• Organizacje

• „Nakrętki dla Hospicjum”

• Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzebnicy  bierze udział już  3  rok w zbieraniu  nakrętek  dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. Akcja ta  swoim zasięgiem obejmowała cały Dolny Śląsk, bo to obszar działania Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci – jedynego w województwie hospicjum dla dzieci.

Hospicjum opiekuje  się dziećmi przewlekle i nieuleczalnie chorymi. Większość chorób ma podłoże neurologiczne lub genetyczne. Pomaga  też dzieciom po zakończonym leczeniu onkologicznym i tym, które uległy nieszczęśliwym wypadkom. Stara  się być przy nich zawsze wtedy, gdy ich  potrzebują, gdy trzeba uśmierzyć ból lub kontrolować właściwe działanie osłabionego organizmu. Ale tak naprawdę  pacjentem hospicjum  jest nie tylko dziecko, lecz cała jego rodzina, która również potrzebuje stałej opieki lekarza lub psychologa.

Akcja „Nakrętki dla Hospicjum” uczy od najmłodszych lat jak drobne , nic nie znaczące przedmioty zamieniać   w dobry gest i uczynek.  Pokazuje, że pomoc to nie tylko pieniądze, ale czas, uwaga, systematyczność.  Mali i duzi uczą się empatii oraz oswajają się z trudnymi tematami. A dodatkowo dbają o nasze środowisko. Przyszłość z takimi ludźmi jawi się w jasnych barwach.

Akcja „Nakrętki dla Hospicjum” 2013/14

Szkoła Podstawowa nr 2  w Trzebnicy za przyłączenie się  do 3 edycji  dostała od Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla dzieci  serdeczne podziękowania i dyplom za  udział w  tej charytatywnej akcji.

Zaangażowanie, radość systematyczność i troska o chorych rówieśników  to cechy i zachowania, które warte są podkreślenia i wzmacniania. Z podziwem patrzymy na pracę wychowawczą naszych  uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy pokazują  własnym przykładem, że żyjemy nie tylko dla siebie.

Dzięki wspólnemu działaniu  wszystkich szkół ( w tym nasza szkoła ) , przedszkoli i innych instytucji na Dolnym Śląsku w akcji „Nakrętki dla Hospicjum” zgromadziliśmy  w sumie 67,1 ton nakrętek. Ze sprzedaży nakrętek Fundacja otrzymała  70 537,37 zł. Za te pieniądze  zostanie  zakupiony chorym dzieciom  specjalny sprzęt medyczny, który ułatwi im oddychanie, wygodne leżenie czy przemieszczanie się, słowem bez którego nie mogą żyć.

Dzięki zbiórce małych plastikowych nakrętek życie podopiecznych Fundacji staje się lepsze, łatwiejsze, pozbawione  bólu. Macie wielkie serca i potraficie dzielić się swoją dobrocią .

Dziękuję wszystkim za włączenie się do tej  akcji i  serdecznie zapraszam  już w nowej szkole do  udziału w 4 edycji akcji „Nakrętki dla Hospicjum”.  Będzie ona trwała do  czerwca 2014 r.

Koordynator akcji w szkole - pedagog szkolny Jolanta Rainczuk.

Przypomnę krótko o poprzednich edycjach,  w których uczestniczyliśmy.

1  edycja  „Nakrętki dla  Hospicjum”  w roku  szkolnym 2010/11

W  pierwszej edycji  aktywność przedszkoli i szkół  była bardzo duża. Ponad 300 placówek z województwa dolnośląskiego odpowiedziało na apel wsparcia dla dzieci z Hospicjum.  Zebrane  przez nas nakrętki   zostały przekazane do magazynu przy ulicy Piłsudskiego 2. Zebraliśmy  imponującą ilość około 200 kg. Za  udział w akcji „ Nakrętki dla Hospicjum” w roku szkolnym 2010/2011  nasza szkoła otrzymała  pisemne podziękowanie  od Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Ogółem  w akcji brało udział 371 szkół i przedszkoli, które  wspólnie z SP 2 zebrały łącznie 42 tony nakrętek. Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli zebrano

32 889,88 zł. Za tę kwotę udało się pozyskać wakacyjne  turnusy rehabilitacyjne dla nieuleczalnie chorych podopiecznych Hospicjum.

2  edycja "Nakrętki dla Hospicjum"  w roku szkolnym 2011/12

Od września 2011 r. do końca maja  2012 r. trwała zbiórka nakrętek  dla   Hospicjum . Nasza szkoła zebrała jeszcze większą ilość  około 210 kg.  To bardzo budujące.  Również otrzymaliśmy  pisemne podziękowanie od Fundacji.

Zbiórkę prowadziło 270 przedszkoli i szkół, a także osoby prywatne, firmy i instytucje. Pozyskane surowce zostały odpłatnie przekazane firmom zajmującym się recyklingiem, które dają im nowe życie. Solidarne działanie dało znakomity efekt: 51,8 ton nakrętek, co przełożyło się na 55 710,09 zł.  Zgromadzone pieniądze Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci przeznaczyło  na remont budynku, w którym powstanie jedyna na Dolnym Śląsku specjalistyczna przychodnia dla dzieci nieuleczalnie i przewlekle chorych.

3  edycja „Nakrętki dla Hospicjum” w roku szkolnym 2012/13

Od września 2012 r .  zgodnie z kalendarzem szkolnym, wystartowaliśmy  z trzecią odsłoną akcji. Środki pozyskane w 3  edycji przeznaczone będą  na zakup sprzętu dla chorych dzieci.  I już w  maju  dobiegła końca zbiórka nakrętek  w naszej szkole. Zebrane nakrętki przez naszych  uczniów, nauczycieli i rodziców  przewiezione zostały   do magazynu we Wrocławiu. Razem zebraliśmy  ponad 300  kg. Pobiliśmy rekord  szkoły z dwóch poprzednich lat. Jesteście niesamowici!  Dokładne dane odnośnie ilości wszystkich zebranych nakrętek  na całym  Dolnym Śląsku  i  zebranych pieniędzy  będą  zamieszczone na stronie internetowej  www.hospicjum.wroc.pl  we wrześniu 2013 r.

W  imieniu Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci” wszystkim, którzy przyłączyli się do tej szlachetnej akcji pragnę SERDECZNIE PODZIĘKOWAĆ. Chylimy czoła przed mrówczą pracą dzieci, rodziców i nauczycieli.

Entuzjazm i systematyczna pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom przez ich zdrowych rówieśników to piękna lekcja empatii i wrażliwości. Cieszymy się,  że te wartości wpisują się w szkolny program wychowawczy.

Dzięki codziennej uwadze – zbierania kolorowych plastikowych nakrętek zmieniamy   nakrętki na coś szalenie ważnego – na dar serca.

Pomóc może każdy, a przecież nic nas to nie kosztuje.

Więc pomagajmy nadal  razem wspierać Fundację “Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”. Podajmy rękę nieuleczalnie chorym dzieciakom.  Koordynator Jolanta Rainczuk - pedagog szkolny