- Godziny pracy
- PORADY PEDAGOGA SZKOLNEGO
- Bądź bezpieczny na drodze
- Klub Bezpiecznego Puchatka
- Bezpieczeństwo- Konkursy
- PROFILAKTYKA
- DZIEŃ PRAW DZIECKA
- Światowy Dzień Życzliwości
- AKCJE CHARYTATYWNE
- Dzień Bezpiecznego Internetu
- BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE
- Projekty, programy edukacyjne
- DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNEGO I INWALIDY
- Dzień Szkoły bez Przemocy
- BEZPIECZNE WAKACJE
- ZDROWIE
BEZPIECZNE WAKACJE
Rok szkolny 2023/2024
W dniu 10 czerwca 2024 r. uczniowie klas I wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielką Policji panią Lidią Łynko z Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy.
Celem przedwakacyjnej wizyty mundurowej było przedstawienie dzieciom szeroko rozumianych zasad bezpieczeństwa oraz rozwinięcie postaw umożliwiających unikanie, zapobieganie i pokonywanie niebezpieczeństw.
Wakacje to okres, w którym znajdujemy czas na zabawę, odpoczynek i drobne szaleństwa. W tym czasie bierzemy udział w różnych przygodach, wyjazdach i wycieczkach. Dlatego też, omówione zostały zasady bezpieczeństwa nad morzem, w górach , nad wodą, utrwalono zasady poruszania się na drodze i właściwego przechodzenia przez jezdnię oraz jak zachować bezpieczeństwo w domu podczas nieobecności rodziców. Ponadto przypomniano jakie zagrożenia mogą płynąć z rozmowy z nieznajomymi osobami i kogo należy powiadomić , gdy zostanie się skrzywdzonym przez osobę dorosłą.
Policjantka starała się uświadomić dzieciom, jak ważne jest przestrzeganie określonych reguł i zachowanie zdrowego rozsądku w trakcie dni wolnych od szkoły, aby ograniczyć ryzyko przykrych niespodzianek.
Serdecznie dziękujemy Pani Lidii Łynko za przypomnienie pierwszoklasistom zasad bezpieczeństwa i udzielenie cennych wskazówek przed nadchodzącymi WAKACJAMI .
Życzę cudownych i bezpiecznych WAKACJI !!!
Pedagog szkolny Jolanta Rainczuk
Rok szkolny 2022/2023
Projekt edukacyjny „Bezpieczne Wakacje 2023”
W dniu 19 czerwca 2023 r. odbyły się zajęcia profilaktyczne w kl. I- II z Policjantką panią Lidią Łynko pt. „Bezpieczne Wakacje” mające na celu edukację w obszarze bezpieczeństwa. Funkcjonariuszka Policji mówiła jak zachować się nad wodą, nad morzem, aby nie doszło do tragedii. Przypomniała najmłodszym, że czas wypoczynku na górskich szlakach, na wsi albo w domu nie zwalnia z rozwagi i ostrożności. Omówiła niebezpieczeństwa, jakie czyhają na dzieci w gospodarstwie rolnym oraz jak należy postępować w stosunku do dzikich i domowych zwierząt , a także co zrobić w razie ataku psa. Dzieci zostały uwrażliwione na zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię, jak również podczas jazdy na rowerze. Pani Łynko przypomniała o zasadzie ograniczonego zaufania w stosunku do obcych oraz o potrzebie pamiętania adresu zamieszkania i numerów alarmowych.
To wszystko ma zaprocentować bardziej odpowiedzialnymi zachowaniami dzieci, a także zwiększeniem poczucia bezpieczeństwa ich rodziców i opiekunów. Ważne jest zatem, zaopatrzenie dzieci w wiedzę i umiejętności na temat zasad bezpiecznego korzystania z wolnego czasu w różnych miejscach i okolicznościach , aby po zakończeniu wakacji pozostały dobre wspomnienia i energia na kolejny rok nauki.
Bezpiecznych Wakacji
życzy
pedagog szkolny Jolanta Rainczuk
Rok szkolny 2021/2022
„Bezpieczne wakacje”
spotkanie edukacyjno – profilaktyczne
z funkcjonariuszami Policji
WAKACJE to czas relaksu, rodzinnych wypraw, zabawy i wspaniałych wrażeń. Jednak korzystając z czasu wolnego nie wolno zapominać o własnym bezpieczeństwie. Każdy z nas musi zwracać uwagę na zagrożenia, które mogą się przydarzyć podczas wakacji. Chcielibyśmy we wrześniu spotkać się radośni, wypoczęci, gotowi podzielić się tylko dobrymi wspomnieniami z wakacji.
Dnia 20 czerwca 2022 r. w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne wakacje” uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami Policji Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Nieletnich: p. Adrianem Zalewskim i p. Danielem Wierzbickim . W trakcie zajęć profilaktycznych uczniowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie zachowywać się podczas zbliżającego się wakacyjnego wypoczynku. Uczniowie przypomnieli sobie podstawowe zasady ruchu drogowego , jak bezpiecznie poruszać się po drodze oraz konieczności noszenia odblasków. Podczas spotkania p. Daniel Wierzbicki ostrzegał dzieci przed zagrożeniami, wynikającymi z nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa z jakimi mogą się spotkać podczas kąpieli w akwenach wodnych, jeziorach, morzu i innych miejscach na świeżym powietrzu. Funkcjonariusz zwrócili szczególną uwagę na wzmożoną czujność w stosunku do osób nieznajomych oraz na szczególny obowiązek opiekowania się domowymi zwierzętami podczas upałów. Uczniowie poszerzyli i utrwalili swoją wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa oraz przypomnieli sobie udzielanie piewszej pomocy przedmedycznej a także jak należy zachować się w sytuacjach nieprzewidzianych i trudnych napotkanych w czasie wakacji.
Dla całej społeczności szkolnej w holu korytarza przygotowano także gazetkę tematyczną pt."Bezpieczne wakacje", a na stronie internetowej szkoły umieszczono specjalnie przygotowaną prezentacje multimedialną na temat zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku letniego .
Życzymy WSZYSTKIM UCZNIOM udanych i bezpiecznych WAKACJI !!!
Koordynatorzy: Jolanta Rainczuk, Marta Przybylska
Bezpieczne wakacje 2021
Już za dzień, za chwil parę…
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Już za chwilę będziemy mogli cieszyć się urokami wypoczynku i zapomnieć o szkole. Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy wszyscy z utęsknieniem czekamy na ciepły nadmorski piasek, radosne górskie wycieczki, czy beztroskie zabawy na podwórku… Będzie to okres zabawy i nowych przeżyć. Korzystając z czasu wolnego nie zapominajcie jednak o Waszym bezpieczeństwie. Każdy z Was musi zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku, aby po jego zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia. Przyswójcie sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą Wam spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji. Dlatego też zachęcam do wzięcia udziału w lekcji "Bezpieczne wakacje" w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców".
http://prezentacja-multimedialna-bezpieczne-wakacje.pdf
Bezpieczeństwo dzieci nad wodą | Bezpieczne wakacje # 1 – YouTube
Zachęcamy również do zapoznania się z krótkim poradnikiem na temat bezpiecznych wakacji – link:https://portal.librus.pl/pic/20190606/waka/poradnik_bezpieczne_wakacje.pdf.
Całej społeczności szkolnej, życzymy aby WAKACJE 2021 były wspaniałe i w pełni udane, jednak przypominamy również o rozsądku i bezpieczeństwie w czasie letniego wypoczynku.
Koordynatorzy: Jolanta Rainczuk, Małgorzata Janicka – Gałka, Jolanta Straszak
Rok szkolny 2019/2020
Bezpieczne wakacje 2020
Wytyczne_GIS_MZ_i_MEN_dla_organizatorow_wypoczynku_dzieci_i_mlodziezy.pdf
W czasie pandemii Koronawirusa, ciężkiej pracy nauki zdalnej i stresów z tym związanych nadchodzi tak wyczekiwany przez wszystkich Uczniów czas - WAKACJE. Wakacje to okres, w którym znajdujemy czas na zabawę, relaks i drobne szaleństwa. Nie mamy obowiązków związanych ze szkołą i nauką, więc możemy bez ograniczeń planować najróżniejsze przygody, w których będziemy brać udział. Niektórzy spotykają się z przyjaciółmi i wspólnie świetnie się bawią, inni wybierają się na rodzinne wyjazdy. Nikt nie siedzi w domu, kiedy za oknem mamy słoneczną i piękną pogodę.
Każdy z Was musi zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku, aby po jego zakończeniu pozostały tylko miłe wspomnienia. Jednak wszyscy musimy pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o swoje i innych bezpieczeństwo.Dbajmy o własne zdrowie, przestrzegajmy podstawowych zasad wszędzie tam gdzie może czyhać na nas niebezpieczeństwo. Unikajmy wszelkich sytuacji ryzykownych.
Warto przypomnieć sobie zasady , którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:
- Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz, o której godzinie zamierzasz wrócić.
- Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
- Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
- Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni, torów kolejowych, wykopów....
- Nie rozmawiaj z obcymi.
- Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie korzystaj z propozycji przejażdżki lub spaceru z nieznajomym, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
- Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
- Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
- Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
- Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
- Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
- Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
- Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
- Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
- Spacerując po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
- Podczas spacerów nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
- Nie rozpalaj ogniska w lesie.
- Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
- Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
- Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
- Uczestnicząc w pracach polowych – zachowajcie szczególną ostrożność ! nie dotykaj maszyn i urządzeń będących w ruchu i pod napięciem!
- Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.
- Zawsze mów "NIE" gdy nie zgadzasz się z szalonymi pomysłami i propozycjami swoich kolegów!
- Zawsze dbaj o środowisko naturalne - nie niszczcz i nie zaśmiecaj otoczenia, w którym przebywasz!
- Zawsze pamiętaj , że pewność siebie i lekkomyślność nie wróżą nic dobrego!
- Zarówno kiedy poczujesz się zagrożony, nie wahaj się zwrócić o pomoc. Taki przypadek należy zgłosić znajdującemu się w pobliżu policjantowi, udać się do najbliższej jednostki Policji lub telefonicznie pod numer 997 lub 112.
- Zapamiętaj ważne numery telefonów:
112 - telefon alarmowy Służb Ratowniczych
997 – telefon alarmowy Policji
998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
Lato to czas zabawy i upragnionych atrakcji, na które dzieci czekają cały rok. Dla rodziców to wyzwanie, bo nie tylko chcą sprawić radość najmłodszym, lecz przede wszystkim zapewnić im bezpieczny wypoczynek. Pamiętajmy, że nie można pozwolić, by jedynym odpoczynkiem od szkoły było całodzienne granie na komputerze, zwłaszcza, że przez dłuższy czas dzieci i młodzież uczyła się zdalnie. Ważne dla młodego organizmu jest częste przebywanie na świeżym powietrzu, a wakacje to idealna okazja, by z tego skorzystać. Jeżeli nie można zapewnić dziecku dłuższego wyjazdu na wieś, nad morze lub w góry to nic straconego. Wystarczy piesza wycieczka do pobliskiego lasu, rowerowa wyprawa do najbliższej miejscowości lub gry i zabawy zorganizowane na własnym ogródku.
Życzymy dzieciom udanego i bezpiecznego wypoczynku, by dobrze skorzystały z wakacji, wypoczęły i nabrały sił do kolejnych wyzwań oraz do dalszej nauki i pracy w nowym roku szkolnym .
Przygotowały:Jolanta Rainczuk, Małgorzata Janicka- Gałka,Paulina Kwak.
Rok szkolny 2018/2019
BEZPIECZNE WAKACJE 2019
w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo”
W dniu 16.05. 2019 r. na terenie Gminnego Parku Wodnego w Trzebnicy - ZDRÓJ przy ulicy Leśnej odbył się FESTYN dla uczniów klas 0 – III promujący zasady bezpiecznego zachowania się w czasie wakacji i korzystania z wypoczynku letniego nad wodą.
Festyn był organizowany przez Komendę Powiatową Policji w Trzebnicy we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu. Do współpracy także zaproszono Straż Pożarną, Straż Miejską oraz WOPR.
Podczas festynu mogliśmy zobaczyć wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W festynie udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych, którzy przybliżyli dzieciom funkcjonowanie swojej pracy. Każdy z bliska mógł zobaczyć zaprezentowany sprzęt policyjny (radiowóz policyjny, motocykle policyjne), sprzęt Straży Pożarnej (np.wóz strażacki), sprzęt WOPR- u oraz Straży Miejskiej. Odbył się również pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przez ratowników medycznych a także akcji ratowniczej z wykorzystaniem łodzi wiosłowej.
Poza tym organizowane były różne konkurencje dla dzieci, zawody, gry i konkursy z przyjacielem dzieci - „Komisarzem Lwem”, nie zabrakło też licznych zabaw, animacji i atrakcji dla najmłodszych.
Odbyły się również dla uczniów I zawody CROSSKIDS o Puchar Burmistrza Gminy Trzebnica. Nasi uczniowie zdobyli wysokie lokaty. W festynie dotyczącym bezpieczeństwa uczestniczyli także uczniowie z klas starszych po zakończeniu swoich zajęć w szkole.
Festyn policyjny„Kręci mnie bezpieczeństwo” nie tylko był atrakcją dla dzieci i młodzieży ale przyczynił się do budowania ich świadomości , w kwestii ewentualnych zagrożeń w okresie wakacyjnym. Na zakończenie spotkania organizatorzy życzyli wszystkim uczniom UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI.
Koordynatorzy: pedagog szkolny Jolanta Rainczuk, psycholog szkolny Małgorzata Janicka- Gałka
Rok szkolny 2017/2018
PROJEKT
BEZPIECZNE WAKACJE 2018
Wakacje to radosne wydarzenie, to czas, na który czekają wszyscy uczniowie. Już za chwilę będzie można cieszyć się urokami wypoczynku i zapomnieć o szkole. Wszyscy wiedzą, że wakacje można spędzać na wiele sposobów, lecz nie zawsze pamiętają, że należy je spędzać bezpiecznie. Letni wypoczynek i wakacyjna atmosfera daje wiele radości i zabawy, ale też jednocześnie wiąże się z możliwością zaistnienia swoistych zagrożeń, na które należy wcześniej zwrócić uwagę. Trzeba więc zaopatrzyć dzieci w niezbędną wiedzę umiejętności na temat zasad bezpiecznego korzystania z czasu wolnego w różnych miejscach i okolicznościach, aby po zakończeniu wakacji pozostały dobre wspomnienia i energia na kolejny rok szkolnej nauki.
Dlatego też nasza szkoła kolejny raz przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne wakacje”. Promując bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku zostały zorganizowane zajęcia profilaktyczne w klasach pierwszych przeprowadzone przez przedstawiciela Straży Miejskiej p. Annę Cisak i funkcjonariuszy Policji p. Przemysława Łagowskiego i p. Darię Szydłowską. Tematem spotkania było bezpieczeństwo podczas wakacji, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego zachowania nad wodą, w górach, na wsi, w mieście . Pierwszaczki miały okazję zobaczyć właściwe, bezpieczne zachowania podczas spędzania wakacji w domu i na wyjeździe. Poznały zasady bezpiecznego przebywania na słońcu, bezpiecznego podróżowania, kąpieli i wędrówek po górach. Dzieci poznały zagrożenia związane z Internetem oraz otrzymały dobre rady jak ich unikać i przed nimi się chronić. Uczniowie mieli okazję poznać zasady bezpiecznego poruszania się na drodze, przypomnieć zasady ruchu drogowego . Była to również okazja, aby przypomnieć uczniom podstawowe i ważne numery alarmowe: 112 – telefon alarmowy Służb Ratowniczych , 997 – telefon alarmowy Policji, 998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej, 999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego . Na zakończenie zajęć uczniowie przytoczyli jeszcze raz podstawowe zasady dotyczące Bezpiecznych Wakacji:
- Kąp się tylko w miejscach wyznaczonych !
- Do wody wchodź tylko pod opieką dorosłych !
- Nie skacz do wody na główkę !
- Nie pływaj zaraz po jedzeniu !
- Rozsądnie korzystaj ze sprzętów na placu zabaw !
- Nie przyjmuj od obcych żadnych podarunków !
- Nie odchodź nigdzie z obcymi, którzy Ci coś obiecują !
- Nie podawaj obcym swojego adresu, telefonu i innych informacji !
- Otwieraj drzwi swojego domu tylko osobom znajomym !
- Zachowuj się ostrożnie podczas zabaw na basenie !
- Nie wyjeżdżaj samotnie na długie wyprawy rowerowe !
- Podczas wakacji zorganizowanych nie oddalaj się od grupy, opiekuna czy przewodnika !
- Wędruj tylko po wyznaczonych szlakach !
Następnie z zaproszonymi gośćmi dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Podczas zajęć wychowawczych również wychowawcy omawiali tematykę bezpieczeństwa: w czasie wędrówek po górach, wycieczek rowerowych, pobytu nad jeziorami czy nad morzem, aby wszyscy uczniowie wypoczywali z rozwagą. W holu korytarza przygotowana została gazetka dotycząca „Bezpiecznych Wakacji”. Wszystkim Uczniom , Rodzicom, Nauczycielom życzymy wiele radości i uśmiechu oraz Słonecznych i Bezpiecznych wakacji !!!
Koordynatorzy: Jolanta Rainczuk, Jolanta Straszak
BEZPIECZNE WAKACJE 2017
Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy i stresów, dużymi krokami zbliżają się wyczekiwane przez wszystkich uczniów WAKACJE. Przerwa wakacyjna to czas wypoczynku, relaksu, wyjazdów, zabawy i nowych przeżyć.
Korzystając z czasu wolnego nie zapominajcie jednak o Waszym bezpieczeństwie. Każdy z Was musi zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku. Wszystkim nam zależy, byśmy we
wrześniu spotkali się zdrowi, radośni i wypoczęci ! Aby po zakończeniu wakacji pozostały tylko dobre wspomnienia.
Na kilka dni przed zakończeniem roku szkolnego nasza szkoła uczestniczy w akcji „BEZPIECZNE WAKACJE”. Dlatego też tradycyjnie organizowane są w szkole zajęcia profilaktyczne, których głównym celem jest kształtowanie umiejętności eliminowania zagrożeń i zachowań ryzykownych.
Na lekcjach nauczyciele omawiali tematykę bezpieczeństwa: w czasie wędrówek po górach, wycieczek rowerowych, pobytu nad jeziorami czy nad morzem.
Poza tym w trosce o bezpieczeństwo naszych najmłodszych uczniów odbyły się zajęcia profilaktyczne z udziałem Straży Miejskiej na temat ostrożnego spędzania wolnego czasu latem. Omówiono zagadnienia związane z bezpieczeństwem nad wodą, w górach, na wsi oraz w trakcie odpoczynku w mieście. Uczniowie zostali pouczeni przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej jak bezpiecznie bawić się nad wodą, unikać niebezpiecznych maszyn i urządzeń, szczególnie na wsi oraz jak uważnie przechodzić przez jezdnię.
Szkoła przyłączyła się również do akcji edukacyjnej pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i na stronie internetowej wypoczynek.men.gov.pl został zamieszczony Poradnik Bezpiecznego Wypoczynku , dzięki któremu rodzice mogą znaleźć wiele zasad, porad oraz ciekawych informacji dotyczących podróżowania .
Zrealizowano tym samym zadanie Programu Profilaktyki w zakresie bezpieczeństwa dzieci.
Na koniec życzymy wszystkim naszym uczniom – radosnych,słonecznych, pełnych przygód
i bezpiecznych Wakacji 2017
BEZPIECZNE WAKACJE 2016
BEZPIECZNE WAKACJE 2015
Dnia 18 .06. 2015 r. dla wszystkich klas I – III odbyły się zajęcia pofilaktyczne pt.„ Bezpieczne wakacje” w sali konferencyjnej.
Na spotkanie zaproszona została pani A. Cisak ze Straży Miejskiej , która przedstawiła prezentację multimedialną omawiającą zasady bezpiecznego zachowania się podczas wakacji z wykorzystaniem rad i porad Kubusia Pley.
Podczas prezentacji dzieci dowiedziały się jakie niebezpieczeństwa czyhają na nie podczas wakacji przebywając w górach, nad morzem, nad jeziorami i jak należy ich unikać. Pani ze Straży Miejskiej przygotowała kolorowanki na temat bezpiecznych wakacji dla dzieci z poszczególnych klas.
Na zakończenie spotkania Straż Miejska życzyła uczniom udanych i bezpiecznych wakacji.
Ponadto pedagog szkolny zachęca wszystkich rodziców i uczniów klas starszych do obejrzenia filmu edukacyjnego pt. "Bezpieczne przebywanie na akwenach śródlądowych i korzystanie ze sportów wodnych" przygotowanego przez instruktorów z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP. Film jest dostępny pod adresem: https://vimeo.com/130853793
Na stronie internetowej MEN www.men.gov.pl umieszczone są szczegółowe informacje dotyczące filmu edukacyjnego, który może uchronić dzieci , młodzież przed tragedią i uratować komuś życie. Życzymy wszystkim uczniom wesołych i bezpiecznych wakacji.
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
1. Wakacje w górach
• Aby bezpiecznie chodzić po górach trzeba mieć kondycję, a także dużą wiedzę na temat tego, jak robić to bezpiecznie, nie oznacza to wcale, że taki sposób spędzania wolnego czasu ograniczony jest do niewielkiej i wąskiej grupki osób.
• Wybierając się w podróż po górskich szlakach należy zaopatrzyć się w dobre buty i ubranie.
• Pamiętaj, żeby nie wyruszać w góry bez opieki dorosłych.
• Co ważne pogoda w górach może zmienić się niezwykle szybko, silny wiatr halny może utrudnić poruszanie się, a także doprowadzić do szybkiego wyziębienia organizmu, z kolei słońce to ryzyko odwodnienia oraz poparzeń słonecznych.
• Ruszając ze schroniska dla własnego bezpieczeństwa warto powiedzieć dokąd idziemy i jakimi szlakami, zapamiętaj numer alarmowy GOPR.
• Wyruszaj w góry rankiem, gdyż pogoda najczęściej psuje się po południu.
• Miej ze sobą na wszelki wypadek latarkę, plandekę przeciwdeszczową oraz ciepłe ubrania, nawet jeśli jest lato.
• Przede wszystkim, jeżeli nie czujesz się na siłach iść jakimś szlakiem, nie idź albo wyrusz w grupie z bardziej doświadczonymi wspinaczami.
2. Wakacje nad morzem, jeziorem, rzeką
Zasady bezpiecznej kąpieli
• Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.
• Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
• Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
• Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
• Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu.
• Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
• Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. To niebezpieczne!
• Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Ktoś może potrzebować Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.
• Nie pływaj bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
• Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu
• Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu.
• Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne .
• Chroń się w cieniu w godzinach południowych.
• Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne.
Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze
• Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.
• W czasie jazdy używaj kasku.
• Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz.
• W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.
• Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów.
• Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu.
• Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.
• Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.
• Nigdy nie ścinaj zakrętów.
• W czasie jazdy zawsze uważaj!
4. Wakacje w domu
Zabawa
• Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych, bezpiecznych zabaw.
• Pamiętaj jednak, że są rzeczy, których musisz się bezwzględnie wystrzegać w swoich zabawach. Są to:1) gaz – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,
2) prąd elektryczny – może Cię porazić,
3) ogień – możesz spowodować pożar,
4) woda – możesz zalać mieszkanie,
5) ostre przedmioty – grożą zranieniem,
6) lekarstwa – możesz się nimi zatruć.• Bawiąc się na podwórku nie rozmawiaj z obcymi i nie pozwól, aby wypytywali się o mieszkanie i Twoich rodziców.
• Zwracaj uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania. Może to być włamywacz. Spróbuj zapamiętać wygląd obcego. W razie potrzeby zaalarmuj dorosłych
Obcy puka do Twoich drzwi
• Zawsze, gdy usłyszysz dzwonek lub pukanie do drzwi sprawdź, kto to. Wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znasz: Nie otwieraj drzwi!!!
• Przygotuj kartkę z najważniejszymi numerami telefonów, pod które możesz zadzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz w domu telefonu, a coś Ci zagraża – zaalarmuj sąsiadów!
WAŻNE TELEFONY
112 – telefon alarmowy służb ratowniczych
997 – telefon alarmowy Policji
998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
601 100 100 – telefon alarmowy WOPRBEZPIECZNE WAKACJE 2014
Dnia 25.06. 2014 r. dla wszystkich klas 0 – III odbyły się zajęcia na dużej sali gimnastycznej pt„ Bezpieczne wakacje”.
Na spotkanie zaproszone zostały panie ze Straży Miejskiej, które przypomniały dzieciom o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas wakacji. Dotyczyły one wyjazdów w góry, nad morze, nad jezioro. Panie ze Straży Miejskiej przygotowały i przeprowadziły konkursy dla dzieci z poszczególnych klas. Uczniowie otrzymali liczne nagrody między innymi: puzzle, piłki plażowe, gry edukacyjne, bierki itp.
Podczas projektu wystąpili uczniowie z kl. III c z inscenizacją pt. „Rady i porady na wakacje”. Zaśpiewały także piosenki na ten temat.
Na zakończenie spotkania Straż Miejska życzyła uczniom udanych i bezpiecznych wakacji oraz rozdała wszystkim uczniom ulotki na temat bezpiecznych wakacji.
Organizatorkami spotkania były: Jolanta Rainczuk, Jolanta Straszak.
Przypominamy o podstawowych zasadach :
ñ Kąp się tylko w miejscach wyznaczonych !
ñ Do wody wchodź tylko pod opieką dorosłych !
ñ Nie skacz do wody na główkę !
ñ Nie pływaj zaraz po jedzeniu !
ñ Miej zawsze pod ręką wakacyjną apteczkę !
ñ Rozsądnie korzystaj ze sprzętów na placu zabaw !
ñ Nie przyjmuj od obcych żadnych podarunków !
ñ Nie odchodź nigdzie z obcymi, którzy ci coś obiecują !
ñ Nie podawaj obcym swojego adresu, telefonu i innych informacji, jeśli nie ma takiej potrzeby !
ñ Otwieraj drzwi swojego domu tylko osobom znajomym !
ñ Zachowuj się ostrożnie podczas zabaw na basenie !
ñ Nie wyjeżdżaj samotnie na długie wyprawy rowerowe !
ñ Nie oddalaj się od grupy, opiekuna czy przewodnika !
ñ Wykonujemy polecenia opiekuna i przewodnika !
ñ Maszerujemy tak, aby słabsi od nas mogli zdążyć !
ñ Wędrujemy tylko po wyznaczonych szlakach !
ñ Dbamy o wygodne obuwie do wędrówki !
PROJEKT „BEZPIECZNE WAKACJE”
Dnia 13.06. 2013 r. dla wszystkich klas I – III odbyły się zajęcia profilaktyczne na dużej sali gimnastycznej pt„ Bezpieczne wakacje”.
Na spotkanie zaproszone zostały panie ze Straży Miejskiej , które przypomniały dzieciom o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas wakacji. Dotyczyczyły one wyjazdów w góry, nad morze, nad jezioro i na kolonie. Panie ze Straży Miejskiej mówiły także o odpowiednim reagowaniu na zaczepki osób nieznajomych.
W trakcie pogadanek wystąpiły dzieci z klas II z piosenkami o bezpiecznych wakacjach.
W wesołej atmosferze na zakończnie spotkania Straż Miejska życzyła uczniom udanych i bezpiecznych wakacji.
Pedagog szkolny również na lekcjach prowadził zajęcia profilaktyczne na temat „Bezpiecznych wakacji”. Dzieci wykonywały prace plastyczne dotyczące bezpiecznych i niebezpiecznych zabaw podczas wypoczynku letniego.
Ważne informacje na ten temat zostały także umieszczone na tablicy ogłoszeń i na stronie internetowej szkoły.
Koordynatorzy : Jolanta Rainczuk, Jolanta Straszak.