21 lutego,obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w celu promocji wielojęzyczności oraz w trosce o ochronę języków używanych w różnych rejonach świata. Według ONZ od 1950 r. zanikło 250 języków. Poszczególne słowa odchodzą w zapomnienie, języki ubożeją, nagminne jest nadużywanie wyrazów obcojęzycznych.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to okazja do refleksji nad tym, czym dla nas jest język jakim posługujemy się na co dzień i nad bogactwem językowym, ale przede wszystkim przypomnienie o odpowiedzialności za zachowanie tego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. Język ojczysty stanowi nie tylko narzędzie komunikacji, ale przede wszystkim fundament tożsamości kulturowej i narodowej.
Rozwój technologii i nowych mediów powoduje zmiany w korzystaniu z języka, co czasem prowadzi do uproszczeń językowych i zanikania bardziej złożonych form wypowiedzi. Niejednokrotnie w wypowiedziach prywatnych nie używamy naszych polskich znaków ą, ę, ś, ć, ź, ń. Polskie znaki diakrytyczne odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu oryginalności i bogactwa języka polskiego, świadczy o unikalności naszego języka.
To dlatego w tym dniu przypominamy o poprawności językowej. W naszej szkole mogliśmy od uczniów klasy VI otrzymać ciekawe informacje o naszym języku, a ponadto podczas długiej przerwy uczniowie klas VII i VIII przygotowali zadania dotyczące słownictwa, wymowy, trudnych form fleksyjnych. Każdy uczeń mógł sprawdzić, czy potrafi znaleźć odpowiednie słowo, wie, która z form językowych jest poprawna, wyjaśnić związek frazeologiczny czy też przeczytać bezbłędnie wierszyk logopedyczny. Zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Oprócz dobrej zabawy, będziemy bardziej świadomymi użytkownikami języka ojczystego.
„Nasz język jest ą - ę”.
Polonistki SP2