W II semestrze roku szkolnego 2015/2016 niektóre godziny konsultacji nauczycieli uległy zmianie.
W celu umówienia spotkania z nauczycielem prosimy o zapoznanie się z wykazem aktualnych terminów.
W II semestrze roku szkolnego 2015/2016 niektóre godziny konsultacji nauczycieli uległy zmianie.
W celu umówienia spotkania z nauczycielem prosimy o zapoznanie się z wykazem aktualnych terminów.
Decyzją Kuratorium Oświaty we Wrocławiu dolnośląski konkurs dla uczniów szkół podstawowych zDolny Ślązaczek został w tym roku szkolnym poszerzony o konkursy językowe. Konkurs odzielony był na kilka etapów – szkolny, powiatowy, finał pisemny i ustny. Naszą szkołę reprezentował w konkursie języka niemieckiego Kay Czułek, który przygotowywał się do niego pod kierunkiem pani Edyty Łapińskiej.
Kay już w pierwszym etapie - szkolnym zdobył 100% punktów i przeszedł do etapu powiatowego. Do tego testu przystąpiło 5 osób z całego powiatu, a Kay zdobywając największą liczbę punktów zakwalifikowany został do finałowej pisemnej części regionalnego konkursu z języka niemieckiego.
W finale konkursu, który odbywał się w Wyższej Szkole Filologicznej we Wrocławiu znalazło się piętnascie osób z całego województwa. Poziom był bardzo wysoki. Kay osiągnął bardzo dobry wynik, jednak nie udało się zakwalifikować do części ustnej.
Jest to największy sukces w zakresie nauki języka niemieckiego w szkole. Gratulujemy serdecznie Kayowi i życzymy dalszych sukcesów, a także coraz większych inspiracji w nauce języka niemieckiego!
27 stycznia 2016 r. dzieci i młodzież naszej szkoły wzięły udział w Żywej Lekcji Historii. Gospodarzami spotkania było Bractwo Rycerskie Kerin. Dla klas IV-tych występ poświecony był czasom wczesnego średniowiecza: początkom państwa polskiego oraz najazdom Wikingów. Uczniowie zostali przeniesieni do odległych czasów Słowian, Wikingów, Mieszka I i Dobrawy. Poznali dawne wierzenia, zwyczaje, wygląd średniowiecznego grodu, uzbrojenie wojów. Niektórzy uczniowie wcielili się w postacie- księcia Mieszka I, księżniczki Dobrawy, dawnych rycerzy, posłańców. Wszyscy świetnie się bawili. Pełni wrażeń wrócili do codziennych uczniowskich obowiązków.
Dla klas V i VI-tych Bractwo Rycerskie zaprezentowało lekcję pt: "Szlachta i husaria". To wprawdzie niewielki wycinek naszej polskiej historii, ale za to bardzo ciekawy, zwłaszcza gdy został zaprezentowany w obrazowy i humorystyczny sposób. Stroje z epoki, pasja w przekazie to najważniejsze cechy tej nietypowej lekcji. Wiele radości przyniosło uczniom wcielanie się w postacie bohaterów z XVI i XVII w. Poznali zwyczaje szlacheckie, historię powstań kozackich i potopu szwedzkiego. Poznali siłę bojową polskiej husarii. Jeśli komuś wydawało sie, że historia jest nudna mile sie rozczarował. Wszyscy przeżyli wspaniałą lekcję historii.
Krystyna Wielgo
Lucyna Sobczak
KONKURS RELIGIJNY: „TRIDUUM PASCHALNE”
dla kl. IV-VI
ZAKRES TEMATYCZNY KONKURSU:/ w załączniku/
Ewangelia według św. Łukasza „Męka śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa”
Rozdziały: 22, 23, 24, oraz słowniczek do tego tekstu.
Ewangelia ta znajduje się w Piśmie Świętym Nowego Testamentu, wydawnictwo Pallottinum. Biblia Tysiąclecia.
FORMUŁA PYTAŃ KONKURSOWYCH– pytania otwarte,
– pytania zamknięte,
– prawda- fałsz,
– uzupełnienie luk w tekście,
– krzyżówka,
– dopasowanie w pary,
– wyjaśnienie słów ze słowniczka.
Konkurs szkolny odbędzie się 4 marca w piątek
Konkurs Powiatowy w SP n3 16 marca
Zachęcamy do udziału w konkursie
E. Dudek i J. Bejm
Załączniki:
W dniu 26 stycznia 2016 r. klasy III b i III c odwiedziły Teatr Lalek, by zobaczyć jedną z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych baśni, czyli „Piękną i Bestię”. Fabuła sztuki mimo wielu wątków grozy, zawierała także sporo zabawnych sytuacji, stworzonych przez komiczne postaci, wspaniale zagrane przez wrocławskich aktorów. Dzięki niebanalnej scenografii, w niezwykły sposób przenosiliśmy się w miejsca odwiedzane przez bohaterów, a dźwięk i światło tworzyły klimat grozy w zamku Bestii. Wszystkie dzieci były oczarowane muzyką, grą aktorską i animacją lalek. Najważniejsze jednak i ponadczasowe było przesłanie tej historii – w życiu nie należy kierować się pozorami, a to, co najważniejsze, jest niewidoczne dla oczu. Warto byśmy pamiętali o tym na co dzień i kierowali się ta zasadą w każdej sytuacji.
Halina Grocholska
Jolanta Szymczyk
Ferie zimowe to wymarzony czas zabaw i odpoczynku dla dzieci. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Celem przybliżenia naszym najmłodszym uczniom tych zasad, w dniu 26 stycznia 2016 roku wszyscy uczniowie klas zerowych oraz pierwszych uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych pt.”Bezpieczne ferie zimowe”, które zostały przeprowadzone przez Straż Miejską. W zajęciach tych dodatkowo także wzięły udział dzieci z klasy 2E.
Klasa została losowo podzielona na dwie grupy, grupom zostały przydzielone odpowiednie zadania. Zadaniem grupy pierwszej było aktywne uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez panie ze Straży Miejskiej. Dzieci w skupieniu wysłuchały informacji, które pani Ania Cisak z właściwą sobie charyzmą przekazała. Uczniowie dowiedzieli się jakie niebezpieczeństwa czyhają na nie podczas ferii zimowych, jakie mogą być skutki ślizgania się na zamarzniętych rzekach i jeziorach, pani Ania mocno uczulała dzieci, aby do zabaw wybierały tylko właściwe - bezpieczne - miejsca. Przypominała także o odpowiednim zachowaniu w przypadku kiedy spotkają nieznajomą osobę, która zachowuje się podejrzanie.
Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w tych zajęciach, zadawały mnóstwo pytań, z zaciekawieniem przyglądały się prezentacji multimedialnej, a na koniec z radością obejrzały odcinek bajki o przygodach Bolka i Lolka, który dotyczył niebezpiecznych zabaw i wynikających z nich skutków.
Po obejrzeniu prezentacji, bajki i wysłuchaniu wszystkich ważnych informacji grupa pierwsza miała za zadanie przekazać tę wiedzę swoim kolegom z grupy drugiej. Dzieci zostały dobrane w pary (także losowo) i wspólnie tworzyły projekt: „Bezpieczne w ferie”. Skonstruowały ulotkę informacyjną, a także wykonały interesujące plakaty. Celem tych zajęć było wdrożenie dzieci do współuczestnictwa i odpowiedzialności za zachowanie własne i kolegów, a także zwrócenie uwagi na zagrożenia i niebezpieczeństwa. Metoda tych zajęć przybrała formę tutoringu rówieśniczego, który w tym wypadku nie tylko spełnił swoje podstawowe założenie (wiedza na temat bezpieczeństwa w czasie ferii), ale również przyczynił się do budowania kompetencji kluczowych, szczególnie umiejętności współpracy, gdzie dzieci uczą się i nauczają nawzajem. Uczniowie zostali postawieni w pewnej sytuacji nierówności w zakresie doświadczenia i wiedzy (jedna strona doświadczyła czegoś, czego nie doświadczyła druga), ale gdy zostali postawieni przed wspólnym zadaniem - okazało się, że razem dysponują zasobami, by sobie z zadaniem poradzić. I poradzili sobie doskonale zdobywając wiedzę i umiejętności poprzez zaangażowanie w proces zdobywania, przekazywania i wspólnego tworzenia.
Opracowała: Monika Lech
Ferie zimowe to wymarzony czas zabaw i odpoczynku dla dzieci. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W celu przybliżenia naszym najmłodszym uczniom tych zasad, w dniu 26 stycznia 2016 roku wszyscy uczniowie klas zerowych oraz pierwszych uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych pt.”Bezpieczne ferie zimowe”, które zostały przeprowadzone przez Straż Miejską.
Pani Ania Cisak z właściwą sobie charyzmą opowiadała dzieciom o niebezpieczeństwach czyhających na nie podczas ferii zimowych, dzieci dowiedziały się jakie mogą być skutki ślizgania się na zamarzniętych rzekach i jeziorach, pani Ania mocno uczulała dzieci, aby do zabaw wybierały tylko właściwe - bezpieczne - miejsca. Przypominała także o odpowiednim zachowaniu w przypadku kiedy spotkają nieznajomą osobę, która zachowuje się podejrzanie.
Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w tych zajęciach, zadawały mnóstwo pytań, z zaciekawieniem przyglądały się prezentacji multimedialnej, a na koniec z radością obejrzały odcinek bajki o przygodach Bolka i Lolka, który dotyczył niebezpiecznych zabaw i wynikających z nich skutków.
Na zakończenie spotkania panie ze Straży Miejskiej życzyły uczniom udanych i bezpiecznych ferii, a dzieci obiecały, że będą ostrożne i uważne podczas zabaw i odpoczynku.
Dla wszystkich uczniów naszej szkoły uczestnicy szkolnego radia „Głos Niedźwiadka” przygotowali audycję tematyczną dotyczącą bezpieczeństwa podczas ferii. Dowiedzieliśmy się z niej min.: jak się ubierać, by bawić się na powietrzu, gdzie bezpiecznie zjeżdżać na sankach, jak dzieci powinny się zachowywać kiedy zostają same w domu (np. nie otwierać drzwi nieznajomym). Radiowcy zachęcali także do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i nieprzesiadywaniu całymi dniami przed komputerem, zwrócili naszą uwagę także na to, by nie podawać swoich danych osobom poznanym w Internecie.
W holu szkolnym uczniowie znaleźli ciekawą prezentację, a także plakaty przygotowane przez klasę 2E, uświadamiające nam ten ważny dla nas wszystkich temat bezpieczeństwa.
Dla całej społeczności szkolnej - w tym uczniów, rodziców i nauczycieli - na stronie internetowej szkoły i szkolnym Facebook-u umieszczone zostały ulotki dotyczące omawianego tematu. Wszystkie te działania mają na celu poprawę naszego bezpieczeństwa, uświadomienia dzieciom zagrożeń i przypomnienia dorosłym, że podstawą bezpieczeństwa jest jak zwykle zdrowy rozsądek i ostrożność.
Opracowała: Monika Lech
Organizatorki projektu: Jolanta Rainczuk, Jolanta Straszak, Monika Lech
Bal karnawałowy uczniów klas 0 – III w tym roku odbył się w Sali Retro Trzebnickiego Centrum Kultury. Na kilka godzin sala zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, kowbojów i innych barwnych postaci z filmów i bajek. Animatorzy od pierwszych taktów skocznej muzyki zagrzewali dzieci oraz ich opiekunów do wspólnej zabawy. Atmosfera podczas zabawy była fantastyczna. Każda klasa w korowodzie tanecznym prezentowała swoje pomysłowe i niepowtarzalne stroje. Podczas imprezy odbywały się także konkursy, w których uczniowie chętnie brali udział. Choć wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili i tańcom nie było końca, to czas dobrej zabawy upływał szybko. Na pewno tegoroczny bal będzie niezapomniany, a uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego.
Halina Grocholska
Dnia 26.01.2016r. klasa Ic wraz z innymi uczniami klas pierwszych uczestniczyła w zajęciach profilaktycznych pt.”Bezpieczne ferie zimowe”, które zostały przeprowadzone przez Straż Miejską. Dzieci dowiedziały się, w jakim celu organizowane są ferie zimowe. Usłyszały również, jak bezpiecznie bawić się podczas przerwy zimowej oraz jak zachować się w przypadku spotkania z nieznajomą osobę, która zachowuje się podejrzanie. Uczniowie zostali również zapoznani z odpowiednimi miejscami do zabaw zimowych. Poznali także skutki ślizgania się na zamarzniętych rzekach i jeziorach.
Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowiadań przedstawicieli Straży Miejskiej oraz z zaciekawieniem oglądały przygotowaną prezentację multimedialną. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, czego dowodem były liczne pytania, które zadawali. Na podsumowanie zajęć wszyscy mogli obejrzeć odcinek Zimowe Igraszki ze znanej nam wszystkim bajki pt. „Bolek i Lolek”. Dzięki obejrzanych przygód bohaterów uczniowie przekonali się, jak mogą być niebezpieczne zimowe zabawy, które nie zostały przemyślane. Dzieci obiecały, że będą ostrożne podczas ferii zimowych. Na koniec uczniowie klasy 1c zrobili sobie zdjęcie pamiątkowe ze strażnikami.
Aleksandra Tyl
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy zawiadamia,
że zebranie informacyjne w sprawie zmian prawa oświatowego
dotyczących dzieci objętych obowiązkiem szkolnym
od 6. roku życia (klasy: O, I, II)
odbędzie się 16 lutego 2016 r. w godzinach:
klasy I - 1630
klasy II - 1700
klasy O - 1730
Zapraszamy!
W piątek 8 stycznia 2016 r. pojechaliśmy do Wrocławia, żeby na Stadionie Miejskim podziwiać wystawę klocków Lego. Już przy wejściu reklamy robiły duże wrażenie. Gdy weszliśmy na salę, zobaczyliśmy przepiękne budowle z klocków. Dookoła nas stały gabloty z około 100 eksponatami. Znajdowały się tam wielkie budowle świata, np. Statua Wolności, Coloseum, wieża Eiffla, różne pojazdy z najnowszej wersji Star Wars oraz potężny okręt -Titanic. Titanic był naprawdę duży i długi, zrobił na mnie ogromne wrażenie. Został zbudowany z 500 000 000 klocków. Autorzy projektu zadbali, żeby we wszystkich szczegółach przypominał oryginalny okręt. Oprócz tego widzieliśmy zrobione z klocków wesołe miasteczko, Zoo, stacje kolejki, lotnisko z różnymi modelami pojazdów i wiele innych dzieł. Bardzo podobała mam się wioska Muminków, w której nie zabrakło tych sympatycznych trolli. Na końcu poszliśmy na tak zwany plac zabaw, gdzie przez pół godziny mogliśmy budować z klocków Lego i oglądać ciekawe filmy wyświetlane na projektorze, a niektórzy pograli nawet na Play Station.
Myślę, że była to jedna z najlepszych wycieczek. Mogłam przenieść się do świata Lego, który bardzo lubię. Każdy z uczestników wycieczki mógł podziwiać ulubione zestawy klocków, którymi się bawił, a niektórzy emocjonują się nimi do dziś.
Zuzanna Marciniak
Dnia 22.01.2016 r. w ramach realizacji programu „Mały Mistrz” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców uczniów klasy I F. Zajęcia prowadzili wychowawca klasy M. Strzykalska oraz nauczyciel wychowania fizycznego P. Kubiak. Celem zajęć była integracja dzieci i rodziców, rozwijanie sprawności fizycznej, kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie a także zachęcanie rodziców do wspólnych ćwiczeń z dzieckiem w wolnym czasie. W trakcie zajęć panowała miła atmosfera. Były „wyścigi rzędów”, gra zespołowa „Coolball”, lubiana przez dzieci zabawa ruchowa „Lew”. Rodzice chętnie włączali się do zabaw ruchowych. Staraliśmy się pokazać, że lekcje WF mogą być dla dzieci atrakcyjne, przyjemne , że każde dziecko może znaleźć swój rodzaj sportu - na miarę własnych zainteresowań i możliwości psychofizycznych. Na koniec zajęć zarówno dzieci, jak i rodzice otrzymali medale.
M. Strzykalska
W tym roku szkolnym uczniowie klas I przystąpili do drugiej edycji ogólnopolskiego programu „Mały Mistrz”, którego ideą jest propagowanie aktywnej postawy.
Formuła „Małego Mistrza" opiera się na sześciu zasadniczych blokach sportowych: Rowerzysta - Turysta, Gimnastyk - Tancerz, Saneczkarz - Narciarz - Łyżwiarz, Piłkarz, Lekkoatleta, Pływak - Wodniak. W każdym bloku uczeń ma szansę opanowania określonych umiejętności i wiadomości, za które nagradzany jest odpowiednią odznaką - sprawnością.
We wrześniu i październiku pierwszoklasiści uczestniczyli w wycieczkach przedmiotowych, wykazując się znajomością bezpiecznych zachowań podczas wyjść poza teren szkoły. Wzięli też udział w projekcie edukacyjnym „Bezpieczna droga do szkoły”. Zaliczyli praktyczny egzamin przechodzenia przez jezdnię w obecności Straży Miejskiej. Ponadto uczestniczyli w wyjazdach do Teatru w Radiu Wrocław, gdzie obejrzeli przedstawienie pt. „Baśnie polskie”. Działania te umożliwiły zdobycie pierwszej sprawności – Turysty.
Kolejną sprawnością, nad którą pracowali uczniowie, była sprawność Gimnastyka. Egzamin praktyczny w klasie Ia przeprowadził pan Krzysztof Adamczyk podczas zajęć z wychowania fizycznego.
Ostatnia, zdobyta w tym semestrze, sprawność Saneczkarza sprawiła dzieciom wiele radości, bowiem zaliczony został tor saneczkowy i śnieżny slalom. Ponadto uczniowie klasy Ia na kolejnych zajęciach pracowali w grupach nad rzeźbą ze śniegu, najpopularniejszą okazał się bałwan.
Podczas wspólnych zajęć na śniegu dzieci pamiętały o współpracy i bezpiecznym zachowaniu się podczas zabaw zimowych.
Życzę wszystkim pierwszoklasistom powodzenia w zdobywaniu kolejnych sprawności!
Jadwiga Michalak
„Jasełka, jasełka, zielona jodełka
światełkami błyska, a przed nią kołyska,
W kołysce Pan Jezus właśnie się narodził,
będzie kochał ludzi, wśród nich żył i chodził”
Dnia 15 stycznia 2016r. z bożenarodzeniowym przesłaniem dla swoich kolegów i koleżanek z klas: 0a.1b,1d,2e, rodziców, babć i dziadków wystąpili uczniowie z klasy 3b prezentując Jasełka. Piękna scenografia nawiązująca do Betlejem wprowadziła zgromadzoną publiczność w szczególny nastrój. Aktorzy we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale. Pastuszkowie przynieśli swe dary maleńkiemu Jezuskowi. Aniołowie, dzieci z Europy z serduszkami na dłoni i królowie, którzy mimo zaledwie kilku lat nie stracili nic ze swojego majestatu, zostali serdecznie przyjęci przez Maryję (Zofię Grytę) i Józefa (Adama Pierzchałę).Całość przedstawienia przeplatana była kolędami, pastorałkami, w wykonaniu: Zofii Gryty, Poli Lech, Mai Wilczyńskiej, Kasi Kubackiej, Kingi Świat i Mai Zys. Największy zachwyt publiczności wzbudzili uczniowie grający kolędy na instrumentach: Maja Zys na akordeonie, Kasia Kubacka i Kinga Świat na gitarze, Krzysztof Kaczmarek na pianinie, a Szymon Sztadilów na saksofonie. Aktorzy, muzycy z kl. 3b swym pięknym, niepowtarzalnym występem, podbili serca publiczności i na zakończenie zastali nagrodzeni gromkimi brawami.
Jolanta Szymczyk
Ferie zimowe to dla dzieci wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania:
Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.
Pamiętajcie jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!
Specjalnie dla Was prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą uczynić ten czas czasem odpoczynku i radości. Pamiętajcie! Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Wam cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.
Opracowały:
Monika Lech, Jolanta Rainczuk
Drodzy i Szanowni,
Rozpoczynające się ferie zimowe to dla wszystkich moment odpoczynku, oderwania się od szkolnych obowiązków oraz szansa na zebranie sił na drugi semestr nauki. Przede wszystkim jest jednak okazja do wykorzystania uroków tej pory roku i aktywnego spędzenia czasu podczas jazdy na nartach, snowboardzie, sankach czy łyżwach oraz długich spacerów, a w przypadku braku śniegu i mrozu - na pływalni czy w halach sportowych.
Ruch bez wątpienia jest znakomitą alternatywą dla telewizora czy komputera. Aktywność procentuje – służy nie tylko lepszemu samopoczuciu i zdrowiu, ale ma także wpływ na kondycję psychiczną i przekłada się na lepsze wyniki w nauce. Czas ferii wykorzystajcie jak najefektywniej, tak by z uśmiechem wrócić do szkolnej ławki. Podczas wszelkich aktywności pamiętajcie o bezpieczeństwie swoim oraz kolegów.
Bądźcie zawsze czujni i uważni, nie ufajcie napotkanym obcym, nie dajcie się namówić na ryzykowne zabawy. Ślizgawki na zamarzniętych rzekach, stawach, jeziorach – kuszą, ale w rzeczywistości mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Pamiętajcie także o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego, zawsze noście przy sobie elementy odblaskowe, które sprawiają, że jesteście widoczni dla kierowców.
W trudnych sytuacjach nie wahajcie się prosić dorosłych o pomoc. Do Waszej dyspozycji jest również Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, który działa od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-20:00. Pod numerem 800 12 12 12 czekają eksperci – gotowi Was wysłuchać i pomóc rozwiązać wszelkie problemy.
Życzę Wam fantastycznych, śnieżnych ferii.
Z pozdrowieniami,
Wasz Rzecznik
Marek Michalak
Link do strony www
Dnia 14.01.2016 r. uczniowie klasy I F wystawili Jasełka, na które przybyły przedszkolaki z Przedszkola nr 1 w Trzebnicy oraz uczniowie klasy V A i uczniowie z kółka regionalnego z kl. I B wraz z wychowawcami. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem oglądały przedstawienie w wykonaniu swoich starszych kolegów. Zaproszeni goście włączyli się w przedstawienie śpiewając kolędy i pastorałki. Spotkanie przebiegło w miłej, świątecznej atmosferze. Nasi aktorzy mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych przed kolegami i koleżankami, za co otrzymali gromkie brawa.
M. Strzykalska
25 stycznia (poniedziałek) na siódmej lekcji odbędzie się szkolny etap konkursu wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. Do etapu powiatowego przystąpią dwie osoby, które w etapie szkolnym zdobędą największą ilość punktów.
Etap powiatowy konkursu odbędzie się 18 lutego w Szkole Podstawowej w Kuźniczysku.
Tematyka konkursu obejmuje zagadnienia z zakresu ogólnej historii, geografii, kultury, zwyczajów krajów niemieckojęzycznych np.:
• Położenie geograficzne krajów.
• Rozróżnienie mapy danego kraju.
• Podział Niemiec na landy.
• Najwyższe szczyty, największe jeziora.
• Znajomość flag, stolic i walut.
• Największe miasta.
• Największe zabytki stolic krajów niemieckojęzycznych.
• Zwyczaje świąt bożonarodzeniowych, wielkanocnych i innych.
• Znani ludzie (pisarze, kompozytorzy, ludzie współcześni).
• Daty świąt narodowych.
• Znajomość historii muru berlińskiego.
Proszę o zgłoszenie chęci udziału w konkursie nauczycielowi do piątku 22 stycznia!
26 kwietnia odbędzie się powiatowy konkurs języka niemieckiego. Wcześniej również odbędą się szkolne eliminacje. Proszę zapoznać się z zagadnieniami, które należy powtórzyć:
ZAGADNIENIA:
LEKSYKALNE: szkoła, rodzina, życie codzienne, mieszkanie, czas wolny, wypoczynek, podróżowanie, tradycje i zwyczaje świąteczne, komunikacja, zdrowie, elementy wiedzy o krajach niemieckojęzycznych
GRAMATYCZNE: czasownik: regularne, nieregularne: haben, sein, sehen, wissen, lesen, helfen, sich treffen, laufen, tryb rozkazujący, zaimek: osobowy, dzierżawczy, zwrotny, pytające, przeczenia: nicht, kein, stopniowanie przymiotnika, czas przeszły Perfekt
PROPONOWANA LITERATURA:
podręczniki i zeszyty ćwiczeń zatwierdzone przez MEN do użytku szkolnego
Zapraszamy do udziału!
Powered by aSc EduPage