• Aktualności

        • 24cze
          • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/22
            • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/22

              24.06.2022r.

               

              • klasy 0-IV   godz. 08.30 (Gminna Hala Widowiskowo-Sportowa)
              • klasy V-VII  godz. 10.30 (Gminna Hala Widowiskowo-Sportowa)
              • Po apelu spotkanie z wychowawcami w wyznaczonych salach:

              kl. 0-3  –     w swoich salach

               

              4a- 012             5a- 106                6a- 109                 7a- 101

              4b- 013             5b- 107                6b- 014                7b- 101a

              4c- 015             5c- 108                6c- 015                 7c- 103

              4d- 105                                                                      7d- 104

                                                                                                 7e- 105

                       Świetlica pracuje wg tygodniowego grafiku

        • 23cze
          • Projekt „Skąd się biorą produkty ekologiczne”
            • Projekt „Skąd się biorą produkty ekologiczne”

                          W roku szkolnym 2021/2022 wszystkie klasy 0 brały udział w projekcie Państwowej Inspekcji Sanitarnej pt. „Skąd się biorą produkty ekologiczne”. Od września najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 poznawali zasady zdrowego żywienia, słuchali opowiadań i bajek, rozwiązywali zagadki, przygotowywali prace plastyczne, śpiewali piosenki, oglądali filmy edukacyjne, doskonalili umiejętność prawidłowego mycia rąk. Dzieci z wszystkich klas 0 poznawały zasady ekologicznej hodowli zwierząt i uprawy roślin. Samodzielnie uprawiały rośliny – szczypior, rzeżuchę, fasolkę, kwiaty. Uczniowie brali udział w „Dniu Zdrowia”, zdobywali wiedzę o zasadach zdrowego jedzenia i wdrażali ją podczas posiłków w szkole. Dowiedzieli się także jak ważne są pszczoły, jak należy o nie dbać i skąd się bierze ekologiczny miód. Dzieci rozwijały sprawność ruchową podczas rytmiki, zajęć w sali oraz zabaw i spacerów na świeżym powietrzu. Grupa 0a, poznając kolejne litery, przygotowała w ciągu roku roku szkolnego klasowy alfabet zdrowia.

                          Dzieci wiedzę i umiejętności zdobywały także podczas wycieczek. W grudniu 2021 roku uczniowie z grupy 0a byli na wycieczce w proekologicznym gospodarstwie rybackim, gdzie poznali różne gatunki ryb i sposób ich hodowli. 22 czerwca 2022 roku klasa 0a wybrała się na wycieczkę do młyna. Dzieci zwiedzały młyn, poznały proces powstawania mąki oraz podczas warsztatów samodzielnie przygotowały podpłomyki. 1 czerwca 2022 roku wszystkie klasy 0 na wycieczce z okazji Dnia Dziecka miały możliwość poznać różnego rodzaju zioła i przyprawy.

                          Różnorodność wykorzystanych podczas projektu form i metod pracy sprawiła, iż uczniowie chętnie włączali się w działania z nim związane.  Podczas realizacji projektu propagowano zdrowy styl życia, a zajęcia planowane były w taki sposób, aby dzieci mogły jak najpełniej korzystać ze zdobytej wiedzy.

              Opracowała

              Maria Czajkowska

        • 23cze
          • Ogólnopolskie Igrzyska Skrzypcowe w Zbąszyniu
            • Ogólnopolskie Igrzyska Skrzypcowe w Zbąszyniu

              Dnia 04.06.22r odbyły się Ogólnopolskie Igrzyska Skrzypcowe w Zbąszyniu organizowane pod patronatem Stowarzyszenia prof. Jadwigi Kaliszewskiej. Laura Trzęsowska z klasy 6B zwyciężyła otrzymując I miejsce w swojej grupie wiekowej prezentując swoje umiejętności przed jury złożonym z wybitnych polskich skrzypków. Laura kocha muzykę i publiczność, jak sama mówi „scena, to jej żywioł”. Wykonuje dzieła muzyki klasycznej. W wolnych chwilach komponuje.
              Serdecznie gratulujemy Laurze zaszczytnego miejsca i życzymy dalszych sukcesów.

        • 21cze
          • Ważne informacje!
            • Ważne informacje!

                Bieżące informacje dotyczące ostatnich dni roku szkolnego 2021/2022

              22.06. środa - Listy gratulacyjne dla kl. 3-7, godz. 17:00, na dziedzińcu naszej Szkoły;

              23.06. czwartek - Dzień z wychowawcą,

              kl. 1-3 do godz. 11:30,

              kl. 4-8 do godz. 12:35;

              Zakończenie roku szkolnego dla kl. 8, godz. 17:00, w hali widowiskowo- sportowej

              24.06. piątek - Zakończenie roku szkolnego dla kl. 0-7 (II tury) w hali widowiskowo-sportowej:

              kl. 0-4 apel o godz. 8:30,

              kl. 5-7 apel o godz. 10:30 

              odbiór świadectw kl. 8

        • 22cze
          • „Bezpieczne wakacje”   spotkanie edukacyjno – profilaktyczne  z funkcjonariuszami Policji
            • „Bezpieczne wakacje”  spotkanie edukacyjno – profilaktyczne z funkcjonariuszami Policji

              https://view.genial.ly/62b75d00fe601e00116eef3e/video-presentation-bezpieczne-wakacje-marta-przybylska

                              WAKACJE  to czas relaksu, rodzinnych wypraw, zabawy i wspaniałych wrażeń. Jednak korzystając z czasu wolnego nie wolno zapominać o własnym bezpieczeństwie. Każdy z nas musi zwracać uwagę na zagrożenia, które mogą się przydarzyć podczas wakacji. Chcielibyśmy we wrześniu spotkać się radośni, wypoczęci, gotowi podzielić się tylko dobrymi wspomnieniami z wakacji.

                       Dnia 20 czerwca 2022 r. w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne wakacje” uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu  z funkcjonariuszami  Policji  Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Nieletnich: p. Adrianem  Zalewskim i p. Danielem  Wierzbickim . W trakcie zajęć profilaktycznych uczniowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie zachowywać się podczas zbliżającego się wakacyjnego wypoczynku. Uczniowie  przypomnieli sobie podstawowe zasady ruchu drogowego , jak bezpiecznie poruszać się po drodze oraz  konieczności  noszenia odblasków.           Podczas spotkania p. Daniel Wierzbicki ostrzegał dzieci przed zagrożeniami, wynikającymi z nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa z jakimi  mogą się spotkać  podczas kąpieli w akwenach wodnych, jeziorach, morzu i innych miejscach na świeżym powietrzu. Funkcjonariusz zwrócili szczególną uwagę na wzmożoną czujność w stosunku do osób nieznajomych oraz na szczególny obowiązek opiekowania się domowymi zwierzętami podczas upałów. Uczniowie  poszerzyli  i utrwalili swoją wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa oraz  przypomnieli sobie udzielanie piewszej pomocy przedmedycznej a także jak należy zachować się w sytuacjach  nieprzewidzianych i  trudnych napotkanych w czasie wakacji.

                          Dla całej społeczności szkolnej w holu  korytarza przygotowano także  gazetkę  tematyczną pt."Bezpieczne wakacje", a na stronie internetowej szkoły umieszczono specjalnie  przygotowaną prezentacje multimedialną na temat  zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku letniego .

                      

              Życzymy WSZYSTKIM UCZNIOM  udanych i bezpiecznych WAKACJI !!!

                                     

              Koordynatorzy: Jolanta Rainczuk, Marta Przybylska

              ​​​​​​​

               

        • 22cze
          • Projekt „Kalendarz” w grupie 0a
            • Projekt „Kalendarz” w grupie 0a

                          W roku szkolnym 2021/2022 najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z grupy 0a uczestniczyli w klasowym projekcie „Kalendarz”.

                          W każdym miesiącu dzieci ozdabiały kartę kalendarza, rysowały ilustracje związane z danym okresem roku, rozwijając w ten sposób umiejętność kojarzenia zjawisk naturalnych z odpowiadającą im porą. Przygotowując rysunki do dni świątecznych czy ważnych wydarzeń, poznawały tradycje i zwyczaje z nimi związane. W poszczególnych miesiącach uczniowie zaznaczali w kalendarzu swoje urodziny. W dniu urodzin w grupie odbywało się wspólne świętowanie, składanie życzeń i przygotowanie książeczki z laurkami. Na początku każdego miesiąca dzieci czytały wierszyk związany z tym okresem. Uczniowie poznawali także przysłowia, dotyczące miesięcy lub pór roku. Wspólnie omawialiśmy czekające nas wydarzenia. Rano dzieci wskazywały w kalendarzu dany dzień, doskonaląc umiejętność posługiwania się nazwami dni tygodnia oraz określeniami wczoraj, dziś, jutro, pojutrze. Nauce dni tygodnia, miesięcy, pór roku oraz poznawaniu tradycji i zwyczajów towarzyszyły zabawy ruchowe, muzyczne i parateatralne, filmy edukacyjne, piosenki, teksty literackie etc.

                          Uczniowie zaangażowali się w projekt, każdego dnia korzystali z kalendarza i terminowo realizowali zaplanowane działania. Dzieci wykazywały się pomysłowością i kreatywnością, chętnie ozdabiały karty na kolejne miesiące oraz wklejały zdjęcia z ważnych wydarzeń klasowych. 

                          Wiedza i umiejętności zdobyte podczas realizacji projektu „Kalendarz” będą przydatne na kolejnych etapach edukacji, ale przede wszystkim w codziennym życiu.

              Maria Czajkowska

        • 22cze
          • Projekt prozdrowotny „ DBAM O ZDROWIE" dla klas I
            • Projekt prozdrowotny „ DBAM O ZDROWIE" dla klas I

              14 czerwca 2022r. został zrealizowany projekt prozdrowotny dla klas pierwszych pod hasłem „DBAM O ZDROWIE". Celem projektu było kształtowanie nawyków zdrowego stylu życia wśród dzieci, kształtowanie zmiany postaw i zachowań związanych z prawidłowym żywieniem, odpowiednią jakością zdrowotną żywności i aktywnością fizyczną. Podczas projektu zadaniem każdej klasy pierwszej było ułożenie hasła z rozsypanki wyrazowej oraz odnalezienie do swojego hasła pasujących rysunków. Uczniowie rozwiązywali zagadki o zdrowiu, odpowiadali na pytania z zakresu zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, higieny osobistej. Była zabawa ruchowa oraz wykrzykiwanie swoich haseł. Za każde prawidłowe wykonanie zadania klasa otrzymywała punkt w postaci jabłuszka. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami oraz umiejętnością współpracy w grupie. Za udział w projekcie każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom.

               

                                                            Koordynatorki  J. Michalak, D. Sikora

        • 22cze
          • Wojewódzki konkurs plastyczny „Bezpiecznie w Kolejkowie”- wręczenie nagród
            • Wojewódzki konkurs plastyczny „Bezpiecznie w Kolejkowie”- wręczenie nagród

              14 czerwca 2022r. w Kolejkowie we Wrocławiu odbyło się uroczyste wręczenia nagród zwycięzcom wojewódzkiego konkursu plastycznego „ Bezpiecznie w Kolejkowie”. Konkurs został zorganizowany przez Komendę Wojewódzką Policji i Kolejkowo we Wrocławiu.
              Do Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wpłynęło ponad 500 prac. Głównym kryterium jakim kierowało się jury była pomysłowość, przekaz dzieła, inwencja twórcza oraz zgodność tematyki z zadaniem konkursowym. Z ogromną radością informujemy, iż uczennica naszej szkoły z klasy 3c Yeva Kostiv znalazła się wśród
              5 zwycięzców. Oto krótka fotograficzna i filmowa relacja z wręczenia nagród.

              Yeve gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.

              Jolanta Szymczyk

        • 22cze
          • Sprawozdanie z realizacji  programu UPRIGHT  w roku szkolnym 2021/2022
            • Sprawozdanie z realizacji  programu UPRIGHT w roku szkolnym 2021/2022

                             PROGRAM UPRIGHT jest to powszechny, profilaktyczny PROGRAM globalnej interwencji. Program Promocji Zdrowia Psychicznego. Jest on rekomendowany przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego i koordynowany przez specjalistów z Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy Dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu.

              Szkolni Koordynatorzy programu Upright:

              1. Jolanta Rainczuk pedagog
              2. Joanna Kuczma logopeda
              3. Joanna Sztyma bibliotekarz
              4. Celina Pietroń nauczyciel wspomagający
              5. Małgorzata Merczyńska nauczyciel techniki
              6. Elżbieta Śliwiak nauczyciel wychowania fizycznego
              7. Jowita Jezioro – Wolska nauczyciel plastyki

              W  propramie uczestniczyli Uczniowie  klas VI a,b,c – 70 uczniów

              Czas trwania: 2 lata - rok szkolny 2021/2022 oraz 2022/2023

              Cel główny: Problematyka zdrowia psychicznego nastolatków. Promowanie dobrostanu psychicznego, zapobieganie przyszłym zaburzeniom  psychicznym i emocjonalnym oraz  zwiększenie odporności psychicznej u dzieci i młodzieży.

              Uzyskane efekty:

              • zapoznanie uczniów z podstawami programu Upright,
              • zwrócenie uwagi uczniów i ich rodziców na potrzebę rozwijania odporności psychicznej nastolatków,
              • opracowanie przez koordynatorów strategii wdrażania programu w naszej placówce.

              Wykorzystane środki dydaktyczne: podręcznik Upright „Dobrostan dla Nas”, film edukacyjny  o programie Upright, filmy o Uważności ( nagrania audio dostępne w linkach YouTube), 5 filmów o emocjach w oparciu o film "W głowie się nie mieści",  fragmenty propozycji filmów do obejrzenia, plakaty, rysunki, linki do nagrań audio/wideo, slajdy dostępne na stronie internetowej Upright oraz inne materiały edukacyjne .

              Wykorzystane metody: wykład, dyskusja w grupie, odgrywanie ról, burza mózgów, kreatywne pisanie, reflekcje, metoda ćwiczeniowa, quizy, tabele zawierające konkretne rezultaty treningu, dylematy do przedyskutowania, historie do dyskusji, ćwiczenie uważności , ćwiczenia utrwalające, prace domowa;

              Form pracy: forma zbiorowa, praca w grupach, indywidualna.

              Opis działania:

                          Program Upright został wdrożony w klasach VI a,b,c  od styczna do czerwca 2022 r.  na podstawie Podręcznika dla nauczycieli „Dobrostan dla Nas”.  Dla rodziców został udostępniony podręcznik ”Dobrostan dla Rodzin” dostępny bezpłatnie na  platformie  internetowej.

                          Szkolni koordynatorzy w każdej  klasie: VI a,b,c przeprowadzili  po 3 zajęcia w  miesiącu – razem 9 zajęć w kl. VI  w miesiącu. Reasumując: 3 sesje w  styczniu, 3 w lutym, 3 w marcu, 3 w kwietniu, 3 w maju, 3 w czerwcu w klasie VI a, VI b, VI c. Program składał się z 4 sekcji/komponentów:uważność, radzenie sobie, skuteczność, uczenie się kompetencji społeczno- emocjonalnych. W sumie uczestnicy przyswoili  14 umiejętności /sesji poświęconych  treningowi umiejętności oraz 3 sesje dodatkowe zgodne z adaptacją regionalną ( dostosowane do potrzeb danej klasy). Ogółem zrealizowano w każdej klasie 18 sesji /lekcji trwające 45 min .

                          Podczas realizacji programu stworzono na stronie internetowej szkoły zakładkę "Program Upright", gdzie zamieszczano ogólne informacje o programie,prezentacje multimedialne, zdjęcia z przeprowadzonych zajęć, plakaty, prace plastyczne oraz tabele dla uczniów. Ponadto na platformie intenetowej Teams założono zespół koordynatorów programu Upright gdzie zamieszczano różne informacje, pliki, prezentacje, scenariusze, konspekty, podręcznik, czy filmy edukacyjne.

                          W szkole  przygotowano gazetkę  informacyjną   dotyczącą podstawowych założeń i realizacji programu Upright oraz gazetkę tematyczną pt.:"Odporność emocjonalna".      Przeprowadzono w klasach VI warsztaty pt. "Odporność emocjonalna- nauka odzyskiwania równowagi po niepowodzeniach" .Każda klasa  podczas zajęć profilaktycznych stworzyła listę Dobrego Nastroju , która została powieszona w holu korytarza, aby uczniowie i nauczyciele mogli wpisać własne propozycje: dobrych emocji, mówienia do siebie we właściwy sposób oraz rzeczy, które wprowadzają nas w dobry nastrój. Kolorowa i pomysłowo  przygotowana wystawa dobrych emocji stanowiła dobrą receptę na poprawę nastroju każdego ucznia, nauczyciela, pracownika Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy. Sprawozdanie i zdjęcia z zajęć  zamieszczono na stronie internetowej szkoły oraz w gazecie Panorama Trzebnicka.

                           Szkolni koordynatorzy podczas zajęć z uczniami wykazywali się dużą kreatywnością i zaangażowaniem w przygotowaniu się do  zajęć profilaktycznych dostosowując je do potrzeb i możliwości uczniów i rozwijając bądź wzmacniając ich odporność  psychiczną na co dzień.  Podczas zajęć profilaktycznych uczniowie przygotowywali  prace plastyczne oraz plakaty przedstawiające sposoby radzenia sobie z emocjami i stresem.

                          Na zakończenie realizacji programu Upright  przygotowano gazetkę tematyczną  składającą się z  4 głównych elementów :uważność, radzenie sobie, skuteczność, uczenie się kompetencji społeczno- emocjonalnych, a także zorganizowano w szkole dla uczniów klas VI   seans filmowy pt. "W głowie się nie mieści" . Film poruszał  tematy najistotniejsze z punktu widzenia zdrowia psychicznego i jakości naszego życia. "W głowie się nie mieści" to niezwykła przygoda wędrówki przez umysł dorastającej dziewczynki, a tym samym ciekawa lekcja o emocjach i o tym, co i jak na nas wpływa. Film ten miał  za zadanie pokazać uczniom, jak wielki wpływ na nasze życie mają targające nami emocje: Radość, Smutek, Strach, Gniew, Odraza. Udawadnia on też, że każda z nich jest nam w życiu potrzebna. Dzięki pomysłom, humorowi, inteligentnym dialogom i przede wszystkim emocjom, udało się z tej nieco ponad półtoragodzinnej animacji stworzyć niezwykły kurs psychologii w pigułce, który w ciekawy sposób podsumował nasze zajęcia. 

                          W ciągu II semestru odbywały się także  regularne spotkania  koordynatorów szkolnych w celu omówienia harmonogramu zajęć, przygotowaniu scenariuszy  i omówieniu spostrzeżeń i wniosków z realizacji zajęć z uczniami.  Poza tym szkolni koordynatorzy  programu Upright od stycznia  do czerwca uczestniczyli  w cyklicznych ( 1 raz w miesiącu) spotkaniach  superwizyjnych  online  z zespołem Upright p. Piotrem Czyż.

                          W przyszłym roku szkolnym program Upright będzie realizowany wśród  uczniów klas VII a,b,c na podstawie podręcznika "Dobrostan dla Wszystkich". Składa się on z aktywności opracowanych po to, aby poszerzyć ćwiczenia odporności psychicznej organizowane podczas lekcji tak, aby mogła brać w nim udział cała społeczność szkolna. Program dobrostan dla wszystkich składać się będzie z 4 modułów ćwiczeń otwartych promujących odporność w środowisku szkolnym i kulturę odporności psychicznej w szkole.

              Wnioski:

              W toku prowadzonych działań uwidacznia się potrzeba dokonywania zmany strategii narzuconej przez zewnętrznych specjalistów i dostosowywanie jej do bieżącego  funkcjonowania naszej szkoły, specyfiki danego zespołu klasowego oraz możliwości realizacyjnych zespołu nauczycielskiego.

              Spotkania superwizyjne dają poczucie wsparcia, jednak nie wnoszą pomocy merytorycznej specjalistów zewnętrznych do realizacji programu. Ważne jest więc podtrzymanie efektywnej współpracy zespołu koordynatorów programu w ramach naszej placówki.

              Doświadczenia zdobyte podczas realizacji programu oraz scenariusze opracowane w toku przygotowania do konkretnych lekcji stanowią dobre zaplecze do pracy wychowawczej z uczniami innych klas.

                                                                                                                          

              Koordynatorzy programu Upright :

              Jolanta Rainczuk

              Joanna Kuczma

              Joanna Sztyma

              Małgorzata Merczyńska

              Celina Pietroń

              Elżbieta Śliwiak

              Jowita Jezioro – Wolska

        • 20cze
          • Szkolna akcja zbiórki karmy dla schroniska dobiegła końca.
            • Szkolna akcja zbiórki karmy dla schroniska dobiegła końca.

              W dniach od 6 do 13 czerwca w szkole organizowana była zbiórka karmy dla zwierzą przebywających w schronisku- Prusickie Serce dla Zwierząt. Pomysłodawczynią i główną organizatorką akcji we współpracy z SKW była uczennica klasy 7e Joanna Opałka. Asia całą akcję przygotowała bardzo profesjonalnie. Własnoręcznie wykonała plakaty, wraz z koleżankami z klasy poinformowała uczniów o swoich działaniach, promowała i zachęcała wszystkich do wcięcia udziału w akcji. Wszystkie te działania przyniosły zamierzony efekt, bo zbiórka cieszyła się dużym zainteresowaniem. Asia ma ogromne serce dla zwierząt i bardzo zależało jej na przeprowadzeniu zbiórki w naszej szkole. Wraz z mamą jest wolontariuszką w fundacji Prusickie Serce dla Zwierząt. To właśnie tam poświęcając swój prywatny czas, nieodpłatnie pomaga w opiece nad bezdomnymi, porzuconymi i niejednokrotnie skrzywdzonymi przez człowieka zwierzętami. Uczennica nie tylko zajmuję się wyprowadzaniem psów na spacery czy sprzątaniem kojców, ale aktywnie promuje działania organizacji, a także aktywnie poszukuje nowych domów dla porzuconych zwierząt. Jej postawa zdecydowanie warta jest naśladowania.

              W imieniu Asi i podopiecznych fundacji Prusickie Serce dla Zwierząt dziękujemy wszystkim tym uczniom i ich rodzicom, którzy włączyli się do akacji. Dziękujemy za okazane serce.

              Małgorzata Merczyńska, Małgorzata Strzykalska

        • 20cze
        • 19cze
          • Bieg po zdrowie-program antytytoniowej edukacji zdrowotnej
            • Bieg po zdrowie-program antytytoniowej edukacji zdrowotnej

              W bieżącym roku szkolnym 2021/2022 w klasach: IV a, b, c i d prowadzony był program antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie” opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Głównym celem programu było zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów, opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, a także pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego. Program ten został bardzo pozytywnie odebrany przez uczniów. W czasie zajęć uczniowie zrozumieli, że zarówno czynne, jak i bierne palenie jest szkodliwe dla zdrowia człowieka. Dowiedzieli się również jak drogi jest to nałóg oraz ile w papierosach i jego dymie jest złych substancji. Uczniowie brali udział w cyklu lekcji tematycznych, a zajęcia realizowane były za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku uczniów. Podczas zajęć dzieci m.in. liczyły koszty, jakie generuje palenie papierosów, pracowały przy tworzeniu plakatów, które stały się antyreklamą dla papierosów, układały wiersze i rymowanki. Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności uczniów. Dzieci udzielały się w dyskusjach, pogadankach, a swoimi działaniami starały się promować alternatywne formy spędzania czasu wolnego i zdrowego tryby życia.

              M. Merczyńska, A. Niełacna, D. Kustra

        • 16cze
          • Wycieczka klasy IV d
            • Wycieczka klasy IV d

              15 czerwca wyruszyliśmy szynobusem do GO jumpu, największego parku trampolin we Wrocławiu. To jedno z fajniejszych miejsc, w którym aktywnie można spędzić wolny czas i świetnie się bawić. Zaprzeczać prawom grawitacji i szaleć do woli. Wyjazd okazał się super zabawą, pełną niesamowitych wrażeń i szalonych akrobacji. 

              Dorota Kustra

              Krzysztof Adamczyk

        • 16cze
          • Ortografia da się lubić!
            • Ortografia da się lubić!

                               Żmudne ćwiczenia, przepisywanie tekstów, uzupełnianie wyrazów, poznawanie zasad polskiej ortografii, w tym licznych wyjątków, to dla ucznia niemałe wyzwanie. Dziś lekcja ortografii nie nudziła nikogo, a i z pewnością utrwalone wyrazy zapamiętamy dłużej, dzięki niezwykłej lekcji j. polskiego połączonej z lekcją wychowania fizycznego. Na zakończenie programu promującego zdrowy styl życia „Bieg po zdrowie” uczniowie klas 4 utrwalali wyrazy z trudnościami ortograficznymi w bardzo atrakcyjnej formie. Zajęcia odbywały się na boisku i zieleńcu szkolnym. Ćwiczenia ortograficzne wplecione zostały w zajęcia wf. Czwartoklasiści bez zachęt włączali się w wykonywanie różnorodnych ćwiczeń gimnastycznych i ortograficznych. Skakali, rzucali piłką, poszukiwali zadań, sami tworzyli domino ortograficzne i nikt nie zauważył, kiedy minęła pierwsza lekcja. Co rzut to inny wyraz, co skok i obrót to jakaś zasada ortograficzna. Było jak w Akademii pana Kleksa. Nikt nie wybiegł po dzwonku, nie spieszył się na przerwę, nie ponaglał nauczyciela, by kończył lekcję. Uczniowie z zaangażowaniem pracowali przez dwie godziny lekcyjne, ucząc się współpracy w grupie, poprawiając tężyzną fizyczna i znajomość zasad ortograficznych oraz trudnych wyrazów. Po takich zajęciach wszystkie wyjątki nie będą straszone, a byki ortograficzne zostaną pokonane.

              Zajęcia przeprowadziły polonistyki p. Ilona Rudkiewicz i Bożena Sadownik. 

               

               

        • 15cze
          • WYCIECZKA KLAS III B I III C DO JURA PARKU
            • WYCIECZKA KLAS III B I III C DO JURA PARKU

              W radosnych nastrojach, mimo chmur na niebie, 13 czerwca klasy III b i III c wyruszyły na wspólną wycieczkę do Krasiejowa. Postanowiliśmy przekonać się jak wyglądały dinozaury oraz poznać etapy powstawania życia na Ziemi. Dzięki ciekawym prezentacjom multimedialnym, podróży w prehistorię tunelem czasu i promem kosmicznym, wiele zagadek zostało wyjaśnionych. Wizyta w Prehistorycznym Oceanarium przyprawiła wielu z nas o dreszczyk emocji. Natomiast udział w warsztatach paleontologicznych pokazał jak trudna i odpowiedzialna jest praca paleontologa. Niepodważalnym hitem tego wyjazdu były maleńkie żabki, które z ogromnym mozołem, za to w ogromnej ilości, próbowały przedostać się do zbiornika wody, gdzie będą mogły osiągnąć dorosłość. Wyjazd dostarczył wszystkim licznych wrażeń i niezapomnianych wspólnych przeżyć.

              Halina Grocholska

              Jolanta Szymczyk

        • 13cze
          • Akademia teatralna i filmowa działają!
            • Akademia teatralna i filmowa działają!

                            Po zniesieniu stanu pandemii, do szkół stopniowo wracają wyjścia na przedstawienia teatralne i seanse filmowe. Nasze akademie: filmowa i teatralna również ruszyły! 3 czerwca 2022r. klasy czwarte wybrały się do Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy na spektakl pt.: „Pan Kleks” przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Przedstawienie zrealizowane zostało na motywach książki Jana Brzechwy „Akademia pana Kleksa”. Wykorzystano w nim wiele efektów specjalnych, rekwizytów i wesołych piosenek. Oprócz aktorów na scenie wystąpiły również lalki, np. szpak Mateusz czy Alojzy. Aktorzy przenieśli nas w świat fantazji, sztuki i muzyki. Wszystkim bardzo się podobało.

              Natomiast uczniowie klas 7 i 8 mieli okazję zobaczyć film pt.: „Marzec’ 68” w reżyserii Krzysztofa Langa. Warszawa, rok 1968. Studenci protestują przeciwko bezprawnemu relegowaniu kolegów z uczelni oraz w obronie zdjętych z afisza „Dziadów”, w reżyserii Kazimierza Dejmka, wystawianych w Teatrze Narodowym. Wśród protestującej młodzieży są także Hania i Janek. Ich rodziny znajdują się po dwóch stronach marcowej barykady. Młodzi i szaleńczo w sobie zakochani, niczym w dramacie Szekspira „Romeo i Julia”, w ogarniętym buntem kraju, walczą o swoje uczucie.

              Ten ważny film, opowiadający o przełomowych wydarzeniach w historii Polski, każdy młody człowiek powinien zobaczyć. Nasi uczniowie oglądali z przejęciem, o czym może świadczyć idealna cisza w kluczowych scenach filmu.

               

              Joanna Sztyma, Ewa Bednarz

        • 13cze
          • KONCERT GALOWY FESTIWALU "BIEDRONKA"
            • KONCERT GALOWY FESTIWALU "BIEDRONKA"

              29 maja w GCKiS odbył się koncert galowy laureatów Festiwalu Piosenki Dziecięcej Biedronka 2022. Uczniowie naszej szkoły ponownie reprezentowali swoje talenty wokalno-muzyczne. Oczywiście z sukcesami… 

              Nasza uczennica Marta Gurbiel z kl.IIb, została zwyciężczynią Trzebnickiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej Biedronka 2022 i otrzymała nagrodę Grand Prix.  Marta pięknie zaśpiewała utwór pt., „Nowe dni”, który wywołał ogromne wzruszenie wśród widowni.

              Pozostali uczniowie również zachwycali swoim talentem, jesteśmy z was bardzo dumni! Miejsca, które uczniowie zajęli :Solo: III miejsce – Maria Piróg 0A, Wyróżnienie – Mikołaj Grzmociński  kl. IID, Zespół: II miejsce – Tymon Wabnic, Emilia Paleczek 0C.

              Gratulujemy zwycięzcom ich talentów i wygranej! Dla naszej szkolnej społeczności to ogromna radość i wyróżnienie, móc uczestniczyć w takich radosnych momentach, pełnych wzruszeń. Oczywiście zachęcam pozostałych uczniów do udziału w przyszłorocznym festiwalu.

              M.Marycz

        • 13cze
          • Klasy I a i I b w zoo
            • Klasy I a i I b w zoo

               

                                 10 czerwca dzieci z klasy I a i I b  pojechały na wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. 

               Atrakcją wrocławskiego Zoo jest niewątpliwie Afrykarium, gdzie uczniowie zobaczyli, m.in. żółwie pustynne, kolorowe ryby rafy koralowej, hipopotamy nilowe, mangusty i do tego jeszcze usłyszeli szum wodospadu. Natomiast w podwodnym tunelu otoczyły ich przeróżne ryby oceaniczne i żółwie morskie.

              Z niegasnącym entuzjazmem dzieci przechodziły alejkami ogrodu podziwiając kolejne zwierzęta, których zachowanie budziło wiele emocji. Jednak to  maleńkie kózki skradły ich serca. Dzieci miały możliwość karmienia kóz, którym podawały określone porcje jedzenia i które mogły głaskać do woli. Oczywiście atrakcjom nie było końca. Wyjazd, nie mógł obejść się bez zakupu lodów i licznych pamiątek. Dzieci wróciły do domów troszkę zmęczone, ale radosne i „bogatsze” J o nowe doświadczenia. Wyjazd okazał się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. 

               

              Wychowawczynie

              Urszula Kupiec

              Jadwiga Michalak

        • 11cze
          • OŚMIU WSPANIAŁYCH GMINY TRZEBNICA
            • OŚMIU WSPANIAŁYCH GMINY TRZEBNICA

                              Początkiem czerwca w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy odbyła się uroczysta gala Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych Gminy Trzebnica". Konkurs ten promuje ideę wolontariatu, a w szczególności zwraca uwagę na młodzież, która bezinteresownie pomaga innym, a dzięki swoim działaniom staje się wzorem do naśladowania. Była to już XX edycja konkursu, w której udział wzięło 14 uczniów ze szkół podstawowych. Podczas gali na scenie prezentowały się wszystkie osoby nominowane w konkursie, ale w szczególności finaliści tegorocznej edycji.

                    Z ogromną dumą informujemy, że wśród grona laureatów „Ośmiu Wspaniałych Gminy Trzebnica”, decyzją kapituły konkursu znalazły się dwie uczennice naszej szkoły:

              Zuzanna Janicka kl. 8b oraz Martyna Sobczak kl. 8e.

              Dziewczyny swoimi działaniami, empatią oraz postawą społeczną wyróżniają się na tle swoich rówieśników i zdecydowanie zasłuży na ten zaszczytny tytuł. Słowa uznania kierujemy także do uczennicy klasy 7e Joanny Opałki, która choć nie znalazła się w finałowej ósemce, swoją postawą zasłużyła na docenienie. Raz jeszcze serdecznie gratulujemy naszym finalistkom, nominowanej oraz ich rodzicom.

               

              Małgorzata Merczyńska

               

        • 10cze
          • Finał Strefy Wrocławskiej Igrzysk Dzieci w Trójboju Lekkoatletycznym
            • Finał Strefy Wrocławskiej Igrzysk Dzieci w Trójboju Lekkoatletycznym

                                    Dnia 10 czerwca 2022r. powiatowi mistrzowie z klas I – III wzięli udział w Finale Strefy Wrocławskiej Igrzysk Dzieci w Trójboju Lekkoatletycznym. Nasze dzielne drużyny z wielki zaangażowaniem rywalizowały z uczniami wielu dolnośląskich szkół. Startowaliśmy w rzucie piłeczką palantową, skoku w dal i w biegu na 60 metrów. Niektórym zawodnikom udało się nawet pobić swoje świetne wyniki z zawodów powiatowych. Wyczynu tego dokonali Weronika Kwak, Bartosz Zgóra, Maciej Gajowy i Jacob Chrostowski w rzucie piłeczką palantową. Mistrzowski skok w dal oddała Iga Zgóra, a Antek Maleszka był niepokonany w biegu na 60 m.

              Nasze drużyny zajęły w tych zawodach następujące miejsca:

              Klasa II – V miejsce,

              Klasy I i III miejsce VII.

              Gratulujemy wspaniałego wyniku i dziękujemy za sportową postawę i ducha rywalizacji.

              Halina Grocholska

              Iwona Gajska

              Małgorzata Strzykalska