• Aktualności

        • 18maj
            • W MAJU ODDAJEMY CZEŚĆ MARYI

              Maj to miesiąc, w którym szczególną cześć oddaje się Matce Boskiej. Wówczas odprawiane są nabożeństwa zwane „majówkami”. Wierni gromadzą się wieczorami nie tylko w kościołach, ale także przy kapliczkach, przydrożnych krzyżach bądź figurkach, aby wspólnie odśpiewać Litanię Loretańską, modlitwę „Pod Twoją obronę” oraz pieśni maryjne.
              Również pierwszoklasiści z klasy 1c i 1d na specjalnej katechezie poznali sens odprawiania tego nabożeństwa, a także wykonali piękne prace – wyklejanki majowe „W ogrodzie Maryi”.  
              Warto zawierzyć Maryi swoją codzienność, a Ona na pewno przytuli nas do swojego serca i pośpieszy z pomocą. Z dziecięcą ufnością zachęcamy wszystkich do odprawiania nabożeństwa majowego.

              D. Surma
        • 18maj
            • Universiada po raz 2. we Wrocławiu - GALA FINAŁOWA ⌬ 👩🏻‍🔬⚗️🧪🥼

              Universiada to konkurs edukacyjny, którego celem jest pomoc młodzieży w odkrywaniu zainteresowań naukami ścisłymi poprzez inspirowanie, zachęcanie do twórczego myślenia oraz realizacji własnych projektów w tej dziedzinie. Dodatkowym benefitem dla uczestników projektu jest ćwiczenie umiejętności potrzebnych do efektywnej nauki, a w przyszłości także pracy, takie jak: sprawna organizacja, planowanie i zarządzania czasem, analiza danych, praca w zespole czy autoprezentacja. Uczestnicy programu pracują w kilkuosobowych zespołach, ich zadaniem jest zaplanowanie, przeprowadzenie oraz opisanie projektu naukowego na wybrany temat z dziedziny chemii.

              Tegoroczny finał Universiady odbył się 26 kwietnia w siedzibie Wydziału Chemii UWr. Zgłoszone do konkursu projektu oceniało profesjonalne jury w składzie: prof. Piotr Stefanowicz, doświadczony chemik, kierownik Kolegium Doktorskiego Chemii UWr, dr Maciej Modzel, chemik, popularyzator nauki, bloger popularnonaukowy, adiunkt w Zakładzie Chemii Organicznej na Wydziale Chemii UWr, oraz Maria Bogdańska, Portfolio Development Manager CEE, PPG.

              Młodzi naukowcy w swoich badaniach skupiali się szczególnie na kwestiach projektowania rozwiązań przyjaznych dla środowiska, użytecznych w profilaktyce zdrowotnej czy odpowiadających na współczesne problemy i wyzwania. W konkursie wzięły udział zespoły złożone z uczniów klas 5-8 z dolnośląskich szkół podstawowych, m.in. z Wrocławia, Zgorzelca, Jeleniej Góry, Trzebnicy, Mysłakowic, Sycowa, Oławy, Wałbrzycha, Łoziny, Głogowa, Radymna, Wołowa. 

              Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród poprzedził wykład dr. Grzegorza Ruska p.t. „Wyzwania ekspertyzy dokumentów” o tym, jak chemia może pomóc śledczym w rozpoznawaniu sfałszowanych dokumentów.

              „Po raz kolejny angażujemy się w Universiadę, ponieważ uważamy, że taka inicjatywa pozwala nam promować naukę, wspierać talenty naukowe i inspirować młodych badaczy do zgłębiania różnorodnych obszarów wiedzy. Ponadto konkurs buduje mosty między uniwersytetem a społecznością, propagując wartości naukowe i kształcąc przyszłe pokolenia naukowców. Aby zainteresować młodzież naukami ścisłymi, istotne jest stosowanie różnorodnych i angażujących metod nauczania, które uwydatniają zastosowania praktyczne nauki oraz łączą je z codziennymi doświadczeniami uczniów. Młodzi uczestnicy Universiady, pełni zapału i kreatywności, w przyszłości mogą przynieść innowacyjne pomysły i rozwiązania, które będą mieć potencjał przyczynienia się do postępu społecznego i gospodarczego” – powiedział Marcin Sobczyk, Prodziekan ds. Innowacji i Rozwoju na Wydziale Chemii UWr.

              „Promowanie nauk ścisłych wśród młodzieży ma olbrzymie znaczenie dla przyszłości i rozwoju wielu sektorów, w tym przemysłowego. W PPG od lat prowadzimy wiele rozmaitych działań edukacyjnych, by wspierać młodych adeptów nauki w dziedzinach STEM, a także środowisko akademickie w regionach, gdzie funkcjonują jednostki naszej firmy. Dlatego po sukcesie pierwszej edycji Universiady zorganizowaliśmy ją ponownie, we Wrocławiu, gdzie mieści się nasz zakład produkcyjny i Centrum Usług Wspólnych, ponieważ wiemy, że dzięki takim inicjatywom możemy skutecznie inspirować kolejne pokolenia do rozwijania swoich pasji i talentów w obszarze nauk ścisłych i pokazywać, jak one mogą być atrakcyjne. Chcemy, by młodzi ludzie już na wczesnym etapie kształcenia zainteresowali się nauką i potencjalną ścieżką kariery zawodowej. Bez wykwalifikowanej kadry naukowej, technicznej, inżynierskiej, nie będziemy mogli doświadczać postępu technologicznego” – powiedziała Maria Bogdańska, Portfolio Development Manager CEE, PPG.

              Naszym uczestnikom, pozostanie w pamięci jedno zdanie: "Chemia jest królową nauk, matematyka ją tylko sprawnie opisuje". Przygotowanie uczestników naszej szkoły oraz ich zaangażowanie przerosło moje oczekiwania. Jestem dumna, z mojej grupy. Przedstawienie projektu oraz praca jaką mieli do wykonania, na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, nie była im straszna. Uczestnicy zostali obdarowani koszulką, torbą, pięknym szklanym termosem oraz dyplomem. Poczęstunek oraz mnóstwo dobrych, pozytywnych słów, które usłyszeli nasi uczestnicy od oceniających oraz od profesorów zainteresowanych konkursem, zrobiły na nich ogromne wrażenie. 

              Uczestnicy: J. Tronina, B. Pracowity, M. Łukaniec, A. Kołaczek, G. Niziałkowski - Pietrzak

              Opiekun Sierpowska

        • 15maj
            • Egzamin poprawkowy i praktyczny- karta rowerowa.

              Egzamin teoretyczny poprawkowy odbędzie się 20.05. - 6 i 7 godzina lekcyjna, biblioteka.

              Wyniki klas 4-6 opublikowane zostały na e-dzienniku. Informacja o niezaliczeniu egzaminu: klasy 4 - "nz", klasy starsze "-".

              Przypominam o materiałach edukacyjnych na stronie szkoły: https://sp2trzebnica.edupage.org/a/rodzice?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQyJnN1YnBhZ2U9Mw%3D%3D

              Egzamin praktyczy odbędzie się 27 maja i 28 maja. Szczegółowy harmonogram opublikowany zostanie po uzyskaniu pełnej liczby zdających.

              Można przystąpić do egzaminu na swoim rowerze i udostępnić go kolegom, usprawni to organizację. Szkoła dysponuje również rowerem.

              Przykładowy tor egzaminu praktycznego zamieszczony poniżej. Ponadto proszę przygotować się do omijania przeszkody (sygnalizowanie manewru), zatrzymania się (znak Stop), ustąpienia pierwszeństwa, zawracania.

        • 14maj
        • 14maj
        • 13maj
            • XIII Powiatowy Konkurs Komputerowy klas II-III - etap szkolny 🖥️

              13.05. uczniowie klas II i III wzięli udział w etapie szkolnym XIII Powiatowego Konkursu Komputerowego. Do udziału zgłosiło się 4 uczestników: Marianna N.-P. z  3a, Hania D. z 3c, Maciej P. z 3c oraz Joanna K. z 3d.

              Zakres materiału konkursu wykraczał szeroko poza ramy programowe, a mimo to wszyscy uczestnicy wykazali się wiedzą obejmującą podstawy programowania i obługi pakietu MS Office oraz wykonali wszystkie zadania.

              W konkursie zwyciężyła Joanna K. z 3d, która wykazała się największą znajomością programu Baltie, w tym powtarzania poleceń, czytaniem ze zrozumieniem, biegłą obsługą pakietu MS Word oraz znajmością skrótów klawiszowych.

              Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie powiatowym!

               

        • 13maj
            • Zwycięzcy XIII Powiatowego Konkursu Matematycznego „MISTRZ RACHUNKU ”

              13 maja 2024 roku w Szkole Podstawowej w Żmigrodzie odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny „MISTRZ RACHUNKU” dla uczniów klas trzecich. Wzięło w nim udział 18 finalistów etapów szkolnych. Zadania konkursowe miały charakter rachunkowy, obejmowały dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000 oraz mnożenie i dzielenie w zakresie 100.  Zadaniem uczestników było rozwiązanie 80 zadań w ciągu 20 minut.  

              ogromną radością informujemy, że Antek Robakowski z klasy 3c zajął I miejsce, natomiast Zosia Kucharska z  klasy 3d uplasowała się na V miejscu. 

               Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.  

                                                                                                           M. Strzykalska

               

        • 13maj
            • ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI

              30 kwietnia cała społeczność związana ze Szkołą Podstawową nr 2 zebrała się w Gminnej Hali Widowiskowo - Sportowej, aby uczestniczyć w niezwykle ważnym wydarzeniu. 

              Było to związane z uczczeniem a zarazem celebracją rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z klasy 5 A pod czujnym okiem polonistki p.Ilony Rudkiewicz przytoczyli historię jej powstania, twórców i ważnych działaczy, których każdy rodak powinien znać. Tego dnia hala zalała się barwami biało czerwonymi, a na płycie boiska pojawił się obrys granic obecnej Polski - ojczyzny. Było wiele treści historycznych, przeplatanych tematycznymi wierszami, które wskazywały na to, co jest ważne! Uczennice z klas 6, przygotowane przez p. Dorotę Kustrę, za pomocą tańca zaprezentowały wzruszający układ taneczny z flagami. Podobnie zaprezentowali się najmłodsi uczniowie naszej szkoły, którzy dzięki przygotowaniom przez p. Agnieszkę Czajkę poruszyły  tańcem wszystkich zebranych. Całość ubarwił chór szkolny pod batutą p. Haliny Bolisęgi, który przekazywał istotne treści poprzez podniosłe pieśni. Widowisko było niesamowitym przeżyciem zarówno dla aktorów, chórzystów jak i gości... 

              W duchu patriotycznym wszyscy wróciliśmy do swoich domów, aby następnego dnia świętować "majówkę" oraz brać czynny udział w uroczystościach, które odbywały się w trzebnickiej bazylice.  

        • 12maj
            • 🥗Światowy Dzień Zdrowia🍒 🏃

              W kwietniu 2024 r. w ramach realizowanego corocznie w naszej szkole projektu „Światowy Dzień Zdrowia” wychowawcy wraz z uczniami klas 0-3 podjęli różnego rodzaju działania mające na celu promowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia i nawyków prozdrowotnych. 

              Tegorocznym hasłem przewodnim projektu ustanowionym przez Światową Organizację Zdrowia było „Moje zdrowie, moje prawo”. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach, podczas których dowiedzieli się co trzeba jeść i w jakich ilościach, aby być zdrowym, poznali piramidę zdrowia oraz rolę nawadniania organizmu. Podczas zajęć dzieci rozmawiały o szkodliwych dla naszego zdrowia fastfoodach i napojach energetyzujących oraz o znaczeniu higieny osobistej dla naszego zdrowia. Na lekcjach wychowania fizycznego rozmawialiśmy o znaczeniu ruchu i aktywności fizycznej. Dzieci opowiadały jakie uprawiają sporty, w jaki sposób można aktywnie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. W klasach zorganizowano wspólne zdrowe śniadanie, gdzie dominowały wiosenne kanapki, owoce                     i  warzywa. Zorganizowano lekcje, podczas których dzieci słuchały muzyki, tańczyły, śpiewały, grały w gry planszowe. Zajęcia te miały na celu zachęcić dzieci do relaksowania się poprzez wspólne spędzanie czasu w inny sposób niż gry komputerowe. Podsumowaniem projektu były wykonane przez dzieci prace plastyczne pt.  „Chcę być zdrowa”, „Chcę być zdrowy”.      

                                                                                     M. Strzykalska, J. Rainczuk, M. Janicka- Gałka

                           

        • 09maj
        • 09maj
        • 08maj
            • 🙌"Ośmiu Wspaniałych Gminy Trzebnica” ❤️

              XXII edycja Trzebnickiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych Gminy Trzebnica”

              Trzebnicki Samorządowy Konkurs „Ośmiu Wspaniałych Gminy Trzebnica”, to konkurs promujący pozytywne zachowania i postawy wśród dzieci i młodzieży oraz upowszechniający młodzieżowy wolontariat. 

              W czasach gdy „człowiek człowiekowi wilkiem”, są jeszcze Anioły.

              Bezinteresownie wspierają i pomagają. Nigdy nie oczekują niczego w zamian.

              W tym roku, w konkursie naszą szkołę reprezentowały wyjątkowe dziewczyny, wolontariuszki o iskrzących dobrem sercach:

              Iona Nagy, Karolina Tas, Maja Michałowicz, Maja Wołoszyn z klasy 8 oraz Bianca Chaładaj z klasy 7.

              Uczennice zaprezentowały swoje dokonania przed kapitułą, która spośród 24 uczestników z wielu szkół wybrała finałową ósemkę.

              Laureatkami z naszej szkoły zostały – Karolina Tas z klasy 8 oraz Bianca Chaładaj z klasy 7.

              Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY!!!

              Izabela Mielnik – koordynator konkursu

        • 08maj
            • Polonistyczny sukces uczennicy z klasy 8b 🏆

              Wielu uczniów z klas ósmych zgłosiło się na eliminacje szkolne do konkursu polonistycznego Czytam między słowami.  Chętni chcieli zmierzyć się z tekstem i tym samym sprawdzić stopień zrozumienia jego przekazu. Wiadomo, że umiejętność czytania ze zrozumieniem odgrywa ważną rolę w procesie nauki,  wspiera przyswajanie wiedzy i rozwój intelektualny. Umożliwia zapamiętanie faktów i informacji oraz zrozumienie ich kontekstu, interpretację znaczeń oraz wyciąganie wniosków. Jest to ważna umiejętność, którą wykorzystuje się niemal na każdym przedmiocie szkolnym czy każdej płaszczyźnie życia.

              Spośród wielu ósmoklasistów zwycięzcą została Julia Jokiel, która 25 kwietnia reprezentowała nasza szkołę w XVI powiatowym konkursie polonistycznym.

                                                                                                     Gratulujemy!!!  

                                                                                                                                         Ilona Rudkiewicz

        • 08maj
            • Cudze chwalicie, swego nie znacie 🏠

              Wycieczka uczniów SP 2 do Urzędu Miejskiego. 

              Punkt Informacji Turystycznej znajduje się w budynku Urzędu Miejskiego w Trzebnicy. To właśnie tam 24. kwietnia uczniowie klasy 5a wraz z wychowawczynią p. Iloną Rudkiewicz udali się na zaplanowane spotkanie, aby poznać ciekawostki o swojej małej ojczyźnie a także poszerzyć swoją wiedzę na temat funkcjonalności Punktu Informacji Turystycznej. Podczas prelekcji uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie symbole charakteryzujące miejsce, w którym mieszkają, kształcą się oraz spędzają czas wolny… Wiele osób dopiero podczas spotkania dowiedziało się, że codziennie o 12:00 odgrywany jest hejnał pt. W cztery strony świata, który budową i przesłaniem nawiązuje do wielowiekowej i bogatej historii miasta i oparty jest na melodii najstarszego, pochodzącego z początku XIV wieku, łacińskiego hymnu ku czci św. Jadwigi.

              Było to bardzo owocne spotkanie. Uczniowie chętnie zadawali pytania, wskazując tym samym, że są zainteresowani historią i dalszym rozwojem Trzebnicy. Na uwagę zasługuję również fakt, że tak młode pokolenie miało już imponującą wiedzę, którą dzielili się z pracownikami Punktu Informacji Turystycznej😊

               

                                                                                                  I. Rudkiewicz