Cichociemni - legendarni polscy żołnierze
Tradycją naszej szkoły jest" Szkolna lekcja historii" - czyli międzyklasowe przedsięwzięcie, które funkcjonuje na zasadzie projektu edukacyjnego. Jego istota polega na tym, iż uczniowie realizują określone duże zadanie w oparciu o przyjęte wcześniej założenia. Ten projekt edukacyjny realizowany jest przez uczniów szkoły już od roku 2003. Jego celem jest rozwijanie twórczych postaw dzieci i młodzieży, a nade wszystko poznanie historii kraju, w którym żyją. Wychowanie w duchu patriotycznym jest jednym z priorytetów naszego Szkolnego Programu Wychowawczego. Zobowiązuje nas do tego nasz patron, gen. Leopold Okulicki-ostatni dowódca Armii Krajowej, ale też założenie, że świadomość historyczna i patriotyczna to jeden z elementów, na którym młode pokolenie Polaków powinno budować swoją przyszłość. Mottem, które przyświeca corocznej lekcji historii jest hasło wyryte na ścianie jednego z kościołów na Wschodzie: "Narody, które tracą pamięć - tracą życie".
W tym roku szkolnym tematem „Szkolnej lekcji historii” byli legendarni polscy żołnierze – Cichociemni, ponieważ uchwałą sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2016 ogłoszony jest Rokiem Cichociemnych.
Zadania, które realizowały klasy szóste przedstawiają się następująco:
klasa VI d - Cichociemni.....czyli kto?
(kim byli cichociemni, jak ich szkolono, gdzie i w jakim celu?)
klasa VI a - Najbardziej znani cichociemni
1. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”
2. Elżbieta Zawacka „Zo”
3. Jan Nowak Jeziorański
klasa VI b Najbardziej znani cichociemni
1. Jan Piwnik „Ponury”
2. Hieronim Dekutowski ”Zapora”
3. Adolf Pilch „Góra”
klasa VI c - Dzisiaj pamiętamy o cichociemnych
1. GROM i cichociemni – szczególna więź
2. Biegi w hołdzie cichociemnym
3. Cichociemni w filmie
Uczniowie wspaniale zaprezentowali przydzielone im zadania. Odpowiednio przebrani i ucharakteryzowani wchodzili w role bohaterów, przedstawiali ich sylwetki, odczytywali tekst przysięgi, prezentowali elementy musztry w żartobliwym wydaniu. W sali pojawił się nawet samolot i małe spadochrony. Wszak cichociemni to polscy żołnierze - ochotnicy, szkoleni w Anglii i przerzucani do okupowanego kraju drogą powietrzną.
Zaproszenie na tegoroczną „Szkolną lekcję historii” przyjęli muzycy z trzebnickiego zespołu Cran, który w swoim repertuarze ma utwory o cichociemnych. Panowie Paweł Kucharski i Dawid Świtała nie szczędzili słów pochwały naszym uczniom. Podkreślali wagę i trudność tematu oraz pomysłowość naszych szóstoklasistów, a także trud, jaki włożyli wychowawcy klas, by zrealizować tę niecodzienną lekcję.
Krystyna Janowska