• „Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł?”

• 2019/20

Projekt „Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł ?”

/foto/

Uczniowie klasy 2c zakończyli udział w projekcie „Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł”. Organizatorem tego Ogólnopolskiego projektu jest Fundacja Uniwersytet dzieci, która działa już od 13 lat na rzecz pozytywnej zmiany w edukacji.

Najważniejszymi założeniami  projektu była praca metodą pytań i doświadczeń. Ta metoda pozwoliła rozbudzić w dzieciach ciekawość, która wzmagała chęć do poznawania inspirującego świata nauki i odkrywania własnych pasji. Metoda ta rozwijała myślenie naukowe, oparte na stawianiu pytań, planowaniu procesu badawczego i wyciąganiu wniosków z przeprowadzonych badań. Przy użyciu metody pytań i doświadczeń dzieci pracowały metodą projektu według schematu: pomysł - plan - przebieg - wyciąganie wniosków - podsumowanie. Podczas zajęć dzieci rozwijały swoją wyobraźnię i przedsiębiorczość oraz uczyły się pracować w zespole. Najważniejsze jednak było rozbudzanie ich wyobraźni i ciekawości światem nauki.

W ramach projektu uczniowie klasy 2c zrealizowały 8 wybranych scenariuszy tj. „  Jak skutecznie działać w zespole?”, „Jak trenować myślenie?”, „Jak uczyć się na własnych błędach?”, „ Jak wspólnie zapracować na sukces?”, „ Jak zrobić coś dobrego dla innych?”, „Jakie są moje mocne i słabe strony?”, „Dlaczego strach jest nam potrzebny?”, „Dlaczego złość jest nam potrzebna?”. Po realizacji wszystkich scenariuszy klasa otrzymała dyplom potwierdzający udział w projekcie.

Daria Sikora

„Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł?”

/foto/

Uczniowie klasy II d ukończyli realizację  Ogólnopolskiego  Projektu „Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł?”, którego organizatorem jest Fundacja Uniwersytet Dzieci – organizacja non- profit, która od 12 lat działa na rzecz edukacji i popularyzacji nauki.

Celem projektu było: rozwijanie potencjału twórczego i intelektualnego dzieci, aby mogły one w pełni korzystać ze swoich talentów, rozwijanie w uczniach postawy przedsiębiorczości, kształtowanie umiejętności planowania, organizacji, efektywnego działania, rozwijania umiejętności pracy w grupie, współdziałania, współodpowiedzialności, trenowanie myślenia, rozwijanie umiejętności radzenia sobie z emocjami, rozwijanie kompetencji społecznych, takich jak: kreatywność, współpraca oraz empatia.                                                                                                                                                                                                              W ramach projektu zrealizowaliśmy osiem zajęć: „Dlaczego strach jest nam potrzebny?”, „Dlaczego złość jest nam potrzebna?”, „Jak skutecznie działać w zespole?”, „Jakie są moje mocne i słabe strony?”, „Jak uczyć się na własnych błędach?”, „Jak wspólnie zapracować na sukces?”, „Jak zaplanować wycieczkę?”,  „Jak zrobić coś dobrego dla innych?”.  Zajęcia te realizowaliśmy metodą pytań i doświadczeń w praktyce: rozbudzenie ciekawości (interesujące opowiadanie, przedmiot, prezentacja), postawienie zagadnienia- pytania badawczego; podział na zespoły i przygotowanie planu pracy , stawianie przez uczniów hipotezy jako odpowiedzi na pytania badawcze, przeprowadzenie doświadczeń, eksperymentów, działań (sprawdzenie, czy postawiona hipoteza jest prawdziwa czy nie),   wyciąganie wniosków. Po realizacji wszystkich scenariuszy klasa otrzymała dyplom potwierdzający udział w projekcie.

M. Strzykalska