły branżowej zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu - skierowanie na takie badania dostaniesz w technikum lub szkole branżowej.

          5. Zaświadczenia i dokumenty, potwierdzające spełnianie szczególnych kryteriów - są to: problemy zdrowotne ograniczające możliwość wyboru kierunku kształcenia przez kandydata ze względu na stan zdrowia; wielodzietność rodziny; niepełnosprawność kandydata, jego rodzeństwa lub rodziców; samotne wychowywanie kandydata w rodzinie; objęcie kandydata pieczą zastępczą. Te zaświadczenia sprawiają, że uczeń ma prawo pierwszeństwa do

          przyjęcia do szkoły, w przypadku gdy na jedno miejsce aplikują kandydaci z taką samą liczbą punktów.

           

          ILE PUNKTÓW MOŻNA ZDOBYĆ W PROCESIE REKRUTACJI?

          O dostaniu się do wybranej szkoły ponadpodstawowej decyduje liczba uzyskanych punktów rekrutacyjnych.

          Na sumę punktów składają się:

          1. Wyniki egzaminu ósmoklasisty.

          2. Oceny na świadectwie (z wybranych przedmiotów).

          3. Osiągnięcia dodatkowe (m.in. olimpiady, konkursy, działalność społeczna).

          4. Wyniki sprawdzianów predyspozycji (uzdolnień kierunkowych, kompetencji i predyspozycji językowych lub prób sprawności fizycznej), tylko do niektórych klas.

          Na stronie https://takzdam.pl/kalkulator-punktow/ możesz sprawdzić orientacyjną liczbę punktów, które możesz uzyskać w procesie rekrutacji.

           

          NIE PRZEGAP TYCH TERMINÓW!