• Projekty

          • Aktywnie Po Zdrowie

          •  

            Uczniowie klasy II b w roku szkolnym 2013/2014 uczestniczą w ogólnopolskim programie AKTYWNIE PO ZDROWIE,którego głównym organizatorem jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Patronat honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

            Obecna edycja nosi nazwę „Zdrowo jem, więcej wiem”, głównym jej celem

            jest uświadomienie wszystkim jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz aktywność ruchowa.

            W realizację programu zaangażowani są nie tylko uczniowie i nauczyciele,

            ale i rodzice , którzy wspierają swe pociechy w realizacji poszczególnych zadań oraz uczestniczą w Forum dla zdrowia. Cały projekt jest podzielony na trzy sezony

            – jesienny, zimowy i wiosenny. Każdy z tych etapów ma temat przewodni i opiera się na podobnej strukturze, której stałymi elementami są: zajęcia lekcyjne, konkursy oraz Forum dla Rodziców.

            Zapraszamy do śledzenia naszych działań. Wychowawczyni J.Michalak

             

             

            VIII. PIRAMIDA ZDROWIA KLASY 2B

            W czerwcu realizowane było ostatnie zadanie z programu „Zdrowo jem, więcej wiem”.

            W czasie zajęć uczniowie zostali zapoznani z Piramidą Zdrowia. Później  pracując w grupach stworzyli własną, bowiem każdy zespół opracował kolejne jej piętro. I tak powstała PIRAMIDA ZDROWIA KLASY 2B, która została wyeksponowana na tablicy w holu szkoły. 

            Sposobem na utrwalenie zasad zdrowego odżywiania było opracowanie gry planszowej, która promowała prawidłowe odżywianie i aktywny tryb życia. Powodzeniem cieszyła się gra planszowa, którą opracował Kuba Nowakowski razem z rodzicami. Grali w nią w czasie przerw nie tylko drugoklasiści, ale uczniowie I i III klasy.  Z grą zapoznały się również dzieci z klasy 0 A.

            J.Michalak

             

            VII.  Sportowy As

             

            Kwiecień to miesiąc, w którym drugoklasiści zmierzyli się z pierwszym zadaniem sezonu wiosennego – zdobyciem  Dyplomu Sportowego Asa. Glównym celem było uświadomienie uczniom wpływu ruchu i ćwiczeń na ogólny rozwój, sylwetkę i zdrowie człowieka. Dzieci musiały wykazać się określonymi umiejętnościami  podczas zajęć ruchowych. Miały do pokonania 5 stacji, przy każdej było do wykonania inne ćwiczenie. Jednym z zadań było wejście na zawieszoną na drabince ławeczkę, przejście po niej do góry, dotknięcie drabinki i zejście po ławeczce w dół na podłogę. Następnie dojście do drugiej zawieszonej ławeczki, wejście po niej na czworaka, dotknięcie drabinki i zjazd po ławce na podłogę.

            Jednym z zadań  konkursowych było wykonanie Orderu Miłośnika Sportu,  natomiast drugim założenie i prowadzenie uprawy ziół w klasowym ogródku ziołowym.

            „Zioła są znane w kuchni od bardzo dawna. Poprawiają smak potraw przygotowywanych z ich

            wykorzystaniem, czasem też nadają im wyjątkowy, niepowtarzalny charakter. Mają także

            udokumentowane działania zdrowotne”.

             Uprawa ziół stała się również okazją do obserwowania wzrostu roślin.

            J.Michalak

             

             

            VI. Zdrowa przekąska

             

            „Czasami między posiłkami mamy ochotę na małe co nie co. Niestety często sięgamy po słodycze lub słone przekąski, które są bardzo kaloryczne, a nie zawierają witamin i składników mineralnych”.

            W marcu uczniowie klasy II b uczestniczyli w zajęciach „Co należy jeść, aby być zdrowym?”. Podczas nich zapoznali się z podstawową zasadą, którą powinniśmy kierować się przy wyborze pożywienia. Ważne jest to, aby pożywienie było urozmaicone i różnorodne. Jeżeli tak się odżywiamy, to nasz organizm otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

            Na  podstawie zdobytych wiadomości  na zajęciach uczniowie przystąpili do kolejnego zadania, które polegało na  wymyśleniu przekąski, która będzie zdrowa i pożywna.  Tym razem z pomocą przyszli rodzice uczniów, którzy zawsze wspierają  swoje pociechy w działaniach prozdrowotnych.

             Gotowe prace przedstawiające przepis wraz z rysunkiem zdrowej przekąski zostały zaprezentowane  w klasie. Po czym złożone zostały w Księgę Zdrowych Przekąsek Klasy II b i wyeksponowane w szkole, aby pozostali uczniowie mogli korzystać z przepisów swoich kolegów i koleżanek, a także wszyscy odwiedzający naszą szkołę. Bowiem wystawa zorganizowana została na dużej tablicy w holu szkoły.

            Księga już niedługo  będzie dostępna w bibliotece szkolnej. /zdjęcia/

            Kolejnym etapem było przygotowanie przez uczniów Zdrowej przekąski w szkole. Każde dziecko samodzielnie przygotowywało na zajęciach sałatkę owocową – trójskładnikową. Potem nastąpiła prezentacja i degustacja. Zadaniem domowym było przygotowanie przekąski w domu dla bliskich.

             

            Oto przepis -Zdrowej przekąski:

            Składniki: banan, obrane jabłko, 10 czerwonych winogron.

            Wykonanie:  Banana pokroić w plasterki, jabłko w kostkę. Winogron przekroić na połówki. Wszystkie składniki  wymieszać. Gotowe. Smacznego!

            J.Michalak

             

            V. Aktywne przerwy

            Jesienią i na wiosnę podczas przerw uczniowie wychodzą na zewnątrz, uczestniczą w grach

            i zabawach na świeżym powietrzu. Kiedy na dworze jest zimno, czas najczęściej spędzamy

            w ciepłych pomieszczeniach. Zima nie powinna być jednak przeszkodą do bycia aktywnym

            fizycznie.

            Zadanie to w kilku etapach realizowali uczniowie klasy II b, którzy uczestniczą w ogólnopolskim programie Aktywnie Po Zdrowie. Na początku  swoje pomysły na ulubione gry i zabawy, które można organizować w szkole skonsultowali z rodzicami. Kolejnym etapem była ich prezentacja w klasie.

            Na końcu odbyła się promocja wybranych zabaw w szkole wśród innych uczniów.  Miała ona miejsce  na II piętrze, a uczestniczyli w niej uczniowie z młodszych klas. Dzieci chętnie bawiły się w popularne zabawy: Figury, Pozy, Lustro, Raz dwa trzy Baba Jaga patrzy. Ulubioną zabawą okazał się Berek kucany. /zdjęcia/

            J.Michalak

             

            IV. Woda -źródło życia i zdrowia !

             /zdjęcia/

            Uczniowie klasy II b w lutym realizowali kolejny etap programu. Uczestniczyli w zajęciach Źródło życia i zdrowia - woda!, w czasie których dowiedzieli się, że woda to najlepszy i najzdrowszy napój dla człowieka. Jest źródłem nie tylko życia, lecz także zdrowia. Gasi pragnienie i dostarcza składniki mineralne m.in. magnez, wapń, sód, jod, które korzystnie oddziałują na nasz organizm.

             Następnym etapem było przygotowanie kampanii na rzecz picia wody w szkole i w domu.  Pracując w grupach uczniowie opracowali postać Wodolubka, która ma zachęcać do picia wody. Wszystkie prace po prezentacji w klasie zostały umieszczone na dużej tablicy w holu szkoły na parterze. Na zakończenie odbyła się degustacja wody, do której zaprosiliśmy osoby dorosłe i uczniów.

            Kolejnym zadaniem  konkursowym, z którym zmierzyli się uczniowie było przygotowanie inscenizacji zachęcającej do jedzenia owoców i warzyw. Przedstawienie „Doktor Zdrówko” zostało zaprezentowane młodszym kolegom.

            W programie uczestniczą rodzice, którzy zostali zapoznani z kolejnym Forum zdrowia – Sztuka picia wody.

            Wychowawczyni: Jadwiga Michalak

             

             

            I Dzień Aktywności

            W ramach  programu Aktywnie Po Zdrowie -„Zdrowo jem, więcej wiem” uczniowie klasy IIb biorą udział w konkursach.

            Jednym z zadań konkursowych było przygotowanie propozycji zabaw na świeżym powietrzu oraz rozpropagowanie ich wśród innych. Dlatego zaprosiliśmy do wspólnej zabawy uczniów z naszej szkoły, głównie z klas 0-III.

            Dzień Aktywności w szkole zorganizowany został w piątek 25 października. Pierwsza tura miała miejsce na dziedzińcu szkolnym na czwartej godzinie lekcyjnej, gdzie bawili się z nami „zerówkowicze”  oraz dzieci z Ia. Duże zainteresowanie wzbudziły zabawy na długiej przerwie, gdyż włączyli się do nich nie tylko uczniowie z klas młodszych. Powodzeniem cieszyły się popularne zabawy „Wiewiórki z dziupli” czy „Gąski, gąski”. Całej akcji przyglądała się pani pedagog J.Rainczuk. /zdjęcia/

             

            II Dobre i złe składniki w pożywieniu

                    Uczniowie klasy II b w listopadzie realizowali kolejne zadanie konkursowe związane z przeprowadzonymi zajęciami na temat Dobrych i złych składników w pożywieniu. Dzieci mogły tym razem liczyć na pomoc dorosłych, gdyż zamysłem twórców programu było pozyskanie rodziców, jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną. Wykonane plakaty prezentowali w klasie, a następnie kolegom i koleżankom a klasy „Oa”.
            Wszystkie prace zostały umieszczne na dużej tablicy w holu szkoły, gdzie mogli obejrzeć je uczniowie oraz wszyscy odwiedzajacy naszą szkołę.

            Bowiem głównym celem jest nie tylko wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych, podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej, ale i upowszechnianie w środowisku.

             

             

            III Gazetka ścienna

             

             „Jak czytać etykiety?”

             

            W grudniu  korzystając z wiadomości przekazanych przez nauczyciela w czasie zajęć oraz własnych twórczych pomysłów, uczniowie IIb opracowali gazetkę ścienną „Jak czytać etykiety?”

            Podczas zajęć ZBIERAMY INFORMACJE NA TEMAT TEGO, CO JEMY , zapoznali się

             z historyjką o Ferro - przybyszu z Turkusowej Planety, którym musieli się zaopiekować

            i wybrać te produkty, które mógł on spożywać. Uczniowie dowiedzieli się skąd można czerpać informacje na temat tego, co znajduje się w naszym pożywieniu, a także  dlaczego ważne jest czytanie informacji zawartych na etykietach umieszczanych na produktach spożywczych.

            Kolejnym etapem było wykonanie gazetek, które później zaprezentowali uczniom z klasy „Ob.” Prace zostały umieszczone na dużej tablicy na II piętrze, gdzie można je było podziwiać. /zdjęcia/

            Wychowawca II b J.Michalak