5 czerwca 2023
Dzień Szkoły BEZ Przemocy
Trudno uciec od przemocy, jest ona bowiem wszędzie - na ulicy, w telewizji,w internecie, w szkole i w domach. Warto więc stawiać jej czoła i reagować, kiedy komuś dzieje się krzywda. Zawsze powinna przyświecać nam jedna zasada - UNIKAMY PRZEMOCY !
Przemoc coraz częściej towarzyszy uczniom podczas ich codziennych zajęć w szkole, ale przejawy agresji zauważyć można już w przedszkolu. Nie można pozostać obojętnym na te zjawiska. Aby zminimalizować przejawy agresji wśród dzieci w naszej szkole prowadzone są działania profilaktyczne, których celem jest rozwiązywanie problemów związanych ze zjawiskiem przemocy i agresji.
Dzień Szkoły bez Przemocy to ogólnopolskie święto wszystkich tych, którzy nie zgadzają się na przemoc i angażują się w budowanie szkoły jako miejsca przyjaznego dla uczniów.
Włączając się w obchody Dnia bez Przemocy Wychowawcy klas 0-III, Nauczyciele świetlic zorganizowali w ciągu tygodnia zajęcia wychowawcze : pogadanki, rozmowy, scenki dramowe ukazujące różne trudne sytuacje, podczas których uczniowie poszukiwali sposobów ich rozwiązywania oraz wykonywali prace plastyczne w ramach Dnia Szkoły bez Przemocy. Swoje spostrzeżenia i refleksje w czasie zajęć, uczniowie przedstawili w formie haseł, sloganów, plakatów:
„Stop przemocy! Stop agresji! W szkole chcę się czuć bezpieczny!”„Kto się bije i przezywa ten agresor się nazywa” ,
Stop przemocy! Od dziś miłymi słowami strzelajmy jak z procy”
„Uśmiechnij się bo słońce świeci, przemoc jest nie dla dzieci !”
„Stop przemocy w domu, w szkole, na boisku, aby jej nie było wcale, wtedy będzie doskonale”
„Bo przemoc i agresja jest zła i powinniśmy ją powstrzymać raz, dwa”
„Z pięścią do kieszeni, z uśmiechem do ludzi”
„Agresji mówimy stanowcze NIE!!!” ...
Budowanie świata wolnego od przemocy to proces, droga, którą idziemy i wiemy, że nie dzieje się to z dnia na dzień, ale włączając się w różnego typu akcje - wyrażamy w ten sposób swój protest przeciwko zjawiskom agresji i przemocy w szkole.
Dziękujemy Wychowawcom, Nauczycielom za aktywne włączenie się do akcji !!!
Koordynatorzy: Jolanta Rainczuk, Małgorzata Janicka – Gałka.