🧠Czy możliwe jest zaangażować w proces myślenia w czasie zajęć wszystkich uczniów bez wyjątku? - My przekonaliśmy się, że tak - dlatego chcemy opowiedzieć wam o Metodzie kciuka, którą zaczęliśmy stosować w klasie 4c, jednocześnie rezygnując z tzw. zgłaszania się poprzez podniesienie ręki.
👍Na czym polega nasza Metoda kciuka?
Stawiając uczniom pytanie niezależnie czy dotyczy ono powtórzenia wcześniej wprowadzonego materiału, czy propozycji rozwiązań dotyczących nowych zagadnień, czy chodzi o zadania zamknięte, czy może wymagające kreatywności i oryginalności, prosimy by uczniowie, którzy mają już gotową odpowiedź zasygnalizowali to pokazując kciuk uniesiony tylko na wysokości klatki piersiowej.
👍Nauczyciel czeka tak długo, aż każdy uczeń w klasie uniesie swój kciuk na znak znalezienia pomysłu odpowiedzi czy rozwiązania zadania, skłaniając w ten sposób do myślenia każdego nawet najbardziej "rozkojarzonego" ucznia.
👍Dajemy szansę i czas wszystkim uczniom na zastanowienie się nad postawionym zadaniem. Część uczniów nigdy nie miała na to szansy, bo zawsze był w klasie ktoś szybszy od nich. Korzystając z metody kciuka unikamy sytuacji gdy uczniowie, którzy pierwsi zgłosili się podnosząc rękę wysoko i udzielali odpowiedzi, jednocześnie powodując, że pozostali uczniowie klasy nie rozpoczynali nawet procesu myślowego, nie podejmowali prób żeby w ogóle samodzielnie znaleźć odpowiedź, rozwiązanie czy zaproponować swój pomysł.
👍Brak widoku rąk rówieśników podniesionych do góry, nie powoduje już w pozostałych uczniach uczucia stresu, spowodowanego myślą, że znów ktoś wie lepiej, znów ktoś ich wyprzedził, znów nauczyciel daje dojść do głosu tylko tym, którzy byli pierwsi, nie dając szansy na wykazanie się tym, którzy są nieśmiali lub potrzebują chwili na zastanowienie się.
👍W momencie gdy kciuki wszystkich uczniów są już dla nauczyciela widoczne, nauczyciel może spokojnie poprosić o przedstawienie swojej odpowiedzi czy pomysłu dowolnego ucznia w klasie, bo każdy z nich jest gotowy do przedstawienia swojej propozycji odpowiedzi.
👍Bardzo ważne jest też by nauczyciel i uczniowie odnieśli się do podanego pomysłu, krótki komentarz dający znać autorowi odpowiedzi, że jego zdanie się liczy, jest szanowane, doceniane i zauważone. Ważnym aspektem jest również bycie otwartym na odpowiedzi uczniów, które nie są oczekiwane, szablonowe czy wręcz książkowe. To właśnie te nieoczywiste odpowiedzi dają szansę na logiczne myślenie, rozumienie danego tematu z różnych punktów widzenia i uświadomienie o istnieniu wielu różnych dróg do osiągnięcia tego samego wyznaczonego celu (lekcji).
E. S.