6 marca 2023 r. w Sali Kolumnowej im. płk. Jerzego Woźniaka Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu odbyło się uroczyste otwarcie Dolnośląskiej Wystawy Historycznej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej pt. „Przejawy pamięci o dowódcach AK w naszym regionie”.
W tegorocznej prezentacji wystawy uczestniczyli: powstaniec warszawski i AK-owiec kpt. Stanisław Wołczaski, Wicewojewoda Jarosław Kresa, prezes dolnośląskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. Stanisław Ułaszewski, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, a także dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie szkół, które należą do Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK. W tym roku zorganizowana wystawa dotyczyła przejawów upamiętnienia Armii Krajowej oraz jej dowódców w najbliższym otoczeniu. Uczniowie poszczególnych szkół opowiadali o miejscach pamięci, wydarzeniach, które czczą pamięć o Armii Krajowej w ich lokalnych ojczyznach. Wymieniali m.in. ulice, place, parki, pomniki i tablice pamiątkowe. Zaprezentowano także pomysły na szlaki turystyczne związane z największą podziemną armią Europy, np. szlak rowerowy miejscami związanymi z AK po Wrocławiu.
Uczennice naszej szkoły Ania Kaczor, Bianka Haładaj z kl. 6a i Natalia Darowska, Nina Wiaderek z kl. 8a zaprosiły wszystkich gości na niezwykły spacer po Trzebnicy, przedstawiając mapę Trzebnicy, na której umieszczone zostały zdjęcia prezentujące miejsca związane z Armią Krajową.
Wycieczkę po Trzebnicy nasze uczennice rozpoczęły spod naszej szkoły - Szkoły Podstawowej nr 2 , której patronem jest gen. Leopold Okulicki, pseudonim „Niedźwiadek”, polski wojskowy, ostatni dowódca Armii Krajowej. To właśnie w obwodzie naszej szkoły znajdują się ulice imienia bohaterów ściśle związanych z Armią Krajową.
Kierując się ulicą generała Stefana Grota Roweckiego, Armii Krajowej, a następnie ulicą Żołnierzy Września odwiedziły rondo Żołnierzy Wyklętych, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający niezłomną postawę żołnierzy niepodległościowego podziemia. Każdego roku, 1 marca, spotykamy się tam, by złożyć kwiaty pod tablicą pamiątkową, a także, by w chwili zadumy i ciszy oddać należyty hołd tym, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny.
Kolejnym etapem spaceru był trzebnicki Rynek, którego centralnym punktem jest Ratusz. W sierpniu ubiegłego roku właśnie na trzebnickim Rynku odbyły się uroczystości związane z 102. rocznicą Święta Pułkowego 9-Pułku Ułanów Małopolskich z Trembowli na cześć ich zwycięstwa nad bolszewikami w bitwie pod Komarowem w 1914 roku. W ramach uroczystości, miało miejsce bardzo ważne wydarzenie - podpisanie i wmurowanie Aktu Erekcyjnego pod utworzenie Muzeum Armii Krajowej w trzebnickim Ratuszu. Muzeum Armii Krajowej w Trzebnicy to miejsce, w którym nie tylko będziemy mogli ocalać historię od zapomnienia, ale w którym będziemy się edukować i inspirować do szukania własnych korzeni i budowania poczucia tożsamości narodowej i lokalnej.
Ostatnim punktem spaceru po Trzebnicy była Bazylika św. Jadwigi. Wieloletni proboszcz a zarazem kustosz bazyliki, ksiądz Wawrzyniec Bochenek był kapelanem kombatantów Armii Krajowej. Dał się poznać jako gorliwy kapłan, dobry gospodarz, człowiek miłujący Kościół i Ojczyznę.
Na koniec prezentacji uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy zaprosiły uczestników wystawy do odwiedzenia naszej „małej” ojczyzny.
Po występie uczennice otrzymały gromkie brawa, a zaproszeni goście nie szczędzili słów uznania i pochwał.
Te niezwykłe spotkania rodziny AK to czas wymiany doświadczeń, nauczycieli i uczniów szkół "AK-owskich", to cementowanie międzyszkolnych przyjaźni i inspiracja do zgłębiania wiedzy o bohaterach historycznych, których życie i czyny będą przykładem postępowania według uniwersalnych wartości "Bóg, honor, ojczyzna".
Krystyna Janowska
Lucyna Sobczak