W naszej szkole działania profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa w sieci podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są one w lutym i marcu , kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Tegoroczna edycja DBI organizowana była pod hasłem „Działajmy Razem ! ”. Nauczyciele, wychowawcy klas I- VIII podjęli szereg inicjatyw, działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, problematyki bezpieczeństwa online i promocji pozytywnego wykorzystywania Internetu w ramach Profilaktyki Bezpieczeństwa w Internecie .
Podczas zajęć edukacyjnych z uczniami wykorzystano materiały edukacyjne ze strony internetowej O DBI | SaferInternet na temat bezpiecznego korzystania z sieci : gotowe lekcje zdalne, plakaty, gry edukacyjne, filmy multimedialne oraz pakiety edukacyjne i wiele innych.
W czasie zajęć wychowawczych zapoznano uczniów z bohaterami filmów “Owce w sieci” , którzy przypomnieli o zasadami odpowiedzialnego surfowania po Internecie. Na podstawie filmiku "Plik i Folder odkrywcy Internetu" poruszono problem nadmiernego korzystania z internetu i nadużywania gier komputerowych. Omówiono także zagrożenia online i zapoznano dzieci z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu w oparciu o materiały edukacyjne Sieciaki.pl
Ponadto odbyły się zajęcia pod hasłem Poradnik bezpiecznego korzystania z Internetu. Zapoznano uczniów z filmami edukacyjnymi pt. " Zadbaj o dziecięcy mózg", "Czy jestem uzależniony od telefonu"...
Wśród uczniów starszych odbyła się dyskusja pt. "Wpływ sieci na człowieka, jego dobrostan, czas, emocje " inspirowana grafikami Pawła Kuczyńskiego na podstawie filmu edukacyjnego: "Uważaj co udostępniasz". Uczniowie podczas lekcji tworzyli plakaty na temat bezpieczeństwa w Internecie, wypisywali hasła, rady ostrzegające przed niebezpieczeństwami jakie niesie Internet. Podczas lekcji informatyki uczniowie tworzyli plakaty "Bezpieczny Internet" za pomocą programów internetowych. W holu korytarza przygotowano także gazetkę tematyczną na temat Dnia Bezpiecznego Internetu.
W ramach Bezpieczeństwa w Internecie szczególnie zwrócono uwagę na zjawisko cyberprzemocy, hejtu , stosowania przemocy na grupach klasowych i portalach społecznościowych polegającej na : obrażaniu, nękaniu, prześladowaniu,zastraszaniu, podszywaniu się pod inne osoby oraz publikowaniu i rozsyłaniu złośliwych komentarzy lub ośmieszających informacji. Zajęcia miały na celu uświadomienie uczniom zagrożeń występujących w Internecie oraz to, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich życie .
Powszechna dziś wśród młodych ludzi biegłość poruszania się w cyfrowym świecie nie zawsze oznacza, że są oni świadomymi odbiorcami treści znalezionych w sieci i potrafią rozróżniać wiarygodne informacje od tych szkodliwych. Obecnie mamy do czynienia z prawdziwym zalewem informacji. Dlatego też przeprowadzono wśród młodzieży zajęcia, na których przekazano wiedzę dotyczącą tzw. fake newsów i dezinformacji czyli „Jak nie dać się nabrać na fałszywe treści w internecie? w oparciu o Ogólnopolską Sieć Edukacyjna (OSE). Zwróciliśmy uwagę uczniom na potrzebę weryfikowania treści, z którymi spotykają się w internecie – zwłaszcza w mediach społecznościowych.
Nauczyciele i rodzice zostali zaproszeni do udziału w konferencji online z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Wychowawcy uczestniczyli z szkoleniach online dotyczących profilaktyki bezpieczneństwa w Internecie.
W szkole w wyniku podjętych inicjatyw , młodzi internauci zostali zapoznani z dobrodziejstwami i zagrożeniami płynącymi z sieci, pokazano dzieciom i młodzieży, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. Mamy nadzieję, że dzięki podejmowanym działaniom w tym temacie uczniowie będą odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli uniknąć wielu niebezpieczeństw i ustrzec przed uzależnieniem od cyfrowych mediów.
Koordynator : pedagog szkolny Jolanta Rainczuk