W dniu 14.03. 2017 r. we wszystkich klasach VI naszej szkoły zostały przeprowadzone zajęcia profilaktyczne pt: „Co to jest cyberprzemoc - jak jej zapobiegać? Celem tych zajęć było uświadomienie uczniów, w czym przejawia się przemoc z użyciem mediów elektronicznych, przede wszystkim internetu i telefonów komórkowych i jak jej przeciwdziałać. Zajęcia prowadzone były przez Panią Annę Cisak przedstawiciela Straży Miejskiej oraz Pana Łukasza Anioła z Policji.
Na początku zajęć omówiono główne zagadnienie, a więc co to jest Cyberprzemoc.
Cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych. Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży.
Do działań określanych jako cyberprzemoc zalicza się m.in:
• wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu,
• robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody,
• publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają,
• podszywanie się pod kogoś w Sieci.
Wyświetlona prezentacja multimedialna pt. „Stop cyberprzemocy” przedstawiła uczniom zjawisko cyberprzemocy oraz uwrażliwiła ich na specyfikę problemu, związaną przede wszystkim z możliwymi, poważnymi konsekwencjami tego typu działań zarówno dla ich ofiar jak i sprawców.
W toku zajęć dzieci dowiadują się:
• Jakie mogą być odczucia oraz konsekwencje przemocy w Sieci dla ofiar cyberprzemocy,
• Jakie są możliwe konsekwencje przemocy w Sieci dla sprawców tego typu działań,
• Jak powinna zachować się ofiara cyberprzemocy i gdzie może szukać pomocy,
• Jak powinni zachowywać się świadkowie cyberprzemocy,
• Jak się zachowywać, żeby zmniejszyć ryzyko zostania ofiarą cyberprzemocy.
Zajęcia były prowadzone metodami aktywizującymi. Prezentowany w ramach zajęć film przedstawiał różne przypadki przemocy rówieśniczej z użyciem mediów elektronicznych. Pierwsza przedstawiona historia rozgrywała się w szatni po zajęciach WF, gdzie dziewczyna została nagrana przez kolegów telefonem komórkowym . Film trafił do Internetu. Dziewczyna stała się przedmiotem żartów ze strony kolegów i koleżanek. Przestała przychodzić do szkoły. Nie potrafiła poradzić sobie z tą sytuacją.
Druga historia opisująca dziewczynę, wobec której koledzy z klasy stosowali cyberprzemoc, skończyła się tragicznie.
Film trwał kilka minut i stanowił wstęp do aktywnej dyskusji wśród uczniów w klasie na temat cyberprzemocy.
Pani Anna Cisak podczas zajęć wielokrotnie podkreśliła, że mimo, iż akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, to potrafią wyrządzać bardzo dużą krzywdę drugiemu człowiekowi.
Dzielnicowy pan Ł. Anioł przypominał, że należy pamiętać, że cyberprzemoc to nie tylko ofiary, ale również sprawcy, którymi bardzo często są właśnie młodzi internauci. Niezwykle ważna jest więc świadomość możliwych konsekwencji - również prawnych - takich działań oraz podkreślanie wagi poszanowania nie tylko własnej, ale i cudzej prywatności.
Dlatego też zapobieganie cyberprzemocy wymaga uświadomienia najmłodszym, na czym polega ten problem i jakie może mieć konsekwencje zarówno dla ofiary jak i sprawcy. Dzieci muszą też wiedzieć jak się zachować w sytuacji doświadczania przemocy w Sieci, gdzie szukać pomocy.
Na zakończenie uczniowie otrzymali informacje, gdzie mogą otrzymać wsparcie psychologiczne w przypadkach cyberprzemocy i porady dotyczące rozwiązywania problemów z nią związanych:
• u konsultantów bezpłatnych telefonów zaufania 116111 (www.116111.pl)
dla dzieci i młodzieży
• oraz 800100100 (www.800100100.pl) dla rodziców i nauczycieli.
Problematyka cyberprzemocy podejmowana jest także w kampanii „Dziecko w Sieci”, kierowanej do młodszych dzieci, jak i w projektach : Sieciaki.pl lub Helpline.org.pl
Efektem zajęć profilaktycznych realizowanych w klasach VI było wypracowanie zasad bezpiecznego i kulturalnego korzystania z Sieci oraz reagowania w sytuacjach cyberprzemocy.
Koordynatorzy: Jolanta Rainczuk, Paulina Pierchorowicz- Rączka