- Godziny pracy
- PORADY PEDAGOGA SZKOLNEGO
- Bądź bezpieczny na drodze
- Klub Bezpiecznego Puchatka
- Bezpieczeństwo- Konkursy
- PROFILAKTYKA
- DZIEŃ PRAW DZIECKA
- Światowy Dzień Życzliwości
- AKCJE CHARYTATYWNE
- Dzień Bezpiecznego Internetu
- BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE
- Projekty, programy edukacyjne
- DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNEGO I INWALIDY
- Dzień Szkoły bez Przemocy
- BEZPIECZNE WAKACJE
- ZDROWIE
Projekty, programy edukacyjne
Rok 2023/2024
Projekt edukacyjny „Dzień Osób z Niepełnosprawnościami”
pod hasłem „Zamknij oczy i zobacz mój świat”
W dniach 17 i 21 maja 2024 r. w ramach projektu edukacyjnego „Dzień Osób z Niepełnosprawnościami” pod hasłem „Zamknij oczy i zobacz mój świat” oraz dzięki współpracy z Językową Integracyjną Szkołą Podstawową w Trzebnicy do szkoły zaprosiliśmy pana Pawła Pluszczyk. Pan Paweł jest przedstawicielem środowiska osób niewidomych i jest niewidomy od urodzenia.
Uczniowie klasy II a,b,c, d i III a mieli wyjątkową okazję spotkać się z niezwykłą osobą panem Pawłem wraz z żoną panią Dominiką, który przybył, by podzielić się swoimi doświadczeniami i opowiedzieć o codziennym życiu osoby niewidomej. Pan Paweł , choć jest niewidomy, emanuje pozytywnym podejściem do życia oraz niezwykłą zaradnością.
Nasz gość nakreślił, zobrazował uczestnikom, w jaki sposób orientuje się w przestrzeni i trafia do miejsc, do których musi dotrzeć oraz jakie rozwiązania techniczne umożliwiają mu samodzielne funkcjonowanie. Duże zainteresowanie wzbudziły przyniesione przez pana Pawła urządzenia codziennego użytku, z których korzysta, jako osoba niewidoma np.: biała laska, udźwiękowiony telefon komórkowy, tabliczka brajlowska.
W trakcie spotkania uczniowie mogli wczuć się w rolę niewidomej osoby np. poruszając się z zawiązanymi oczami z białą laską, odczytując za pomocą dotyku wypukłe wyrazy czy napisać swoje imię alfabetem Braille’a. Ważną informacją przekazaną dzieciom przez naszego gościa była informacja na temat tego, jak postępować w kontakcie z osobami niewidomymi, jak okazywać im swą uwagę. Pan Paweł udzielił kilka wskazówek, co należy zrobić gdy spotkamy osobę niewidomą na przejściu dla pieszych albo na przystanku autobusowym lub w tramwaju.
Jednym z najważniejszych momentów spotkania były pytania uczniów. Dzieci z ciekawością pytały o to, jak Pan radzi sobie w sytuacjach, które dla nas wydają się banalne, takie jak wybieranie ubrań czy codzienna higiena osobista. Zajęcia okazały się bardzo przydatne i skłoniły wszystkich do refleksji. Dla wielu uczniów był to pierwszy w życiu kontakt z osobą niewidomą. To była ważna lekcja, która pokazała dzieciom, że każdy, niezależnie od trudności, może znaleźć sposób, by być aktywnym i samodzielnie radzić sobie w życiu.
Spotkanie z panem Pawłem nie tylko rozszerzyło horyzonty naszej wiedzy, ale przede wszystkim nauczyło nas, jak ważna jest empatia i zrozumienie dla innych. To spotkanie jest doskonałym przykładem, jak wartościowe mogą być lekcje życia i jak edukacja nie polega tylko na nauce z książek, ale również na poznaniu doświadczeń innych ludzi.
Jesteśmy wdzięczni za wizytę pana Pawła i jego żony pani Dominiki. Składamy serdeczne podziękowania za poświęcony czas i wyrazy uznania!
Koordynator : Jolanta Rainczuk pedagog szkolny.
Rok szkolny 2019/2020
Projekt edukacyjny dla uczniów klas 0
pt. „Ekoludek - czy wiesz, jak segregować śmieci ?“
Projekt edukacyjny „Ekoludek – czy wiesz , jak segregować śmieci ?“ był skierowany do grup „zerówkowych“.Zajęcia przeprowadzone zostały w marcu przez panią Wiesławę Kuciębę,autorkę książeczki „Edkoludek– czy wiesz , jak segregować śmieci ?“ we współpracy z panią Anitą Mądry i panią Alicją Smolnik z Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Gminy Trzebnica.
Tytułowy Ekoludek w prosty, rymowany sposób pokazywał dzieciom , w jaki sposób należy segregować śmieci, co powinno znaleźć się w worku żółtym, niebieskim, zielonym i brązowym, a co powinno trafić do specjalnych pojemników na niebezpieczne odpady oraz gdzie należy oddać zużyte baterie i niepotrzebne leki. Podczas zajęć dzieci w praktyczny sposób mogły nauczyć się segregować odpowiednie odpady do właściwych worków.
Na zakończenie zajęć wszyscy uczniowie otrzymali książeczki o Ekoludku z zadaniami do wykonania w domu z rodzicami. Uczniowie poprzez zabawę nauczyli się, jak należy segregować śmieci i jak ważne dla naszej planety jest dbanie o ekologię.
Projekt edukacyjny realizowany od kilku lat w naszej szkole ma na celu ukierunkowanie uczniów do pracy na rzecz środowiska i kształtowanie proekologicznych nawyków w codziennym życiu, dbając o naszą piękną planetę.
Książeczki edukacyjne sfinansowała Gmina Trzebnica.
Koordynator : pedagog szkolny Jolanta Rainczuk
Rok szkolny 2018/2019
Projekt edukacyjny dla uczniów klas 0
pt. „Ekoludek czy wiesz, jak segregować śmieci?“
W miesiącu maju w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy odbyły się zajęcia profilaktyczne w klasach 0 a,b,c pt. "Ekoludek czy wiesz, jak segregować śmieci" z udziałem bajkopisarki p. Wiesławy Kucięby oraz p. Alicji Smolnik pracownika z Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Trzebnica.
Na początku zajęć pani Kucięba – pisarka zapoznała dzieci z postacią Ekoludka , który podpowiadał dzieciom , w jaki sposób należy segregować śmieci, co powinno znaleźć się w worku żółtym, niebieskim, zielonym czy brązowym. Następnie pani Smolnik przypominała uczniom co powinno trafić do specjalnych pojemników na niebezpieczne odpady oraz gdzie należy oddać zużyte baterie i niepotrzebne leki.
Przedszkolaki aktywnie opowiadały także o segregacji odpadów w swoich własnych domach. Mogły również same wykazać się zdobytą wiedzą i w sposób praktyczny sortować odpowiednie odpady do właściwych worków koloru żółtego , niebieskiego, zielonego czy brązowego. Trzeba przyznać, że dzieci poradziły sobie z tym zadaniem bardzo dobrze.
Na zakończenie zajęć wszyskie dzieci otrzymały książeczki o Ekoludku z zadaniami do wykonania w domu z rodzicami. Uczniowie poprzez zabawę nauczyli się jak należy segregować śmieci i jak ważne jest dbanie o ekologię. Na zakończenie zrobiliśmy wspólne zdjęcie do szkolnej galerii.
Po tak pouczającym spotkaniu każdy przedszkolak będzie stosował proekologiczne nawyki w codziennym życiu , dbając o naszą piękną planetę.
Projekt w całości sfinansowała Gmina Trzebnica, ze środków przeznaczonych na edukację ekologiczną.
Koordynator : pedagog szkolny Jolanta Rainczuk
2017/2018
Czas na Ekoludka
Dnia 24.05.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy odbyły się zajęcia profilaktyczne poświęcone ochronie środowiska w klasach 0 pt. "Ekoludek czy wiesz, jak segregować śmieci" z udziałem bajkopisarki p. Wiesławy Kucięby oraz p. Joanny Nitarskiej i p. Alicji Smolnik pracowników Urzędu Miejskiego z Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska.
Nasi "zerówkowicze" najpierw zapoznali się z tematyką segregacji śmieci: celem segregacji i sposobem w jaki się to robi. We wszystkie tajniki segregowania śmieci wprowadzał nas tytułowy Ekoludek – bohater książeczki, który w prosty, rymowany sposób instruuje dzieci w jaki sposób należy sortować odpady. Książeczki edukacyjne sfinansowane zostały przez Burmistrza Gminy Trzebnica.
Podczas zajęć przedszkolaki mogły nauczyć się w sposób praktyczny segregować odpowiednie odpady do właściwych worków. Zielony ludek podpowiadał dzieciom, co powinno znaleźć się w worku żółtym, niebieskim, zielonym czy brązowym, a co powinno trafić do specjalnych pojemników na niebezpieczne odpady. Trzeba przyznać, że dzieci poradziły sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Poprzez edukację ekologiczną uczniowie poznali świat, jego piękno i wpływ na życie człowieka. Projekt edukacyjny realizowany w naszej szkole miał na celu ukierunkowanie uczniów do pracy na rzecz środowiska i kształtowanie już od najmłodszych lat, jak należy segregować śmieci i jak ważne dla naszej planety jest dbanie o ekologię.
Już od wielu lat ekologia jest określeniem znanym i wszyscy oczekujemy zdrowego środowiska, dlatego też tego typu zajęcia profilaktyczne uwrażliwiają najmłodszych na problem ochrony środowiska.
Koordynator :pedagog szkolny Jolanta Rainczuk
2016/2017
"Ekoludek - czy wiesz, jak segregować śmieci?"
Dnia 16.03.2017 r. odbyły się w klasach 0 zajęcia profilaktyczne
pt. "Ekoludek - czy wiesz, jak segregować śmieci?" z udziałem bajkopisarkip. Wiesławy Kucięby, funkcjonariusza Straży Miejskiej p. Anny Cisak oraz
p. Joanny Nitarskiej pracownika Urzędu Miejskiego z Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska.
Projekt ten powstał z myślą o uczniach najmłodszych i do nich jest kierowany. Poprzez edukację ekologiczną poznają oni świat, jego piękno i wpływ na życie człowieka. Jednak muszą oni zdawać sobie sprawę, że człowiek poprzez swoją działalność i ciągły rozwój doprowadza do coraz większych zniszczeń w przyrodzie.
Nasz projekt ma na celu ukierunkowanie uczniów do pracy na rzecz środowiska i kształtowanie już od najmłodszych lat świadomości ekologicznej.
Na początku zajęć pani W. Kucięba, autorka książeczek edukacyjnych zapoznała dzieci z postacią Ekoludka, głównego bohatera , który tłumaczy, jak należy segregować odpady. Zielony ludek podpowiadał dzieciom, co powinno znaleźć się w worku żółtym, niebieskim, zielonym czy brązowym, a co powinno trafić do specjalnych pojemników na niebezpieczne odpady.
Podczas zajęć dzieci mogły nauczyć się w sposób praktyczny segregować odpowiednie odpady do właściwych worków: koloru żółtego, niebieskiego, zielonego i brązowego. W większości poradziły sobie świetnie, co pozwala stwierdzić, że Planeta Ziemia, przynajmniej w Gminie Trzebnica, jest bezpieczna.
Na zakończenie zajęć wszyscy uczniowie otrzymali książeczki o Ekoludku z zadaniami do wykonania w domu z rodzicami. Uczniowie poprzez zabawę nauczyli się, jak należy segregować śmieci i jak ważne dla naszej planety jest dbanie o ekologię. Dzieci, zaopatrzone w wiedzę i książeczki będą pilnować, by śmieci trafiały w odpowiednie pojemniki.
Uczniowie pamiętając o segregowaniu śmieci będą również uczyć się jak obcować z przyrodą, by nie niszczyć jej walorów i piękna.
Projekt w całości sfinansowała Gmina Trzebnica, ze środków przeznaczonych na edukację ekologiczną.
Koordynator: Pedagog szkolny Jolanta Rainczuk
Dnia 21.05.2016 r. odbyły się w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy kolejny raz zajęcia profilaktyczne w klasach 0 pt. "Ekoludek czy wiesz, jak segregować śmieci" z udziałem bajkopisarki p. Wiesławy Kucięby, przedstawiciela Straży Miejskiej p. Anny Cisak oraz p. Joanny Nitarskiej pracownika Urzędu Miejskiego z Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska.
Na początku zajęć pani Kucięba autorka książeczkek edukacyjnych zapoznała dzieci z postacią Ekoludka, głównego bohatera książeczki, który tłumaczy jak należy segregować odpady. Następnie pani J. Nitarska oraz pani A. Cisak przypomniały jak należy właściwie segregować śmieci w naszym domu.
Podczas zajęć dzieci mogły nauczyć się w sposób praktyczny segregować odpowiednie odpady do właściwych worków: koloru żółtego, niebieskiego, zielonego i brązowego.
Na zakończenie zajęć wszyscy uczniowie otrzymali książeczki o Ekoludku z zadaniami do wykonania w domu z rodzicami. Uczniowie poprzez zabawę nauczyli się jak należy segregować śmieci i jak ważne dla naszej planety jest dbanie o ekologię. Pamiętajmy, że istotne jest kształtowanie już od najmłodszych lat świadomości ekologicznej.
Koordynator: Pedagog szkolny Jolanta Rainczuk