- SERDECZNA KARTECZKA
- „Śniadanie daje moc” w klasach 0-III
- Aktywnie Po Zdrowie
- BohaterOn
- Dni Kultury Zdrowotnej
- CZYTAM Z KLASĄ
- Projekt Krokus
- ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA
- Integracja
- „POCZYTAJ BRATKOWI”
- Programy edukacyjne
- Projekt edukacji patriotycznej
- Face to Face with the World
- Dzień Ziemi
- Szkoła w Chmurze
- „KSIĄŻKA NASZYM PRZYJACIELEM”- sprawozdanie
- Program profilaktyki zdrowotnej „Problem z głowy”
- „Akademia Przyjaciół Pszczół”,
- Bieg po zdrowie
- „Czyste powietrze wokół nas,,
- „Książka Naszym Przyjacielem”
- "Rozprawmy się z reklamami"
- „CHROŃMY NASZĄ PLANETĘ”
- „Trzymaj Formę!”
- Jak się uczyć by się nauczyć?
- Czas na Zdrowie
- „ENGLISH MAKES FRIENDS”
- „W drogę do wysokiej jakości edukacji”
- W hołdzie Niepodległej
- „Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł?”
- Projekt czytelniczy
- „ DBAM O ZDROWIE"
- PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA
- Projekt Edukacyjny „Emocja”
„Czyste powietrze wokół nas,,
2020/2021
„Czyste powietrze wokół nas” - sprawozdanie z realizacji programu.
Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzebnicy
Z uwagi na to, że dzieci są świadkami palenia tytoniu, edukacja antynikotynowa staje się niezbędnym elementem wychowania społecznego, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę zjawisko biernego palenia. Dla dzieci w wieku przedszkolnym bierne palenie jest niezwykle szkodliwe.
W roku szkolnym 2020/21 klasy 0a, 0b, 0c realizowały program „Czyste powietrze wokół nas”.
Główne cele programu:
- wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu (w tym dymu papierosowego),
- zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego,
- zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów,
- zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.
Program realizowany był podczas zajęć z dziećmi i składał się z następujących bloków tematycznych:
- ,,Wycieczka po okolicy przedszkola”
- „Co i dlaczego dymi?”
- „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”
- „Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?”
- ,,Jak unikać dymu papierosowego?”
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zaproponowanych formach zajęć. Wykonywały różne prace plastyczne na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Poszczególne zajęcia były skoncentrowane na pobudzeniu różnych form aktywności dziecka przez zabawy twórcze, tematyczne, grupowe, konstrukcyjne. Na zajęciach dzieci wykonywały rysunki, których celem było uświadomienie szkodliwości dymu papierosowego, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne przy akompaniamencie muzycznym, spacer do pobliskiego lasu. Były też zajęcia plenerowe uświadamiające, iż oddychanie świeżym powietrzem jest zdrowe. W formie pantomimy naśladowały zachowanie osób niepalących i palących. W wyniku tych zajęć dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nikotynowego, dowiedziały się w jaki sposób można i trzeba zachowywać się, gdy narażonym się jest na wdychanie dymu z papierosa.
Wprowadzenie wychowania antynikotynowego jako części wychowania zdrowotnego dla tej grupy wiekowej stanowi pierwsze ogniwo w łańcuchu działań edukacyjnych na rzecz kształtowania świadomych postaw antynikotynowych dzieci przedszkolnych
Zajęciom towarzyszyła sylweta dinozaura „Dinusia”, która pomagała dzieciom w rozwiązywaniu stawianych zadań problemowych, uczyła współdziałania w zespole i odpowiedzialności za efekt końcowy.
realizatorzy – wychowawcy oddziałów przedszkolnych 0a, 0b, 0c koordynator – pedagog szkolny
2019/2020
„CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”
W tym roku klasa 0c we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Trzebnicy przystąpiła do programu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas”. Pierwszą formą realizacji programu było zapoznanie rodziców z jego założeniami oraz wyrażenie zgody na udział dziecka w przedsięwzięciu. Do programu przystąpiło łącznie 25 dzieci wraz z rodzicami. Celem programu było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów, wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy a także wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony ich dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. W dniach 05.03.20 – 11.03.20 w naszej placówce został przeprowadzony cykl pięciu zajęć dydaktycznych o tematyce antynikotynowej dla dzieci 6 letnich z klasy 0c:
–ukierunkowanie uwagi dzieci na źródła i rodzaje dymu, poprzez obserwację w środowisku- Wycieczka;
- „Co i dlaczego dymi?”;
- „Jak się czuję kiedy dymi papieros?;
- „Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?”;
- „Jak unikać dymu papierosowego?”;
Realizując pierwsze zajęcia dzieci obserwowały źródła dymu podczas wycieczki, następnie przelały swoje spostrzeżenia na papier wykonując mapę myśli dotyczącą źródeł dymów. Tego samego dnia poznały postać uroczego smoka „Dinka”, który zaprosił je na wyprawę po „krainie czystego powietrza”. Podczas kolejnego spotkania- „Co i dlaczego dymi?”- dzieci pogłębiły swą wiedzę w zakresie zlokalizowania różnych źródeł dymów, określenia ich rodzajów oraz przyczyn powstania. Podczas realizacji powyższego zagadnienia został omówiony plakat z rodzajami dymów oraz została zaprezentowana prezentacja multimedialna pt. „Czyste powietrze wokół nas”. Podsumowaniem tematyki z zakresu „Rodzaje i źródła dymów” był quiz edukacyjny o smogu. W kolejnych dniach zostały realizowane tematy: „Jak się czuję, kiedy dymi papieros” oraz „Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy”- celem powyższych zagadnień było zapoznanie dzieci z tematyką dotyczącą szkodliwości dymu papierosowego. Podczas ich realizacji przedszkolaki dowiedziały się o skutkach palenia papierosów na podstawie przygotowanych materiałów. Wysłuchały relaksacyjnej historyjki o podróży Dinusia pociągiem, podczas której poznały miłe i nieprzyjemne zapachy. Dzieci otrzymały także informację o tym, jak uniknąć dymu tytoniowego, w jaki sposób zachować się, gdy znajdują się w pomieszczeniach zadymionych. Podsumowaniem zajęć było samodzielne przygotowanie przez dzieci zawieszek: „zakaz palenia”, które zabrały do domu. Przedszkolaki śpiewały piosenkę o zielonym Dinku, który nie lubi palaczy i ucieka przed dymem, bawiły się w zabawę w kwiaty, podczas której przy dźwiękach muzyki klasycznej pokazywały jak zachowują się kwiaty oddychające świeżym, czystym powietrzem a jak kiedy ktoś nagle wtargnął do ogrodu i zapalił papierosa. Na kilka dni przed rozpoczęciem programu zrealizowałam w klasie projekt pt. „Czyściochowe przedszkole” oraz Dzień Dentysty, było to celowe zamierzenie , dzięki tym czynnościom dzieci zrozumiały jak ważne jest prawidłowe dbanie o higienę i jaki wpływ na organizm ma dym papierosowy. W przebiegu zajęć warsztatowych wykorzystane były metody aktywizujące, których istotą jest umożliwienie dzieciom zaangażowania wszystkich zmysłów i podjęcia różnych form aktywności w procesie zdobywania informacji i kształtowania umiejętności.
Opracowały: Anita Pszczółka, Małgorzata Nita
Sprawozdanie z realizacji programu przedszkolnej edukacji antytytoniowejW ROKU SZKOLNYM 2017/2018 został zrealizowany program edukacyjny "Czyste Powietrze wokół nas" Program realizowany był przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Trzebnicy. Celem programu było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów, wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy a także wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony ich dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Podczas programu zostały wykonane następujące działania: wycieczki po mieście oraz w okolicy Szkoły, wykonanie plakatów o dużych formatach, zajęcia relaksacyjne z wykorzystaniem muzyki, opowiadania i historie opowiadane przez nauczycieli, zabawy, wykonanie znaków ZAKAZU PALENIA, śpiewanie piosenki o Dinku Dymnu, zabawy przy piosence – stworzenie układu choreograficznego do piosenki, konkursy dotyczące wiedzy na temat szkodliwości palenia papierosów. Na koniec wszystkie klasy "0" wzięły udział w konkursie, który został przygotowany przez panią pedagog oraz panią J. Michalak. Podczas wspólnego spotkania została utrwalona poznana wiedza a na zakończenie podsumowania wszyscy zatańczyli do dobrze nam znanej piosenki o " Dinku Dymku". Można zauważyć, że wykształcona została u dzieci świadomość i umiejętność radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Program wywarł pozytywne wrażenie na dzieciach, rodzicach oraz osobach, które przeprowadzały go osobiście z pewnością jest godny polecenia.Karolina DudaSprawozdanie z realizacji programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej
W kwietniu 2015 roku obie grupy przedszkolne „0” A i „0” B wraz z wychowawcami: M. Strzykalską i M. Łabandą przystąpiły do realizacji przedszkolnego programu profilaktyki tytoniowej ,,Czyste powietrze wokół nas”, organizowanym przez Państwową Stację Epidemiologiczno- Sanitarną w Trzebnicy. Program był adresowany do dzieci 5,6 letnich oraz ich rodziców i opiekunów.
Cele programu :
- zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają
w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich papierosy;
- wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycja na dym tytoniowy.
Cele szczegółowe:
- wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu;
- wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów;
- zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego;
- zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów;
- zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym.
Program realizowany był w dniach 17-30 kwietnia 2015 roku.
Pierwszą z form realizacji programu było poinformowanie rodziców o programie, zapoznanie z jego celami i założeniami oraz uzyskanie pisemnych zgód od rodziców na udział dziecka w programie. Kolejną formą realizacji programu był cykl zajęć dydaktycznych skierowanych do dzieci, składający się z 5 zajęć warsztatowych:
- Co i dlaczego dymi?
- Jak się czuję, kiedy dymi papieros?
- Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?
- Jak unikać dymu papierosowego?
- Nie pal przy mnie.
W ramach tych zajęć:
• odbyła się wycieczka po okolicy na której dzieci obserwowały różne źródła zanieczyszczenia powietrza (samochody, dym z komina domu , dym tytoniowy – przechodzień z papierosem);
• dzieci zapoznały się z maskotką programu dinozaurem Dinusiem, zwolennikiem czystego powietrza i przeciwnikiem dymu papierosowego;
• dzieci kolorowały portrety Dinusia- maskotki programu;
• śpiewały piosenkę o Dinusiu;
• poznały znak „zakaz palenia” ;
• wspólnie z nauczycielem układały hasła antynikotynowe;
• wykonały prace w grupach: plakaty na temat źródła dymów i szkodliwości palenia papierosów;
• projektowały znaczki „Nie pal przy mnie”, który wręczały palącym członkom rodziny;
• dzieci wykonały pomoce do zajęć: makiety papierosów, emblematy kwiatków;
• odbyło się spotkanie z pielęgniarką szkolną , panią Elżbietą Iwaszuk- pogadanka na temat szkodliwości palenia papierosów i przebywania w pomieszczeniach, gdzie inni ludzie palą papierosy, jak dbać o zdrowie swoje i innych, co to jest czynne i bierne palenie oraz gdzie są najbardziej narażone na dym tytoniowy;
•odbyły się zajęcia z pedagogiem szkolnym, panią Jolantą Rainczuk, podczas których dzieci dowiedziały się jak unikać dymu papierosowego oraz co mogą zrobić, gdy inni palą przy nich papierosy;
•odbyła się wycieczka po mieście, podczas której dzieci wręczały napotkanym przechodniom ulotki o szkodliwości palenia papierosów;
• zorganizowany został kącik informacyjny dla rodziców na temat szkodliwości palenia papierosów;
• w korytarzu szkoły została zorganizowana wystawa prac dzieci,
• rodzice otrzymali od dzieci i nauczyciela list, w którym powiadomieni zostali o zakończonych zajęciach z edukacji zdrowotnej.
W programie zastosowano następujące metody aktywizujące:
• umożliwiające wchodzenie w rolę – zabawa w pociąg; zabawa w kwiatki; nauka piosenki – piosenka o Dinku;
• kształtujące umiejętności wyszukiwania informacji, analizowania i rozwiązywania problemów – wycieczka – rozpoznawanie różnych źródeł dymu; „burza mózgów” – ustalenie źródeł i przyczyn dymu; „narysuj i napisz” – źródła dymu;
• kształtujące umiejętności właściwego rozumienia i interpretacji terminów i symboli– odszukiwanie tabliczek z zakazem palenia; projektowanie znaczków „Nie pal przy mnie”;
• kształtujące umiejętności komunikowania się, współpracy i odpowiedzialności – praca w małych grupach.
W przebiegu zajęć warsztatowych wykorzystywane były metody aktywizujące, których istotą jest umożliwienie dzieciom zaangażowania wszystkich zmysłów i podjęcia różnych form aktywności w procesie zdobywania informacji i kształtowania umiejętności.
EFEKTY:
· zwiększenie świadomości rodziców na temat znaczenia ich roli w rozwoju
zdrowotnym dzieci, a w szczególności w profilaktyce antytytoniowej,
· zwiększenie umiejętności rodziców w zakresie wspierania dzieci w sytuacjach
społecznych, w których narażone są na ekspozycję dymu tytoniowego,
· wzrosła kompetencja dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, w których
inni palą papierosy.
Małgorzata Strzykalska
2017/2018
Czyste powietrze wokół nas
PROGRAM PRZEDSZKOLNEJ EDUKACJI ANTYNIKOTYNOWEJ- " Czyste powietrze wokół nas"- tak nazywa się projekt edukacyjny, który rozpoczął się już w piątek 02.02. Program skierowany do klas 0, który ma na celu nabywanie wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Nasza szkoła już po raz kolejny bierze czynny udział w tak ciekawym projekcie zaproponowanym przez Powiatową stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Trzebnicy. Pierwszym etapem było zapoznanie dzieci ze źródłami dymu z tego też powodu klasy 0a,0b,0c udały się na dłuższy spacer po naszym mieście. Dzieci ze skupieniem szukały dymu, lecz my z przyjemnością musimy stwierdzić, że w tak słoneczną pogodę było to niezwykle trudne zadanie. Nie znaczy to jednak,że nie znaleźliśmy kilku przykładów skutecznego zadymiania naszego miasta nie tylko z kominów ale również z wielu samochodów i autobusów.
Karolina DudaSprawozdanie z realizacji programów edukacyjnych
„Czyste powietrze wokół nas”
oraz „Nie pal przy mnie proszę”
Szkoła Podstawowa nr 2 w roku szkolnym 2016/2017 uczestniczyła w następujących programach edukacyjnych pod patronatem Państwowej Inspekcji Sanitarnej:
- „Czyste powietrze wokół nas” kl. 0
- „Nie pal przy mnie, proszę” kl. II
Koordynatorkami i realizatorkami programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej pt ; „Czyste powietrze wokół nas” w klasach 0 były panie: J. Tiuchty i A. Jaworowska. Celem jego było zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach i dorośli palą przy nich papierosy.
Głównym bohaterem programu był rozśpiewany smok Dinuś. Podczas realizacji tego programu przeprowadzono liczne zajęcia warsztatowe dla dzieci , a także zorganizowany został kącik informacyjny dla rodziców na temat szkodliwości palenia papierosów oraz zorganizowano wystawę prac plastycznych dzieci . Odbyły się również zajęcia z pielęgniarką szkolną, pedagogiem szkolnym i nauczycielem zajmującym się promocją zdrowia. Na zakończenie programu edukacji rodzice otrzymali od dzieci ulotki na temat szkodliwości palenia papierosów.
Program cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, rodziców i będzie kontynuowany w przyszłym roku szkolnym. Dziękujemy pani Tiuchty i pani Jaworowskiej za pomoc i zaangażowanie w realizację programu profilaktyki antytytoniowej w klasach najmłodszych.
Koordynatorkami i realizatorkami drugiego programu edukacji antytytoniowej pt: „ Nie pal przy mnie, proszę” w kl. II. były panie: J. Michalak, J. Rainczuk, A. Warchulska.
Celem nadrzędnym było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu oraz zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie.
Na zajęciach profilaktycznych dzieci z klas II poznały główną bohaterkę programu wiewiórkę Wiki, która towarzyszyła im na zajęciach. Dzieci uporządkowały i poszerzyły wiadomości na temat zdrowia, uświadomiły sobie, że same mogą unikać szkodliwych dla zdrowia sytuacji, poznały sposoby zachowań w sytuacjach, gdy inni ludzie palą przy nich papierosy. Uczniowie także wykonali znaczki, na których umieścili hasło przewodnie ,,Nie pal przy mnie, proszę" i zanieśli je do swoich domów. Poza tym dzieci podczas lekcji wykonały prace plastyczne, które wyeksponowane zostały w holu korytarza na parterze.
Podsumowaniem programu było przygotowanie przez p. A. Warchulską i uczniów z klasy 4e scenek, w którym poruszona została tematyka antytytoniowa. Uczniowie występowali przed młodszymi dziećmi w ramach podsumowania programu „Bieg po zdrowie”.
Efektem końcowym programu była wystawa prac plastycznych dzieci na temat „ Nie pal przy mnie, proszę” oraz przygotowanie gazetki w holu szkoły na temat szkodliwości palenia papierosów oraz na temat zdrowego odżywiania.
Zajęcia w ramach opisanego programu cieszyły się dużym zaangażowanie ze strony dzieci, które chętnie wykonywały polecenia i zadania. W przyszłym roku szkolnym szkoła chętnie przystąpi do tego typu programów.
Poprzez uczestnictwo w programie, w różnych formach zajęć, dzieci miały okazję poznać, utrwalić i przypomnieć podstawowe tezy dotyczące zdrowego stylu życia, bez nałogu nikotyny i papierosów. Ważne jest to, że uczniowie zdają sobie sprawę ze szkodliwości biernego palenia. Biorąc pod uwagę fizjologię rozwoju psychoemocjonalnego dziecka, współczesną wiedzę na temat uwarunkowań procesu uzależnienia się od tytoniu przez dzieci oraz epidemiologię palenia tytoniu w wieku rozwojowym, zasadnym jest przeprowadzenie wśród dzieci w wieku szkolnym programu profilaktyki antytytoniowej.
Dlatego też warto zachęcać dzieci do zdrowego stylu życia, wolnego od dymu tytoniowego, a atrakcyjna oprawa graficzna oraz przemyślane i interesujące scenariusze zajęć w programach „Czyste powietrze wokół nas” i „Nie pal przy mnie proszę” ułatwią pracę zarówno uczniom, nauczycielom i rodzicom.
Jesteśmy przekonane, że programy te znajdą uznanie i na stałe wpiszą się w Szkolny Program Profilaktyki. Powodzenie tych programów w procesie wychowania zdrowotnego w dużym stopniu zależy od uczniów , nauczycieli, jak i rodziców!
Nasza wiedza i doświadczenie mogą zapobiec sięganiu po używki przez dzieci teraz i w przyszłości !!!
Szanowni Rodzice!
Zdrowie naszych dzieci jest dla każdego z nas najważniejszą sprawą. Codziennie dbamy o to, aby zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki dla harmonijnego rozwoju. Na stan zdrowia ma wpływ wiele czynników: opieka zdrowotna, czynniki genetyczne, środowisko fizyczne i społeczne, a przede wszystkim styl życia i zachowania prozdrowotne (tj. aktywność fizyczna, racjonalne odżywianie, utrzymywanie czystości ciała i otoczenia, zachowywanie bezpieczeństwa, utrzymywanie właściwych relacji między ludźmi, a także nie używanie środków psychoaktywnych). Kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych wśród dzieci jest najskuteczniejszym działaniem w szeroko pojętej profilaktyce, w tym także profilaktyce antytytoniowej.
Palenie tytoniu jest zjawiskiem powszechnym i stanowi jedną z głównych przyczyn umieralności w wieku dorosłym. Wdychanie dymu tytoniowego czyli bierne palnie jest tak samo niebezpieczne jak samo palenie, ponieważ niesie za sobą identyczne skutki zdrowotne co aktywne palenie papierosów. Według danych szacunkowych w Polsce co roku 4 mln dzieci jest narażonych na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego!!!
Koordynatorzy: Jolanta Rainczuk, Jadwiga Michalak, Aleksandra Warchulska.
Sprawozdanie z realizacji programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej.
W roku szkolnym 2013/2014 obie grupy przedszkolne „0” A i „0” B wraz z wychowawcami: J. Tiuchty i M. Strzykalską przystąpiły do realizacji przedszkolnego programu profilaktyki tytoniowej ,,Czyste powietrze wokół nas”, organizowanym przez Państwową Stację Epidemiologiczno- Sanitarną w Trzebnicy. Program był adresowany do dzieci 5,6 letnich oraz ich rodziców i opiekunów.
Cele programu :
- zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają
w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich papierosy;
- wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycja na dym tytoniowy.
Cele szczegółowe:
- wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu;
- wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów;
- zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego;
- zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów;
- zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym.
Program realizowany był w dniach 24-30 kwietnia 2014 roku.
Pierwszą z form realizacji programu było poinformowanie rodziców o programie i zapoznanie z założeniami programu. Kolejną formą realizacji programu był cykl zajęć dydaktycznych skierowanych do dzieci, składający się z 5 zajęć warsztatowych:
- Co i dlaczego dymi?
- Jak się czuję, kiedy dymi papieros?
- Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?
- Jak unikać dymu papierosowego?
- Nie pal przy mnie.
W ramach tych zajęć:
• odbyła się wycieczka po okolicy na której dzieci obserwowały różne źródła zanieczyszczenia powietrza (samochody, dym z komina domu , dym tytoniowy – przechodzień z papierosem);
• dzieci zapoznały się z maskotką programu dinozaurem Dinusiem, zwolennikiem czystego
powietrza i przeciwnikiem dymu papierosowego;
• dzieci kolorowały portrety Dinusia- maskotki programu;
• śpiewały piosenkę o Dinusiu;
• poznały znak „zakaz palenia” ;
• wspólnie z nauczycielem układały hasła antynikotynowe;
• wykonały prace w grupach: plakaty na temat źródła dymów i szkodliwości palenia
papierosów;
• projektowały znaczki „Nie pal przy mnie”, który wręczały palącym członkom rodziny;
• odbyło się spotkanie z pielęgniarką szkolną- pogadanka na temat szkodliwości palenia papierosów i przebywania w pomieszczeniach, gdzie inni ludzie palą papierosy, jak dbać o zdrowie swoje i innych, co to jest czynne i bierne palenie oraz gdzie są najbardziej narażone na dym tytoniowy;
• zorganizowany został kącik informacyjny dla rodziców na temat szkodliwości palenia papierosów;
• na zebraniu rodzice otrzymali ulotki informujące o szkodliwości palenia papierosów w obecności dzieci i wskazówki jak uchronić dziecko przed biernym paleniem;
• został zorganizowany kącik, gdzie zostały wyeksponowane prace plastyczne dzieci : plakaty, rysunki , znaczki "Nie pal przy mnie”
• rodzice otrzymali od dzieci i nauczyciela list, w którym powiadomieni zostali o zakończonych zajęciach z edukacji zdrowotnej.
Swoją wiedzę i umiejętności dzieci zaprezentowały podczas podsumowania projektu ekologicznego „Zielony Dzień w Szkole”. W programie zastosowano następujące metody aktywizujące:
• umożliwiające wchodzenie w rolę – zabawa w pociąg; zabawa w kwiatki; nauka piosenki – piosenka o Dinku;
• kształtujące umiejętności wyszukiwania informacji, analizowania i rozwiązywania problemów – wycieczka – rozpoznawanie różnych źródeł dymu; „burza mózgów” – ustalenie źródeł i przyczyn dymu; „narysuj i napisz” – źródła dymu;
• kształtujące umiejętności właściwego rozumienia i interpretacji terminów i symboli – odszukiwanie tabliczek z zakazem palenia; projektowanie znaczków „Nie pal przy mnie”;
• kształtujące umiejętności komunikowania się, współpracy i odpowiedzialności – praca w małych grupach. W przebiegu zajęć warsztatowych wykorzystywane były metody aktywizujące, których istotą jest umożliwienie dzieciom zaangażowania wszystkich zmysłów i podjęcia różnych form aktywności w procesie zdobywania informacji i kształtowania umiejętności./zdjęcia/
EFEKTY:
· zwiększenie świadomości rodziców na temat znaczenia ich roli w rozwoju
zdrowotnym dzieci, a w szczególności w profilaktyce antytytoniowej,
· zwiększenie umiejętności rodziców w zakresie wspierania dzieci w sytuacjach
społecznych, w których narażone są na ekspozycję dymu tytoniowego,
· wzrosła kompetencja dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, w których
inni palą papierosy.
Małgorzata Strzykalska