- 26mar
- 19mar
KONKURS "ODŁĄCZ SIĘ"
Zapraszamy do udziału w konkursie "Odłącz się".
Dokładne informacje znajdują się w poniższych linkach:
- 27mar
Dzieci i nastolatkowie w "sieci" .
Zachęcamy do zapoznania sie z poniższymi broszurami:
broszura-Nastolatki_w_wirtualnym_tunelu-18.02.2022_6009905_5096029_(1).pdf
broszura-Dzieci_w_wirtualnej_sieci_wydanie_III_17.02.2022_6009904_5096028_(1).pdf
- 26mar
Wyjście klasy I c oraz I d na wystawę pająków i skorpionów
Dnia 25.03.2022 r. klasa I c oraz I d wybrały się do GCKi S w Trzebnicy na egzotyczną wystawę pająków i skorpionów. Wystawa miała charakter edukacyjny. Uczniowie mogli zobaczyć z bliska ponad 35 żywych zwierząt pochodzących z różnych kontynentów. Wśród nich m. inn.: czarną wdowę- jednego z najbardziej jadowitych pająków czy też Theraphosa stirmi- jednego z największych ptaszników na świecie. Chętne dzieci mogły pogłaskać łagodnego ptasznika i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Wystawa była niecodzienną i bardzo ciekawą lekcją biologii.
M. Strzykalska, D. Sikora
- 26mar
PROJEKT PRZYRODNICZO - EKOLOGICZNY
Uczniowie klasy I d zrealizowali kolejne zajęcia z Projektu przyrodniczo- ekologicznego „Czy wiesz, jak żyje jeż?”. Były to zajęcia „Kto będzie głodny, gdy znikną dżdżownice?”, „Jak oczyścić brudną wodę?” oraz „ Po co ptakom pióra?”. Podczas zajęć oglądaliśmy filmy edukacyjne, rozmawialiśmy na temat ich treści. Podczas zabawy ruchowej stworzyliśmy sieć pokarmową. Przygotowaliśmy maski zwierząt i odgrywaliśmy wylosowaną rolę w zabawie. Rozmawialiśmy na temat znaczenia poszczególnych elementów sieci pokarmowej dla bioróżnorodności i środowiska naturalnego oraz odpowiedzialności człowieka za ich ochronę. Określaliśmy cechy wody: wygląd, zapach, kolor, konsystencję, czystość, gęstość. Rozmawialiśmy na temat zanieczyszczeń wód w Polsce, konsekwencji zanieczyszczeń wód dla człowieka, skutkach braku wody, oczyszczalniach wody . Ze zgromadzonych materiałów (piasek, żwir, kamienie, wata, butelka po wodzie) stworzyliśmy domowy filtr do wody. Wykonaliśmy doświadczenie, które polegało na przefiltrowaniu zabrudzonej ziemią wody. Dzieci samodzielnie wyciągały wnioski z przeprowadzonego doświadczenia. Pracując w grupach dzieci tworzyły plakaty promujące dbanie o wodę. Dowiedzieliśmy się dlaczego pingwiny są ptakami?”. Pracując w grupach uczniowie dzielili pióra na grupy według kryteriów( wielkości, kształtu lub koloru). Zastanawialiśmy się do jakiego innego elementu przyrody można porównać pióra, z jakimi czynnościami życiowymi ptaków mają związek wybrane cechy piór. Dowiedzieliśmy się po co ptakom pióra, czym jest sterówka, lotka, puch, jakie funkcje pełnią pióra, zapoznaliśmy się z budową pióra, omówiliśmy cechy pióra lotnego. Zastanawialiśmy się co mają inne zwierzęta zamiast piór, jakie są cechy wspólne piór, łusek i włosów. Zastanawialiśmy się dlaczego samoloty unoszą się w powietrzu, czy któreś z wymienionych cech mają ptaki. Na podstawie obejrzanej prezentacji dzieci pracując w grupach wypełniały karty pracy oraz budowały model ptaka. Dzieciom zajęcia bardzo się podobały, chętnie wykonywały zadania i ćwiczenia, aktywnie brały udział w rozmowach. Uczniowie mogli także ćwiczyć umiejętność współpracy w grupie.
M. Strzykalska
- 23mar
Wiosna w świetlicy szkolnej
“ Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis–à–vis
Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty. ”– Marek Grechuta
Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest dniem najbardziej wyczekiwanym przez dzieci. 21 marca uczniowie klasy 2a oraz 2c, uczęszczający do świetlicy szkolnej, przygotowali piękną, kolorowa dekorację z bocianem, zwiastunem wiosny w roli głównej. Mamy wszyscy nadzieję, że ta pora roku przyniesie nam dużo optymizmu, pogody ducha i wiele słonecznych dni.
Marta Przybylska
- 23mar
Happening patriotyczny w naszej szkole – „Na urodzinach Znaku Polski Walczącej”.
20 marca 2022 r. obchodziliśmy 80. rocznicę powstania Znaku Polski Walczącej. Dla naszej szkoły to ważne, bowiem Znak PW wpisany jest w logo Rodziny Szkół, do której należymy już od 15 lat.
Dlaczego 20 marca obchodzone są „urodziny” Znaku Polski Walczącej?
20 marca 1942 r. harcmistrz Aleksy Dawidowski „Alek” namalował po raz pierwszy symbol Polskiego Państwa Podziemnego. Umieścił go na balustradzie werandy popularnej warszawskiej kawiarni. Symbol polskiego oporu wobec niemieckiego okupanta powstał z połączenia litery P i W oznaczających „Polskę Walczącą”, wpisanych w znak kotwicy. Jego autorstwo przypisuje się Annie Smoleńskiej, ps.„Hania”.
Nasza Szkoła postanowiła zadbać o uroczystą oprawę „urodzin” znaku Polski Walczącej. Uczniowie klas czwartych na wewnętrznym dziedzińcu szkoły ustawili się w taki sposób, że stworzyli kształt powstańczej kotwicy, pamiętając przy tym o otoczeniu Znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem. Do tego niezwykłego wydarzenia swoich wychowanków przygotowały wychowawczynie klas czwartych, panie: Małgorzata Merczyńska, Anna Niełacna, Dorota Kustra oraz Urszula Dufrat.
Ten patriotyczny hapenning został udokumentowany w postaci zdjęć oraz krótkiego reportażu. Materiały z tego niecodziennego wydarzenia zostaną umieszczone na stronach wrocławskiego Oddziały Instytutu Pamięci Narodowej.
Krystyna Janowska
- 22mar
Powitanie wiosny w klasach III
Pierwszy dzień wiosny w klasach trzecich przebiegał pod hasłem „ Mam talent”. Talent definiuje się często jako wrodzoną lub nabytą ponadprzeciętną umiejętność. Krótko mówiąc, jest to coś, co nam naprawdę wychodzi, w czym czujemy się dobrze i na co chcemy poświęcać swój czas. Talent bowiem nierzadko potem przeradza się w prawdziwą pasję. Celem tego klasowego dnia talentów było odkrywanie, rozwijanie i promowanie talentów naszych uczniów. Wszyscy chętni mieli okazję zaprezentować przed kolegami i koleżankami z klasy swoje muzyczne, plastyczne, taneczne, piłkarskie, sportowe i konstruktorskie talenty. Nie zabrakło również magii oraz sztuczek magicznych. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem prezentowali piękne występy. Na zakończenie tego niesamowitego dnia rozbawieni trzecioklasiści udali się do lasu i nad stawy w poszukiwaniu oznak wiosny.
Gratulacje za kreatywność i odwagę dla wszystkich prezentujących. Na koniec stwierdziliśmy, iż każdy ma w sobie ukryty talent tylko jeszcze nie każdy go w sobie już odkrył.
Jolanta Szymczyk, Renata Marszałek, Halina Grocholska
- 22mar
- 22mar
Szkolny konkurs „Dookoła Świata”
18 marca 2022r, w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu - „Dookoła Świata”. W konkursie wzięło udział 11 uczniów z klas II. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą dotyczącą kontynentów. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie uczniowie mierzyli się z zadaniami matematycznymi i polonistycznymi, natomiast drugi etap składał się z zadań z wykorzystaniem gry „Świat”. W tej części uczniowie musieli wykazać się umiejętnością szybkiego zapamiętywania oraz spostrzegawczością. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a najlepszej dwójce życzymy dalszych sukcesów w etapie powiatowym konkursu. Trzymamy mocno kciuki.
Oto wyniki:
I miejsce: Marta Gurbiel kl. II b, Eryk Skraburski kl. II d,
II miejsce: Czesław Kaczmarski kl. II a, Tomasz Cybula kl. II a, Franciszek Szurkawski kl. II c,
III miejsce: Gabriela Skóra kl. II c, Oliwia Banaś kl. II d, Filip Barwiński kl. II d,
IV miejsce: Lena Kapinos kl. II c, Małgosia Paluch kl. II a.
Uczniowie, którzy zajęli I miejsce będą reprezentowali naszą szkołę w Powiatowym Konkursie „ Dookoła Świata”, który odbędzie się 24 marca 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Trzebnicy.
M. Marycz, J.Drzewiecka.
- 22mar
Pierwszy Dzień Wiosny - Dzień Kolorowej Skarpetki - klasy II.
21 marca 2022 r na Hali Sportowej, odbyła się uroczystość z okazji „Powitania Wiosny”. Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego „Pierwszy Dzień Wiosny” jest bardzo radosny i wyczekiwany przez uczniów. Tego dnia wszystkie klasy 2 (a, b, c, d) ubrane w kolorowe stroje, zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne i sportowe. Śpiewając piosenkę pt. „Wiosna, wiosna”, każda klasa przedstawiła swoją choreografię. Pokaz mody na czerwonym dywanie, okazał się fantastyczną zabawą, która sprawiła wiele radości uczniom. Konkurencja sportowa, odbijanie balonów przez wszystkich uczniów to również nie lada wyzwanie, z którym uczniowie klas drugich fantastycznie sobie poradzili. Na zakończenie wiosennych zmagań wszystkie klasy drugie za swoje zaangażowanie oraz wytrwałość otrzymały słodki poczęstunek.
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To także Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Uczniowie klas drugich, wraz ze swoimi wychowawczyniami solidaryzowali się z chorymi na Zespół Downa, ubierając kolorowe skarpetki nie do pary, wykonując pracę plastyczne, które w ten sposób okazują symboliczne wsparcie dotkniętych nim osobom.
J. Drzewiecka, M. Marycz
- 22mar
POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI KLAS VIII
Dnia 18 marca 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Trzebnicy odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski dla uczniów klas 8. Uczestnicy prezentowali tekst poezji polskiego autora oraz dowolny fragment prozy. Celem konkursu było m.in. rozwijanie recytatorskich zainteresowań młodzieży, upowszechnianie kultury języka, promocja uczniów zdolnych, aktywizowanie miłośników poezji poprzez prezentowanie ich zdolności, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze, zachęcanie młodzieży do przezwyciężania własnej nieśmiałości dzięki występom przez publicznością.
Uczestników oceniało niezależne jury w składzie: pani Julianna M., trzebnicka poetka, autorka wierszy, piosenek, scenariuszy oraz tekstów satyrycznych dla dzieci i dorosłych, a także pani Irena P., poetka trzebnicka, emerytowana nauczycielka, działaczka trzebnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku: "Tęcza".
Nasze laureatki:
Miejsce III: Martyna Sobczak,
Miejsce IV: Kalina Krzemianowska.
Gratulujemy!
- 22mar
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W KLASACH 0-I
„Coraz dłuższe dni nastają, sroga zima odjechała,
A do życia powolutku budzi się przyroda cała"
(T. Boy - Żeleński)
21 marca to wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Uczniowie klas 0-I pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Czekali na ten dzień z niecierpliwością, gdyż w tradycji naszej szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. W tym roku klasy 0-I uczestniczyły w Wiosennym Turnieju w Gminnej Hali Widowiskowo - Sportowej. Każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej. Wiosenną imprezę rozpoczęliśmy tanecznym korowodem przy utworze Antonio Vivaldiego „Wiosna” z cyklu „Cztery pory roku ”. Dzieci zaprezentowały się w kolorowych, wiosennych nakryciach głowy. Każda z klas przygotowywała wiosenne hasło. Dzieci wspólnie zaśpiewały piosenki o wiośnie. Uczniowie wzięli także udział w licznych konkurencjach grupowych: odgadywali zagadki związane z wiosną , odgadywali przyrodnicze zagadki słuchowe, wymieniały oznaki wiosny. Ze wszystkimi zadaniami dzieci poradziły sobie wspaniale. Uczniowie uczestniczyli także w turnieju sportowym, gdzie m.in. nadmuchiwali balony, podawali w rzędach piłki i woreczki. Dzieci wykazały się dużą sprawnością fizyczną, umiejętnością współpracy i podporządkowaniu się regułom w zabawach sportowych. Na zakończenie imprezy za aktywny udział w turnieju każda klasa otrzymała słodkie nagrody. Ten wyjątkowy dzień upłynął w bardzo miłej, wiosennej i serdecznej atmosferze, sprawił ogromną frajdę nie tylko uczniom, ale również nauczycielom.
Organizatorki:
D. Sikora, M.Strzykalska
- 21mar
Dolnośląska Rodzina Szkół im. Armii Krajowej i Jej Bohaterów.
W roku szkolnym 2021\22 działania wynikające z przynależności do Dolnośląskiej Rodziny Armii Krajowej i Jej Bohaterów obejmowały projekt ph. „Rozkodować Armię Krajową”. Każda ze szkół otrzymała zadania ujęte w formie rozkazów:
Rozkaz 1. Promuj Armię Krajową.
Rozkaz 2. Odszyfruj symbole.
Rozkaz 3. NieTajne komplety. Nauczaj o AK.
- Podsumowaniem pierwszego etapu projektu była wystawa pod hasłem „W sieci Armii Krajowej”. Celem wystawy jak zawsze jest propagowanie wiedzy o Armii Krajowej i Polskim Państwie Podziemnym. W tym roku tematyka pracy zakładała wykonanie projektu strony internetowej o Armii Krajowej w formie pracy plastycznej. Strona internetowa powinna dotyczyć Armii Krajowej zgodnie z mottem projektu edukacyjnego „Rozkaz I – Rozkodować AK”. Na pracy powinno się znaleźć logo szkoły.
Wariant optymistyczny zakładał, że przedstawiciele szkół spotkają się w Sali kolumnowej im. płk Jerzego Woźniaka w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, by zaprezentować swoje prace.
Ostatecznie inauguracja wystawy i prezentacja działań miała miejsce na platformie Microsoft Teams 3 marca 2022 r. Wydarzenie rozpoczął wykład naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu, pana Wojciecha Trębacza.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIII d - Marcin Idzik oraz Filip Skulimowski, którzy opowiedzieli o zajęciach przeprowadzonych przez panią wicedyrektor, Lucynę Sobczak w ramach realizacji rozkazów. Zaprezentowaliśmy także projekt strony internetowej o Armii Krajowej. Symbolikę pracy, jej przesłanie oraz treści ukryte pod postacią znaków omówiła pani Jowita Jezioro - Wolska. Nad przebiegiem wystąpienia naszych uczniów czuwała pani Krystyna Janowska.
Spotkanie upłynęło w miłej, rodzinnej atmosferze. Mogliśmy się przekonać, że etos Armii Krajowej jest wciąż żywy, a szkoły należące do Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. AK i Jej Bohaterów mimo trudnych pandemicznych warunków są w stanie realizować zadania wynikające ze statutu Rodziny.
Cześć i Chwała Bohaterom!
Krystyna Janowska
- 19mar
XXI Powiatowy Konkurs Interpretacji Poezji Dziecięcej
16 marca odbył się w naszej szkole XXI Powiatowy Konkurs Interpretacji Poezji Dziecięcej klas II. W tym roku szkolnym dzieci recytowały wiersze na temat „Emocje i postawy”. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Naszą szkołę reprezentowały Aleksandra Chodała i Roksana Augustyniak.
Miło nam poinformować, iż Ola została laureatką II miejsca. Do konkursu obie uczennice przygotowała pani Iwona Gajska.
Serdecznie gratulujemy dziewczynkom i życzymy im dalszych sukcesów!
Koordynatorki: J.Michalak I.Gajska
- 17mar
DZIEŃ KOBIET W KLASIE IV C
Dzień Kobiet w klasie IV c był dniem wyjątkowym i pełnym emocji. Wszystko to za sprawą przygotowanej przez chłopców niespodzianki. Klasowe obchody Dnia Kobiet rozpoczęły się oczywiście od tradycyjnych życzeń, które chłopcy złożyli swoim koleżankom, a następnie dziewczynki zostały zaproszone do wzięcia udziału w kilku konkurencjach tematycznych, które miały na celu wyłonić „Super Dziewczynę” w naszej klasie. Dziewczęta miały okazję wykazać się w trzech konkurencjach. Pierwszą z nich było nazwanie i określenie, do czego służą losowo wybrane typowo męskie przedmioty takie jak np. klucz nasadowy czy woda kolońska. Kolejnym zadaniem było rozpoznawanie różnego rodzaju przypraw i ziół jedynie po zapachu lub krótkim opisie. Najwięcej emocji jednak wzbudziła we wszystkich ostatnia konkurencja. Została ona przygotowana z myślą o wszystkich Paniach, których odwiecznym problemem jest wyszykowaniem się do wyjścia na czas. Zadaniem dziewcząt było wykonanie ciekawej fryzury oraz dobranie odpowiednich dodatków do pozostałej części garderoby. Wszystko oczywiście w określonym czasie. W rolę modelek, a raczej modeli wcielili się sami chłopcy, co dodatkowo miało utrudnić zadanie dziewczynkom. Jednakże naszym konkurentkom niestraszny okazał się pośpiech i dodatkowe utrudnienia. Swoje zadanie wykonały znakomicie, a sama konkurencja rozbawiła wszystkich. Na koniec naszej zabawy chłopcy wręczyli dziewczynkom przygotowane upominki i jednogłośnie uznali, że Wszystkie koleżanki zasłużyły na tytuł „Super Dziewczyny”. Był to dzień pełen radości, śmiechu i dobrej zabawy.
Małgorzata Merczyńska
- 16mar
Quiz przyrodniczo - ekologiczny dla klas 1
Dnia 16.03.2022 r. w Gminnej Hali Widowiskowo- Sportowej odbył się Quiz przyrodniczo- ekologiczny dla uczniów klas I. Celem quizu było rozwijanie zainteresowań dzieci środowiskiem przyrodniczym, zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony przyrody, uświadomienie potrzeby segregacji odpadów, rozwijanie umiejętności dzielenia się swoimi wiadomościami i umiejętnościami oraz rozwijanie umiejętności współpracy w grupie. Podczas quizu dzieci rozwiązywały zagadki przyrodnicze, odpowiadały na pytania z zakresu przyrody i ekologii, segregowały śmieci. Była zabawa ruchowa oraz hasło ekologiczne „Każdemu sercu bliska, ochrona środowiska”. Za każde prawidłowe wykonanie zadania klasa otrzymywała punkt. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami oraz umiejętnością współpracy w grupie. Za udział w quizie każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom oraz słodką nagrodę.
M. Strzykalska, D. Sikora
- 16mar
KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH
Czy wiecie, z czego słynie Kolonia (Köln)?
Kto to był Hundertwasser?
A może jakie miasto nazywane jest „Florencją Północy”?
Na te i inne pytania dotyczące krajów niemieckojęzycznych 10 osób z klas siódmych i ósmych postanowiło poznać odpowiedzi. 2 marca odbyły się szkolne eliminacje do konkursu powiatowego. Uczniowie wykazali się świetną znajomością szczegółów na temat Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Jednak najlepiej poradzili sobie Filip Prokopowicz z klasy 8d i Zuzanna Janicka z klasy 8b, którzy reprezentowali szkołę na VII Powiatowym Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych w Kuźniczysku i oboje stanęli na podium. Filip zajął II miejsce, a Zuzia III miejsce.
Serdecznie im gratuluję sukcesów a młodszych uczniów zachęcam do zgłębiania wiedzy i wzięcia udziału w konkursie już za rok!
Edyta Łapińska
- 14mar
Dzień Kobiet w klasie 2 "a" i 2 "d".
We wtorek 8 marca, chłopcy z klasy 2 „a”, 2 „b” i 2 „d” mile zaskoczyli swoje koleżanki z klasy. Klasowym Damom złożyli życzenia oraz wręczyli kwiatki i piękne upominki. Chłopcy z klas drugich to prawdziwi dżentelmeni, pamiętali również o innych Kobietach - również tych nieco starszych. Mali mężczyźni zaprosili na słodki poczęstunek, za który dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy pomogli w przygotowaniu niespodzianki. Wszystkim dopisywał znakomity humor. Wszystkie kobietki małe i duże dziękują chłopcom z klasy 2 „a”, 2 „d” za fantastyczną niespodziankę.
M.Marycz, A. Drzewiecka
- 12mar
Szkolny Konkurs Interpretacji Poezji Dziecięcej dla klas II
8 marca odbył się Szkolny Konkurs Interpretacji Poezji Dziecięcej dla klas II. W tym roku szkolnym dzieci recytowały wiersze na temat „Emocje i postawy”. Nasi mali recytatorzy pięknie recytowali. Oto wyniki:
I miejsce - Roksana Augustyniak IIb, Aleksandra Chodała IIb
II miejsce - Iga Kalka IIb
III miejsce - Małgorzata Paluch IIa, Arkadiusz Łysoń IId, Matylda Miśta IIc, Marta Gurbiel IIb
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Laureatki I miejsca Roksana i Ola będą reprezentować naszą szkołę na etapie powiatowym konkursu, który odbędzie się 16 marca w naszej szkole .
Życzymy im powodzenia!!!
Koordynatorki: Jadwiga Michalak, Iwona Gajska
Archiwum Aktualności