W tym roku szkolnym nasi uczniowie mają możliwość uczestniczyć w ogólnopolskim programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.
To kontynuacja wieloletniej tradycji szkoły, która przybiera w tym roku pełniejszy wymiar dzięki współpracy z profesjonalnie przygotowaną ofertą edukacyjną. Nauka o filmie i poprzez film oraz kształcenie ogólnej wrażliwości odbywać się mogą bowiem nie tylko w szkole. W trzebnickim, pięknie odnowionym kinie, w tym roku szkolnym w ramach Edukacji Filmowej proponujemy cykl wyjątkowych filmów, poprzedzonych prelekcją, które następnie zostaną przez nauczycieli wykorzystane na lekcji.
W programie znajdują się filmy o niewątpliwych walorach pedagogicznych, prezentowane na zagranicznych festiwalach, a często niedostępne w Polsce. Zajęcia prowadzone są w trzech kategoriach wiekowych: klasy 0 – I, klasy II – III i klasy IV- VI.
Pierwsze spotkanie w ramach Edukacji Filmowej zaplanowane zostało na październik. 13 października klasy 0 – I obejrzały film „ Paddington”- historię przygód pluszowego misia w wielkim mieście.
20 października do trzebnickiego kina poszli starsi uczniowie: klasy II – III obejrzały uroczą, animowaną adaptację książek Gabrielle Vincent o przyjaźni starego niedźwiedzia z rezolutną myszką „Ernest i Celestyna”, a klasy IV – VI duński film „Superbrat”, wprowadzający dzieci w świat problemów związanych z niepełnosprawnością wśród ich rówieśników.
W zajęciach filmowych wzięło udział 16 spośród 17 oddziałów klas młodszych i wszystkie klasy IV – VI.
Dzieci zostały zachęcone do udziału w konkursie na napisanie refleksji na temat obejrzanego filmu. W przypadku dzieci młodszych praca może mieć formę plastyczną.
Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie atrakcyjnych nagród nastąpi 30 listopada, w sali kinowej, przed spektaklem teatralnym, w którym wezmą udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.
Dlaczego warto ?
Kino to nie tylko dziedzina sztuki pełna magii, lecz także medium kształtujące gusta i wrażliwość ludzi na całym świecie. Celem Edukacji Filmowej jest nauczenie młodego widza tego, że wyjście do kina może być emocjonującym przeżyciem i że należy krytycznie wybierać tylko najlepsze i najbardziej wartościowe pozycje.
Edukacja filmowa to często jedyna okazja, by zapoznać dzieci i młodzież z arcydziełami filmowymi i uznanymi produkcjami z odległych zakątków świata, które nie trafiają do polskiej dystrybucji. To także jedna z niewielu okazji, by pokazać, że kino można odbierać refleksyjnie, że o filmie można prowadzić długie i ciekawe dyskusje po seansie. Uczestnicy programu uczą się indywidualnego odbioru dzieła filmowego i odnajdywania w nim wartości dla siebie.
Ewa Bednarz, koordynator Edukacji Filmowej w SP nr 2.