Szkolne Koło Caritas z naszej szkoły otrzymało Podziękowanie od Schroniska im. Brata Alberta z Wrocławia za przeprowadzoną zbiórkę .
😊Jest nam bardzo miło. Dziękujemy wszystkim za podzielenie się dobrem.♥️
E.D.
Szkolne Koło Caritas z naszej szkoły otrzymało Podziękowanie od Schroniska im. Brata Alberta z Wrocławia za przeprowadzoną zbiórkę .
😊Jest nam bardzo miło. Dziękujemy wszystkim za podzielenie się dobrem.♥️
E.D.
X Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2023 r.
28 maja 12 wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas pod opieką pani Ewy Dudek włączyło się w pomoc Siostrom Boromeuszkom podczas X Dni Otwartych Funduszy Europejskich - ,,Majówce klasztornej. Wspieraliśmy Siostry na stoiskach sprzedażowych. Wolontariusze świetnie odnaleźli się przy nalewaniu zupy, nakładaniu bigosu czy sprzedaży ciast.
🫶Wolontariusze SKC SP nr 2 w Trzebnicy
"Czy jeszcze kiedyś tu przyjedziemy?" - takie zakończenie zabawy w Wiosce Indiańskiej mówi wszystko.
Klasy 0-4 SP2 świętowały Dzień Dziecka w miejscu, gdzie świetna zabawa i aktywność fizyczna na świeżym powietrzu przeplatały się z możliwością zdobywania nowych umiejętności i podejmowania pierwszych prób bycia niczym prawdziwy Indianin.
Już w samym wejściu przywitali nas Indianie, zapraszając do swojej Wioski, a później działo się tak wiele, że gdy w mgnieniu oka przyszedł czas na pożegnanie, żal było odjeżdżać. Na ten dzień każda klasa stała się i indiańskim plemieniem, któremu sami nadawaliśmy nazwę. Był to warunek by jako indiańskie plemię uczestniczyć w indiańskich czynnościach, a więc: strzelaliśmy z łuku, pokonywaliśmy trasę przeciskając się wąskim tunelem, graliśmy na najprawdziwszych bębnach zasiadając w kręgu w wigwamie, rozwiązywaliśmy zagadki poruszając się po labiryncie, pokonywaliśmy tory przeszkód i oddawaliśmy się wielu wytrzymałościowym próbom.
Rodzice dzielnie wspierali nas dostarczając pyszne kiełbaski by nikomu nie zabrakło sił do dalszej zabawy.
Do zobaczenia następnym razem, bo na pewno tu wrócimy:)
6 czerwca w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie klas drugich z lokalną poetką i bajkopisarką, panią Wiesławą Kuciębą. Pani Wiesława jest autorką wielu bajek dla dzieci, m.in.: „Nie tylko cacanki”, „Mistrzem być”, czy „Sierżant Uśmiech”. Tym razem tematem spotkań, które odbyły się w klasach: 2d,2c,2b i 2a, była ekologia. Najpierw dzieci dowiedziały się od Ekoludka – bohatera jednej z książeczek, co to jest segregacja, a co recykling i w które pojemniki należy wrzucić butelkę plastikową, puszkę, szklany słoik czy gazetę, a gdzie należy odnieść baterie czy żarówkę. Następnie uczniowie sami musieli posegregować odpady. Dzięki pomocy bohatera książeczki, dzieci dobrze sobie poradziły z tym zadaniem, świetnie się przy tym bawiąc. Na koniec chętni uczniowie mogli nabyć wybrane książeczki wraz ze specjalną dedykacją od Autorki. Serdecznie dziękujemy pani Wiesławie za spotkanie, dzięki któremu drugoklasiści nie tylko obcowali z literaturą dziecięcą, ale w ciekawy sposób usystematyzowali swoją wiedzę na temat znaczenia recyklingu dla ochrony środowiska oraz na temat sposobu segregowania odpadów.
J.Michalak
Uczniowie klasy 2a omawiali ostatnio lekturę pt. „Afryka Kazika”, autorstwa Łukasza Wierzbickiego. Zafascynowani przygodami głównego bohatera książki, Kazika, odbyli wirtualną podróż po tym kontynencie. Było to możliwe dzięki nowej technologii, a mianowicie okularom VR z projektu #LaboratoriaPrzyszłości. Dzieci choć na chwilę mogły przenieść się na sawannę oraz w inne dzikie rejony Afryki, gdzie czekały na nich różne egzotyczne zwierzęta. Serdecznie dziękujemy pani Edycie Smółkowskiej, która pomogła nam w realizacji tej „wyprawy”. Podróży, której towarzyszyły niesamowite emocje, i która sprawiła dzieciom tak wielką frajdę.
J.Michalak
Tę datę znają wszyscy, bo wszyscy jesteśmy dziećmi. Dzień Dziecka uczniowie klasy VI b, jak i inni uczniowie tego dnia, mogli zorganizować według własnego pomysłu i nie musieli uczestniczyć w lekcjach. Klasa VI b tego dnia została zaproszona przez mamę uczennicy - M. Lecyk do swojego ogrodu w Brochocinie na ognisko. Udaliśmy się tam pieszo piękną drogą przez las bukowy. Po wyjścia z lasu, szlak prowadził wśród pól obsianych zbożem. Niektórzy zobaczyli jak wschodzą ziemniaki, rozpoznali rosnące warzywa. W drodze podziwialiśmy widok rozpościerający się z niewielkiego wzgórza, a na horyzoncie dostrzec można było Wrocław , a nawet górę Sobótkę. Na miejscu czekało już na nas ognisko. Wszystkim smakowały kiełbaski, pieczony na ognisku chleb i przepyszne ziemniaczki. Nie zabrakło oczywiści słodyczy i wspaniałej lemoniady. Uczniowie mieli czas na wspólne spędzenia czasu, na zabawę, grę w karty i piłkę. Mogliśmy porozmawiać, pożartować, wspominać poprzednie lato i wymienić się poglądami. Pogoda nam dopisała tego dnia. Powrót zaplanowaliśmy kolejką. Niektórzy mieli okazję po raz pierwszy jechać kolejką Dolnośląską.
Ten dzień, w opinii uczniów, to jeden z najpiękniejszych dni w roku.
bs
"Matka byłaby zdolna wymyślić szczęście, żeby je dać swoim dzieciom"
Madeleine Delbrel
Święto Matki to jedno z najpiękniejszych świąt obchodzone w naszym kraju i na świecie. O mamie pamiętamy na co dzień, ale 26 maja w sposób szczególny dziękujemy za obecność Mamy w naszym życiu. Z okazji Święto Matki uczniowie klasy V c wzięli udział w uroczystości organizowanej przez Uniwersytet Trzeciego Wieku po hasłem „Dzieci Matkom, Matki Dzieciom”. Chętni uczniowie klasy V c: A. Babel, E. Gacek-Milińska, L. Gałka, K. Jęczmiński, J. Kapłon K. Kosiniak, W. Łysoń, K. Ofiarkiewicz, M. Pisula, W. Radota, A. Wojas wystąpili podczas święta w sali CKiS w Trzebnicy recytując utwory poetyckie K. I. Gałczyńskiego i W. Szymborskiej. W swoim przekazie podkreślali, że miłość matki jest jedyna, nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, przebacza, kocha i wspiera w każdej sytuacji. Podczas uroczystości występowali uczniowie ze Szkoły Muzycznej, Szkoły Podstawowej nr 1 oraz chór i zespół taneczny Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Występ był bardzo udany, uczniowie zebrali zasłużone oklaski.
bs
Biblioteka szkolna
prosi o zwrot wypożyczonych książek
do wtorku, 13 czerwca 2023 r.
Zapraszamy Rodziców dzieci,
które w postępowaniu rekrutacyjnym
na rok szkolny 2023/2024 zostały przyjęte
do klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych na
które odbędzie się w środę 14 czerwca
- o godz. 16.00 – dla Rodziców uczniów przyszłych klas I
- o godz. 16.30 – dla Rodziców uczniów przyszłych oddziałów
przedszkolnych
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2
w Trzebnicy
W dniu 2 czerwca klasy 1a, 1b, 1c i 1 d uczestniczyły w bardzo miłym spotkaniu autorskim z trzebnicką poetką, panią Julianną Michorczyk. Pani Julianna jest autorką wielu pięknych wierszy i piosenek dla dzieci. Najnowsze wiersze i utwory zebrane zostały w tomikach "Karuzela z piosenkami" i "A jak urosnę". W trakcie spotkania autorka opowiadała o swojej twórczości, dzieci odczytywały wiersze pani Julianny, a także próbowały odgadywać ułożone przez poetkę zagadki o przyrodzie. Na zakończenie spotkania uczniowie wręczyli autorce laurkę w podziękowaniu za spotkanie. Oczywiście były też zdjęcia, autografy i możliwość zakupienia książeczek.
Spotkanie z panią Julianną Michorczyk było dla pierwszoklasistów wspaniałym przeżyciem. Kto wie, może stanie się też inspiracją do napisania pierwszego własnego wiersza lub zagadki?
Pani Juliannie bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas i wspaniałe duchowe przeżycia. Życzymy napisania jeszcze wielu nowych równie ciekawych wierszy i tekstów do piosenek.
Dziekujemy też pani Jadwidze Michalak za zorganizowanie spotkania z poetką.
HG
W marcu 2023 r w Szkole Podstawowej Nr 2 im. gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka" w Trzebnicy został ogłoszony gminny konkurs plastyczny dla świetlic szkolnych pt; ,,Niezwykłe zwierzęta’’. Celem konkursu było odkrywanie młodych talentów, rozwijanie umiejętności i wyobraźni plastycznej, inspirowanie do twórczych poszukiwań w dziedzinie plastyki, kształtowanie szacunku do otaczającej nas przyrody. Na konkurs wpłynęło 21 prac. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt jurorów, a ich autorzy zasługują na wielkie uznanie i pochwałę. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, więc jury zdecydowało się nagradzać prace odznaczające się dużą samodzielnością. Podczas oceny zwrócono uwagę na dużą aktywność twórczą, umiejętność łączenia ze sobą różnych technik, zagospodarowanie przestrzeni, oryginalne ujęcie tematu.
LAUREACI KONKURSU :
1. Miejsce – Maja Ogórek klasa 3b SP Nr 2 im. gen. Leopolda Okulickiego "Niedżwiadka" w Trzebnicy
2. Miejsce-Marta Kowalik klasa ,,O c’’ SP Nr 3 w Trzebnicy
3.Miejsce-Emilia Rumińska klasa 1b SP Nr 3 w Trzebnicy
Wyróżnienia
Natalia Łaciak klasa 1a SP Nr 3 w Trzebnicy
Agata Kidawa klasa 1e SP Nr 1 w Trzebnicy
Laureaci konkursu oraz wyróżnione dzieci otrzymują dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszystkim dzieciom oraz nauczycielom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów z plastyczną przygodą .
Organizatorzy konkursu
Marta Przybylska, Aleksandra Lecyk
Przy okazji omawiania tematu Niezwykłe budowle” oraz w ramach projektu „Laboratoria przyszłości” w klasie Ia zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem klocków magnetycznych Magformers.
Te kreatywne klocki dają nieograniczone możliwości zabawy. Kształtują i rozwijają wyobraźnię przestrzenną dziecka oraz logiczne myślenie i kreatywność. Uczą kształtów i kolorów. Pozwalają na tworzenie wspaniałych budowli. I właśnie takie przepiękne konstrukcje stworzyli pierwszoklasiści.
RM
" Ma dwie nogi każdy bociek,
Ale kto z uczonych dociekł,
Czemu każdy bociek w mig
Jedną nogę chować zwykł? "
Autor: Jan Brzechwa
Dzień 31 maja został ogłoszony przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "proNatura" Dniem Bociana.Podkreśla on ważną rolę, jaką bociany pełnią w naszym życiu od zarania dziejów.To też wspaniała okazja do zwrócenia uwagi dzieci na potrzebę ochrony tego wyjątkowego ptakai jego naturalnego środowiska.
W ramach obchodów Dnia Bociana dzieci ze świetlicy szkolnej, pod kierunkiem nauczyciela świetlicy, przygotowały szereg zabaw, gier sprawnościowych oraz quizów dotyczących bociana.
Wcześniej przygotowano akcesoriai pomoce dydaktyczne, a były to: opaski z czerwonym dziobem, skrzydła bociana, wiaderka z wodą, łyżki, kubeczki, obręcze, i piłki.
Zabawy te miały na celu wzbogacenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat otaczającej przyrody, a w szczególnościo zagrożonym gatunku ptaka, jakim jest bocian.
Gry i zabawy: "Składanie jejw gniazdach", Żerujące boćki", "Pojenie bocianów", "Wysiadywanie jaj" pozwoliły dzieciom na identyfikowanie się z bocianem,a przede wszystkim z cyklem życiowym i swoistymi zwyczajami tego ptaka, a quizy sprawdziły wiedzę o sposobie życia bocianów.
Nauczyciel M. Przybylska
Trudno uciec od przemocy, jest ona bowiem wszędzie - na ulicy, w telewizji,w internecie, w szkole i w domach. Warto więc stawiać jej czoła i reagować, kiedy komuś dzieje się krzywda. Zawsze powinna przyświecać nam jedna zasada - UNIKAMY PRZEMOCY !
Przemoc coraz częściej towarzyszy uczniom podczas ich codziennych zajęć w szkole, ale przejawy agresji zauważyć można już w przedszkolu. Nie można pozostać obojętnym na te zjawiska. Aby zminimalizować przejawy agresji wśród dzieci w naszej szkole prowadzone są działania profilaktyczne, których celem jest rozwiązywanie problemów związanych ze zjawiskiem przemocy i agresji.
Dzień Szkoły bez Przemocy to ogólnopolskie święto wszystkich tych, którzy nie zgadzają się na przemoc i angażują się w budowanie szkoły jako miejsca przyjaznego dla uczniów.
Włączając się w obchody Dnia bez Przemocy Wychowawcy klas 0-III, Nauczyciele świetlic zorganizowali w ciągu tygodnia zajęcia wychowawcze : pogadanki, rozmowy, scenki dramowe ukazujące różne trudne sytuacje, podczas których uczniowie poszukiwali sposobów ich rozwiązywania oraz wykonywali prace plastyczne w ramach Dnia Szkoły bez Przemocy. Swoje spostrzeżenia i refleksje w czasie zajęć, uczniowie przedstawili w formie haseł, sloganów, plakatów:
„Stop przemocy! Stop agresji! W szkole chcę się czuć bezpieczny!”„Kto się bije i przezywa ten agresor się nazywa” ,
Stop przemocy! Od dziś miłymi słowami strzelajmy jak z procy”
„Uśmiechnij się bo słońce świeci, przemoc jest nie dla dzieci !”
„Stop przemocy w domu, w szkole, na boisku, aby jej nie było wcale, wtedy będzie doskonale”
„Bo przemoc i agresja jest zła i powinniśmy ją powstrzymać raz, dwa”
„Z pięścią do kieszeni, z uśmiechem do ludzi”
„Agresji mówimy stanowcze NIE!!!” ...
Budowanie świata wolnego od przemocy to proces, droga, którą idziemy i wiemy, że nie dzieje się to z dnia na dzień, ale włączając się w różnego typu akcje - wyrażamy w ten sposób swój protest przeciwko zjawiskom agresji i przemocy w szkole.
Dziękujemy Wychowawcom, Nauczycielom za aktywne włączenie się do akcji !!!
Koordynatorzy: Jolanta Rainczuk, Małgorzata Janicka – Gałka.
Zajęcia profilaktyczne dla uczniów kl. 8
z Policjantką
z Wydziału do spraw Nieletnich
w Trzebnicy
Dla naszej szkoły bardzo ważna jest profilaktyka dzieci i młodzieży. W dniu 29.05. 2023 r. i 5.06. 2023 r mł. asp. Lidia Łynko z Zespołu ds. Nieletnich przeprowadziła zajęcia profilaktyczne w klasach VIII na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich, przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości osób nieletnich, cyberprzemocy, hejtu oraz konsekwencji prawnych wynikających ze stosowania wszelkich form przemocy rówieśniczej wśród nastolatków. Wszystko po to, by wyjaśnić i uświadomić uczniów, jakie mogą być konsekwencje niezgodnych z prawem zachowań. Funkcjonariuszka zapoznała młodzież z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim przejawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich.
Kolejnym tematem było, coraz bardziej powszechne wśród młodzieży, zjawisko cyberprzemocy. Pani Łynko uświadomiła użytkownikom komputera i Internetu, dlaczego ich bezpieczeństwo w sieci jest zagrożone, a także jak należy bezpiecznie korzystać z internetu. Opowiedziała, jakie negatywne skutki niesie za sobą niewłaściwe korzystanie z powszechnych w dzisiejszych czasach portali społecznościowych oraz komunikatorów internetowych . Były także przestrogi o skutkach prawnych przestępstw w sieci.
Spotkanie miało na celu uświadomienie młodym ludziom, że zachowania zabronione pociągają za sobą konsekwencje prawne. Na zakończenie zajęć policjantka przypomniała także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wypoczynku letniego.
Koordynator: pedagog szkolny Jolanta Rainczuk
„A ja rosnę przy Mamie wczoraj, dzisiaj i jutro, aby jej nigdy w życiu nie było pusto i smutno”.
30 maja 2023 r. uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią zaprosili swoje mamusie do szkoły, aby wspólnie uczcić święto Dnia Matki. Podczas uroczystości dzieci pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Oliwia zagrała dla mam utwory na flecie. Mamy ze wzruszeniem podziwiały swoje pociechy, a potem gromkimi brawami nagrodziły ich występ.
Wzruszenie, radość i prezenty przygotowane przez dzieci, którymi mamy zostały obdarowane stworzyły niezapomnianą atmosferę tego święta.
Wychowawczyni Urszula Kupiec
1 czerwca uczniowie z kl. 8c i kl. 8e uczestniczyli w wycieczce na Ślężę. Była to kolejna okazja do obcowania z przyrodą i wspólnego spędzenia czasu. Natomiast 2 czerwca młodzież z klas: 8c, 8d i 8e udała się na spływ kajakowy rzeką Barycz. Uczniowie wraz z opiekunami pokonali trasę 10 km, wrażeń było wiele! Opiekę nad ósmoklasistami sprawowali: p. Renata Czarny, p. Dorota Powązka – Baranowska, p. Beata Dyk, p. Marek Zgóra i ksiądz Marek Sumara.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z wycieczek.
W klasach 1- 3 odbył się konkurs ekologiczny na zakładkę do książki związaną z tematem Nauka Dla Ochrony Rzek, Mórz I Oceanów.
Projekt zakładki mógł być wykonany dowolną techniką plastyczną (malarską lub graficzną).
Do organizatorek napłynęło kilkanaście prac, spośród których jury wyłoniło zwycięzców.
I miejsce
1.Antonina Zając 2a
2.Zofia Syrko 2c
3.Weronika Martyniak 2a
4.Maria Piróg 1c
II miejsce
1.Natalka Giedziun 2a
2.Marianna Niziałkowska- Pietrzak 2a
3. Hanna Gazda 2a
4.Rozalka Grzelak 1a
5.Cela Grzelak 2a
III miejsce
1.Aurelia Soroko 2a
2.Julian Davies 2a
3.Maja Kozielska 2a
4.Wojtek Maryniak 2a
5.Emilka Cylejowska 1d
6.Milena Przychodzeń 2a
IV MIEJSCE
1.Natalia Niedźwiedzka 2c
2.Hanna Drozdowska 2c
3.Iga Kurzyńska 2c
Za udział
1.Wiktor Kobusiński kl. 1b
Zwycięzcy zostali obdarowani drobnymi upominkami.
Iwona Gajska, Renata Marszałek, Jadwiga Michalak i Jolanta Straszak
U czy Ó, Ż czy RZ, H czy CH – KONKURS ORTOGRAFICZNY!
Około r. 1440 Jakub Parkoszowic przygotował w rękopisie pierwszy traktat o ortografii polskiej. Wiele wieków później był on kilkakrotnie drukowany pod tytułem Jakóba syna Parkoszowego Traktat o ortografii polskiej. Od tej publikacji polscy uczniowie zmagają się z polska, wcale niełatwą ortografia. Zasad polskiej ortografii jest bardzo dużo, tym bardziej powszechny podziw wzbudzają uczniowie, którzy zgłębili zasady polskiej ortografii i potrafią bezbłędnie lub prawie bezbłędnie napisać skomplikowany tekst dyktanda.
Do eliminacji szkolnych, które odbyły się w dwóch etapach przystąpiło 82 uczniów: z klas IV - 15 uczniów, z klas V -24 uczniów, z klas VI -13 uczniów, klas VII -14 uczniów, z klas VII dyktando pisało- 16 uczniów. Ci, którzy najlepiej napisali najeżony trudnościami tekst dyktanda, prezentowali naszą szkołę w XXV Powiatowym Konkursie Ortograficznym „O złotą skuwkę”. 18 maja 2023 r. dyktando w Żmigrodzie pisali uczniowie klasy VII i VIII. Naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Włodarczyk ( kl. VII a) oraz Katarzyna Bronicka ( kl. VIII b) oraz Gracjan Rawiak (kl. VIII c ). Przedstawiciel naszej szkoły okazali się mistrzami polskiej ortografii, napisali dyktanda wspaniale, zdobywając I miejsce w kategorii klas VII – Mateusz Włodarczyk, natomiast II miejsce w kategorii klas VIII wywalczyła Hanna Bronicka. Następnego dnia do konkursy przystąpili uczniowie klas IV, V, VI . Byli to uczniowie: Szymon Mróz ( kl. IV a ) , Alicja Babel (kl. V c) i Maria Stanisz (kl. V a) oraz Jakub Mróz (kl. VI a). Możemy mówić o wielkim sukcesie tych uczniów, bowiem każdy z nich zaimponował znajomością zasad ortografii i poprawnością zapisu. Szymon Mróz zajął IV miejsce w kategorii klas IV, Marysia Stanisz zajęła II w kategorii klas V, a Ala Babel III miejsce w tej samej kategorii, natomiast Kuba Mróz II w kategorii klas VI.
Nauczyciele poloniści są dumni ze swoich uczniów, gratulują Wszystkim sukcesu i zachęcaj innych uczniów do ćwiczenia się w trudnej sztuce ortografii.
bs
Powered by aSc EduPage