Aktualności
2022/2023
Kino, jako narzędzie manipulacji – edukacja filmowa w SP2.
W lutym klasy 8 miały okazję uczestniczyć w bardzo ciekawej „Lekcji w kinie” zaproponowanej nam przez Centrum Edukacji Filmowej. Jest to o tyle ciekawy projekt, że seans filmowy jest poprzedzony multimedialną lekcją, prowadzoną przez zawodowego aktora. Tematem zajęć było „Kino, jako narzędzie manipulacji”. Uczniowie dowiedzieli się miedzy innymi: czym jest istota manipulacji, co to jest macdokument, kino propagandowe. Poznali charakterystykę przekazu manipulacyjnego i dowiedzieli się, jak go rozpoznać. Odkryli różnicę między manipulacją a perswazją i jaki wpływ na kino miała propaganda nazistowska i sowiecka. Zobaczyli także, jak wygląda stereotypowe przedstawienie postaw i narodów w amerykańskim filmie gatunkowym.
Po czym wszyscy obejrzeliśmy film „Brudna gra” w reżyserii Gavina Hood’a. Jest to historia oparta na faktach, która mówi, że pierwszą ofiarą wojny zawsze jest prawda. Film stanowił doskonałe zobrazowanie treści zajęć, a sama „Lekcja w kinie” świetnie łączy edukację i rozrywkę. Warto!
Joanna Sztyma
LITERACKIE WALENTYNKI W BIBLIOTECE
Walentynki to nie tylko czas miłości, ale także radości, życzliwości i przyjaźni. To wyjątkowy dzień, dla wszystkich. Nie tylko dla zakochanych. Przecież każdy z nas kogoś kocha: mamę, tatę, siostrę, babcię, czy swojego pupila i jest przez nich kochany. Można też kochać książki, słowo pisane.
Tą miłością do książek postanowiliśmy, wspólnie z aktywem bibliotecznym, podzielić się z naszymi koleżankami i kolegami. Z okazji Walentynek w bibliotece szkolnej zorganizowaliśmy wiele atrakcji. Były quizy literackie, krzyżówki związane z tematem, sentencje i wiersze o miłości. Serduszka ze związkami frazeologicznymi związanymi z miłością. Za poprawnie udzielone odpowiedzi uczniowie otrzymywali słodkie niespodzianki. Nie zapomnieliśmy także o singlach. W tym dniu każdy mógł dowiedzieć się, na jaką literę będzie zaczynało się imię naszej drugiej połówki, jaki znak zodiaku pasuje do nas najlepiej, wylosować aforyzm. Śmiechu było mnóstwo. A to wszystko w pięknie udekorowanej, klimatycznej bibliotece. Do dyspozycji dzieci była też gazetka ścienna.
Impreza cieszyła się ogromnym powodzeniem. Odwiedziły nas tłumy. To był naprawdę udany dzień, a klimat Walentynkowy udzielił się wszystkim.
Aktyw biblioteczny
Joanna Sztyma
MAGIA SŁÓW I OPOWIEŚCI
promujących czytelnictwo wśród dzieci szkolnych
Słowa mają wielką moc. Czasem jednak nie oddają rzeczywistości. A rzeczywistość była taka, że uczniowie klasy 3D Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy mieli okazję uczestniczyć w super-hiper-świetnych warsztatach czytelniczych, prowadzonych przez pana Mateusza Świstaka – edukatora i opowiadacza. Spotkanie Magia słów i opowieści to oparte na storytellingu zajęcia, które w humorystyczny i inteligentny sposób przybliżyły uczestnikom radość z obcowania z książkami oraz korzystania z własnej wyobraźni. Wszak, wyobraźnia i praca ze słowem działa najszybciej ze wszystkich twórczych narzędzi, jakimi dysponuje człowiek.
Poprzez opowieści oraz szereg kreatywnych zabaw uczestnicy zapoznali się także z założeniami kampanii bookstartowej Instytutu Książki pt.: Mała Książka - wielki człowiek, w ramach której spotkanie się odbyło.
Warsztaty były bardzo angażującym dla uczniów, interaktywnym doświadczeniem z pogranicza opowieści, zabawy i rysunku. Pan Mateusz Świstak, z pomocą licznych dygresji i elementów gry aktorskiej, zainspirował dzieci do uwierzenia w twórczą moc słowa i zrozumienia, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają opowieści i atrakcyjna literatura.
Joanna Sztyma
OC z pierwszą wizytą w bibliotece publicznej.
9 listopada klasa 0c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy, z wychowawczynią, panią Agnieszką Czajką, wybrała się na swoją pierwszą wycieczkę do Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzebnicy. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z tym magicznym dla nich miejscem, wypełnionym dosłownie po brzegi książkami. Kilkoro z nich było tu wcześniej ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta w bibliotece.
Celem naszej wycieczki było zapoznanie maluchów z biblioteką i zawodem bibliotekarza. Pani Alicja Falandys – bibliotekarka, wyjaśniła dzieciom, jak można zapisać się do biblioteki miejskiej, przypomniała zasady dbania o książki oraz pokazała niezwykle ciekawe zbiory Działu dla dzieci. Największym zainteresowaniem cieszyły się szczególnie książki rozkładanki - przestrzenne, trójwymiarowe. Dzieci z zapartym tchem otwierały kolejne karty, na których pojawiały się dinozaury, papugi, statki, domy, fabryki i wiele, wiele innych. Wrażenia niesamowite!
Zerówkowicze zwiedzili również inne działy biblioteki, gdzie podziwiali ogromną ilość książek, jaka tam znajdowała. Okazuje się, że chodzenie w labiryncie regałów może być również bardzo ciekawe!
Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do biblioteki po książki, które go zainteresowały.
Była to pierwsza z 3 wizyt, klasy 0a i 0b także odwiedzą bibliotekę publiczną. Wyjście było zorganizowane w ramach współpracy z Biblioteką Miejską oraz realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, którego nasza szkoła jest beneficjentem.
Joanna Sztyma
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Z ogromną radością przyjęliśmy informację, że wniosek na zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, złożony przez Szkołę Podstawową nr 2 w Trzebnicy, przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacji formalnej oraz oceny merytorycznej i tym samym uzyskaliśmy rządowe wsparcie w formie dotacji w kwocie 2500,00 zł w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Aplikacja do projektu była możliwa dzięki wkładowi własnemu Urzędu Miejskiego w Trzebnicy, który wyniósł625,00 zł.
Celem programu jest rozwijanie czytelniczych zainteresowań dzieci poprzez zagwarantowanie im dostępu do nowości wydawniczych oraz organizację wydarzeń promujących czytelnictwo. Dzięki udziałowi w projekcie księgozbiór biblioteki szkolnej powiększył się o 172 egzemplarze książek z kręgu literatury dziecięcej. Zakupiliśmy także 90 książek, które będą nagrodami w konkursach i akcjach promujących czytelnictwo. W naszych „zerówkach” dużo się czytelniczo dzieje. Realizowane są ogólnopolskie projekty czytelnicze, organizujemy akcje, wydarzenia i wyjścia do bibliotek.
Mamy nadzieję, że te działania oraz zakup nowości wydawniczych przyczynią się do realizacji celów kształcenia w zakresie edukacji czytelniczej oraz będą wpływać na rozwój zainteresowań czytelniczych i kształtowanie twórczych postaw przedszkolaków.
Spotkanie autorskie z maszerem i pisarzem
Ależ to było ciekawe! 4 października, dzięki współpracy z Biblioteką Miejską w Trzebnicy, uczniowie klas 5a, 5c, 5d i 4c mieli okazję uczestniczyć w bardzo interesującym spotkaniu autorskim z panem Krzysztofem Nowakowskim. Pan Krzysztof to pisarz, podróżnik, maszer, czyli człowiek podróżujący psim zaprzęgiem.
Autor książek „23 kilometr” oraz „Lapońska przygoda Mai” zabrał młodzież w inny zupełnie świat, świat dalekiej północy, psich zaprzęgów i prawdziwej zimy. Opowiadał o wyprawach, o niebywałej miłości do psów, o pięknie arktycznej przyrody i ludziach tam mieszkających. Słuchaczom towarzyszył czworonożny gość – towarzyszka liderki psiego zaprzęgu – Flika, która ma za sobą już wiele wypraw i tysiące przebytych kilometrów.
Pan Nowakowski podzielił się z uczniami swoją wielką pasją, opowiadał o podróżach m.in. po Norwegii i Finlandii. Zdradził także masę ciekawostek:
- Jego psy są najczęściej rasy alaskan husky i zdobywa je dzięki adopcji. Jest wielu nieodpowiedzialnych właścicieli, którzy nie potrafią się tymi psami opiekować i oddają je do schroniska,
- podczas swojej pierwszej wyprawy pięćset kilometrów pokonali w trzy dni,
– pracy z psami zaprzęgowymi najważniejsze są psy, to one muszą mieć przyjemność z biegania,
- para psów w zaprzęgu musi się lubić,
– psy nie lubią demokracji, uwielbiają słuchać psiego lidera pewnego siebie,
- podróżnik wspominał niezwykle mądre liderki zaprzęgów: Zuzę i Henię. Zuza samodzielnie odnalazła właściwy szlak w czasie wyprawy. – „Było mi wstyd, że zwątpiłem w jej umiejętności” – powiedział,
- Henia – liderka potrafiła skorygować błędne (czasami) polecenia swojego pana (kiedy mówi ”w prawo”, to ona wie, że chciał powiedzieć „w lewo”.
Dzięki prezentacji niesamowitych zdjęć mogliśmy podróżować z panem Nowakowskim. Smagał nas zimny powiew wiatru i zasypywał śnieg. Gość z czułością opowiadał o swoich zwierzętach, o ich niezwykłych umiejętnościach, zróżnicowanych charakterach. Szczególną uwagę zwrócił na więź jaka rodzi się między ludźmi i psami podczas wypraw. Chętnie też odpowiadał na liczne pytania rozentuzjazmowanych uczestników spotkania.
Na koniec każdy mógł pogłaskać uroczą, spokojną i piękną Flikę.
To było bardzo ciekawe i udane spotkanie!
Joanna Sztyma
Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem”
Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem” to inicjatywa, która łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.
Celem akcji jest nie tylko promocja literatury i czytelnictwa, ale również poszerzanie wiedzy na temat budowy, funkcjonowania, chorób i symboliki serca, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
W Szkole Podstawowej nr 2 również „Czytaliśmy z Sercem”.
29 września cała społeczność szkoły wzięła udział w akcji. Zeróweczki, które w tym roku są beneficjentami Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa czytały „Bajkę o sercu”, rozmawiały o tym, jak dbać o nie dbać oraz pokolorowały „serduszkową” kolorowankę. Dodatkowo uczniowie klasy 0c mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w spotkaniu on-line z pisarzem, panem Wojciechem Widłakiem, autorem między innymi, tak lubianej przez dzieci, serii o „Panu Kuleczce”.
W pozostałych klasach również czytano głośno i radośnie. Młodszym dzieciom czytali nauczyciele, w starszych klasach uczniowie czytali swoje ulubione książki, czasem lektury.
Ten dzień można zaliczyć do bardzo udanych, ponieważ uczniowie nie tylko poszerzyli swoje zainteresowania czytelnicze, ale także, dzięki większej świadomości, wezmą odpowiedzialność za własne zdrowie. W przyszłym roku kolejna edycja!
Joanna Sztyma
SPOTKANIE Z MUSICALEM
26 września uczniowie klas 8b, 8d i 5d mieli okazję obejrzeć w musical pt: „Mały Książę” na podstawie prozy A de Saint – Exupery. Dla wielu było to pierwsze spotkanie z musicalem. To pełna poezji i mądrych refleksji opowieść o przyjaźni, miłości i życiu. Historia przybysza z malutkiej planety, który swobodnie przekracza granice między światem realnym, a sferą niezwykłości. Musical „Mały Książę” przypomina o tym, że „wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, tyle, że tylko nieliczni z nich jeszcze o tym pamiętają”. Dlatego też, zawsze warto wrócić w magiczną krainę dzieciństwa i zobaczyć świat na nowo wrażliwymi oczami dziecka.
„Mały książę” to genialna bajka dla dzieci i dla dorosłych, które więcej mówią o życiu, niż grube, uczone księgi. Cieszymy się, że mogliśmy w wziąć udział w tym spektaklu.
Joanna Sztyma
2021/2022
PISZĄ O NAS !
Ogólnopolski miesięcznik "Biblioteka w szkole" zamieścił informację o konkursie "Mem o bibliotece" przeprowadzonym przez naszą bibliotekę szkolną, opisując go, jako ciekawe działanie biblioteczne.
Cieszymy się bardzo!
Informacja w tradycyjnej, papierowej wersji czasopisma ma pojawić się w październiku.
https://biblioteka.pl/artykul/Co-sie-dzialo-w-waszych-bibliotekach/11644
Joanna Sztyma
***
„Biblioteka - świat w jednym miejscu”
- Tydzień Bibliotek w SP2 w Trzebnicy
Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Tegoroczne hasło TB brzmi „Biblioteka – świat w jednym miejscu” i odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum. Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Cały świat można spotkać w jednym miejscu. Cała wiedza o świecie jest w bibliotece na wyciągnięcie ręki.
Biblioteka SP2 w Trzebnicy, jak co roku, również przyłączyła się do akcji. Wszystkie klasy 0 miały okazję obejrzeć przedstawienie pt.: „Po drugiej stronie gór” w teatrzyku Kamishibai. Ta starojapońska sztuka teatru obrazkowego nieustannie zachwyca. Dzieci dowiedziały się o problemie braku wody, konieczności jej oszczędzania i innych ważnych zagadnieniach z zakresu edukacji globalnej. Potem pobawiliśmy się przy przedstawieniu „O panach Palcach”. Klasa 0a złożyła piękne życzenia na Dzień Bibliotekarza, zaśpiewała piosenkę oraz podarowała książeczkę z laurek. Wspaniały prezent! Dziękuję bardzo!
Dla wszystkich klas ogłoszone były również 2 konkursy: „Czytanie jest fajne” i „Mem o bibliotece”. Rozstrzygnięcie już niebawem.
Bardzo lubię Tydzień Bibliotek. To był naprawdę udany, świąteczny czas. Już planuję, co będzie się działo w przyszłym roku!
Joanna Sztyma
***
Pasowanie na czytelnika - ważny dzień w życiu pierwszoklasisty!
Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka. Nic więc dziwnego, że uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika było dla nich ogromnym przeżyciem.
A wszystko zaczęło się od pogadanki, z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować oraz jak należy zachowywać się w bibliotece: miejscu wyjątkowym i najfajniejszym w całej szkole. Następnie uczniowie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki.
Dzieci, po takim wprowadzeniu, skupione i poważne, uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Każdy pełnoprawny czytelnik otrzymał dyplom oraz „List do Rodziców” propagujący ideę wspólnego codziennego czytania z dzieckiem. Na koniec dzieci rewelacyjnie poradziły sobie z zagadkami związanymi z książką i biblioteką, zrobiliśmy także wspólne pamiątkowe zdjęcie
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Mam nadzieję, że biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie zawsze są mile widziani!
Joanna Sztyma
***
"Mały człowiek, duża sprawa - prawa dziecka"
„Nie ma dzieci – są ludzie”
Janusz Korczak
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
W Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy wszyscy uczniowie realizowali projekt „Mały człowiek, duża sprawa – prawa dziecka”, przygotowany przez nauczyciela wspomagającego, panią Monikę Ciosek we współpracy z biblioteką szkolną. W klasach zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe dotyczące praw dziecka. Były quizy, zgadywanki, zabawy, piosenka, prezentacja. Gazetka na tablicy biblioteki szkolnej oraz wystawa książek związanych z tematem. To był dla nas ważny czas. Efektem przemyśleń i pracy dzieci są plakaty, z których powstała wystawa w holu szkoły.
Serdecznie zapraszamy do podziwiania.
Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z „Konwencją o prawach dzieci” przygotowaną przez UNICEF.
brpd.gov.pl/konwencja-o-prawach-dziecka/
Monika Ciosek, Joanna Sztyma
***
PIERWSZA WIZYTA KLASY I C W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
30 listopada uczniowie klasy 1c po raz pierwszy odwiedzili bibliotekę szkolną. Celem spotkania było wyjaśnienie uczniom zasad właściwego użytkowania i poszanowania książek – nie tylko bibliotecznych. Dzieci poznały zasady korzystania z zasobów biblioteki, zachowania się w bibliotece oraz sposób wypożyczania i oddawania książek. Dostrzegły różnice między biblioteką publiczną, biblioteką szkolną a księgarnią. Dzięki pani bibliotekarce nabrali również przeświadczenia, że biblioteka – to przyjazne miejsce, w którym są zawsze mile widziani i, w którym mogą liczyć na pomoc nauczyciela bibliotekarza.
Młodzi kandydaci na czytelników mieli także, po raz pierwszy, okazję do samodzielnego wypożyczenia literatury dziecięcej.D. Sikora
***QUIZ BAŚNIOWY DLA KLAS 1
Uczniowie klas Ia, Ib, Ic, Id wzięli udział w Quizie dotyczącym znajomości popularnych baśni i bajek, który odbył się w bibliotece szkolnej. Dzieci rozwiązywały zagadki, dobierały obrazki w pary, słuchały fragmentów baśni i odgadywały ich tytuły. Była zabawa ruchowa, rymowanki, „Czarodziejski kuferek”, a w nim rekwizyty z bajek. Za każde prawidłowe wykonanie zadania klasa otrzymywała punkt. Na koniec wspólnej podróży do zaczarowanej krainy baśni i bajek zaśpiewaliśmy piosenkę „Witajcie w naszej bajce” z filmu „Akademia Pana Kleksa”. Za udział w quizie każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom oraz książkę. Było mnóstwo świetnej zabawy!
M. Strzykalska, J. Sztyma
2020/2021
Znajdziesz mnie w bibliotece – XVIII Ogólnopolski Tydzień BIbliotek
Takie hasło promuje tegoroczny XVIII Tydzień Bibliotek. Pozwala myśleć o bibliotece, jako miejscu, gdzie wszystko zależy od Ciebie. Można je odnieść zarówno do fizycznej obecności w realnej przestrzeni bibliotecznej, jak i do działalności bibliotek online. Do cyfrowych zasobów, do których docieramy poprzez strony internetowe bibliotek, portale internetowe, media i komunikatory społecznościowe. Biblioteki to miejsca wyjątkowe, przełamują stereotypy i udowadniają, że ich przestrzenie to nie tylko „świątynie książek”. Jednak to nie tylko gromadzone zbiory tworzą biblioteki. To ludzie sprawiają, że wszystko czego szukasz, znajdziesz w bibliotece.
W naszej szkole święto było wielkie, ponieważ uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście pasowani na czytelników. To ważne wydarzenie, zarówno dla biblioteki, jak i dla samych dzieci. Dzieci zapoznały się z biblioteką, z uwagą słuchały o książkach i z przejęciem wypowiadały słowa przysięgi:
My, uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy,
że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy.
Wskazówek, i rad książek, będziemy słuchać z uwagą.
Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą!
PRZYRZEKAMY!
Każdy „Pierwszak” otrzymał książkę oraz pamiątkowy „Dyplom pasowania na czytelnika” z Listem do Rodziców, propagującym ideę wspólnego czytania z dzieckiem. Wszyscy uczniowie klas młodszych mogli przynosić bibliotece laurki z życzeniami. Stworzona została z nich piękna wystawa w holu szkoły. Prawdziwe perełki! Powstała również gazetka ścienna pt. ”Pomyśl, zanim coś powiesz. Przeczytaj, zanim coś pomyślisz” z cytatami o książce i bibliotece oraz z korzyściami płynącymi z czytania.
W imieniu swoim i biblioteki dziękuję za wszystkie wyjątkowe życzenia, jest mi bardzo miło. Cieszę się również bardzo, że biblioteka zyskała tak wielu mądrych i chętnie czytających Czytelników.
Joanna Sztyma
Konkurs „Mój przyjaciel z bajkowej krainy” rozstrzygnięty!
Z ogromną przyjemnością prezentuję Państwu wyniki konkursu plastycznego on – line dla klas 0-3, zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dania Książki i Praw Autorskich. Okazuje się, że dzieci czytają dużo i mają już swoich zdecydowanych ulubieńców. Co jest pozytywnym trendem i dobrze wróży na przyszłość.
Wpłynęło wiele prac, komisja miała niezwykle trudne zadanie. Oto wyniki:
W kategorii: klasy 0-1
1 miejsce: Małgorzata Paluch kl. 1a
2 miejsce ex equo: Filip Stąporek kl. 1b
Olek Śródka kl. 0c
3 miejsce ex equo: Martyna Stąporek kl. 1b
Igor Szymański kl. 1b
W kategorii: klasy 2-3
1 miejsce: Wojciech Barwiński kl. 3d
2 miejsce ex equo; Ada Kurzyńska kl. 2a
Oliwia Ziober kl. 2c
3 miejsce ex equo: Maria Kapera kl. 2b
Kalina Drab kl. 2b
Oskar Augustyniak kl. 2a
Wyróżnienie: Julia Walczak kl. 2c
Karolina Kaczmarek kl. 2c
Eva Kostiv kl. 2c
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję za nadesłane prace, zwycięzcom składam serdeczne gratulacje! Rozdanie nagród wkrótce! Zapraszam do galerii.
Joanna Sztyma
Nie mów, że tolerujesz. Toleruj – po prostu.
Pod takim hasłem w naszej szkole realizowany był projekt poświęcony temu ważnemu tematowi - tolerancji. Głównymi celami podjętych działań było przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę, religię. Kształtowanie postawy tolerancji, szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej, odszukanie głębszych przyczyn nietolerancji, informowania o niebezpieczeństwach związanych z objawami nietolerancji oraz uwrażliwienie uczniów na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji. Wychowawcy klas starszych poprowadzili z uczniami pogadanki i zajęcia zdalne. Biblioteka szkolna udostępniła gazetkę oraz zaprosiła uczniów do konkursu na plakat z hasłem promującym tolerancję.
Dla całej społeczności szkolnej był to czas na zastanowienie się nad swoją postawą wobec innych, wymiany poglądów oraz przezwyciężania stereotypów i uprzedzeń.
Z prawdziwą przyjemnością prezentuję wyniki konkursu:
-
w kategorii klasy 4-6
1 miejsce ex equo: Magdalena Hejduk kl. 6e
Maja Pisula kl. 6e
2 miejsce ex equo: Piotr Paluch kl. 4a
Karina Banaś kl. 6a
3 miejsce: Joanna Opałka kl. 6e
Wyróżnienie: Kamila Nurek kl. 5b
Bianca Chaładaj kl. 4a
-
w kategorii klasy 7-8
1 miejsce: Ada Ćwirko kl. 7a
2 miejsce Karolina Świdzińska kl. 8e
3 miejsce Grzegorz Pakuła kl. 8b
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, zwycięzcom serdecznie gratulujemy oraz zapraszamy do galerii
Joanna Sztyma
Święto wszystkich czytelników, bibliofilów, miłośników książek.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.
Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO.
W Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy klasy 0-3 włączyły się w obchody tego ważnego święta. Hasłem przewodnim były legendy i baśnie polskie. Akcja trwała cały tydzień. Podczas zajęć zdalnych dzieci wysłuchały legend, wykonały do nich ilustracje, rozwiązywały interaktywne quizzy, wykreślanki, krzyżówki i zagadki. Zeróweczki pracowały stacjonarnie, tworzyły figurki do teatrzyku na podstawie baśni wysłuchanej jeszcze ze starych, czterdziestoletnich kaset magnetofonowych. Dla tych dzieci to już historia i ciekawostka.
Do projektu włączyły się klasy:
0a – Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Rybak i złota rybka, Kot w butach, Dziewczynka z zapałkami, Królewna Śnieżka, Trzy świnki
1c „Legenda o Lechu, Czechu i Rusie” i „Pan Twardowski”
2a „Kwiat paproci” i „Złota kaczka”
2c „Kwiat paproci”
3a „ Panna i niedźwiedź”
3b „”Syrena”
3d „Syrenka warszawska” i „Legenda o smoku wawelskim”
To był bardzo udany i rozczytany tydzień. Serdecznie zapraszamy do szkolnej galerii, gdzie mogą Państwo podziwiać prace dzieci.
Małgorzata Strzykalska, Joanna Sztyma
Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!
"Nasza postawa wobec wyzwań związanych ze zmianami klimatu będzie określała nas, naszą erę i na koniec naszą spuściznę"
Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon, 2007 r.
Tydzień Edukacji Globalnej jest coroczną międzynarodową inicjatywą, mającą na celu zwrócenie uwagi społeczeństw europejskich na potrzebę prowadzenia edukacji dotyczącej spraw globalnych, poprzez intensywne i różnorodne działania skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Ideą TEG jest zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu, respektujących różnorodność kulturową oraz umiejętność porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur.
W Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy w Tydzień Edukacji Globalnej zaangażowana została cała szkoła. Projekt został przygotowany przez bibliotekę szkolną. Zdalnie lekcje wychowawcze, uwrażliwiające dzieci i młodzież na problemy współczesnych społeczeństw, przeprowadzili Wychowawcy. Szczególną uwagę zwrócono na to, jak istotna jest krytyczna i świadoma refleksja nad własnym stylem życia i codziennymi wyborami, które w kontekście globalnym wywierają pozytywny bądź negatywny wpływ na jakość życia ludzi w innych krajach oraz klimat i stan naszej planety. Czy naprawdę potrzebujemy kolejnej zabawki, bluzki? I czy to, że zakręcę wodę podczas mycia zębów ma znaczenie dla dziecka w Afryce? Otóż ma, wybierajmy mądrze! Młodsze dzieci z klasy 0c miały okazję wziąć udział w teatrzyku Kamishibai pt: „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka”, traktującym o problemie niekontrolowanego wycinania drzew. Chętne dzieci wykonały pracę plastyczną na temat „Jak dbam o naszą planetę”. Prac spłynęło naprawdę dużo. Bardzo się cieszę i dziękuję. Powstała z nich całkiem pokaźna wystawa. Zapraszam do galerii.
Mam nadzieję, że działania podjęte w ramach projektu zaowocują osobistym zaangażowaniem na rzecz walki z ubóstwem na świecie i włączeniem się w proces budowania globalnego społeczeństwa opartego na zasadach solidarności, równości i współpracy oraz dbałości o klimat.
Joanna Sztyma
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek – święto dla małych i dużych.
Towarzyszą nam od najmłodszych lat. Są pełne przygód, wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie przeciwności. Pomagają przełamać nieśmiałość, odgonić problemy. Bajki. Dla wielu z nas bohaterowie z bajek i baśni stają się bliskimi przyjaciółmi na zawsze.
Nie wszyscy wiedzą, że 5 listopada przypada ciekawe święto, które u dorosłych wywołuje miłe wspomnienia, a u dzieci… w zasadzie zawsze jest aktualne. Mowa o Międzynarodowym Dniu Postaci z Bajek! Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Nie sposób tu nie wspomnieć o bohaterach z wytwórni Disneya. Kaczor Donald, Myszka Miki i Minnie, pies Pluto… Nie są to wcale bohaterowie jednego pokolenia, o których wspominają z uśmiechem jedynie najstarsi. To również postacie znane i lubiane przez naszych młodszych uczniów! Jako Polacy też nie mamy się czego wstydzić i możemy pochwalić się postaciami z bajek, które zna większość z nas. Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Reksio, Koziołek Matołek czy Miś Coralgol to bohaterowie, którzy pomimo upływu lat do dziś są znani i lubiani.
W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. To wyśmienita okazja, by zanurzyć się w świat magicznych historii i zainspirować do wspólnej zabawy w bajkowym wymiarze. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród uczniów.
Natomiast w naszej szkole wydarzyło się coś baaardzo dziwnego. Pani bibliotekarce pouciekały z bajek wszystkie postacie i rozpierzchły się po całej szkole. Od samego rana biegała i szukała uciekinierów w klasach młodszych i zeróweczkach. Na szczęście udało się odnaleźć wszystkich. Ale zanim bajkowe postacie wróciły do biblioteki, zostały gruntownie przetestowane ze znajomości bajek i baśni, czy aby na pewno są autentyczne. Były zgadywanki i quizy, rekwizyty, piosenki, zabawy, czytanie fragmentów książek. Okazało się, że mamy samych specjalistów! Każda klasa zasłużyła pamiątkowy dyplom
Był to bardzo udany dzień, kiedy, jeszcze stacjonarnie w szkole, udało się poczytać i pobawić z młodszymi uczniami.
Joanna Sztyma
Małgorzata Strzykalska
2019/2020
„Pokaż, jak czytasz” – challenge w SP2!
W związku obchodzonym niedawno Ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy zorganizowała wirtualną akcję, zabawę, challenge pt:. „Pokaż, jak czytasz”.
Wszak czytanie książek jest jednym z najlepszych sposobów na domową kwarantannę! Zadaniem chętnych osób: Uczniów, Rodziców, Opiekunów, było zrobienie ciekawego zdjęcia, pokazującego, jak i gdzie czytamy, w czasie zalecanej izolacji społecznej. Mogło to być śmieszne zdjęcie w pokoju, na tarasie, w hamaku, w lesie… Pomysłów jest nieliczona ilość, a na kreatywności uczestników zabawy oczywiście się nie zawiodłam. Otrzymałam wiele świetnych, pomysłowych, często zabawnych, zdjęć. Ogromnie się cieszę i wszystkim bardzo dziękuję!Czas je teraz zaprezentować. Zapraszam Państwa na wirtualną wystawę zdjęć uczniów naszej szkoły. Miłego oglądania!
Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i zawodu bibliotekarza, organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja odbywa się zawsze w maju. Ma ona na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczna edycja, pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece”, odbywała się w dniach 8 – 15 maja w przestrzeni internetowej. Swoje hasło autor Mariusz Nakielny, starszy kustosz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, uzasadnia w następujący sposób:
„Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa. Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości – Czytelników, by każdy z nich znalazł w Bibliotece łakomy literacki kąsek. To dla was entuzjastów literatury i kultury jesteśmy”.
Joanna Sztyma
„Sherlock Holmes: Studium w Szkarłacie” – wizyta w teatrze
Przedstawienie pt. „Sherlock Holmes: Studium w Szkarłacie” jest inne od wszystkich, bo przygotowane w stylu teatr noir. Jego charakterystycznymi elementami są silne kontrasty, operowanie cieniami oraz obrazy nocnego miasta. W spektaklu panteatru światło i cień budują przestrzeń otaczającą aktora, oddziałują bezpośrednio na atmosferę panującą na scenie, są w pełni zintegrowane z muzyką, a przede wszystkim tworzą nowatorską scenografię, która pojawia się i znika w ułamku sekundy.
Klasa 6a miała okazję uczestniczyć w tym niesamowitym przedstawieniu opowiadającym o przygodach genialnego Sherlocka Holmesa i jego wiernego współpracownika Watsona. Cieszymy się, że zostaliśmy zabrani w tę bardzo interesującą podróż do XIX wiecznej Anglii i mogliśmy rozwiązać kolejną tajemniczą zagadkę!
Joanna Sztyma
„Pan Tadeusz” – spotkanie z teatrem.
25 lutego 2020 r. uczniowie klas VII a i VIIb obejrzeli w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy spektakl teatralny pt. ,,Pan Tadeusz” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa. Artyści w interesujący sposób ukazali bogactwo gatunkowe utworu. Spektakl był kompozycją najważniejszych wydarzeń i barwnych postaci, arcyciekawą intrygą ze szczyptą humoru, przedstawiony poetyckim językiem trzynastozgłoskowego wiersza. Całość została urozmaicona autorskimi piosenkami w mistrzowskim wykonaniu. Poemat zabrał widzów w wielobarwną i wzruszającą podróż w głąb narodowej duszy. Spektakl zdecydowanie rozbudził w uczniach wrażliwość na sztukę teatralną i bezpośredni kontakt z aktorem.
Joanna Sztyma
„Królowa Śniegu” - Teatr Współczesny w Krakowie
Zaraz po feriach dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas 1-3, miały okazję obejrzeć spektakl pt. „Królowa Śniegu” zrealizowany przez aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie. Opowieść o przygodach Kaja, którego porywa okrutna Królowa Śniegu oraz jego wiernej przyjaciółce Gerdzie, uczy i przypomina nam jak ogromną wartość ma prawdziwa przyjaźń. Nowa, pobudzająca wyobraźnię adaptacja klasycznej opowieści Andersena wprowadziła dzieci w baśniowy świat księżniczek i rozbójników, zwierząt przemawiających ludzkim głosem. To wzruszająca, ale i zabawna historia o nieustającej walce dobra ze złem, o sile przyjaźni, wierności i poświęcenia.
Przedstawienie w niezwykle barwnej formie oraz z bogactwem zaskakujących nowatorskich rozwiązań scenicznych, bardzo spodobało się naszym uczniom. Mamy nadzieję, iż jego głębokie przesłanie i szlachetna wymowa na długo zagoszczą w sercach dzieci.
Joanna Sztyma
Zabookowani – z miłości do książek!
Dzień zakochanych, kochających i kochanych w bibliotece szkolnej
Walentynki to nie tylko czas miłości, ale także radości, życzliwości i przyjaźni. To wyjątkowy dzień, dla wszystkich. Nie tylko dla zakochanych. Przecież każdy z nas kogoś kocha: mamę, tatę, siostrę, babcię, czy swojego pupila i jest przez nich kochany. Można też kochać książki, słowo pisane. Jeśli kochasz czytać, to znaczy, że jesteś, tak jak my w SP2, ZABOOKOWANY!
Tą miłością do książek postanowiliśmy, wspólnie klasą 8b, podzielić się z naszymi koleżankami i kolegami. Z okazji Walentynek w bibliotece szkolnej zorganizowaliśmy wiele atrakcji. Były quizy literackie, krzyżówki związane z tematem, sentencje i wiersze o miłości. Za poprawnie udzielone odpowiedzi uczniowie otrzymywali słodkie niespodzianki – własnoręczne wypieki klasy 8b. Nie zapomnieliśmy także o singlach. W tym dniu każdy mógł dowiedzieć się, jak znaleźć drugą połówkę. Śmiechu było mnóstwo, kiedy okazywało się, że miłość znajdziesz, kiedy np. 3 razy puścisz oko do pani sekretarki albo przybijesz piątkę z panem konserwatorem… A to wszystko w pięknie udekorowanej, klimatycznej bibliotece. Do dyspozycji dzieci była też gazetka ścienna i wybory ulubionej literackiej pary kochanków. Oto wyniki:
1 miejsce ex aequo:
Anna i Kristoff – 9 głosów
Romeo i Julia - 9 głosów
Han i Leia - 9 głosów
2 miejsce:
Hermiona i Ron - 8 głosów
3 miejsce:
Ania i Gilbert - 6 głosów
Wyróżnienie:
Esmeralda i Quasimodo – 4 głosy
Bella i Bestia – 3 głosy
Rosie i Alex – 3 głosy
Impreza cieszyła się ogromnym powodzeniem. Na każdej przerwie odwiedzały nas tłumy. Krzyżówki i quizy rozwiązywane były wszędzie. Uczniowie z klasy 8b spisali się wyśmienicie! To był naprawdę bardzo udany i wyjątkowy dzień!
Klasa 8b
Joanna Sztyma
Przyjaźń, odwaga, honor – „Chłopcy z Placu Broni”
17 stycznia 2020 r. klasy szóste Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy miały okazję uczestniczyć w spektaklu „Chłopcy z Placu Broni”. Przedstawienie Teatru ACZEMU to adaptacja sceniczna znanej na całym świecie książki napisanej przez Forenca Molnara. Kanwę akcji stanowi spór o tytułowy plac. Wraz z rozwojem akcji widz poznaje perypetie grupy chłopców walczących po obu stronach barykady. Zanurza się wraz z nimi w świat dziecięcych zabaw i fantazji, ale także uczestniczy w dręczących ich rozterkach i wyborach…
Plac Broni staje się, za sprawą teatralnych zabiegów, magiczną krainą, w której króluje dziecięca wyobraźnia, a sama walka chłopców o skrawek przestrzeni przeobraża się w istocie nie tylko w walkę o miejsce zabaw, symbolizujące „małą ojczyznę”, ale i o wyznawane wartości – takie jak przyjaźń, honor, walka o wspólne dobro, przebaczania za zdradę, poczucie patriotyzmu czy lojalność wobec przyjaciół – czy wreszcie o samych siebie. Kluczowym wątkiem, zarówno literackiego pierwowzoru, jak i teatralnej adaptacji, jest postać Erna Nemeczka, chłopca, który w obronie własnych przekonań poświęca to, co dlań najcenniejsze - życie.
„Chłopcy z Placu Broni” to przejmująca lekcja historii kładąca nacisk na pozytywne wartości takie jak prawda czy odwaga, która uruchamia wyobraźnię widza i czyni to teatralne spotkanie niezapomnianym. Cieszymy się, że mogliśmy obejrzeć ten wyjątkowy spektakl.
Joanna Sztyma
Klik i robisz, co chcesz!
Dynamiczny rozwój Internetu niesie ze sobą korzyści, jednak również wiele zagrożeń. Spektakl „Klik i robisz co chcesz” porusza wiele społecznych problemów takich jak: cyberprzemoc, uzależnienie od komputera i smartfona czy zanikające kontakty interpersonalne. Pod terminem cyberprzemoc kryje się kilka form zjawiska, jak nękanie, straszenie, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmów oraz podszywanie się w sieci pod kogoś wbrew jego woli. Klasy czwarte Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy miały okazję uczestniczyć w tym ważnym spektaklu w ramach profilaktyki uzależnień.
„Klik i robisz co chcesz” opowiada o grupie młodzieży, dla których momentami świat wirtualny staje się ważniejszy od rzeczywistego. Anka przybierając w sieci inne imię nęka swoich rówieśników, Janek pisząc ośmieszające komentarze na temat kolegów szuka poklasku wśród znajomych, Ewa – ofiara niewybrednych żartów w Internecie i Gosia, która próbuje powstrzymać falę wirtualnej mowy nienawiści.
Przedstawienie stawia pytania dotyczące wartości przyjaźni, funkcjonowania w grupie rówieśniczej, w której przemoc, w tym cyberprzemoc, i wykluczenie z grupy są zjawiskami powszechnymi. Spektakl niebanalną formą sceniczną opowiada o poważnych sprawach w sposób przystępny dla młodego widza.
Joanna Sztyma
„Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”
8 stycznia 2020r. uczniowie klas VIa i VIb, wraz z wychowawcami, udali się do Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy, gdzie obejrzeli spektakl teatralny pt. „Nerwy do konserwy – złodziej empatii” teatru FORM-ART z Wrocławia. Tematyka przedstawienia dotyczyła zachowań agresywnych ludzi wobec siebie, przyczyn nieradzenia sobie z własnymi emocjami.
Aktorzy zaprezentowali „wycinek z życia szkoły” widziany z kilku perspektyw. Spektakl zakończyłby się dramatem, jednak aktorzy nie pozwolili na to, ukazując, że od nas samych zależy zakończenie historii, że to my sami możemy poradzić sobie z własnymi emocjami, złością, gniewem, wrogością, konfliktami i kompleksami. Umożliwiło to uczniom dostrzeżenie alternatywnych sposobów na to, jak uniknąć sytuacji konfliktowych wybierając dialog, zamiast wielu agresywnych zachowań. To my tworzymy świat wokół nas. Jaki on będzie zależy od nas.
Podczas widowiska zwrócono uwagę na problem poczucia własnej wartości, która jest podstawą umiejętności rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie z frustracją. Formuła spektaklu była zbliżona do teatru forum, który dał młodym widzom możliwość identyfikowania przedstawionych na scenie wydarzeń, zachowań, emocji z własnymi, a tym samym skonfrontowania zachowań bohaterów z osobistymi.
„Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”– tymi słowami główny narrator spektaklu zakończył opowiadaną historię i z pewnością wszyscy obecni na sali się z tymi słowami zgodzili.
Joanna Sztyma
„Legiony” – byliśmy!
Akademia Filmowa w SP2 w Trzebnicy.
Filmowa superprodukcja „Legiony" to porywającą opowieść o legionowym pokoleniu lat 1914-1916, które wywalczyło Polsce Niepodległość. To kino przygodowe w najlepszym wydaniu, zrealizowane przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych. Opowieść o młodych ludziach, którzy nie wahali się, by rzucić się w wir walki o odzyskanie państwowości, ale także o tych, którzy dopiero zrozumieli, że tylko w wolnej Polsce zrealizują swoje marzenia. Film niezwykle dynamiczny, z poruszającymi scenami batalistycznymi i wysmakowaną muzyką.
„Legiony” to także uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. A wszystko to poparte świetną grą aktorską!
Bardzo cieszymy się, że odpowiedzieliśmy na zaproszenie Dolnośląskiego Kuratora Oświaty i obejrzeliśmy „Legiony”, czego dowodem były emocje i poruszenie uczniów naszych siódmych i ósmych klas oraz brawa po projekcji. Film zdecydowanie godny polecenia!
Joanna Sztyma
Różne oblicza przyjaźni – „Był sobie pies 2”.
Akademia Filmowa
Pies to podobno najlepszy przyjaciel człowieka. Książka i film “Był sobie pies 2” doskonale to potwierdzają! Tutaj pieskie życie wcale nie jest pechowe, a pełne miłości i zabawy.
W ramach edukacji filmowej klasy 4-6 Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy miały okazję obejrzeć film „Był sobie pies 2” w reżyserii G. Mancuso. Jest to kontynuacja kinowego hitu, który w Polsce zachwycił prawie 650 tysięcy widzów w każdym wieku! “Był sobie pies 2” to adaptacja filmowa powieści o tym samym tytule. Światowy bestseller po raz kolejny przyciągnął do siebie miliony czytelników. Jest to opowieść o poświęceniu, ale i prawdziwej przyjaźni między zwierzęciem a człowiekiem. Po raz kolejny narracja zostaje oddana w łapki czworonożnego bohatera. Czytelnicy i widzowie na całym świecie zakochali się w tak skonstruowanej fabule, kiedy mogą poznawać wydarzenia z perspektywy zwierzęcia. Pies Bailey, którego wierni czytelnicy mieli okazję poznać już wcześniej, znowu ma do wykonania ważne zadanie. Miał okazję nauczyć się o ludziach bardzo dużo, wie już, że czasami potrafią oni wpaść w niezłe tarapaty. Tym razem Bailey ma zaopiekować się dorastającą Clarity, wnuczką jego przyjaciela.
„Był sobie Pies 2” to doskonała lekcja przyjaźni, wierności, oddania. To także najzabawniejszy, ale i najbardziej wzruszający oraz nieprzewidywalny film dla widza w każdym wieku. Po bardzo udanym seansie, jedno wiemy na pewno: życie jest na tyle pomerdane, że zawsze warto trzymać się razem!
Czytelników informuję, że biblioteka szkolna posiada w zbiorach książkę „Był sobie pies” B. Camerona, natomiast wszystkich zachęcam do udziału w konkursach ogłoszonych przez Akademię Filmową.
Joanna Sztyma
Ewa Bednarz
Głośno czytać każdy może!
Tradycyjnie w październiku, który jest ogłoszony Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych, włączamy się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz kontynuujemy akcję Cała Polska Czyta Dzieciom. W związku z tym w środę, 9 października, biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy zaproponowała uczniom wspólny dzień z lekturą. Nikogo nie trzeba przekonywać, że to właśnie głośne czytanie szczególnie rozwija wyobraźnię, wrażliwość i rozwój emocjonalny, pomaga w skupieniu, rozbudowuje słownictwo i poszerza horyzonty. W tym dniu czytaliśmy głośno i tłumnie. W klasach młodszych czytali głośno nauczyciele, w klasach starszych czytała młodzież. Niby niedługo, bo przez pierwsze 10 min każdej lekcji, ale po całym dniu uzbierała się minimum godzina całkiem interesującej lektury. Uczniowie mieli okazję posłuchać m. in. „Zwiadowców” J. Flanagana, „Harrego Pottera” J. K.Rowling, serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” M. Widmarka, „Dziennika Cwaniaczka” J. Kinney’a. Było też wiele lektur, w tym, „Dziady” cz. II A. Mickiewicza, czytane przy świecach. Jednak niekwestionowanym hitem tegorocznego głośnego czytania okazały się książki M. Pałasza: „Sposób na Elfa” i „Elfie, gdzie jesteś?” oraz niezawodne „Niesamowite przygody 10 skarpetek” J. Bednarek. Dzieci tym chętniej słuchały tej lektury, ponieważ wiele z nich zdecydowało się także wziąć udział w konkursie ogłoszonym przez bibliotekę szkolną pt. „Skarpetki, które wybrały wolność”.
Akcja przyniosła efekty natychmiastowe, uczniowie wypożyczali książki, których początek usłyszeli, bądź, zaciekawieni, kolejne części z serii. Jest to świetna metoda popularyzacji czytelnictwa, dlatego… do poczytania za rok!
Joanna Sztyma
bibliotekarka
Spotkanie z Melpomeną - teatralny piątek.
11 października 2019 r. zdecydowana większość uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy miała okazję uczestniczyć w przedstawieniach zaproponowanych przez Krakowski Teatr Współczesny. Klasy najmłodsze obejrzały spektakl "W Krainie Króla Lwa" inspirowany słynną Disneyowską produkcją. Było to bardzo dynamiczne, atrakcyjne wizualnie przedstawienie z niezwykłą oprawą muzyczną. Ta znana i lubiana historia dostarczyła najmłodszym widzom wielu niezapomnianych wrażeń.
Wszystkie klasy szóste obejrzały „Bajki” Ignacego Krasickiego, wytrawnego obserwatora ludzkich zachowań. Spektakl ukazał prawdę o słabościach i przywarach ludzi, powodując chęć wewnętrznej zmiany. „Bajki” zachowały niezmienną wartość i są aktualne do dziś. Ujęcie teatralne zaoferowało widzom wszystkie te literackie i ponadczasowe walory, ożywiając je dodatkowo muzyką, śpiewem, żywą interakcją, kalejdoskopem barwnych postaci ludzkich i zwierzęcych oraz teatralnych masek.
"Dziady", wielowątkowe klasyczne dzieło, to w pierwszym rzędzie próba poetyckiego zapisu zanikającej obrzędowości i szczere zwierzenie z osobistej, uczuciowej tragedii. To również manifest gorącego patriotyzmu i niezgody na okrucieństwo mechanizmów historii. Przedstawienie Teatru Współczesnego w Krakowie oddało formę i siłę perełki polskiego romantyzmu, przekładając je na wrażliwość młodego widza. Skupienie, wyrazista scenografia, ciekawe aranżacje piosenek dały kameralne widowisko, będące nową propozycją dzisiejszego czytania rodzimej klasyki.
Możliwość obcowania z Melpomeną zawsze pozostawia niezatarte przeżycia i wrażenia. To był dla nas ważny i wyjątkowy dzień.
Joanna Sztyma
bibliotekarka
Nie czytasz – nie istniejesz…
23 września uczniowie klas ósmych SP2 w Trzebnicy mieli okazję zobaczyć spektakl objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. „Polowanie na MOL-e”. Sztuka ta szczególnie skierowana jest do młodego widza, poszukującego swojego miejsca w świecie realnym i wirtualnym. Porusza temat książek papierowych, które wśród młodego pokolenia cieszą się coraz mniejszą popularnością, zastępowane przez gry komputerowe, filmy i seriale, które nie angażują w takim stopniu wyobraźni. Wartości jakie możemy osiągać dzięki literaturze, spotkaniom z drugim człowiekiem zeszły na dalszy plan... To także ciekawa teatralna opowieść dla młodzieży o literaturze, o tym jak trudno jest się odnaleźć autsiderom w dzisiejszych czasach.
Przedstawienie miało na celu zwrócenie uwagi młodego człowieka na literaturę, zachęcić go do czytania książek. W dobie internetu, łatwego dostępu do urządzeń mobilnych i portali społecznościowych młodzież przestaje interesować się książkami, a wiadomo przecież jak ważnym elementem dla rozwoju młodego człowieka jest szeroko pojęte czytelnictwo, jak wpływa na kształtowanie świadomości, wyobraźni, rozwoju intelektualnego i społecznego.
Joanna Sztyma
2018/2019
Obalamy stereotypy, łamiemy uprzedzenia - Żywa Biblioteka.
W sobotę, 8 czerwca 2019 r. uczennice z koła bibliotecznego „Fajni i z biblioteki” uczestniczyły w Żywej Bibliotece zorganizowanej w Mediatece we Wrocławiu.
Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka i różnorodnego społeczeństwa, który stosuje prostą metodę spotkania i rozmowy do przeciwstawiania się uprzedzeniom i dyskryminacji. Posługuje się językiem i mechanizmami biblioteki, by umożliwić pełne szacunku rozmowy, które mogą pozytywnie wpłynąć na postawy i zachowania ludzi w stosunku do tych osób w naszych społecznościach, które są zagrożone wykluczeniem i marginalizacją ze względu na pochodzenie, kolor skóry, przekonania, orientację seksualną, zawód, religię. Podczas Żywej Biblioteki nasze uczennice miały okazję porozmawiać m.in. policjantem, Żydem, osobą homoseksualną, mamą osoby homoseksualnej, byłym więźniem, osobą niepełnosprawną, Rosjanką, itp. Wszystkie „książki” są zweryfikowane i przeszkolone w prowadzeniu rozmów, dostosowanych do wieku uczestników, przez fundację „Stowarzyszenie Diversja” we współpracy z Human Library Organization.
Żywa Biblioteka, poprzez budowanie zaufania i szczery kontakt z drugim człowiekiem, pozwala przeciwstawiać się uprzedzeniom, stygmatyzacji i dyskryminacji, pozwala na wymianę doświadczeń. Uczestnictwo w tego typu wydarzeniu to doskonała lekcja tolerancji i łamania stereotypów. Nasze uczennice to bardzo mądre, otwarte młode dziewczyny i cieszę się, że chciały poświęcić swój sobotni czas, by wziąć udział w tym ważnym i ciekawym projekcie. Na potwierdzenie zacytuję wypowiedź jednej z nich: „każdy powinien porozmawiać z Żywą Książką, żeby zobaczyć, że to są tacy sami ludzie, jak my”.
Polecam każdemu. We wrocławskiej Mediatece Żywa Biblioteka jest organizowana co roku, zawsze na początku czerwca. Więcej informacji można znaleźć po adresem http://zywabibliotekapolska.pl/
Joanna Sztyma
Klasa 0B w Teatrze Muzycznym „Capitol”.
„Trzy wesołe krasnoludki” - rodzinny musical na podstawie wierszowanej opowieści Jana Brzechwy.
31 maja dzięki programowi „Szkoła w mieście” nasze przedszkolaki z 0b miały okazję obejrzeć niezwykle widowiskowy spektakl. Trzy wesołe krasnoludki wyruszyły na podbój świata z niezwykłym, jak na tak maleńkie stworzenia, hartem ducha. Poleciały na Księżyc, nurkowały, wynajmowały wiatr i wypasały biedronki – boże krówki, urządziły też turniej rycerski i koncert rockowy…
Mnóstwo emocjonujących zdarzeń, prześmieszne zwroty akcji, pogodna muzyka – grana i śpiewana na żywo, wypełniająca sceniczny mikroświat: to wszystko bardzo spodobało się dzieciom i nauczycielkom. Cała widownia uwierzyła w krasnoludki – pełne energii, radości, łobuzerskich pomysłów i grane przez trójkę świetnych aktorów Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Była to pierwsza wizyta dzieci w tym teatrze, na pewno nie ostatnia!
Joanna Sztyma
Zerówki w bibliotece
Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Już małe dzieci z zaciekawieniem oglądają z dorosłymi ilustracje, rozpoznają w książkach bliskie im elementy rzeczywistości. Stopniowo literatura w coraz większym stopniu towarzyszy dzieciom praktycznie codziennie.
Piątek, 17 maja 2019 r., był wyjątkowy, ponieważ wtedy właśnie, w ramach Tygodnia Bibliotek, uczniowie klas 0A i 0C odwiedzili bibliotekę szkolną. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece, która jest przecież najciekawszym, najfajniejszym i najważniejszym miejscem w szkole! Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z miejscem, gdzie „mieszka książka”. Przedszkolaki dowiedziały się jak należy się tutaj zachowywać oraz jak dbać o książki. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały także dział z książkami dla najmłodszych, bardzo spodobały im się kolorowe i bogato ilustrowane książki. Następnie wysłuchały fragmentu książki Justyny Bednarek „Niesamowite przygody 10 skarpetek, czterech prawych i sześciu lewych”, dzięki któremu dowiedziały się, dlaczego wszyscy mamy tyle skarpetek nie do pary oraz co dzieje się ze skarpetkami, które wybierają wolność.
Każde dziecko wyszło z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do nas, aby korzystać z bogatej oferty książek dla dzieci.
Joanna Sztyma
„Afryka”- podróżowanie jest arcyciekawe!
14 maja uczniowie z klas I – III Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy wybrali się do Gminnego Centrum Kultury i Sportu na spektakl teatralny pt. „Afryka” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa. Ciekawe, zabawne, a czasami niebezpieczne przygody, które wydarzyły się naprawdę, pozwoliły dzieciom poznać niezwykłego podróżnika o imieniu Kazik, który przemierzył Afrykę na rowerze. Na swojej drodze spotkał wielu miłych i ciekawych ludzi oraz zwierzęta, którym chętnie pomagał. Podczas wyprawy przeżywał zarówno chwile wesołe, jak i chwile grozy. Niepowtarzalnego wymiaru widowiska dopełniły żywiołowo wykonane piosenki połączone z precyzyjną choreografią, które wzbogaciły teatralną inscenizację dostarczając najmłodszym widzom wielu niezapomnianych wrażeń.
Dzięki ruchomej scenografii, pełnej dynamiki muzyce bezpośrednio nawiązującej do rytmów afrykańskich i ciekawym iluminacjom świetlnym, młodzi widzowie z zapartym tchem śledzili losy głównego bohatera. Oglądając spektakl uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat kultury odległego kontynentu.
Joanna Sztyma
Pasowanie na czytelnika
W kwietniu pierwszoklasiści zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Pasowanie rozpoczęła krótka część artystyczna w wykonaniu uczennic z kl. 8a – członkiń koła bibliotecznego „Fajni, i z biblioteki!”. Po obejrzeniu inscenizacji najmłodsi uczniowie naszej szkoły mogli pochwalić się swoją wiedzą dotyczącą książek, dbania o nie i szanowania. Zapoznali się także z regulaminem biblioteki. Dzieci wzięły udział w quizach oraz wysłuchały próśb książek.
Jednak najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów i sam fakt pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej. Na zakończenie wszyscy otrzymali na pamiątkę dyplomy, zakładki oraz List do rodziców mówiący o korzyściach codziennego czytania dziecku.
Mam nadzieję, że każdy pierwszak, pełnoprawny czytelnik, będzie często odwiedzał szkolną bibliotekę. Ciesząc się z pozyskania nowych adeptów słowa, wszystkim małym czytelnikom życzę wspaniałych przygód w świecie książek.
Joanna Sztyma
„Okruszki” w bibliotece! Klasa 3a na spotkaniu autorskim.
Dzięki współpracy biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy z Miejską Biblioteką Publiczną w Trzebnicy oraz wrocławską „Rozczytaną Aglomeracją” uczniowie klasy 3a z wychowawczynią p. H. Grocholską miały okazję uczestniczyć w niezwykle ciekawym spotkaniu z autorką książek dziecięcych oraz kulinarnych, panią Martą Szloser. Zajęcia bazowały na „Okruszkach” - bardzo mądrej, zabawnej i uroczej książce o potrzebie akceptacji i odnajdywaniu swojego miejsca w świecie. W ramach spotkania autorskiego odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których nasi uczniowie wykonali okruszkowe stworki. Prace powstały z szarego papieru oraz kolorowych skrawków różnego rodzaju materiałów. W trakcie zajęć autorce towarzyszył jeden z bohaterów książki „Okruszki” – pluszowy pies Knedel. Ten duet zdecydowanie podbił serca dzieci!
Dziękujemy za przesympatyczne spotkanie, mając nadzieję na kolejne.
Joanna Sztyma
Przedstawienie teatralne pt: „Pocahontas”
11 marca 2019 r. przedszkolaki klas 0A, 0B i 0C oraz uczniowie klasy IA, IB, IIC i IIIB wybrali się wraz z opiekunami do GCKiS w Trzebnicy na przedstawienie teatralne pt: „Pocahontas”. Spektakl został przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa, a był on bajkową adaptacją historii o słynnej indiańskiej księżniczce.
Przed spektaklem uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w warsztatach, które w bardzo ciekawy, aktywny sposób wprowadziły uczniów w rolę twórców przedstawienia teatralnego.
Wszyscy znamy historię o Pocahontas, ale nie wszyscy wiemy, że istniała ona naprawdę. Główna bohaterka zadziwiła i oczarowała wszystkich swoim wdziękiem oraz ciekawością świata. W czasie konfliktów między Indianami i białymi osadnikami ona jedna kierowała się głosem serca i znalazła sposób, aby osoby z dwóch różnych kultur mogły żyć razem w pokoju. Na scenie można było zobaczyć również przyjaciół Pocahontas i ich niesamowite perypetie.
Niewątpliwie walorami przedstawienia były interesujące kostiumy i rekwizyty, rozbudowana scenografia, charakteryzacja bohaterów, ciekawa sceneria indiańska, muzyka i taniec, a także wartka akcja i śmieszne dialogi. Magia, wszystkie efekty sceniczne sprawiły, że poczuliśmy się, jak w bajce… Przedstawienie dało możliwość obcowania ze światem teatru oraz dostarczyło wszystkim dzieciom wielu cennych doświadczeń teatralnych, uśmiechu oraz dobrej zabawy. Ten pogodny, pełen dynamiki i ciepła teatrzyk pokazał wszystkim widzom, że dobroć, uczciwość i odwaga pomaga zwyciężać zło, osiągnąć szczęście, miłość i pokój.
Joanna Sztyma
Nasi mali Detektywi
13 lutego 2019r. uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy udali się do Gminnego Centrum Kultury i Sportu na spektakl teatralny „DETEKTYW” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa. Przedstawienie było oparte na motywach książki Grzegorza Kasdepke pt.: „Detektyw Pozytywka”.
Spektakl przeniósł małych widzów w świat zagadek, tajemnic i dziwnych sekretów. Tytułowy bohater przedstawienia to bardzo kulturalny i sympatyczny detektyw, który jest właścicielem agencji detektywistycznej „Różowe okulary”. Detektyw Pozytywka jako specjalista od spraw niełatwych, potrafi rozwiązać każdą, nawet najtrudniejszą zagadkę. Dzięki bystremu umysłowi doskonale radzi sobie z każdą zagwozdką, a mali widzowie podążając tropem jego rozumowania, uczą się logicznego myślenia i wyciągają wnioski.
Inscenizacja w zabawny, nieskomplikowany i dostępny dla dziecka sposób, uczyła analizowania prostych zjawisk przyrody i otaczającego świata. Spektakl urozmaicony był piosenkami, które bardzo przypadły dzieciom do gustu. Wspaniałe efekty świetlne i dźwiękowe oraz zmieniająca się scenografia zrobiły na małych widzach niezapomniane wrażenie.
Przedstawienie bardzo podobało się uczniom. Pełni wrażeń, z uśmiechem na twarzy wrócili do szkoły. Dzięki spektaklowi „Detektyw” dzieci nauczyły się, że należy rozsądnie zarządzać swoim czasem i przeznaczać go na sprawy dla nas najważniejsze.
Joanna Sztyma
Sprawozdanie z działań podjętych w Szkole Podstawowej nr 2 im. L. Okulickiego „Niedźwiadka” w Trzebnicy w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy otrzymała w roku 2018 środki finansowe na zakup książek. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 1125 egzemplarzy wartości 15 000 zł.
Projekt trwał od czerwca do grudnia 2018 r. i skierowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły. Zakupy książek były konsultowane z uczniami, nauczycielami i rodzicami. W czerwcu przeprowadzono wśród uczniów „Wybory książkowe”, które stały się podstawą zakupu nowych książek. Cenną wskazówką były również wypowiedzi uczniów na temat ich zainteresowań przekazywane podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej. Uwzględniono także potrzeby osób niepełnosprawnych – zakupiono książki z dużą czcionką, a także książki bez tekstu, obrazkowe - do omówienia, opowiadania, oglądania, książki łatwe w czytaniu - bez dwuznaków, książki swoją tematyką dotyczące niepełnosprawności - dla nauczycieli i rodziców, dla uczniów - poruszające problemy integracji, tolerancji, wyrozumiałości i pomocy innym. Przeprowadzone zostały również konsultacje z pracownikami Biblioteki Miejskiej w Trzebnicy przede wszystkim pod kątem wyposażenia biblioteki w lektury szkolne, nowości wydawnicze, a także zainteresowań czytelników.
Organizacja pracy biblioteki została dostosowana do potrzeb uczniów - uczniowie mają możliwość wypożyczania książek na przerwach, przed lekcjami i po lekcjach oraz na wakacje i ferie, tak by 100 % uczniów miało dostęp do zbiorów. Do rodziców wysłany został list wskazujący na korzyści wynikające z czytania, dobroczynnego wpływu na rozwój dzieci i młodzieży oraz zachęcający do wspólnego głośnego czytania z dzieckiem, według zaleceń fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom 15 minut dziennie, codziennie.
Formy promujące czytelnictwo z udziałem uczniów realizowane przez bibliotekę szkolną:
1. Udział w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia” na Rynku Trzebnickim. Współpraca z Biblioteką Miejską w Trzebnicy.
2.Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych.
- 8 października w związku z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych oraz Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania wszyscy uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję i przez pierwsze 10 minut czytali wybraną przez siebie książkę.
- zorganizowano konkurs plastyczny „Moja wymarzona biblioteka” dla uczniów klas 0-2.
- dla uczniów klas 3-8 zorganizowano konkurs „Mistrz kaligrafii – Niepodległa”.
Nagrodzone prace z konkursów zostały wyeksponowane na gazetce ściennej biblioteki.
- uczniowie klas 3a i 3c przystąpili do akcji sieci sklepów Biedronka „Szkolne przygody Gangu Słodziaków” popularyzującej czytelnictwo. Dzieci czytały 15 minut dziennie codziennie oraz wykonały komiksy o przygodach Słodziaków na ogólnopolski konkurs.
- dla uczniów dostępna była gazetka tematyczna „Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych” oraz wystawa „Książka, to najlepszy przyjaciel” w holu szkoły.
3. Koło zainteresowań „Fajni i z Biblioteki”.
- od września działa aktyw biblioteczny „Fajni i z biblioteki”, który skupia 15 uczennic, głownie z kl. 8a. Dziewczynki na bieżąco pomagają w pracach biblioteki, organizują imprezy czytelnicze oraz czytają uczniom na przerwach.
4. Warsztaty czytelnicze
- we wrześniu uczniowie kl. 5c i 5e uczestniczyli w bezpłatnych warsztatach tworzenia komiksu „Odważ się i narysuj komiks” z p. Zbigniewem Masternakiem. Spotkanie zorganizowane we współpracy z Biblioteką Miejską w Trzebnicy.
- uczniowie klas 4 uczestniczyli w warsztatach „Moja mała Ojczyzna w 880. rocznicę powstania Trzebnicy” przeprowadzonych przez p. L. Gągało z Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej. Spotkanie zorganizowane we współpracy z p. M. Ciosek i p.M. Merczyńską.
5. Andrzejki w bibliotece
- 29 listopada, wspólnie z uczennicami z Koła „Fajni i z Biblioteki”, odbyły się dla całej szkoły „Andrzejki w bibliotece”, gdzie w atmosferze tajemniczości każdy mógł zobaczyć co to takiego bibliomancja i stychomancja, tradycyjnie sobie powróżyć i poznać swą przyszłość.
- dla uczniów dostępna była gazetka „Polskie tradycje i obrzędy ludowe”.
6. Akcja „Bookcrossing – weź sobie książkę” – popularyzacja idei bookcrossingu wśród uczniów.
7. Akcja „Tydzień głośnego czytania w bibliotece” – „Niesamowite przygody 10 skarpetek” J. Bednarek przez szkolny radiowęzeł a potem w bibliotece.
8. List do rodziców o pozytywach wynikających z czytania książek i wspólnego czytania z dzieckiem wysłany za pomocą dziennika elektronicznego.
9. Wystawka „Nowości w bibliotece z NPRCz”.
10. Gazetki tematyczne, związane z czytelnictwem i kalendarzem rocznic. (11 listopada - Niepodległość, Św. Mikołaj, 17 stycznia – Dzień Wszystkich Fajnych, 18 stycznia – Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka).
W ramach zadań przewidzianych w NPRCz w oparciu o zasoby księgozbioru biblioteki szkolnej zostało zrealizowanych 35 projektów edukacyjnych.
Klasy młodsze 0 – 3 zrealizowały projekt „W świecie legend i baśni”. W zbiorach biblioteki jest wiele zbiorów baśni, w tym nowość „O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie” na podstawie której uczniowie tworzyli własne ilustrowane legendy o Trzebnicy, czy „Legendę o Smoku Wawelskim”. Ponadto biblioteka szkolna zorganizowała wyjście na spektakl teatralny związany z tym tematem. Oto kilka spostrzeżeń z realizacji projektów:
Po obejrzeniu spektaklu „Polskie miasta w baśni i legendzie”, uczniowie klasy 1b i 1c wspólnie z wychowawczyniami postanowili poznać więcej ciekawych historii o dawnych dziejach naszego kraju. Przez wiele dni słuchaliśmy historii o smokach, królach, księżniczkach. Przenieśliśmy się w świat dawnego Krakowa, Gniezna, Warszawy i wielu innych miejsc. Poznaliśmy historię uratowania przez pająka króla Władysława Łokietka, wiemy dlaczego godłem Polski jest biały orzeł. Poznaliśmy opowieści o wrocławskich krasnalach, które kiedyś żyły w zgodzie z ludźmi, ale musiały się ukryć, aby teraz po latach znów pojawić się w mieście. W wielkim skupieniu zatapialiśmy się w te ciekawe i magiczne opowieści. Nasz udział w projekcie polegał nie tylko na słuchaniu i omawianiu treści. Każde dziecko kolorowało „Baśniową mapę Polski”. Szukaliśmy na niej postaci i miejsc związanych z poznanymi legendami. Mieliśmy z tym wiele zabawy w jednym czasie poznawaliśmy historię i mapę Polski. W dalszym ciągu będziemy kontynuowali naszą przygodę z legendami, gdyż były to chwile niezapomniane i magiczne.
U. Kupiec, J. Majcher
Zerówki również włączyły się w działania czytelnicze.
W 0b także zaczynamy dzień od słuchania czytanego tekstu. W ten sposób dzieci poznały „Przygody Kubusia Puchatka”, „Cudaczka Wyśmiewaczka”, „Zbawców książek”. A teraz czytamy o przygodach Detektywa Anatola. W klasie 3b często zaczynamy zajęcia od przeczytania jednego rozdziału wybranej książki. Teraz jest to „Zaczarowane drzewo”. Dzieci w domu czytają minimum 15 minut i zaznaczają drzewko, choinkę, kwiatek.
R. Marszałek
(…) Cytując samych uczniów: ”Książki kochamy, codziennie czytamy” zapoczątkowaliśmy serię spotkań czytelniczych z rodzicami, pt.: ”Czytamy z rodzicami”,(…) w terminach ustalanych indywidualnie z zainteresowanymi rodzicami. Chętni rodzice czytają z nami, czytają dla nas książki, które przez cały rok szkolny gromadzimy w klasowej biblioteczce oraz te, które wypożyczamy ze szkolnej biblioteki. Dzięki temu rozwijamy nasze umiejętności językowe i intelektualne, poszerzamy wiedzę, budujemy mocny system wartości oraz czerpiemy radość z lektury i nauki.
Uczniowie klasy 2c oraz wychowawczyni - Monika Lech
Klasy 4-8 realizowały projekt „Drzewko czytelnicze”, gdzie jako liście zawisły tytuły polecanych książek oraz odpowiedzi na pytania: „Czytam, bo….”, „Książka to…”, „Czytanie daje mi…”. Alternatywnym działaniem był projekt „Przyłapani z książką” z tytułami najciekawszych polecanych książek oraz zdjęciami uczniów czytających swoje ulubione książki w różnych ciekawych i oryginalnych miejscach. Jednym z efektów realizacji projektów jest wystawa świetnych, kreatywnych prac uczniów zlokalizowana w holu szkoły.
Klasa VB pod kierunkiem wychowawczyni Ilony Rudkiewicz przystąpiła z zapałem do realizacji projektu, który miał na celu m.in. propagowanie czytelnictwa. Podczas zajęć z wychowawcą uczniowie dyskutowali na temat książek, ich wartości oraz wpływu na kształtowanie postaw, szczególnie młodych czytelników. Uczniowie uzupełnili zdania na listkach wg własnych przemyśleń, a na jednym z nich przedstawili tytuł - MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA...Pojawiło się mnóstwo ciekawych pozycji, głównie dominowały książki przygodowe...Efektem pracy było stojące drzewo udekorowane kolorowymi listkami.
Również w świetlicy szkolnej zrealizowany został projekt „Zwierzęta bohaterami książek i filmów”. Nauczycielki świetlicy czytały uczniom m.in. „Pamiętnik Czarnego Noska”, „Kapelusz Pani Wrony”, „Cukierku, Ty łobuzie!”, „Lassie, wróć!”. Dzieci wykonały ilustracje do usłyszanych historii. Uczestniczyły także w zorganizowanej przez bibliotekę szkolną i p. E. Bednarz Akademii Filmowej oglądając film „Był sobie pies” oraz ogłoszonym konkursie literackim „Pies najlepszym przyjacielem człowieka”. W bibliotece również odbyły się seanse filmów „Lassie, wróć!” oraz „Wigilijna opowieść o 12 pieskach”.
Wnioski: wzbogacenie biblioteki o nowe, ciekawe książki spowodowało wyraźnie zauważalne zwiększenie zainteresowania biblioteką i książką. Nowości zakupione do biblioteki to atrakcyjne książki, często bestsellery, książki poczytnych autorów, nagradzane w prestiżowych konkursach literackich. Tak ciekawie doposażony księgozbiór pozwala uczniom miło spędzać czas na przerwach, dostarcza radosnych emocji, wielu wrażeń, rozbudza zainteresowania, dyskusje na temat przeczytanych książek, daje możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach i projektach edukacyjnych, inicjuje nowe, ciekawe działania na rzecz promowania czytelnictwa. Możliwość głosowania i decydowania o zakupach, czytanie nowych książek, sprawiło, że czytelnicy przychodzą i pytają o inne tytuły, książki o podobnej tematyce, sugerują nowe zakupy. Czytelnicy chcą mieć wpływ na zakupy nowych książek do biblioteki. Ponadto zwiększyła się w bibliotece obecność rodziców dzieci młodszych.
Wyraźnie wzrosła ilość uczniów korzystających z biblioteki oraz ilość wypożyczeń. Program otworzył możliwości do nowych, ciekawych działań w bibliotece i w szkole. Przygoda z książką się nie kończy! Trwa nadal!
Szkolny konkurs „Mistrz kaligrafii” – rozstrzygnięcie
1 kategoria wiekowa – uczniowie klas 2-3
1 miejsce: Laura Koszałko kl. 3c ; Filip Freus kl. 2a; Martyna Wawro kl. 3c
2 miejsce: Julia Tronina kl. 3c ; Bianca Chaładaj kl. 2a;
3 miejsce: Laura Szemik kl. 2a ; Marek Jankowski kl. 3c
2 kategoria wiekowa – uczniowie klas 4-6
1 miejsce: Matylda Jeleń kl. 6a ; Julia Kleszcz kl. 6c
2 miejsce: Maksymilian Gajewicz kl. 4d ; Szymon Masalski kl. 5e
3 miejsce: Oliwier Czarnik kl. 5b ; Oliwia Maruda kl. 6b ; Tymon Gancarz kl. 5b
Wyróżnienie : Aleksandra Chabińska kl. 5e
3 kategoria wiekowa – uczniowie klas 7-8
1 miejsce: Aleksandra Gańko kl. 8a ; Kinga Nietreba kl. 8a
2 miejsce: Alicja Pietrzyk kl.8a ; Julia Łakomiec 8a
3 miejsce: Julia Tarnowska kl. 8a
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję za udział w konkursieJ
Zwycięzcom serdecznie GRATULUJĘ!
Rozdanie dyplomów i nagród wkrótce,
szczegóły będą podane na tablicy biblioteki szkolnej.
BIBLIOMANCJA – co to takiego?!
Wróżby czynione w wigilię Andrzejek przynosiły odpowiedzi na długo oczekiwane pytania. Prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość.
Tradycje wróżb andrzejkowych przetrwały do naszych czasów. W bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy również zagościły zabawy andrzejkowe. Podstawą, jak to w bibliotece, była bibliomancja, czyli wróżenie z książek oraz stychomancja – wróżenie za pomocą wierszy. Trzeba było skupić się na pytaniu , które nas interesowało i z zamkniętymi oczami otworzyć książkę. Odpowiedzią był wskazany palcem fragment. Wychodziły różne śmieszne przepowiednie. np. „Ocknij się!” albo „Czarne warkocze”, co w połączeniu z imieniem przyszłej wybranki dawało świetną wskazówkę. Oczywiście były również inne tradycyjne wróżby.
Przygotowane przez uczennice z koła bibliotecznego „Fajni i z biblioteki!” Literackie Andrzejki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i zachęcały do wypożyczania książek. Wszystkie wróżby i przepowiednie okazały się pomyślne, a uczniowie wychodzili z biblioteki w świetnych humorach.
Fajni i z biblioteki!
oraz Joanna Sztyma
Śnieżka
28 listopada dzieci z klas młodszych: 0A, 0B, 0C, 1A, 1B, 1C i 3A ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy wybrały się na przedstawienie teatralne pt. „Śnieżka” do Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy. Była to adaptacja sceniczna na podstawie bajki „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.
Spektakl poprzedzony był warsztatami teatralnymi dla dzieci. Treść popularnej baśni przemieniła się w niezwykle kolorowy, wesoły, żywiołowy, roztańczony i rozśpiewany spektakl. Na uwagę zasługuje fakt, iż ogromną atrakcją była bogata aranżacja środków scenicznych: charakteryzacja, ciekawe rekwizyty, rozbudowana dekoracja.
Podkreślić należy, że magia, wszystkie efekty świetlne i sceniczne sprawiły, że poczuliśmy się, jak w bajce, a była to niewątpliwie zasługa świetnych aktorów, którzy nawet przez moment nie pozwolili dzieciom nudzić się, włączając je do wspólnej zabawy.
Przedstawienie dostarczyło wszystkim widzom (zarówno tym małym, jak i dużym) wielu cennych doświadczeń teatralnych, uśmiechu oraz dobrej zabawy. Ponadto w przystępny sposób przekazywało takie wartości dydaktyczne jak: umiejętność rozgraniczenia pojęć dobra od zła i ponadczasowość dominacji dobra nad złem oraz pozytywy działania zespołowego.
Miłość, mądrość oraz odwaga – zostały z kolei wybrane i ukazane jako pojęcia kluczowe dla budowy własnej osobowości.
Dzieciaki z ogromnym zaangażowaniem przeżywały przygody głównych bohaterów, miały również możliwość obejrzenia pięknej scenografii oraz posłuchania muzyki, która towarzyszyła przez całe przedstawienie.
Joanna Sztyma
Szkolne Przygody Gangu Słodziaków
Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Dlatego też po otrzymaniu pakietu promującego czytanie od sieci sklepów Biedronka, nie mogliśmy pozostać obojętni na taką propozycję
W zestawie znalazła się książka Renaty Piątkowskiej „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” oraz pakiety materiałów informacyjnych i motywacyjnych, które pomogły zachęcić uczniów do codziennego czytania przez minimum 21 dni, ponieważ tyle potrzeba, by wyrobić nowy nawyk. Wiele dzieci zgłosiło się do takiego zadania. Czytały w domu samodzielnie lub z rodzicami.
Do akcji włączyła się klasa 3c z p. Jolantą Szymczyk oraz 3a z p. Haliną Grocholską. Wychowawczynie głośno przeczytały dzieciom książkę o Gangu Słodziaków a dzieci stworzyły ich dalsze ilustrowane losy. Powstało wiele bardzo ciekawych prac, z których najciekawsze zostały nagrodzone. Słodziaki brały nawet udział w lekcji wychowania fizycznego! W szkole został także przeprowadzony Dzień Głośnego Czytania. Prace dzieci oraz sprawozdanie z akcji wysłaliśmy do organizatora. Czekamy na wyniki.
Oto lista laureatów:
1 miejsce Martyna Wawro kl. 3c
2 miejsce Zofia Drohomirecka kl. 3c
2 miejsce Stanisław Wróbel kl. 3c
3 miejsce Hanna Fąfara kl. 3c
3 miejsce Karol Stanisz kl. 3c
Wyróżnienie Maja Łukaniec kl. 3c
Dyplom za udział w konkursie:
Sylwia Sztur kl. 3a
Amelia Gruszczyńska kl. 3a
Julia Tronina kl. 3c
Antoni Szponarski kl. 3c
Wszystkim dziękuję za udział w akcji, laureatom serdecznie gratuluję!
Joanna Sztyma
O słowach, które ranią…
Starsze klasy Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy miały okazję zobaczyć przedstawienie Łodzkiego Teatru FormArt pt.: „LOL”. Z języka angielskiego - Loaughing out loud - oznacza „ śmieję się głośno”, ale często też jest dla młodzieży synonimem słowa „kretyn”.Był to spektakl teatralny, którego głownym tematem jest przemoc psychiczna i znęcanie się słowne. Śmiech i żart może w sposób niezauważalny przerodzić się w formę szydzenia i okazywania pogardy.
Spektakl miał charakter profilaktyczny, ukazywał skutki przemocy fizycznej i psychicznej. Aktorzy w mistrzowski sposób pokazali jak funkcjonuje przemoc werbalna oraz jej konsekwencje i uczucia osoby, która przemocy doświadcza. Przedstawienie w ciekawy dla młodzieży sposób prezentowało aktualne zagrożenia, a co najważniejsze zachęcało do podejmowania właściwych, pozbawionych przemocy, działań. Ponadto pokazało, jak reagować w sytuacjach, gdy zauważamy zachowania nacechowane przemocą werbalną oraz w jaki sposób zachowywać się asertywnie i gdzie szukać pomocy w razie kłopotów.
Joanna Sztyma
Głośno czytać każdy może!
- Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych
Nikogo nie trzeba przekonywać, że głośne czytanie szczególnie rozwija wyobraźnię, wrażliwość i rozwój emocjonalny, pomaga w skupieniu, rozbudowuje słownictwo i poszerza horyzonty. W związku z tym, już po raz drugi, w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy obchodzony był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W poniedziałek, 8 października, biblioteka szkolna zaproponowała uczniom głośne czytanie w różnych formach. W klasach młodszych czytali głośno nauczyciele – przez pierwsze 10 min każdej lekcji – co razem dawało całkiem interesującą porcję lektury. W klasach starszych czytała młodzież. Uczniowie mieli okazję posłuchać m. in. „Nowych przygód Mikołajka”, „Magicznego drzewa”, „Pana Samochodzika”, „Gangu Słodziaków”, wierszy D. Wawiłow, czy zabawnego „Dziennika Cwaniaczka”
Jednocześnie przypominam, że można wziąć udział w konkursach zaproponowanych przez bibliotekę szkolną „Moja wymarzona biblioteka” i „Mistrz kaligrafii”. Zapraszam także do obejrzenia wystawy plakatów promujących czytanie pt. „Książka, to najlepszy przyjaciel” zlokalizowanej w holu szkoły. Ponadto dostępna jest również gazetka z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Akcja bardzo się podobała. Jest to świetna metoda popularyzacji czytelnictwa, dlatego weszła na stałe do kanonu naszych imprez czytelniczych.
Joanna Sztyma
bibliotekarka
ODWAŻ SIĘ I NARYSUJ KOMIKS!
28 września, na zaproszenie Biblioteki Miejskiej w Trzebnicy, uczniowie klas 5c i 5e Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy mieli okazję uczestniczyć w warsztatach tworzenia komiksu z panem Zbigniewem Masternakiem.
Zbigniew Masternak – prozaik, autor scenariuszy filmowych, dramaturg, piłkarz. jest autorem trzytomowego cyklu powieściowego „Księstwo". Na podstawie książki powstał film Andrzeja Barańskiego o tym samym tytule. Twórczość Masternaka jest tłumaczona na tak egzotyczne języki jak wietnamski czy macedoński. Masternak to najczęściej filmowany pisarz młodego pokolenia.
Co to jest komiks i jak go rysować, kiedy nie mamy pomysłu?
Na warsztatach dowiedzieliśmy się, co zrobić by komiks był zabawą. Pod okiem znanego pisarza Zbigniewa Masternaka stworzyliśmy komiksy, których akcja rozgrywała się w naszym mieście. Każdy z nas potrzebował do tego tylko białej kartki papieru, ołówka, kolorowych kredek, no i głowy pełnej pomysłów. W czasie warsztatów poznaliśmy krótkie historie komiksowe uczestników. Spośród wszystkich prac, dwanaście zostało wyróżnionych dyplomami przez naszego gościa.
Zajęcia okazały się ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu i wniosły dla nas wszystkich ważną myśl - tylko wyobraźnia może nas ograniczać!
Joanna Sztyma
-
Lorem ipsum dolor
- Morbi volutpat enim
Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum
- Placerat ipsum
Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum
- Aliquam congue fermentu
Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum
- Placerat ipsum
Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum
- Morbi volutpat enim
Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum
- Aliquam congue fermentu
Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum