Dnia 18 marca 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Trzebnicy odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski dla uczniów klas 8. Uczestnicy prezentowali tekst poezji polskiego autora oraz dowolny fragment prozy. Celem konkursu było m.in. rozwijanie recytatorskich zainteresowań młodzieży, upowszechnianie kultury języka, promocja uczniów zdolnych, aktywizowanie miłośników poezji poprzez prezentowanie ich zdolności, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze, zachęcanie młodzieży do przezwyciężania własnej nieśmiałości dzięki występom przez publicznością.
Uczestników oceniało niezależne jury w składzie: pani Julianna M., trzebnicka poetka, autorka wierszy, piosenek, scenariuszy oraz tekstów satyrycznych dla dzieci i dorosłych, a także pani Irena P., poetka trzebnicka, emerytowana nauczycielka, działaczka trzebnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku: "Tęcza".
Nasze laureatki:
Miejsce III: Martyna Sobczak,
Miejsce IV: Kalina Krzemianowska.
Gratulujemy!
- 22mar
POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI KLAS VIII
- 22mar
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W KLASACH 0-I
„Coraz dłuższe dni nastają, sroga zima odjechała,
A do życia powolutku budzi się przyroda cała"
(T. Boy - Żeleński)
21 marca to wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Uczniowie klas 0-I pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Czekali na ten dzień z niecierpliwością, gdyż w tradycji naszej szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. W tym roku klasy 0-I uczestniczyły w Wiosennym Turnieju w Gminnej Hali Widowiskowo - Sportowej. Każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej. Wiosenną imprezę rozpoczęliśmy tanecznym korowodem przy utworze Antonio Vivaldiego „Wiosna” z cyklu „Cztery pory roku ”. Dzieci zaprezentowały się w kolorowych, wiosennych nakryciach głowy. Każda z klas przygotowywała wiosenne hasło. Dzieci wspólnie zaśpiewały piosenki o wiośnie. Uczniowie wzięli także udział w licznych konkurencjach grupowych: odgadywali zagadki związane z wiosną , odgadywali przyrodnicze zagadki słuchowe, wymieniały oznaki wiosny. Ze wszystkimi zadaniami dzieci poradziły sobie wspaniale. Uczniowie uczestniczyli także w turnieju sportowym, gdzie m.in. nadmuchiwali balony, podawali w rzędach piłki i woreczki. Dzieci wykazały się dużą sprawnością fizyczną, umiejętnością współpracy i podporządkowaniu się regułom w zabawach sportowych. Na zakończenie imprezy za aktywny udział w turnieju każda klasa otrzymała słodkie nagrody. Ten wyjątkowy dzień upłynął w bardzo miłej, wiosennej i serdecznej atmosferze, sprawił ogromną frajdę nie tylko uczniom, ale również nauczycielom.
Organizatorki:
D. Sikora, M.Strzykalska
- 21mar
Dolnośląska Rodzina Szkół im. Armii Krajowej i Jej Bohaterów.
W roku szkolnym 2021\22 działania wynikające z przynależności do Dolnośląskiej Rodziny Armii Krajowej i Jej Bohaterów obejmowały projekt ph. „Rozkodować Armię Krajową”. Każda ze szkół otrzymała zadania ujęte w formie rozkazów:
Rozkaz 1. Promuj Armię Krajową.
Rozkaz 2. Odszyfruj symbole.
Rozkaz 3. NieTajne komplety. Nauczaj o AK.
- Podsumowaniem pierwszego etapu projektu była wystawa pod hasłem „W sieci Armii Krajowej”. Celem wystawy jak zawsze jest propagowanie wiedzy o Armii Krajowej i Polskim Państwie Podziemnym. W tym roku tematyka pracy zakładała wykonanie projektu strony internetowej o Armii Krajowej w formie pracy plastycznej. Strona internetowa powinna dotyczyć Armii Krajowej zgodnie z mottem projektu edukacyjnego „Rozkaz I – Rozkodować AK”. Na pracy powinno się znaleźć logo szkoły.
Wariant optymistyczny zakładał, że przedstawiciele szkół spotkają się w Sali kolumnowej im. płk Jerzego Woźniaka w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, by zaprezentować swoje prace.
Ostatecznie inauguracja wystawy i prezentacja działań miała miejsce na platformie Microsoft Teams 3 marca 2022 r. Wydarzenie rozpoczął wykład naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu, pana Wojciecha Trębacza.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIII d - Marcin Idzik oraz Filip Skulimowski, którzy opowiedzieli o zajęciach przeprowadzonych przez panią wicedyrektor, Lucynę Sobczak w ramach realizacji rozkazów. Zaprezentowaliśmy także projekt strony internetowej o Armii Krajowej. Symbolikę pracy, jej przesłanie oraz treści ukryte pod postacią znaków omówiła pani Jowita Jezioro - Wolska. Nad przebiegiem wystąpienia naszych uczniów czuwała pani Krystyna Janowska.
Spotkanie upłynęło w miłej, rodzinnej atmosferze. Mogliśmy się przekonać, że etos Armii Krajowej jest wciąż żywy, a szkoły należące do Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. AK i Jej Bohaterów mimo trudnych pandemicznych warunków są w stanie realizować zadania wynikające ze statutu Rodziny.
Cześć i Chwała Bohaterom!
Krystyna Janowska
- 19mar
XXI Powiatowy Konkurs Interpretacji Poezji Dziecięcej
16 marca odbył się w naszej szkole XXI Powiatowy Konkurs Interpretacji Poezji Dziecięcej klas II. W tym roku szkolnym dzieci recytowały wiersze na temat „Emocje i postawy”. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Naszą szkołę reprezentowały Aleksandra Chodała i Roksana Augustyniak.
Miło nam poinformować, iż Ola została laureatką II miejsca. Do konkursu obie uczennice przygotowała pani Iwona Gajska.
Serdecznie gratulujemy dziewczynkom i życzymy im dalszych sukcesów!
Koordynatorki: J.Michalak I.Gajska
- 17mar
DZIEŃ KOBIET W KLASIE IV C
Dzień Kobiet w klasie IV c był dniem wyjątkowym i pełnym emocji. Wszystko to za sprawą przygotowanej przez chłopców niespodzianki. Klasowe obchody Dnia Kobiet rozpoczęły się oczywiście od tradycyjnych życzeń, które chłopcy złożyli swoim koleżankom, a następnie dziewczynki zostały zaproszone do wzięcia udziału w kilku konkurencjach tematycznych, które miały na celu wyłonić „Super Dziewczynę” w naszej klasie. Dziewczęta miały okazję wykazać się w trzech konkurencjach. Pierwszą z nich było nazwanie i określenie, do czego służą losowo wybrane typowo męskie przedmioty takie jak np. klucz nasadowy czy woda kolońska. Kolejnym zadaniem było rozpoznawanie różnego rodzaju przypraw i ziół jedynie po zapachu lub krótkim opisie. Najwięcej emocji jednak wzbudziła we wszystkich ostatnia konkurencja. Została ona przygotowana z myślą o wszystkich Paniach, których odwiecznym problemem jest wyszykowaniem się do wyjścia na czas. Zadaniem dziewcząt było wykonanie ciekawej fryzury oraz dobranie odpowiednich dodatków do pozostałej części garderoby. Wszystko oczywiście w określonym czasie. W rolę modelek, a raczej modeli wcielili się sami chłopcy, co dodatkowo miało utrudnić zadanie dziewczynkom. Jednakże naszym konkurentkom niestraszny okazał się pośpiech i dodatkowe utrudnienia. Swoje zadanie wykonały znakomicie, a sama konkurencja rozbawiła wszystkich. Na koniec naszej zabawy chłopcy wręczyli dziewczynkom przygotowane upominki i jednogłośnie uznali, że Wszystkie koleżanki zasłużyły na tytuł „Super Dziewczyny”. Był to dzień pełen radości, śmiechu i dobrej zabawy.
Małgorzata Merczyńska
- 16mar
Quiz przyrodniczo - ekologiczny dla klas 1
Dnia 16.03.2022 r. w Gminnej Hali Widowiskowo- Sportowej odbył się Quiz przyrodniczo- ekologiczny dla uczniów klas I. Celem quizu było rozwijanie zainteresowań dzieci środowiskiem przyrodniczym, zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony przyrody, uświadomienie potrzeby segregacji odpadów, rozwijanie umiejętności dzielenia się swoimi wiadomościami i umiejętnościami oraz rozwijanie umiejętności współpracy w grupie. Podczas quizu dzieci rozwiązywały zagadki przyrodnicze, odpowiadały na pytania z zakresu przyrody i ekologii, segregowały śmieci. Była zabawa ruchowa oraz hasło ekologiczne „Każdemu sercu bliska, ochrona środowiska”. Za każde prawidłowe wykonanie zadania klasa otrzymywała punkt. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami oraz umiejętnością współpracy w grupie. Za udział w quizie każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom oraz słodką nagrodę.
M. Strzykalska, D. Sikora
- 16mar
KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH
Czy wiecie, z czego słynie Kolonia (Köln)?
Kto to był Hundertwasser?
A może jakie miasto nazywane jest „Florencją Północy”?
Na te i inne pytania dotyczące krajów niemieckojęzycznych 10 osób z klas siódmych i ósmych postanowiło poznać odpowiedzi. 2 marca odbyły się szkolne eliminacje do konkursu powiatowego. Uczniowie wykazali się świetną znajomością szczegółów na temat Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Jednak najlepiej poradzili sobie Filip Prokopowicz z klasy 8d i Zuzanna Janicka z klasy 8b, którzy reprezentowali szkołę na VII Powiatowym Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych w Kuźniczysku i oboje stanęli na podium. Filip zajął II miejsce, a Zuzia III miejsce.
Serdecznie im gratuluję sukcesów a młodszych uczniów zachęcam do zgłębiania wiedzy i wzięcia udziału w konkursie już za rok!
Edyta Łapińska
- 14mar
Dzień Kobiet w klasie 2 "a" i 2 "d".
We wtorek 8 marca, chłopcy z klasy 2 „a”, 2 „b” i 2 „d” mile zaskoczyli swoje koleżanki z klasy. Klasowym Damom złożyli życzenia oraz wręczyli kwiatki i piękne upominki. Chłopcy z klas drugich to prawdziwi dżentelmeni, pamiętali również o innych Kobietach - również tych nieco starszych. Mali mężczyźni zaprosili na słodki poczęstunek, za który dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy pomogli w przygotowaniu niespodzianki. Wszystkim dopisywał znakomity humor. Wszystkie kobietki małe i duże dziękują chłopcom z klasy 2 „a”, 2 „d” za fantastyczną niespodziankę.
M.Marycz, A. Drzewiecka
- 12mar
Szkolny Konkurs Interpretacji Poezji Dziecięcej dla klas II
8 marca odbył się Szkolny Konkurs Interpretacji Poezji Dziecięcej dla klas II. W tym roku szkolnym dzieci recytowały wiersze na temat „Emocje i postawy”. Nasi mali recytatorzy pięknie recytowali. Oto wyniki:
I miejsce - Roksana Augustyniak IIb, Aleksandra Chodała IIb
II miejsce - Iga Kalka IIb
III miejsce - Małgorzata Paluch IIa, Arkadiusz Łysoń IId, Matylda Miśta IIc, Marta Gurbiel IIb
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Laureatki I miejsca Roksana i Ola będą reprezentować naszą szkołę na etapie powiatowym konkursu, który odbędzie się 16 marca w naszej szkole .
Życzymy im powodzenia!!!
Koordynatorki: Jadwiga Michalak, Iwona Gajska
- 10mar
WYJŚCIE KLAS IV
1 marca klasy IV wybrały się do trzebnickiego kina Polonia na seans „Skarb Mikołajka”. Wszyscy z zainteresowaniem śledzili losy Mikołaja i jego przyjaciół, nie brakowało wzruszeń i śmiechu.
A. Niełacna
- 10mar
WSZYSTKO JEST POEZJĄ
9 marca w Szkole Podstawowej w Wiszni Małej odbyła się szósta edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla klas IV „Wszystko jest poezją”. Wszyscy uczestnicy prezentowali niezwykle ambitne utwory i ich doskonałe interpretacje.
Nasi uczniowie zajęli wspaniałe miejsca:
Bruno Kasprzyk: II miejsce,
Maja Ciepluch: wyróżnienie.
Gratulujemy!
POLONISTKI
- 10mar
Dzień Kobiet w klasie 1a
8 marca w klasie 1a obchodzono Dzień Kobiet. Tego dnia chłopcy przywitali dziewczynki życzeniami. Potem odbył się Quiz, w czasie którego każdy z nich zadawał zagadkę losowo wybranej koleżance. Za prawidłowe odpowiedzi dziewczynki otrzymały nie tylko brawa, ale i "Certyfikat Super Dziewczyny". Dodatkowo obdarowane zostały upominkami. Chłopcy spisały się super, więc i dla nich znalazły się niespodzianki. Duże brawa należą się Rodzicom za przygotowanie pięknych certyfikatów oraz upominków, które sprawiły radość wszystkim dzieciom.
J. Michalak
- 10mar
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „ Z KULTURĄ MI DO TWARZY”
Uczniowie klasy 1c, 2d, 1a, 1b w ramach realizowanego w naszej szkole Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „ Z KULTURĄ MI DO TWARZY” zrealizowali zadania z modułu II i III. W module II realizowaliśmy tematy wiązane tradycją naszego kraju i regionu m.in. wykonaliśmy tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe, prace plastyczne prezentujące piękno polskiej przyrody oraz prace przedstawiająca znane miejsce w naszej miejscowości, wzięliśmy udział w szkolnych obchodach Święta Niepodległości. W module III realizowaliśmy tematykę związaną z dobrym zachowaniem. W klasach zostały wykonane kodeksy dobrego zachowania w grupie oraz tydzień uprzejmości, zostały zorganizowane wspólne poczęstunki aby poznać zasady savoir vivre przy stole. Dzieci aktywnie brały udział w zajęciach, były zainteresowane omawianymi tematami. Podczas realizacji modułów było wiele pozytywnych emocji i wspólnej, wspaniałej zabawy.
Koordynator D. Sikora
- 09mar
Wsparcie edukacyjne osób przybywających z Ukrainy – wypełnij formularz zgłoszeniowy!
Znasz języki wschodniosłowiańskie? Jesteś studentem, nauczycielem lub wykładowcą? Chcesz wesprzeć edukacyjnie młodych ludzi przybywających z Ukrainy? Jeśli możesz pomóc w ten sposób, to zachęcamy do wypełnienia formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Za jego pośrednictwem można zaoferować pomoc edukacyjną dla dzieci i młodzieży z Ukrainy oraz określić rodzaj wsparcia.
Formularz zgłoszeniowy
Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki udostępniliśmy formularz rejestracyjny dotyczący wsparcia edukacyjnego dzieci i młodzieży z Ukrainy. Za jego pośrednictwem można zaoferować pomoc edukacyjną i określić jej formę.
Formularz zbiera podstawowe informacje, które zostaną automatycznie przekazane do właściwego koordynatora wojewódzkiego przy kuratorium oświaty. Koordynatorzy będą kontaktowali się z wolontariuszami w miarę pojawiających się potrzeb.
W sposób szczególny do angażowania się w wolontariat edukacyjny zachęcamy nauczycieli, studentów i wykładowców. Niezwykle cenne będzie wsparcie osób znających języki wschodniosłowiańskie (ukraiński, rosyjski czy białoruski). W pomoc edukacyjną mogą się także włączyć przedstawiciele organizacji pozarządowych, firm i stowarzyszeń.
Zachęcamy do włączenia się w wolontariat edukacyjny!
Kuratorium Oświaty we Wrocławiu
Plac Powstańców Warszawy 1
50-153 Wrocław
- 09mar
Dzień Kobiet w klasie I d
8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. To święto o którym nie wypada zapomnieć. Pamiętali o nim również chłopcy z klasy I d, którzy złożyli swoim koleżankom życzenia, odśpiewali tradycyjne „Sto lat” . Chłopcy wręczyli dziewczynkom laurki oraz upominki – piękne kubeczki z imionami. Dziewczynki były nimi zachwycone!
M. Strzykalska
- 08mar
„Być kobietą…” czyli o obchodach Dnia Kobiet w klasie 1c.
W polskim kalendarzu wiele jest dni, które bywają okazją do miłych spotkań czy gestów, a spośród nich wszystkich taką szczególną datą jest na pewno Święto Kobiet. To dzień o którym nie wypada zapomnieć. Pamiętali o nim również chłopcy z klasy I c, którzy złożyli swoim koleżankom życzenia oraz wręczyli małym kobietkom niespodziankę – piękne personalizowane lusterka. Chłopcy również zostali obdarowani słodkościami przez dziewczynki, dzięki temu dzień ten był szczególny dla wszystkich – wesoły i miły.
D. Sikora
- 08mar
Bańki informacyjne - fake newsy
- 08mar
Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych
1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu wspominamy Bohaterów, uczestniczymy w uroczystościach upamiętniających ich męstwo, patriotyzm, gotowość do oddania życia za Ojczyznę. Te żywe lekcje historii uzmysławiają nam, jak trudną drogę przeszła Polska, aby stać się wolnym krajem. Gdyby nie determinacja i odwaga naszych przodków, nie moglibyśmy cieszyć się wolnością. Z kart historii wiemy, że walka była długa i nierówna. Wiemy też, że poświęcenie polskich żołnierzy nie poszło na marne. Cześć i chwała bohaterom!
We wtorek 1 marca 2022 r. delegacja naszej szkoły uczestniczyła w gminnych obchodach ku czci pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Społeczność szkolną reprezentowali: pani dyrektor Lidia Piotrowska, pani wicedyrektor Lucyna Sobczak, poczet sztandarowy w składzie: chorąży Marcin Idzik, asysta Alicja Bisikiewicz i Hanna Kuczma, opiekun pocztu sztandarowego pani Krystyna Janowska oraz uczniowie klasy 7a i 7c z wychowawczyniami p. K. Wielgo i p. Beatą Dyk.
- 07mar
Pomóż dzieciom na Ukrainie!!!
Dziś bądźmy wszyscy razem, bowiem każde dziecko
ma prawo do życia w pokoju.UNICEF jest na miejscu i stale pomaga dzieciom na Ukrainie. Eskalacja działań wojennych sprawia jednak, że potrzeby humanitarne najmłodszych rosną w szybkim tempie. Zniszczona została część infrastruktury wodnej i edukacyjnej, występują ograniczenia w dostawie prądu i gazu. Dostęp do opieki medycznej w nagłych przypadkach jest coraz trudniejszy. Rodziny z dziećmi opuszczają swoje domy, wzrasta poziom ubóstwa. Wobec nasilania się konfliktu zwiększamy skalę naszej pomocy. Obecnie nasza pomoc skupia się na zapewnieniu czystej wody i na wsparciu medycznym.
Zebrane środki przekażemy na zapewnienie dzieciom m.in. bezpiecznych schronień i wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych. Współpracujemy z lokalnymi partnerami, dzięki czemu możemy dobrze oszacować najpilniejsze potrzeby i dostarczyć dzieciom skuteczną pomoc.
W najbliższych dniach planowane są dostawy artykułów medycznych, higienicznych, wody, koców i zimowych ubrań dla dzieci.
Przekaż darowiznę i pomóż razem z nami !
Marek Krupiński Dyrektor Generalny UNICEF POLSKA
Dzieci na Ukrainie potrzebują pomocy teraz! (unicef.pl)
Dziękujemy !!!
Pedagog szkolny Jolanta Rainczuk
- 01mar
POTRZEBNA POMOC!
Szanowni Państwo!
Zwracamy się do Państwa w imieniu Rodziców półtorarocznej Natalki, która potrzebuje pomocy. Natalka jest siostrzyczką naszej uczennicy. W trzeciej dobie życia przeszła poważną operację usunięcia guza. Pojawiły się komplikacje – niedowład nóg oraz wady układu moczowego. Dziecko wymaga intensywnej, wielopoziomowej rehabilitacji. Dotychczasowa pomoc daje powoli pierwsze efekty. Istnieje, więc realna szansa na to, aby w przyszłości dziewczynka mogła samodzielnie funkcjonować. Niestety, koszt rehabilitacji przekracza możliwości finansowe rodziców trójki dzieci.
Liczymy na Państwa wsparcie. Razem możemy wiele!
Dyrekcja SP2
Jak można pomóc:
*Przekaż 1 % podatku:
w rozliczeniu PIT wpisz numer KRS Fundacji „Serce dla Maluszka”: 0000387207 z dopiskiem w rubryce cel szczegółowy „2362 Natalia Kujawa”
* Zeskanuj kod QR aparatem telefonu z ulotki lub wejdź pod adres, aby dokonać bezpośredniej wpłaty: https://zrzutka.pl/97jh2j
Archiwum Aktualności