• Aktualności

        • 30kwi
            • "Nasza mała ojczyzna" 🎨

              Serdeczne gratulacje dla Maksymiliana Szali z klasy 5c, który w XIX Powiatowym Konkursie Plastycznym "Nasza mała ojczyzna" pod hasłem "Moja okolica oczami Picassa" zdobył wyróżnienie prezentując swój talent plastyczny, oryginalność i kreatywność.

              Zwycięstwem Maksa cieszy się cała klasa 5c ponieważ jedną z nagród było drzewko, które Maks zdecydował się posadzić na terenie naszej szkoły. Dziś z samego rana z pomocą pana konserwatora Krzysia, posadziliśmy więc nasze klasowe drzewko. Trzymamy kciuki by wyrosło na silną lipę.

              E. S.

        • 29kwi
            • 📚Dzień Książki 📝

              Jak najlepiej świętować Dzień Książki?

              Wydłużając celebrowanie na cały tydzień, goszcząc autentycznych pisarzy! 

              Nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w spotkanich z poetami, pisarzami i znawcami literatury dzięki patronatowi Biblioteki Pedagogicznej przy wsparciu organizacyjnym i merytorycznym pana dyrektora Sebastiana Węgrzynowskiego. 

              Spotkania z wybitnymi, lokalnymi twórcami, panią Julianną Michorczyk, panią Magdaleną Zarębską oraz panem Sebastaniem Węgrzynowskim, były okazją nie tylko do promocji czytelnictwa, ale i inspiracją do własnej twórczości, rozbudzenia pokładów wrażliwości i uważności.

              Klasa szósta miała przyjemność gościć pana Sebastiana Węgrzynowskiego, doktora literaturoznawstwa oraz doskonałego retoryka, w roli  propagatora sztuki i poezji. Było to spotkanie dedykowane twórczości pani Ireny Prostak, lokalnej poetki, autorki  czterech zbiorów poetyckich: „Smak razowca”, „Głównia”, „Przystań” oraz „Po śladach”, w których porusza wiele ważnych społecznie tematów, jak i maluje słowem melancholijny obraz swojego dzieciństwa. Pan Sebastian przybliżył ocalone od zapomnienia opowieści "o kraju lat dziecinnych", ale i  losy autorki w naszej Trzebnicy, podlewając serca młodych ludzi odrobinką romantyzmu i wrażliwości. 

              Nasza biblioteka otrzymała w darze tomiki: "Przystań" oraz "Po śladach". Zapraszamy do lektury!

              Pani Julianna Michorczyk odwiedziła klasę 4 i 5, by podzielić się swoją wielką pasją do tworzenia wierszy. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z doświadczeniami szkolnymi pani Julianny, które wzbudziły miłość do literatury, procesem twórczym pisarki oraz odsłuchać zarówno wierszy, jak i piosenek z tekstami pani Michorczyk.

              Opowieści i anegdody pełne ciepła i pasji z życia młodej dziewczyny, która potrafiła naraz wypożyczyć 25 książek, wzbudziły podziw i inspirację. Pani Michorczyk zachęcila również młodzież do tworzenia ilustracji, gdyż jedna z jej książek "A jak urosnę" została zilustrowana właśnie przez dzieci i co ciekawe, po zajęciach podeszła do niej uczennica, której praca zdobiła jeden z wierszy. Było to miłe spotkanie autorki i małej ilustratorki po latach.

              Szczególnie przypadła do gustu uczniom piosenka: Trzebnickie jabłuszka, muz. C. Cesarz oraz książeczka "Karuzela z piosenkami".

              Kolejnym świętem w naszej szkole było spotkanie zeróweczki z panią Magdaleną Zarębską, autorką licznych książek zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w  warsztatach:
              Opowiem ci moją bajkę". Jednak nie było to zwyczajne spotkanie. Pani Magdalena przybyła wraz z teatrem Kamishibai, wywowadzącym się z Japonii teatrem obrazkowym ukrytym w małej, drewnianej skrzyneczce.

              Uczniowie poznali nie tylko w oryginalny sposób prezentowaną historię smoka wawelskiego, ale mieli możliwość przekształcać, zmieniać i przeobrażać baśń wedle własnych pomysłów. Pani Magdalena uraczyła nas również talentem aktorskim i za pomocą zaprezentowanych środków pantomimy wskazała uczniom drogę do uruchomienia wyobraźni i przyprowadzenia własnego smoka, improwizacji i wyśmienitej zabawy sztuką.

              Na końcu uczniowie mieli możliwość zapoznać się z bogatym księgozbiorem autorki  opowiadań dla dzieci.

               

              Były to niezwykłe spotkania z ludźmi wielkiego talentu, a każdy z nich podkreślał niezastąpioną rolę czytania książek w rozwoju swojej pasji i kariery pisarskiej.

              Dziękujemy wszystkim prelegentom za poświęcenie swojego czasu i podzielenie się historiami, które są inspiracją dla naszych młodych czytelników! 

              Zapraszamy zatem do biblioteki i szukania wspaniałaych książek, by śladami naszych gości, tworzyć fundament pod realizację marzeń!

               

        • 30kwi
            • Dzień Ziemi 🌎

              Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadomić, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska. Święto naszej planety obchodzone jest 22 kwietnia. Wydarzenie to znane jest także pod nazwą Światowy Dzień Ziemi lub Dzień Ziemi.

              Nasza szkoła, jak co roku włączyła się do obchodów tego ważnego święta. W tym roku Dzień Ziemi odbył się pod hasłem „Planeta kontra tworzywa sztuczne”. Głównym jego celem było propagowanie postaw proekologicznych, budzenie wśród dzieci współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody.

              Dzieci z klas 0 - 3 swoją wiedzę na temat ekologii oraz sposobów dbania o naszą planetę pogłębiały na zajęciach przeprowadzonych przez wychowawców. Każda klasa przygotowała hasło oraz plakaty o tematyce ekologicznej.

              23 kwietnia nastąpiło podsumowanie działań realizowanych w ramach projektu Światowy Dzień Ziemi. Uczniowie wraz z wychowawcami udali się na przemarsz wokół stawów, podczas którego dzieci skandowały przygotowane przez siebie hasła ekologiczne. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę, której refren „Ziemia to wyspa, to wyspa zielona, wśród innych dalekich planet. To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, więc musi być bardzo zadbany” zabrzmiał jako przyrzeczenie dbania o otaczające nas środowisko.

              Serdecznie dziękujemy dzieciom i wychowawcom za zaangażowanie się w realizację tego projektu. M. Strzykalska, D. Sikora, A. Czajka

        • 29kwi
            • 🪶Finał etapu powiatowego Konkursu Ortograficznego „Złote Pióro”

              25 kwietna 2024r. w Szkole Podstawowej w Krynicznie odbył się  Konkurs Ortograficzny dla klas III „Złote Pióro” na etapie powiatowym. Wzięło w nim udział 15 finalistów etapów szkolnych. Naszą szkolę reprezentowały uczennice Laura Jakusek z klasy 3c i Natalia Stępień z klasy 3d. Razem z innymi trzecioklasistami pisały długie i pełne pułapek ortograficznych dyktando pt. „ Cisza przed burzą”. Miło mi poinformować, że uczennica Laura Jakusek zajęła II miejsce w tym trudnym konkursie. Jak widać, Laura z ortografią jest za pan brat. Serdecznie gratulujemy dziewczynom i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                                     Daria Sikora

        • 29kwi
            • Wyniki rekrutacji klasy pierwsze

              Informujemy, że listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych kandydatów do klasy pierwszej w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy w roku szkolnym 2024/2025 zostały zamieszczone w gablocie w przedsionku szkoły. Zapraszamy do zapoznania się z listami.

              Rodzic zakwalifikowanego kandydata potwierdza wolę przyjęcia dziecka do klasy pierwszej w formie pisemnego oświadczenia dostępnego w zakładce REKRUTACJA lub w sekretariacie szkoły.

        • 25kwi
            • 👍Ogromny sukces naszej uczennicy!

              Jeśli chodzi o angielski, Maja jest bezbłędna!

              Dnia 24 kwietnia we Wrocławiu w LO IV odbył się finał IV edycji konkursu Dicto Challenge.

              Etap szkolny organizowany przez nauczycieli p. L.Lechowską i p. A. Rudnicką odbył się w marcu. Do finału zakwalifikowały  się dwie uczennice Maja Krasińska z klasy 8b oraz Karolina Iwanik z klasy 7c.

              We wrocławskim finale Maja zdobyła I miejsce!!!! Jesteśmy bardzo dumni, ponieważ konkurs był bardzo trudny i konkurencja ogromna !

              Opiekun L.Lechowska

        • 23kwi
            • 🌹Święto wszystkich czytelników i bibliofilów 📚

              Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

              Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. Do dziś w stolicy Katalonii, Barcelonie odbywa się święto Św. Jerzego, podczas którego miasta przyozdabiają róże i książki.

              W naszej szkole też świętujemy, goszcząc znamienitych lokalnych artystów, poetów i literaturoznawców, którzy przybliżą nam swoją pasję i miłość do literatury.

              Ciekawostki z świata książki   

              Książkowe rekordy

              Książki fascynują ludzi od stuleci nie tylko z powodu ich ciekawej treści. Wokół literatury istnieje ogromny świat autorów, wydawców, tłumaczy i dotyczących ich ciekawych historii oraz anegdot. Oto porcja interesujących faktów o książkach, o których nie miałeś pojęcia!

              Dążenie do bycia „naj” jest obecne w każdej dziedzinie życia, również w literaturze.

              • Najdroższą książką na świecie  jest Kodeks Leicester Leonarda da Vinci. Jej cena przekracza 30 mln dolarów.
              • Najdroższa polska książka to drugie wydanie O obrotach sfer niebieskich – kosztowało 103 tysiące złotych.
              • Najmniejsza książka świata powstała w Polsce, jest to Alfabet łaciński z 1976 roku o wymiarach 1 x 0,8 mm.
              • Największa książka świata powstała w Denver w Stanach Zjednoczonych. Jej wymiary to 2,74 x 3,07 m i waży 252,6 kilograma.
              • Największy zbiór książek posiada Biblioteka Kongresu w Stanach Zjednoczonych – ponad 113 mln egzemplarzy.
              • Książka sprzedana w największej liczbie egzemplarzy to Biblia. Ponad 2 miliardy i 500 milionów sztuk.
              • Najdłuższa książka świata to pewien chiński słownik wydany w 5020 tomach.

              Czytanie i czytelnicy

              Po drugiej stronie książki znajdujemy się my, czyli czytelnicy. Nasze zwyczaje dotyczące kupowania, wypożyczania i czytania stanowią również ciekawą porcję wiedzy.

              • Statystyczny czytelnik najczęściej traci zainteresowanie książką na 18 stronie.
              • W Polsce najpopularniejszym źródłem pozyskania książki jest pożyczenie od znajomych (34%).
              • 57 % Polaków zakończyła przygodę z literaturą po ukończeniu swojej edukacji.
              • Najbardziej zagorzali czytelnicy mieszkają w Indiach i spędzają z książką ponad 10 godzin tygodniowo.
              • 28 % Polaków przyznaje, że nie ma w domu żadnej książki.
              • 68 % wszystkich sprzedawanych książek jest kupowane przez kobiety.
              • Najwyższy próg czytelnictwa w Europie mają Czechy. Regularnie czyta tam    86 % ludności.
              • Najdłużej przetrzymana książka została oddana po 47 latach do biblioteki w Michigan.

              Źródło: https://www.magazynvip.pl/ciekawe-fakty-o-ksiazkach/

               

        • 23kwi
            • TYDZIEŃ BIBLIJNY

              Od 14 do 20 kwietnia 2024 roku obchodziliśmy XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod patronatem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Hasło tegorocznego Tygodnia Biblijnego brzmiało: „Powołani do Wspólnoty – KOMUNII z Bogiem i bliźnim w Kościele”.

              Nasza szkoła również włączyła się w inicjatywę poznawania Pisma Świętego. Młodsi uczniowie z uwagą słuchali opowieści biblijnych, chętnie śpiewali piosenki i tworzyli liczne prace plastyczne. Starsi uczniowie na podstawie sigli samodzielnie wyszukiwali odpowiednie fragmenty Ewangelii i odczytywali je na forum klasy. Poznali proces powstawania Starego i Nowego Testamentu, gatunki literackie, a także przekłady Biblii. Wspólnemu zgłębianiu Ewangelii towarzyszyły zagadki, rebusy, quizy i krzyżówki rozwiązywane na lekcjach religii.

              Zachęcamy gorąco wszystkich do czytania i zgłębiania Słowa Bożego i poznawania tej niezwykłej Księgi jaką jest Biblia.

              Dominika Surma

        • 22kwi
        • 19kwi
            • Wyniki rekrutacji 2024/2025

              Informujemy, że listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych kandydatów do oddziału rocznego przygotowania przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy w roku szkolnym 2024/2025 zostały zamieszczone w gablocie w przedsionku szkoły. Zapraszamy do zapoznania się z listami.

              Rodzic zakwalifikowanego kandydata potwierdza wolę przyjęcia dziecka do placówki wychowania przedszkolnego w formie pisemnego oświadczenia dostępnego poniżej lub w sekretariacie szkoły do 25 kwietnia 2024 r.

              WZÓR OŚWIADCZENIA WOLI

              Oswiadczenie_woli_zerowka.docx

        • 19kwi
            • Wielki sukces uczennicy klasy 8c Anny Waberskiej !!!

              Ania wzięła udział  w XVIII edycji konkursu na małą formę literacką w języku angielskim „Being … Agatha Christie” organizowanym przez prestiżowe liceum LO 3 we Wrocławiu, dostała się do finału i dnia 17 kwietnia 2024 r odebrała nagrodę za zajęcie III miejsca!!! Warto podkreślić, że wśród wyłonionych do finału prac większość stanowiły prace uczniów wrocławskich liceów, tym bardziej więc cieszy sukces naszej uczennicy.

              Opiekun L. Lechowska

        • 18kwi
            • UNIVERSIADA CHEMICZNA

              Z przyjemnością informujemy - nasza drużyna zakwalifikowała się do udziału w GALI FINAŁOWEJ konkursu UNIVERSIADA CHEMICZNA!

              Etap drugi, konkursu Uniwersiada chemiczna dla młodych naukowców, już za nami. Polegał, na wykonaniu odpowiedniego raportu, na podstawie przeprowadzonych eksperymentów. Dzięki wykonaniu odpowiednich kroków, zaangażowaniu uczestników oraz opiekun, nasza drużyna została zaproszona do etapu III ostatniego, którym jest Gala Finałowa konkursu. 

              Odbędzie się wkrótce - 26 kwietnia, na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczestnicy będą prezentowali, swoje założenia oraz swoje dokonania, na wyznaczonych stanowiskach. Członkowie jury będą oceniać projekty. Otrzymaliśmy informacje, że powyższy konkurs, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pracowników wydziału: profesorów, doktorów, doktorantów. Wyniki konkursu będą połączone z wykładem popularnonaukowym. 

              Jesteśmy bardzo podekscytowani oraz pełni nadziei na przygodę, która pozostanie w naszej pamięci na długo.

              Relacje wkrótce. 

              Uczestnicy konkursu: B. Pracowity, J. Tronina, M. Łukaniec, A. Kołaczek, G. Niziałkowski - Pietrzak wraz z opiekun P.Sierpowską

        • 17kwi
            • Światowy Dzień Zdrowia 2024

              Światowy Dzień Zdrowia 2024

              pod hasłem „Moje zdrowie, moje prawo.”

              Najważniejsza wartość w życiu każdego człowieka to ZDROWIE. Światowy Dzień Zdrowia przypada na 7 kwietnia 2024 r. i jest obchodzony niemalże na całym świecie. Na czele tego święta stoi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Tegorocznym hasłem ustanowionym przez Światową Organizację Zdrowia jest „Moje zdrowie, moje prawo.” Głównym celem przyświecającym Promocji Zdrowia jest promowanie wśród uczniów zdrowego stylu życia i nawyków prozdrowotnych. To wyjątkowa okazja, aby poświęcić trochę czasu na refleksję nad własnym zdrowiem i zaczerpnąć inspiracji do zdrowszego stylu życia. Każdy z nas doskonale wie co powinien jeść , aby być zdrowym, mimo to często sięgamy po produkty, które po prostu nam nie służą. Okazuje się, że to głównie nawyki determinują nasz sposób odżywiania. Należy dotrzeć do najmłodszych uczniów z informacjami, wskazówkami, dobrymi radami i praktykami jak owe prawidłowe nawyki żywieniowe ukształtować.

              Dlatego też w naszej szkole w miesiącu KWIETNIU w ramach Światowego Dnia Zdrowia pod przewodnim tematem „Moje zdrowie, moje prawo” podejmujemy różnego rodzaju działania, inicjatywy, akcje mające na celu promowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

              Każda klasa może celebrować Światowy Dzień Zdrowia na swój sposób i we własnym zakresie - w końcu to my sami musimy zadbać o własne zdrowie.

              To wydarzenie cyklicznie organizowane przez naszą szkołę ma na celu zachęcenie uczniów do aktywności i zdrowego stylu życia. Mamy nadzieję, że przeprowadzone działania zachęcą dzieci do prowadzenia zdrowego trybu życia, co pozwoli im cieszyć się dobrą formą przez długie lata. Pamiętajmy, że każdy z nas musi dbać o swoje zdrowie, bo zdrowie jest wartością nadrzędną.

              Koordynatorzy: Jolanta Rainczuk,Małgorzata Strzykalska, Małgorzata Janicka- Gałka.

        • 15kwi
            • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 📚

              Co ma wspólnego kość pawiana, węzły na sznurkach, hieroglify oraz runy?

              Tego mogliśmy się dowiedzieć podczas interaktywnych warsztatów, pt.: „Historia książek, pisma i druku” zorganizowanych przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Trzebnicy. Była to żywa lekcja historii książki, pisma i druku zorganizowana z okazji  Dnia Książki dla Dzieci (2 kwietnia) oraz Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia).

              Wystawa pozwoliła najmłodszym odkrywcom na  na sprawdzenie, jak pisało się na glinianych tabliczkach i jak uczą się „pisać” niewidome dzieci używające alfabetu Braille`a. Sięgnęliśmy w przeszłość odcyfrowując runy i hieroglify. Zaglądaliśmy do książek pop-up, harmonijkowych i książek-kolibrów. Dzieci zwiedziły bibliotekę poznając zasady korzystania z księgozbioru, zaś w ostatniej części spotkania odbył się rambit książkowy, w którym konkurencje wiedzowe przeplatały się ze sportowymi.

              Serdecznie dziękujemy Paniom, Ani i Anicie, za zorganizowanie tak fascynującej lekcji, podziwiamy ogrom wiedzy, organizację oraz pomysłowość. 

              Zbiory Miejskiej i Gminnej Biblioteki  Publicznej w Trzebnicy są imponujące, na pewno każdy znajdzie tam dla siebie ciekawą lekturę. 

              Zapraszamy do ponownego odwiedzenia biblioteki i tym razem powrotu z książką do domu!

               

              Poniżej zamieszczamy wybrane oryginalne eksponaty omawiane podczas lekcji, tj.

              1. Kość z Ishango - nakości są trzy wyraźnie odróżniające się i pogrupowane rzędy nacięć. Może to oznaczać, że służyła do zapisu systemu liczbowego.

              2. Kipu - forma trójwymiarowego zapisu stosowana przez Indian prekolumbijskiej Ameryki Południowej. Nazywane „pismem węzełkowym”, ze względu na swoją formę: zbiór wykonanych z bawełny lub włosia lamy i alpaki kolorowych sznurków z supełkami.

              3. Pismo klinowe -  jedna z najstarszych na świecie odmian pisma, powstała na Bliskim Wschodzie, stworzona najprawdopodobniej przez Sumerów ok. 3500 lat p.n.e. Nazwa pochodzi od kształtu znaków odciskanych na glinianych tabliczkach za pomocą kawałka trzciny.

              4. Hieroglify - "święte znaki", słowa hieroglif, piktogram i glif odnoszą się do starożytnego pisma obrazkowego. Słowo hieroglif składa się z dwóch starożytnych greckich słów: hieros (święty) + glyphe (rzeźba), które opisują starożytne święte pismo Egipcjan. Egipcjanie jednak nie byli jedynymi ludźmi, którzy używali hieroglifów; zostały włączone do rzeźb w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej oraz na obszarze znanym obecnie jako Turcja.

              5. Skryptorium - średniowieczna nazwa pulpitu do pisania i czytania oraz całości warsztatu pisarskiego. W klasztorach skryptoriami nazywano pomieszczenia, w których przepisywano ręcznie księgi. Zakonników zajmujących się rękopiśmiennictwem nazywano skryptorami lub skrybami. Z czasem powstały dzięki nim takie specjalizacje jak kaligrafia i iluminacja.

        • 15kwi
        • 15kwi
            • Zwycięzcy IV Powiatowego Konkursu „Dookoła świata”🌍

              10 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 w Trzebnicy odbył się IV Powiatowy Konkurs „Dookoła świata” dla uczniów klas drugich. Naszą szkołę w konkursie reprezentowała drużyna składająca się z dwóch uczniów : Marii Piróg i Huberta Pawlika z kl. 2c. Zadania konkursowe składały się z czterech części:

              1.pracy z mapką,

              2.rozwiązywania zadań matematycznych z zakresu obliczeń pieniężnych, zegarowych oraz wykorzystywania informacji zawartych w tabeli,

              3. wyzwań dla umysłu, czyli obserwowania przez 10 sekund ilustracji na temat danego kraju, rozwiązania testu dotyczącego zapamiętanych informacji oraz napisania w jak najkrótszym,

              4. dyktanda bieganego zawierającego nazwy geograficzne.

              Z ogromna radością informujemy, iż Marysia i Hubert zajęli I miejsce i zostali tegorocznymi zwycięzcami IV Powiatowego Konkursu „Dookoła świata” dla uczniów klas drugich.

              Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

              Jolanta Szymczyk

        • 15kwi
            • III Dolnośląski Konkurs - Geniusz Językowy

              Jeszcze w pierwszym półroczu uczniowie naszej szkoły brali udział w szkolnym etapie III Dolnośląskiego Konkursu Geniusz Językowy w dwóch kategoriach:dla uczniów klas 4-6 „Little Linguistic Genius” oraz dla klas 7-8 „Great Linguistic Genius”. Dwoje naszych uczniów Adam Pióro z kl. 6b oraz Lena Krzemianowska z kl. 8c zakwalifikowali się do półfinału. Rozstrzygający etap miał miejsce w Sycowie w Szkole Podstawowej nr 2 i ogromne gratulacje,ponieważ i Lena i Adam zakwalifikowali się do ścisłego finału i znaleźli się w piątce najlepszych z języka angielskiego na szczeblu województwa dolnośląskiego. Wielkie Gratulacje !!!!

        • 12kwi
            • Szkolny etap Konkursu Dicto Challenge

              W marcu 2024 odbył się szkolny etap Konkursu Dicto Challenge organizowanego przez Liceum Ogólnokształcące nr IV im. Stefana Żeromskiego we Wrocławiu oraz Wydawnictwo Macmillan. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zapisać w języku angielskim wysłuchany trzykrotnie fragment tekstu. W konkursie wzięło udział 12 uczniów klas VII i VIII. Dwie uczennice: Karolina Iwanik uczennica klasy 7c oraz Maja Krasińska uczennica klasy 8b uzyskały ilość punktów dajacą kwalifikacje do ścisłego finału, który odbędzie się w drugiej połowie kwietnia we Wrocławiu! Gratulujemy! Opiekunowie Lucyna Lechowska i Agnieszka Rudnicka

        • 09kwi
            • 19. ROCZNICA ŚMIERCI ŚW. JANA PAWŁA II

              We wtorek 2 kwietnia 2024 roku obchodziliśmy 19. rocznicę śmierci Papieża - św. Jana Pawła II - wielkiego Polaka, kapłana i człowieka. Z tej okazji uczniowie uczęszczający na lekcje religii z klas 0b, 0c, 1a, 4d wzięli udział w specjalnej katechezie poświęconej św. Janowi Pawłowi II. Uczniowie poznali życie Papieża, myśli i przesłania, które kierował do dzieci i młodzieży. Pięknym dopełnieniem zajęć był śpiew ulubionej pieśni Papieża - "Barki".

              Uczniowie otrzymali pamiątkowe obrazki z wizerunkiem św. Jana Pawła II.

        • 08kwi
            • "Malowanie jest muzyką dla oczu a wyciszeniem dla umysłu.. "

              Wycieczki szkolne stanowią bogate źródło przeżyć uczestników, a także przywołują chęć aktywnego działania. Należą one do najbardziej lubianych przez dzieci form organizacyjnych procesu dydaktyczno - wychowawczego. Uważane są za podstawowe elementy kształcenia w procesie nauczania.

              Wyjazdy szkolne są przede wszystkim interesujacymi zajęciami oraz sposobem wprowadzania, pogłębiania i rozszerzania realizowanych treści kształcenia.

              Wszystkie te wymienione powyżej funkcje spełnił wyjazd klasy 4c oraz 5a, który odbył się 3 kwietnia br. do studia malowania farbami -

              "Pigcasso" we Wrocławiu.

              Miał on charakter edukacyjno - rozrywkowy, podczas, którego dzieci zaspakajały swoje potrzeby wyrażania emocji i odczuwania przyjemności.

              Podczas pobytu w studiu, dzieci uczestniczyły w sesji "fluo", polegającej na malowaniu farbami fluorescencyjnymi, które świeciły różnymi kolorami w zaciemionym pomieszczeniu. Dzieci malowały po wszystkim i jak chciały: po podłodze, ścianach, płótnie, po ochronnych ubraniach, które miały na sobie.

              Podczas tej zabawy wychowawczynie - p. Lucyna, p. Ilona oraz p. Marta mogły zaobserwować umiejętności sensoryczne wraz z elementami arteterapii u wszystich swoich podopiecznych . Podczas zabawy twórcom towarzyszyła muzyka, która spełniała rolę terapeutyczną.

              Uczniowie doznali niezapomnianych wrażeń oraz mieli możliwość pogłębić doświadczenia artystyczne, które ważne są dla każdego bez względu na wiek i umiejętności!

              Oprócz zajęć w studiu malarskim dzieci zwiedziły najstarsze zakątki stolicy Dolnego Śląska, Stare Jatki - pomnik zwierząt "ku Czci Zwierząt Rzeźnych”, historyczną Halę Targową, dawne więzienie. Uczniowie poszukiwali również wrocławskich krasnali.

              Wycieczka bardzo wszystkim się podobała. Nie tylko wzbogaciła wiedzę artystyczną, dostarczyła wiele niezapomnianych wrażen , ale przede wszystkim sprawiła, że "świat zamigotał tysiącem barw".

              Organizatorzy wycieczki: Marta Przybylska, Lucyna Lechowska, Ilona Rudkiewicz