• Psycholog

          • PSYCHODIETETYKA

          • Chemia zamknięta w metalowej puszce" -  skład napojów energetycznych.

             

            Drodzy rodzice...

                        Rolą osób dorosłych jest uświadamianie naszych dzieci w różnych ważnych tematach szczególnie w tych dotyczących ich zdrowia psychosomatycznego. Słowo zdrowie nie ogranicza się tylko to stanu ciała, ale także do stanu psychiki ponieważ ciało i psychika wzajemnie na siebie wpływają.

            Warto w niniejszym artykule wspomnieć o terminie jakim jest psychodietetyka. Dziedzina ta łączy w sobie zagadnienia z obszaru psychologii, dietetyki i zasad zdrowego stylu życia. Psychika, styl życia czy nawyki żywieniowe wpływają na życie każdego człowieka, ale przede wszystkim na rozwój dzieci. To jak nasze pociechy się odżywiają, czy prowadzą aktywny tryb życia ma istotne znaczenie dla ich rozwoju i efektów w życiu dorosłym.

                        Zapewne dla wielu z Państwa nie jest obcy widok młodzieży kupującej lub spożywającej napoje energetyczne tj. Tiger, RedBull itp. Jest to bardzo niepokojące zachowanie wśród dzieci z jednej prostej przyczyny - ze względu na  skład napojów energetycznych. Przede wszystkim napoje te są przeznaczone tylko dla osób dorosłych. Tyczy się to głównie osób pełniących nocne dyżury, zawodowych kierowców pokonujących długie, męczące trasy itp. Tymczasem napoje te stają się w dzisiejszych czasach popularną używką niestety także wśród dzieci - służąc im za codzienny napój.

            Czym jest napój energetyczny i jaki jest ich skład?

            Jest to gazowany napój bezalkoholowy mający działanie pobudzające. Głównymi składnikami tego napoju są: kofeina, guarana, tauryna. Napoje te zawierają w sobie także wysokie stężenie cukru oraz różne dodatki min. dwutlenek węgla czy regulatory kwasowości. Kofeina i guarana zawarta w napoju mają takie same działanie, ponieważ mówi się, że guarana jest drugą kofeiną.

            Negatywne skutki picia napojów energetycznych

                        Przyjmowanie wysokiej dawki węglowodanów zawartych w napoju energetycznym prowadzi nie tylko do erozji szkliwa, szczególnie u dzieci, ale także jest czynnikiem insulinooporności prowadzącej do cukrzycy i otyłości. Napoje energetyzujące poprzez dużą zawartość kofeiny i możliwość jej przedawkowania mogą powodować: bezsenność, pobudliwość, zawroty głowy, problemy żołądkowe, ale przede wszystkim prowadzą do zaburzeń zachowania i zaburzeń umysłowych. Kolejnym negatywnym skutkiem spożywania tych napojów,  wpływającym szczególnie na nasze dzieci jest skrócenie czasu snu i pogorszenie jego jakości. Dotyczy to szczególnie dzieci w wieku szkolnym. Amerykańskie badania naukowe pokazały, że aż 73% młodzieży w wieku 12 - 18 lat spożywa conajmniej 100 mg kofeiny codziennie, co prowadzi do zaburzeń w ich codziennym funkcjonowaniu włącznie z zaburzeniami nastroju.           Odnosząc się do tytuły niniejszego artykułu - "chemia zamnknięta w puszcze" warto wspomnieć, iż napoje energetyczne są także źródłem wielu sztucznych dodatków, których spożywanie prowadzi do szeregu problemów związanych ze zdrowiem głównie chorób  przewodu pokarmowego.

                        Drodzy rodzice, pamiętajmy, że spożywanie przez nasze dzieci napojów energetycznych nie przyczyni się do niczego dobrego, wręcz przeciwnie może w bardzo negatywny sposób odbić się na ich zdrowiu.

             

            Sporządziła:

            Psycholog

            Małgorzata Janicka - Gałka

             

            Źródło:

            • www.akademiadietetyki.pl
            • Cichocki M.,  Napoje energetyzujące – współczesne zagrożenie zdrowotne dzieci i młodzieży, Poznań 2012
            • Wikipedia