Cyberprzemoc- zajęcia profilaktyczne dla uczniów z SP2
W dniach 17 i 18 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy odbyły się zajęcia profilaktyczne w klasach VI-VII przeprowadzone przez funkcjonariusza Policji sierż. Adriana Zalewskiego - asystenta zespołu ds. Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy.
Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz w Internecie i jej konsekwencji prawnych.
Podczas zajęć - mundurowy nie tylko podawał konkretne zagrożenia, jakie mogą pojawić się w sieci, ale przede wszystkim, przestrzegał i wskazywał, jak należy się zachowywać w internecie, aby nie zostać wykorzystanym przez internetowych przestępców. Młodzież wysłuchała z uwagą policyjnych rad i wskazówek dotyczących m.in. odpowiedzialności prawnej nieletnich za popełnione czyny karalne. Młode osoby, które nie są jeszcze pełnoletnie, często myślą, że nie ponoszą za swoje postępowanie żadnej odpowiedzialności, nic bardziej mylnego. Policjant przekazał młodzieży najważniejsze informacje związane z odpowiedzialnością prawną nieletnich w przypadku konfliktu z prawem, podstawy prawne, podstawowe pojęcia ustawowe, procedury, środki wychowawcze i poprawcze oraz kiedy młody człowiek popełnienia czyn zabroniony. Mundurowy omówił wybrane przestępstwa, najczęściej popełniane przez osoby nieletnie, a także za pośrednictwem internetu czy telefonów komórkowych. Uczniowie dowiedzieli się , że nie wolno nagrywać, robić zdjęć innym jeżeli nie mamy na to ich zgody oraz jak powinni reagować, gdy staną się ofiarą lub świadkiem cyberprzemocy. Funkcjonariusz ostrzegał,że nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Policjant wyjaśniał również, czym jest demoralizacja i jakie są jej przejawy, a także jakie działania podejmuje Policja wobec zdemoralizowanej młodzieży.
Podczas lekcji uczniowie dzielili się własnymi doświadczeniami i pytali się policjanta, jak należy zachować się, kiedy w sieci próbuje z nimi nawiązać znajomość ktoś, kogo intencje mogą być podejrzane. Mundurowy radził uczniom, aby o wszelkich spostrzeżeniach związanych z zagrożeniami w internecie dzielić się ze swoimi rodzicami, nauczycielami, pedagogiem. Policjant przestrzegał, aby nie podawać nikomu obcemu żadnych informacji: adresu, numerów telefonów, czy też jakichkolwiek ważnych danych, które przestępca może wykorzystać do włamania się na konto bankowe czy konto pocztowe. Funkcjonariusz zalecał, aby z internetu korzystać w sposób mądry i unikać instalowania jakichkolwiek podejrzanych aplikacji, które mogą również oddziaływać na psychikę młodych ludzi i nakłaniać do wykonywania niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia – zadań.
Wielokrotnie w trakcie spotkania policjant zwrócił uwagę na bezpieczeństwo dzieci w szkole i poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty jakie możemy spotkać w internecie, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań oraz zapoznał z procedurami reagowania wobec sprawcy przemocy. Policjant dużo mówił również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Przestrogi i wskazówki, którymi z uczniami podzielił się mundurowy , miały za zadanie nauczyć młode pokolenie przezorności i rozsądku w korzystaniu z zasobów sieci. Przede wszystkim starał się przekazać słuchaczom, że nikt w internecie nie jest anonimowy.
Jak wiadomo dla dzieci i młodzieży z pokolenia e-generacji, internet jest nie tylko źródłem informacji czy rozrywki, ale staje się także coraz ważniejszym, a niekiedy głównym środowiskiem społecznego funkcjonowania, więc kwestia bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii przez najmłodszych staje się coraz ważniejszym zagadnieniem wychowawczym.
Uważam, że tego typu działania profilaktyczno – edukacyjne zmierzające do utrwalenia wśród uczniów zasad bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni przyczyniają się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród dzieci i młodzieży . Jako pedagog mamy nadzieję, że swoista lekcja prawa pozytywnie wpłynie na zachowanie uczniów w szkole i poza placówką np. w autobusie szkolnym, podczas przerw i w domu.
Dnia 31 maja 2022 r. zaplanowano również zajęcia profilaktyczne w klasach IV- V z przedstawicielem Policji. Zajęcia tego typu są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu Wychowawczo- Profilaktycznego naszej szkoły.
Serdecznie dziękuję funkcjonariuszowi Policji
sierż. Adrianowi Zalewskiemu za wizytę w naszej placówce.
Spotkanie zorganizował pedagog szkolny Jolanta Rainczuk.