Zapewne Państwo wiecie, że grypa to ostra choroba wirusowa i zakaźna.
W przeciwieństwie do przeziębienia możne być przyczyną groźnych powikłań np.; zapalenie nerek, zapalenie mięśnia sercowego, ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, zaostrzenie astmy…
Ostatnio często słyszy się o grypie A/H1N1.Objawy tej grypy są podobne do grypy sezonowej t.j. gorączka, kaszel, ból gardła, bóle głowy, katar z płynną wydzieliną, bóle mięśni i stawów, dreszcze, pieczenie oczu, ból uszu, mogą występować wymioty i biegunka.
Część zachorowań przebiega bardzo ciężko, a nawet może zakończyć się śmiercią. Choroba trwa około tygodnia.
Grypą łatwo można się zarazić ponieważ wirus grypy przenoszony jest drogą powietrzną i kropelkową tzn. poprzez kichanie, kaszel oraz przebywanie z chorym w jednym pomieszczeniu.
Szkoła jest miejscem gdzie kontakty między uczniami są bardzo bliskie i choroby mogą przenosić się szczególnie łatwo drogą powietrzną i kropelkową . A zakażeni uczniowie przenoszą chorobę do swoich domów na członków rodzin.
Aby zapobiegać przenoszeniu się wirusa grypy należy:
1. Podczas kasłania i kichania zasłaniać chusteczką higieniczną nos i usta, a zużytą chusteczkę higieniczną wyrzucać do kosza na śmieci ( jednorazowe używanie chusteczek higienicznych)
2. Myć ręce ciepłą wodą z mydłem ok. 20 – 30 sekund, zwłaszcza przed jedzeniem
3. Unikać dotykania oczu, nosa, ust
4. Unikać przebywania wśród ludzi, którzy wykazują objawy grypopodobne
5. Po każdej skończonej lekcji wietrzyć klasę bez względu na pogodę, jak również w domu wietrzyć zamknięte pomieszczenia 3- 4 razy dziennie, każdorazowo przez 10 min.
6. Chore dzieci powinny zgłaszać się do lekarza, a do momentu wyleczenia powinny pozostać w domu, aby nie zarażać inne dzieci ( bardzo prosimy rodziców o nie przysyłanie chorych dzieci do szkoły) - w razie wystąpienia objawów chorobowych u dziecka w szkole, nauczyciel powiadomi rodziców o konieczności odebrania ucznia ze szkoły
7. Należy dbać o siebie i zdrowo się odżywiać, unikać stresu, aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu
8. Należy pić dużo wody, a także mleka i napojów mlecznych
9. Ważna jest właściwa ilość snu w wywietrzonym wcześniej pomieszczeniu
( optymalna dawka nocnego wypoczynku dla dziecka w wieku szkolnym powinna wynosić 9 – 11 godzin na dobę )
10. Ważną rolę w zapobieganiu grypie pełnią szczepienia przeciw grypie ( szczepienie wymaga konsultacji z lekarzem , a więc dokładniejszych informacji na temat szczepień udzieli lekarz).
W naszej szkole zostaną przeprowadzone zajęcia aktywizujące w kl. 0 – VI dotyczące profilaktyki grypy sezonowej i nowej grypy A( H1N1) przy współpracy pielęgniarki szkolnej .
Edukowanie dzieci może odbywać się przy współpracy rodziców, którzy odgrywają bardzo dużą rolę w przekazaniu informacji dzieciom w zakresie profilaktyki grypy i dbania o zdrowie.