W naszej szkole przeprowadzono w lutym kampanię edukacyjno-informacyjną przeznaczoną dla klas 6-8, mającą na celu budowanie świadomości uczniów na temat czerniaka oraz kształtowanie prozdrowotnych postaw wśród młodzieży.
Wychowawcy przygotowali dla swoich uczniów zajęcia w oparciu o materiały sekcji naukowej Polskiego Towarzystwa Chirurgów Onkologów (Akademia Czerniaka), w ramach kampanii edukacyjnej “Znamię! Znam je?”. Zajęcia miały za zadanie upowszechnić wiedzę na temat czerniaków: rozpoznawanie, regularne samobadanie skóry, czynniki podnoszące ryzyko zachorowania, zasady ochrony przed czerniakiem. Uczniowie obejrzeli przygotowany dla nich film, dostosowany do ich wieku i poziomu edukacyjnego. Wszystko po to, by pokazać młodzieży, w jaki sposób ustrzec się przed tym groźnym nowotworem. W trakcie zajęć wychowawcy skupili się również na przekazaniu informacji nt. grupy ryzyka oraz tzw. “kryteriów ABCDE”, służących rozpoznaniu zmian czerniakowych. Uczniowie zostali uczuleni, iż każdą niepokojącą zmianę skórną powinni skonsultować ze swoimi rodzicami oraz dermatologiem. Uczniowie klas 6-8 otrzymali również materiały edukacyjne, w postaci plakatów i ulotek informacyjnych.
Dla uczniów klas 7, aktualnie realizujących tematykę budowy ciała człowieka, temat nie był obcy. Już na początku roku szkolnego uczniowie uczyli się o budowie i funkcjach skóry, dowiedzieli się jak ważną pełni ona dla nas rolę. W trakcie zajęć pt. “Higiena i choroby skóry” uczniowie zwracali uwagę na zasady higieny skóry, ochronę skóry przed promieniowaniem UV, rozpoznawanie i profilaktykę chorób skóry. To na tych zajęciach po raz pierwszy spotkali się z alfabetem czerniaka skóry (kryteria rozpoznawania) i udzielali odpowiedzi na pytanie, jakie zagrożenia wynikają ze zbyt długiego przebywania na słońcu lub korzystania z solarium.
Głównym przesłaniem lekcji biologii, jak również zajęć przeprowadzonych przez wychowawców jest troska każdego z nas o dobrą kondycję fizyczną i psychiczną naszego organizmu. Młodzież powinna pamiętać, że z każdym niepokojącym ich problemem zdrowotnym powinni zwrócić się do osób dorosłych, w pierwszej kolejności do rodziców czy nauczycieli.
Aleksandra Warchulska