Uczniowie klas O-II,na lekcjach religii,wykonywali swoje lampiony i kalendarze adwentowe.Każdy uczeń, według swojego pomysłu starał się wykonać swoją pracę.
Prace te wprowadziły uczniów w radosny czas oczekiwania na Boże Narodzenie.
Ewa Dudek
Uczniowie klas O-II,na lekcjach religii,wykonywali swoje lampiony i kalendarze adwentowe.Każdy uczeń, według swojego pomysłu starał się wykonać swoją pracę.
Prace te wprowadziły uczniów w radosny czas oczekiwania na Boże Narodzenie.
Ewa Dudek
„Święta Jadwiga idzie boso, buty do paska ma przypięte ….”
W środę, 23 listopada 2022 roku odbył się w nasze szkole konkurs wiedzy o św. Jadwidze. 18 uczniów z klas 4, 5 i 6 rozwiązywało trudny test ze znajomości życia i działalności naszej trzebnickiej patronki. Najwięcej punktów zdobyli: Jakub Mróz z klasy 6c oraz Maksymilian Szala z klasy 4c.
Oni właśnie reprezentowali nasza szkołę w XI Powiatowym Konkursie „Ścieżkami Życia św. Jadwigi Śląskiej’, który odbył się w naszej szkole 29 listopada. Uczestniczyli w nim uczniowie z 7 różnych szkół naszego powiatu.
Obaj nasi reprezentanci wykazali się ogromną wiedzą i pokonali pozostałych uczestników. Jakub Mróz okazał się być bezbłędnym i zajął I miejsce a Maksymilian Szala zajął II miejsce.
Wszystkim uczestnikom obu konkursów GRATULUJEMY !!!!!!!!!
Janina Bejm
Uczniowie klasy 2a w ramach projektu CZYTAM Z KLASĄ zrealizowali pierwszy jego moduł -PODRÓŻE PO POLSCE. Omawiali lekturę pt. "Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą". Książka ta opowiada o dzieciństwie wielkiego poety, a napisana została z ogromnym poczuciem humoru przez Agnieszkę Frączek. Dzieci z zaangażowaniem wykonały lapbooki, w których zawarły ciekawe informacje dotyczące życia Julka, głównego bohatera. Drugoklasiści stworzyli piękny plakat, na którym każdy uczeń narysował i napisał, dlaczego warto przeczytać tę książkę. Z entuzjazmem przekazali go bibliotekarce pani Joannie Sztymie. Zostanie on umieszczony w bibliotece szkolnej, aby zachęcić innych uczniów do czytania tej zabawnej lektury.
J.Michalak
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym wspierającym rozwój czytelnictwa CZYTAM Z KLASĄ - Lekturki spod chmurki. Tegoroczna IV edycja nosi nazwę Podróżowanie przez czytanie. Swoją przygodę z projektem rozpoczęła klasa 2a. Po poznaniu chmurki Tosi, uczniowie wykonali klasową chmurkę, a potem każdy zrobił swoją. Podróżowanie przez czytanie rozpoczynają lekturą "Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą".
J.Michalak
Stara Kaflarnia w Zdunach to miejsce, gdzie niezwykle serdeczni gospodarze wprowadzili nas w atmosferę Andrzejek i Katarzynek. To właśnie w dzisiejszą noc z 29 na 30 listopada przypada wigilia św. Andrzeja, a więc wieczór wróżb. My wywróżyliśmy dobre rady na przyszłość, zawód który jest nam pisany w przyszłości, imię życiowej wybranki jak i wybranka, ale przede wszystkim mogliśmy posłuchać niezwykłych opowieści o dawnych obrzędach związanych z tym dniem. Wyjątkowym momentem było lanie wosku przez dziurkę od klucza i wróżenie z tajemniczego cienia jaki rzucał zastygnięty wosk. Przepyszne lokalne pączki, których mogliśmy skosztować skrywały kolejną wróżbę, a mianowicie tylko jedna z dziewczynek i tylko jeden z chłopców mógł odnaleźć w jego wnętrzu informację, że zostali mianowani na Króla Andrzeja i Królową Katarzynę. To właśnie oni przez najbliższy rok będą nam przypominać o wszystkich wróżbach na bliższą i dalszą przyszłość.
Będąc w Starej Kaflarni musieliśmy dowiedzieć się nieco więcej o jej historii. A wzory kafli i rękodzieła, którym się dobrze przyjrzeliśmy zainspirowało nas do stworzenia własnych glinianych dzieł.
Dziękujemy całemu zespołowi Starej Kaflarni w Zdunach za serdeczne przyjęcie naszego energicznego zespołu 4c #kl4c
Z prawdziwą przyjemnością prezentuję wyniki konkursów ogłoszonych przez bibliotekę szkolną. Wybór, jak zawsze, nie był łatwy. Komisje miały niebywale trudne zadanie. Tym bardziej, że tym razem w konkursie plastycznym wpłynęło wyjątkowo dużo prac, co mnie niezwykle ucieszyło! Natomiast w konkursie literackim „Story Cubes” uczniowie popisali się super kreatywnością i wyobraźnią. Fajnie się czytało te krótkie opowieści.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję za udział w konkursach, a laureatom serdecznie gratuluję! Rozdanie nagród i dyplomów wkrótce J
A oto wyniki:
„Mój ulubiony książkowy bohater”.
Kategoria kl. 0-1
1 miejsce: Maja Marciszewska kl. 1c
Maria Piróg kl. 1c
2 miejsce: Paula Krężołek kl. 0c
Pola Raczyk kl. 1b
3 miejsce: Laura Nolata kl. 1a
Gabriela Bogucka kl. 1b
Wyróżnienie: Pola Napieralska kl. 1b
Zuzanna Zembrzuska kl. 1d
Kategoria kl. 2-3
1 miejsce: Patrycja Sztur kl. 3a
Matylda Napieralska kl. 3d
2 miejsce: Oliwia Banaś kl. 3d
Igor Zielonka kl. 3a
3 miejsce: Maja Ogórek kl. 3b
Julian Davies kl. 2a
Wyróżnienie: Antonina Łuczak kl. 2a
Zofia Syrko kl. 2c
Zuzanna Babiuch kl. 2d
„Story Cubes”.
1 miejsce: Anna Waberska kl. 8d
2 miejsce: Adam Buczak, kl. 5a
3 miejsce: Oliwia Davies kl. 6c
Wyróżnienie: Aleksandra Kasza kl. 6c
Dziękuję J
Joanna Sztyma
Centrum Rozwoju Lokalnego - organizator ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" serdecznie zaprasza przedszkola i klasy 1-3 szkół podstawowych oraz rodziny z dziećmi w wieku 3-9 do udziału w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym "Podziel się historią", który jest realizowany w ramach zadania publicznego "Niepodległość na 104" finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki. Celem konkursu jest upowszechnienie wiedzy o historii Polski, symbolach narodowych i ważnych postaciach.
Zadanie konkursowe
Placówki edukacyjne: Nagraj film (3-10 minut) prezentujący, jak dorośli przekazują dzieciom wiedzę o historii Polski, symbolach narodowych, lokalnej tradycji. Film powinien zostać zrealizowany na terenie placówki edukacyjnej lub w miejscu nawiązującym do tematu przewodniego konkursu. Do udziału w filmie można zaprosić rodziców.
Rodziny z dziećmi: Nagraj film (3-10 minut) prezentujący, jak dorośli (rodzice, dziadkowie, starsze rodzeństwo, dorosłe osoby zaproszone do udziału w filmie) przekazują dzieciom wiedzę o historii Polski, symbolach narodowych, lokalnej tradycji. Film może zostać nagrany podczas wspólnej nauki, oglądania filmów historycznych, przeglądania książek czy np. podczas spaceru do miejsc pamięci.
Termin nadsyłania zgłoszeń i filmów konkursowych: 9 grudnia 2022r.
Nagrody
Kategoria: placówki edukacyjne
miejsce: pomoce edukacyjne o wartości 4000 zł
miejsce: pomoce edukacyjne o wartości 2000 zł
miejsce: pomoce edukacyjne o wartości 1500 zł
Placówki edukacyjne będą miały możliwość wskazania niezbędnych pomocy edukacyjnych, które zostaną zakupione i przekazane w ramach nagrody.
W kategorii zostaną również wyróżnione 104 filmy konkursowe, których autorów nagrodzimy pakietami niepodległościowymi. W skład pakietu wchodzą: duża flaga Polski, kolorowanki i gry edukacyjne, okolicznościowe breloki.
Kategoria: rodziny z dziećmi
miejsce: Laptop ASUS X515EA-BQ1225W i3-1115G4/8GB/512/Win11S
miejsce: Konsola NINTENDO Switch + Joy-Con czerwono-niebieski (nowa wersja v2)
miejsce: zestaw Smartband XIAOMI Mi Band 7 Czarny, Słuchawki wokółuszne HyperX Cloud II Headset, LEGO Ideas Rakieta NASA Apollo Saturn V 92176
W kategorii zostaną również wyróżnione 104 filmy konkursowe, których autorów nagrodzimy pakietami niepodległościowymi. W skład pakietu wchodzą: mała flaga Polski, kolorowanki i gry edukacyjne, okolicznościowy brelok.
Udział w konkursie w 4 krokach
Zapoznaj się z regulaminem oraz wypełnij właściwy formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny na stronie: niepodlegla104.pl
Przygotuj film konkursowy.
Przygotowany film zgłoszeniowy prześlij na adres e-mail: niepodlegla104@crl.org.pl lub na nośniku cyfrowym na adres Centrum Rozwoju Lokalnego.
To wszystko. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej konkursu.
Przydatne linki
Strona internetowa konkursu: niepodlegla104.pl
Szczegółowe informacje o konkursie: https://niepodlegla104.pl/o-konkursie/
Regulamin konkursu: http://niepodlegla104.pl/wp-content/uploads/2022/11/Regulamin-konkursu-Podziel-sie-historia.pdf
Formularz zgłoszeniowy dla placówek edukacyjnych: https://forms.gle/5372P1tRpfeek72ZA
Formularz zgłoszeniowy dla rodzin z dziećmi: https://forms.gle/pPDAcJ5jjRMid8qb8
REGULAMIN KONKURSU NA OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ
z możliwością wykorzystania jej na choinkę, na okno, na stół itp.
Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gen. Leopolda Okulickiego w Trzebnicy.
Uczestnikiem konkursu może zostać każdy uczeń klasy 0 - III naszej szkoły:
Ozdoby bożonarodzeniowe wykonujemy dowolną techniką z możliwością zastosowania techniki mieszanej, preferowane jest użycie materiałów naturalnych, tj.: drewno, sznurek, suszone owoce, papier, różnego rodzaju ziarna itp.
Prace należy dostarczyć do 13 GRUDNIA 2022 r. do Koordynatorów Konkursu.
OCENA PRAC I ZASADY PRZYZNAWANIA NAGRÓD:
KOORDYNATORZY KONKURSU:
Monika Marycz, Joanna Drzewiecka, Aleksandra Lecyk, Aleksandra Gniłka, Marta Przybylska.
W dniach 28.10.2022r. – 18.11.2022r. w naszej szkole odbywał się konkurs plastyczny pt. „Prawa Dziecka”. Udział w konkursie mogli wziąć uczniowie wszystkich klas uczęszczający na świetlicę szkolną. Tematem przewodnim konkursu było stworzenie pracy plastycznej przedstawiającej prawa dziecka.
W nawiązaniu do Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, który przypada na 20 listopada 2022r. czyli w dniu uchwalenia Konwencji o prawach dziecka powstała wystawa przedstawiająca najpiękniejsze prace konkursowe przygotowane przez uczestników konkursu. Uczniowie przygotowali piękne, twórcze prace, które ukazały ich wiedzę na temat praw wszystkich dzieci.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce: Aleksandra Chodała kl. 3b
Małgorzata Paluch kl. 3a
II miejsc: Antonina Czarska kl. 3d
Iga Kalka kl. 3b
III miejsce: Maja Ogórek 3b
Michał Sielowski 3a
Prace wyróżnione: Marysia Piróg kl. 1c i Marcelina Dudzik kl. 1 d.
Wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom serdecznie gratulujemy !
J. Drzewiecka, M. Przybylska
22 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Dzień Kredki. Bohaterka dnia od zawsze kojarzy się z dziećmi, z ich twórczością, wspaniałym światem stworzonym przy ich użyciu. Był to bardzo kolorowy dzień, w którym kredka była w centrum uwagi. Rozpoczęło się od poznania historii i rodzaju kredek. Uczniowie przeliczali kredki, odtwarzali wzory oraz sekwencje. Dzieci chętnie dopasowały odpowiednie obrazki do koloru kredki nie tylko używając zwrotów kolorów po polsku ale także w języku angielski. Potem odbyły się wspólne tańce przy piosence "Kolorowe kredki". Za pomocą tych podstawowych przyborów można wyrazic myśli, uczucia oraz marzenia. Rysowanie i kolorowanie rozwija wyobraźnię, a także relaksuje. W tym dniu kredki poszły w ruch, kolorowaliśmy na lekcjach i na przerwach. Uwieńczeniem dnia kredki była bajka o "zaczarowanym ołówku", która dostarczyła dzieciom wielu ciekawych pomysłów.A. Pszczółka, A. Gnilka, A. Czajka
21 listopada w klasach 0 obchodziliśmy dwa wyjątkowo ważne wydarzenia. Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień oraz Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Był to dzień pełen uśmiechów, miłych słów i pozytywnych emocji. Dzieci podczas rozmów przypomniały czym jest życzliwość i dlaczego warto być życzliwym na co dzień, nie tylko od święta, oraz kiedy najczęściej używamy „magicznych słów”: dziękuję, proszę, przepraszam.
Równie ważnym elementem wychowania jest też kształtowanie u dzieci świadomości ich praw oraz poszanowania praw innych. Dlatego w tym też dniu dzieci oglądały filmy edukacyjne dotyczące ich praw, poznawały swoje prawa i obowiązki, wykonywały plakaty, prace plastyczne oraz uczestniczyły w różnych zabawach. Wszystko po to aby z uśmiechem i życzliwością kształtować u dzieci postawy dobra, wrażliwości i tolerancji.
A. Gniłka, A. Czajka, A. Pszczółka
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci @LaboratoriaPrzyszłości
Drukarki 3D to jeden z podstawowych sprzętów, jakie nasza szkoła pozyskały w ramach rządkowego projektu Laboratoria Przyszłości. Dzięki otrzymanym funduszom posiadamy dwie takie drukarki wraz z obsługującymi je laptopami, oprogramowaniem i akcesoriami. Wzbudzają one bardzo duże zainteresowanie wśród uczniów, a sam druk 3D cieszy się stale rosnącą popularnością.
Cały listopad w naszej szkole stawialiśmy pierwsze kroki w poznaniu i włączeniu tej technologii w zajęcia. Zapoznawaliśmy się ze sprzętem, wraz z chętnymi uczniami uruchomiliśmy i poznawaliśmy podstawowe funkcje druku 3D. Początkowo w trakcie zajęć dodatkowych, ale za chwile chcemy przenieść drukowanie przestrzenne na pozostałe zajęcia.
Samo uruchomienie sprzętu i praca z drukiem nie byłaby jednak możliwa bez modeli 3D. Zaczęliśmy od bardzo prostych projektów wykonanych w programie #Tinkercad, który jest bardzo przyjaznym w obsłudze programem do projektowania 3D, po bardziej skomplikowane modele. Pierwsze prace wytwórcze mogliśmy zaprezentować przy okazji organizowanego w Gminnej Hali Widowiskowo – Sportowej finału projektu „Nasza Niepodległa – festiwal historyczny”, gdzie zaprojektowane i drukowane przez nas breloki, były wręczane jako upominki uczestnikom festiwalu. Kolejną okazją, do wykorzystania drukarek #Zortrax M 200 Plus, było Święto Naszej Szkoły. Za pomocą druku 3D oraz platformy internetowej #Skriware uczeń Jakub Giełażun stworzył projekt Denara Naszej Szkoły, który wraz z certyfikatem autentyczności „Laboratoria Przyszłości” został wręczony panu burmistrzowi Markowi Długozimie w ramach podziękowania za przystąpienie szkoły do projektu Laboratoria Przyszłości.
Obecne rozpoczęliśmy zabawę z projektowaniem różnych wydruków 3D, które powoli przygotowujemy, aby móc je wykorzystać w trakcie kiermaszu świątecznego. Będzie to świetna okazja do zaprezentowania nowych technologii nie tylko uczniom, ale także ich rodzicom.
W planach mamy jeszcze wiele ciekawych pomysłów, o których będziemy informować. Technologię druku 3D można zastosować praktyczne na każdej lekcji czy zajęciach dodatkowych. Teoretycznie ogranicza nas tylko wyobraźnia, jednak tej nam nie brakuje 😊. Wkrótce pochwalimy się nowymi projektami.
Małgorzata Merczyńska
25 listopada 2022r. obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia i właśnie w tym dniu został rozstrzygnięty powiatowy konkurs plastyczny „Mój przyjaciel Miś” zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Małego Księcia w Wiszni Małej. Konkurs był adresowany do uczniów klas I – III szkół podstawowych z Powiatu Trzebnickiego . Jego celem było rozwijanie wyobraźni i pomysłowości, kształtowanie umiejętności wykorzystywania różnorodnych technik plastycznych podczas tworzenia, promowanie twórczości dziecięcej. Na konkurs wpłynęło 80 prac. Z ogromną radością informujemy, iż uczniowie z klasy 1 c naszej szkoły w kategorii klas I zajęli:
III miejsce- Maja Klimek, natomiast wyróżnienie otrzymali- Karol Ostrowski i Kacper Włodarski.
Serdecznie gratulujemy Mai, Karolowi i Kacprowi, życzymy im dalszych sukcesów
w kolejnych konkursach.
Jolanta Szymczyk
🧏♂️Aktywność Obywatelska była tematem pierwszej części Warsztatów z Projektorem w których uczestniczyli uczniowie klasy 4c.🧏Program PROJEKTOR to program społeczny, który łączy najfajniejszych studentów, otwartych i zaangażowanych nauczycieli, ekspertów w dziedzinie innowacyjnej edukacji, partnerów i darczyńców, aby docierać do najmniejszych zakątków Polski z autorskimi projektami rozwojowymi dla dzieci. Wszystko możliwe jest dzięki wolontariackiemu i bezinteresownemu zaangażowaniu studentów i studentek, którym nie jest obojętna jakość edukacji i wszechstronny rozwój młodszych koleżanek i kolegów. Program działa od 2005 roku. Autorem i fundatorem Programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.🧏♀️Podczas warsztatów pierwszym elementem, któremu poświęciliśmy czas była Integracja - takich aktywności nigdy nie jest za wiele, bo pozwalają one zbudować w grupie zaufanie i idealną przestrzeń na to, by dzieci wraz z wolontariuszem Błażejem mogli podjąć efektywną współpracę. Efektem tego etapu było wypracowanie motta oraz loga klasy 4c. Praca w grupach by sprostać temu zadaniu wymagała zaangażowania każdego jej członka, dążyła do zgromadzenia wielu pomysłów i wyboru wspólnego rozwiązania, umiejętności jego realizacji tak, by każdy był zaangażowany w proces tworzenia jak i ostatecznie prezentacji pomysłu na forum klasy. Wypracowaliśmy też wspólny kontrakt, który niczym balon pozwalał na łatwe zobrazowanie tego, co pozwala nam "lecieć wyżej" czyli ułatwia wspólną pracę i powoduje, że jest wartościowa, angażująca, niosąca korzyści ze zdobytych umiejętności oraz co niczym "balast" ściąga nas w dół, zatrzymuje lub cofa w dążeniu do realizacji celów.🙋♂️Następnym etapem było wprowadzenie do aktywności obywatelskiej. Tę aktywność obywatelską rozumiemy jako udział uczniów w życiu społecznym, kulturalnym swojej lokalnej wspólnoty, jaką jest klasa, szkoła, miasto, gmina ... Rozmawialiśmy o tym w jaki sposób pełnimy rolę aktywnego obywatela społeczności szkolnej, ale nie tylko. Następnie przenieśliśmy się do roku 2050, snując wyobrażenia jak będzie wyglądała nasza szkoła, miasto czy jacy będą ludzie wokół nas. Projektowaliśmy szkołę przyszłości i tu dzieci wykazały się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. Wśród projektów znalazły się pomysły wymagające rozwoju technologicznego, projekty ekologiczne, tematyczne inspirowane zainteresowaniami uczniów, ale i projekty, które mogłyby być zrealizowane tu i teraz - kto wie może uda nam się choć część wdrożyć. Miło było też usłyszeć w czasie warsztatów, że szkoła marzeń to jest właśnie ta szkoła do której dzieci chodzą - oby zostało tak jak najdłużej.🙋♀️Staraliśmy się zrozumieć w jaki sposób możemy być aktywnymi obywatelami w świetle trzech obszarów, takich jak: ochrona planety, świadomość medialna i szczęście osobiste. Poznaliśmy historie trzech uczniów, którzy w roku 2050 napisali do nas listy. Jednakże, listy te nie były tak pozytywne jak plany na szkołę przyszłości naszych uczniów. Każdy z nich borykał się z jakimś problemem, na które my jako aktywni obywatele szukaliśmy rozwiązań. Karol borykał się z samotnością, natłokiem obowiązków i dodatkowych zadań, brakiem czasu dla przyjaciół, wyizolowaniem. Amelkę trapił problem związany z brakiem dbania o środowisko, brakiem wody pitnej, suszą, wymieraniem wielu gatunków ryb, ptaków, owadów, kryzysem klimatycznym, a Franek z hejtem w sieci, wyciekiem danych, wykluczeniem z grup społecznościowych, naruszeniem praw autorskich itd. Każdy z problemów opisanych w trzech listach dotyczy aktywności obywatelskiej i jest ważny dla współczesnego świata, a konsekwencje mogą dotyczyć nas bezpośrednio już teraz.🙋Przed nami druga część Warsztatów z Projektorem podczas, której zajmiemy się rozwiązaniem problemów jednego z trzech bohaterów. A kogo dokładnie wybrała klasa 4c jako postać z którą najbardziej się utożsamia, dowiecie się w następnej części.E. S.
🤗Chcemy opowiedzieć wam o niezwykłym spacerze, na który wybraliśmy się w Dniu Życzliwości. Był niezwykły ponieważ wzbogaciły go rozmowy z ludźmi spotkanymi po drodze, którzy zechcieli poświęcić nam kilka minut na rozmowę.☺️To nie była jednak zwykła rozmowa, ponieważ dzieci z 4c dobrze się do niej przygotowały tworząc własnoręcznie wykonane kartki ze słowami, które wywoływały uśmiech na twarzy lub wręcz przeciwnie wzruszały do łez. Kartki niosły ze sobą pozytywne sentencje; słowa dzięki, którym obdarowana osoba mogła poczuć się wyjątkowo; słowa, dzięki którym obdarowanej osobie robiło się ciepło na sercu, czy po prostu poczuła się ważna.😊Wyjątkowym doświadczeniem było obserwowanie reakcji napotkanych osób, które zupełnie niespodziewały się spotkania z nami. My natomiast widząc i czując ogromną radość z tych spotkań; z kontaktu z ludźmi spoza społeczności szkolnej; słuchania opowieści o aktualnych momentach z ich życia, nie będziemy czekać na specjalną okazję by sprawić innym odrobinę przyjemności czy okazać zainteresowanie.😍Przekonaliśmy się, że warto zupełnie bezinteresownie robić to każdego dnia uśmiechając się, pytając o samopoczucie, oferując swoje wsparcie, dając znać, że jest ktoś, kto chce posłuchać, porozmawiać, urozmaicić czas choć przez kilka krótkich chwil.🥰Świętujmy Życzliwość każdego dnia:) 4c👍E. S.
Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Święto to
ustanowiono w 2002 roku, w setną rocznicę powstania tej uroczej zabawki.
A jak to z tym MISIEM było...? :) Historia Misia Pluszowego... Skąd się wziął pluszowy miś?
Najpopularniejsza jest historia z udziałem prezydenta Stanów Zjednoczonych, Teodora Roosevelta. Jeden z uczestników polowania przez nieuwagę zranił małego niedźwiadka. Pan prezydent bardzo przejął się skaleczonym zwierzątkiem. Postanowił się nim zająć i wypuścić na wolność.
Historia trafiła do gazety i zainspirowała przedsiębiorcę z Brooklynu do stworzenia pluszowych niedźwiadków, nazwanych - za zgodą prezydenta - Teddy Bear....Od tamtej pory pojawiło się mnóstwo sławnych misiaków.
Wszyscy znamy Kubusia Puchatka, misia Paddingtona, Uszatka, Colargola, Yogi, Gumisie i Troskliwe Misie.
W piątek przedstawiciele misiaczków i innych maskotek odwiedzili szkołę. Powitał ich oczywiście w drzwiach SZANOWNY PAN MIŚ. Pluszaki towarzyszyły dzieciom cały dzień.
Pierwszoklasiści zapoznali się z historią Pluszowego Misia oraz przypomnieli sobie sławne misie. Wykonywali też zadania związane z misiami.
Dzień w towarzystwie ulubionej maskotki był bardzo wesoły i na pewno w przyszłym roku też będziemy go wspólnie świętować.
RM
Dnia 16. 11. 2022 r. w SP 2 zorganizowano zajęcia profilaktyczne dla klas I pt. „ Bezpieczna droga do szkoły” przeprowadzone przez pana Tomasza Słuszniaka policjanta z Wydziału Ruchu Drogowego z Wrocławia.
Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią. W czasie prelekcji funkcjonariusz omówił niebezpieczne sytuacje oraz sposoby unikania niebezpiecznych zdarzeń wynikających z niewłaściwego zachowania. Poza tym policjant w oparciu o prezentację multimedialną przypomniał dzieciom zasady prawidłowego poruszania się po drodze do szkoły. Szczególną uwagę zwrócił na konieczność noszenia elementów odblaskowych, które poprawiają widoczność pieszych. Wszyscy uczniowie zdali test praktycznego przechodzenia po pasach. Prowadzący poruszył także kwestie dotyczące zasad bezpieczeństwa w kontaktach z obcymi, w przypadku gdy dziecko zostanie samo w domu lub zgubi się podczas zakupów. Funkcjonariusz wręcz ostrzegał o zachowaniu ostrożności w kontaktach z nieznajomymi.
Dzieci podczas pogadanki bardzo chętnie odpowiadały na zadawane pytania, wykazując się dużą wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Największą atrakcją był film edukacyjny przedstawiający pokaz strojów i wyposażenia policjantów na służbie. Na koniec wszyscy uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia z funkcjonariuszem Policji. Pan Tomasz Słuszniak przygotował bardzo ciekawie i profesjonalnie zajęcia z dużym zaangażowaniem. Funkcjonariusz nawiązał świetny kontakt z uczniami, a zajęcia bardzo się podobały dzieciom i nauczycielom.
Aktywne zajęcia profilaktyczne organizowane w naszej szkole każdego roku przyczynią się na pewno do podniesienia bezpieczeństwa dzieci podczas drogi do szkoły i ze szkoły. Pozostaje mieć nadzieję, że tego typu spotkania uczulą najmłodszych na zagrożenia, jakie mogą spotkać w ruchu drogowym. Wskażą, na co zwrócić uwagę, a czego unikać.
Dziękujemy za bardzo pouczającą lekcję!!!
Koordynatorzy: Renata Marszałek, Jolanta Straszak, Jolanta Rainczuk.
W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę uczniowie z klasy 6A i 6B mogli wziąć udział w wycieczce do Wrocławia. Podczas wycieczki dzieci zwiedziły Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego im. Władysława Rydzewskiego., gdzie mogły podziwiać największą w Polsce ekspozycję przyrodniczą. Nasi uczniowie odwiedzili też Panoramę Racławicką - tu podziwiali dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka – przepiękny obraz upamiętniający 100 rocznicę insurekcji kościuszkowskiej.
Pogoda dopisała, więc ogromną przyjemność sprawił również spacer i zwiedzanie Ostrowa Tumskiego.
Izabela Mielnik
Słowa mają wielką moc. Czasem jednak nie oddają rzeczywistości. A rzeczywistość była taka, że uczniowie klasy 3D Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy mieli okazję uczestniczyć w super-hiper-świetnych warsztatach czytelniczych, prowadzonych przez pana Mateusza Świstaka – edukatora i opowiadacza. Spotkanie Magia słów i opowieści to oparte na storytellingu zajęcia, które w humorystyczny i inteligentny sposób przybliżyły uczestnikom radość z obcowania z książkami oraz korzystania z własnej wyobraźni. Wszak, wyobraźnia i praca ze słowem działa najszybciej ze wszystkich twórczych narzędzi, jakimi dysponuje człowiek.
Poprzez opowieści oraz szereg kreatywnych zabaw uczestnicy zapoznali się także z założeniami kampanii bookstartowej Instytutu Książki pt.: Mała Książka - wielki człowiek, w ramach której spotkanie się odbyło.
Warsztaty były bardzo angażującym dla uczniów, interaktywnym doświadczeniem z pogranicza opowieści, zabawy i rysunku. Pan Mateusz Świstak, z pomocą licznych dygresji i elementów gry aktorskiej, zainspirował dzieci do uwierzenia w twórczą moc słowa i zrozumienia, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają opowieści i atrakcyjna literatura.
Joanna Sztyma
🧠Czy możliwe jest zaangażować w proces myślenia w czasie zajęć wszystkich uczniów bez wyjątku? - My przekonaliśmy się, że tak - dlatego chcemy opowiedzieć wam o Metodzie kciuka, którą zaczęliśmy stosować w klasie 4c, jednocześnie rezygnując z tzw. zgłaszania się poprzez podniesienie ręki.
👍Na czym polega nasza Metoda kciuka?
Stawiając uczniom pytanie niezależnie czy dotyczy ono powtórzenia wcześniej wprowadzonego materiału, czy propozycji rozwiązań dotyczących nowych zagadnień, czy chodzi o zadania zamknięte, czy może wymagające kreatywności i oryginalności, prosimy by uczniowie, którzy mają już gotową odpowiedź zasygnalizowali to pokazując kciuk uniesiony tylko na wysokości klatki piersiowej.
👍Nauczyciel czeka tak długo, aż każdy uczeń w klasie uniesie swój kciuk na znak znalezienia pomysłu odpowiedzi czy rozwiązania zadania, skłaniając w ten sposób do myślenia każdego nawet najbardziej "rozkojarzonego" ucznia.
👍Dajemy szansę i czas wszystkim uczniom na zastanowienie się nad postawionym zadaniem. Część uczniów nigdy nie miała na to szansy, bo zawsze był w klasie ktoś szybszy od nich. Korzystając z metody kciuka unikamy sytuacji gdy uczniowie, którzy pierwsi zgłosili się podnosząc rękę wysoko i udzielali odpowiedzi, jednocześnie powodując, że pozostali uczniowie klasy nie rozpoczynali nawet procesu myślowego, nie podejmowali prób żeby w ogóle samodzielnie znaleźć odpowiedź, rozwiązanie czy zaproponować swój pomysł.
👍Brak widoku rąk rówieśników podniesionych do góry, nie powoduje już w pozostałych uczniach uczucia stresu, spowodowanego myślą, że znów ktoś wie lepiej, znów ktoś ich wyprzedził, znów nauczyciel daje dojść do głosu tylko tym, którzy byli pierwsi, nie dając szansy na wykazanie się tym, którzy są nieśmiali lub potrzebują chwili na zastanowienie się.
👍W momencie gdy kciuki wszystkich uczniów są już dla nauczyciela widoczne, nauczyciel może spokojnie poprosić o przedstawienie swojej odpowiedzi czy pomysłu dowolnego ucznia w klasie, bo każdy z nich jest gotowy do przedstawienia swojej propozycji odpowiedzi.
👍Bardzo ważne jest też by nauczyciel i uczniowie odnieśli się do podanego pomysłu, krótki komentarz dający znać autorowi odpowiedzi, że jego zdanie się liczy, jest szanowane, doceniane i zauważone. Ważnym aspektem jest również bycie otwartym na odpowiedzi uczniów, które nie są oczekiwane, szablonowe czy wręcz książkowe. To właśnie te nieoczywiste odpowiedzi dają szansę na logiczne myślenie, rozumienie danego tematu z różnych punktów widzenia i uświadomienie o istnieniu wielu różnych dróg do osiągnięcia tego samego wyznaczonego celu (lekcji).
E. S.
Powered by aSc EduPage