Czas epidemii jest dla wszystkich niezwykle trudny. Niewątpliwie jednym z wielkich wyzwań, jakie stworzyła epidemia jest masowa zdalna edukacja. Kiedyś – nowe zjawisko, dziś – codzienność .Wiedza się nie zmieniła, ale kompetencje, jakich dziś potrzeba, by ją przekazać są zupełnie nowe. Zdalne nauczanie należy prowadzić tak, aby można było realizować podstawę programową z uwzględnieniem ograniczeń wynikających ze specyfiki pracy na odległość. Minister Edukacji podkreśla przy tym ważną rolę, jaką w tym procesie odgrywają Rodzice uczniów. Ich zadania to m.in. wspieranie dzieci, pomaganie im w planowaniu i nauce, dbanie o ich bezpieczeństwo w sieci, a także kontakt i współpraca z nauczycielami. Oznacza to, że Rodzice muszą w pełnym wymiarze pełnić role, które dotąd pełnili tylko częściowo. Z dnia na dzień stali się nauczycielami, pedagogami i animatorami edukacji. Rodzice mają ogromny wpływ na stosunek uczniów do zdalnej nauki – mogą wzmacniać ich motywację. Bezwarunkowa, niezakłócona uwaga rodzica, nastawiona na bycie z dzieckiem w tym trudnym okresie, rozwija wewnętrzne zasoby dziecka, wzmacnia jego pewność siebie, pozytywnie wpływa na odporność psychiczną dziecka. Rodzic, który jest nieobecny, którego uwaga w kontakcie z dzieckiem zakłócona jest innymi czynnościami, np. przeglądaniem internetu, który przerywa kontakt czy zabawę, żeby sprawdzić powiadomienia lub zajrzeć na portale społecznościowe, daje dziecku wyraźny komunikat, że coś jest dla niego ważniejsze niż ono. Do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje bliskiej relacji z rodzicem, który jest wrażliwy na jego uczucia, potrzeby i adekwatnie na nie odpowiada, który poświęca mu czas i uwagę, okazuje mu miłość i akceptację. Dostęp do nowoczesnych technologii nie zastąpi wspólnej zabawy z bliskimi, czytania książek i innych doświadczeń, dzięki którym dzieci poznają otaczający je świat. Dzieci spędzające dużo czasu online narażone są na uzależnienie. Często zdarza się, że dzieci pozbawione dostępu do sieci i swoich ulubionych treści tracą zdolność prawidłowego funkcjonowania, reagują emocjonalnie, zdarza się, że agresywnie. Dlatego tak ważne są właściwe proporcje pomiędzy czasem spędzanym przed ekranami a innymi aktywnościami.
DROGI UCZNIU !!!
W związku z nowymi realiami działania szkoły oraz koniecznością zdalnego nauczania prosimy uczniów o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa korzystania z Internetu...Surfowanie w Internecie może być świetną zabawą oraz towarzyską i inspirującą formą spędzania czasu. Teraz stało się również formą nauki. Zależy nam na tym, abyście naprawdę pożytecznie i bezpiecznie wykorzystali czas, który spędzacie podczas wykonywania zadań przysyłanych przez nauczycieli.
Pamiętajcie o wskazówkach dotyczących bezpieczeństwa w sieci.
- Odrabianie przesyłanych wam zadań starajcie się wykonywać planowo i równomiernie.
Nie zostawiajcie wszystkiego na później. Sami wiecie, że to nie jest dobre rozwiązanie.
- Zadania, które nauczyciele wskazali do wykonania i odesłania przesyłajcie na wskazany adres e-mail. Również starajcie się robić to systematycznie.
- Bądźcie uważni na czatach Messengera. Informacje, które publikujecie, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich członków grupy. Nie wstawiajcie informacji lub obrazków, których nie chcecie udostępniać całemu światu. Uważajcie – mogą zostać przekazane dalej!
- Pamiętajcie o zachowaniu kultury słowa w waszych wiadomościach w stosunku do kolegów, koleżanek i nauczycieli.
- Zdalna nauka powoduje, że spędzamy przed komputerem dużo czasu. Pamiętajcie o zasadach higieny pracy przy komputerze. Róbcie sobie przerwy.
- Wychodźcie również na spacery, w miarę możliwości starajcie się dbać o jakąkolwiek aktywność fizyczną.
Jeśli po wykonanych zadaniach szkolnych będziecie mieli ochotę skorzystać z dobrodziejstw Internetu to pamiętajcie o ogólnie stosowanych zasadach:
- Bądźcie anonimowi. Nie dzielcie się prywatnymi lub bardzo osobistymi informacjami. Nigdy nie zamieszczajcie lub wysyłajcie czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania was lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu).
- Zachowajcie dystans. Nie organizujcie spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci. Pamiętajcie, że inni ludzie potrafią podawać się za kogoś, kim w rzeczywistości nie są.
- Bądźcie uprzejmi. Nie wdawajcie się w zbędne dyskusje z natrętnymi osobami. Jeśli ktoś was obraża, po prostu odejdźcie od komputera. Powiadomcie dorosłego lub administratora o danej osobie i jej zachowaniu.
- Uważajcie na wirusy. Nie otwierajcie, nie odpowiadajcie i nie przesyłajcie dalej e-maili, czy też wiadomości z komunikatora, jeśli nie znacie osoby wysyłającej i nie sprawdziliście zawartości programem antywirusowym. Może ona zawierać niebezpieczne oprogramowanie.
- Zachowajcie bezpieczeństwo. Używajcie oprogramowania zabezpieczającego (np. programów antywirusowych).
- Zachowajcie prywatność. Nigdy nie udostępniajcie haseł lub podpowiedzi do nich.
- Upewnijcie się, że wasza tożsamość internetowa nie ujawnia żadnych osobistych informacji.
I pamiętajcie, że wiele zależy od Was.
BĄDŹCIE OSTROŻNI !!!
Pedagog i psycholog szkolny