• Projekty

          • Projekt Edukacyjny „Emocja”

          •  

            MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „EMOCJA”- MODUŁ  IV EMPATIA 

             

            Uczniowie klasy 1c, 3a, 3b, 3c i 3d zrealizowali moduł 4 „Empatia” z Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „ Emocja”. Celem modułu było podwyższenie poczucia własnej wartości,  zrozumienie co przeżywają inni, kształtowanie szacunku dla siebie i innych osób.  

            Realizacja modułu „ Empatia” rozpoczęła się od wysłuchania opowiadania   „Pluszowy Tygrysek”. Dzieci z opowiadania dowiedziały się co to jest empatia, jakie emocje można odczuwać. Następnie przeszliśmy do zadań twórczych. Na początek rysowaliśmy na kartach pracy emocje, którą odczuwaliśmy w tym dniu. Pracowaliśmy również w grupach w których rysowaliśmy miłego, sympatycznego stworka, Emocjacza. Każdy stworek był inny i otrzymał imię. Dużo radości przyniosła uczniom  zabawa „Jakie to emocje?”, podczas której odgrywając scenki wczuwaliśmy się w emocje innych osób, a także zabawa „Eksperyment”, która polegała na „zarażaniu” innych ziewaniem.  Wykonaliśmy empatyczne okulary. Następnie patrzyliśmy przez okulary na kolegów i koleżanki z klasy i ćwiczyliśmy reakcje empatyczne, o których wcześniej rozmawialiśmy. Na zakończenie modułu 4 „Empatia” każda klasa  stworzyła swój Słoik Wdzięczności, do którego przez kilka dni wrzucaliśmy karteczki za co jesteśmy wdzięczni drugiej osobie. Uzbieraliśmy pełne słoiki kartek wdzięczności . 

            Dzięki tym zajęciom mogliśmy wspólnie przyglądać się naszym zachowaniom i emocjom, a co najważniejsze - patrzeć na świat przez empatyczne okulary. 

            Koordynator D. Sikora 

             

             

            MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „EMOCJA”- MODUŁ  III MOC SŁÓW

            Uczniowie klasy 1c, 3a, 3b, 3c i 3d zrealizowali moduł 3 „Moc Słów” z Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „ Emocja”. Celem modułu było rozwijanie umiejętności funkcjonowania społecznego poprzez rozwój kompetencji komunikacyjnych, życzliwości, wrażliwości na potrzeby innych , poszanowania dla odmienności.

            Realizacja modułu 3 rozpoczęła się od  określenia przez uczniów  na termometrze uczuć swojego samopoczucia oraz od udziału w zabawie „Dla każdego miłe słowo”, podczas której podając sobie woreczek gimnastyczny uczniowie mówili sobie komplementy. Następnie uczniowie wysłuchali „Bajki o ciepłym i puchatym” autorstwa Zofii Aleksandry Żuczkowskiej. Po wysłuchaniu bajki rozmawialiśmy na temat jej treści, rozwiązaliśmy quiz on-line. Wyszukiwaliśmy słów „kolczastych”, które mogą ranić oraz  słów „puchatych”, które są dla nas miłe. Słowa te symbolizowała kolczasta piłeczka oraz kłębek waty. Uczniowie dowiedzieli się, czym są i jaką mają moc „puchate słowa” oraz ile krzywdy mogą wyrządzić drugiej osobie „słowa kolczaste”. Wiele emocji i zaciekawienia wzbudził w dzieciach „worek dobrych słów”, w którym znajdowały się wyrazy o pozytywnym i negatywnym znaczeniu. Miłe słowa zostały umieszczone na tablicy. Stworzyliśmy z serduszek „drzewko dobrych słów”. Każde dziecko napisało na serduszku miłe słowa dla swojej kolegom i koleżankom z klasy. Następnie zostały podarowane osobom, do których były adresowane. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały prace plastyczną próbując namalować „puchate i ciepłe ”. Każda klasa zorganizowała wystawę swoich prac. Zajęcia  były dla uczniów wspaniałą i kreatywną zabawą.

            Koordynator D. Sikora

            MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „EMOCJA”- MODUŁ  II WYOBRAŹNIA 

             

            W naszej szkole realizowany jest Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „ Emocja” uczniowie klasy  1c, 3a, 3c, 3d zrealizowali już 2 moduł projektu pt. „Wyobraźnia”. Celem tego modułu było pobudzenie wyobraźni twórczej, fantazji i kreatywności. Moduł „ Wyobraźnia” był realizowany w każdej klasie przez kilka dni. 

            Nasza przygoda z wyobraźnią rozpoczęła się od określenia w naszych kącikach emocji samopoczucia uczniów na termometrze uczuć. Następnie uczniowie wysłuchali opowiadania Żółty balonik, gdzie dzieci musiały użyć swojej wyobraźni i zmienić zakończenie opowiadania. Powstało mnóstwo pozytywnych i ciekawych zakończeń opowiadania. Kolejnym zadaniem było wykonanie przez dzieci swojego balonik marzeń. Wyobraźnia tutaj zadziałała, baloniki stały się różnymi zwierzątkami, postaciami z bajek, a nawet znanymi piłkarzami.  Nasze balony została zaanimowane dzięki aplikacji Quiver i ożyły.  Obejrzeliśmy wspólnie film Czarownica na miotle”. Dzieci miały za zadanie uruchomić wyobraźnię i podać pomysły kogo by zabrali na swoją miotłę. Świetną zabawą okazało się  magiczne pudełko, które w środku było puste, ale dzieci o tym nie wiedziały. Dzieci miały różne pomysły na to, co mogło się w nim znajdować . Jakże wielkim zaskoczeniem dla dzieci  było to, że pudełko jest puste.   Uczniowie jednak  doszli do wniosku, że każdy ma wyobraźnię i dlatego każdy miał inny pomysł na zawartość pudełka. Wykonywaliśmy mapę myśli, opisywaliśmy czym jest wyobraźnia.  Po czym w  każdej klasie został zorganizowany konkurs na portret wyobraźni. Poznaliśmy również zjawisko elektrostatyczne podczas eksperymentu „Balonowy tapir”, gdzie nauczyciel pociętą bibułkę pocierała o balonik pokazując moc przyciągania. A na koniec była relaksacja i ewaluacja. Podczas realizacji modułu było wiele pozytywnych emocji i wspólnej, wspaniałej zabawy. 

            Koordynator D.Sikora 

             

            Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Emocja”

            Uczniowie klasy 3c oraz klasy 3a, 3d i 1c realizują Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Emocja”.  Celem projektu jest rozbudzanie wiary dzieci we własne możliwości oraz rozwijanie kreatywności dzieci. W październiku 2020 r. zakończyliśmy  realizację zadań z I modułu – Kreatywność. Naszą przygodę z projektem rozpoczęliśmy od zorganizowania w naszych klasach kącika emocji. Na drzwiach sal umieściliśmy plakaty, informujące, iż nasze klasy biorą udział w projekcie.  15 września 2020 r. w „kropkowych” strojach obchodziliśmy „Dzień Kropki”.  Przed rozpoczęciem zajęć zaznaczyliśmy  na termometrze uczuć swoje samopoczucie. Następnie poznaliśmy historię Vasthi, bohaterki bajki „The Dot”.  Dowiedzieliśmy się, co to jest Dzień Kropki. Rozmawialiśmy na temat  swoich talentów, umiejętności. Malowaliśmy w szablonie kropki- małe, duże, kolorowe, fantazyjne. Wysłuchaliśmy opowiadane  I. Gromady pt.:  " Blok rysunkowy". Rozmawialiśmy  o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy, każdy ma jakiś talent, każdy z nas jest mistrzem w jakiejś dziedzinie.  Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Jestem mistrzem w…”. Zorganizowaliśmy wystawę naszych prac.  Przygotowaliśmy plakat ukazujący znaczenie słowa Kreatywność. Rozmawialiśmy na temat niepełnosprawności i empatii. Dowiedzieliśmy się czym jest język migowy. Uczyliśmy się grzecznościowych słów w polskim języku migowym (PJM).   Zajęcia  były dla uczniów nie tylko nauką, ale także wspaniałą , kreatywną zabawą.

             D. Sikora, M. Strzykalska, J. Michalak, M. Lech